Αναφορες σφαλματων-λαθων....

dio21

Καμένος Χρήστης
Το ρολοι του παιχνιδιου, νομιζω οτι χανει λιγακι....
απολογισμο εδω και καποιο διαστημα κανει στις 8:03 καθε απογευμα...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Μετα την προτελευταια αναβαμιση (νομιζω), η ενδειξη "Επισκεψου την Ταβερνα" στο ημερολογιο, μενει παντα ενεργη, ασχετα αν μπορεις ή οχι να επισκευτεις τη συγκεκριμενη Ταβερνα.....
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Το τελευταιο διαστημα ξαναπαρουσιαστηκε ενα ενοχλητικο σφαλμα στις μαχες στον ΣεΣ....
Ενω βαρας σαν Συντεχνια (4-5 ατομα συγχρωνως) εναν τομεα με αμυνες, οταν μια αμυνα "καθαρισει", ο παικτης που -τυχον- ειναι στην ιδια μαχη και δεν ειναι αυτος που προλαβε να την τελειωσει, λαμβανει ενα μνμ "παρουσιαστηκε εσωτερικο σφαλμα" και τον πεταει απο το παιχνιδι.... θα πρεπει να ξαναφορτωσει το παιχνιδι και να ξαναμπει στους χαρτες και μετα στο χαρτη εποχης που βαρουσε, για να μπορεσει να συνεχισει....:confused:
Αρκετα ενοχλητικο και χρονοβορο, ιδιως σε ατομα με αργο pc....:mad::confused:
Αυτο το προβλημα ειχε διορθωθει πριν καποιο διαστημα, αλλα μαλλον τα παλια προβληματα επανερχονται....
 

DeletedUser31793

Guest
γεια σας εχω να αναφερω κατι για την ερευνα στις τεχνολογιες που τελειωνουν σε "ς", οπως Καθάρισμα Εδάφους. Οταν εχεις βαλει ολους τους ποντους και πληρωνεις κατι για ξεκλειδωμα τοτε το ονομα της ερευνας αναγραφεται με κεφαλαια πχ ΙΑΤΡΙΚΉ. Ομως υπαρχει το προβλημα οτι το σιγμα τελικο ("ς") δεν μπορει να το εμφανισει και βγαζει ενα αδειο τετραγωνακι στη θεση του
 

DeletedUser28782

Guest
Αν και πολύ σπάνια πλέον επισκέπτομαι πόλεις για Τ/Π τις 2 τελευταίες μέρες που το έκανα διαπίστωσα τα παρακάτω σφάλματα:
1. Τ/Π σε κτίριο που φαίνεται ότι είναι διαθέσιμο(έχει αστεράκι επάνω του), βγάζει σφάλμα ότι είναι τελειοποιημένο και ταυτόχρονα απενεργοποιείται και η ενέργεια για τη συγκεκριμένη πόλη. Το σφάλμα αυτό υπάρχει χρόνια, από τότε που μπήκαν τα κουμπιά αυτόματης βοήθειας, ίσως και πιο πριν.
2. Σε πολλές περιπτώσεις(μέτρησα 8-9 πριν λίγη ώρα σε 25-30 Τ/Π, δεν εμφανίζεται το animation με τους πόντους που παίρνεις με την ενέργεια και επιπλέον δεν μετριέται και η ενέργεια στις χρήσεις για τα αγαθά βοήθειας που δίνει ο Κινούμενος Ουρανοξύστης. Δε δίνεται δηλαδή αγαθό για αυτές τις ενέργειες(δεν αφαιρείται από τις χρήσεις τουλάχιστον).
Επίσης έχω παρατηρήσει και τα παρακάτω τα οποία δεν έχουν σχέση με τις Τ/Π:
3. Αρκετά συχνά δεν εμφανίζονται κάποιες μονάδες στις μάχες(πχ τα πιο πρόσφατο όπλο του 4ου μέρους της Ωκεάνιας εποχής) και λόγω αυτού μάλλον κολλάει η μάχη για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και συχνά χρειάζεται ανανέωση του παιχνιδιού, πράγμα το οποίο συχνά δε διορθώνει τίποτα και το πρόβλημα παρουσιάζεται ξανά μετά την ανανέωση.
4. Σε αρκετές περιπτώσεις επίσης υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην εμφάνιση του παραθύρου συνεισφοράς σε ΜΚ ή του παραθύρου παραγωγής στρατιωτικών μονάδων. Δεν εννοώ την πρώτη φορά που θ' ανοίξει κάποιο από αυτά τα παράθυρα από τη φόρτωση του παιχνιδιού. Την πρώτη φορά που θα φορτώσει οποιοδήποτε παράθυρο(εισφορά σε ταβέρνα, ΜΚ, ανοιγμα της ταβέρνας κλπ) υπάρχει μια καθυστέρηση μέχρι και 30 δευτερολέπτων. Αυτό που γράφω παραπάνω συμβαίνει και ενώ έχει φορτώσει κανονικά το παιχνίδι και η καθυστέρηση είναι αρκετά μεγαλύτερη(2 με 3 λεπτα!).
Τα παραπάνω(εκτός το 2) συμβαίνουν πολύ καιρό, δεν είναι νέα προβλήματα που προέκυψαν από την τελευταία αναβάθμιση.
Τέλος τον τελευταίο χρόνο αρκετά συχνά το παιχνίδι κολλάει σε τυχαίες περιόδους και χωρίς να γίνεται κάποια ιδιαίτερη ενέργεια. Δεν είναι δυνατή ούτε η μετακίνηση στην πόλη και χρειάζεται ανανέωση για να επανέλθει.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Νομιζω οτι τα ΚΙΤ Κινητοποιησης και Μαζικης Κινητοποιησης θα πρεπει να κανουν τη δουλεια τους ΚΑΙ αφου εχει τελειωσει μια παραγωγη και πριν αυτη μαζευτει... σε προσπαθεια μου να χρησιμοποιησω ενα ΚΙΤ στη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη δεν μου το επετρεψε...
Το θεωρω λαθος, καθως:
1. Το λογικο θα ηταν να το Χρησιμοποιησω αφου ειμαι σιγουρος οτι κανεις αλλος δεν προκειτε να μου κανει Παροτρυνση...γιατι να το κανω πριν?
2. Απο τη στιγμη που μπορει καποιος Φιλος-Συντεχνος-Γειτονας να μου Παροτρυνει την Αιθουσα Δοξας, αφου αυτη εχει κλεισει και πριν την μαζεψω, γιατι δεν μπορει να κανει το ιδιο πραμα το ΚΙΤ?

