Ιδέα Θησαυροφυλακιο Μοναδων Στρατου.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser31473
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser31473

Guest
Καλησπερα σε ολους και καλα να περνατε! Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την σκεψη που εχω , απο οταν μπηκε στο παιχνιδι ο χαρτης συντεχνιων και το Θ/Φ υλικων για τις μαχες στους ΣεΣ.

Ο χαρτης συντεχνιων για πολλους εχει γινει γολγοθας που μερικοι απο εμας δεν μπορουμε να ανεβουμε... λιγο το κολλημα κατα την διαρκεια των μαχων , λιγο οι αποσυνδεσεις μετα τις 20:00 και πολυ τα γνωστα σε ολους "botakia" (οσοι εχουν κανει μαχες στους ΣεΣ , καταλαβαινουν τι λεω) μας καθυστουν ανικανους να βοηθησουμε οσο θελουμε... εγω προσωπικα δεν βοηθαω την συντεχνια μου στους ΣεΣ ακομα και οταν εχω χρονο γιατι καθε φορα που προσπαθω τα νευρα μου γινονται τσαταλια...

Μετα απο την παραπανω εισαγωγη θελω να προτεινω να γινει ενα αντιστοιχο Θ/Φ για μοναδες στρατου οπου θα μπορουμε να τις καταθετουμε ετσι ωστε τα ατομα που δικαιωματα να μπορουν να βαζουν αμυνες/πολιορκειες οταν χρειαστει. Το αποτελεσμα αυτης της επιλογης ειναι να μπορει ο καθενας απο εμας να βοηθησει λιγο παραπανω την συντεχνια του στις μαχες των ΣεΣ μιας και στις 20:00 καθε μερα ΔΕΝ γινεται. Απο την παραπανω δυνατοτητα καλο θα ηταν να αποκλειστουν οι κακοποιοι για ευνοητους λογους!

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
Με εκτιμηση , Σαββας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα Καλο Μηνα
Ειμαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι που ειστε υπερ του ''κοινου ταμειου'' εχετε καλες προθεσεις
Ομως επειδη εγω παντα (πλεον) ορω και 1-2 βηματα ''ακροβατικων'' πιο κατω
Ειμαι καθετα αντιθετη
Γιατι πως θα διασφαλιζεται/προστατευεται το ΦΟΕ και γενικα οι κανονικοι παιχτες απο τους επαγγελματιες του ειδους ??
Τι θελει να πει η παντα καχυποπτα σκεπτομενη μαντα ??
1 Εαν ενα μεγαλοαστος παιχτης με αλκατραζ ουρανοπλησιαστο (και δεν ειναι και λιγοι) εχει μαζεψει δεκαδες χιλιαδες στρατιωτικες μοναδες
(οι οποιες οχι μονο δεν τους ειναι απλα αχρηστες αλλα και λογω του υπερβολικα μεγαλου αριθμου τους δημιουργουν και προβληματα αποδοσης)
Αρχιζει να ''πουλαει'' ΠΑΝΩ απο το τραπεζι στρατο σε συντεχνειες
Πως ? Απλα και ''νομιμα'' Μπαινει μεσα σε μια συντεχνεια καθεται 1εβδομαδα βαζει γυρω στις 5-6000 μεσα στο κοινο ταμειο και τα μελη της συντεχνειας ..τον πληρωνουν με πχ ποντους σε ΜΚ
μετα πτου και απο την αρχη ....παει σε αλλη συντεχνεια
2 Αυτοι που εχουν αλλους ... νομιμοφανεις συγγενεις, μαλλον θα αναψουν και λαμπαδα στους σχεδιαστες εαν υλοποιησουν το κοινο ταμειο στρατου (οχι καλε πασχαλινη, απο αλλες τις μεγαλες δηλ αυτες τις ''ισα με το μποι μου'' .. της εκπληρωσης ταματος)
γιατι δεν θα αναγκαζονται να μπαινουν εν αλλαξ για ..πολιορκιες στους αλλους τους εαυτους Χαλαρα πχ μια φορα την εβδομαδα θα κανουν καταθεση ''στρατιωτικης επιταγης'' και ολα καλα στην κατασκηνωση παιδια
Και σιγουρα με την παροδο του χρονου (εαν εφαρμοστει) θα ανακαλυπτουμε και ΝΕΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ
Η αποκαλυψη των οποιων θα ... επιταχυνει τα βηματα αρκετων παιχτων προς την οριστικη εξοδο ..ΠΟΣΑ ΠΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΕΝΑ ΤΙΜΙΟ ΦΟΕΚΙΤΑΚΙ
Αμφιβαλλει κανεις οτι στην καλυτερη περιπτωση θα αρχισουν οι πιεσεις σε παιχτες που δεν θελουν να ασχοληθουν με τον χαρτη των συντεχνειων για να βαζουν στρατιωτικα κτιρια
Η καραμελα του θα φυγεις εαν δεν συμορφωθεις θα γινει ..φοεκικη μοδα
αγνοωντας (..σκοπιμως?) οτι ο παιχτης αυτος τους εβαζε τα υλικα των ΜΚ του στο κοινο ταμειο ...για να εχουν μπολικη ''μαγιας'' για το προσωπικο τους ανεβασμα Και αντε καλα τα υλικα ομως μεχρι εδω
Οποιος θελει μαχες / βαθμους κλπ ας ξοδευει τουλαχιστον και δικο του στρατο
 

