Πλήρης Οδηγός Παιχνιδιού

  • Δημιουργός θέματος Devant
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Ευελπιστώ ότι το ακόλουθο κείμενο θα φανεί χρήσιμο, είτε μέσα από τα συμπεράσματα που προσφέρουν οι πίνακες, είτε μέσα από το πλήθος συμβουλών που ακολουθούν. Αναμένω σχολιασμό :)

Πλήρης Οδηγός Παιχνιδιού

Παρακαλώ διατηρήστε τα σχόλια σχετικά με τον οδηγό. Δεν είναι το κατάλληλο μέρος για γενικής φύσεως ερωτήσεις. Αυτές μπορείτε να τις διατυπώσετε εδώ.

Ακολουθεί ένας κατάλογος με project που θα ενδιαφερόμουν να κάνω, αλλά είτε λόγω του παρόντος τεχνολογικού επιπέδου μου στο παιχνίδι, είτε λόγω ανάγκης για συνεργάτες, δεν έχουν ακόμη πραγματοποιηθεί. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να συνεργαστούμε για κάτι από αυτά, ας επικοινωνήσει (forum pm, in-game message, e-mail στο εξώφυλλο του οδηγού):

-Ανάλυση του συστήματος μάχης (συνέπειες τραυματισμού, υπολογισμός damage).
-Καταγραφή της απόδοσης όλων των κτιρίων παραγωγής, για όλους τους χρόνους.
-Ανάλυση του χρόνου καταστροφής των ασυγκόμιστων προμηθειών.
-Καταγραφή και ανάλυση των αποστολών.
-Ανάλυση του χάρτη εκστρατείας.

Σημειώσεις Γενικής Φύσεως
Εδώ τοποθετώ πληροφορίες που συλλέγω, και δεν αποτελούν μέρος του οδηγού ακόμη, είτε λόγω μικρής σημασίας είτε λόγω ελλειπών δεδομένων.

-Το πλεονέκτημα της ικανοποίησης, πέρα από τα νομίσματα και τις προμήθειες, μεταβάλλει τους βαθμούς μετά από κάθε επιτυχής μάχη.
-Η απαιτούμενη ικανοποίηση στρογγυλοποιείται πάντα προς τα κάτω, πρακτικά αγνοούνται τα δεκαδικά.
-Μεγαλύτερη ανάλυση των πολεοδομικών πλάνων (ήδη τοποθετημένες προεκτάσεις, παραλλαγές)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser426

Guest
Μπραβο πολυ χρησιμος ο οδηγος!
Εψαξα αλλα δεν βρηκα ομως να λεει για τα κτιρια αγαθων, τι παραγωγη βγαζουν; (το 4ωρο 8ωρο κτλ.)

Θελω να ρωτησω οποιος ξερει ποση παραγωγη βγαζει ο μελισσοκομος 4ωρο κ 8ωρο!

Ευχαριστω!
 

DeletedUser414

Guest
εξαρτάται με το τι έχεις ξεκλειδώσει στον χάρτη,
αν έχεις ξεκλειδώσει + στην παραγωγή μελι τότε στο τετράωρο είναι 5 και στις οκτώ είναι 10 δεν νομίζω να αλλάζει κάτι με τις άλλες παραγωγές!
 

DeletedUser426

Guest
Δεν το ηξερα αυτο!
Οκ ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4

Guest
[mad]ok... κέρδισες την προσοχή μου και τον σεβασμό μου για την δουλειά σου.

Πολλά μπράβο για αυτό που έκανες και φυσικά γίνετε υπόμνημα.

Αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις να κλειδώσει ώστε να αποφύγεις το spam και να διαγράψω όλα τα αλλα σχόλια.[/mad]
 

DeletedUser

Guest
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ.

Όσον αφορά το κλείδωμα, ευελπιστώ πως έστω το ένα στα δέκα σχόλια που θα έχει κάτι εποικοδομητικό να προσφέρει, αξίζει το να μείνει ανοιχτό, έστω και προσωρινά (Όπως επίσης το να μπορώ να επεξεργαστώ το 1ο post για μελλοντική έκδοση και σημειώσεις).
 

DeletedUser

Guest
Devant, είναι εκπληκτική η δουλειά σου. Μακάρι να πλησίαζαν το επίπεδό της οι οδηγοί που βγάζουν οι ίδιες οι εταιρίες για τα παιχνίδια τους.
 

DeletedUser674

Guest
Καλησπέρα Παύλο Devant.. Ομολογουμένως η εργασία σου είναι καταπληκτική και σίγουρα πολύ χρήσιμη..Επειδή δεν τα πάω και πολύ καλά με forum κλπ , θα ήθελα να μου πεις πως μπορώ να κατεβάσω το αρχείο σου ώστε να μπορώ να το έχω σε χρήση και χωρίς να είμαι εντός δικτύου. Επίσης αν έχεις υπόψη σου , χωρίς τα απαιτούμενα μετάλλια , τι διαδικασία απαιτείται για να αποκτήσω επιπλέον επέκταση (πέρα από τα διαμάντια , που για κάπιιο λόγο πλέον δεν μου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσω άλλη επέκταση).
Το παιχνίδι θυμίζει το πολυαγαπημένο μου civilatation 3 και Age Of Empires ή Age Of Heroes ..Με τη σημαντική βοήθειά σου , είμαι βέβαιαος ότι πολλοί θα μπορέουν να κατανοήσουν πληρέστερα το παιχνίδι και τους κανόνες του , ώστε να γίνουν καλύτεροι παίκτες.
Και πάλι συγχαρητήρια και ευχαριστώ για το χρόνο σου !!
Με εκτίμηση ΡΗΣΣΟΣ.
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα αγαπητέ,
Κάνοντας click στο λινκ που δίνω, κάτω από την online έκδοση, υπάρχει το πλήκτρο "download'" το οποίο σου επιτρέπει να κατεβάσεις τον οδηγό για προβολή εκτός δικτύου. Για ευκολία σου παραθέτω έναν άμεσο σύνδεσμο σε αυτό:

ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ

Επεκτάσεις μπορούν να αποκτηθούν με 3 τρόπους. Μέσω έρευνας, κάτι που ο οδηγός αναλύει εκτενώς, μέσω μεταλλίων, που επί του παρόντος γνωρίζουμε πως το κόστος ανεβάινει ραγδαία (10 / 50/ 200 / 500 / ?), και τέλος με διαμάντια, κάτι που ο οδηγός επί του παρόντος δεν καλύπτει.

Τέλος, να πω ότι από μέρα σε μέρα βγαίνει η επόμενη έκδοση του οδηγού, που καλύπτει την αναβάθμιση του παιχνιδιού στην έκδοση 0.10.1 καθώς και βελτίωση πολλών κεφαλαίων.
 

DeletedUser674

Guest
Καλημέρα αγαπητέ .Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου και ελπίζω να συνεχίσεις την ανιδιοτελή σου προσφορά στο FoE..Τελικά , μετά από παρέλευση κάποιου χρονικού διαστήματος σου επιτρέπει να αγοράσεις εκ νέου (ακριβότερα δε !!) με διαμάντια ,επίπεδα επέκτασης...Και πάλι καλή σου μέρα και σε ευχαριστώ..
 

DeletedUser674

Guest
Κάτι κάνω λάθος ή κάτι δεν το κάνω !! Στον σύνδεσμο έχω πάει από την πρώτη φορά , όμως μόλις γρ΄φω τον κωδικό που δείχνει στο πλαίσιο μετά ανοίγει ο οδηγός , όμως δεν φαίνεται πουθενά ότι κατεβαίνει το αρχείο...!!
 

DeletedUser

Guest
Χμμμ... αν δεν σου εμφανίζεται κάποιο πλήκτρο προκειμένου να κατεβάσεις το αρχείο, αλλά το αρχείο "κατευθείαν", τότε απλά κάνε κλικ στο Αρχείο->Αποθήκευση :)

Παρεπιπτόντως, να αναφέρω ότι μετά την εφαρμογή και νέας αναβάθμισης, η νέα έκδοση του ΠΟΠ θα καθυστερήσει περισσότερο, καθώς θεωρώ προτιμότερη μία έκδοση με περισσότερα δεδομένα (όπως όλες τις παραγωγές ανα χρονικό διάστημα, για όλα τα κτίρια παραγωγής).
 

DeletedUser674

Guest
Καλησπέρα αγαπητέ Παύλο.. τελικά βρήκα τι δεν έκανα και το κατέβασα (βέβαια με τη βοήθεια κάποιου "γάτου" χαχαχαχα) Να είσαι καλά φίλε μου και αναμένουμε τη νέα σου εργασία.!!!!!!
 

DeletedUser8864

Guest
Φιλε μου εισαι αψογος, πολλα bravo και απο μενα.

Και μια 'παρατηρηση'...πιστευω οτι στο κεφαλαιο ΠΟΛΕΜΟΣ χρειαζονται κατι προσθηκες οπως, το αν υποχωρησεις τη χανεις (απο οτι καταλαβα χανεις μονο το ΄8υμα' για 24 ωρες), τη γινονται οι αμυνες σε περιπτωση ηττας μας και οτι αλλο σχετιζεται με τις ΜΑΧΕΣ.


Με σεβασμο... maniouel
 

DeletedUser

Guest
Σα νέο μέλος του παιχνιδιού θέλω να ρωτήσω , τελικά τι αξίζει; Να ακολουθήσεις κυρίως στρατιωτική πορεία (στις έρευνες) ή του "χτίστη" (όπως λέμε και σε ένα παρόμοιο παιχνίδι).
 

DeletedUser410

Guest
[vam]Το FoE είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής με βάση. Αυτό σημαίνει πως τόσο ο στρατός όσο και η πολεοδομία, μαζί και με τις έρευνες συνδέονται. Αν δεν έχεις μία καλή πόλη δεν μπορείς να έχεις σεβαστή ανάπτυξη και να ακολουθείς τις εποχές. Αν δεν ακολουθείς ο δέντρο ανακαλύπτοντας νεότερα κτίρια δεν μπορείς να αναπτύσσεις την πόλη σου και να έχεις καλύτερο στρατό για να προχωράς στον χάρτη. Αν δεν προχωράς στις εποχές οπότε να αναπτύσσεις και την πόλη σου δεν μπορείς να αυξήσεις τις παραγωγές σου ώστε να καλύπτεις τις ανάγκες των επόμενων εποχών και περιοχών του χάρτη που όλο και αυξάνονται. Ο στόχος τέτοιου είδους παιχνιδιών είναι να μπορέσεις να τα συνδυάσεις όλα αυτά.[/vam]
 

DeletedUser

Guest
Ευελπιστώ ότι το ακόλουθο κείμενο θα φανεί χρήσιμο, είτε μέσα από τα συμπεράσματα που προσφέρουν οι πίνακες, είτε μέσα από το πλήθος συμβουλών που ακολουθούν. Αναμένω σχολιασμό :)

Πλήρης Οδηγός Παιχνιδιού

Παρακαλώ διατηρήστε τα σχόλια σχετικά με τον οδηγό. Δεν είναι το κατάλληλο μέρος για γενικής φύσεως ερωτήσεις. Αυτές μπορείτε να τις διατυπώσετε εδώ.

Ακολουθεί ένας κατάλογος με project που θα ενδιαφερόμουν να κάνω, αλλά είτε λόγω του παρόντος τεχνολογικού επιπέδου μου στο παιχνίδι, είτε λόγω ανάγκης για συνεργάτες, δεν έχουν ακόμη πραγματοποιηθεί. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να συνεργαστούμε για κάτι από αυτά, ας επικοινωνήσει (forum pm, in-game message, e-mail στο εξώφυλλο του οδηγού):

-Ανάλυση του συστήματος μάχης (συνέπειες τραυματισμού, υπολογισμός damage).
-Καταγραφή της απόδοσης όλων των κτιρίων παραγωγής, για όλους τους χρόνους.
-Ανάλυση του χρόνου καταστροφής των ασυγκόμιστων προμηθειών.
-Καταγραφή και ανάλυση των αποστολών.
-Ανάλυση του χάρτη εκστρατείας.

Σημειώσεις Γενικής Φύσεως
Εδώ τοποθετώ πληροφορίες που συλλέγω, και δεν αποτελούν μέρος του οδηγού ακόμη, είτε λόγω μικρής σημασίας είτε λόγω ελλειπών δεδομένων.

-Το πλεονέκτημα της ικανοποίησης, πέρα από τα νομίσματα και τις προμήθειες, μεταβάλλει τους βαθμούς μετά από κάθε επιτυχής μάχη.
-Η απαιτούμενη ικανοποίηση στρογγυλοποιείται πάντα προς τα κάτω, πρακτικά αγνοούνται τα δεκαδικά.
-Μεγαλύτερη ανάλυση των πολεοδομικών πλάνων (ήδη τοποθετημένες προεκτάσεις, παραλλαγές)
δεν καταλαβα τιποτα! μπορεις να τα γραψεις στην δημοτικη παρκακαλω΄δεν ειμαστε καθηγητες πανεπιστιμιου!:mad:
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Φιλε legent.....
που τα ξεττρυπωνεις ρε συ αυτα τα θεματα και απαντας?
του 2012 ειναι αυτο.....
ολο το φορουμ τωρα θα το διαβασεις?
χαχαχαχαχαχαχ......καλη συνεχεια φιλε....
 

DeletedUser

Guest
Φιλε legent.....
που τα ξεττρυπωνεις ρε συ αυτα τα θεματα και απαντας?
του 2012 ειναι αυτο.....
ολο το φορουμ τωρα θα το διαβασεις?
χαχαχαχαχαχαχ......καλη συνεχεια φιλε....
τωρα εφτιαξα το φορουμ φιλε μου τωρα τα διαβαζω και οπου θελω απανταω
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή