* Μικρες Ερωτησεις για το FoE *

talamanta

Καμένος Χρήστης
Θα περιμένω, μέχρι την Κυριακή, για να μάθω κι εγώ τι ακριβώς ισχύει. :)
Καλησπερα οντως ειχατε δικιο
μετρανε/υπολογιζονται οι μαχες του 4 επιπεδου της ''ζουγκλας'' στους πυργους της γειτονιας
προφανως 'η αλλαξε καποια στιγμη
'η στους κανονικους σερβερς οταν ανοιξε το 4 επιπεδο ισχυσε απο την αρχη ο υπολογισμος

https://prnt.sc/fkt08j
https://prnt.sc/fktwgk


Φυσικα ξεχασαν να ενημερωσουν/αλλαξουν την εικονα μετα απο την μαχη
...αφησαν την αρχικη και γι' αυτο δεν δειχνει και την λιστα καταταξης του πυργου της γειτονιας
https://prnt.sc/fktux7
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα! το παιχνιδι που βασιζεται?θελω να πω εκτος απο την καλη συνδεση,που πεφτει το βαρος για να δουλευει καλυτερα?στην καρτα γραφικων η στον επεξεργαστη?υποτιθεται οτι οταν βγηκε απο τις ρυθμισεις μας η επιλογη ενισχυση (καπως ετσι λεγοταν δεν θυμαμαι) διαλεγει απο μονο του που θα πεσει το βαρος αναλογα απο τι υπολογιστη θα μπουμε..
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Mια ερωτηση...
Οταν σε ενα Ιβεντ σου ζηταει να καταλαβεις μια επαρχεια και συ εχεις τελειωσει με τον προσωπικο χαρτη της εποχης σου, θα πρεπει ντε και καλα να προχωρησεις στον επομενο χαρτη, 'η την θεωρει τελειωμενη την αποστολη, οπως γινετε αν εχεις φτασει στο τελος των χαρτων?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Mια ερωτηση...
Οταν σε ενα Ιβεντ σου ζηταει να καταλαβεις μια επαρχεια και συ εχεις τελειωσει με τον προσωπικο χαρτη της εποχης σου, θα πρεπει ντε και καλα να προχωρησεις στον επομενο χαρτη, 'η την θεωρει τελειωμενη την αποστολη, οπως γινετε αν εχεις φτασει στο τελος των χαρτων?
Δυστυχως το σωστο το εχει η κουρτινα 1
δηλ το :
'' θα πρεπει ντε και καλα να προχωρησεις στον επομενο χαρτη ''
 

dio21

Καμένος Χρήστης
To θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβουμε 2 -πλεον- επαρχιες και οχι μια, για να ολοκληρωσουμε την Εκδηλωση...
δωσανε εναλλακτικες στο εξερυνησε αλλα οχι στο κατεκτησε....:confused:
Δωρο-αδωρο δλδ... τι να λεμε?
Εμεις που ειμαστε ηδη 2 χαρτες μπροστα απο την εποχη μας (γιατι αποφασισαμε να μεινουμε σε μια εποχη για τους δικους μας λογους), την κατσαμε...ε???
Μαλλον θα ξαναβαλω στο παγο, οτι αφορα τα Ιβεντ...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Πως μπορουμε να κρατησουμε ενα κυκλικο μνμ για μεγαλυτερο χρονο απο αυτο που -πλεον- επιτρεπει το παιχνιδι?
Η αυτοματη διαγραφη μνμτων μετα απο καποιο ορισμενο διαστημα, μπορει να ακυρωθει?
Νομιζω οτι υπαρχουν αρκετα μνμτα που χρειαζετε να κρατιουνται, για διαφορους λογους....
 

DeletedUser29206

Guest
Πως μπορουμε να κρατησουμε ενα κυκλικο μνμ για μεγαλυτερο χρονο απο αυτο που -πλεον- επιτρεπει το παιχνιδι?
Η αυτοματη διαγραφη μνμτων μετα απο καποιο ορισμενο διαστημα, μπορει να ακυρωθει?
Νομιζω οτι υπαρχουν αρκετα μνμτα που χρειαζετε να κρατιουνται, για διαφορους λογους....
Μόνο όταν ξανά-απαντήσεις στο συγκεκριμένο μήνυμα γίνεται να ανανεώσεις την αντίστροφη μέτρηση.
Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να στείλει ένα τουλάχιστον μήνυμα κάθε ένα μήνα σε αυτό το κυκλικό για να μην διαγραφτεί το μήνυμα. Με λίγα λόγια το μήνυμα διαγράφετε όταν δεν απαντάει κανείς σε αυτό για 30 μέρες!
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Μόνο όταν ξανά-απαντήσεις στο συγκεκριμένο μήνυμα γίνεται να ανανεώσεις την αντίστροφη μέτρηση.
Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να στείλει ένα τουλάχιστον μήνυμα κάθε ένα μήνα σε αυτό το κυκλικό για να μην διαγραφτεί το μήνυμα. Με λίγα λόγια το μήνυμα διαγράφετε όταν δεν απαντάει κανείς σε αυτό για 30 μέρες!

Aυτο δεν ισχυει....
Μπορει το κυκλικο να μενει σαν κυκλικο, αλλα τα μνμτα μεσα σε αυτο, διαγραφονται...εκει ειναι και η ενσταση μου, και γιαυτο θα ηθελα μια λυση....
πχ... να μπορω να κρατησω σε ULR (στο δικο μου σκληρο δισκο) ολη τη κουβεντα και να μπορω να εχω σε αυτην προσβαση και μετα τον καθορισμενο χρονο....
Σε μνμτα μεταξυ ομαδων ή παικτων στα οποια γινονται καποιες συμφωνιες, θα ηταν χρησιμο... επισης και σε ποντοδοσιες μεταξυ παικτων μιας Συντεχνιας...
 

DeletedUser29206

Guest
Aυτο δεν ισχυει....
Μπορει το κυκλικο να μενει σαν κυκλικο, αλλα τα μνμτα μεσα σε αυτο, διαγραφονται...εκει ειναι και η ενσταση μου, και γιαυτο θα ηθελα μια λυση....
πχ... να μπορω να κρατησω σε ULR (στο δικο μου σκληρο δισκο) ολη τη κουβεντα και να μπορω να εχω σε αυτην προσβαση και μετα τον καθορισμενο χρονο....
Σε μνμτα μεταξυ ομαδων ή παικτων στα οποια γινονται καποιες συμφωνιες, θα ηταν χρησιμο... επισης και σε ποντοδοσιες μεταξυ παικτων μιας Συντεχνιας...
Μια χαρά ισχύει αλλά κάτι μου λέει πως λέμε άλλο πράγμα.
Για τι μηνύματα λες εσύ;
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Τα μνμτα του καθε παικτη μεσα σε ενα κυκλικο σβηνονται, μετα την παροδο 45 ημερων....
οχι ολο το κυκλικο....
αλλα τι να το κανω ενα κυκλικο μνμ που θα εχει μονο επικεφαλιδα και κανενα μνμ μεσα?
 

DeletedUser30464

Guest
θα βαρυνε το συστημα αν κρατιοντουσαν τα μηνυματα πανω απο 60 μερες , το καταλαβαινετε αυτο .
αν θελεις να κρατησεις καποιο η καποια μηνυματα στο αρχειο σου τοτε η λυση ειναι απλη : τα πριντσκρην .
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παρεακι!!! Να ρωτησω υπαρχουν πολοι απο εσας που θα καταφερουν να μαζεψουν 3000+ μηλα????? Γιατι νομιζω οτι μας δουλευουν ψιλο γαζι???????
 

DeletedUser29206

Guest
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παρεακι!!! Να ρωτησω υπαρχουν πολοι απο εσας που θα καταφερουν να μαζεψουν 3000+ μηλα????? Γιατι νομιζω οτι μας δουλευουν ψιλο γαζι???????
2000 εγώ. Ναι είναι δύσκολο τελικά να μαζέψεις εάν δεν τα αγοράσεις. Ευχαριστώ FoE!!!
 

DeletedUser31103

Guest
Καλησπερα και Χρονια Πολλα!στο θησαυροφυλακιο τις συντεχνιας μαζευονται αγαθα απο παρατηρητηρια ατομια και θολο Αρκτικης Εποχης και Ωκανειου αυτα θα ηθελα να ρωτησω χρησιμευουν πουθενα?λογω οτι στον χαρτη πλεον ΣΕΣ κανεις μαχες με μεταλλια και οχι με αγαθα οπως γινοταν πιο πριν...
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Ζητω το Εθνος!!

ενα που μου ρχεται αμεσα στο μυαλο ειναι για να ανοιγεις τα επιπεδα στην εκστρατεια συνεχνιας.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ρε παιδια...
ποιος μπορει να μου λυσει μια απορια που εχω εδω και αρκετο καιρο....
πως γινετε παικτες που δεν εχουν εγκατεστημενα καν τα 2 αμυντικα ΜΚ, να εχουν καλυτερες αμυνες απο αλλους που τα εχουν στο 10....???
και οι 2 εχουν το ιδιο μπονους αμυνας στον στρατο αμυνας της πολης τους....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Ρε παιδια...
ποιος μπορει να μου λυσει μια απορια που εχω εδω και αρκετο καιρο....
πως γινετε παικτες που δεν εχουν εγκατεστημενα καν τα 2 αμυντικα ΜΚ, να εχουν καλυτερες αμυνες απο αλλους που τα εχουν στο 10....???
και οι 2 εχουν το ιδιο μπονους αμυνας στον στρατο αμυνας της πολης τους....
Καλησπερα δες τι μοναδες στρατου και τι στρ κτιρια εχουν
και συνυπολογιιαε + τα μπονους απο καποια κτιρια εχουν + την ενεργοποιηση των μπονους της ταβερνας + ..τα μπουκαλακια τα γαλαζια με τα επιπλεον μπονους αμυνας
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Σημερα παρατηρησα το εξης....
Ενω εχω 8 ποντους στη μπαρα μου, βαζοντας 10 σε ενα ΜΚ φιλου, ( https://prnt.sc/lpo4la ) , δεν μου αφαιρεσε τους 8 και μετα περνοντας 2 απο την αποθηκη μου να γινουν 10...
αντι αυτου, εβαλα 10 στο ΜΚ αλλα στη μπαρα εμειναν παλι 8...
εχει αλλαξει κατι, ή ειναι σφαλμα?
δεν μπορω να ειμαι βεβιαος αν οντως αφαιρεσε πακετο των 10 απο την αποθηκη βεβαια....

Και συνεχιζω.... 2ο θεμα...
εχω στη μπαρα 9 ποντους...
θελω να βαλω 10 σε καποιο ΜΚ ... παταω τους 9 απο πανω δεξια, τους αφαιρει, και9 παταω αριστερα να συμπληρωσω 1... ως εκ θαυαματος βαζει 1 στο ΜΚ και 9 στη μπαρα...:confused::confused::confused:
https://prnt.sc/lpo448
και απο πακετα μου "σπαει" μονο των 10?


Ξαναρθα...χαχαχαχ....
Ε ΛΕ Ο Σ....!!!!!!
τωρα ειδα... εχω μονο πακετα των 10 στην αποθηκη.... λογικο αφου μικρα πακετα δυσκολα περνουμε πλεον, και οταν ειναι να συμπληρωσουμε ποντους χαλαει αυτοματα τα μικροτερα των 2 και 5...και τα ρεστα τα βαζει στη μπαρα....
Και τωρα???? :eek::eek::eek:
τι κανουμε δλδ?
οταν θελουμε 2 ποντους να συμπληρωσουμε και να αδειασουμε και τη μπαρα μας, δεν θα μπορουμε???
δεν το κοιτανε το θεμα οι εγκεφαλοι ρε παιδια?
με καποιο τροπο πρεπει να σπαμε τα πακετα των 10 ή να μπορουμε να χειριστουμε την αποθηκη μας οπως εμεις θελουμε...υπαρχουν λυσεις και εχω αρκετες στο μυαλο μου...
αλλα πειναω, παω για μασες...:cool:
θα επανελθω.....:mad::mad::mad:
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser29206

Guest
Η παρατήρησή σου όταν ξανάρθες είναι σωστή και μάλιστα αυτή είναι η απάντηση στο αρχικό ερώτημά σου.
Εγώ το παρατήρησα αρκετά σύντομα όταν μπήκε τότε το χαρακτηριστικό αυτό.
Με λίγα λόγια τα μιρκά πακέτα των 2 και ιδίως των 5 πήραν αξία.
Από τότε λοιπόν άρχισα να προσέχω το πώς βάζω τους πόντους μου, δηλαδή: i) βάζω δύο πακέτα των 10 έστω και αν έχω επιστροφές 19 πόντους και ii) όταν είναι να βάλω έναν αριθμό πόντων μη πολλαπλάσιο του 10, βάζω τότε xdiv10 πακέτα των 10 πόντων (με x τους πόντους που πρέπει να βάλω στο μ/κ) και το xmod10 το βάζω από τους παραγόμενούς μου. Έτσι σιγά-σιγά μαζεύονται εξίσου όλα τα πακέτα, ενώ πριν τα πακέτα των 10 αυξανόντουσαν και τα υπόλοιπα μειωνόντουσαν.
 
Κορυφή