DeletedUser30097

Guest
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό: Χάρτης ΣεΣ / Πόλεμος Συντεχνιών
Από τον Δεκέμβρη του 2015...
Βέβαια, την ιδέα για πληρωμένη προστάσια σε τομείς, την εφάρμοσαν στις ...πόλεις, μέσω του μαγαζιού της ταβέρνας!
Ταλαμάντα το σκεπτικό σου είναι λαθεμένο. Αν, μετά που θα διαβάσεις τις προτάσεις, τα επιχειρήματα και τα γενικά τον προβληματισμό που αναπτύχθηκε στο θέμα απ' όπου πάρθηκε η παραπάνω δημοσίευση, επιμένεις στην άποψη πως είναι λάθος ο Συντεχνιακός στρατώνας με λειτουργία κατά το πρότυπο του θησαυροφυλακίου, τότε ευχαρίστως να σου επιχειρηματολογήσω υπέρ του.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό: Χάρτης ΣεΣ / Πόλεμος Συντεχνιών
Από τον Δεκέμβρη του 2015...
Βέβαια, την ιδέα για πληρωμένη προστάσια σε τομείς, την εφάρμοσαν στις ...πόλεις, μέσω του μαγαζιού της ταβέρνας!
Ταλαμάντα το σκεπτικό σου είναι λαθεμένο. Αν, μετά που θα διαβάσεις τις προτάσεις, τα επιχειρήματα και τα γενικά τον προβληματισμό που αναπτύχθηκε στο θέμα απ' όπου πάρθηκε η παραπάνω δημοσίευση, επιμένεις στην άποψη πως είναι λάθος ο Συντεχνιακός στρατώνας με λειτουργία κατά το πρότυπο του θησαυροφυλακίου, τότε ευχαρίστως να σου επιχειρηματολογήσω υπέρ του.
Καλησπερα και Καλο Μηνα
Ασφαλως και ειχα διαβασει την προταση σου τοτε
Ασφαλως και ειχα εκτιμησει την προσπαθεια σου να φτιαξεις ενα πιο δικαιο φοε
Σιγουρα δεν εχω την απαιτηση να εχεις διαβασει ολα τα σεντονακια που κατα καιρους εχω γραψει (ειναι και πολλα)
και ασχετως εαν δημοσιως ...διακωμωδω την talamanta, την ταλα 'η την μαντα και τα ασχετα ..μνμ τους
τιποτα απο αυτα που εγραφως ορατα λενε δεν ειναι τυχαια
Παντα προειδοποιουν πολυ πριν σκασουν ''μυτη'' τα προβληματα
Εξ αρχης πιστευα οτι ο χαρτης συντεχνειων ''εμπαζε'' σε καποιες μεριες
και δυστυχως αντι καποιες ιδεες που εμεις ειχαμε προτεινει να ''εκλειναν'' τις ρωγμες
επι του πρακταιου η μερικη εφαρμογη τους επιδυνωσαν τα προβληματα και τις αδικιες
Εαν δεν μπορει καποιος να διασφαλισει την μη εμφανιση των μελλουμενων ακροβατικων προτιμω να μην παω καν στο ..τσιρκο
Και σε ρωτω και εγω με την σειρα μου
Πως και απο που προκυπτει στην παραγραφο 3 του μνμ σου ( της 26/12/15)
οτι δεν θα συμβουν αυτα που φοβαται η μαντα?
(θες ..κακοβουλως σκεπτομενη οκ ακομη και σε αυτο θα συμφωνισω)
Πλεον δεν την ξαναπατω τερμα
Εφοσον υποπτευομαι οτι κατι μπορει να δωσει πατημα ταχειας αναρριχησης σε καποιους (στις πλατες αλλων) δεν θα το υποστηριζω
Ασφαλως και σεβομαι και τις δικες σας γνωμες/αποψεις και ειλικρινα τις διαβαζω προσεκτικα
ομως θεωρω οτι εχω και γω το ιδιο δικαιωμα στο να ''λεω'' δημοσια τους λογους για τους οποιους εχω αντιρρησεις
'η αν θες καλυτερα ειναι θεμα προτεραιοτητων
Δηλαδη για μενα προεχει πλεον πανω απ ολα η μην εκμεταλευση των κανονικων παιχτων απο τους ολιγους
και κυριως το δικαιωμα τους να επιλεγουν αυτοι (και οχι ο αρχηγος της συντεχνειας τους 'η καποια αλλα μελη)
σε ποιο χαρακτηριστικο ( χαρτες, μαχες, ζουγκλες, ταβερνες, ντεκορ κλπ) του φοε θα δωσουν εμφαση
 

DeletedUser30097

Guest
Λοιπόν, γράφεις:
«1 Εαν ενα μεγαλοαστος παιχτης με αλκατραζ ουρανοπλησιαστο (και δεν ειναι και λιγοι) εχει μαζεψει δεκαδες χιλιαδες στρατιωτικες μοναδες
(οι οποιες οχι μονο δεν τους ειναι απλα αχρηστες αλλα και λογω του υπερβολικα μεγαλου αριθμου τους δημιουργουν και προβληματα αποδοσης)
Αρχιζει να ''πουλαει'' ΠΑΝΩ απο το τραπεζι στρατο σε συντεχνειες
Πως ? Απλα και ''νομιμα'' Μπαινει μεσα σε μια συντεχνεια καθεται 1εβδομαδα βαζει γυρω στις 5-6000 μεσα στο κοινο ταμειο και τα μελη της συντεχνειας ..τον πληρωνουν με πχ ποντους σε ΜΚ
μετα πτου και απο την αρχη ....παει σε αλλη συντεχνεια»
Απαντώ:
Μα και τώρα μπορεί να πάει σε μια συντεχνία ως «Μισθοφόρος». Θα μαζέψει έτσι και πόντους από τις μάχες εκτός από τους φορτζ πόντους κάτω από το ...τραπέζι, που φοβάσαι!
Δεν είναι λοιπόν ο συντεχνιακός στρατώνας υπαίτιος αυτής της συμπεριφοράς.

