Σκέψεις, σκέψεις, σκέψεις

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα.

Σύμφωνα με
το Διεθνές Σύμφωνο Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων (άρθρο 19 παρ. 1, 2):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει την άποψη του χωρίς καμία παρέμβαση.
Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει και το δικαίωμα του καθενός να αναζητά, να λαμβάνει και
να μεταδίδει οποιεσδήποτε πληροφορίες και ιδέες ανεξαρτήτως συνόρων, είτε προφορικά
είτε γραπτά ή εκτυπωμένα, σε μορφή τέχνης ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο της επιλογής του.

την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 19):

Ο καθένας έχει το δικαίωμα στην ελευθερία της γνώμης και της έκφρασης,
συμπεριλαμβανομένου του δικαιώματος του καθενός να διατηρεί ανενόχλητος
τις απόψεις του καθώς επίσης του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει
πληροφορίες και ιδέες με οποιοδήποτε μέσο σε όλο τον κόσμο.

την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 10):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει την ελευθερία διατήρησης της άποψης του
καθώς επίσης και του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει πληροφορίες
και ιδέες χωρίς την παρέμβαση οποιασδήποτε κρατικής αρχής σε όλο τον κόσμο.

και το Σύνταγμα της Ελλάδας (Άρθρο 14 παρ 1)

Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου
τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.


Στο παρών άρθρο δεν αναφέρομαι σε τιμωρίες, ούτε αναφέρομαι σε ενέργειες της Ομάδας διαχείρισης.
Κάνω μια κριτική σε ένα άρθρο και προσπαθώ να βρω μια κάποια λογική στα γραφόμενα του αρθρογράφου,
καθώς και μελετάω ανθρώπινες συμπεριφορές.
Στα κάποια σημεία που αναφέρομαι στην Ομάδα διαχείρισης κάνω φιλοσοφικό στοχασμό και εκφράζω υποθετικές καταστάσεις και υποοθετικές ενέργειες σύμφωνα με τον δικό μου συλλογισμό.


Πρόσφατα διάβασα ένα κείμενο από τον αρθρογράφο starlet o kalos
και θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα.

Διαβάζουμε μεταξύ άλλων "Ειμουν εδω και καιρο στο να το παρατησω και μου εκανε την χαρη και εμενα οπως και σε πολλους αλλους η Ελληνικη διαχειρηση να με μπαναρουν ΜΟΝΙΜΑ , με την δικαιολογια οτι εχω καποια "επεκταση" στον περιηγητη που δεν ειναι νομιμη."
Αρχικά να πω πως το σωστό είναι "ήμουν" αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Προσοχή, δεν έχω σκοπό να προσβάλλω τον αρθρογράφο για το πως γράφει, απλά διορθώνω κάτι με σκοπό να μαθαίνουμε από τα όποια λάθη, λάθη που κάνω και εγώ πολλά.

Αυτό λοιπόν που διαβάζουμε μου θυμίζει ένα από τα παραμύθια του Αισώπου, την αλεπού και τα σταφύλια.
Όσοι είστε κάπου στην ηλικιά των 40, ίσως να θυμάστε που διαβάζατε ή/και σας διάβαζαν παραμύθια.

Ας θυμηθούμε την ιστορία. Θα την πω πολύ σύντομα και με δικά μου λόγια, αλλά το νόημα είναι το ίδιο.
Μια αλεπού ήταν αρκετά πεινασμένη αφού δεν είχε καταφέρει να πιάσει κάποιο θήραμα να φάει.
Κάποια στιγμή βλέπει μια κληματαριά με κάτι σταφύλια.
Η αλεπού τα βλέπει έτσι ωραία, γινωμένα, λαχταριστά και τα θαυμάζει λέγοντας πως είναι πολύ ωραία.
Τα σταφύλια όμως ήταν ψηλά στην κληματαριά. Πηδάει η αλεπού να τα πιάσει, αλλά δεν τα καταφέρνει.
Πηδάει ξανά αλλά πάλι δεν καταφέρνει. Αναπηδάει η αλεπού αλλά μάταια, δεν τα καταφέρνει.
Άντε ξανά πηδάει η αλεπού και άντε πάλι και άντε ξανά, αλλά τίποτα.

Σε κάποια στιγμή η αλεπού, απογοητευμένη, λέει... τελικά αυτά τα σταφύλια δεν είναι καλά, είναι άγουρα, δεν έχουν ωραίο χρώμα, δεν αξίζει να ασχοληθώ.
Άσε, θα βρω κάτι καλύτερο να φάω.
Τι μας διδάσκει αυτή η ιστορία ; Όταν δεν είμαστε σε θέση να καταφέρουμε κάτι, φταίει κάτι άλλο.
Η ορολογία για αυτή την συμπεριφορά λέγεται "Γνωστική ασυμφωνία"
Στο παράδειγμά μας λοιπόν αφού τιμωρηθήκαμε, ή θέλησή μας να συνεχίσουμε να παίζουμε έρχεται σε αντίθεση με το να το πετύχουμε.
Η κατάσταση αυτή μας δημιουργεί ένα αίσθημα δυσφορίας και ο εγκέφαλός μας δεν θέλει σε καμία περίπτωση να βρίσκεται σε αυτήν για αυτό και θα κάνει τα πάντα να επιφέρει μια εσωτερική ισορροπία, οπότε λέμε "ε .. εντάξει... είχα σκοπό να το παρατήσω", "χάρη μου έκαναν"
Τι άλλο θα κάνουμε ; Θα κατηγορήσουμε κάποιον άλλον.
Πως το κάνουμε αυτό ; Με το ad hominem, μία από τις λογικές πλάνες.
Δε θα γράψω κατεβατό, όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει.

Διαβάζουμε από τον αρθρογράφο μας "Συγκεκριμενα το FOE helper που το 90% των παιχτών που παιζει απο υπολογιστη το χρησιμοποιει ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες "
Ναι, δίνει άδικο προβάδισμα, ναι δίνει βοήθεια για αυτό και αρκετοί το χρησιμοποιούν. Ναι, είναι ένα βοήθημα και ναι, δίνει άδικο ππροβάδισμα.
Ακόμα και το 100% των παικτών να το χρησιμοποιεί δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται
Αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε για "κοινωνική συμμόρφωση" και "κανονιστική συμμόρφωση"

Να σας θυμίσω άλλο ένα παραμύθι ;
Η Χρυσομαλλούσα και οι τρεις αρκούδες.
Κάνετε μια παύση να το διαβάσετε και επιστρέψτε.
Το παραμύθι αυτό είναι λίγο περίεργο.
Μαθαίνουμε τι ; Βρήκαμε ένα σπίτι ανοιχτό, οπότε έχουμε δικαίωμα να μπούμε μέσα, να φάμε το φαγητό που έχουν στο σπίτι και να κοιμηθούμε στο κρεβάτια του σπιτιού;
Στο παραμύθι αυτό η Χρυσομαλλούσα είναι λίαν παραβατική. Η Χρυσομαλλούσα πρέπει να πάει στην φυλακή.
Η Χρυσομαλλούσα δεν είναι ότι ήταν σε κίνδυνο, δεν είναι ότι απειλούνταν η ζωή της και χρειαζόταν καταφύγιο, δεν είναι ότι θα πέθαινε από την πείνα και δίψα.
Η Χρυσομαλλούσα καταπατεί ξένη ιδιοκτησία και η θέση της είναι στην φυλακή.
Αν στο παραμύθι αυτό η Χρυσομαλλούσα καταδικάζονταν και έμπαινε στη φυλακή τότε θα είχε ηθικό δίδαγμα.
Φοβάμαι για το δίδαγμα που μπορεί να πάρει κάποιος από το παραμύθι αυτό.
Αν συνδέσουμε λοιπόν το παραμύθι με το helper, αφού το helper υπάρχει και "όλοι το έχουν" τότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εγώ.
Αυτές οι νοοτροπίες είναι που κάνουν το "Ελλαδιασταν" αυτές οι νοοτροπίες είναι που κάνουν την διαφθορά και την παρακμή.

Διαβάζουμε "Ομως εδω στο Ελλαδισταν ειτε απο κακοβουλη διαχειριση, ειτε σαν αφορμη για να διωξουν παιχτες που δεν θελουν να εχουν , ειτε γιατι η διαφθορα στην ελλαδα ακμαζει ..... "
Εδώ έχουμε το ad hominem που έγραψα προηγουμένως.
Συμπεριφορά και νοοτροπία σαν αυτή του αρθρογράφου είναι που κάνουν το "Ελλαδισταν".
Όσο για τη διαφθορά που λέει ο αρθρογράφος, είναι η δική του για αυτό άλλωστε υπήρξαν οι συνέπειες που υπέστη.

Διάβασα από άλλο άτομο πως είναι υποχρέωση της εταιρείας να ενημερώσει για το αν επιτρέπεται ή όχι η χρήση αυτής της επέκτασης, αυτού του προγράμματος.
Όχι, καμία υποχρέωση και καμία ευθύνη στην εταιρεία να ενημερώσει για κάτι τέτοιο.
Η εταιρεία δεν είναι η μαμά μας, η εταιρεία δεν είναι ο μπαμπάς μας να μας πει όχι, μη, τζιζ, μη το κάνεις αυτό.
Γενικοί όροι συναλλαγών https://legal.innogames.com/portal/gr/agb το νούμερο 11 είναι ξεκάθαρο.
Ναι, είναι ξεκάθαρο. Είναι απολύτως, απόλυτα αδιαμφισβήτητα πέραν κάθε αμφιβολίας ξεκάθαρο. Deal with it.
Για όποιον δεν είναι ξεκάθαρο, αν το έχει διαβάσει, στέλνει μήνυμα στην υποστήριξη και ρωτάει πριν ενεργήσει.
Το να προσπαθούμε να βρούμε ασάφειες και να τις εκμεταλλευτούμε, αν υπάρχουν, ή/και αν εμείς νομίζουμε ότι υπάρχουν, ώστε να ενεργήσουμε ανάλογα, δηλώνει τις προθέσεις μας.

Δηλαδή αν έχουμε τον όρο "απαγορεύεται να μαχαιρώσεις ή να πυροβολήσεις κάποιον" και εμείς κάνουμε και τα 2, τότε τι ;
Θα πούμε δεν είμαι ένοχος γιατί ο όρος λέει απαγορέυεται να κάνουμε ένα από τα 2 λόγω του "ή", δεν λέει ή/και.

Σύμφωνα με τη φυσική η επαφή δεν υφίσταται. Σε ατομικό επίπεδο δεν υπάρχει επαφή. Τα μόρια μίας ύλης με αυτά κάποια άλλης.
Δηλαδή τι ; Θα βιάσουμε κάποιον και στο δικαστήριο θα πούμε τι ; δεν υπήρξε επαφή, δεν υπάρχει επαφή σε ατομικό επίπεδο, οπότε η κατηγορία του βιασμού είναι αβάσιμη.
Ναι, θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι σωστό, αλλά give a break να το πω έτσι


Όλοι οι παίκτες θα πρέπει να κατανοήσουν κάτι.
Δεν ακούμε ποτέ άλλους παίκτες για θέματα κανόνων, για το αν κάτι επιτρέπεται ή όχι.
Το "όλοι το έχουν", "όλοι το χρησιμοποιούν" δεν είναι επιχείρημα ότι επιτρέπεται.
Ρωτάμε στην υποστήριξη, δεν ακούμε άλλους παίκτες.
Ακόμα και ο πρόεδρος της εταιρείας να είναι φιλαράκι μας, συγγενής μας και να μας γράψει κάτι σε προσωπικό μήνυμα το αγνοούμε.
Επίσημη απάντηση είναι αυτή που γίνεται από τα επίσημα μέσα επικοινωνίας.
Καμία πηγή που δεν φέρει "την υπογραφή" της Εταιρείας δεν είναι έγκυρη.


Ο εγωισμός μας είναι αυτός που μας κάνει να μη δεχόμαστε μια τιμωρία. Η αλήθεια και η πραγματικότητα είναι πως δεν "πιάνονται" όλοι όσοι παρανομούν.
Κάποιοι θα την γλιτώσουν.
Ας αφήσουμε τον άλλον και να κοιτάξουμε να είμαστε εμείς σωστοί.
Αν εμείς είμαστε σωστοί, δεν θα τιμωρηθούμε.
Αν ο άλλος δεν είναι σωστός, ναι μπορεί να την γλιτώσει.
Αν όμως επιλέξουμε να μην είμαστε σωστοί και εμείς τιμωρηθούμε και ο άλλος όχι, τότε η επιχειρηματολογία είναι αυτή του νηπιαγωγείου. Ο Γιώργος το άρχισε .... όχι ο Δημήτρης το άρχισε.
Και ο Γιώργος έτσι κάνει. Γιατί να τιμωρηθώ εγώ ;
Όσο δεν πιάνουν εμάς, όλα μέλι γάλα.
Αν πιάσουν τον άλλον, τότε όλα μια χαρά και το σύστημα δίκαιο.
Αν πιάσουν εμάς, τότε είναι άδικό.

Διαβάζουμε και το εξής
"Θελω να αναφερω σε οσους παραμενουν (που ξερουμε οτι ειναι ελαχιστοι πλεον) πως αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ καθως παιζω και στον Beta αλλα και στον Αγγλικο ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ αναφορα εχει γινει για τα extensions συγκεκριμενα και ολας για το FOE helper."

Θα κάνω μια λογοκρισία στη συγκεκριμένη πρόταση δίνοντας λογικές εξηγήσεις.
Από τη μία ο αρθρογράφος γράφει "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ" και από την άλλη "καθως παιζω και στον Beta αλλα και στον Αγγλικο ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ αναφορα εχει γινει"

Αυτό είναι τελείως αβάσιμο και δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί αφού δε μας λέι ότι έχει παίξει στον Ιταλικό σέρβερ, στον Γερμανικό, στον Βραζιλιάνικο, στον Αργεντίνικο, στον Τσέχικο, στον Φιλανδικό, στον Γαλικό, στον Δανέζικο, στον Ισπανικό, στον Μεξικάνικο, στον Νορβηγικό, στον Ελβετικό, στον Τούρκικο, στον Πορτογαλικό, στον Βέλγικο.
Τότε και μόνο τότε θα μπορούσαμε να πούμε "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ"


Ακόμα και αν πάρουμε ως δεδομένο πως αυτά γίνονται μόνο στο ελληνικό σερβερ, αυτό θα σήμαινε πως η εταιρεία εξουσιοδοτεί τον εκάστοτε υπεύθυνο να ενεργεί σύμφωνα με τη δική του κρίση συνεπώς ωφείλουμε να σεβαστούμε ότι σε κάποιον συγκεκριμμένο σέρβερ απαγορεύεται κάτι που σε όλους τους άλλους επιτρέπεται.
Τόσο μα τόσο απλό. Σε όποιον δεν αρέσει, έχει την επιλογή να παίξει αλλού.


Διαβάζουμε "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες"
Βοηθήστε με να καταλάβω, αναφέρεστε στο ίδιο λογισμικό που λίγες γραμμές πάνω γράψατε "ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες' ή σε κάποιο άλλο ;
Βοηθήστε με επίσης να καταλάβω. Το "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες" σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε ;
Δηλαδή τι ; Συνεπώς τι ; μας λέτε τι ; ότι εσείς κάνατε αυτό που λέτε ;
Απλό και θέμα λίγων ορών είναι να αγοράσουμε από μια κακόφημη συνοικία ένα όπλο και να δολοφονήσουμε κάποιον. Το κάνουμε ;
Τα έχω χαμένα πραγματικά.
Προσπαθώ να καταλάβω, αλλά κάπου το χάνω. (Σαφώς και δεν το χάνω. είναι ειρωνία, αλλά όχι με κακία)
Από τη μία διαβάζουμε "Συγκεκριμενα το FOE helper που το 90% των παιχτών που παιζει απο υπολογιστη το χρησιμοποιει ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες " και
από την άλλη "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες"
Ας κάνουμμε λοιπόν άλλη μία υπόθεση.
Ας δεχτούμε ότι το helper είναι εντάξει και ας δεχτούμε ότι δεν δίνει άδικο προβάδισμα.
Τότε λοιπόν το "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες" αναφέρεται σε κάποιο άλλο λογισμικό και με την πρόταση αυτή μας λέει ότι το έπραξε.


Αν το παιγνίδι ήταν διαφορετικό φτιαγμένο ; Αν ήθελε παραπάνω διάβασμα για να έχεις το λογισμικό αυτό ;
Σοβαρευτείτε λιγάκι.
Πραγματικά, έλεος δηλαδή, τι μας λέτε ;
Αυτό που λέτε είναι πως αφού μπορώ να παρανομήσω, καθώς μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω, γιατί είναι έτσι το παιγνίδι φτιαγμένο, το κάνω.
Δε φταίω όμως εγώ, φταίει το παιγνίδι γιατί "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες".

Για ακόμα μία φορά, νοοτροπίες και συμπεριφορές σαν αυτές του αρθρογράφου, είναι που κάνουν το ελλλαδιστάν και αναδύουν την παραβατικότητα και την διαφθορά.

Διαβάζουμε επίσης κάτι όπως σκοτώνουν τον ανταγωνισμό και πως θα μείνουν 3 και 5 άτομα.
Ναι, κύριε. Να μείνουν 3 και 5 άτομα.
Άτομα με ήθος, ηθική, ακεραιότητα, ευσυνειδησία, πραότητα. Αρετές που για κάποιους είναι άγνωστες.
Άγνωστες, γιατί είτε κάποιοι απέτυχαν να τους τις μεταλαμπαδεύσουν, είτε γιατί απέτυχαν να τις ασπαστούν.
Ετσι λοιπόν και οι επόμενες γενιές των ανθρώπων αυτών θα είναι που κάνουν το ελλλαδιστάν και αναδύουν την παραβατικότητα και την διαφθορά.

Να γίνω λίγο αγενής ;
Θα μείνουν και άλλοι 5-10, λιγότερο ανόητοι, που δεν θα κλέβουν τόσο απροκάλυπτα και με τόσο θράσος.

Enough is enough. Αρκετά. Φτάνει.

Καμία υποχρέωση της εταιρείας να επιτρέψει και να φτιάξει στα "μέτρα" κάποιων το λογισμικό που εκείνους βολεύει να χρησιμοποιούν και ναι, δίνει άδικο προβάδισμα έναντι άλλων παικτών.
Εάν κάποιος δεν χρησιμοποιούσε το λογισμικό αυτό, ΝΑΙ, θα ήταν σε μειονεκτική θέση.
Οπότε τι ; Η εταιρεία θα έλεγε βάλε και αυτό το λογισμικό, γιατί κάποιοι παλιότεροι από σένα το έχουν ;
Αυτό θα έπρεπε να κάνει διαφορετικά θα ήταν άδικο. Ο νέος παίκτης δεν θα είχε γνώση για το λογισμικό αυτό μέχρι να το μάθει.
Να έχουμε δηλαδή όλοι μας ένα τέτοιο λογισμικό μέχρι κάποιος άλλος να βγάλει κάτι άλλο διαφορετικό, καλύτερο και να πει ας βάλουμε και αυτό.
Αργότερα να βγει κάτι άλλο και να πει πάλι κάποιος να βάλουμε και εκείνο.
Συνεπώς, η εταιρεία θα έπρεπε να το ενσωματώσει στο παιγνίδι ώστε να είναι δίκαιη προς όλους από την πρώτη στιγμή που κάποιος ξεκινάει το παιγνίδι.
Είναι πολλά. Είναι θέμα ηθικής, είναι θέμα νομικής, είναι κόπος, χρόνος και εργασία που πρέπει να καταβληθεί για κάτι τέτοιο.

Συνεπώς, είτε επιλέγουμε να παίξουμε το παιγνίδι όπως το δίνει η εταιρεία, σεβόμενοι τους όρους και τους κανόνες, είτε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο βοήθημα και να επωμιστούμε τις συνέπειες.

Δίνουμε τέλος στην ανηθικότητα και τον εκφοβισμό ορισμένων.
Αρνούμαστε πεισματικά την κανονιστική συμμόρφωση.
Λέμε όχι σε άτομα που μας ζητάνε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο πρόσθετο για το παιγνίδι.
Αναφέρουμε άμεσα άτομα που μας ζητάνε να τους δείξουμε προσωπικές μας συνομιλίες με άλλους παίκτες ή/και οποεσδήποτε άλλες συνομιλίες.
Αναφέρουμε άμεσα άτομα που λένε ότι έχουν πάρει φωτογραφία συνομιλίες.

Αυτά από μένα.

Αν κάποιος διαχειριστής / συντονιστής κρίνει ότι κάτι από αυτά που έχω γράψει, δεν έχει θέση στο παρών άρθρο ας το αφαιρέσει και ας πράξει όπως κρίνει.

Παρακαλώ κάποιον συντονιστή/διαχειριστή να κλειδώσει το άρθρο ώστε να αποφευχθούν οι γνωστές αντιπαραθέσεις που σκοπό έχουν να προσβάλουν και επιτεθούν σε άλλους.
Παρόλα αυτά αν ο διαχειριστής / συντονιστής κρίνει ότι υπάρχει έστω και μια ελπίδα, φρούδα για εμένα, για επικοδομητικό διάλογο, ας το αφήσει ανοιχτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΔονΚιχώτης

Ενεργό Μέλος
Στην ουσία του παραπάνω μηνύματος συμφωνώ και δεν έχω να προσθέσω κάτι. Θέλησα να παρέμβω, όπως και στο παρελθόν το έχω κάνει και θα συνεχίσω να το κάνω, καθώς γίνεται για ακόμα μία φορά λόγος για το foe helper και για ακόμα μία φορά υπάρχει παραπληροφόρηση.

Το συγκεκριμένο εργαλείο (προς το παρόν) δεν αυτοματοποιεί καμμία χειροκίνητη διαδικασία του παιχνιδιού παρά μονάχα αντικαθιστά τις χειρόγραφες σημειώσεις, τις ηλεκτρονικές σημειώσεις σε λογιστικά φύλλα κ.ο.κ. Αξιοποιεί μονάχα ό,τι το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται κατά τη διάρκεια περιήγησης εντός του παιχνιδιού συν τα όσα δημόσια «μεταδεδομένα-metadata» μπορεί επίσης το ανθρώπινο μάτι να δει μέσω του F12-Developer Tools. Έχω αξιοποιήσει τα συγκεκριμένα δεδομένα και με τις κατάλληλες συναρτήσεις στα λογιστικά μου φύλλα, εξάγοντας συμπεράσματα ακόμα πιο βοηθητικά και από τα όσα το foe helper προσφέρει. Πλεονέκτημα προφανώς και δίνει όπως εξ' άλλου δίνει και το λογιστικό φύλλο έναντι του χειρόγραφου ή ακόμα περισσότερο έναντι όποιου/ας συμπαίκτη/ριας επιλέγει να μην σημειώνει τίποτα. Προφανώς και η τρίτη πρόταση του κανόνα Νο6 δεν αναφέρεται σε αυτό το άδικο πλεόνεκτημα και πως θα μπορούσε άλλωστε να αναφέρεται σε τέτοιου είδους πλεονέκτημα από τη στιγμή που είναι ανιχνεύσιμο όσο και το αν χρησιμοποιώ λογιστικό φύλλο... προφανώς και δεν γίνεται. Προσωπικά πλέον έχω επιλέξει να επεξεργάζομαι τα όσα δεδομένα του παιχνιδιού μου μέσω λογιστικών φύλλων καθαρά για λόγους προτίμησης αλλά και για να μην έχω το άγχος να ελέγχω κάθε τόσο τις αναβαθμίσεις του συγκεκριμένου εργαλείου ως προς το αν αυτές έρχονται σε αντίθεση με κάποιον από τους κανόνες.

Όσοι/ες αναφέρουν πως αποκλείστηκαν εξαιτίας του συγκεκριμένου εργαλείου είτε, μάλλον, έχουν ξεχάσει να απενεργοποιήσουν όντως παράνομα εργαλεία που χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν και που ίσως νόμισαν ότι είχαν απενεργοποιήσει είτε, απλώς ψεύδονται καθώς μέχρι και πρόσφατα που είχα ελέγξει το συγκεκριμένο εργαλείο, δεν μου φάνηκε να αυτοματοποιεί διαδικασίες.

Αυτό λοιπόν που δημιουργεί τις όποιες αντιθέσεις και πλεονεκτήματα παικτών/ριών έναντι άλλων παικτών/ριών είναι τα δημόσια metadata και το αν κάποιος/α έχει τις γνώσεις να τα αξιοποιήσει ή όχι. Εφόσον λοιπόν αυτό (το να είναι δημόσια τα metadata) δεν μπορεί, προφανώς, να αποφθευχθεί, συνετό θα ήταν η εταιρεία να μελετήσει ποια χαρακτηριστικά του foe helper (απλό είναι... αρκεί μία δημοσκόπηση σε όλους τους servers) είναι εκείνα που προσελκύουν τους/ις παίκτες/ριές της και να φροντίσει με πρόταγμα την ισονομία να τα εντάξει στο παιχνίδι, όπως ορθά για παράδειγμα έπραξε με τα συγκεντρωτικά προαπαιτούμενα «Κόστος Έρευνας» στις Τεχνολογίες. Όταν γίνει αυτό, όταν δηλαδή η ίδια η εταιρεία «τιμήσει» τον κανόνα περί πλεονεκτημάτων, τότε και μόνο τότε όλοι/ες οι παίκτες/ριες θα παίζουν στα «ίσα»... καθώς ούτε όλοι/ες οι παίκτες/ριες χρησιμοποιούν foe helper, ούτε όμως και όλοι/ες οι παίκτες/ριες χρησιμοποιούν λογιστικά φύλλα, ούτε όλοι/ες οι παίκτες/ριες χρησιμοποιούν χειρόγραφες σημειώσεις... η αλυσίδα αυτή δεν τελειώνει και πάντα ο καθένας μας από τον κρίκο που με τις γνώσεις του είναι τοποθετημένος θα κρίνει ως «κλέφτες» τους παραπάνω στην αλυσίδα, αγνοώντας τους παρακάτω του... Μόνο η εταιρεία μπορεί να επιλύσει αυτές τις αδικίες και θεωρώ πως προς αυτήν την κατεύθυνση βαδίζει ούτως ή άλλως. Σίγουρα θα έχει κόπο, αλλά ούτως ή άλλως είναι στα πλαίσια των σκοπών της εταιρείας, να κρατήσει τους/ις παίκτες/ριές της ικανοποιημένους/ες και μακριά από το να έχουν ανάγκη λογιστικά φύλλα και κάθε λογής σημειωματάρια∙ άσε που σιγά και τον κόπο, εδώ παίκτες/ριες με απλό μεράκι (ελπίζοντας σε ό,τι έχει ο καθένας ευχαρίστηση) έφτιαξαν αυτό το απλό εργαλείο αξιοποιώντας μερικά metadata, δεν μπορεί να το κάνει η εταιρεία που παράγει η ίδια αυτά τα metadata και που έχει εξασφαλισμένο κέρδος; Από την άλλη και ίσως αυτό εξηγεί και το γιατί η εταιρεία δεν πολυασχολείται, το εργαλείο αυτό όπως και τα λογιστικά φύλλα κτλ κτλ, απευθύνονται σε παίκτες/ριες με ψυχαναγκασμούς∙ προσωπικά με έχει ωφελήσει περισσότερο ως προς την κάλυψη τέτοιων ψυχαναγκασμών που σε σχέση με κάποιον/α παίκτη/ρια που δεν αντιλαμβάνεται έτσι το παιχνίδι, το όποιο πλεονέκτημα, τοποθετείται ανάμεσα σε πολλά εισαγωγικά, ώστε τελικά εξαϋλώνεται. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το παρακάτω, όπου κατάφερα σε όλους τους κόσμους να συντονίσω τα έπαθλα των επαναλαμβανόμενων αποστολών, το οποίο προφανώς καλύπτει ψυχαναγκασμούς μου και κανένα πλεονέκτημα δεν μου δίνει έναντι άλλων, όπως δεν θα μου δίνει πλεονέκτημα έναντι άλλων ακόμα κι αν βρω τρόπο στο μέλλον να το δημιουργώ αυτόματα με μακροεντολές συνδεδεμένες με τα δημόσια metadata που στέλνει η εταιρεία στον περιηγητή μου. Όπως και να 'χει τελειωμό δεν θα έχει ποτέ αυτή η συζήτηση γι αυτό και η πρότασή μου, τα αντικειμενικά καλούδια (και όχι για ικανοποίηση μερικών ψυχαναγκαστικών παικτών/ριών) του εκάστοτε εργαλείου, να τα εντάξει η εταιρεία στο παιχνίδι.
2021-07-29_013212.png

Τα υπόλοιπα εργαλεία που όντως παραβιάζουν κανόνες, πάλι απ' ότι φαίνεται η εταιρεία μεριμνά ώστε να εντοπίζονται και να αποκλείονται από το παιχνίδι οι παίκτες/ριες που τα χρησιμοποιούν και πάλι καλά καθώς πήξαμε από διάφορους «τρελούς» που ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι δεν έχουν συναντήσει την πηγαία τρέλα.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα.{........}



Διάβασα από άλλο άτομο πως είναι υποχρέωση της εταιρείας να ενημερώσει για το αν επιτρέπεται ή όχι η χρήση αυτής της επέκτασης, αυτού του προγράμματος.
Όχι, καμία υποχρέωση και καμία ευθύνη στην εταιρεία να ενημερώσει για κάτι τέτοιο.
Η εταιρεία δεν είναι η μαμά μας, η εταιρεία δεν είναι ο μπαμπάς μας να μας πει όχι, μη, τζιζ, μη το κάνεις αυτό.
Γενικοί όροι συναλλαγών https://legal.innogames.com/portal/gr/agb το νούμερο 11 είναι ξεκάθαρο.
Ναι, είναι ξεκάθαρο. Είναι απολύτως, απόλυτα αδιαμφισβήτητα πέραν κάθε αμφιβολίας ξεκάθαρο. Deal with it.
Για όποιον δεν είναι ξεκάθαρο, αν το έχει διαβάσει, στέλνει μήνυμα στην υποστήριξη και ρωτάει πριν ενεργήσει.
Το να προσπαθούμε να βρούμε ασάφειες και να τις εκμεταλλευτούμε, αν υπάρχουν, ή/και αν εμείς νομίζουμε ότι υπάρχουν, ώστε να ενεργήσουμε ανάλογα, δηλώνει τις προθέσεις μας.

Δηλαδή αν έχουμε τον όρο "απαγορεύεται να μαχαιρώσεις ή να πυροβολήσεις κάποιον" και εμείς κάνουμε και τα 2, τότε τι ;
Θα πούμε δεν είμαι ένοχος γιατί ο όρος λέει απαγορέυεται να κάνουμε ένα από τα 2 λόγω του "ή", δεν λέει ή/και.
{...}

Καλησπερα
Επι προσωπικου
Επειδη στο αρκετα καλο (ομολογουμενως) κειμενο σας αναφερεστε και σε δικα μου ..εγραφως ορατα λογια ...
θα σας παρακαλουσα την επομενη φορα που θα κρινετε κατι καλο θα ηταν να εχετε διαβασει και τα προηγουμενα σχετικα θεματα
γιατι ετσι ισως χανεται/παρερμηνευεται το ακριβες νοημα καποιων ...γραπτων μου λογων
εαν διαβασετε με προσοχη τα μνμ μου σε προηγουμενο αντιστοιχο θεμα θα καταλαβετε γιατι θεωρω οτι ηταν υποχρεωση της διαχειρισης να ειδοποιησει τους παιχτες για την συγκεκριμενη δωρεαν επεκταση /εργαλειο
και οτι την προτεινε/διαφημιζε ....επισημος προτεινομενος απο την ΙΝΝΟ περιηγητης
..στο τμημα που διαφημιζε και το ΦΟΕ (δεν ηταν κρυφη 'η δεν την αγοραζες στην ..μαυρη αγορα )
στον σερβερ βετα ...τον αρχικο σερβερ απο την γερμανια που απο κει ξεκινανε ολα
(ειναι η εικονα στο δευτερο μνμ μου}
ο διαχειριστης δεν προβαλλει αντιρρηση /ενσταση στον παιχτη που του περιγραφει ..τις δυνατοτητες του περιηγητη του ( αλλωστε ....αυτα ειναι στοιχεια τα οποια η ΙΝΝΟ μπορει ευκολα να τα ''τσεκαρει'' ελεγχοντας το προφιλ του καθε παιχτη στις ρυθμισεις )
ισα ισα τον ευχαριστει κι ολας και λιγο μετα τον ενημερωνει οτι οι προγραμματιστες βασιζομενη την αναφορα του διορθωσαν το σφαλμα
υποθετω οτι γνωριζετε την διαδικασια που ακολουθειται για την επιβεβαιωση και την διορθωση ενος σφαλμτος δηλ για να επιβεβαιωθει ενα σφαλμα καταρχας οι προγραμματιστες ακολουθουν τα ''βηματα΄΄ και τις συνθηκες που περιγραφει ο παιχτης που εχει κανει την αναφορα και αφου επιβεβαιωσουν/αναπαραγουν το προβλημα τοτε προσπαθουν να το επιδιορθωσουν


https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/ΠΡΟΤΑΣΕΙς-ΓΙΑ-ΕΠΟΜΕΝΕς-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ.6787/page-28#post-50869

Εν ολιγης εαν καποιος δεν μπαινει καθημερινα στο ελληνικο φορουμ και εαν δεν διαβαζε με ...σχολαστικη ευλαβεια ολα τα θεματα δεν ειχε πως να γνωριζει οτι η εν λογω επεκταση εχει γινει ξαφνικα μη νομιμη ...
Ειλικρινα θελω να ακουσω την γνωμη σας μετα την αναγνωση των προηγουμενων μνμ σχετικα με αυτο
και κυριως εαν εξακολουθειτε να εχετε την αποψη οτι η ΙΝΝΟ δεν οφειλε να ενημερωσει τους παιχτες για την ..αλλαγη πλευσης της
μην ξεχνατε οτι σε μια κοινωνια εκτος των επισημων/νομιμων νομων υπαρχουν και οι ηθικοι νομοι
η διαφωνια μου δεν ειναι στο γιατι αποφασισε να την θεσει εκτος ''νομου'' αλλα η μη εγκυρη ενημερωση ( προς ενημερωση σας εγω ποτε δεν εχω εγκαταστισει την εν λογω επεκταση ισως γιατι εμμενω ..στην ''φοεκικη δυσλεξια'' μου δηλ να παιζω και να διασκεδαζω με το ΦΟΕ οπως πρωτο αγαπησα)
εφοσον μεχρι τοτε την εκλαμβανε ως νομιμη επεκταση του περιηγητη και δεν εκανε καμμια αναφορα /επιπληξη στις δημοσιες αναφορες για την χρησης της αντιθετως ...την χρησιμοποιουσε και η ιδια κατα την αναπαραγωγη σφαλματων
με ποιον αλλο τροπο θεωρειτε θα καταλαμβαναν οι παιχτες οτι ειναι παρονομη πλεον η χρηση της ?
Σε λιγο με ιδια λογικη θα μπορει οποιοδηποτε αλλη επεκταση πχ Online Security ή Ad Blockers να βρεθει μη νομιμη (εφ οσον δεν ειναι της ΙΝΝΟ) και οι παιχτες που κανουν χρηση τους να βρεθουν ..στα μανταλακια ως υποδικοι



Καλησπέρα.{.....}
Θα κάνω μια λογοκρισία στη συγκεκριμένη πρόταση δίνοντας λογικές εξηγήσεις.
Από τη μία ο αρθρογράφος γράφει "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ" και από την άλλη "καθως παιζω και στον Beta αλλα και στον Αγγλικο ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ αναφορα εχει γινει"

Αυτό είναι τελείως αβάσιμο και δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί αφού δε μας λέι ότι έχει παίξει στον Ιταλικό σέρβερ, στον Γερμανικό, στον Βραζιλιάνικο, στον Αργεντίνικο, στον Τσέχικο, στον Φιλανδικό, στον Γαλικό, στον Δανέζικο, στον Ισπανικό, στον Μεξικάνικο, στον Νορβηγικό, στον Ελβετικό, στον Τούρκικο, στον Πορτογαλικό, στον Βέλγικο.
Τότε και μόνο τότε θα μπορούσαμε να πούμε "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ"
{......}
Για να ξεκαθαρισω η παρεμβαση μου στην συγκεκριμενη παραγραφο δεν ειναι επι της κριτικης/ λογοκρισιας σας
αλλα για να μην υπαρχει καμμια παρεξηγηση σχετικα με το ποιοι ειναι αυτοι οι 2 σερβερς
Σας υπευνθιμιζω οτι οι δυο βασικοι σερβερς σχετικα με τα φοεκικα δρωμενα ( απο εκει που ξεκινουν τα παντα και μετα εφαρμοζονται στους '' ζωντανους '' σερβες )
ειναι:
1) ο ΒΕΤΑ = εκει που πρωτο εφαρμοζονται δοκιμαζονται διορθωνονται ολα πριν εφαρμοστουν στους ζωντανους σερβερς
ο σερβερ που ολοι οι διαχειριστες (των ζωντανων σερβερς) μας προτρεπουν να ''μελεταμε'' για το δικο μας ..καλο
και
2 ) ο Διεθνης/Αγγλικος= η ναυαρχιδα των ζωντανων σερβερς της ΙΝΝΟ
γι' αυτο του εχει δωσει (η ΙΝΝΟ) προβαδισμα στην εμφανιση των εξελιξεων/δρωμενων σε σχεση με τους υπολοιπους ζωντανους σερβερ σχεση
Αυτα μπορει σας τα επιβεβαιωσει και η iris
ετσι ωστε να μην τα ενταξετε και αυτα στην λατινικη κατηγορια επιχειρηματων που χρησιμοποιησατε στο κειμενο σας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα.

Σύμφωνα με
το Διεθνές Σύμφωνο Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων (άρθρο 19 παρ. 1, 2):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει την άποψη του χωρίς καμία παρέμβαση.
Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει και το δικαίωμα του καθενός να αναζητά, να λαμβάνει και
να μεταδίδει οποιεσδήποτε πληροφορίες και ιδέες ανεξαρτήτως συνόρων, είτε προφορικά
είτε γραπτά ή εκτυπωμένα, σε μορφή τέχνης ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο της επιλογής του.

