Ιδέα ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕς ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Καλησπερα
Εδω και καποιες μερες εχει ξεκινησει επισημα στον Beta
η εκδοση του Forge of Empires η οποια λειτουργει πληρως υπο HTML5 χωρις περιεχομενο Flash
-παραλληλα εξακολουθει να υπαρχει και η παλαια εκδοση με το Flash-
https://forum.beta.forgeofempires.com/index.php?threads/html5-on-beta.8589/
Μας εξηγησαν οτι θα πρεπει να γινουν αρκετες δοκιμες ακομη
και λογικο ειναι και αξιεπαινη ειναι η προσπαθεια που κανουν για την ομαλη εναλλαγη του ΦΟΕ
Προσπαθησα να δοκιμασω ολα τα τμηματα -οσο περισσοτερο μπορουσα-
και παραλληλα προσπαθησα να ..μελετησω /διαβασω οτι ''ετρεχε'' απο τις παρατηρησεις των αλλων παιχτων
επειδη ως γνωστον με τα αγγλικα εχω ενα θεματακι ''εκφορας λογου'' (μεταξυ μας μπορει τα θεματακια να ειναι και 3,4,5...κλπ αλλα μην το κανουμε θεμα )
Εαν θελει και εαν μπορει η καλη μας iris (καλα νομιζω τωρα την ''εριξα'' με την ευγενεια μου)
να τους μεταφερει την κατωθι προταση
Παρατηρησα λοιπον οτι τα πιο σοβαρα προβληματα -κα εμε - τα ειχε και παλι ο χαρτης του πολεμου των συντεχνιων
επειδη και στην εκδοση του flash τα σφαλματα στον εν λογω χαρτη ειναι αυτα που διαιωνιζονται ...εβδομαδες μηνες χρονια
Ισως η βασικη αιτια να βρισκεται στο οτι εχει σχεδιαστει τμηματικα και ο σχεδιασμος του βασιστηκε σε διαφορετικα λειτουργικα συστηματα
Η προταση μου λοιπον εχει δυο σκελη
- να επισπευσουν τις αναμενομενες αλλαγες
...που ''υποθετω'' οτι εχουν ως μελλοντικη σκεψη να κανουν ** στα πλαισια των ευχαριστων εκπληξεων
- να σχεδιαστει ολοκληρος ο χαρτης μαζι με τις νεες μελλοντικες προσθηκες ως ενιαιο συνολο εξ αρχης


** εκτος εαν ακομη δεν εχουν παρει καμμια οριστικη αποφαση ...για την υπαρξη 'η μη του χαρτη στο μελλον
''υποθετω'' = ευχομαι ευελπιστω και κυριως ως ''αυτηκουο'' ονειρο μου μετεφερε η μαντα


Όπως θα σας έχουν πει και στον Beta φαντάζομαι, η έκδοση HTML5 είναι ακόμα σε ανάπτυξη. Θέλουμε να είναι ολοκληρωμένη και να μη μπορείτε να δείτε διαφορές ανάμεσα στις δύο εκδόσεις όταν θα φύγει οριστικά από τη ζωή μας ο flash.
Τώρα σχετικά με τα διάφορα προβλήματα του χάρτη, αυτά δεν έχουν να κάνουν με τη μετάβαση του παιχνιδιού στην έκδοση HTML5. Δηλαδή, μη περιμένεις ότι με την αλλαγή σε αυτή την έκδοση θα δεις το χάρτη ή άλλα σημεία του παιχνιδιού να τρέχουν πιο γρήγορα. Αυτό θα έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος που έχει ο κάθε ένας.
Σίγουρα όμως, είναι ένα θέμα που μας απασχολεί πολύ καιρό και δουλεύουμε πάνω σε μία ανεξάρτητη λύση.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ελπιζουμε σαν παικτες, να πανε ολα καλα, και οταν πλεον μπει η εκδοση HTML5, να απολαμβανουμε ενα πληρες και σωστο περιβαλλον....εως τοτε ομως, τα θεματα τρεχουν....
Θα ηθελα να προτεινω (δεν θυμαμαι αν το ξανακανα εγω ή καποιος αλλος συν-οδοιπορος) καποιες αλλαγες-βελτιωσεις, που πιστευω θα βοηθησουν ακομα περισσοτερο τους παικτες που παιζουν συνολικα το FoE, και τους ενδιαφερουν ακομα και οι λεπτομεριες....
Η 1η αφορα το ΙΣΤΟΡΙΚΟ... ενα συνολο καρτελων (πολλων συνηθως) που βοηθα απεριοριστα τους παικτες να μη χανονται και να βρισκουν αυτο που ψαχνουν ποιο ευκολα...
Μια ενημερωση στο ΙΣΤΟΡΙΚΟ αφορα το "κλεισιμο" επιπεδου ΜΚ στο οποιο ο παικτης εχει καποια συνεισφορα...πολυ χρησιμο εργαλειο.... δειτε ομως....
https://prnt.sc/ii53ud
Στη δευτερη σειρα η πληροφορηση ειναι πληρες...στη πρωτη οχι... και φυσικα αυτο που ενδιαφερει τον καθενα μας ειναι η θεση που πηραμε στο ΜΚ... απο τα πολλα μπλα-μπλα ομως, και οταν το ονομα του παικτη ή του ΜΚ ειναι μεγαλο, μας τρωει το βασικο...θεωρω ευκολη υποθεση τη διορθωση αυτου του χαρακτηριστικου...επισης καλο θα ηταν, το κουμπι "ΕΠΙΣΚΕΨΗ" δεξια, να ανοιγει το συγκεκριμενο ΜΚ, για το οποιο αφορα η ενημερωση, και οχι την πολη του παικτη, καθως αυτο μπορουμε να το κανουμε αμμεσα απο την ιδια οθονη,και απο τη φοτο του παικτη που βρισκετε στα αριστερα.... η "Επισκεψη" στο ΜΚ που συνησφεραμε ειναι χρησιμη πληροφορια, και θα μπορουσε αμμεσα να ανοιγει και το μικρο παραθυρο που μας ενημερωνει πια σχεδια πηραμε λογω της θεσης μας, και οχι να περιμενουμε ωρες και να χρειαζετε να μπουμε-βγουμε απο την πολη μας για να ανοιξει αυτο το μικρο παραθυρο.... επισης οταν εχουν κλεισει πανω απο ενα ΜΚ συγχρονως, τωρα εμεις -εγω τουλαχιστον- βλεπουμε 1 μονο παραθυρο...με το τροπο που προτεινω λυνετε και αυτο το σφαλμα...

