Μουσική σκηνή

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser21
  • Ημερομηνία έναρξης

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
3 Φλεβαρη 1959, 60 χρονια πισω εγινε ενα αεροπορικο δυστυχημα και σκοτωθηκαν ολοι οι επιβαινοντες ενος τετραθεσιου μικρου αεροπλανου. Ο πιλοτος Roger Peterson (ετων 22) και οι 3 διασημοι μουσικοι Ritchie Valens (ετων 17), Buddy Holly (ετων 22) και J.P. RIchardson η Big Popper (ετων 28). Αυτη η μερα χρονια αργοτερα εγινε γνωστη σαν "Η Μερα Που Πεθανε Η Μουσικη"




Και τελος το τραγουδι του 1971 "American Pie" του Don McLean, το οποιο ονομασε και τη μερα αυτη.

 

DeletedUser30097

Guest
3 Φλεβαρη 1959, 60 χρονια πισω εγινε ενα αεροπορικο δυστυχημα και σκοτωθηκαν ολοι οι επιβαινοντες ενος τετραθεσιου μικρου αεροπλανου. Ο πιλοτος Roger Peterson (ετων 22) και οι 3 διασημοι μουσικοι Ritchie Valens (ετων 17), Buddy Holly (ετων 22) και J.P. RIchardson η Big Popper (ετων 28). Αυτη η μερα χρονια αργοτερα εγινε γνωστη σαν "Η Μερα Που Πεθανε Η Μουσικη"
Να 'σαι καλά! Έντυσες με μουσική το απογευματάκι μου, κάνοντας το ακόμη πιο όμορφο. Εδώ, στη Θεσσαλονίκη, είναι υπέροχη η μέρα που σιγά-σιγά φεύγει...
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
8 Φλεβαρη εφυγε απο την ζωη ο αρχαγγελος της Κρητης ο Νικος Ξυλουρης. Πολλες οι ερμηνειες του σπουδαιου αυτου καλλιτεχνη οποτε απλα θα βαλω δυο απο τις αγαπημενες μου (εντελως υποκειμενικα)




Και σαν σημερα στις 10 Φλεβαρη εφυγε ο ο σπουδαιος μας ποιητης Νικος Καββαδιας που ποιηματα του εχουν μελοποιηθει αρκετες φορες. Και εδω πολλα τα ωραια θα βαλω παλι δυο απο τις αγαπημενες μου (εντελως υποκειμενικα)


 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Επιτρεψτε μου να συμπληρωσω στο ανωθεν αλμανακ την ημερα που λειπει
δηλ την 9 ημερα του τωρινου μηνα

9 Φεβρουαριου 1857 ''εφυγε'' ο σημαντικοτερος ποιητης μας ο Διον. Σολωμος

Θεωρω οτι ολοι οι Ελλημες του οφειλουμε ''αιωνια'' Τιμη για την συγγραφη του Εθνικου μας Υμνου

Το ποιημα του Διον Σολωμου ''Γαληνη'' μελοποιημενο απο τον Δημ Λαγιου

 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Με αφορμη οτι ο Steve Harley ειχε γενεθλια χτες παρτε τον Σεμπαστιαν. Χωρις περαιτερω αναλυση.

 

DeletedUser30097

Guest
Όχι, δεν είναι ευφάνταστη η οπτικοποίηση στο παρακάτω. Είναι, απλώς, ΥΠΕΡΟΧΗ.
Αν τις ταινίες έχετε δει, θαρρώ πως η συγκεκριμένη συρραφή των επιμέρους διάσπαρτων σκηνών είναι εξάισια, δίνει άλλη διάσταση σ' αυτές, αναδεικνύει με απολυτότητα την έντασή τους, ωθεί τα αισθήματα του θεατή στην κορύφωση.

Χορεύετε; Τι καταπληκτική παρουσίαση/συρραφή χορογραφιών σ' ένα θαυμάσιο τραγούδι! Όσοι έχουν δει τις ταινίες, απ' όπου και τ' αποσπάσματα, θα τα νιώσουν λίγο διαφορετικά, μέσα από τη θέαση αυτής της οπτικοποίησης του τραγουδιού του αλησμόνητου Leonard.
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Εφυγε σημερα πληρης ημερων η ηθοποιος και τραγουδιστρια Doris Day. Ελαφρυ το χωμα.

"Que sera, sera" που το τραγουδησε στην ταινια του Αλφρεντ Χιτσκοκ "Ο ανθρωπος που ηξερε πολλα"

 

DeletedUser29206

Guest
Metallica:

Από τα 54 τραγούδια που τους έχω έπελεξα 5 :confused:
1 κομμάτι από τα πρώτα 5 album τους
Seek & Destroy (Kill 'em All)
For Whom The Bell Tolls (Ride The Lightning)
Master Of Puppets (Master Of Puppets)
One (...And Justice For All)
Enter Sandman (Metallica ή The Black Album)
 
Κορυφή