την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 19):

Ο καθένας έχει το δικαίωμα στην ελευθερία της γνώμης και της έκφρασης,
συμπεριλαμβανομένου του δικαιώματος του καθενός να διατηρεί ανενόχλητος
τις απόψεις του καθώς επίσης του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει
πληροφορίες και ιδέες με οποιοδήποτε μέσο σε όλο τον κόσμο.

την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 10):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει την ελευθερία διατήρησης της άποψης του
καθώς επίσης και του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει πληροφορίες
και ιδέες χωρίς την παρέμβαση οποιασδήποτε κρατικής αρχής σε όλο τον κόσμο.

και το Σύνταγμα της Ελλάδας (Άρθρο 14 παρ 1)

Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου
τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.


Στο παρών άρθρο δεν αναφέρομαι σε τιμωρίες, ούτε αναφέρομαι σε ενέργειες της Ομάδας διαχείρισης.
Κάνω μια κριτική σε ένα άρθρο και προσπαθώ να βρω μια κάποια λογική στα γραφόμενα του αρθρογράφου,
καθώς και μελετάω ανθρώπινες συμπεριφορές.
Στα κάποια σημεία που αναφέρομαι στην Ομάδα διαχείρισης κάνω φιλοσοφικό στοχασμό και εκφράζω υποθετικές καταστάσεις και υποοθετικές ενέργειες σύμφωνα με τον δικό μου συλλογισμό.


Πρόσφατα διάβασα ένα κείμενο από τον αρθρογράφο starlet o kalos
και θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα.

Διαβάζουμε μεταξύ άλλων "Ειμουν εδω και καιρο στο να το παρατησω και μου εκανε την χαρη και εμενα οπως και σε πολλους αλλους η Ελληνικη διαχειρηση να με μπαναρουν ΜΟΝΙΜΑ , με την δικαιολογια οτι εχω καποια "επεκταση" στον περιηγητη που δεν ειναι νομιμη."
Αρχικά να πω πως το σωστό είναι "ήμουν" αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Προσοχή, δεν έχω σκοπό να προσβάλλω τον αρθρογράφο για το πως γράφει, απλά διορθώνω κάτι με σκοπό να μαθαίνουμε από τα όποια λάθη, λάθη που κάνω και εγώ πολλά.

Αυτό λοιπόν που διαβάζουμε μου θυμίζει ένα από τα παραμύθια του Αισώπου, την αλεπού και τα σταφύλια.
Όσοι είστε κάπου στην ηλικιά των 40, ίσως να θυμάστε που διαβάζατε ή/και σας διάβαζαν παραμύθια.

Ας θυμηθούμε την ιστορία. Θα την πω πολύ σύντομα και με δικά μου λόγια, αλλά το νόημα είναι το ίδιο.
Μια αλεπού ήταν αρκετά πεινασμένη αφού δεν είχε καταφέρει να πιάσει κάποιο θήραμα να φάει.
Κάποια στιγμή βλέπει μια κληματαριά με κάτι σταφύλια.
Η αλεπού τα βλέπει έτσι ωραία, γινωμένα, λαχταριστά και τα θαυμάζει λέγοντας πως είναι πολύ ωραία.
Τα σταφύλια όμως ήταν ψηλά στην κληματαριά. Πηδάει η αλεπού να τα πιάσει, αλλά δεν τα καταφέρνει.
Πηδάει ξανά αλλά πάλι δεν καταφέρνει. Αναπηδάει η αλεπού αλλά μάταια, δεν τα καταφέρνει.
Άντε ξανά πηδάει η αλεπού και άντε πάλι και άντε ξανά, αλλά τίποτα.

Σε κάποια στιγμή η αλεπού, απογοητευμένη, λέει... τελικά αυτά τα σταφύλια δεν είναι καλά, είναι άγουρα, δεν έχουν ωραίο χρώμα, δεν αξίζει να ασχοληθώ.
Άσε, θα βρω κάτι καλύτερο να φάω.
Τι μας διδάσκει αυτή η ιστορία ; Όταν δεν είμαστε σε θέση να καταφέρουμε κάτι, φταίει κάτι άλλο.
Η ορολογία για αυτή την συμπεριφορά λέγεται "Γνωστική ασυμφωνία"
Στο παράδειγμά μας λοιπόν αφού τιμωρηθήκαμε, ή θέλησή μας να συνεχίσουμε να παίζουμε έρχεται σε αντίθεση με το να το πετύχουμε.
Η κατάσταση αυτή μας δημιουργεί ένα αίσθημα δυσφορίας και ο εγκέφαλός μας δεν θέλει σε καμία περίπτωση να βρίσκεται σε αυτήν για αυτό και θα κάνει τα πάντα να επιφέρει μια εσωτερική ισορροπία, οπότε λέμε "ε .. εντάξει... είχα σκοπό να το παρατήσω", "χάρη μου έκαναν"
Τι άλλο θα κάνουμε ; Θα κατηγορήσουμε κάποιον άλλον.
Πως το κάνουμε αυτό ; Με το ad hominem, μία από τις λογικές πλάνες.
Δε θα γράψω κατεβατό, όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει.

Διαβάζουμε από τον αρθρογράφο μας "Συγκεκριμενα το FOE helper που το 90% των παιχτών που παιζει απο υπολογιστη το χρησιμοποιει ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες "
Ναι, δίνει άδικο προβάδισμα, ναι δίνει βοήθεια για αυτό και αρκετοί το χρησιμοποιούν. Ναι, είναι ένα βοήθημα και ναι, δίνει άδικο ππροβάδισμα.
Ακόμα και το 100% των παικτών να το χρησιμοποιεί δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται
Αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε για "κοινωνική συμμόρφωση" και "κανονιστική συμμόρφωση"

Να σας θυμίσω άλλο ένα παραμύθι ;
Η Χρυσομαλλούσα και οι τρεις αρκούδες.
Κάνετε μια παύση να το διαβάσετε και επιστρέψτε.
Το παραμύθι αυτό είναι λίγο περίεργο.
Μαθαίνουμε τι ; Βρήκαμε ένα σπίτι ανοιχτό, οπότε έχουμε δικαίωμα να μπούμε μέσα, να φάμε το φαγητό που έχουν στο σπίτι και να κοιμηθούμε στο κρεβάτια του σπιτιού;
Στο παραμύθι αυτό η Χρυσομαλλούσα είναι λίαν παραβατική. Η Χρυσομαλλούσα πρέπει να πάει στην φυλακή.
Η Χρυσομαλλούσα δεν είναι ότι ήταν σε κίνδυνο, δεν είναι ότι απειλούνταν η ζωή της και χρειαζόταν καταφύγιο, δεν είναι ότι θα πέθαινε από την πείνα και δίψα.
Η Χρυσομαλλούσα καταπατεί ξένη ιδιοκτησία και η θέση της είναι στην φυλακή.
Αν στο παραμύθι αυτό η Χρυσομαλλούσα καταδικάζονταν και έμπαινε στη φυλακή τότε θα είχε ηθικό δίδαγμα.
Φοβάμαι για το δίδαγμα που μπορεί να πάρει κάποιος από το παραμύθι αυτό.
Αν συνδέσουμε λοιπόν το παραμύθι με το helper, αφού το helper υπάρχει και "όλοι το έχουν" τότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εγώ.
Αυτές οι νοοτροπίες είναι που κάνουν το "Ελλαδιασταν" αυτές οι νοοτροπίες είναι που κάνουν την διαφθορά και την παρακμή.

Διαβάζουμε "Ομως εδω στο Ελλαδισταν ειτε απο κακοβουλη διαχειριση, ειτε σαν αφορμη για να διωξουν παιχτες που δεν θελουν να εχουν , ειτε γιατι η διαφθορα στην ελλαδα ακμαζει ..... "
Εδώ έχουμε το ad hominem που έγραψα προηγουμένως.
Συμπεριφορά και νοοτροπία σαν αυτή του αρθρογράφου είναι που κάνουν το "Ελλαδισταν".
Όσο για τη διαφθορά που λέει ο αρθρογράφος, είναι η δική του για αυτό άλλωστε υπήρξαν οι συνέπειες που υπέστη.

Διάβασα από άλλο άτομο πως είναι υποχρέωση της εταιρείας να ενημερώσει για το αν επιτρέπεται ή όχι η χρήση αυτής της επέκτασης, αυτού του προγράμματος.
Όχι, καμία υποχρέωση και καμία ευθύνη στην εταιρεία να ενημερώσει για κάτι τέτοιο.
Η εταιρεία δεν είναι η μαμά μας, η εταιρεία δεν είναι ο μπαμπάς μας να μας πει όχι, μη, τζιζ, μη το κάνεις αυτό.
Γενικοί όροι συναλλαγών https://legal.innogames.com/portal/gr/agb το νούμερο 11 είναι ξεκάθαρο.
Ναι, είναι ξεκάθαρο. Είναι απολύτως, απόλυτα αδιαμφισβήτητα πέραν κάθε αμφιβολίας ξεκάθαρο. Deal with it.
Για όποιον δεν είναι ξεκάθαρο, αν το έχει διαβάσει, στέλνει μήνυμα στην υποστήριξη και ρωτάει πριν ενεργήσει.
Το να προσπαθούμε να βρούμε ασάφειες και να τις εκμεταλλευτούμε, αν υπάρχουν, ή/και αν εμείς νομίζουμε ότι υπάρχουν, ώστε να ενεργήσουμε ανάλογα, δηλώνει τις προθέσεις μας.

Δηλαδή αν έχουμε τον όρο "απαγορεύεται να μαχαιρώσεις ή να πυροβολήσεις κάποιον" και εμείς κάνουμε και τα 2, τότε τι ;
Θα πούμε δεν είμαι ένοχος γιατί ο όρος λέει απαγορέυεται να κάνουμε ένα από τα 2 λόγω του "ή", δεν λέει ή/και.

Σύμφωνα με τη φυσική η επαφή δεν υφίσταται. Σε ατομικό επίπεδο δεν υπάρχει επαφή. Τα μόρια μίας ύλης με αυτά κάποια άλλης.
Δηλαδή τι ; Θα βιάσουμε κάποιον και στο δικαστήριο θα πούμε τι ; δεν υπήρξε επαφή, δεν υπάρχει επαφή σε ατομικό επίπεδο, οπότε η κατηγορία του βιασμού είναι αβάσιμη.
Ναι, θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι σωστό, αλλά give a break να το πω έτσι


Όλοι οι παίκτες θα πρέπει να κατανοήσουν κάτι.
Δεν ακούμε ποτέ άλλους παίκτες για θέματα κανόνων, για το αν κάτι επιτρέπεται ή όχι.
Το "όλοι το έχουν", "όλοι το χρησιμοποιούν" δεν είναι επιχείρημα ότι επιτρέπεται.
Ρωτάμε στην υποστήριξη, δεν ακούμε άλλους παίκτες.
Ακόμα και ο πρόεδρος της εταιρείας να είναι φιλαράκι μας, συγγενής μας και να μας γράψει κάτι σε προσωπικό μήνυμα το αγνοούμε.
Επίσημη απάντηση είναι αυτή που γίνεται από τα επίσημα μέσα επικοινωνίας.
Καμία πηγή που δεν φέρει "την υπογραφή" της Εταιρείας δεν είναι έγκυρη.


Ο εγωισμός μας είναι αυτός που μας κάνει να μη δεχόμαστε μια τιμωρία. Η αλήθεια και η πραγματικότητα είναι πως δεν "πιάνονται" όλοι όσοι παρανομούν.
Κάποιοι θα την γλιτώσουν.
Ας αφήσουμε τον άλλον και να κοιτάξουμε να είμαστε εμείς σωστοί.
Αν εμείς είμαστε σωστοί, δεν θα τιμωρηθούμε.
Αν ο άλλος δεν είναι σωστός, ναι μπορεί να την γλιτώσει.
Αν όμως επιλέξουμε να μην είμαστε σωστοί και εμείς τιμωρηθούμε και ο άλλος όχι, τότε η επιχειρηματολογία είναι αυτή του νηπιαγωγείου. Ο Γιώργος το άρχισε .... όχι ο Δημήτρης το άρχισε.
Και ο Γιώργος έτσι κάνει. Γιατί να τιμωρηθώ εγώ ;
Όσο δεν πιάνουν εμάς, όλα μέλι γάλα.
Αν πιάσουν τον άλλον, τότε όλα μια χαρά και το σύστημα δίκαιο.
Αν πιάσουν εμάς, τότε είναι άδικό.

Διαβάζουμε και το εξής
"Θελω να αναφερω σε οσους παραμενουν (που ξερουμε οτι ειναι ελαχιστοι πλεον) πως αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ καθως παιζω και στον Beta αλλα και στον Αγγλικο ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ αναφορα εχει γινει για τα extensions συγκεκριμενα και ολας για το FOE helper."

Θα κάνω μια λογοκρισία στη συγκεκριμένη πρόταση δίνοντας λογικές εξηγήσεις.
Από τη μία ο αρθρογράφος γράφει "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ" και από την άλλη "καθως παιζω και στον Beta αλλα και στον Αγγλικο ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ αναφορα εχει γινει"

Αυτό είναι τελείως αβάσιμο και δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί αφού δε μας λέι ότι έχει παίξει στον Ιταλικό σέρβερ, στον Γερμανικό, στον Βραζιλιάνικο, στον Αργεντίνικο, στον Τσέχικο, στον Φιλανδικό, στον Γαλικό, στον Δανέζικο, στον Ισπανικό, στον Μεξικάνικο, στον Νορβηγικό, στον Ελβετικό, στον Τούρκικο, στον Πορτογαλικό, στον Βέλγικο.
Τότε και μόνο τότε θα μπορούσαμε να πούμε "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ"


Ακόμα και αν πάρουμε ως δεδομένο πως αυτά γίνονται μόνο στο ελληνικό σερβερ, αυτό θα σήμαινε πως η εταιρεία εξουσιοδοτεί τον εκάστοτε υπεύθυνο να ενεργεί σύμφωνα με τη δική του κρίση συνεπώς ωφείλουμε να σεβαστούμε ότι σε κάποιον συγκεκριμμένο σέρβερ απαγορεύεται κάτι που σε όλους τους άλλους επιτρέπεται.
Τόσο μα τόσο απλό. Σε όποιον δεν αρέσει, έχει την επιλογή να παίξει αλλού.


Διαβάζουμε "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες"
Βοηθήστε με να καταλάβω, αναφέρεστε στο ίδιο λογισμικό που λίγες γραμμές πάνω γράψατε "ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες' ή σε κάποιο άλλο ;
Βοηθήστε με επίσης να καταλάβω. Το "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες" σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε ;
Δηλαδή τι ; Συνεπώς τι ; μας λέτε τι ; ότι εσείς κάνατε αυτό που λέτε ;
Απλό και θέμα λίγων ορών είναι να αγοράσουμε από μια κακόφημη συνοικία ένα όπλο και να δολοφονήσουμε κάποιον. Το κάνουμε ;
Τα έχω χαμένα πραγματικά.
Προσπαθώ να καταλάβω, αλλά κάπου το χάνω. (Σαφώς και δεν το χάνω. είναι ειρωνία, αλλά όχι με κακία)
Από τη μία διαβάζουμε "Συγκεκριμενα το FOE helper που το 90% των παιχτών που παιζει απο υπολογιστη το χρησιμοποιει ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες " και
από την άλλη "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες"
Ας κάνουμμε λοιπόν άλλη μία υπόθεση.
Ας δεχτούμε ότι το helper είναι εντάξει και ας δεχτούμε ότι δεν δίνει άδικο προβάδισμα.
Τότε λοιπόν το "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες" αναφέρεται σε κάποιο άλλο λογισμικό και με την πρόταση αυτή μας λέει ότι το έπραξε.


Αν το παιγνίδι ήταν διαφορετικό φτιαγμένο ; Αν ήθελε παραπάνω διάβασμα για να έχεις το λογισμικό αυτό ;
Σοβαρευτείτε λιγάκι.
Πραγματικά, έλεος δηλαδή, τι μας λέτε ;
Αυτό που λέτε είναι πως αφού μπορώ να παρανομήσω, καθώς μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω, γιατί είναι έτσι το παιγνίδι φτιαγμένο, το κάνω.
Δε φταίω όμως εγώ, φταίει το παιγνίδι γιατί "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες".

Για ακόμα μία φορά, νοοτροπίες και συμπεριφορές σαν αυτές του αρθρογράφου, είναι που κάνουν το ελλλαδιστάν και αναδύουν την παραβατικότητα και την διαφθορά.

Διαβάζουμε επίσης κάτι όπως σκοτώνουν τον ανταγωνισμό και πως θα μείνουν 3 και 5 άτομα.
Ναι, κύριε. Να μείνουν 3 και 5 άτομα.
Άτομα με ήθος, ηθική, ακεραιότητα, ευσυνειδησία, πραότητα. Αρετές που για κάποιους είναι άγνωστες.
Άγνωστες, γιατί είτε κάποιοι απέτυχαν να τους τις μεταλαμπαδεύσουν, είτε γιατί απέτυχαν να τις ασπαστούν.
Ετσι λοιπόν και οι επόμενες γενιές των ανθρώπων αυτών θα είναι που κάνουν το ελλλαδιστάν και αναδύουν την παραβατικότητα και την διαφθορά.

Να γίνω λίγο αγενής ;
Θα μείνουν και άλλοι 5-10, λιγότερο ανόητοι, που δεν θα κλέβουν τόσο απροκάλυπτα και με τόσο θράσος.

Enough is enough. Αρκετά. Φτάνει.

Καμία υποχρέωση της εταιρείας να επιτρέψει και να φτιάξει στα "μέτρα" κάποιων το λογισμικό που εκείνους βολεύει να χρησιμοποιούν και ναι, δίνει άδικο προβάδισμα έναντι άλλων παικτών.
Εάν κάποιος δεν χρησιμοποιούσε το λογισμικό αυτό, ΝΑΙ, θα ήταν σε μειονεκτική θέση.
Οπότε τι ; Η εταιρεία θα έλεγε βάλε και αυτό το λογισμικό, γιατί κάποιοι παλιότεροι από σένα το έχουν ;
Αυτό θα έπρεπε να κάνει διαφορετικά θα ήταν άδικο. Ο νέος παίκτης δεν θα είχε γνώση για το λογισμικό αυτό μέχρι να το μάθει.
Να έχουμε δηλαδή όλοι μας ένα τέτοιο λογισμικό μέχρι κάποιος άλλος να βγάλει κάτι άλλο διαφορετικό, καλύτερο και να πει ας βάλουμε και αυτό.
Αργότερα να βγει κάτι άλλο και να πει πάλι κάποιος να βάλουμε και εκείνο.
Συνεπώς, η εταιρεία θα έπρεπε να το ενσωματώσει στο παιγνίδι ώστε να είναι δίκαιη προς όλους από την πρώτη στιγμή που κάποιος ξεκινάει το παιγνίδι.
Είναι πολλά. Είναι θέμα ηθικής, είναι θέμα νομικής, είναι κόπος, χρόνος και εργασία που πρέπει να καταβληθεί για κάτι τέτοιο.

Συνεπώς, είτε επιλέγουμε να παίξουμε το παιγνίδι όπως το δίνει η εταιρεία, σεβόμενοι τους όρους και τους κανόνες, είτε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο βοήθημα και να επωμιστούμε τις συνέπειες.

Δίνουμε τέλος στην ανηθικότητα και τον εκφοβισμό ορισμένων.
Αρνούμαστε πεισματικά την κανονιστική συμμόρφωση.
Λέμε όχι σε άτομα που μας ζητάνε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο πρόσθετο για το παιγνίδι.
Αναφέρουμε άμεσα άτομα που μας ζητάνε να τους δείξουμε προσωπικές μας συνομιλίες με άλλους παίκτες ή/και οποεσδήποτε άλλες συνομιλίες.
Αναφέρουμε άμεσα άτομα που λένε ότι έχουν πάρει φωτογραφία συνομιλίες.

Αυτά από μένα.

Αν κάποιος διαχειριστής / συντονιστής κρίνει ότι κάτι από αυτά που έχω γράψει, δεν έχει θέση στο παρών άρθρο ας το αφαιρέσει και ας πράξει όπως κρίνει.

Παρακαλώ κάποιον συντονιστή/διαχειριστή να κλειδώσει το άρθρο ώστε να αποφευχθούν οι γνωστές αντιπαραθέσεις που σκοπό έχουν να προσβάλουν και επιτεθούν σε άλλους.
Παρόλα αυτά αν ο διαχειριστής / συντονιστής κρίνει ότι υπάρχει έστω και μια ελπίδα, φρούδα για εμένα, για επικοδομητικό διάλογο, ας το αφήσει ανοιχτό

Όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος!

Εντάξει μπορεί να είμαστε Ελλαδιστάν αλλά ευτυχώς αναμεσά μας κυκλοφορούν και άλλοι!!
Μέσα από ένα άρθρο αριστούργημα που χαίρεσαι να το διαβάζεις ξανά και ξανά (η αλήθεια μια φορά μόνο δεν φτάνει) φάνηκε να ξεπροβάλλει το ήθος, η ορθογραφία, η γνώση και πολλά άλλα! Ένα πακέτο βαρύ σαν του βιβλία του Λιάκουρα ένα πράγμα ο καιρός γαρ εγγύς!!!
Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και τα παραμύθια ειδικά αυτό με την Χρυσομαλλούσα μου θύμησε έναν συμπαίχτη που είχα παλιά, έξυπνο παιδί και εφευρετικό! Χαιρόσουν να μιλάς και να παίζεις του. Μπουμπουκάκι ήταν το όνομά του, νομίζω το παράτησε τώρα. Καλά να είναι η ψυχή γερός δυνατός ευτυχισμένος αλλά μακριά από εδώ ρουφύχτρα αγαθών και πόντων!!!
Όπως και η Χρυσομαλλούσα έτσι και αυτός ήταν μην βρει πόρτα ανοιχτή......
Σου ζητούσε βοήθεια αλλά αν δεν είχες τα μάτια σου ανοιχτά θα σου έπαιρνε και την τελευταία "σταγόνα αίματος." Figure of speech είναι αυτο (δεν θα σας κουράσω ψάξτε στο διαδίκτυο να δείτε τι σημαίνει), δεν έκανε βέβαια τίποτα παράνομο μέσα στους κανόνες του παιχνιδιού είχε ήθος το παιδί όχι αστεία.

Ο ορθογράφος ξεκίνησε το άρθρο του κάνοντας γράφοντας για την ελευθερία λόγου αλλά το έκλεισε ζητώντας να κλειδωθεί το άρθρο ώστε να αποφευχθούν οι γνωστές αντιπαραθέσεις. Είσαι λεβέντης δημοκράτης και μετράς!!!

Υ.Γ.
Δεν κατάλαβες τι εννοούσε ο Στάρλετ λέγοντας για τα 1-2 κλικ του παιχνιδιού, είσαι εκτός θέματος.


Μια απορία αυτό το ad eminem ad hominem τελικά τι είναι?
 

ΔονΚιχώτης

Ενεργό Μέλος
Το κείμενο του «starlet o kalos», είναι ξεκάθαρο. Αναφέρει πως αποκλείστηκε με αφορμή το foe helper και παραδέχεται πως στο παρελθόν (εκεί κάνει την αναφορά στα παράνομα λογισμικά και δεν τα συσχετίζει με το foe helper) δεν έχει υπάρξει 100% καθαρός... άρα έχει κάνει χρήση τέτοιων λογισμικών (πέραν του foe helper). Ο λόγος που αποκλείστηκε μου φαίνεται πολύ παράξενο έως και αδύνατο, να είναι το ότι εντοπίστηκε το foe helper, καθώς κάτι τέτοιο είναι παράδοξο.

Φαντάζομαι πως τα κριτήρια των αρμόδιων της εταιρείας για τους αποκλεισμούς είναι άλλα - δεν τα αμφισβητώ, κάθε άλλο, και πάλι καλά που αποκλείουν τέτοιους «παίκτες» από το παιχνίδι ώστε να υπάρχει υγεία μεταξύ των παικτών που πραγματικά απολαμβάνουν το παιχνίδι - αλλά για λόγους, ίσως ανταγωνισμού, αναφέρουν στις αιτιολογίες των αποκλεισμών το foe helper, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι μια τακτική προς τη λάθος κατεύθυνση καθώς υπάρχει καλύτερη λύση και την ανέφερα παραπάνω. Στην τελική (στα περί κόπου από πλευράς της εταιρείας) το εργαλείο αυτό είναι ανοιχτού κώδικα, δηλαδή είναι ακόμα πιο εύκολο να ενταχθούν τα δημοφιλή χαρακτηριστικά του στο παιχνίδι∙ έτσι δεν θα έχει και λόγο ύπαρξης το συγκεκριμένο εργαλείο.
 

Smerna

Μέλος
Διαλογο πραγματι θα ηθελα και εγω, οπως και ακριβεις εξηγησεις απο την Διαχειριση
παντα μου απαντουν με μισολογα, ποτε δεν λενε ακριβως τον λογο που σε μπαναρουν η γιατι το αρχηγειο γραφει οτι μεταφερθηκε ενω μπροστα στα ματια εξη συμπαικτων μου, δεν συνεβει ποτε κατι τετοιο. Γιατι δεν γραφει το ιστορικο ποιος το μετεφερε? μηπως δεν ηταν συντεχνος?
Μιας και ειμαι απο τους υπερηλικες παικτες, ειναι βαρυ στην ηλικια που ειμαι να με θεωρουν μυθομανη, θα πειμενα περισσοτερη εμπιστοσυνη στα λεγομενα μου. Καμια εμπιστοσυνη δεν εχω εγω οτι συνεχιζοντας το παιγχνιδι δεν θα ξυπνησω μια μερα και θα δω τους κοπους 5 χρονων να πηγαινουν στον βροντο. Απλα και μονο επειδη δεν πειθαρχησα στους φιλους και συνεργατες. Δεν τα λεω εγω αυτα αλλα παικτης που διαλαλει οτι τα εχει βρει με την Διαχειριση και μπορει να κανει οτι θελει. Δυστυχως δεν μου επιτρεπεται να δημοσιευσω φωτο της συζητησης, ουτε το πιστεψα οταν το ειπε, ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, ομως το μικροβιο της υποψιας το εβαλε. Οταν εγω εκανα επαναλαμβανομενες μαχες με το ταμπλετ για να κερδισω αγαθα, καποιοι εβαλαν ενα κλικερακι και εκαναν 5,500 μαχες την ημερα. Ανεβαζαν κτιρια με διπλους. Αλλα βρισκονται εκει ψηλα στην καταταξη και δεν τους πειραξε ποτε κανεις. Εγω εχω παιξει το παιγχνιδι εντιμα και οποιος πιστευει το αντιθετο, να δωσει ακριβη στοιχεια.
 

Melfice

Μέλος
Δε θα το κλειδώσουμε (ακόμα τουλάχιστον)
Θα κρατήσω μια τελευταία ελπίδα για διάλογο
Καλησπέρα.

Σύμφωνα με
το Διεθνές Σύμφωνο Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων (άρθρο 19 παρ. 1, 2):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει την άποψη του χωρίς καμία παρέμβαση.
Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει και το δικαίωμα του καθενός να αναζητά, να λαμβάνει και
να μεταδίδει οποιεσδήποτε πληροφορίες και ιδέες ανεξαρτήτως συνόρων, είτε προφορικά
είτε γραπτά ή εκτυπωμένα, σε μορφή τέχνης ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο της επιλογής του.

την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 19):

Ο καθένας έχει το δικαίωμα στην ελευθερία της γνώμης και της έκφρασης,
συμπεριλαμβανομένου του δικαιώματος του καθενός να διατηρεί ανενόχλητος
τις απόψεις του καθώς επίσης του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει
πληροφορίες και ιδέες με οποιοδήποτε μέσο σε όλο τον κόσμο.

την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 10):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει την ελευθερία διατήρησης της άποψης του
καθώς επίσης και του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει πληροφορίες
και ιδέες χωρίς την παρέμβαση οποιασδήποτε κρατικής αρχής σε όλο τον κόσμο.

και το Σύνταγμα της Ελλάδας (Άρθρο 14 παρ 1)

Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου
τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.


Στο παρών άρθρο δεν αναφέρομαι σε τιμωρίες, ούτε αναφέρομαι σε ενέργειες της Ομάδας διαχείρισης.
Κάνω μια κριτική σε ένα άρθρο και προσπαθώ να βρω μια κάποια λογική στα γραφόμενα του αρθρογράφου,
καθώς και μελετάω ανθρώπινες συμπεριφορές.
Στα κάποια σημεία που αναφέρομαι στην Ομάδα διαχείρισης κάνω φιλοσοφικό στοχασμό και εκφράζω υποθετικές καταστάσεις και υποοθετικές ενέργειες σύμφωνα με τον δικό μου συλλογισμό.


Πρόσφατα διάβασα ένα κείμενο από τον αρθρογράφο starlet o kalos
και θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα.

Διαβάζουμε μεταξύ άλλων "Ειμουν εδω και καιρο στο να το παρατησω και μου εκανε την χαρη και εμενα οπως και σε πολλους αλλους η Ελληνικη διαχειρηση να με μπαναρουν ΜΟΝΙΜΑ , με την δικαιολογια οτι εχω καποια "επεκταση" στον περιηγητη που δεν ειναι νομιμη."
Αρχικά να πω πως το σωστό είναι "ήμουν" αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Προσοχή, δεν έχω σκοπό να προσβάλλω τον αρθρογράφο για το πως γράφει, απλά διορθώνω κάτι με σκοπό να μαθαίνουμε από τα όποια λάθη, λάθη που κάνω και εγώ πολλά.

Αυτό λοιπόν που διαβάζουμε μου θυμίζει ένα από τα παραμύθια του Αισώπου, την αλεπού και τα σταφύλια.
Όσοι είστε κάπου στην ηλικιά των 40, ίσως να θυμάστε που διαβάζατε ή/και σας διάβαζαν παραμύθια.

Ας θυμηθούμε την ιστορία. Θα την πω πολύ σύντομα και με δικά μου λόγια, αλλά το νόημα είναι το ίδιο.
Μια αλεπού ήταν αρκετά πεινασμένη αφού δεν είχε καταφέρει να πιάσει κάποιο θήραμα να φάει.
Κάποια στιγμή βλέπει μια κληματαριά με κάτι σταφύλια.
Η αλεπού τα βλέπει έτσι ωραία, γινωμένα, λαχταριστά και τα θαυμάζει λέγοντας πως είναι πολύ ωραία.
Τα σταφύλια όμως ήταν ψηλά στην κληματαριά. Πηδάει η αλεπού να τα πιάσει, αλλά δεν τα καταφέρνει.
Πηδάει ξανά αλλά πάλι δεν καταφέρνει. Αναπηδάει η αλεπού αλλά μάταια, δεν τα καταφέρνει.
Άντε ξανά πηδάει η αλεπού και άντε πάλι και άντε ξανά, αλλά τίποτα.

Σε κάποια στιγμή η αλεπού, απογοητευμένη, λέει... τελικά αυτά τα σταφύλια δεν είναι καλά, είναι άγουρα, δεν έχουν ωραίο χρώμα, δεν αξίζει να ασχοληθώ.
Άσε, θα βρω κάτι καλύτερο να φάω.
Τι μας διδάσκει αυτή η ιστορία ; Όταν δεν είμαστε σε θέση να καταφέρουμε κάτι, φταίει κάτι άλλο.
Η ορολογία για αυτή την συμπεριφορά λέγεται "Γνωστική ασυμφωνία"
Στο παράδειγμά μας λοιπόν αφού τιμωρηθήκαμε, ή θέλησή μας να συνεχίσουμε να παίζουμε έρχεται σε αντίθεση με το να το πετύχουμε.
Η κατάσταση αυτή μας δημιουργεί ένα αίσθημα δυσφορίας και ο εγκέφαλός μας δεν θέλει σε καμία περίπτωση να βρίσκεται σε αυτήν για αυτό και θα κάνει τα πάντα να επιφέρει μια εσωτερική ισορροπία, οπότε λέμε "ε .. εντάξει... είχα σκοπό να το παρατήσω", "χάρη μου έκαναν"
Τι άλλο θα κάνουμε ; Θα κατηγορήσουμε κάποιον άλλον.
Πως το κάνουμε αυτό ; Με το ad hominem, μία από τις λογικές πλάνες.
Δε θα γράψω κατεβατό, όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει.

Διαβάζουμε από τον αρθρογράφο μας "Συγκεκριμενα το FOE helper που το 90% των παιχτών που παιζει απο υπολογιστη το χρησιμοποιει ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες "
Ναι, δίνει άδικο προβάδισμα, ναι δίνει βοήθεια για αυτό και αρκετοί το χρησιμοποιούν. Ναι, είναι ένα βοήθημα και ναι, δίνει άδικο ππροβάδισμα.
Ακόμα και το 100% των παικτών να το χρησιμοποιεί δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται
Αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε για "κοινωνική συμμόρφωση" και "κανονιστική συμμόρφωση"

Να σας θυμίσω άλλο ένα παραμύθι ;
Η Χρυσομαλλούσα και οι τρεις αρκούδες.
Κάνετε μια παύση να το διαβάσετε και επιστρέψτε.
Το παραμύθι αυτό είναι λίγο περίεργο.
Μαθαίνουμε τι ; Βρήκαμε ένα σπίτι ανοιχτό, οπότε έχουμε δικαίωμα να μπούμε μέσα, να φάμε το φαγητό που έχουν στο σπίτι και να κοιμηθούμε στο κρεβάτια του σπιτιού;
Στο παραμύθι αυτό η Χρυσομαλλούσα είναι λίαν παραβατική. Η Χρυσομαλλούσα πρέπει να πάει στην φυλακή.
Η Χρυσομαλλούσα δεν είναι ότι ήταν σε κίνδυνο, δεν είναι ότι απειλούνταν η ζωή της και χρειαζόταν καταφύγιο, δεν είναι ότι θα πέθαινε από την πείνα και δίψα.
Η Χρυσομαλλούσα καταπατεί ξένη ιδιοκτησία και η θέση της είναι στην φυλακή.
Αν στο παραμύθι αυτό η Χρυσομαλλούσα καταδικάζονταν και έμπαινε στη φυλακή τότε θα είχε ηθικό δίδαγμα.
Φοβάμαι για το δίδαγμα που μπορεί να πάρει κάποιος από το παραμύθι αυτό.
Αν συνδέσουμε λοιπόν το παραμύθι με το helper, αφού το helper υπάρχει και "όλοι το έχουν" τότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εγώ.
Αυτές οι νοοτροπίες είναι που κάνουν το "Ελλαδιασταν" αυτές οι νοοτροπίες είναι που κάνουν την διαφθορά και την παρακμή.

Διαβάζουμε "Ομως εδω στο Ελλαδισταν ειτε απο κακοβουλη διαχειριση, ειτε σαν αφορμη για να διωξουν παιχτες που δεν θελουν να εχουν , ειτε γιατι η διαφθορα στην ελλαδα ακμαζει ..... "
Εδώ έχουμε το ad hominem που έγραψα προηγουμένως.
Συμπεριφορά και νοοτροπία σαν αυτή του αρθρογράφου είναι που κάνουν το "Ελλαδισταν".
Όσο για τη διαφθορά που λέει ο αρθρογράφος, είναι η δική του για αυτό άλλωστε υπήρξαν οι συνέπειες που υπέστη.

Διάβασα από άλλο άτομο πως είναι υποχρέωση της εταιρείας να ενημερώσει για το αν επιτρέπεται ή όχι η χρήση αυτής της επέκτασης, αυτού του προγράμματος.
Όχι, καμία υποχρέωση και καμία ευθύνη στην εταιρεία να ενημερώσει για κάτι τέτοιο.
Η εταιρεία δεν είναι η μαμά μας, η εταιρεία δεν είναι ο μπαμπάς μας να μας πει όχι, μη, τζιζ, μη το κάνεις αυτό.
Γενικοί όροι συναλλαγών https://legal.innogames.com/portal/gr/agb το νούμερο 11 είναι ξεκάθαρο.
Ναι, είναι ξεκάθαρο. Είναι απολύτως, απόλυτα αδιαμφισβήτητα πέραν κάθε αμφιβολίας ξεκάθαρο. Deal with it.
Για όποιον δεν είναι ξεκάθαρο, αν το έχει διαβάσει, στέλνει μήνυμα στην υποστήριξη και ρωτάει πριν ενεργήσει.
Το να προσπαθούμε να βρούμε ασάφειες και να τις εκμεταλλευτούμε, αν υπάρχουν, ή/και αν εμείς νομίζουμε ότι υπάρχουν, ώστε να ενεργήσουμε ανάλογα, δηλώνει τις προθέσεις μας.

Δηλαδή αν έχουμε τον όρο "απαγορεύεται να μαχαιρώσεις ή να πυροβολήσεις κάποιον" και εμείς κάνουμε και τα 2, τότε τι ;
Θα πούμε δεν είμαι ένοχος γιατί ο όρος λέει απαγορέυεται να κάνουμε ένα από τα 2 λόγω του "ή", δεν λέει ή/και.

Σύμφωνα με τη φυσική η επαφή δεν υφίσταται. Σε ατομικό επίπεδο δεν υπάρχει επαφή. Τα μόρια μίας ύλης με αυτά κάποια άλλης.
Δηλαδή τι ; Θα βιάσουμε κάποιον και στο δικαστήριο θα πούμε τι ; δεν υπήρξε επαφή, δεν υπάρχει επαφή σε ατομικό επίπεδο, οπότε η κατηγορία του βιασμού είναι αβάσιμη.
Ναι, θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι σωστό, αλλά give a break να το πω έτσι


Όλοι οι παίκτες θα πρέπει να κατανοήσουν κάτι.
Δεν ακούμε ποτέ άλλους παίκτες για θέματα κανόνων, για το αν κάτι επιτρέπεται ή όχι.
Το "όλοι το έχουν", "όλοι το χρησιμοποιούν" δεν είναι επιχείρημα ότι επιτρέπεται.
Ρωτάμε στην υποστήριξη, δεν ακούμε άλλους παίκτες.
Ακόμα και ο πρόεδρος της εταιρείας να είναι φιλαράκι μας, συγγενής μας και να μας γράψει κάτι σε προσωπικό μήνυμα το αγνοούμε.
Επίσημη απάντηση είναι αυτή που γίνεται από τα επίσημα μέσα επικοινωνίας.
Καμία πηγή που δεν φέρει "την υπογραφή" της Εταιρείας δεν είναι έγκυρη.


Ο εγωισμός μας είναι αυτός που μας κάνει να μη δεχόμαστε μια τιμωρία. Η αλήθεια και η πραγματικότητα είναι πως δεν "πιάνονται" όλοι όσοι παρανομούν.
Κάποιοι θα την γλιτώσουν.
Ας αφήσουμε τον άλλον και να κοιτάξουμε να είμαστε εμείς σωστοί.
Αν εμείς είμαστε σωστοί, δεν θα τιμωρηθούμε.
Αν ο άλλος δεν είναι σωστός, ναι μπορεί να την γλιτώσει.
Αν όμως επιλέξουμε να μην είμαστε σωστοί και εμείς τιμωρηθούμε και ο άλλος όχι, τότε η επιχειρηματολογία είναι αυτή του νηπιαγωγείου. Ο Γιώργος το άρχισε .... όχι ο Δημήτρης το άρχισε.
Και ο Γιώργος έτσι κάνει. Γιατί να τιμωρηθώ εγώ ;
Όσο δεν πιάνουν εμάς, όλα μέλι γάλα.
Αν πιάσουν τον άλλον, τότε όλα μια χαρά και το σύστημα δίκαιο.
Αν πιάσουν εμάς, τότε είναι άδικό.

Διαβάζουμε και το εξής
"Θελω να αναφερω σε οσους παραμενουν (που ξερουμε οτι ειναι ελαχιστοι πλεον) πως αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ καθως παιζω και στον Beta αλλα και στον Αγγλικο ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ αναφορα εχει γινει για τα extensions συγκεκριμενα και ολας για το FOE helper."

Θα κάνω μια λογοκρισία στη συγκεκριμένη πρόταση δίνοντας λογικές εξηγήσεις.
Από τη μία ο αρθρογράφος γράφει "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ" και από την άλλη "καθως παιζω και στον Beta αλλα και στον Αγγλικο ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ αναφορα εχει γινει"

Αυτό είναι τελείως αβάσιμο και δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί αφού δε μας λέι ότι έχει παίξει στον Ιταλικό σέρβερ, στον Γερμανικό, στον Βραζιλιάνικο, στον Αργεντίνικο, στον Τσέχικο, στον Φιλανδικό, στον Γαλικό, στον Δανέζικο, στον Ισπανικό, στον Μεξικάνικο, στον Νορβηγικό, στον Ελβετικό, στον Τούρκικο, στον Πορτογαλικό, στον Βέλγικο.
Τότε και μόνο τότε θα μπορούσαμε να πούμε "αυτα γινονται ΜΟΝΟ στον ελληνικο σερβερ"


Ακόμα και αν πάρουμε ως δεδομένο πως αυτά γίνονται μόνο στο ελληνικό σερβερ, αυτό θα σήμαινε πως η εταιρεία εξουσιοδοτεί τον εκάστοτε υπεύθυνο να ενεργεί σύμφωνα με τη δική του κρίση συνεπώς ωφείλουμε να σεβαστούμε ότι σε κάποιον συγκεκριμμένο σέρβερ απαγορεύεται κάτι που σε όλους τους άλλους επιτρέπεται.
Τόσο μα τόσο απλό. Σε όποιον δεν αρέσει, έχει την επιλογή να παίξει αλλού.


Διαβάζουμε "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες"
Βοηθήστε με να καταλάβω, αναφέρεστε στο ίδιο λογισμικό που λίγες γραμμές πάνω γράψατε "ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες' ή σε κάποιο άλλο ;
Βοηθήστε με επίσης να καταλάβω. Το "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες" σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε ;
Δηλαδή τι ; Συνεπώς τι ; μας λέτε τι ; ότι εσείς κάνατε αυτό που λέτε ;
Απλό και θέμα λίγων ορών είναι να αγοράσουμε από μια κακόφημη συνοικία ένα όπλο και να δολοφονήσουμε κάποιον. Το κάνουμε ;
Τα έχω χαμένα πραγματικά.
Προσπαθώ να καταλάβω, αλλά κάπου το χάνω. (Σαφώς και δεν το χάνω. είναι ειρωνία, αλλά όχι με κακία)
Από τη μία διαβάζουμε "Συγκεκριμενα το FOE helper που το 90% των παιχτών που παιζει απο υπολογιστη το χρησιμοποιει ΔΕΝ δινει ΚΑΝΕΝΑ απολυτος αδικο προβαδισμα απεναντι σε αλλους παιχτες " και
από την άλλη "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες"
Ας κάνουμμε λοιπόν άλλη μία υπόθεση.
Ας δεχτούμε ότι το helper είναι εντάξει και ας δεχτούμε ότι δεν δίνει άδικο προβάδισμα.
Τότε λοιπόν το "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες" αναφέρεται σε κάποιο άλλο λογισμικό και με την πρόταση αυτή μας λέει ότι το έπραξε.


Αν το παιγνίδι ήταν διαφορετικό φτιαγμένο ; Αν ήθελε παραπάνω διάβασμα για να έχεις το λογισμικό αυτό ;
Σοβαρευτείτε λιγάκι.
Πραγματικά, έλεος δηλαδή, τι μας λέτε ;
Αυτό που λέτε είναι πως αφού μπορώ να παρανομήσω, καθώς μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω, γιατί είναι έτσι το παιγνίδι φτιαγμένο, το κάνω.
Δε φταίω όμως εγώ, φταίει το παιγνίδι γιατί "Ειναι το παιχνιδι ετσι φτοιαγμενο που με 2 κλικ και 1 ωρα διαβασμα στο διαδυκτιο εχεις ενα λογισμικο που σου δινει αδικο προβαδισμα απεναντι στους αλλους παιχτες".

Για ακόμα μία φορά, νοοτροπίες και συμπεριφορές σαν αυτές του αρθρογράφου, είναι που κάνουν το ελλλαδιστάν και αναδύουν την παραβατικότητα και την διαφθορά.

Διαβάζουμε επίσης κάτι όπως σκοτώνουν τον ανταγωνισμό και πως θα μείνουν 3 και 5 άτομα.
Ναι, κύριε. Να μείνουν 3 και 5 άτομα.
Άτομα με ήθος, ηθική, ακεραιότητα, ευσυνειδησία, πραότητα. Αρετές που για κάποιους είναι άγνωστες.
Άγνωστες, γιατί είτε κάποιοι απέτυχαν να τους τις μεταλαμπαδεύσουν, είτε γιατί απέτυχαν να τις ασπαστούν.
Ετσι λοιπόν και οι επόμενες γενιές των ανθρώπων αυτών θα είναι που κάνουν το ελλλαδιστάν και αναδύουν την παραβατικότητα και την διαφθορά.

Να γίνω λίγο αγενής ;
Θα μείνουν και άλλοι 5-10, λιγότερο ανόητοι, που δεν θα κλέβουν τόσο απροκάλυπτα και με τόσο θράσος.

Enough is enough. Αρκετά. Φτάνει.

Καμία υποχρέωση της εταιρείας να επιτρέψει και να φτιάξει στα "μέτρα" κάποιων το λογισμικό που εκείνους βολεύει να χρησιμοποιούν και ναι, δίνει άδικο προβάδισμα έναντι άλλων παικτών.
Εάν κάποιος δεν χρησιμοποιούσε το λογισμικό αυτό, ΝΑΙ, θα ήταν σε μειονεκτική θέση.
Οπότε τι ; Η εταιρεία θα έλεγε βάλε και αυτό το λογισμικό, γιατί κάποιοι παλιότεροι από σένα το έχουν ;
Αυτό θα έπρεπε να κάνει διαφορετικά θα ήταν άδικο. Ο νέος παίκτης δεν θα είχε γνώση για το λογισμικό αυτό μέχρι να το μάθει.
Να έχουμε δηλαδή όλοι μας ένα τέτοιο λογισμικό μέχρι κάποιος άλλος να βγάλει κάτι άλλο διαφορετικό, καλύτερο και να πει ας βάλουμε και αυτό.
Αργότερα να βγει κάτι άλλο και να πει πάλι κάποιος να βάλουμε και εκείνο.
Συνεπώς, η εταιρεία θα έπρεπε να το ενσωματώσει στο παιγνίδι ώστε να είναι δίκαιη προς όλους από την πρώτη στιγμή που κάποιος ξεκινάει το παιγνίδι.
Είναι πολλά. Είναι θέμα ηθικής, είναι θέμα νομικής, είναι κόπος, χρόνος και εργασία που πρέπει να καταβληθεί για κάτι τέτοιο.

Συνεπώς, είτε επιλέγουμε να παίξουμε το παιγνίδι όπως το δίνει η εταιρεία, σεβόμενοι τους όρους και τους κανόνες, είτε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο βοήθημα και να επωμιστούμε τις συνέπειες.

Δίνουμε τέλος στην ανηθικότητα και τον εκφοβισμό ορισμένων.
Αρνούμαστε πεισματικά την κανονιστική συμμόρφωση.
Λέμε όχι σε άτομα που μας ζητάνε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο πρόσθετο για το παιγνίδι.
Αναφέρουμε άμεσα άτομα που μας ζητάνε να τους δείξουμε προσωπικές μας συνομιλίες με άλλους παίκτες ή/και οποεσδήποτε άλλες συνομιλίες.
Αναφέρουμε άμεσα άτομα που λένε ότι έχουν πάρει φωτογραφία συνομιλίες.

Αυτά από μένα.

Αν κάποιος διαχειριστής / συντονιστής κρίνει ότι κάτι από αυτά που έχω γράψει, δεν έχει θέση στο παρών άρθρο ας το αφαιρέσει και ας πράξει όπως κρίνει.

Παρακαλώ κάποιον συντονιστή/διαχειριστή να κλειδώσει το άρθρο ώστε να αποφευχθούν οι γνωστές αντιπαραθέσεις που σκοπό έχουν να προσβάλουν και επιτεθούν σε άλλους.
Παρόλα αυτά αν ο διαχειριστής / συντονιστής κρίνει ότι υπάρχει έστω και μια ελπίδα, φρούδα για εμένα, για επικοδομητικό διάλογο, ας το αφήσει ανοιχτό
ΕΠΟΣ φιλε μου.... Τα συγχαρητηρια μου ..... Ειναι ενα κειμενο που θα πρεπει να το διαβασουν ΟΛΟΙ οσοι παιζουν το παιχνιδι και ολοι οσοι σεβοντε τους συμπαικτες τους αντιπαλους και πανω απο ολα τον εαυτο τους
 

Melfice

Μέλος
Όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος!

Εντάξει μπορεί να είμαστε Ελλαδιστάν αλλά ευτυχώς αναμεσά μας κυκλοφορούν και άλλοι!!
Μέσα από ένα άρθρο αριστούργημα που χαίρεσαι να το διαβάζεις ξανά και ξανά (η αλήθεια μια φορά μόνο δεν φτάνει) φάνηκε να ξεπροβάλλει το ήθος, η ορθογραφία, η γνώση και πολλά άλλα! Ένα πακέτο βαρύ σαν του βιβλία του Λιάκουρα ένα πράγμα ο καιρός γαρ εγγύς!!!
Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και τα παραμύθια ειδικά αυτό με την Χρυσομαλλούσα μου θύμησε έναν συμπαίχτη που είχα παλιά, έξυπνο παιδί και εφευρετικό! Χαιρόσουν να μιλάς και να παίζεις του. Μπουμπουκάκι ήταν το όνομά του, νομίζω το παράτησε τώρα. Καλά να είναι η ψυχή γερός δυνατός ευτυχισμένος αλλά μακριά από εδώ ρουφύχτρα αγαθών και πόντων!!!
Όπως και η Χρυσομαλλούσα έτσι και αυτός ήταν μην βρει πόρτα ανοιχτή......
Σου ζητούσε βοήθεια αλλά αν δεν είχες τα μάτια σου ανοιχτά θα σου έπαιρνε και την τελευταία "σταγόνα αίματος." Figure of speech είναι αυτο (δεν θα σας κουράσω ψάξτε στο διαδίκτυο να δείτε τι σημαίνει), δεν έκανε βέβαια τίποτα παράνομο μέσα στους κανόνες του παιχνιδιού είχε ήθος το παιδί όχι αστεία.

Ο ορθογράφος ξεκίνησε το άρθρο του κάνοντας γράφοντας για την ελευθερία λόγου αλλά το έκλεισε ζητώντας να κλειδωθεί το άρθρο ώστε να αποφευχθούν οι γνωστές αντιπαραθέσεις. Είσαι λεβέντης δημοκράτης και μετράς!!!

Υ.Γ.
Δεν κατάλαβες τι εννοούσε ο Στάρλετ λέγοντας για τα 1-2 κλικ του παιχνιδιού, είσαι εκτός θέματος.


Μια απορία αυτό το ad eminem ad hominem τελικά τι είναι?
Ξεχασες να γραψεις κατι για την Νυφιτσα ....ασυγχωρητος
 
  • Love
Αντιδράσεις: Smerna

Melfice

Μέλος
Διαλογο πραγματι θα ηθελα και εγω, οπως και ακριβεις εξηγησεις απο την Διαχειριση
παντα μου απαντουν με μισολογα, ποτε δεν λενε ακριβως τον λογο που σε μπαναρουν η γιατι το αρχηγειο γραφει οτι μεταφερθηκε ενω μπροστα στα ματια εξη συμπαικτων μου, δεν συνεβει ποτε κατι τετοιο. Γιατι δεν γραφει το ιστορικο ποιος το μετεφερε? μηπως δεν ηταν συντεχνος?
Μιας και ειμαι απο τους υπερηλικες παικτες, ειναι βαρυ στην ηλικια που ειμαι να με θεωρουν μυθομανη, θα πειμενα περισσοτερη εμπιστοσυνη στα λεγομενα μου. Καμια εμπιστοσυνη δεν εχω εγω οτι συνεχιζοντας το παιγχνιδι δεν θα ξυπνησω μια μερα και θα δω τους κοπους 5 χρονων να πηγαινουν στον βροντο. Απλα και μονο επειδη δεν πειθαρχησα στους φιλους και συνεργατες. Δεν τα λεω εγω αυτα αλλα παικτης που διαλαλει οτι τα εχει βρει με την Διαχειριση και μπορει να κανει οτι θελει. Δυστυχως δεν μου επιτρεπεται να δημοσιευσω φωτο της συζητησης, ουτε το πιστεψα οταν το ειπε, ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει, ομως το μικροβιο της υποψιας το εβαλε. Οταν εγω εκανα επαναλαμβανομενες μαχες με το ταμπλετ για να κερδισω αγαθα, καποιοι εβαλαν ενα κλικερακι και εκαναν 5,500 μαχες την ημερα. Ανεβαζαν κτιρια με διπλους. Αλλα βρισκονται εκει ψηλα στην καταταξη και δεν τους πειραξε ποτε κανεις. Εγω εχω παιξει το παιγχνιδι εντιμα και οποιος πιστευει το αντιθετο, να δωσει ακριβη στοιχεια.
Μην χαλατε το ποστ με τις κουτοπονηριες σας Αν θελεις καπου να κλαψεις βρες αλλο τοπικ
Α και που εισαι εγω ειμαι ο Μητσοτακης , αν πιστευει καποιος το αντιθετο να δωσει ακριβη στοιχεια οκ?
 

Smerna

Μέλος
Μην χαλατε το ποστ με τις κουτοπονηριες σας Αν θελεις καπου να κλαψεις βρες αλλο τοπικ
Α και που εισαι εγω ειμαι ο Μητσοτακης , αν πιστευει καποιος το αντιθετο να δωσει ακριβη στοιχεια οκ?
αν θελεις να δεις ποιος ειναι κουτοπονηρος πηγαινε στον καθρεφτη και να εχεις το θαρρος να γραφεις με το ονομα σου στο παιγχνιδι
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Ελλαδιστάν δεν είμαστε.
Έχω εξηγήσει σχετικά με αυτό, δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι.
Ένας αρθρογράφος που σέβεται τους αναγνώστες, δεν επαναλαμβάνεται.


Γράψατε "Ο ορθογράφος ξεκίνησε το άρθρο του κάνοντας γράφοντας για την ελευθερία λόγου αλλά το έκλεισε ζητώντας να κλειδωθεί το άρθρο ώστε να αποφευχθούν οι γνωστές αντιπαραθέσεις. Είσαι λεβέντης δημοκράτης και μετράς!!!"

Στη δημοκρατία υπάρχει ευγένεια και σεβασμός.

Ο λόγος που ζήτησα να κλειδώσει είναι γιατί ήμουν σίγουρος πως θα υπάρξει κάποιος από αυτούς που θα έρθουν να γράψουν κακοήθειες και ψέματα
εκτοξεύοντας πυρά και στοχεύοντας συγκεκριμένους παίκτες, δείχνοντας έτσι το ήθος που έχουν ή που δεν έχουν, γιατί όπως έχω γράψει είτε κάποιοι απέτυχαν να τους δώσουν, είτε γιατί οι ίδιοι απέτυχαν να λάβουν.


Το ξέρω το Μπουμπουκάκι, άνθισε και έγινε Λουλουδάκι.
Γνωρίζω πως αρκετοί παίκτες πωλούσαν αγαθά με αντάλλαγμα πόντους.
Δεν μπορώ να πω όμως πως οι παίκτες αυτοί ξεζούμιζαν και ρουφούσαν το αίμα από τους παίκτες πους πωλούσαν τα αγαθά μιας και αυτό ήταν μια συναλλαγή να το πω έτσι στην οποία συμφωνούσαν.

Υπήρχαν και άλλοι παίκτες που βοηθούσαν άλλους παίκτες με αγαθά χωρίς να ζητήσουν αντάλλαγμα.

Την καλοσύνη αυτών των όποιων παικτών να βοηθήσουν έναν συμπαίκτη τους εσείς την μεταφράζεται ως προς αυτά που προσάπτετε στον παίκτη αυτόν ;
Για αυτό λοιπόν η αγωγή και η παιδεία ορισμένων είναι αυτή που είναι.
Έτσι μάθανε από το όποιο οικογενειακό περιβάλλον τους, έτσι θα μάθουν και αυτοί στις επόμενες γενιές.

Η 'Αννα Φρανκ ήταν Γερμανίδα Εβραιοπούλα θύμα των Ναζί στα 16 της χρόνια.
Σε αυτήν ανήκει ένα γνωμικό "Οι γονείς μπορούν μόνο να δώσουν καλές συμβουλές και να δείξουν τον σωστό δρόμο, αλλά η τελική διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός ανθρώπου βρίσκεται στα δικά του χέρια."
Τέτοια άτομα πάντα θα υπάρχουν και με αυτά που γράφουν προσβάλουν αυτούς που τους έφεραν στη ζωή.


Εγώ πάντως όταν σε ένα κατάστημα στην περιοχή μου βρήκα την πόρτα ανοιχτή, μπήκα και μέσα και κάλεσα την αστυνομία να ενημερώσω για το συμβάν.
Πολύ σύντομα έφθασε ο ιδιοκτήτης τους καταστήματος, νομίζω χτύπησε συναγερμός, ο οποίος φαίνεται πως ξεχάστηκε τελείως και είχε φύγει χωρίς να κλειδώσει αλλά και αφήνοντας εμπόρευμα έξω από το μαγαζί του.
Συνεπώς, όχι, το Μπουμπουκάκι δεν είναι όπως η Χρυσομαλλούσα.


Γράψατε " Υ.Γ. Δεν κατάλαβες τι εννοούσε ο Στάρλετ λέγοντας για τα 1-2 κλικ του παιχνιδιού, είσαι εκτός θέματος."

Φυσικά και κατάλαβα τι έγραψε ο starlet. Δεν ξέρω αν εννοούσε κάτι άλλο.
Ανέλυσα και έδωσα παραδείγματα, σκέψεις και στοχασμούς, σύμφωνα με το νόημα που δίννει η πρόταση όπως είναι διατυπωμένη.
Είμαι εντός θέματος στον πυρήνα του θέματος.
Είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω και όχι για αυτά που ερμηνεύεται εσείς.


Γράψατε " Μια απορία αυτό το ad eminem ad hominem τελικά τι είναι?"

Αφιερώσατε χρόνο και πάθος για να γράψετε τις κακοήθειες και τα ψέματά σας, αλλά δεν είχατε χρόνο να βρείτε τι είναι το ad hominem
Δεν ενδιαφέρεστε να μάθετε για το ad hominem αλλιώς θα το είχατε πράξει.
Σας ενδιέφερε να είστε αυτός ο κάποιος που θα έρθει να εκτοξεύσει πυρά, κακοήθειες, ανακρίβειες και ψέματα και αυτός ήταν ο λόγος που σκέφτηκα πως θα ήταν καλή ιδέα να κλειδώσει το θέμα.
Γιατί σε έναν δημοκρατικό εποικοδομητικό διάλογο δεν έχουμε ad hominem.
Εάν αυτά που γράφω σας ενοχλούν, υπάρχει λόγος που σας ενοχλούν.
Θα σας προτείνω λοιπόν να κάνουμε μια συμφωνία.
Εσείς θα σταματήσετε να λέτε κακοήθειες, ψέματα και ανακρίβειες για εμένα και εγώ θα σταματήσω να λέω αλήθειες και πραγματικότητες για εσάς.

@talamanta
Τι παραπάνω να διαβάσω;
Δεν υπάρχει "θεωρώ πως η εταιρεία θα έπρεπε να ενημερώσει"
Οι γενικοί όροι συναλλαγών είναι ξεκάθαροι και έχω γράψει σχετικά.

Γράφετε "εαν διαβασετε με προσοχη τα μνμ μου σε προηγουμενο αντιστοιχο θεμα θα καταλαβετε γιατι θεωρω οτι ηταν υποχρεωση της διαχειρισης να ειδοποιησει τους παιχτες για την συγκεκριμενη δωρεαν επεκταση /εργαλειο...."
Το τι μπορεί να θεωρεί ο καθένας δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Οπότε η όποια εταιρεία δεν δύναται να ενημερώνει στο τι θεωρεί ο καθένας.
Για αυτό τον λόγο έχουμε τους κανόνες και τους όρους για να είναι ίδιοι προς όλους και ό,τι δεν καταλαβαίνουμε το ρωτάμε.

Να δώσω πάλι παράδειγμα.
Χιλιάδες οδηγοί περνάνε με πορτοκαλί, και με κόκκινο. Παραβιάζουν ΣΤΟΠ, κάνουμε αναστροφή σε κεντρικούς δρόμους και ό,τι άλλο.
Έχουμε έναν αστυνομικό στο σπίτι μας να μας ενημερώνει ότι δεν επιτρέπεται ; Όχι. Έχουμε τον Κ.Ο.Κ. Μάθαμε στα μαθήματα οδήγησης ότι δεν επιτρέπεται.

Έχω μια ιδέα όμως .... Αφού "όλοι/πολλοί το κάνουνε τότε καταντάει να είναι νόμιμο" τότε, αν ένας τέτοιος οδηγός σκοτώσει το παιδί μας και στο δικαστήριο μας πούνε
"Κυρία μου, κύριέ μου, εσείς έχετε δηλώσει πως αν κάτι που είναι ενάντια σε κάποιους κανόνες το κάνουν όλοι/πολλοί, τότε καταντάει νόμιμο, τι ζητάτε τώρα;", δε θα πρέπει να φέρουμε αντίρρηση.
Το συμπέρασμα αυτό είναι.

talamanta πάμε οι 2 μας να ληστέψουμε μια γριούλα ; Το κάνουν και άλλοι. Τον τελευταίο καιρό στις ειδήσεις έχω ακούσει αρκετά περιστατικά. Πάμε να το κάνουμε και εμείς.
Αν βρούμε και κάποιο παιδάκι μακριά από τη μαμά του, η καλύτερή μας, θα το αρπάξουμε και θα το πουλήσουμε.
Αν δεν μας πιάσουν όλα καλά.
Αν μας πιάσουν, θα υποστηρίξουμε ότι και άλλοι το κάνουνε και θεωρήσαμε ότι είναι νόμιμο γιατί δεν μας ενημέρωσε κάποιος κάτι διαφορετικό.

Δεν είμαι παράλογος και δεν λέω βλακείες.
Λέω το συμπέρασμα από αυτά που διαβάζω.

Μία πρόταση έχει υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο.
Θυμόμαστε πως κάνουμε ανάλυση μιας πρότασης για να βρούμε το νόημά της, το συμπέρασμά της ;

Για να τελειώνει η ιστορία θα πω τι εικάζω εγώ. Προσοχή. Δεν θεωρώ, δεν νομίζω, δεν πιστεύω. Εικάζω


Εικάζω πως αν ένας παίκτης βρέθηκε να χρησιμοποιεί το foe helper αρχικά θα του έγινε μια σύσταση και θα του ζητήθηκε να το αφαιρέσει.
Ίσως να του δόθηκε και μια μικρή τιμωρία.
Εικάζω πως αν βρέθηκε και 2η φορά θα του δόθηκε μια μεγαλύτερη τιμωρία.

και τώρα .... θεωρώ .... προσοχή ... θεωρώ πως όλοι μας γνωρίζουμε "Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και .... δεν θυμάμαι την συνέχεια και βαριέμαι να το γκουγκλέψω (και όχι να το γκουγκλάρω)

Παρακαλώ να κλειδώσει.
Δε θα επιτρέψω το παρών "νήμα" να γίνει "χώρος" για τις όποιες λεκτικές επιθέσεις κάποιων εναντίων άλλων.

Αποδεδειγμένα και τεκμαρτά φάνηκε πως ήταν φρούδα η ελπίδα για επικοδομητικό διάλογο

@Melfice Ευχαριστώ για τα λόγια σας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή