Συζήτηση: Ιστορική Σειρά Αποστολών, Άρθουρ Κόναν Ντόιλ

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με την Ιστορική Σειρά Αποστολών, Άρθουρ Κόναν Ντόιλ.
 

DeletedUser29206

Guest
4χ4 κτίριο που δίνει 2 forge πόντους
Πολύ καλό! Ό,τι δίνει forge πόντους είναι και τα καλύτερα (φυσικά το καλύτερο ήταν το σκάκι)
 

DeletedUser30097

Guest
4χ4 κτίριο που δίνει 2 forge πόντους
Πολύ καλό! Ό,τι δίνει forge πόντους είναι και τα καλύτερα (φυσικά το καλύτερο ήταν το σκάκι)
Δίχως να διαφωνώ, έχω να παρατηρήσω ότι στον ίδιο χώρο τέσσερις "Ναοί της Γνώσης" προσφέρουν τέσσερις φορτζ πόντους και χωροθετούνται πιο εύκολα στον πολεοδομικό ιστό της πόλης.
Ευτυχώς που υπάρχει το "κιτ αποθήκευσης". Χρησιμοποιείς ένα κτίριο για το διάστημα που έχεις ανάγκη τις αποδόσεις του και μετά το αποθηκεύεις, αρκεί να μην έχεις χρησιμοποιήσει σ' αυτό "κιτ ανακαίνισης" ή/και "κιτ αναβάθμισης", μιας και σαν το κτίριο αποθηκευτεί θα επιστρέψει στην αρχική του εποχή και τα "κιτ" θα πάνε χαμένα.
 

DeletedUser29206

Guest
Ναι φυσικά! Πάντα έχω αυτή την λογική με τους ναούς της γνώσεις. Αλλά είναι 4χ4 που δεν είναι τόσο μεγάλο και αντί να σου ζητά κατοίκους (όπως τα άλλα κτίρια που σου δίνουν forge πόντους εκτός από τον ναό της γνώσης) σου δίνει και μάλιστα αρκετούς!!!
 

DeletedUser31083

Guest
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΕΦΕΡΗΣ. ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ;
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Aρκετα καλη η ανταμοιβη της Επαυλης...
Περιμενω να δω τις αλλαγες και τις εναλακτικες που θα δωσουν ωστε να μην μας αγχωνει το θεμα επιλυσης των αποστολων (τυπου "εξερευνησε" και "κατακτησε" μια επαρχια ή ανοιξε μια τεχνολογια)...
 

DeletedUser29206

Guest
Aρκετα καλη η ανταμοιβη της Επαυλης...
Περιμενω να δω τις αλλαγες και τις εναλακτικες που θα δωσουν ωστε να μην μας αγχωνει το θεμα επιλυσης των αποστολων (τυπου "εξερευνησε" και "κατακτησε" μια επαρχια ή ανοιξε μια τεχνολογια)...
Μια αόριστη πληροφορία: Στην επόμενη ιστορική σειρά αποστολών θα έχουμε και επιλογές σε κάποια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΕΦΕΡΗΣ. ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ;
Δε θα ήταν κακή ιδέα, για να πραγματοποιηθεί στο μέλλον.
Σεφέρης, Ρίτσος, Ελύτης, Καζαντζάκης, Θεοδωράκης, Χατζιδάκις και πολλοί άλλοι που άθελά μου αδικώ μιας και δεν τους αναγράφω, θα μπορούσαν ν' αποτελέσουν πρόσωπα στα οποία θα είναι αφιερωμένη μια ιστορική εκδήλωση.
Ας θυμόμαστε πως ένας λαός 10 εκατομμυρίων έχει πάρει 2 Νόμπελ λογοτεχνίας και στερήθηκε το τρίτο, λόγω της πολιτικής τοποθέτησης του Γιάννη Ρίτσου, ο οποίος όμως μας έφερε το βραβείο Λένιν, αντίστοιχο του Νόμπελ...
Για τον Νίκο Καζαντζάκη, αυτόν τον μέγα λεξοπλάστη, στοχαστή, λογοτέχνη, ότι και να πω θα 'ναι λίγο.
Τέλος, ο Θεοδωράκης, με τη μουσική του, έκανε έναν λαό ολάκερο να γνωρίσει τους ποιητές του και την ποίησή τους τραγούδι στα χείλη του, ενώ, μαζί με τον Μάνο Χατζιδάκι «κατέκτησαν» δύο φορές τον κόσμο ολάκερο.
 

DeletedUser29206

Guest
Δε θα ήταν κακή ιδέα, για να πραγματοποιηθεί στο μέλλον.
Σεφέρης, Ρίτσος, Ελύτης, Καζαντζάκης, Θεοδωράκης, Χατζιδάκις και πολλοί άλλοι που άθελά μου αδικώ μιας και δεν τους αναγράφω, θα μπορούσαν ν' αποτελέσουν πρόσωπα στα οποία θα είναι αφιερωμένη μια ιστορική εκδήλωση.
Ας θυμόμαστε πως ένας λαός 10 εκατομμυρίων έχει πάρει 2 Νόμπελ λογοτεχνίας και στερήθηκε το τρίτο, λόγω της πολιτικής τοποθέτησης του Γιάννη Ρίτσου, ο οποίος όμως μας έφερε το βραβείο Λένιν, αντίστοιχο του Νόμπελ...
Για τον Νίκο Καζαντζάκη, αυτόν τον μέγα λεξοπλάστη, στοχαστή, λογοτέχνη, ότι και να πω θα 'ναι λίγο.
Τέλος, ο Θεοδωράκης, με τη μουσική του, έκανε έναν λαό ολάκερο να γνωρίσει τους ποιητές του και την ποίησή τους τραγούδι στα χείλη του, ενώ, μαζί με τον Μάνο Χατζιδάκι «κατέκτησαν» δύο φορές τον κόσμο ολάκερο.
Και όχι μόνο σύγχρονους καλλιτέχνες που μας κάνουν περήφανους όπως ανάφερες παραπάνω αλλά μην ξεχνάμε και την Αρχαία Ελλάδα που πολλοί από αυτούς ήταν οι πρώτοι που ανακάλυπταν πράγματα και επαλήθευαν θεωρίες που για εμένα έκτισαν την βάση όλων των τότε επιστημών. Κάτι που αυτοί που βλέπουμε στα events χρησιμοποίησαν αυτήν την «βάση»
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Ενταξει γερμανοι ειναι οι κατασκευαστες του παιχνιδιου και θα μπορουσαν να εχουν μονο γερμανους στα εβεντς για να προωθησουν τη χωρα τους αλλα θα ελεγα εχουν κανει μια προσπαθεια να περιλαβουν απο δαφορες χωρες αλλα και απο διαφορες ιδιοτητες-επαγγελματα ανθρωπους. Και φυσικα αναλογα και με την ημερομηνια καθως εχει και αυτο σχεση (πχ ο Σερ Αρθουρ Κοναν Ντουλ ειναι γεννημενος 22 Μαιου που ξεκινησε το εβεντ) Μακαρι να βαλουν παντως και καποιο ελληνα. Και εκτος των λογοτεχνων και συνθετων που γραψατε πιο πανω εγω θα προτεινα το μεγιστο Αριστοτελη τον φιλοσοφο επιστημονα που επηρεασε την δυτικη σκεψη και επιστημη.

Παντως μεχρι στιγμης ειχαμε εβεντς για τον Χριστοφορο Κολομβο (Ιταλος), Μαρτιν Λουθερ Κινγκ Τζουνιορ (Αμερικανος), Γιουρι Γκαγκαριν (Ρωσος), Ισιδωρα Ντανκαν (Αμερικανιδα), Μαρια Στιουαρτ (Σκωτσεζα), Αυτοκρατειρα Ελισαβετ ή Σισσυ (Γερμανιδα), Αδελφοι Μονγκολφιε (Γαλλοι), Αλμπερτ Αινσταιν (Γερμανος), Σερ Αρθουρ Κοναν Ντουλ (Γεννημενος στη Σκωτια αλλα Ιρλανδικης καταγωγης)
 

DeletedUser29206

Guest
Αχ! Είναι δύσκολο event. Χρειάστηκε να κάνω δύο εξερευνήσεις. Το ειρωνικό είναι τις αποστολές τις γνώριζα πριν από καιρό και δεν προετοιμάστηκα :p
 

DeletedUser30097

Guest
Το είχα επισημάνει πως η προηγούμενη σειρά των αποστολών, που το ζητούμενό τους είχε σχέση με τον Χάρτη της Ηπείρου, βόλευε καλύτερα.
Δηλαδή, η παρακάτω σειρά:
  1. Κατέκτησε μια επαρχία
  2. Εξερεύνησε μια επαρχία
  3. Κατέκτησε χ τομείς δίχως μάχη.
Ψιλά γράμματα όμως αυτά, μιας και σ' όσους έχουν κατακτήσει όλες τις επαρχίες στον Χάρτη της Ηπείρου, αυτομάτως οι αντίστοιχες αποστολές θεωρούνται ολοκληρωμένες.

Αν προτείνω ν' αντικατασταθούν αυτές οι αποστολές από μία και μόνη νέα αποστολή με αντικείμενο το νικηφόρο αποτέλεσμα σε 5-15 μάχες, (ανάλογα από την εποχή της πόλης), μιας νέας επαρχίας η οποία θα εμφανίζεται μόνο στις εκδηλώσεις και θα αποσύρεται μετά, θα μου θυμώσετε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Αυτο που εχω καταλαβει εγω με τις εξερευνησεις καταληψεις στο χαρτη στα ηβεντ...ειναι οτι οι σχεδιαστες εχουν παρει χαμπαρι οτι μας αφηνει παγερα αδιαφορους ο χαρτης...ειδικα τωρα τελευταιες εποχες που δινει 2 επεκτασεις σε 20-30? επαρχιες...και στα ηβεντ κοιτανε να προχωραμε με το ζορι....Εχουν ξεχασει οτι μιλαμε για παιχνιδι ...χαλαρωση....κι εχουμε φτασει να καταναλωνουμε ωρες.....στο τελος θα ζηταμε εμεις διαμαντια για τη σπαταλη χρονου....Αληθεια εχεις κανεις υπολογισει ποσοι την εχουν κανει το τελευταιο χρονο? Μαλλον ειναι κρυφο σημειο...και το κολπο με τις αναρτησεις στο ΦΒ ειναι για να φανει οτι παιζουμε στο σουπερ ντουπερ παιγνιο.....Αν ακουγανε λιγο τις προτασεις μας και κυριως να τις εκαναν πραξη γργορα κι οχι μετα απο χρονια που συνιθιζουν...ειμαι σιγουρος θα ηταν πολυ καλυτερο το παιχνιδι.
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Αυτο που εχω καταλαβει εγω με τις εξερευνησεις καταληψεις στο χαρτη στα ηβεντ...ειναι οτι οι σχεδιαστες εχουν παρει χαμπαρι οτι μας αφηνει παγερα αδιαφορους ο χαρτης...ειδικα τωρα τελευταιες εποχες που δινει 2 επεκτασεις σε 20-30? επαρχιες...και στα ηβεντ κοιτανε να προχωραμε με το ζορι....Εχουν ξεχασει οτι μιλαμε για παιχνιδι ...χαλαρωση....κι εχουμε φτασει να καταναλωνουμε ωρες.....στο τελος θα ζηταμε εμεις διαμαντια για τη σπαταλη χρονου....Αληθεια εχεις κανεις υπολογισει ποσοι την εχουν κανει το τελευταιο χρονο? Μαλλον ειναι κρυφο σημειο...και το κολπο με τις αναρτησεις στο ΦΒ ειναι για να φανει οτι παιζουμε στο σουπερ ντουπερ παιγνιο.....Αν ακουγανε λιγο τις προτασεις μας και κυριως να τις εκαναν πραξη γργορα κι οχι μετα απο χρονια που συνιθιζουν...ειμαι σιγουρος θα ηταν πολυ καλυτερο το παιχνιδι.


Για μενα εξακολουθει και ειναι χαλαρωση γιατι δεν ψυχαναγκαζομαι να τελειωσω τιποτα. Αν με ενδιαφερει καποιο εβεντ και εχω χρονο εχει καλως. Αλλιως το επομενο. Σε αυτες ακριβως τις εμμονες μας πατανε οι εταιριες οπως και στην επιθυμια να πρωτευσουμε και να δουμε το ονομα μας να φιγουραρει πρωτο σε high score κτλ καθως και στον ανταγωνισμο να φαμε τον αλλο και σε βαζουν στο τριπακι να χαλας λεφτα και χρονο περισσοτερο απο οσο θελεις. Εγω μια χαρα το ευχαριστιεμαι το παιχνιδι οσο ασχολουμαι, παιζω οποια κομματια του με ενδιαφερουν και με χαλαρωνουν (δηλ τα single player) και δεν αγχωνομαι ουτε και ειμαι ανταγωνιστικος. Ειναι στο θεμα της οπτικης γωνιας του καθενος.

Επισης για να μην παρεξηγηθω οσοι χαλανε πολλα λεφτα για το παιχνιδι δικο τους θεμα. Δεν θα τους πω εγω πως να διαχειριστουν το πορτοφολι τους ουτε και αυτοι το δικο μου.

Επισης η εταιρια καλα κανει και χρησιμοποιει κολπακια κτλ για να μαζεψει χρηματα (δηλ εντεινοντας τον ανταγωνισμο) και βαζοντας χρονικα περιθωρια κτλ γιατι ειναι εταιρια και εχει να πληρωσει εργαζομενους και δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα. Αν σε καποιον δεν αρεσει το freemium συστημα ας παει αλλου.

Κοινως φιλε Ζαχαρια μην αγχωνεσαι. Ενα παιχνιδι ειναι και ετσι πρεπει να αντιμετωπιζεται.
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Για μενα εξακολουθει και ειναι χαλαρωση γιατι δεν ψυχαναγκαζομαι να τελειωσω τιποτα. Αν με ενδιαφερει καποιο εβεντ και εχω χρονο εχει καλως. Αλλιως το επομενο. Σε αυτες ακριβως τις εμμονες μας πατανε οι εταιριες οπως και στην επιθυμια να πρωτευσουμε και να δουμε το ονομα μας να φιγουραρει πρωτο σε high score κτλ καθως και στον ανταγωνισμο να φαμε τον αλλο και σε βαζουν στο τριπακι να χαλας λεφτα και χρονο περισσοτερο απο οσο θελεις. Εγω μια χαρα το ευχαριστιεμαι το παιχνιδι οσο ασχολουμαι, παιζω οποια κομματια του με ενδιαφερουν και με χαλαρωνουν (δηλ τα single player) και δεν αγχωνομαι ουτε και ειμαι ανταγωνιστικος. Ειναι στο θεμα της οπτικης γωνιας του καθενος.

Επισης για να μην παρεξηγηθω οσοι χαλανε πολλα λεφτα για το παιχνιδι δικο τους θεμα. Δεν θα τους πω εγω πως να διαχειριστουν το πορτοφολι τους ουτε και αυτοι το δικο μου.

Επισης η εταιρια καλα κανει και χρησιμοποιει κολπακια κτλ για να μαζεψει χρηματα (δηλ εντεινοντας τον ανταγωνισμο) και βαζοντας χρονικα περιθωρια κτλ γιατι ειναι εταιρια και εχει να πληρωσει εργαζομενους και δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα. Αν σε καποιον δεν αρεσει το freemium συστημα ας παει αλλου.

Κοινως φιλε Ζαχαρια μην αγχωνεσαι. Ενα παιχνιδι ειναι και ετσι πρεπει να αντιμετωπιζεται.
ΑΑΑ δεν αγχωμαι...οτι προλαβαινω...κι απο λεφτα...πριν χρονια που νομιζα οτι ειναι αξιοκρατικο και δικαιο...ναι εβαζα λιγα απο το υστερημα....αλλα πανε πια αυτα τα λαθη...παιζω οσο μπορω...απλα διαπιστωσεις κανω...και καταναλωνω χρονο που εχω...αλλα ειναι περισοτερος απ οσο οταν ξεκινησε το παιχνιδι...Ειμαι πολυ μεγαλος σε ηλικια για να πιαστω στη φακα....εχω χρονο λογω ανεργιας αλλα εχω και τη ζωη που φευγει να προλαβω .
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Δε μου εμφανίζετε η αποστολή για μια μέρα μόνο και χάθηκε έχει λήξει;
Καλημερα υπαρχουν καποιες ''ειδικες'' αποστολες που αφορουν τις εξτρα εκδηλωσεις
αυτες εχουν συγκεκριμενο χρονικο οριο που πρεπει να τις ολοκληρωσει καποιος Απο την αρχη της εμφανισης τους αναφερεται και η καταληκτικη ημερομηνια για την ολοκληρωσης τους
 
Κορυφή