Καλοκαιρινή Εκδήλωση 2017

dio21

Καμένος Χρήστης
To θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβουμε 2 -πλεον- επαρχιες και οχι μια, για να ολοκληρωσουμε την Εκδηλωση...
δωσανε εναλλακτικες στο εξερυνησε αλλα οχι στο κατεκτησε....:confused:
Δωρο-αδωρο δλδ... τι να λεμε?
Εμεις που ειμαστε ηδη 2 χαρτες μπροστα απο την εποχη μας (γιατι αποφασισαμε να μεινουμε σε μια εποχη για τους δικους μας λογους), την κατσαμε...ε???
Μαλλον θα ξαναβαλω στο παγο, οτι αφορα τα Ιβεντ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser29206

Guest
Ποιος είπε πως ξεμπερδεύεις με επαρχίες. Είναι ακριβώς αυτό που λες. Ποτέ δε θα βγάλουν αυτές τις αποστολές. Δεν υπάρχει Event που να μη σου ζητάει κάτι για επαρχία.
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Στο τελος του ηβεντ θα κριθει.....αναλογα με το ποσα ατομα θα τα καταφερουν...θα βγει το συμπερασμα....μεχρι τοτε οτι λεμε ειναι αστοχο...η πραξη κερδιζει τη θεωρια...Για την ωρα του παλατιου τα κτηρια βγαινουν στον τροχο σαν τα φαντασματα....σπανια...τωρα για τα δωρα...αστο τροχος που εχει ποτραιτα και κιτ παροτρυνσησ....δεν λες οτι ειναι τροχος που αξιζει....αλλα αλλοι εχουν το μαχαιρι....καλες δροσιες φιλοι μου!!!
 

giannouli

Μέλος
Η προσωπικη μου γνωμη (που δεν ειναι απαραιτητα και σωστη ) ειναι οτι αυτο ειναι μακραν το ποιο χαζο event απο ολα οσα εγιναν μεχρι τωρα. Δεν το λεω αυτο γιατι δεν κερδισα δωρα , ισα ισα μεχρι τωρα μαζεψα σχεδον ολα τα κομματια και των δυο κτιριων, αλλα γιατι ολα ατ δωρα ειναι μη αξια λογου . Στους περισσοτερους τροχους το καλυτερο δωρο ειναι οι λαχνοι , ετσι απλα για να ξαναγυρνας την ρουλετα.
Εγω δεν θα τα βαλω αυτα τα κτιρια στην πολη μου ακομα και εαν τα συμπλησω . ειναι πολυ μεγαλα και δεν καταλαβαινω που θα βρει ο κοσμος χωρο να τα βαλει. Εχει δοθει χωρος για επεκτασεις , γιατι δεν δινονται και οι επεκτασεις δεν μπορω να το καταλαβω.
 

DeletedUser30097

Guest
Εχει δοθει χωρος για επεκτασεις , γιατι δεν δινονται και οι επεκτασεις δεν μπορω να το καταλαβω.
Θα δοθούν ...κάποτε, και οι επεκτάσεις, (άνω τελεία), που θα πάει...
Με αφορμή όμως την αναφορά στον ...εντός ρυμοτομικού σχεδίου της πόλης χώρο, να παρατηρήσω ότι είναι μέρος του ανταγωνισμού/συναγωνισμού, μεταξύ των παικτών, και μέρος της στρατηγικής ανάπτυξης μια πόλης, το πως θ' αξιοποιήσουν τον χώρο που διαθέτουν, ανάλογα με το πως αντιμετωπίζουν το παιχνίδι, τον τρόπο παιχνιδιού τους, τις εκτιμήσεις τους για το τι κτίρια χρειάζονται για να εξελίξουν γρηγορότερα, καλύτερα και πιο αποδοτικά την πόλη τους.
Υπάρχουν πολλά κτίρια με διάφορες και διαφορετικές αποδόσεις. Θα είχε ουσία να μπορούσαμε να τα τοποθετήσουμε όλα στον πολεοδομικό ιστό της πόλης μας;
Για παράδειγμα:
Ένας παίκτης θεωρεί σημαντικό το Μ/Κ Παναγία των Παρισίων και δεσμεύει τον ανάλογο χώρο στην πόλη του. Ένας άλλος όχι. Η επιλογή τους αυτή θα έχει επιπτώσεις στην ανάπτυξη της πόλης τους, πράγμα που είναι μέρος του παιχνιδιού, μιας κι έχει σχέση με την μετέπειτα πορεία και κατάταξή τους σ' αυτό.
Επίσης, προσωπικό αυτό το παράδειγμα, ποτέ δε θα βάλω στην πόλη μου το Μ/Κ «Voyager V1» μιας και οι αποδόσεις του δε συνάδουν με τον τρόπο παιχνιδιού μου, (δεν λεηλατώ).
Εν κατακλείδι, κι από τη στιγμή που η αξιοποίηση του χώρου της πόλης αποτελεί συστατικό στοιχείο στρατηγικής ανάπτυξής της και μέρος του ανταγωνισμού μεταξύ των παικτών, κάποια κτίρια που στη μια φάση ανάπτυξης της πόλης φαντάζουν άχρηστα, λόγω των αποδόσεων τους, σε κάποια άλλη φάση μπορεί να είναι χρησιμότατα.
Ευτυχώς που υπάρχει πλέον το εργαλείο αποθήκευσης και μπορούμε να τα αποσύρουμε, δίχως να τα χάνουμε για πάντα. (πχ εργαστήριο του τρελλού επιστήμονα, το οποίο μπορεί σε κάποια φάση να το αποσύρουμε, εξοικονομώντας χώρο 4Χ4=16 ψηφίδων, τον οποίο θα αξιοποιήσουμε αναλόγως με τις τρέχουσες ανάγκες μας στο παιχνίδι.
 

DeletedUser29206

Guest
Σε πόσους κόσμους τα κατάφερες; Αλήθεια, σου αρκεί μόνο μία πλήρης ομάδα από τα συγκεκριμένα κτίρια; Μερικά παραπάνω δε βλάπτουν... :p
Ε, καλά είναι και αυτά! Όποιος ζητά τα πολλά χάνει και τα λίγα :p. Ούτως ή άλλως (τώρα πια το γράφω σωστά ενώ παλιά το έβαλα με "ο") σε ένα κόσμο παίζω όπως και στην υπογραφή μου ;)
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
ξεκολλησα στις αποστολες του μαχαραγια εκανα και οσες μου εβγαλε της μαχαρανη και τελικα με 14 λαχνους πηρα δυο κομματια σετ (συν ενα διπλο) και τελικα πλεον ολοοκληρωσα το σετ του ελεφαντα (συν ενα εκτο κοματι) και εχω 2 ανατολικους πυργους και 2 δυτικους. ακομα και αν δεν κερδισω κατι αλλο μονο με την ολοκληρωση της μαχαρανη θα εχω και το αλλο σετ οποτε πηγε καλουτσικα. οσον αφορα τα αλλα δωρα εχει και πολλα ψιλολογια μη χρησιμα (αγαλματα φοινιξ, ενισχυσεις νομισματων, πορτραιτα, ανεξαρτητες μοναδες κτλ) αλλα εχει και μερικα καλα. εγω κερδισα πχ ενα ναο γνωσης, ενα ναο εμπνευσης, ενα πυργο νικης, και ενα χανι για καραβανια.


για τις επεκτασεις παντως εχω και εγω ενα παραπονο γιατι ενω στις πρωτες εποχες ειχε απο 4 στις τεχνολογιες συν 2 στο χαρτη μετα γινανε 2 και στις τεχνολογιες οποτε μειωθηκε ο ρυθμος αναπτυξης και επεκτασης.
 

DeletedUser29206

Guest
Ναό της γνώσης σε εμένα είναι ακόμα αόρατος
Ένα ναό του Δέους είδα αλλά τι να το κάνω;
Από την άλλη μεριά τα πορτραίτα εγώ τα μαζεύω, έτσι για την συλλογή αν και τα περισσότερα τα έχω
Από χρυσά δώρα πέτυχα το αγαπημένο μου ειδικό κτίριο: Ευχή
Ακόμα είναι αρχή και έχουμε κάνει πιστεύω πολλά αφού έχουμε συλλέξει κομμάτια από αυτά τα σετ κτιρίων
Από την άλλη όμως για να γυρίσεις τον τροχό σε περιπτώσεις που θέλεις δηλαδή όταν έχει τα δώρα που θέλεις πχ ναό της γνώσης, είναι λίγο δύσκολο διότι θα πρέπει να επισκέπτεσαι συχνά το καζίνο και μάλιστα να έχεις και λαχνούς ;)
Αλλά τώρα είναι καλοκαιράκι με το ζεστό τον ήλιο και όλοι μας πάμε για μπανάκι!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλη Εβδομαδα
Οκ το ομολογω
ο τροχος μου εχει μια αδυναμια ? (και δυο μπορω να πω )
εν δικαιω μου στελνουν μνμ οι λατρεμενοι μου γειτονες
Φυσικα εγω δεν θελω κατι συγκεκριμενο (προσωρινα)
ετσι .. για τον τζογαδορο που εχω μεσα μου
γυριζω τον τροχο οταν εχω εισητηρια
και οτι καλο εχει μου το δινει ακομη και με ενα μονο γυρισμα
Αυτα στον κοσμο που δεν χρειαζομαι πολλα πολλα
αντιθετα στους αλλους κοσμους που ολο και κατι εχω αναγκη
..φτιαχνω αφισες με τα σχεδια των μκ και βαζω τις ανεξατητες μοναδες των τυμπανιστων να τις κρατουν για να μην μου λερωθει ο τοιχος
Ασχετο μεν αλλα εδω μου καθεται αυτη η ζουγκλα στα 2 τελευταια επιπεδα της
τι να πω Η ΤΣΙΤΑ με μισειιιιιιιιιιι
τελειωνω ολοκληρα επιπεδα και στο τσακιρ κεφ αντε να κερδισω κανενα διακοσμητικο
 

DeletedUser31615

Guest
Καλησπερα

Οταν λεει ο τροχος οτι ολοκληρηθηκε ο στοχος της γειτονιας και κερδιζουν ολοι , τι εννοει ?

Ποιοι κερδιζουν και τι κερδιζουν γιατι δεν εχω δει κατι να κερδιζω

Ευχαριστω
 

DeletedUser29206

Guest
Καλησπερα

Οταν λεει ο τροχος οτι ολοκληρηθηκε ο στοχος της γειτονιας και κερδιζουν ολοι , τι εννοει ?

Ποιοι κερδιζουν και τι κερδιζουν γιατι δεν εχω δει κατι να κερδιζω

Ευχαριστω
Ναι, όλοι οι γείτονες κερδίζουν τα μετάλλια
Για παράδειγμα σε εμένα λέει πως άμα ολοκληρωθεί ο στόχος της γειτονιάς θα μας δώσει σε όλους τους γείτονες 750 μετάλλια.
Δεν ξέρω άμα δίνει 750 σε όλες τις γειτονιές, λογικά πάει ανά εποχή...
 

DeletedUser31615

Guest
Ναι, όλοι οι γείτονες κερδίζουν τα μετάλλια
Για παράδειγμα σε εμένα λέει πως άμα ολοκληρωθεί ο στόχος της γειτονιάς θα μας δώσει σε όλους τους γείτονες 750 μετάλλια.
Δεν ξέρω άμα δίνει 750 σε όλες τις γειτονιές, λογικά πάει ανά εποχή...
Οκ φιλε...σε ευχαριστω
 

DeletedUser30097

Guest
Από την άλλη μεριά τα πορτραίτα εγώ τα μαζεύω, έτσι για την συλλογή αν και τα περισσότερα τα έχω
Για την αποφυγή παρανοήσεων επισημαίνω ότι τα πορτραίτα, που ήδη υπάρχουν στη συλλογή του κάθε παίκτη, εμφανίζονται απενεργοποιημένα στον τροχό κι αν, κατά το γύρισμα αυτού, ο δείκτης σταματήσει σε κάποιο από αυτά, τότε αυτόματα ο παίκτης κερδίζει το αμέσως επόμενο δώρο στη σειρά εμφάνισης.

Για καλύτερη κατανόηση του παραπάνω παραθέτω την ακόλουθη εικόνα, όπου το πορτραίτο του «Μπρους» -το οποίο μπορεί να κερδηθεί 4 φορές- μου εμφανίζεται απενεργοποιημένο, ακριβώς επειδή -όπως πληροφορεί στο αναδυόμενο πλαίσιο- υπάρχει ήδη στη συλλογή μου.
KgpBpTotSVG_Zn-4rTBQEQ.png
 

DeletedUser26793

Guest
Έχω πάρει όλα τα δώρα για τα σετ στον Brisgard εκτός από το "Συντριβάνι Ελέφαντας" . Παίζω την εκδήλωση και στους άλλους κόσμους αλλά αυτό το αντικείμενο δεν το έχω δει ποτέ! Ποιος ο λόγος να γίνεται μια εκδήλωση αν δεν υπάρχει πρόθεση να συμπληρωθούν τα σετ; Μόλις τελειώσουν οι αποστολές παίρνεις τα 3/5 του σετ του Μαχαραγιά.
 

DeletedUser29206

Guest
Έχω πάρει όλα τα δώρα για τα σετ στον Brisgard εκτός από το "Συντριβάνι Ελέφαντας" . Παίζω την εκδήλωση και στους άλλους κόσμους αλλά αυτό το αντικείμενο δεν το έχω δει ποτέ! Ποιος ο λόγος να γίνεται μια εκδήλωση αν δεν υπάρχει πρόθεση να συμπληρωθούν τα σετ; Μόλις τελειώσουν οι αποστολές παίρνεις τα 3/5 του σετ του Μαχαραγιά.
Εννοείς πως πρέπει να τα πάρεις από τον τροχό ενώ έπρεπε να τα παίρναμε από τις αποστολές;
Αν εννοείς αυτό συμφωνώ μαζί σου και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι
Τουλάχιστον ένα σετ έπρεπε να το παίρναμε από τις αποστολές
και το άλλο να το παίρναμε από τον τροχό
ε, θα ήταν λίγο βλακεία να παίρναμε δέκα κομμάτια από αποστολές
Τώρα πια έχω πάρει όλα τα κομμάτια και δεν έχω πάρει κάποια πράγματα που θέλω :(
Χάλασα αρκετούς λαχνούς σε αυτά τα σετ και έμεινα ά-λαχνος :p
 

DeletedUser30097

Guest
Χάλασα αρκετούς λαχνούς σε αυτά τα σετ και έμεινα ά-λαχνος
Θα διαφωνήσω μαζί σου.
Γιατί κατηγορείς τον εαυτό σου; Χρησιμοποιώντας τη λέξη «χάλασα» είναι σα να παραδέχεσε εμμέσως, ότι ήταν μία κακή επιλογή που έδωσες προτεραιότητα στην απόκτηση των επιμέρους μερών του Ινδικού Παλατιού και του Ινδικού Συντριβανιού.
Σχεδιασμός και προτεραιότητες!!
Στην κρίση του κάθε παίκτη είναι το τι αξίζει να έχει στην πόλη ή στην αποθήκη αυτής και το τι όχι. Στη διακριτική του ευχέρεια να επιλέξει τα αντικείμενα που συνάδουν με τον τρόπο που παίζει το παιχνίδι και μ' ότι θεωρεί ότι ενδυναμώνει περισσότερο την πόλη του, δίνοντας προτεραιότητα στην απόκτησή τους.
 

DeletedUser29206

Guest
Θα διαφωνήσω μαζί σου.
Γιατί κατηγορείς τον εαυτό σου; Χρησιμοποιώντας τη λέξη «χάλασα» είναι σα να παραδέχεσε εμμέσως, ότι ήταν μία κακή επιλογή που έδωσες προτεραιότητα στην απόκτηση των επιμέρους μερών του Ινδικού Παλατιού και του Ινδικού Συντριβανιού.
Σχεδιασμός και προτεραιότητες!!
Στην κρίση του κάθε παίκτη είναι το τι αξίζει να έχει στην πόλη ή στην αποθήκη αυτής και το τι όχι. Στη διακριτική του ευχέρεια να επιλέξει τα αντικείμενα που συνάδουν με τον τρόπο που παίζει το παιχνίδι και μ' ότι θεωρεί ότι ενδυναμώνει περισσότερο την πόλη του, δίνοντας προτεραιότητα στην απόκτησή τους.
Δεν το λέω με την κακή έννοια το εννοώ με την λέξη «ξόδεψα»
Και δε με πείραξε τόσο αφού μάζεψα 7 κομμάτια από τον τροχό και είναι αρκετά
Απλά ήθελα να κερδίσω περισσότερες ευχές (την κέρδισα μία φορά), ναοί της γνώσης και κανένα πορτραίτο.
Πάντως δε με χάλασε η εκδήλωση και είναι τα νέα κτίρια.
Άντε να δούμε πού θα τα βάλω τώρα :D
 
Κορυφή