Μια 2η αλλαγη ή μαλλον προσθηκη, αφορα στο επισης πολυ χρησιμο και βολικο εργαλειο, το μενου με τις συνεισφορες Θησαυροφυλακιου Συνττεχνιας.... αυτο το μενου το ψαχνουν συνηθως οι Υπευθυνοι Θ ή οι Αρχηγοι σε καθε Συντεχνια... θα μπορουσε να βελτωθει και να κερδιζουν χρονο....εξηγω αφου δειτε τη φοτο...
https://prnt.sc/ii5a2q
βλεπετε στο μετρητη κατω 187(!!!!) σελιδες ιστορικου για ψαξιμο....:confused::confused:
χρειαστηκε να φτασω στη 19 αυτη τη φορα (παλι καλα, πολλες φορες φτανεις στο τελος και ακομα ψαχνεις), για να βρω την πληροφορια που με ενδιεφερε, δλδ την Δωρεα στο Θ....
3 ειναι οι πληροφοριες που δινει αυτο το μενου, με τη συνεισφορα απο τα ΜΚ να ειναι το 90% αυτων, και να ειναι και λιγο περιτη (για μενα βεβαια)....θα μπορουσε να προστεθει και εδω ενα πολυ χρησιμο φιλτρο, ωστε να μη χανουμε το χρονο μας, τζαμπα και βερεσε....
Ελπιζω να βοηθησα αρκετα στη κατανοηση αυτων που ηθελα να πω...περιμενουμε την ανταποκριση των σχεδιαστων....

Υ.Γ. ... βεβαια αστοχια μου να το βαλω σημερα το θεμα, λογω του ΙΒΕΝΤ της Αποκριας....
θα επανελθω, στο Μελλον, αν χρειαστει....
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Επισης....
παλαιοτερα μπορουσαμε να δουμε τι αγαθα χρειαζετε ενα ΜΚ για να φτιαχτει, απο την επισκοπηση του ΜΚ...ακομα και αν το ειχαμε φτιαγμενο, χρειαζετε να ξερουμε τι κοστος εχει, για αλλες χρησεις...
Απο καποια φαση και μετα αλλαξε η επισκοπηση των ΜΚ και αυτο το χασαμε...
εκτος και αν ειναι καπου και δεν μπορω εγω να το δω....
 

DeletedUser31404

Guest
Βαλτε βρε παιδια επιτελους τον χρονο που απομενει στα ΜΚ και στα σμαρτφον !!
 

DeletedUser29206

Guest
1) Να μην επιτρέπεται να κτίζει κάποιος μεγάλα κτίρια επόμενων εποχών
2) Να υπάρχει όριο στο κόστος για αγορά forge πόντων (π.χ. να πηγαίνει μέχρι 100.000)
 

Αλικο Σύννεφο

Νέο Μέλος
Προσπαθω να βρω πως υποβαλλω ερωτηση απο την κεντρικη σελιδα αλλα τπτ.
Η απορια μου εχει σχεση με τους γειτονες που δεν αλλαζουν και αν αυτο ειναι μονιμο.
 