ΥΓ
Ξέρεις πόσες μεταγραφές γίνανε από μικρότερες συντεχνίες στις 3-4 μεγάλες που κρατάνε ζωντανό τον χάρτη ΣεΣ στον γ' κόσμο;
Μπορώ να σου πω το 90% των παικτών που έχουν μεταγραφεί.
Προσωπικά, αυτό το θεωρώ έντιμο. Αντί να βαράνε από τις δικές τους μικρότερες συντεχνίες την αντίπαλη συντεχνία αυτής που συμπαθούν, πάνε στα ΙΣΑ, και συνδράμουν την φιλική τους συντεχνία δίχως λαμογιές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
Αν και αυτή η βδομάδα είναι αφιερωμένη, όσον αφορά εμένα, στο ζήτημα της Ταβέρνας των Φίλων, ρίξε πάλι μια ματιά στα παρακάτω:
Συντεχνιακό Στράτευμα
Κατά το πρότυπο του θησαυροφυλακιου αγαθών να δημιουργηθεί "Συντεχνιακός Στρατώνας", όπου τα μέλη μιας συντεχνίας θα τοποθετούν/δωρίζουν στρατιωτικές μονάδες απ' τον στρατό που διατηρούν στην πόλη τους.

Πλήρωση Αμυντικών Θέσεων Τομέων
Τα στρατεύματα, (8άδες), που θα καλύπτουν τις αμυντικές θέσεις των τομέων που ελέγχει μια συντεχνία, ν' απαρτίζονται από μονάδες αποκλειστικά και μόνο απ' τον "Συντεχνιακό Στρατώνα" που προτάθηκε πριν, κι όλα τα μέλη της συντεχνίας, ανεξάρτητα απ' την εποχή που βρίσκονται, να μπορούν, χρησιμοποιώντας τις μονάδες του "Συντεχνιακού Στρατώνα" να βάζουν άμυνες σε τομείς οποιαδήποτε εποχής, αρκεί να τους έχει δοθεί το αντίστοιχο δικαίωμα.
Δε θα μπορεί κανένα μέλος να χρησιμοποιήσει στρατιωτικές μονάδες του "Συντεχνιακού Στρατώνα" για να κάνει μάχες, όπως ακριβώς δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αγαθά του θησαυροφυλακίου για δική του, οιαδήποτε χρήση.

Στρατός Πολιορκίας
Οι μονάδες που θα συνθέτουν το εκάστοτε στράτευμα πολιορκίας να προέρχονται, αποκλειστικά και μόνο, απ' το "Συντεχνιακό Στρατώνα". Οποιοδήποτε μέλος συντεχνίας, που θα του έχει δοθεί το ανάλογο δικαίωμα, θα μπορεί, χρησιμοποιώντας μονάδες απ' τον "Συντεχνιακό Στρατώνα", να τοποθετεί πολιορκίες σ' όλες τις εποχές, ανεξάρτητα απ' το σε ποια εποχή βρίσκεται η πόλη του.
Όταν ο αμυνόμενος σπάσει την πολιορκία, οι στρατιωτικές μονάδες του στρατού πολιορκίας να αφαιρούνται από τον "Συντεχνιακό Στρατώνα".
Το ίδιο να συμβαίνει και όταν ο επιτιθέμενος αποσύρει/διαγράφει την πολιορκία, με τη διαφορά πως σε αυτήν την περίπτωση δε θα χάνονται όλες οι μονάδες αλλά τόσες, όσες και οι ήττες που δέχθηκε το στράτευμα από τον αμυνόμενο. Δηλαδή, αν δεχθεί 6 ήττες και αποσυρθεί η πολιορκία, στον στρατώνα θα επιστρέψουν 4 μονάδες, η μία από τις οποίες θα είναι, αναλογικά, τραυματισμένη, κι ως τέτοια θα μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί μέχρι να περάσει το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την ίασή της.
Το στράτευμα της πολιορκίας που θα στεφθεί με επιτυχία, να μην χάνεται, αλλά να επιστρέφει σώο και στο ακέραιο στον "Συντεχνιακό Στρατώνα", κι ως επιβράβευση, για την επιτυχή έκβαση της πολιορκίας, να μπαίνει αντίστοιχης σύνθεσης στράτευμα στην πρώτη θέση άμυνας του τομέα, όπως ακριβώς και τώρα.


Βασική Παρατήρηση

Τώρα, μ' όσα ετούτη τη στιγμή ισχύουν, μια μικρομεσαία συντεχνία ΔΕΝ μπορεί ν' αντιπαρατεθεί μ' αξιώσεις στον Χάρτη ΣεΣ. Με τι στρατό να πολεμήσει, να τοποθετήσει πολιορκίες και να γεμίσει άμυνες στους τομείς που κατέχει, όταν τ' αλκατράζ της είναι σε λογικά επίπεδα;
Ο Συντεχνιακός Στρατώνας θα της επιτρέψει να παράγει στρατό, να δημιουργήσει εφεδρείες, να σχεδιάσει τις κινήσεις της και να σταθεί επάξια και υπολογίσιμη αντίπαλος στις αντιπαραθέσεις στον Χάρτη ΣεΣ.
Τώρα, απλά οι «μεγάλες» συντεχνίες περνάνε από τους τομείς των μικρομεσαίων συντεχνιών δίχως να τις λογαριάζουν, μιας και δεν μπορούν ν' ανταποδώσουν το χτύπημα.
 

DeletedUser30097

Guest
αλλο βαζω στρατο ''λαιφ'' και αλλο εχω στρατο και βαζουν οι αλλοι οποτε θελουν ως μισθοφορος δεν μπορει να φαει 6000 10000 μονος του στρατο σε πολιορκιες
αντιθετα εαν ειναι μεσα σε ενα κοινο ταμειο μπορουν παραλληλα τα μελη μια συντεχνειας να κτυπουν σε ολες τις εποχες ανετα μια αλλη συντεχνεια
Δε βρίσκω διαφορά, τέτοια που ν' αξίζει, για να το κάνουμε θέμα. Εξάλλου θα χρειαστεί αρκετό χρόνο ν' αναπληρώσει τις 5-6 χιλιάδες στρατιωτικές μονάδες, τις οποίες υποστηρίζεις πως θα "πουλήσει".
Και μην παραβλέπεις το γεγονός πως σαν μάχεται, συμμετέχει δηλαδή ενεργητικά στη διαμάχη, προσφέρει περισσότερα...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Λοιπόν, γράφεις:
«1 Εαν ενα μεγαλοαστος παιχτης με αλκατραζ ουρανοπλησιαστο (και δεν ειναι και λιγοι) εχει μαζεψει δεκαδες χιλιαδες στρατιωτικες μοναδες
(οι οποιες οχι μονο δεν τους ειναι απλα αχρηστες αλλα και λογω του υπερβολικα μεγαλου αριθμου τους δημιουργουν και προβληματα αποδοσης)
Αρχιζει να ''πουλαει'' ΠΑΝΩ απο το τραπεζι στρατο σε συντεχνειες
Πως ? Απλα και ''νομιμα'' Μπαινει μεσα σε μια συντεχνεια καθεται 1εβδομαδα βαζει γυρω στις 5-6000 μεσα στο κοινο ταμειο και τα μελη της συντεχνειας ..τον πληρωνουν με πχ ποντους σε ΜΚ
μετα πτου και απο την αρχη ....παει σε αλλη συντεχνεια»
Απαντώ:
Μα και τώρα μπορεί να πάει σε μια συντεχνία ως «Μισθοφόρος». Θα μαζέψει έτσι και πόντους από τις μάχες εκτός από τους φορτζ πόντους κάτω από το ...τραπέζι, που φοβάσαι!
Δεν είναι λοιπόν ο συντεχνιακός στρατώνας υπαίτιος αυτής της συμπεριφοράς.

ΥΓ
Ξέρεις πόσες μεταγραφές γίνανε από μικρότερες συντεχνίες στις 3-4 μεγάλες που κρατάνε ζωντανό τον χάρτη ΣεΣ στον γ' κόσμο;
Μπορώ να σου πω το 90% των παικτών που έχουν μεταγραφεί.
Προσωπικά, αυτό το θεωρώ έντιμο. Αντί να βαράνε από τις δικές τους μικρότερες συντεχνίες την αντίπαλη συντεχνία αυτής που συμπαθούν, πάνε στα ΙΣΑ, και συνδράμουν την φιλική τους συντεχνία δίχως λαμογιές.
Θα σε μαλωσω .. ξερω οτι εισαι αρκετα εξυπνος ..και ειμαι σιγουρη οτι ξερεις οτι δεν ειναι το ιδιο
Αλλο βαζω στρατο ''λαιφ'' και αλλο εχω στρατο και βαζουν οι αλλοι οποτε θελουν
ως μισθοφορος δεν μπορει να φαει 6000 10000 μονος του στρατο σε πολιορκιες δε συντομο χρονικο διαστημα
αντιθετα εαν ειναι μεσα σε ενα κοινο ταμειο
μπορουν παραλληλα τα μελη μιας συντεχνειας να κτυπουν σε ολες τις εποχες ανετα μια αλλη συντεχνεια
-χωρις το αγχος/εγνοια της ευρεσης στρατου της συγκεκριμενης εποχης-
Αυτο δεν ειναι κατ εμε ζωντανια αλλα καταντια για την συντεχνεια που το κανει
η λεξη ονορε καπου πρεπει να εχει θεση και στο ΦΟΕ
Αλλο εχω νεα μελη -με την κανονικη εννοια - και αλλο εν γνωση μου βαζω μισθοφορο που σημερα ειναι εδω και αυριο με τον αντιπαλο με γνωμονα τα ..ταλαντα
αυτο υποτιμα βασικα τα μελη μιας συντεχνειας
Οσο και να ηχει παραξενα
προτιμω καποιος να κανει μαχες με δικο του στρατο
παρα με στρατο δανεικο

***συγνωμη εγω φταιω διορθωσα κατι
αυτο το μνμ προηγειται
κανονικα ηταν μεταξυ των δυο μνμ του Γιωργου
και ο Γιωργος απαντησε στο δικο μου μνμ δεν φταιει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Χαιρομαι βρε Μαντα να σε διαβαζω....!!!!!! Αν υπηρχαν αλλες 10 σαν εσενα το φοε θα ηταν καλυτερο.....Εντοπιζε που μπορουν να γινουν λαμογιες οχι για τιποτε αλλο αλλα για να ξερουν τα λαμογια οτι ξερουμε.....γιατι το πουλανε και αθωωτητα τα πουλακια μου...Παντως οκ το ΦΟΕ δικαιουται τον τιτλο του παιχνιδου με σαφη ροπη στη λαμογιά...Και φυσικα στα λαμογια δεν χρεωνω τον Γιωργο ...απλα νομιζω κι εγω οτι η ιδεα θυσαυροφυλακιου στρατου...θα ευνοησει τα λαμογια και παραλληλα θα πίεσή παικτες μη πολεμιστες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Παιδια καλησπερα....
Ας απλοποιησουμε τα πραγματα...στην προταση μου παλαιοτερα ειχα πει για προσφορες στο Θ στρατου -αν γινει-, οπως γινετε τωρα στο Θ αγαθων... βεβαια τωρα υπαρχουνοι "μεταφορεις" αγαθων που μαζευουν απο εδω και παραδιδουν απο εκει...δεν ειναι το ιδιο? το κανουν για τη ψυχη της μανας τους? ΟΧΙ...το κανουν για να βοηθησουν καποιους φιλους να πολεμησουν καποιους αλλους που δεν ειναι τοσο φιλοι...πλεον, ισως...;)
Αν σας χαλαει τοσο να γινετε με ΚΑΙ με το στρατο αυτο (αλλα οπως ξερετε χωρις αγαθο και 50χιλ μοναδες να εχεις, κοκο δεν εχει, οποτε τι?), μπορουμε να βελτιωσουμε τη προταση...
Ας δινουν τελικα στρατο στο Θ Στρατου -αν γινει- μονο καποια ΜΚ που θα οριστουν γιαυτο το σκοπο....υπαρχουν ΜΚ που εχουν μια ιδιοτητα...θα μπορουσε να προστεθει σε αυτα πχ... με καποια φορμουλα βεβαιως ωστε να μην αδικηθει κανεις...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Παιδια καλησπερα....
Ας απλοποιησουμε τα πραγματα...στην προταση μου παλαιοτερα ειχα πει για προσφορες στο Θ στρατου -αν γινει-, οπως γινετε τωρα στο Θ αγαθων... βεβαια τωρα υπαρχουνοι "μεταφορεις" αγαθων που μαζευουν απο εδω και παραδιδουν απο εκει...δεν ειναι το ιδιο? το κανουν για τη ψυχη της μανας τους? ΟΧΙ...το κανουν για να βοηθησουν καποιους φιλους να πολεμησουν καποιους αλλους που δεν ειναι τοσο φιλοι...πλεον, ισως...;)
Αν σας χαλαει τοσο να γινετε με ΚΑΙ με το στρατο αυτο (αλλα οπως ξερετε χωρις αγαθο και 50χιλ μοναδες να εχεις, κοκο δεν εχει, οποτε τι?), μπορουμε να βελτιωσουμε τη προταση...
Ας δινουν τελικα στρατο στο Θ Στρατου -αν γινει- μονο καποια ΜΚ που θα οριστουν γιαυτο το σκοπο....υπαρχουν ΜΚ που εχουν μια ιδιοτητα...θα μπορουσε να προστεθει σε αυτα πχ... με καποια φορμουλα βεβαιως ωστε να μην αδικηθει κανεις...
Καλησπερα με τα υλικα δεν ειναι το ιδιο οπως με τον στρατο
συνηθως δεν βαζουν εργαστηρια οι ..θεοι ειναι θεμα ''πρεστιζ''
οσα υλικα και να εχουν οι αποθηκες τους ...αλλοι πληρωνουν τις μαχες ..για το ονορε του κοκορα
Και κατι ασχετο
στο θεμα για τον πολεμο συντεχνειων εχω γραψει κατι για ενα ''ονειρο'' που ειδε η μαντα
και ισως λιαν συντομως το δειτε και σεις ..΄''ζωντανα'' να παιζει
διαβαστε το με προσοχη ειναι πολυ πολυ σημαντικο
ισως στην αρχη δεν σας φανει και τοσο σημαντικο
ομως μπορει να γινει αργοτερα πραγματικο ..τσουναμι ας παρουμε θεση πριν εμφανιστει

https://forum.gr.forgeofempires.com...σης-Πόλεμος-Συντεχνιών.5953/page-2#post-34467
 

DeletedUser30097

Guest
Παιδιά, ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα:
  1. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί τον στρατό του όπως θέλει. Να τον δίνει όπου θέλει. Να τον συστρατεύει με τον στρατό όποιας συντεχνίας θέλει. Πού είναι το κακό;
  2. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί τους πόρους της πόλης του όπως θέλει. Να δίνει, πχ, αγαθά της αρκτικής για να πάρει αγαθά τής εποχής τού χαλκού στη μισή ποσότητα, ή να τα δωρίζει στο θησαυροφυλάκιο όποιας συντεχνίας θέλει. Πού είναι το κακό;
  3. Ο καθένας μπορεί να "τουμπανιάζει" όποιο Μ/Κ της πόλης του θέλει. Σίγουρα, αν παίζει τίμια, θα υστερήσει σε κάποιο σημείο την ανάπτυξη της πόλης του, μιας και θα λείψουν από εκεί οι φορτζ πόντοι που ανταλλάσει για να ανεβάζει στα ύψη τα Μ/Κ. Πού είναι το κακό; Προσωπικά δεν ζήλεψα κανέναν για το επίπεδο που έχει φτάσει κάποιο Μ/Κ, αντίθετα, προσπαθώ να έχω μια ισορροπία στην πόλη μου για να καλύπτω τις ανάγκες μου στο παιχνίδι.
  4. Το πρόβλημα είναι μ' όσους παίκτες κλέβουν, διατηρώντας πολλαπλούς λογαριασμούς, τους οποίους χρησιμοποιούν για ν' αποκτήσουν, αθέμιτα, πλεονέκτημα έναντι των άλλων παικτών ή/και συντεχνιών. Η λύση όμως αυτού του προβλήματος δεν είναι στο χέρι μας. Η διαχείριση, αν θέλει, μπορεί σε ελάχιστες μέρες να εντοπίσει τους "προωθητικούς" λογαριασμούς και να τους αποκλείσει από το παιχνίδι, επιβάλλοντας και τις ανάλογες κυρώσεις στους κατόχους τους, μέσω ποινών στην πόλη με την οποία κυρίως παίζουν. (Ταλαμάντα, σου έγραψα πως ξεχωρίζουν οι πραγματικά "προωθητικοί" λογαριασμοί από κάποιον λογαριασμό που κάποια δεδομένη στιγμή απλά βοηθά κάποιον φίλο, για να δεχθεί κάποια άλλη στιγμή κι αυτός την βοήθεια από τον ευεργετημένο φίλο).
  5. Εδώ μιλάμε για τους ΚΑΝΟΝΕΣ που πρέπει να διέπουν τα διάφορα μέρη του παιχνιδιού, και συγκεκριμένα αυτό τού Χάρτη ΣεΣ. Ακόμη κι αν δεν υπήρχαν οι "απατεωνιές", αν η κοινότητα του ελληνικού ΦοΕ ήταν «αγγελικά πλασμένη», οι κανόνες στο Χάρτη ΣεΣ χρήζουν αλλαγής και βελτίωσης. Η δημιουργία του Συντεχνιακού στρατώνα, με την ταυτόχρονη εφαρμογή κι όλων όσων μαζί της προτάθηκαν, κάνει ΚΑΛΥΤΕΡΟ το παιχνίδι, μιας και το ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ, εξορθολογίζοντας και κάνοντας δικαιότερο, το σκέλος του που λέγεται Χάρτης ΣεΣ
ΥΓ
Από βδομάδα θα γράψω ένα "σεντόνι" σχετικά με τον Χάρτη ΣεΣ με πλήρεις, ολοκληρωμένες κι αιτιολογημένες προτάσεις, όπου θα περιλαμβάνονται και προτάσεις άλλων παικτών που τους απασχόλησε το θέμα, όπως η πρόταση του Διοκόμο που αναφέρεται στο ζήτημα της αρχής της αντίστροφης χρονομέτρησης για να πάψει ο κάθε κατακτημένος τομέας να τελεί υπό καθεστώς ασπίδας. Μια υπέροχη πρόταση που λύνει και το ζήτημα της «κυκλοφοριακής συμφόρησης» των 20:00.

ΥΓ2 (να προσθέσω και κάτι ακόμη)
Πού λέει πως οι φορτζ πόντοι ανταλλάσσονται μόνο μεταξύ τους;
Βάσει του χρόνου παραγωγής (1 ώρα για κάθε πόντο φορτζ) μπορούν να θεσπιστούν και αναλογίες ανταλλαγής φορτζ πόντων μ' αγαθά.
Δεδομένου ότι 10 αγαθά (μέχρι την Προοδευτική εποχή) απαιτούν 8 ώρες για την παραγωγή τους, μπορούμε να αντιστοιχίσουμε τους 8 φορτζ πόντους με 10 αγαθά.
Αν τώρα τα 10 αγαθά απαίτουν και χρήση άλλων αγαθών για την παραγωγή τους (σύγχρονη εποχή και πάνω) μπορούμε ν' αντιστοιχίσουμε 8 φορτζ πόντους με 5 αγαθά. (Μιας και για την παραγωγή των 10 αγαθών απαιτήθηκαν: 8 ώρες για την παραγωγή των ακατέργαστων και 8 ώρες για την παραγωγή των ιδίων, 8+8=16 ώρες, δηλαδή οι διπλάσιες για την παραγωγή των 8 φορτζ πόντων).
Αν πάλι τ' αγαθά απαιτούν, για την παραγωγή τους, χρήση αγαθών η παραγωγή των οποίων απαίτησε τη χρήση άλλων αγαθών (σημερινή εποχή και πάνω) τότε μπορούμε ν' αντιστοιχίσουμε 8 φορτζ πόντους με 2,7 αγαθά. (Μιας και για την παραγωγή των αγαθών αυτών απαιτήθηκαν: 8 ώρες για τα ίδια, 8 ώρες για τα ακατέργαστα τους και 8 οκτώ ώρες για τα ακατέργαστα των ...ακατέργαστων, σύνολο 24 ώρες, δηλαδή οι τριπλάσιες για την παραγωγή των 8 φορτζ πόντων)
Για σκεφθείτε το...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Γιωργο....ειναι πλεον πολυ αργα για να διορθωθει το φοε......οποιος εχει λιγο μυαλο και ξερει αρθμητικη μπορει να καταλαβει πως εφτασαν οι θεοι στον ολυμπο και πως τα μ/κ αγγιζουν τα συνεφα......Δεν νομιζω οτι υπαρχει διαθεση να γινει κατι για τους προωθητικους....δες στο Δ ....εντελως συμπτωματικα οι ιδιοι θεοι ειναι στο ολυμπο και εκει.....Προσωπικα παιζω ΦΟΕ γιατι εχω ωραια παρεα...αν χαλασει η παρεα..θα σταματησω και το Φοε....Ειναι ολοφανερο και στον καθε δυσπιστο οτι το παιχνιδι παει κατα διαολου....η ζουγκλα το σωζει..κι αυτο γιατι τα λαμογια εκει δεν μπορουν να κανουν θαυματα....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Παιδιά, ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα:
  1. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί τον στρατό του όπως θέλει. Να τον δίνει όπου θέλει. Να τον συστρατεύει με τον στρατό όποιας συντεχνίας θέλει. Πού είναι το κακό;.
Συμφωνω Γιωργο μου να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα
βαση των επισημων κανονων δεν ισχυει αυτο
Εαν διαβασει καποιος με προσοχη την παραγραφο 4 θα δει οτι επισημα ειναι παρανομο
- Απαγορεύεται να προσφέρετε περιεχόμενο του παιχνιδιού, διαμάντια ή χρήματα ως ανταμοιβή για επιθέσεις σε άλλους παίκτες, ή να ζητάτε αμοιβή ως αντάλλαγμα για να κάνετε επιθέσεις. Δε μπορεί να προσφέρεται ανταμοιβή για οτιδήποτε θα μπορούσε να υποκινήσει επιθέσεις ή τυχών αρνητικές ενέργειες ενάντια σε άλλους παίκτες.

Αν πάλι τ' αγαθά απαιτούν, για την παραγωγή τους, χρήση αγαθών η παραγωγή των οποίων απαίτησε τη χρήση άλλων αγαθών (σημερινή εποχή και πάνω) τότε μπορούμε ν' αντιστοιχίσουμε 8 φορτζ πόντους με 2,7 αγαθά. (Μιας και για την παραγωγή των αγαθών αυτών απαιτήθηκαν: 8 ώρες για τα ίδια, 8 ώρες για τα ακατέργαστα τους και 8 οκτώ ώρες για τα ακατέργαστα των ...ακατέργαστων, σύνολο 24 ώρες, δηλαδή οι τριπλάσιες για την παραγωγή των 8 φορτζ πόντων)
Για σκεφθείτε το...
Ελπιζω να μην μπλοκαρει το κεντρο μνμ σου απο τα χιλιαδες μνμ των απανταχου φοεκιτων μετα απο την ισοτιμια που αποδεχεσαι/προτεινεις
αυτο σιγα μην μας ακουσουν (εγραφως ορατα ) οι υπολοιποι
ελπιζω η ταλα η μαντα και η talamanta να εχουν ..προβαδισμα στην ανταλλαγη των 8 φοε ποντων με 2,7 υλικα
δηλαδη καθε μια θα σου δωσει 54 υλικα και εσυ θα καταθεσεις 160 ποντους σε μκ της επιλογης τους
Παμε τωρα σοβαρα
Η ανταλλαγη φοε ποντων με υλικα οριοβατει αναμεσα της νομιμοφανια και στην παραβιαση των επισημων κανονων
Γιατι υπαρχει ανταλλαγη ανομοιων πραγματων
Ακομη και εαν να δεχτουμε οτι ειναι νομιμη η ανταλλαγη παλι ο υπολογισμος δεν ειναι σωστος
Επισημα το φοε εχει κοστολογισει εμμεσως πλην σαφως την ισοτιμια ως εξης
5 διαμαντια το 1 υλικο και 50 διαμαντια ο 1 φοε ποντος
αρα 10 υλικα ο 1 φοε ποντος ειναι η επισημη αναλογια
φυσικα ολα σχετιζονται και με τις εποχες που βρισκονται οι παικτες
Οποτε τετοιου ειδους ανταλλαγες διακινδυνευουν θεωρηθουν οτι παραβουν την παραγραφο 7 των επισημων κανονων του φοε
http://prntscr.com/efkkdm
Ζητω συγνωμη εαν ξεφυγαμε απο την κεντρικη ιδεα του θεματος
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
ανταλλαγη των 8 φοε ποντων με 2,7 υλικα
δηλαδη καθε μια θα σου δωσει 54 υλικα και εσυ θα καταθεσεις 160 ποντους σε μκ της επιλογης τους
54 αγαθά αρκτικής πχ ισοδυναμούν με 146 πόντους.
Επίσης, για την παραγωγή των 54 αγαθών της αρκτικής έχουν δαπανηθεί ακόμη 54 αγαθά πρωθύστερης εποχής, για την παραγωγή των οποίων έχουν επίσης δαπανηθεί 54 αγαθά πρωθύστερής τους εποχής.
Συνεπώς, στην ουσία η Τάλα και η Μάντα προσφέρουν 54*3=162 αγαθά για να πάρουν ως αντάλλαγμα 160 φόρτζ πόντους.

Η ισοτιμία στην οποία αναφέρεσε ισχύει έχοντας ως βάση υπολογισμού τα διαμάντια.
Η ισοτιμία την οποία αναφέρω έχει ως βάση τον χρόνο παραγωγής και δεν είναι καθόλου λαθεμένη.
Θα μελετήσω την παράγραφο 7 των επίσημων κανόνων του Φοε και θα επανέλθω!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
54 αγαθά αρκτικής πχ ισοδυναμούν με 146 πόντους.
Επίσης, για την παραγωγή των 54 αγαθών της αρκτικής έχουν δαπανηθεί ακόμη 54 αγαθά πρωθύστερης εποχής, για την παραγωγή των οποίων έχουν επίσης δαπανηθεί 54 αγαθά πρωθύστερής τους εποχής.
Συνεπώς, στην ουσία η Τάλα και η Μάντα προσφέρουν 54*3=162 αγαθά για να πάρουν ως αντάλλαγμα 160 φόρτζ πόντους.

Η ισοτιμία στην οποία αναφέρεσε ισχύει έχοντας ως βάση υπολογισμού τα διαμάντια.
Η ισοτιμία την οποία αναφέρω έχει ως βάση τον χρόνο παραγωγής και δεν είναι καθόλου λαθεμένη.
Θα μελετήσω την παράγραφο 7 των επίσημων κανόνων του Φοε και θα επανέλθω!
Μωρε Γιωργο μου δεν ειναι ετσι απλοι οι υπολογισμοι
μεσολαβουν και τεχνολογιες ( δηλ υλικα, σφυρια, νομισματα, φοε ποντοι) για να ξεκλειδωθουν οι τεχνολογιες των αγαθων
και παραλληλα ομως τεκμηριωνουν ποσο πολυτιμοι ειναι οι φοε ποντοι
δες ποσο στοιχιζουν στις διαφορες εκδηλωσεις τα εχτρα κτιρια που δινουν ποντους και ποσο αυτα που δινουν υλικα
ασχετο ..μαρτυριαρη
σιγα σου ειπαν κατι τα κοριτσια και συ ..βουκινο το εκανες
και μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου ουδεν λαθος αναγνωριζεται εεεε
συ ειπας ....τότε μπορούμε ν' αντιστοιχίσουμε 8 φορτζ πόντους με 2,7 αγαθά.
ε εμεις αυτην την αναλογια προλαβαμε και πηραμε ... για το καλαθι της νοικοκυρας
2,7χ20=54
8χ20=160
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
ετοιου ειδους ανταλλαγες διακινδυνευουν θεωρηθουν οτι παραβουν την παραγραφο 7 των επισημων κανονων του φοε
Η παράγραφος 7 των κανόνων του ΦοΕ αναφέρει:
«Η χρήση προωθητικού λογαριασμού απαγορεύεται. Αυτό ορίζεται ως οι ασύμμετρες μεταφορές πόρων ρουτίνας (αγαθά, forge πόντους κλπ) από τον ένα λογαριασμό στον άλλο, ακόμη και αν οι εμπλεκόμενοι λογαριασμοί δεν ανήκουν στον ίδιο παίκτη.»

Από τον κανόνα αυτό, επ' ουδενί δε συνάγεται το συμπέρασμα πως απαγορεύεται η ανταλλαγή αγαθών με πόντους. Σε ασύμμετρες μεταφορές αναφέρεται, δηλαδή να σου δώσω 10 πόντους και να λάβω 1000 η, μέσω διαδοχικών ανταλλαγών 2:1 να μου δώσεις, στο τέλος, 100 αγαθά και να έχεις λάβει 10.
πχ έστω πως έχεις στην αποθήκη σου 200 χρυσό κι εγώ 100 γρανίτη. Κάνοντας τις ανταλλαγές:
200 χρυσό για 100 γρανίτη έχεις 0 χρυσό και 100 γρανίτη κι εγώ 200 χρυσό και 0 γρανιτη
100 γρανίτη για 50 χρυσό έχεις 50 χρυσό και 0 γρανίτη ενώ εγώ έχω 150 χρυσό και 100 γρανίτη
Ξαφνικά, δηλαδή, βρέθηκα με 150 τεμάχια χρυσού δίχως να δαπανήσω ούτε ένα τεμάχιο γρανίτη!
Βέβαια κι ως ασύμμετρη μπορεί θεωρηθεί και η ανταλλαγή 2 αγαθών της αρκτικής με 1 της χάλκινης αλλά εδώ ακροβατούμε, μιας και τέτοιες ανταλλαγές γίνονται για να βοηθήσουμε μέλη της συντεχνίας να στήσουν Μ/Κ τα οποία είναι πιο προχωρημένων εποχών από την εποχή της πόλης τους.
Θέλεις να σου πω πόσοι με βοήθησαν και πόσους βοήθησα στο δ' κόσμο με τέτοιες ενδοσυντεχνιακές ανταλλαγές; Δούναι και λαβείν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
μεσολαβουν και τεχνολογιες ( δηλ υλικα, σφυρια, νομισματα, φοε ποντοι) για να ξεκλειδωθουν οι τεχνολογιες των αγαθων και παραλληλα ομως τεκμηριωνουν ποσο πολυτιμοι ειναι οι φοε ποντοι
δες ποσο στοιχιζουν στις διαφορες εκδηλωσεις τα εχτρα κτιρια που δινουν ποντους και ποσο αυτα που δινουν υλικα

Το κυρίαρχο για μένα είναι ο χρόνος παραγωγής. Χρυσό και προμήθειες έχω για να παίζω φόε στις επόμενες 6 ζωές μου. Πώς να παράξεις διάφανο σκυρόδεμα αν δεν έχεις σκυρόδεμα, το οποίο για να το παράξεις χρειάζεσε σύρμα της αποικιακής. Είναι οι μόνες ανταλλαγές που δέχομαι ως δίκαιο το 1 προς 2, δηλαδή 1 διάφανο σκυρόδεμα για 2 σκυρόδεμα και 1 σκυρόδεμα για 2 σύρμα. Φυσικά προτιμώ κι επιλέγω πάντα τις ανταλλαγές μεταξύ αγαθών της ίδιας εποχής σ' αναλογία 1 προς 1
 

DeletedUser30097

Guest
Συμφωνω Γιωργο μου να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα
βαση των επισημων κανονων δεν ισχυει αυτο
Εαν διαβασει καποιος με προσοχη την παραγραφο 4 θα δει οτι επισημα ειναι παρανομο
- Απαγορεύεται να προσφέρετε περιεχόμενο του παιχνιδιού, διαμάντια ή χρήματα ως ανταμοιβή για επιθέσεις σε άλλους παίκτες, ή να ζητάτε αμοιβή ως αντάλλαγμα για να κάνετε επιθέσεις. Δε μπορεί να προσφέρεται ανταμοιβή για οτιδήποτε θα μπορούσε να υποκινήσει επιθέσεις ή τυχών αρνητικές ενέργειες ενάντια σε άλλους παίκτες.

Δεν καταλαβαίνω σε τι είναι παράνομο αυτό που εγώ έγραψα. Παραβίαση των κανόνων αποτελεί η διάθεση και χρήση του στρατού με κάποια συγκεκριμένα ανταλλάγματα. Πιάσε τ' αυγό και κούρεψέ το δηλαδή. Αν έγω στείλω σμσ από το κινητό μου για να μπούν διαμάντια στον δικό σου λογαριασμό, η διαχείριση που το ξέρει; Φυσικά εσύ για αντάλλαγμα θα ταράξεις στις επιθέσεις την συντεχνία που θα σου υποδείξω σ' όλες τις εποχές του χάρτη ΣεΣ.
Εγώ πάντως αναφέρθηκα στο δικαίωμα του κάθε παίκτη να διαθέτει τον στρατό του κατά το δοκούν. Δεν μίλησα για ανταλλάγματα...
 
Κορυφή