Μάχες γείτονες και χαμόγελα ( μαλλον δυσαρέσκεια)

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser30402
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30402

Guest
Όλοι ξέρουμε οτι οταν έχεις καλούς γείτονες λαμβάνεις και απολαμβάνεις τα Τ/Π και οτι συνεπάγεται με αυτο . :DD

Όλοι τωρα ξέρουμε τι γίνεται οταν εχεις γείτονες που κάνουν μάχες μόνο για τα μετάλλια ( δεν έχει Τ/Π :'( ) :blink:

Όλοι τώρα εχουν βιώσει και την άλλη πτυχή τις Λεηλασίες :devil: . Μια ιδέα που θα μπορούσε να εφαρμοστεί στο παιχνίδι έτσι ώστε ο γείτονας να σκέφτεται 2 φορές να λεηλατήσει είναι εκτός της επιλογής λεηλασίας σε αγαθά χρυσό ή προμίθειες να μπορείς να "κλέψεις χαμόγελα" δλδ οταν εγω κάνω μια επίθεση σε γείτονα και περάσω τις αμυνες να μπορώ να του μηδενίσω τα χαμόγελα απο ενα πολιτιστικό κτήριο της επιλογής μου για 12 ωρες εξολοκλήρου ή για 24 ωρες κατα το ήμισυ. (και καλά οι πολίτες σου επιδή η άμυνα σου δεν κατάφερε να αποκρούσει τον εχθρό δυσαρεστήθηκαν !

φιλικά πάντα (όσο γίνεται τουλάχιστον )

Αργύρης............
 

DeletedUser30631

Guest
Αυτό, όμως, θα είχε σαν αποτέλεσμα ο επόμενος γείτονας που θα λεηλατήσει ένα κτίριο να βρει τα μισά από το σύνηθες...
Οι μάχες στη γειτονιά και οι λεηλασίες δίνουν ένα επιπλέον ενδιαφέρον στο παιχνίδι και όσοι μας επιτίθενται κάτι κερδίζουν..
Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι από τη Σύγχρονη εποχή και μετά είναι ανιστόρητες.
Ενώ σε παλιούς αιώνες υπήρχαν λεηλασίες, τώρα πια ευτυχώς έχουν εκλείψει...
 

DeletedUser28896

Guest
Οχι οτι δεν καλή ιδέα .... αλλά Αργύρη ..... αν εσύ παράδειγμα χάσεις 3...4 μάχες ... και ο αλλος σου πάρει την ικανοποίηση ..... μετά που θα πρέπει να μαζέψεις .... θα πάρεις τα μισά

Είναι προτιμότερο δηλαδή να σου λεηλατίσει κάποιος 3-4 κτήρια... παρά να μαζέψεις τα μισά απο τα υπόλοιπα 40 που έχεις
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Λεηλασια.........μια βλακωδη ιδεα των Γερμανων φυσικα.......Δεν εχω λεηλατησει ποτε και ουτε προκειται,,,,,,,,γειτονες...για μας τους ελληνες που μεγαλωσαμε σε ανθρωποκεντρικες κοινωνιες οι γειτονες ειναι αυτοι που θα βοηθησουν στα δυσκολα...Ο τροπος που παιζει κανεις ενα παιχνιδι δειχνει και το ηθος του.......δεν λεηλατησα ποτε για αυτο κι οποτε ζητησα βοηθεια απο γειτονα την ειχα....
 

Nightvisitor

Μέλος
Αααααχ φιλε zacharias Ελλαδα! Ελληνες !! Λιγο κρασι λιγο θαλασσα και το αγορι σου που λεει και το τραγουδακι. Εμεις θα κανουμε παλι την διαφορα ως εθνος. Οχι στις λεηλασιες !! Μετα το κινημα δεν πληρωνω και τις κατσαρολες στον δρομο πρεπει να κανουμε και το <δεν λεηλατω>.
Καμερα σ'εμενα! Σηκωθειτε απο ντιβανια , καρεκλες , καναπεδες (για τους φιλους μας τα βαζελακια πηγαινε αυτο) και ελατε να διαμαρτυρηθουμε για την <βλακωδη ιδεα> της λεηλασιας!!
Μια καλη ιδεα ειναι να κανουμε γειτονια εξορια (ξερουμε εμεις οι Ελληνες απο αυτα..) Οποιος λεηλατει θα τον στελνουμε σε αυτη οποτε θα απομονωθουν ολοι οι λεηλατες και θα φαγωθουν μονοι τους με αποτελεσμα τα υπολοιπα φαρμοαγελαδακια να μουγκανιζουν αμεριμνα στα λιβαδια
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα οσο και να προσπαθω να κρατηθω.. δεν μπορω να μην απαντησω σε αυτους που αποδεχονται και πρωτοι τρεχουν να το διαλαλισουν το κοσμητικο επιθετο ψαροκωσταινα που μας χρεωνουν ολοι οι ..τιμιοι αλλοι λαοι για να εχουν αλλοθι στην λεηλασια της Χωρας μου
Μια Χωρα που ναι μεν καταδικαζε σε εξοστρακισμο καποιους, ισως γιατι για τους πραγματικους Ελληνες η χειροτερη τιμωρια ηταν και ειναι να μην νοιωθουν κοντα τους την αυρα της Χωρας τους
παραβλεπουν φυσικα οτι οι αλλοι λαοι -οι σωστοι πιθανον κατα αυτους- σε αντιστοιχες περιπτωσεις τεμαχιαζαν αποκεφαλιζαν 'η εκαιγαν ζωντανους κλπ
προφανως θεωρουν ασημαντη λεπτομερεια οτι αυτοι που κατοικουν σε αυτην την Χωρα που λεγεται Ελλαδα κερδιζαν και εξακολουθουν να κερδιζουν τον σεβασμο των υπολοιπων ..με αυτα που αυτοι θεωρουν αδυναμιες ελαττωματα
ακομη και τωρα η Χωρα μας και οι κατοικοι της τεκμηριωνουν σε ολους τους αλλους τους δηθεν πολιτισμενους τους ...υπερ σωστους ποια είναι η διαφορα του δειχνω πολιτισμενος και φιλεσπλαχνος από το να ειμαι
γιατι οτι και να λεμε, εχουμε εκ γεννετης μεσα μας το κυτταρο με τις εννοιες πολιτισμος και φιλεσπλαχνια
Τωρα παμε στα περι λεηλασιας και φαρμας θελω να υπενθυμισω σε ολους καποια πραγματα
Το παιχνιδι αυτό δεν λεγεται ουτε φαρμα ουτε όμως και ..πλιατσικο
και μιας και μιλαμε για το τι ειδους παιχνιδι είναι το foe επισημα ειναι παιχνιδι στρατηγικης, που ναι περισσοτερο τεινει προς το πολεμικο
όμως σε ολες τις γλωσσες του κοσμου, η λεξη λεηλασια είναι διαφορετικη λεξη - εννοια απο τις λεξεις πολεμος και μαχη
και απ ότι ξερω κανενας κανονας αυτου του παιχνιδιου δεν σε υποχρεωνει να τις θεωρησεις ταυτοσημες
μην ξεχνατε ότι η παγκοσμια ιστορια δεν τιμησε ποτε τους στρατηγους ...ηγετες που μετα απο μια νικη λεηλατησαν-κατεστρεψαν εναν αλλο λαο-πολη
αντιθετα αυτους τους αναφερει ως μελανα παραδειγματα βαρβαροσαλταροκαβαλημενων ..εδω μαλιστα παει το ατσα της
Εξακολουθω να εμμενω στη αποψη μου οτι παραμενει το φοε να ειναι ενα παιχνιδι σε ενα νοερο κοσμο που κανεις δεν εχει να χασει κατι αντιθετα μονο να κερδισει μια ανεμελη ανασα απο τα προβληματα της καθημερινοτητας του
Κλεινοντας θελω δε να σας ξεχαθαρισω κατι ότι παρ ολο που εγω ως ταλα δεν κανω λεηλασιες, πιστευω ότι είναι αναφθαιρετο δικαιωμα καποιων παιχτων να κανουν χρηση αυτης της δυνατοτητας , η λεηλασια αποτελει μερος του παιχνιδιου και χωρις αυτη δεν θα είναι το φοε που ξερουμε
Ομως από την άλλη θεωρω ότι και αυτοι με την σειρα τους δεν νομιμοποιουνται να περιγελουν και να ειρωνευονται οσους δεν επιθυμουν να την εφαρμοσουν
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nightvisitor

Μέλος
Φιλη μου Σαχλαμαντα. Ο παραπανω δεν ειναι ο τυπος που απλα δεν επιθυμει να κανει λεηλασιες , Αντιθετως ομαδοποιει αυτους που τις κανουν , τους κρινει και την χαρακτηριζει βλακωδη

Φυσικα ολα αυτα πριν κανει edit το μηνυμα του και τα διαγραψει ολα για να μην φαινονται...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα ..φιλτατε ανωθεν μου
δεν εχω πως να επιβεβαιωσω ουτε ομως και να αμφισβητησω αυτα που λες εγραφως ορατα
Αυτο ομως που εμενα ειλικρινα με ενοχλησε ηταν που στην απαντηση σου ενεμπλεξες μια Χωρα και ενα Εθνος
Αρκετα ομως σοβαρεψα
και κατι ασχετο επι προσωπικου
επειδη δεν εχω την απαιτηση να θυμασαι ουτε ποτε πρωτο μιλησαμε ουτε τι ειχαμε συζητησει
ουτε ασφαλως να θυμαμαι τι σημαινει και απο που βγαινει το talamanta .. εχουν περασει και 2 χρονια
για να μην κουραζεσαι λοιπον και το παραφραζεις λιγο φυσικα γιατι πραγματικα δεν απεχει και πολυ θα στο ξαναπω
το ταλα = ταλαιπορη και το μαντα =μανταρα
γιατι ειμαι τοσο αδεξια και ατσουμπαλη που τα κανω ολα μανταρα γι αυτο αθελα μου ταλαιπορω τους γυρω μου και τον εαυτο μου
Εαν ομως θελεις να εμμεινεις στην δικη σου εκδοχη δεν εχω καμμια αντιρρηση
αλλα θα σου κοστισει λιγο παραπανω Γιατι ''οικεια βουλησει'' θα εισαι ο... foe νονος μου οποτε πλησιαζουν οι γιορτες και θα πρεπει να μου φερεις ..και κανενα φορεματακι παλτουδαικι δωρο εεεε
..τυχερε σου εφεξε μολις εχω παρει μερικα κιλακια παραπανω ...οποτε θα πρεπει να ψαχνεις απο τωρα γειτονες που να εχουν υφαντουργια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
nightvisitor Εσυ επελεξες που κατεταξες τον εαυτό σου .........χα χα χα και φυσικα δεν θα κανω edit......και ξαναλεω ο τροπος που παιζει κανεις ενα παιχνιδι δειχνει το ποιον του...απλα....το λεει η επιστημη οχι εγω......Αν εχεις διαβασει ψυχολογια......εκτος απο αθλητικη εφημεριδα....δεν θελω να κανουμε επανασταση......αλλα ναι οι Ελληνες εχουμε αξιες.....για οποιον τις καταλαβαινει......
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser28125

Guest
Ο άνθρωπος είναι λιγότερο ο εαυτός του όταν μιλάει ως ο εαυτός του. Δώσ’ του μια μάσκα και θα σου πει την αλήθεια.
 

DeletedUser30239

Guest
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε ολους .... η λεηλασια ειναι ενα βασικο κοματι του foe ... εγω προσωπικα δεν κανω μαχες πλεον στην γειτονια
το βρισκω πολυ κουραστικο οποτε δεν κανω και λεηλασιες
κατα την γνωμη μου αυτοι που σχεδιαζουν το παιχνιδι αν θελουν να δοθει νεο ενδιαφερον πρεπει να προσπαθησουν να συνδεσουν
ορισμενα κοματια του παιχνιδιου ....
το παιχνιδι σημερα ειναι χωρισμενο στα 3 και με την αλλαγη της βαθμολογιας δεν βλεπω να γινεται καποια ουσιωδη μεταβολη
και αφου συζηταμε για την λεηλασια ....εγω εχω μεγαλη πολη οταν επιτιθεμαι σ εναν μικροτερο και τον λεηλατω δεν ειναι δικαιο
θα πρεπει ο μικρος να ενισχυεται απο την αμυνα της συντεχνιας που ειναι .... με αυτον τον τροπο γινετε συνδεση ΣΕΣ με την πολη
με αυτον τον τροπο θα αρχισουν αν μειωνονται οι συντεχνιες θα δοθει νεο ενδιαφερον σε αμυντικα κτιρια και παρατηρητηρια .
Αν δεν δοθει εμφαση στο να συνδεθουν βασικα κομματια του παιχνιδιου με τον χαρτη .. τοτε αυτο που ολοι βλεπουμε σημερα θα γινετε
ολο ενα και πιο εντονο .... δηλαδη αλλοι ασχολουνται με την πολη τους με τα κτιρια τους ... αλλοι με αγαθα ... αλλοι με την γειτονια ....
αλλοι κανουνε μαχες μονο για ποντους ...αλλοι καθονται και ξενυχτανε να φυλανε τους τομεις και αλλοι κα αλλοι κα αλλοι ....
αυτο το παιχνιδι πρεπει απο 3-4 που ειναι σημερα να γινει ενα αλλιως θα φθινει οσοι κοσμοι και να ανοιξουν οσα ιβεντ και να γινουν
δεν μπορουν να αναστρεψουν την κατασταση οι παιχτες θα γινονται λιγοτεροι και μαθηματικα θα κλεισει .....
 

DeletedUser31199

Guest
Τα ποστ συγχωνεύτηκαν και δόθηκε προειδοποίηση για double-posting και ανάρμοστο περιεχόμενο.
καλησπερα,δεχτηκα σημερα λεηλασια απο παιχτη ο οποιος εχει διαφορα εποχων με εμενα 5 εποχες (ο οποιος μπηκε στην γειτονια μου εχτες το βραδυ)τι πρεπει να κανω εγω να καθομαι σαν το μαλακα και να περιμενω την επομενη,κατι πρεπει να κανετε για αυτο να μην μπορει παιχτης με διαφορα 2 εποχων να κανει λεηλασια(θα πολεμαω εγω με αλογα και αυτος με τανκ αυτο δεν ειναι σωστο),ειδαλλως να τους παρατησω και τους 13 κοσμους που παιζω παγκοσμια,προς το παρον θα φαει χ......π,,,, που θα ειναι ολη δικια του

και για αρχη αποσυνδεση πολεων και καποια στιγμη στο μελλον μπορει να τα ξαναπουμε,
εγω δεν θα χασω παντος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
η αποψη μου για τις λεηλασιες ειναι οτι δεν σου δινει παντα την ακριβεις ποσοτητα αγαθων οταν κανεις λεηλασια στα αγαθα δηλαδη μου δινει 4 με 5 αγαθα ή 20 με 30! δηλαδη ή του ηψους ή του βαθους!
 
Κορυφή