DeletedUser29206

Guest
Μια από τα ίδια. Και εγώ είμαι πολύ καιρό στην ίδια γειτονιά, νόμιζα ότι έτυχε.
 

Αλικο Σύννεφο

Νέο Μέλος
Ειναι περιπου 2 μηνες αυτη η κατασταση και αδυναμοι παικτες πρεπει να ανεχονται τους ψευτομαγκες που αλλαζουν εποχη και διαθετουν πιο ισχυρο στρατο λογο εποχης.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα κ χρονια πολλα! η προταση μου για τις επιμενες αναβαθμισεις ειναι η εξης! ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ!
 

DeletedUser21

Guest
καλησπερα κ χρονια πολλα! η προταση μου για τις επιμενες αναβαθμισεις ειναι η εξης! ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ!
Είναι αδύνατον να μη γίνονται αναβαθμίσεις στο παιχνίδι, αν δε τις είχαμε θα γκρινιάζαμε επίσης μιας και τα προβλήματα πάντα θα ήταν τα ίδια... η κάθε αναβάθμιση γίνεται για να διορθωθεί κάτι, αν επηρεάσει κάτι άλλο τότε είναι βέβαιο ότι οι τεχνικοί θα ψάξουν να βρουν τη λύση γι αυτό ώστε σε επόμενη αναβάθμιση να λυθεί.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα προφανως κ τρολαρω! αλλα ρε παιδια..βγαλατε αναβαθμιση με διορθωσεις κ βελτιωσεις καποιον θεματων ναι? μια απ ολες τις βελτιωσεις αφορουσε το παραθυρο τον αποστολων (που κατα τα αλλα δουλευε μια χαρα)...σωστα?σωστα θα πω εγω...το κανατε χειροτερο κ φανταζομαι θα το διορθωσετε στην επομενη αναβαθμιση! γιατι?η βελτιωση ποια ακριβως ηταν?να γινει χειροτερο το παραθυρο αποστολων απο πριν?
 

vulder

Μέλος
από το παιχνίδι κάνοντας δεξί κλικ σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης και επιλέγεις Υποστήριξη
στην καινούργια καρτέλα που θα σου ανοίξει πηγαίνεις πάνω δεξιά στο ''Επικοινωνήστε μαζί μας'' και κάνεις την ερώτηση σου
 

vulder

Μέλος
πατώντας στο όνομα ενός παίκτη ή φίλου ανοίγει ένα μικρό μενού με διάφορες επιλογές όπως πρόσθεσε σαν φίλο ή διαγραφή αντίστοιχα ή πρόσκληση στη συντεχνία...εκεί θα μπορούσε να μπει άλλη μια χρησιμότατη επιλογή όπως η προβολή ιστορικού με τον συγκεκριμένο παίκτη για να έχουμε άμεσα μια εικόνα του πόσο μας κινητοποιεί κτίρια ή επισκέπτεται την ταβέρνα μας, με άλλα λόγια πόσο ενεργός είναι κάποιος αντί να τρέχουμε να ανοίγουμε το ιστορικό να πληκτρολογούμε το όνομα του και μετά ξανά από την αρχή για τον επόμενο.
Επίσης πολύ χρήσιμο θα ήταν να μπορούμε να βλέπουμε πόσος χρόνος απομένει για την θεραπεία των ανεξάρτητων μονάδων ώστε να γνωρίζουμε επακριβώς πότε μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
την Τριτη θα ξεκινησει στο πειραματικο κοσμο η επομενη εποχη η space age
και παραλληλα ανεφεραν οτι θα ξεκινησει και νεο τμημα στο Χαρτη της Ηπειρου των Συντεχνιων
επειδη φημες λενε οτι ουσιαστικα δεν ειναι νεο τμημα
αλλα θα .. το τελευταιο κομματι του χαρτη ολων των εποχων
και απλως θα το ''βαπτισουν'' με αλλο ονομα και αλλα ''χρηματα''
δηλ υλικα της διαστημικης εποχης

Η προταση μου ειναι ..αυτονοητη να το πω?
'η να ανοιξουν παραλληλα και του Αρκτικου και του Ωκεανιου Μελλοντος
'η να μην ανοιξουν ΤΙΠΟΤΑ

ασχετο
συμπληρωματικη δηλωση του χθεσινου μνμ της αξιοτιμης Μαντα Οφ Ντε Πινοκιο
μην εκλαβετε ως αληθες την ανωθεν προταση ..βασικα και ολο το μνμ
αφορμη ηταν του Απριλη η πρωτη μερα
καλα και η γνωστη ρηση που ακολουθουν πιστα
η ταλα η μαντα και ο πουπουλενιος ..... τα παιδια παιζει
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Και συνεχιζω με προτασεις....
Μια καλη προσθηκη -και θεωρω ευκολα πραγματοποιησημη- και αρκετα χρησιμη, θα ηταν η εξης....
- Τα premium κτηρια που εχουμε στην αποθηκη μας, να ειχαν τη "σημανση" του "χρυσου" χρωματος που εχουν και στο μενου κατασκευης....
Αυτο θα μας βοηθουσε να βλεπουμε απευθειας τα "καλα" κτηρια, που εχουμε στη αποθηκη...

Επισης....
Ακουμε πολλες φορες να παραπονιουνται συμπαικτες για τις μειωμενες δυνατοτητες που εχει ενας παικτης οταν παιζει απο συσκευες (πχ, στον ΣεΣ), εναντι του παικτη απο pc....και εχουν δικαιο....
Ας παμε λιγο και στο αναποδο....
Νομιζω οτι θα ηταν χρησιμο να μπορει και ο παικτης του pc να εχει τη δυνατοτητα να στειλει κυκλικο, προς ολη τη γειτονια ή προς ολους τους φιλους....στις 2 μπαρες του δλδ...
Απο κινητο μπορει...για δειτε το.....;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Σημερα λεω να προσπαθησω να σας προετοιμασω
και γιατι οχι να παμε ενα βημα μπροστα απο ολα τα αλλα φορουμ
Ηγγικεν ωρα που θα μας ερθει η μετα Ω.Μ εποχη
Λεω λοιπον να βοηθησουμε τους προγραμματιστες στην.. βαπτιση της
και παραλληλα να παιξουμε και ενα παιχνιδι .. με το αζημιωτο
Φυσικα η Ευγενεστερα Ολων των απανταχου Διαχειριστων
iris of de foe
λεω να μας..πριμοδοτησει (οχι δεν εννοω να αγορασει τα μαρτυρικα 'η τα βαπτιστικα)
Πιο απλη πριμοδοτηση εννοω
πχ ενα διαμαντενιο κτιριο της νεας εποχης στον πακτη που θα πλησιασει περισσοτερο στο τελικο ονομα της νεας εποχης
φυσικα το παιχνιδι θα πρεπει να εχει ολοκληρωθει στις επομενες 10-12 μερες ετσι ωστε να προλαβουμε την ''εισοδο'' της σε συζητησεις στο φορουμ του βετα

Ασχετο ..σας δινω απο τωρα και την .... βοηθεια κοινου
δηλ 3 εικονες απο τα πιθανα πορτραιτα
της επομενης εποχης

portrait_283.jpg

portrait_284.jpg

portrait_285.jpg


Τωρα γιατι αραγε εχω την εντυπωση οτι ο Χαρτης της Ηπειρου
οπως και τα ονοματα των Κατοχων των Επαρχιων της Επομενης Εποχης
θα εχουν σχεση με την Χωρα του Ανατελλοντος Ηλιου ?
 

DeletedUser29206

Guest
Ξέρουν ότι η χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου είναι και η χώρα του μέλλοντος αλλά την μπέρδεψαν με το διάστημα :D
Θα βλέπεις στο αντίστοιχο "πλοίο" να έχει και γκέισες μέσα και θα μπορείς να τις εκτοξεύεις στο διάστημα :p
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΑΚΥΡΟ ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΝ .....
Το όνομα της νέας εποχής έχει εμφανιστεί ..=
Εικονικό Μέλλον
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Μιας και με την τελευταια αναβαθμιση εφτιαξαν τα ΚΙΤ αυτοβοηθειας, να μπορουν να ενεργουν και σε τελειωμενες παραγωγες, ειναι ωρα να ασχοληθουν με τα μπονους της ταβερνας....
Λογικα οταν επιλεγεις τη βοηθεια για μειωση χρονου των κατασκευων, θα επρεπε να ισχυει και για τα κτηρια που χτιζεις εκεινη την ωρα.... τωρα δεν ισχυει....θα πρεπει να πουλησεις το μισοτελειωμενο κτηριο και να το ξαναβαλεις αφου επιλεξεις πτωρα τη βοηθεια της ταβερνας....
Δεν ξερω ποσο λογικη εχει αυτο, καθως οι βοηθειες επιλεγονται (απο μενα τουλαχιστον) οταν για καποιο λογο θελω να τελειωσω κατι που κανω, ποιο γρηγορα....αν ειναι να μου εχουν μεινει 3 ωρες πχ για να τελειωσει η κατασκευη ενος κτηριου και θελω να την επιταχυνω, τι κανω?
χωρια που η μικροτερη επιταχυνση ειναι μολις 25% και σου κραταει το σλοτ της ταβερνας "κλειστο" για 24 ωρες....
 
Κορυφή