Υ.Γ...σορρυ για το διπλο post, αλλα μετα θυμηθηκα οτι εχουμε Θεμα για οτι θεωρουμε Σφαλμα ή Λαθος του παιχνιδιου....
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Το τελευταιο διαστημα ξαναπαρουσιαστηκε ενα ενοχλητικο σφαλμα στις μαχες στον ΣεΣ....
Ενω βαρας σαν Συντεχνια (4-5 ατομα συγχρωνως) εναν τομεα με αμυνες, οταν μια αμυνα "καθαρισει", ο παικτης που -τυχον- ειναι στην ιδια μαχη και δεν ειναι αυτος που προλαβε να την τελειωσει, λαμβανει ενα μνμ "παρουσιαστηκε εσωτερικο σφαλμα" και τον πεταει απο το παιχνιδι.... θα πρεπει να ξαναφορτωσει το παιχνιδι και να ξαναμπει στους χαρτες και μετα στο χαρτη εποχης που βαρουσε, για να μπορεσει να συνεχισει....:confused:
Αρκετα ενοχλητικο και χρονοβορο, ιδιως σε ατομα με αργο pc....:mad::confused:
Αυτο το προβλημα ειχε διορθωθει πριν καποιο διαστημα, αλλα μαλλον τα παλια προβληματα επανερχονται....


Και συνεχιζει .....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Και συνεχιζει .....
Μικρο πταισμα αγαπητε μου
Εδω υπαρχουν ..πιο σοβαρα με γνωστα βηματα εμφανισης που ''ετρεχουν'' εδω και μηνες
οπως το σφαλμα ..της αορατης πολιορκιας
το οποιο οι φοεκικοι θεοι το εφαρμοζουν με μεγαλη ομολογουμενως επιτυχια
ακολουθουν ..τα βηματα εμφανισης του εν λογω σφαλματος
και ενω εισαι πανω στον τομεα ..και περιμενεις την επιθεση 'η μπαινεις για να αλλαξεις καμμια αμυνα ..βλεπει ξαφνικα τον τομεα με αλλη σημαια και να κανεις ανανεωση 'η να μπαινοβγεις απο τον χαρτη ..πολιορκια δεν βλεπεις ουτε σου δινει το δικαιωμα ..υπερασπισης
(μπορει να το εχουν δε και εξελιξει ορκο δεν παιρνω ...θα ωχριουσε ο χουντινι εαν ζουσε δεν το συζητω)
αλλα με γνωστα βηματα εμφανισης εδω και τοσους μηνες ..δεν μπορουν να το διορθωσουν ετσι γενικα και σκετα
..δεν συζητω για ..εν τοκη αποζημειωση των παιχτων
αυτο μονο σε συγκεκριμενα σφαλματα το αναγνωριζουμε ...
το καλυτερο δε ολων ..καποιοι αξιοπιστοι παιχτες σχετικα προσφατα δεν αντεξαν αλλο με το συγκεκριμενο χαλι
και ανοιξαν σχετικο θεμα στον βετα
.μπας και με τις ..ενωμενες ΄΄φωνες'' των υπολοιπων παιχτων
κινηθουν οι προγραμματιστες προς την επιλυση του
.ε κανεις δεν εγραψε ... τι να λεμε τωρα
ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΚΤΙΖΩ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΣΩ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΣΕΜΕΔΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ευτυχως Ταλα, ισως ησουν τελικα απο τους τυχερους που ΔΕΝ αποζημιωθηκαν....;)
 

DeletedUser28782

Guest
To συγκεκριμένο δεν ξέρω αν είναι bug(αν δεν είναι πάντως δεν καταλαβαίνω το λόγο αυτής της παράλειψης) αλλά το αναφέρω μπας και διορθωθεί.
Στις κυκλικές αποστολές για Συγκέντρωση Νομισμάτων ή Προμηθειών, ενώ για τα μεν νομίσματα εμφανίζονται τα ήδη συγκεντρωμένα σε χιλιάδες, για τις προμήθειες εμφανίζονται σε εκατομμύρια μόνο, με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατόν να υπολογιστεί το πόσες προμήθειες χρειάζονται για να συγκεντρωθούν οι απαιτούμενες. Για παράδειγμα, όσον αφορά τα νομίσματα εμφανίζεται 1.367Χ/1Ε ενώ όσον αφορά τις προμήθειες εμφανίζεται 1.4Ε/1.5Ε, όπου το 1.4Ε μπορεί να είναι 1.499Χ. Δεν μπορείς λοιπόν να ξέρεις αν λείπουν 1000 προμήθειες ή 999 χιλιάδες προμήθειες.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Το τελευταιο διαστημα ξαναπαρουσιαστηκε ενα ενοχλητικο σφαλμα στις μαχες στον ΣεΣ....
Ενω βαρας σαν Συντεχνια (4-5 ατομα συγχρωνως) εναν τομεα με αμυνες, οταν μια αμυνα "καθαρισει", ο παικτης που -τυχον- ειναι στην ιδια μαχη και δεν ειναι αυτος που προλαβε να την τελειωσει, λαμβανει ενα μνμ "παρουσιαστηκε εσωτερικο σφαλμα" και τον πεταει απο το παιχνιδι.... θα πρεπει να ξαναφορτωσει το παιχνιδι και να ξαναμπει στους χαρτες και μετα στο χαρτη εποχης που βαρουσε, για να μπορεσει να συνεχισει....:confused:
Αρκετα ενοχλητικο και χρονοβορο, ιδιως σε ατομα με αργο pc....:mad::confused:
Αυτο το προβλημα ειχε διορθωθει πριν καποιο διαστημα, αλλα μαλλον τα παλια προβληματα επανερχονται....

Ακομα συνεχιζει....
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Δεν έχεις άδικο φίλε. Θα διευκόλυνε αρκετά αν αναγραφόταν κι εκεί. Προς το παρόν ελέγχω το απόθεμα των προαπαιτούμενων αγαθών κατά τη στιγμή που πάω να βάλω νέα παραγωγή, όπως δείχνει η παρακάτω εικόνα:
7a0e96a9c75f4355b61dbc252f817c92.jpg

Αρκεί να βάλεις τον δείκτη του "ποντικιού" πάνω στο εικονίδιο του προαπαιτούμενου αγαθού.


Θα παμε λιγο (?) πισω τον χρονο, οταν ο φιλος μου ο Γιωργης (που χαθηκε παρεπιπτοντως, γιατι αραγε?) μου απαντουσε σε ενα δικο μου post....
αυτο....


http://prnt.sc/eg1fgz
Ποσο "καλη" μπορει να ειναι μια αχρηστη πληροφορια ?
το βλεπω ποσα εχω...καλυτερα δεν θα ηταν να αναφερεται ο αριθμος που εχω απο τα αγαθα που χρειαζονται για να παραξω το συγκεκριμενο αγαθο που με ενδιαφερει?

Ακομα, δεν θα ηταν "καλυτερη" η πληροφορια, αν δινοταν στο σημειο που θα επρεπε?
δλδ εδω?
http://prnt.sc/eg2gfl

και θα του πω....ασχετα αν δεν το διαβασει αυτος, προοριζετε για αλλους, που θελω να νομιζω οτι διαβαζουν...
Ναι φιλε Γιωργη, σωστος σε αυτο που λες....μονο που για να δεις αυτο που δειχνεις θα πρεπει πρωτα να κατασκευασεις το κτηριο αγαθου και μετα να το δεις... η δικη μου παρατηρηση αφορουσε και συνεβαλε στο να δεις απο πριν και ευκολα, χωρις να πηγαινεις μπρος-πισω, ΠΟΙΟ κτηριο αγαθων μπορεις/θες ή σε συμφαιρει να χτισεις, εκεινη τη στιγμη που το ψαχνεις....


** Επισης, επειδη ασχολουμαστε αρκετα (θα επρεπε?) με τα σφαλματα του παιχνιδιου και τις διορθωσεις, προσπαθουμε και μεσα απο το φορουμ να κανουμε τη ζωη καποιων αλλων ποιο ευκολη... ειναι εναντια στους κανονες αυτο?
αν ναι θα παρακαλουσα να ενημερωθουμε, μην ασχολουμαστε τζαμπα...τζαμπα?

και το ξαναριχνω αλλη μια επαναληψη, και αν θελετε δειτε ποσες φορες και σε ποσα θεματα το εχουμε ξανα-ματα πει....
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Θα μπορουσατε παρακαλω να κανετε κατι για τον εκνευριστικο ηχο που "κολλαει", στις μαχες στην Εκστρατεια???
Σχεδον σε καθε 2-3 μαχες εχω το ιδιο θεμα...και θελει επανεκινηση το παιχνιδι ωστε να σταματησει να ακουγετε ο επαναλλαμβανομενος σπαστικος ηχος απο το τελευταιο οχημα που κινηθηκε στη μαχη...
Ευτυχως καμμια φορα την σκαπουλαρουμε, γιατι υπαρχουν και οχηματα που δεν κανουν ιδιαιτερο θορυβο....:confused:

μετα απο αυτο το post, ειχε διορθωθει το εν'λογω σφαλμα....
τωρα τελευταια μας ξαναεμφανιστηκε, και μας αναγκασε να "σβησουμε" τον ηχο....ετσι πρεπει να το αντιμετωπισουμε?
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Απο σημερα το μεσημερι, παρατηρησα κατι αλλο....
αρχισαν να "αναβοσβηνουν" οι μοναδες στρατου στις μαχες....οχι σε ολες....
ειναι δικο μου θεμα, ή αποκριατικο εφε του παιχνιδιου?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλη Σαρακοστη
Αληθεια εδω πρεπει να αναφερω οτι για δευτερη φορα χαθηκε ολοκληρο το αιτημα μου προς την διαχειριση ?
και για να βοηθησω στην επιλυση του συγκεκριμενου σφαλματος
το εν λογω σφαλμα παρουσιαστηκε και τις δυο φορες που συμπτωματικα θελησα να γινουν ελεγχοι σε συγκεκριμενη συντεχνια με στοιχεια κλπ
τι να πω και τι να πρωτοσκεφτω
Ισως οι υπολοιποι παικτες μπορουν να με βοηθησουν και να σκεφτουν μια πιθανη αιτια ετσι ωστε να αποφυγω μελλοντικα το ιδιο σφαλμα
 

DeletedUser

Guest
Παρακαλω εναν διαχειριστη να μου δωσει προσβαση στην υποστηριξη γιατι δεν εχω
 

DeletedUser21

Guest
Παρακαλω εναν διαχειριστη να μου δωσει προσβαση στην υποστηριξη γιατι δεν εχω
Δε φαίνεται κάποιο πρόβλημα, στείλε μου αν θες προσωπικό μήνυμα να μου αναφέρεις τι πρόβλημα υπάρχει.
 

DeletedUser

Guest
Δε φαίνεται κάποιο πρόβλημα, στείλε μου αν θες προσωπικό μήνυμα να μου αναφέρεις τι πρόβλημα υπάρχει.
Υπαρχει θεμα δεν μπορω να μπω στην υποστηριξη. Το μηνυμα ειναι you haved banned from the support system. Τωρα εχω προβλημα με το event. Μου λεει να κανω δικους μου 2 τομεις. Εγω στο χαρτη ηπειρου εχω καταλαβει ολες τις επαρχιες. Τι γινεται ?σταματαω το event?Παρακαλω λυστε και τα 2 θεματα και στειλτε μου μηνυμα μεσα στο παιχνιδι. Περιμενω απαντηση σας,ευχαριστω
 
Κορυφή