Αλλαγές στον πόλεμο των Συντεχνιών

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Η ομάδα των σχεδιαστών του παιχνιδιού θα έχει σύντομα τη δυνατότητα να αφιερώσει λίγο περισσότερο χρόνο
στη διόρθωση-βελτίωση-αλλαγή στον χάρτη των Συντεχνιών.


Για να γίνει αυτό θα πρέπει να γνωρίζουμε ποια είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που πιστεύετε εσείς οι παίκτες ότι θέλουν διόρθωση.
Ακόμα και μεγάλες αλλαγές είναι ευπρόσδεκτες, αρκεί να έχουν κάποια βάση και να είναι σωστά αναπτυγμένη η σκέψη.

Θα πρέπει να τους μεταφέρουμε τα προβλήματα που έχει η κοινότητα μας και θέλει να διορθωθούν ή αν υπάρχουν κάποια άλλα προβλήματα.
Όπως καταλαβαίνετε η συλλογή των απόψεων από διαφορετικά θέματα είναι κάπως δύσκολη, γι' αυτό αποφασίσουμε να δημιουργήσουμε αυτό το θέμα, ώστε να είναι συγκεντρωμένες όλες οι απόψεις και να τις μεταφέρουμε πιο εύκολα και άμεσα στους σχεδιαστές μας.

Γι' αυτό θα σας παρακαλέσω να περιορίσετε τις καταχωρήσεις σας ΜΟΝΟ σε ότι αφορά το θέμα και να αποφύγετε περαιτέρω συζητήσεις μεταξύ σας.


Παρακαλούμε προσθέστε bugs / προτάσεις / προβλήματα που κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να αλλάξουν-διορθωθούν-προστεθούν.

Δώστε προτεραιότητα σε κάθε καταχώρηση σύμφωνα με το σύστημα των αστεριών:

star_green.png
: μικρής σημασίας
star_yellow.png
: μέσης σημασίας
star_red.png
: άμεσο/επείγον

Με εκτίμηση
η Ομάδα του Forge of Empires


τι πρέπει να περιέχει η καταχώρηση σας:
  • Περίληψη του προβλήματος + το αντίστοιχο εικονίδιο προτεραιότητας
  • Περιγραφή του προβλήματος
    1. τι συμβαίνει τώρα
    2. τι θα έπρεπε να συμβαίνει
    3. πως μπορούμε να το αναπαράγουμε (π.χ. πήγαινε στον χάρτη > πάτα σε έναν τομέα με αντίπαλα στρατεύματα > κάνε επίθεση)
  • Screenshot (αν υπάρχουν διαθέσιμα)
 

DeletedUser30778

Guest
Πόλεμος συντεχνιών

Γεια σας η αληθεια ειναι πως κατα την αποψη μου ο πολεμος συντεχνιων εχει βαλτωσει το ενδιαφερον ειναι ελαχιστο ,μια προταση που εχω να κανω ειναι η εξης,ο χαρτης ειναι μοιρασμενος ανα εποχες σιδηρου,πρωιμου μεσαιωνα,μεσου μεσαιωνα κ.τ.λ, θα προτεινα λοιπον σε καθε εποχη να μπορει να λαβει μερος απο καθε συντεχνια μονο ο παιχτης-παιχτρια που βρισκετε στην εκαστοτε εποχη,πχ στην εποχη σιδηρου να λαβαινουν μερος μονο παιχτες αυτης της εποχης ,αυτο θα εδινε ενα κινητρο να υπαρχει ποικιλια παιχτων σε καθε συντεχνια και οχι παραδειγμα σε μια συντεχνια να βρισκονται 50 παιχτες της σημερινης εποχης και να παιρνουν μερος σε χαρτη του σιδηρου η του πρωιμου,επισης τα μπονους αμυνας των Μ/Κ να μεταφερονται ανα εποχη ,πχ στον σιδηρο να μετρανε τα Μ/Κ των παικτων του σιδηρου κ.λ.π ετσι ωστε να εχουν θεση και ενδιαφερον ολοι οι παιχτες και ολες οι συντεχνιες ανεξαρτητου δυναμικοτητας να μην υπαρχει το φαινομενο 5 συντεχνιες να καρπονονται ολες τις εποχες και οι υπολοιποι να κοιτανε απλα και να μην εχουν ενδιαφερον για το κομματι του παιχνιδιου.
 

DeletedUser30513

Guest
θα συμφωνήσω με τον χρήστη ariale, πραγματικά δεν είναι ισότιμο να συμμετέχουν σε όλες τις εποχές του πολέμου των συντεχνιών τα ίδια άτομα από κάθε συντεχνία,
δεν έχει κανένα νόημα αλλά ούτε και στρατηγική για την ανάπτυξη μιας συντεχνίας. Αυτό που συμβαίνει τώρα είναι σαν να μπορούνε να συμμετέχουν σε όλες τις κατηγορίες
του ποδοσφαίρου ομάδες της πρεμιερ λιγκ.....
Επίσης έχουμε φτάσει στην σημερινή εποχή και ακόμα υπάρχουν κακοποιοί που μεταμορφώνονται σε άρματα και ελικόπτερα ....έχει χαθεί και η αισθητική του παιχνιδιού πλέον.
Έχω στην διαχείρηση του στρατού μου αναρίθμητους κακοποιούς που αντικαθιστούν οποιαδήποτε μονάδα ........και τι με αυτό ; Έχει χαθεί η τακτική και η στρατηγική επίσης.
Πλέον οι μάχες με κακοποιούς καταντήσανε ρουτίνα για μικρά παιδιά.
ΠΡΟΤΕΙΝΩ:
Α) Σε συγκεκριμένη εποχή να μπορούν να συμμετέχουν μόνο παίκτες που έχουν δημαρχείο της συγκεκριμένης εποχής, αν ο παίκτης προχωρήσει και αλλάξει εποχή δεν θα μπορεί πλέον να λαμβάνει μέρος στις προηγούμενες εποχές. Αυτό θα βελτιώσει κατά πολύ την πολιτική της κάθε συντεχνείας.
Β) Οι κακοποιοί να μην μπορούν να μεταμορφώνονται σε μηχανοκίνητες μονάδες (είναι άτοπο και άκομψο) παρά μόνο σε ανθρωπόμορφες και μάλιστα τυχαία (random).
Γ) Στην διαχείριση του στρατού να ληφθεί μέριμνα ώστε κατά την προβολή να γίνεται ταξινόμηση των ανεξάρτητων και των ανανεώσιμων μονάδων (ήδη υπάρχει flag) είναι πολύ εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο και θα βοηθήσει όλους τους παίκτες.

Σας ευχαριστώ για την δυνατότητα να εκφράσω τις απόψεις μου.
 

DeletedUser29920

Guest
καλημερα συμφωνω με την ariale οτι δεν εχει ενδιαφερον αλλα το να πολεμαει ο καθενας στην εποχη του ειναι αδικο γιατι ειναι σαν να μου λες να μην κανω μαχες σε ατομικο επιπεδο σε συγκεκριμενους πυργους.επισης αυτο που ειπε vasilios70 με τους κακοποιους δεν ειναι και τοσο καλο και δεν εχει σχεση με τον πολεμο συντεχνιων.
Μια προταση που κανω ειναι να μην γινονται μαχες στο αυτοματο και να υπαρχει πυργος ανα εποχη και στον πολεμο συντεχνιων οπως εχουμε και εμεις σε ατομικο επιπεδο και σαν βραβειο αντι για μεταλλια να εχουμε αγαθα στο θυσαυροφυλακιο ή οτι αλλο πιστευετε εσεις οτι θα αρεσε.
Και τελος θα ηθελα να υπαρχει συναγερμος που να χτυπαει λιγα λεπτα αργοτερα μετα την πολιορκια ωστε να προλαβαινουν και οι αντιπαλοι να κανουν μαχες:)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Πολεμος Συντεχνειων
___________________
Καλημέρα-Καλησπέρα και από εμενα
Αν και τα εχω ξανα αναφερει και ισως κουραζω αρκετους ακομη και να τους ''εκνευριζω''
Επειδή δεν ξερω πως να τοποθετω το συμβολα θα γραφω ολογράφως τον βαθμο προτεραιοτητας
1.
Πρόβλημα
Μπορει οποιοσδηποτε με 'η χωρις στρατο και κατ επεκταση χωρις κοστος(απώλειες μοναδων στρατου) ατομικο δικο του 'η των υπολοιπων μελων να βαζει πολιορκια

άμεσο/επείγον
http://prntscr.com/57l30x
http://prntscr.com/57l2vj
Προταση
Να αφαιρειται κανονικα ο στρατος της πολιορκιας από τον στρατο του παιχτη που την τοποθετεί
αυτό αυτόματα θα ελυνε και το πρόβλημα του να βαζει πολιορκια παιχτης που δεν εχει στρατο

2.Προβλημα
Μπλοκαρισμα μη προσβασιμων τομεων και γενικα του χαρτη
http://prntscr.com/57l4hq
Προταση
Να υπαρχει τυχαια επιλογή κάθε μερα από το συστημα ανοιγματος μερικων κλειστων μη προσβασιμων τομεων πχ για 1 ωρα μονο

3.Προβλημα
Υπαρχει δυνατοτητα αρκετοι παραλληλα να κτυπουν απ'εξω τον στρατο μιας πολιορκιας σε προσβασιμο τομεα
αυτό αυτόματα κανει ανιση την μαχη
Προταση
Μονο τα μελη της συντεχνειας που ανηκει να εχουν δικαιωμα υπερασπισης του τομεα που τελει υπο πολιορκια
Να υπαρχει οριο αριθμου πολιορκιων που μπορει να δεχτει ο ιδιος τομεας καθημερινα
το οποιο πχ να βασιζεται στην αναλογια αριθμος στρατου αμυνας +2

4.Προβλημα
Μπηκε μεν ο κανονας της μη δυνατότητας επιστροφης στην συντεχνεια για 7 ημερες
αλλα δεν διορθωσε σχεδόν τιποτα οι επαγγελματιες του είδους τι ειχαν τι εχασαν
'η φτιαχνουν καθημερινα νεες 'η μπαινοβγαινουν στις θυγατρικες

άμεσο/επείγον
Προταση
Τα νεα μελη μιας συντεχνειας να μην εχουν δικαιωμα το πρωτο 24ωρο 'η 48ωρο να λαβουν μερος ουτε στην τοποθετηση πολιορκιας ουτε να εχουν δικαιωμα να κανουν μαχες στον χαρτη του ΠΣ ουτε να αλλαζουν αμυνες και φυσικα ουτε να ανταλλασουν υλικα χωρις κοστος forge ποντου
Να υπαρχει οριο του συνολικου αριθμου συντεχνειων που μπορει να ...τριγυρνα καποιος μεσα σε μια εβδομαδα
5.
Υπαρχει ανισσοτητα κοστους υλικων
Μια συντεχνεια με πολλους τομεις δεν μπορει ευκολα να διεκδικησει νέο τομεα γιατι το κοστος της πολιορκιας είναι πολύ μεγαλο
αντίθετα μια ''τσιτα'' συντεχεια μπορει να παιρνει ότι θελει με 5 υλικα
Προταση
Τα υλικα του κοστους πολιορκιας να μην εχουν σχεση μονο με τους τομεις που εχει στην κατοχη της κάθε συντεχνεια αλλα και με τον αριθμο των πολιορκιων που βαζει το μελος που την τοποθετει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nightvisitor

Μέλος
Ο Πολεμος συντεχνιων εχει πιο πολλες ατελειες και απο την επιφανεια της Σεληνης οποτε ειναι αστειο να κανουμε οποιαδηποτε αναφορα.
Προσπαθησαν σε ενα μη πολεμικο παιχνιδι να περασουν ( κατι που ο θεος να το κανει ) πολεμικο και η αποτυχια ειναι εμφανεστατη.
Ολος ο πολεμος ειναι δομημενος στο πως θα χαλασει καποιος διαμαντια και πως θα καταναλωσει τα φαρμοαγαθα στην νουμποπολη του αφου οι τομεις πεφτουν πιο ευκολα απο τραπουλοχαρτα μπροστα σε ανεμιστηρα.
Εγω προτεινω να συνεχισει η εταιρια στο ιδιο τεμπο..να κανει δηλαδη αλλαγες συνεχεια και να αλλαζει τα δεδομενα συνεχως για δυο λογους
Α. Εχει πολυ πλακα
Β. Εχει πολυ πλακα γιατι καποιοι προσπαθουν να αναδειχθουν ως στρατηγοι και αρχηγαρες σε ενα παιχνιδι που εχει πιο αστεια στρατηγικη απο τετρις. ( Σε πεταξα στην θαλασσα... εχω 10 τομεις και εχεις 3 ... θα σας εξαφανισω... και αλλα πολλα)
Keep walking εχω παρει και σπορακια ... ;P
 

DeletedUser30573

Guest
καλησπερα
1)ενα συμαντικο που πιστευω οτι πρεπει να γινει ειναι η υπερασπισει τομεα σε πολιορκια να γινετε μονο απο κατοχο του τομεα ετσι θα λιγοστεψουν οι συντεχνιες φαντασμα και για την καθε πολιορκια να απαιτηται να εχεις και στρατο
2)οπως δεν νομιζω οτι θα ειναι δικαιο εγω να μην μπορω να πολεμησω μικροτερη εποχη στον χαρτη και να υπερασπιστω τους τομης που ηδη κατεχω
 

nickdip

Νέο Μέλος
Γεια σας παιδια
1) τα δυο παιχνιδια που φτιαξατε να γηνουν ενα δηλ. οταν ειμαστε στη πολη μας δεν ξερουμε τη γηνετε στο χαρτη με τους τομεις δεν εχουμε καμια ενημερωσει.
2) αυτο με τη πολιορκια να αλαξει δεν ειναι σωστο να βαζει καποιος πολιορκια δηχως να εχει καν στρατο
3) η συμμαχιες να αποκτησουν καποιο νοημα στο πολεμο ητε να μπορει να βοηθα η μια την αλη, η στην καλητερη πειρηπτωσει μια ξεχωρηστη ηπειρο που θα μαχοντε μονο η συμμαχιες και οπως ειναι με τους πυργους καθε εβδομαδα η πρωτη συμμμαχια να παιρνει καποια επαθλα.
4) για να σταματησουν η ψευτηκες πολιορκιες και η στημενες μαχες που γηνοντε στο ΣεΣ να μην μετρανε στο πυργο της γειτονιας
 

Sissyaston

Μέλος
Καλησπέρα, τα προβλήματα είναι γνωστά σε όλους και οι βελτιώσεις ή αλλαγές δεν θα πρέπει να επηρεάσουν την μέχρι τώρα ροή του παιχνιδιού αλλά να περιορίσουν φαινόμενα ανισότητας πρώτα από όλα σε επίπεδο παιχτών αλλά και σε επίπεδο συντεχνιών και να κάνουν πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι. Κατά την γνώμη μου πρέπει να ενδυναμωθούν οι παίχτες σε χαμηλότερες εποχές και να αποκτήσουν πιο δυναμικό και ουσιαστικό ρόλο στις συντεχνίες τους στον χάρτη του ΠΣ. Μερικές αλλαγές που ίσως να βοηθούσαν θα ήταν:
1) Η πολιορκία που επιλέγεται και βάζει ο παίχτης να χρεώνεται αλλά να παραμείνει η δυνατότητα της "δωρεάν" πολιορκίας στους χάρτες όταν δεν επιλέγεις στρατό αλλά μπένει από το σύστημα.
2) Μία συντεχνία να μην έχει δικαίωμα να χορηγεί και να βάζει πολιορκία στον ίδιο τομέα στον χαρτη του ΠΣ την ίδια μέρα.
3) Μία καινούργια συντεχνία να μην έχει δικαίωμα να κάνει μάχες στον χαρτη του ΠΣ για μία εβδομάδα
4) Να περνάνε τουλάχιστον 3 ημέρες σε ένα πάιχτη για να έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε μάχες στον χαρτη του ΠΣ (να βάζει πολιορκίες, άμυνες και να κάνει μάχες) όταν αλλάζει συντεχνία
5) Να επιτρέπεται η συμμετοχή σε μάχες των παιχτών στον χάρτη του ΠΣ μόνο για την προηγούμενη εποχή και την εποχή που βρίσκεται το δημαρχείο τους.
6) Να αυξηθεί το κόστος πολιορκίας σε αγαθά για τους κάτω από 10 τομείς και να μειωθεί για τους πάνω από 10 τομείς.
7) Να έχουν μπόνους (επίθεσης ή άμυνας) τα στρατιωτικά κτήρια σε όλες τις εποχές
8) Να υπάρχει δυνατότητα χορήγησης του δημαρχείου όταν είναι ο τελευταίος τομέας σε μία εποχή
 

DeletedUser25974

Guest
λοιποοοοον,

θα αναφερω στην αρχη τη δικη μου σειρα προτεραιοτητας σε θεματα που εχουν αναφερει οι προηγουμενοι. με αριθμους ξεκινωντας με το 1 να εχει τη μεγαλυτερη σημασια

1) nightvisitor Ο Πολεμος συντεχνιων εχει πιο πολλες ατελειες και απο την επιφανεια της Σεληνης οποτε ειναι αστειο να κανουμε οποιαδηποτε αναφορα.

2) talamanta Να αφαιρειται κανονικα ο στρατος της πολιορκιας από τον στρατο του παιχτη που την τοποθετεί (οπως πριν)

3) talamanta Μονο τα μελη της συντεχνειας που ανηκει να εχουν δικαιωμα υπερασπισης του τομεα που τελει υπο πολιορκια

4) εγω προτεινω μονο προς το παρον : να μην μπορει οποιοσδηποτε (ακομα και εγω χαχαχα) να φτιαξει 2η συντεχνια μεσα στο ιδιο 24ωρο

5) ariale θα προτεινα λοιπον σε καθε εποχη να μπορει να λαβει μερος απο καθε συντεχνια μονο ο παιχτης-παιχτρια που βρισκετε στην εκαστοτε εποχη,πχ στην εποχη σιδηρου να λαβαινουν μερος μονο παιχτες αυτης της εποχης

6) leonidas50000 θα ηθελα να υπαρχει συναγερμος που να χτυπαει λιγα λεπτα αργοτερα (αμεσως θα ελεγα εγω) μετα την πολιορκια ωστε να προλαβαινουν και οι αντιπαλοι να κανουν μαχες

τωρα σαν συνολικη δικη μου προταση θα ελεγα αφου ο nightvisitor παιζει (σε ενα παιχνιδι που εχει πιο αστεια στρατηγικη απο τετρις) και εγω συμφωνω μαζι του και παιζω ακομα περισσοτερο, η εταιρεια να παυσει - καταργησει - εξαφανισει το αγαπημενο μας αυτο παιχνιδι, ωστε να ησυχασουν αυτοι και να γλυτωσουμε εμεις.

αυτα προς το παρον, α και μια αλλη ασχετη με εδω προταση. το αλκατραζ στο 37ο επιπεδο να δινει

103.000.000.000.000.000.003 εκατομμυριάκις εκατομμυριάκις εκατομμυριάκις εκατομμύριο

φιλακια σε ολους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30203

Guest
Οι δικές μου προτάσεις είναι οι εξής:

1) Να υπάρχει η δυνατότητα τουλάχιστον οι ιδρυτές μιας συντεχνίας να μπορούν να δούν ποιός, πότε και πόσα υλικά έχει τοποθετήσει στο θυσαυροφυλάκιο για να αποφευχθούν τσακωμοί, ψέματα και γκρίνια μέσα στις συντεχίες. Έτσι δίνεται η δυνατότητα στους ιδρυτές να ελέγχουν το κατά πόσο συμμετέχουν τα μέλη και αν κάποιοι κοροϊδεύουν.

2) Συμφωνώ με τους παραπάνω στο θέμα των μαϊμού, αδελφών ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε τις συντεχνιών οι οποίες έχουν την δυνατότητα να χτυπάνε πισώπλατα συντεχνίες που έχουν "κόντρα" με την "μαμά" συντεχνία με ελάχιστα υλικά. Πρέπει να μην δίνετε η δυνατότητα σε νέες συντεχνίες να συμμετέχουν σε μάχες στον πόλεμο ΣεΣ τουλάχιστον για 1 εβδομάδα, όπως επίσης και και στους νέους παίκτες σε μία συντεχνία για τουλάχιστον 5 μέρες.
 

DeletedUser28782

Guest
-Να μην τραυματίζονται/χάνονται μονάδες στην περίπτωση που το σύστημα σταματάει τη μάχη επειδή κάποιος άλλος την κέρδισε(αφού ακυρώνεται η μάχη να επαναφέρονται οι μονάδες στην κατάσταση που ήταν πριν από αυτή).

-Να αλλάξει/βελτιωθεί ο τρόπος που γίνεται η καταμέτρηση των μαχών ώστε να μην εμφανίζεται τόσο συχνά το μήνυμα ότι ο εχθρικός στρατός κατατροπώθηκε από άλλο παίκτη, που πιθανότατα ευθύνεται για πολλά κολλήματα συν του ότι καταντάει πολύ ενοχλητικό μιας και μπορεί να συμβαίνει 8-10 φορές συνεχόμενα.

-Σχετικό με το παραπάνω, αντί σε μεταφέρει στο χάρτη, να σε πηγαίνει κατευθείαν σε επόμενη μάχη(αν είναι διαθέσιμη) ανοίγοντας το παράθυρο διαχείρισης στρατού και ένα διάλογο ακύρωσης ίσως.

-Επίσης, από τη στιγμή που μάχεσαι σε κάποιο τομέα, ποιος ο λόγος με το που τελειώνει/ακυρώνεται/κερδίζεται μια μάχη το σύστημα να σε βγάζει στο χάρτη και όχι ξανά στον τομέα και από εκεί να υπάρχει κάποιο κουμπί που να σε πηγαίνει στο χάρτη; Σε κάθε μάχη, θα πρέπει να ξαναβγεις στο χάρτη, να ψάξεις να βρεις πάλι τον τομέα που τελεί υπό πολιορκία(αφού σε πετάει όπου να'ναι), να ξαναμπείς στον τομέα για να κάνεις την επόμενη.

-Να υπάρχει κάποια ένδειξη στην πόλη όπου να φαίνεται αν κάποιος τομές/τομείς δέχονται πολιορκία. Π.χ ένα κουμπί που να γίνεται κόκκινο και ν' αναβοσβήνει σε τέτοια περίπτωση και πατώντας το να μπορείς να δεις(μέσω μιας λίστας ίσως) ποιός/ποίοι τομείς δέχονται πολιορκία και σε ποιά/ποιές εποχές.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Saboter13

Νέο Μέλος
καλησπερα σας, θα συμφωνησω με την ariale οτι να μπορουν να μετεχουν ατομα σε μια εποχη που το δημαρχειο τους ειναι στην αντιστοιχη εποχη. Ετσι δεν θα υπαρχει αυτο το μπαχαλο που γινεται τωρα και οι προχωρημενοι παιχτες θα δινουν βαρος στην εποχη που βρισκονται με αποτελεσμα οι μαχες να ειναι πιο ισσοροπημενες μεταξυ των μεγαλων συντεχνιων. Ομως στη προταση της ariale υπαρχει μια απορια, οι παιχτες που βρισκονται στη σημερινη εποχηγια παραδειγμα, δεν θα μπορουν να παιρνουν μερος σε μαχες της συγχρονης, ομως θα μπορουν να τοποθετουν αμυνες στους τομεις τους ? θα μπορουν να αποκρουουν τυχον πολιορκια εναντιον τους ? γιατι αν καποια στιγμη ολοι οι παιχτες προχωρησουν πως θα συντηρουνται οι τομεις των προηγουμενων εποχων που θα εχουν καθημερινα φθορες στις αμυνες απο τους επιδρομεις των βραχων και των ποταμων ? τουλαχιστον να μπορουν να τοποθετουν αμυνες και απλα να μην μπορουν να μετεχουν σε μαχες οταν η συντεχνια τους βαζει καπου πολιορκια. Αλλιως να καταργηθουν οι καθημερινες φθορες των επιδρομων.
 

DeletedUser29540

Guest
Καλησπέρα εγώ με την σειρά μου θα προτείνω να επαναφέρετε το Πόλεμο Συντεχνιών οπώς ήταν στα αρχικά στάδια περιορίσατε τις χορηγήσεις περιορίσατε τις μετάφορές του Αρχηγίου και δεν ξέρω τον λόγο που τα περιορίσατε αυτα μπόρει να θέλω να κάνω αντάρτικο ενάντιον σε κάποιες συντεχνίες o λόγος που το ζητάω γιατί όλες οι μεγάλες Συντεχνίες έχουνε Συντεχνίες μικρές για να προστατεύουν την κύρια Συντεχνία από επιθέσεις εγώ θέλω να επαναστατήσω με τέτοιου είδους χτυπήματα και όχι κατακτήσεις όπως ξέρετε σε έναν πόλεμο όλα επιτρέπονται και ο ανορθόδοξος πόλεμος είναι μέρος του πολέμου και δεύτερον να γίνουνε όλοι οι τομείς προσβάσιμοι και να μην υπάρχουνε προστατεύσιμοι τομείς πουθενά να μην επωφελείτε καμία συντεχνία πχ εγώ θέλω να χτυπήσω μια Α συντεχνία αλλά επειδη για να χτυπήσω την Α πρέπει να χτυπήσω την Β την Γ κτλ με τις οποίες δεν έχω πρόβλημα αυτό είναι λίγο αδικία αλλά και για να γίνονται κάθε μέρα πόλεμοι στον χάρτη να είναι δύσκολο η επιβίωση μιας Συντεχνίας όπως ξέρετε Πολεμος Συντεχνιών λέγετε και οχι Ειρήνη Συντεχνιών να κάθονται ήσυχα και να μην τους νοιαζει επειδη έχουνε προστατεύσιμους τομείς μόνο έτσι θα κρατατε τους παίχτες συνέχεια μέσα στο παιχνίδι.
Ευχαριστώ

ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
1 ) επαναφορά μεταφοράς αρχηγείου και χορήγησης.....αργοπέθαινε που αργοπέθαινε ο ΣεΣ τον αποτελειώσατε, δλδ τι περιμένετε να δίνουμε ραντεβου για να χτυπήσουμε ένα τομέα ας πούμε ;;; γελοίο και απίστευτα βαρετο......και εάν χτυπήσουν όταν λείπεις άντε περίμενε μέχρι την άλλη μέρα - μέρες........μπορείτε αντ'αυτου να βάλετε να πέφτουν τα μπονους του στρατου των παικτων τις συντεχνειας στον ανάλογο χάρτη ανα τομέα που κατακτα π.χ. 10% ανά τομέα , μέχρι να γυρίσει το ρολοι φυσικά, μετα θα είναι σε κανονικα επίπεδα.Κάτι σαν κόποση των στρατευμάτων.....
.
2) Στον ΣεΣ να μπορούν να συμμετέχουν συντεχνίες από ένα σημαντικό αριθμό παικτών που είναι στην ανάλογη εποχή δλδ για να μπεις στην σημερινή εποχή στον χάρτη π.χ. να έχεις 15-20 μέλη αυτής της εποχής και πάνω , 'ετσι αποφεύγετε ο καταστροφικός πόλεμος απο συντεχνειες μαιμου απλά για να ρημάξεις την αποθήκη του άλλου.....
.
3) Mειώστε όπως έχει αναφερθει από άλλους παίκτες το ανώτατο όριο υλικων για κάθε τομέα αλλά και ανεβάστε το κόστος τον πρώτων, δλδ ο πρώτος 50, δευτερος 100 και ούτο καθεξής με ανώτερο όριο τα 500 το κομμάτι.....όπως τον στίσατε τον ΣεΣ μοιάζει σαν Α παγκόσμιος, όλοι στα χαρακώματα και ούτε μέτρο μπροστά καμιά ντουφεκιά που και που και όλοι στα αυγά τους......
.
4) και σημαντικότερο βάλτε επιτέλους κάτι να ειδοποιεί τους παικτες ότι δέχονται επίθεση οφθαλμίατρο για κολλύριο και ψυχίατρο για την κατάθλιψη από την βαρεμάρα θα θέλουν οι παίκτες που βλέπουν τον χάρτες...........
.
5)και αυτό και εάν είναι σοσάρα ξεχωρίστε τις ανεξάρτητες απο τις μονάδες που είναι σε κτήρια, και κατατάξτε την κάθε μονάδα στο κτήριο που παράγετε, δλδ μας λέτε ότι ο αρχηγός του στρατεύματος δεν έχει ιδέα που ανήκει ο κάθε στρατιώτης και όποτε επιλέξει έναν οι υπόλοιποι αλλάζουν όλοι θέσεις και φτου και απο την αρχή:confused: αυτο μου θυμίζει ταινία 80'ς του στυλ ρόδα τσάντα και κοπάνα να τρελάνουμε τον δάσκαλο......αυτο φυσικά είναι απαίτηση εδώ και 1 χρόνο + περίπου αλλά είπαμε στου κουφου την πόρτα......
.
6) εάν κάνετε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω από κάποιους παίκτες , αυτό λέω με τον παίκτη που ανήκει και μόνον στην ανάλογη εποχή να έχει δικαίωμα να βαράει, απο τους 3 και ο κούκος που ασχολήτε με τον ΣεΣ πλέον θα ασχολήτε μόνον ο κούκος...........άσε που δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τομεις μιας και όταν αλλάξεις εποχη δεν θα μπορείς να τους υπερασπιστείς.......και εάν μπαίνουν συνέχεια νέα άτομα για να αντικαθιστούν αυτούς που άλλαξαν εποχή κάποια στιγμή είτε δεν θα χοράνε, είτε θα πρέπει να παρατάνε τομείς παλαιοτέρων εποχών (μαζί με τις χιλιάδες υλικα που δώσανε, χώρια οι ώρες) είτε θα πρέπει να φευγουν οι παίκτες μεγαλύτερων εποχών για άλλα λιμάνια.....εν ολίγις πολλά υλικά για το τπτ.......
.
7)διαφωνώ επίσης με την άλλη πρόταση που διάβασα για την μη δυνατότητα να σπανε πολιορκία συντεχνίες από γειτονικούς τομεις και θα έλεγα το εντελώς ανάποδο, όχι μόνον να μπορούν να σπάνε πολιορκίες ,αλλά και να μπορούν να βοηθούν στο να κατακτηθεί ο τομέας και ο τομέας φυσικά θα πηγαίνει στην συντεχνία που έβαλε την πολιορκία,αυτό θα δώσει νέα πνοή στον ΣεΣ, μιας και παίκτες από σχεδόν ανύπαρκτες συντεχνίες στους χάρτες θα μπορούν να παίξουν ρόλο, όπως επίσης, όχι μόνο θα έχει ουσία ο συνασπισμός συντεχνιών στο παιχνίδι, αλλά θα μοιάζει και πιο ρεαλιστικός........
.
.
.
Υ.Γ. οι προτάσεις μου είναι αλληλένδετες η μια με την άλλη εάν κάνετε μόνο τις μισές ίσως να είναι και χειρότερος ο ΣεΣ από ότι είναι αυτη΄την στιγμή......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα και από εμένα, εγώ δεν θα πω πολλά. Η αλήθεια είναι ότι ο φίλος nightvisitor έχει απόλυτο δίκιο, οι Συντεχνιακοί και το παιχνίδι έχει χαλάσει πολύ, και δεν ξέρω αν είστε σε θέση να το διορθώσετε, οι προτάσεις μου είναι οι παρακάτω:

Άμεσα/Επείγον

1) Ο στρατός πολιορκίας πρέπει να αφαιρείται από τον παίκτη που τον τοποθετεί, όπως αφαιρείται και ο στρατός τοποθέτησης άμυνας στον τομέα όταν αυτός πολιορκείται, αυτό είναι το δίκαιο και το σωστό.

2) Το κόστος πολιορκίας πρέπει να αλλάξει άμεσα, δεν είναι δυνατόν να είναι μόνο 5 αγαθά όπως επίσης να φτάνει τα 3000 και 4000 για ένα τομέα, θα ήταν πιο σωστό να ξεκινάει από τα 50-100 και να φτάνει τοπ τα 500 υλικά. Με αυτό τον τρόπο οι Συντεχνιακοί θα γίνουν όντως Συντεχνιακοί από ατομικοί που είναι τώρα, επίσης οι συντεχνίες που έχουν πολλούς τομείς θα μπορούν να αντεπιτεθούν σε αυτές που πάνε με μικρό κόστος να τους πάρουν τις περιοχές, από το να κάθονται ανήμπορες να βλέπουν τους τομείς τους και τα υλικά τους να χάνονται, και το παιχνίδι θα κινείται γρηγορά.

3) Επίσης πολλά γεγονότα διαδραματίζονται στης 20:00 την ώρα που πέφτουν οι ασπίδες, πολλοί όμως εργάζονται εκείνη την ώρα και δεν μπορούν να είναι μέσα. Αν θυμάστε είχατε κάνει κάτι ανάλογο με τα τουρνουά γειτονιάς και είχατε αλλάξει την ώρα προς τα πίσω ώστε να προλαβαίνουν όλοι, ίσως πρέπει να το κάνετε και τώρα, ας πούμε 22:00 θα ήταν καλά.

4) Το Δημαρχείο σε περίπτωση που ακολουθηθούν οι αύξηση των αγαθών πρώτης πολιορκίας και δεύτερης, καθώς και η επαναφορά του να μπαίνει δικός σου στρατός πολιορκίας νομίζω μπορεί να επανέλθει στην κατάσταση που ήταν πριν…. Δηλαδή να διαγράφεται και να μετακινείται….

5) Τέλος προτείνω εκεί που είναι ο γενικός χάρτης όλων των εποχών (Guild Continent Map) όπως φαίνεται η πράσινη κυψέλη που ανήκει στην συντεχνία μου, σε περίπτωση που δέχεται επίθεση να αρχίζει να αναβοσβήνει, με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσουμε τα μέσα έξω στους χάρτες.

6) Και κάτι ακόμα περάστε επιτιτέλους τα μνμ και τους Συντεχνιακούς στο ipad.

Μέσης Σημασίας

1) Όσο αφορά τον τρόπο που βλέπουμε τις ανεξάρτητες μονάδες, έχω να πω ότι καλύτερα θα ήταν με την κίτρινη κορδέλα να φαίνονται οι δικές μας μονάδες (και όχι οι ανεξάρτητες) καθώς με το αλκατράζ οι ανεξάρτητες είναι πολύ περισσότερες, έτσι με το κίτρινο θα ξεχωρίζουν οι λίγες.

2) Εκτός από το 7ήμερο που έχει θεσπιστεί σε αυτούς που αποχωρούν από την συντεχνία νομίζω είναι ώρα να υπάρξει και το ο 3ημερος αποκλεισμός από τους πολέμους.

3) Τέλος όλες οι κυψέλες άμυνας να έχουν κόστος 40 αγαθά αντί για 30,60,90 (ετσι θα μειωθουν τα αγαθα από 360 σε 240)

ΥΓ.1. Όσον αφορά στην πρόταση της ariale, θα πω το εξής, το 70% των ενεργών παικτών στους 3 κόσμους είναι σημερινή και από το άλλο 30 % το μεγαλύτερο μέρος είναι λογαριασμοί που οι κάτοχοι τους παίζουν και σε άλλο κόσμο με το βασικό λογαριασμό και απλά έχουν ένα μικρο στους άλλους 2, επομένως ποιοι θα παίζουν στις άλλες εποχές 100 άτομα σε κάθε εποχή. Τέλος εμένα μου αρέσει να παίζω από υστερο μεχρι σημερινη γιατι να μην το κάνω? Δεν συμμετέχω στα τουρνουά της γειτονιάς μου σε όλους τους πύργους… εξάλλου υπάρχουν πολλά παραδείγματα συντεχνιών που αποτελούνται από «μικρούς» (σε πόντους παίκτες) που είναι πολύ καλύτερα οργανωμένοι σε μικρές αποχές απότι μεγάλες συντεχνίες. Και τα μπόνους άμυνας βοηθούν αυτές τις συντεχνίες στις χαμηλές εποχές.

ΥΓ.2. Όποιος θέλει να κάνει τον πειρατή μπορεί να πληρώνει αγαθά και στρατό και να τον κάνει, όχι να μας το παίζει μάγκας με 5άρακια.

Ευχαριστώ για τον χρονο σας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Nightvisitor

Μέλος
λοιποοοοον,

θα αναφερω στην αρχη τη δικη μου σειρα προτεραιοτητας σε θεματα που εχουν αναφερει οι προηγουμενοι. με αριθμους ξεκινωντας με το 1 να εχει τη μεγαλυτερη σημασια

1) nightvisitor Ο Πολεμος συντεχνιων εχει πιο πολλες ατελειες και απο την επιφανεια της Σεληνης οποτε ειναι αστειο να κανουμε οποιαδηποτε αναφορα.

2) talamanta Να αφαιρειται κανονικα ο στρατος της πολιορκιας από τον στρατο του παιχτη που την τοποθετεί (οπως πριν)

3) talamanta Μονο τα μελη της συντεχνειας που ανηκει να εχουν δικαιωμα υπερασπισης του τομεα που τελει υπο πολιορκια

4) εγω προτεινω μονο προς το παρον : να μην μπορει οποιοσδηποτε (ακομα και εγω χαχαχα) να φτιαξει 2η συντεχνια μεσα στο ιδιο 24ωρο

5) ariale θα προτεινα λοιπον σε καθε εποχη να μπορει να λαβει μερος απο καθε συντεχνια μονο ο παιχτης-παιχτρια που βρισκετε στην εκαστοτε εποχη,πχ στην εποχη σιδηρου να λαβαινουν μερος μονο παιχτες αυτης της εποχης

6) leonidas50000 θα ηθελα να υπαρχει συναγερμος που να χτυπαει λιγα λεπτα αργοτερα (αμεσως θα ελεγα εγω) μετα την πολιορκια ωστε να προλαβαινουν και οι αντιπαλοι να κανουν μαχες

τωρα σαν συνολικη δικη μου προταση θα ελεγα αφου ο nightvisitor παιζει (σε ενα παιχνιδι που εχει πιο αστεια στρατηγικη απο τετρις) και εγω συμφωνω μαζι του και παιζω ακομα περισσοτερο, η εταιρεια να παυσει - καταργησει - εξαφανισει το αγαπημενο μας αυτο παιχνιδι, ωστε να ησυχασουν αυτοι και να γλυτωσουμε εμεις.

αυτα προς το παρον, α και μια αλλη ασχετη με εδω προταση. το αλκατραζ στο 37ο επιπεδο να δινει

103.000.000.000.000.000.003 εκατομμυριάκις εκατομμυριάκις εκατομμυριάκις εκατομμύριο

φιλακια σε ολους



Μα γιαυτο παιζω αυτο το παιχνιδι.... επειδη τα πολεμικα ειναι πιο κουραστικα .. Αρχισα το FOE γιατι ειναι πολυ πιο χαλαρο και με αστεια πολεμικα στοιχεια .. Οσοι εχουν παιξει ικαριαμ , tribal wars και πολλα αλλα θα καταλαβουν....

Keep walking λεμεεεε ;P
 

DeletedUser796

Guest
Άμεσα/Επείγον

1) Ο στρατός πολιορκίας πρέπει να αφαιρείται από τον παίκτη που τον τοποθετεί

2)Τα αγαθα πολιορκιας θα πρεπει να αρχιζουν απο 50 και στην συνεχια 100-150-200-250-300 μεχρι τα 500 και να παραμενουν σταθερα στα 500 για ολες τις πολιορκιες απο εκει και περα
ετσι θα λυθουν 2 προβληματα-αδικιες


α)δεν θα μπορει μια ( ανυπαρκτη ) συντεχια να σου βαζει πολιορκιες σωριδων με 5 αγαθα σε τομεα που αξιζει 5000
β)θα μπορουν να γινονται πολιορκιες απο τις μητρικες συντεχνιες και οχι απο μουφες με ολα τα καλα που συνεπαγονται απο αυτο το γεγονος

3)να μπορουμε να βλεπουμε τυχων πολιορκιες απο την προεπισκοπηση χαρτων
 

DeletedUser20802

Guest
κάποιοι λάτρεις του "ανορθόδοξου" πολέμου βγαίνουν και ζητούν κ συνθήκες πραγματικού κ ελεύθερου πολέμου στο παιχνίδι . στο ελεύθερου οκ . ξεχνάν όμως όπως έχει ξαναειπωθεί ότι στην πραγματικότητα μια κουκκίδα του χάρτη τύπου Λιχτενστάιν αν χτυπούσε μια Γερμανία , η Γερμανία θα το ισοπέδωνε κ δε θα κόλωνε στο ότι η επίθεση της θα στοίχιζε 3.000 αγαθά ενώ του Λιχτενστάιν 5.. (πού υπάρχουν αυτά; ) ατρόμητοι πολεμιστές ..
έχουν αναρτηθεί προτάσεις για το θέμα σχετικότερες με την πραγματικότητα .. η επίθεση στοιχίζει ανάλογα με το μέγεθος αυτού που πας να επιτεθείς .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser796

Guest
οι λατρεις του γολιαθ καλα κανουν και λατρευουν τον γολιαθ , αν και μπορω να σας βαλω εδω πριντ σκριν τι κανει ο γολιαθ με πιο μικρες συντεχνιες και πως τους παρακαλα μην τον ξαναχτυπησουν,ομως εδω ειναι χωρος ιδεων και οχι χωρος σχολιων το τι δεν μας αρεσει η τι μας ποναει η κατι αλλο ασχετο , οποιος εχει προτασεις ας τις κανει τωρα αν του κυριου η κυριας πιο πανω δεν του αρεσει η αποψη μου να ερθει να μου το πει εμενα η να ανοιξει θεμα αλλου , πιστευω οτι οι διαχειρηστες του φορουμ πριν αρχισω να απαντω εδω και εκτραπει η εκθεση των ιδεων πρεπει να βαλουν ταξη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή