Αλλαγές στον πόλεμο των Συντεχνιών

DeletedUser25974

Guest
δηλ ποιος ειναι 1ος να μαθω και εγω ο τελευταιος φιλτατε πανο ?
 

DeletedUser30791

Guest
δεν ξερω τι θελεις να ακουσεις τωρα. οτι εισαι πρωτος? οκ εισαι πρωτος, τα ειπαμε, στις μουφα μαχες και κοπανωντας τον ιδιο σου τον εαυτο. εισαι ο καλυτερος? οχι, αυτο δεν θα το ακουσεις με τιποτα οχι μονο απο εμενα, αλλα και απο κανεναν αλλον. δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου, με ξερεις και σε ξερω απο την αρχη του γκειμ. εχουμε μιλησει παρα πολλες φορες. ξερω οτι εισαι μια χαρα παιδι απλα στην πορεια καπου εχασες τον δρομο σου. Αν ειμαι εγω αυτος που θα σε επαναφερει? Οχι, εννοειται φυσικα. Στο ειπα και πριν, το λεω και τωρα. Ευχομαι συντομα να ξεκολλησεις απο το γκειμ και να προχωρησεις παρακατω και εκει εξω, στην πραγματικη ζωη να βγεις νικητης με το σπαθι σου και να μην εθελοτυφλεις οτι κανοντας οτι κανεις εδω μεσα, κερδιζεις κατι η' εισαι καλυτερος στο παραμικρο ακομα και απο τον παικτη που εχει 1000 ποντους γιατι τωρα ξεκινησε να παιζει, γιατι πιστεψε με δεν εισαι καλυτερος....Φιλικα Πανος, τελειωνω εδω αυτην την αδιεξοδη κουβεντα. Ευχομαι και ελπιζω το γκειμ να αλλαξει ριζικα συντομα για να μην αναγκαστουν ακομα περισσοτεροι να το κοψουν. Κλαη συνεχεια σε ολες και σε ολους!
 

DeletedUser25974

Guest
ξερεις πολυ καλα εσυ προσωπικα οτι για οσο διαστημα (και δεν ηταν λιγοτερο απο 1.5 χρονο) εκανα μαχες στη γειτονια και με συντεχνιες, σχεδον παντα 1ος ημουν στις μαχες. ετσι για να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις σε οσους νομιζουν οτι μονο μουφα μαχες εκανα παντα. σταματω και εγω εδω αυτη την αντιπαραθεση, σιγουρα δεν βγαζει πουθενα. αλλα αν μπορει ας μου πει καποιος που βγαζει ολο αυτο το παιχνιδι και που βγαζει και αυτη η μιζερη και ματαιη ζωη μας. ξερει κανεις πραγματικα ?
 

andrian empire

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα.

Ας αποφύγουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις.Δεν οδηγούν πουθενά και σίγουρα δεν δίνουν λύση στα προβλήματα του παιχνιδιού.

Το θέμα είναι να κάνουμε προτάσεις ώστε να βελτιωθεί ο ΣεΣ.Και μόνο το γεγονός ότι κάθε λίγο και λιγάκι αναγκαζόμαστε να "γκρινιάζουμε" στο forum για τις ατέλειες αποδυκνείει το πόσο έχει αποτύχει το εγχείρημα.
Είτε ασχολείται κάποιος ενεργά είτε όχι το πράγμα είναι ξεκάθαρο......ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ.

Πρέπει να αλλάξει και μάλιστα ριζικά.Με τις μικροαλλάγες τύπου "4 χορηγήσεις" & "καρφωμένο αρχηγείο" δεν γίνετε τίποτα,απλά μια προσπάθεια να συμμαζευτούν τα ασυμμάζευτα.

Προτείνω λοιπόν μια εντελώς ριζοσπαστική αλλαγή.
ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΝ ΟΜΑΔΙΚΟ ΧΑΡΤΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το δοκιμάσαμε,απέτυχε,τέλος.

Ο κάθε παίκτης να αποκτήσει ένα "προσωπικό" ΣεΣ ακριβώς ίδιο με αυτόν που υπάρχει τώρα.
Το πόσο ενεργός θα είναι ο κάθε παίκτης σε αυτόν τον "προσωπικό ΣεΣ" θα του ανεβάζει και ένα προσωπικό επίπεδο (παρόμοιο ίσως με αυτό που υπάρχει τώρα για τις συμμαχίες) και ο μέσος όρος όλων των μελών τις συμμαχίας θα προσθέτει με κάποιο μαθηματικό τύπο πόντους στο υπάρχων επίπεδο της συμμαχίας (το οποίο φυσικά θα συνεχίσει να υπάρχει ώστε να μην δημιουργηθούν άλλου είδους προβλήματα).

Εννοείται ότι οι τομείς του "προσωπικού ΣεΣ" δεν θα μπορούν να χορηγηθούν θα είναι γεμάτοι με άμυνες (ίσως και με κάποιο μπόνους ορισμένοι) και όχι όπως τώρα που με 20 μαχες τον κατακτάς.Επίσης τους κατακτημένους τομείς δεν θα τους χτυπούν επιθετικά NPC τύπου βράχια και ποτάμια μόνο τα NPC της επαρχίας (καλό θα είναι να υπάρχουν διάσπαρτα και ειρηνικά NPC).

Γιατί να βάζουμε άμυνες σε τομείς που δεν κινδυνεύουν ; Η ιδέα είναι να μην μετράνε μόνο πόντοι από την κατάκτηση του τομέα αλλά και από την επανδρωσή του.

Εννοείται ότι το μάχιμο τμήμα θα παραμείνει ώς έχει.

Τις ποσότητες αγαθών για πολιορκίες και άμυνες είτε θα πρέπει να τις αναπροσαρμόσουμε σε πιό χαμηλά επίπεδα για διευκόλυνση είτε θα τα αφήσουμε ως έχουν ώστε να πάρει βάθος χρόνου.
Προτείνω να προστεθεί και η εποχή του Χαλκού.Από την εποχή του Χαλκού μέχρι και την Προοδευτική ο παίκτης να έχει και ένα επιπλέον κίνητρο.Αφού κατακτήσει το 50% της επαρχίας να αποκτάει μπόνους παραγωγής για 4ο αγαθό ενώ όταν φτάσει στο 100% να αποκτάει και το 5ο.

Επειδή αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο οι Πύργοι θα γίνουν "μπάχαλο" αφού σημαντικό ρόλο θα παίζουν τα αγαθά θα πρέπει να καταργηθούν με την μορφή που έχουν σήμερα.
Η καλύτερη νομίζω ιδέα είναι να υπάρχει ένας και μόνο 'Πύργος".Σε αυτό τον "πύργο" οι ανταμοιβές θα δίνονται βάση του πόσο ενεργος είναι κάποιος.
(πχ από 0-50 μάχες χχχ μετάλλια από 51-100 μάχες χχχχ μετάλλια)

Καταλαβαίνω ότι ακούγεται εξωφρενικό θεωρώ ομως ότι θα λυθούν ένα σωρό θέματα που εδώ και μήνες προβληματίζουν πολλούς,με αποτέλεσμα όλοι να τα παρατάνε και όλοι να το ρίχνουν στην "τρελή" για να παιρνάει η ώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα συμφωνω απολυτα με τον andrian empirie δεν παει άλλο
και αυτό μας εχει κανει ολους να γκρινιάζουμε (πρωτη και καλυτερη εγω)
να θεωρούμε παντα ότι φταιει/νε καποιος/οι παιχτης/ες για το γεγονος ότι δεν μας διασκεδαζει πια το παιχνιδι
Ισως γιατι ενδόμυχα ξερουμε ότι φταιμε το ιδιο και εμεις
γιατι τοσο καιρο μερα με την μερα βλέπαμε τις αλλαγες μεμονωμενα και δεν αξιολογούσαμε ότι ως συνολο θα μας ''επνιγαν'' στο τελος την διασκεδαση
Κατηγορησα και γω δημοσια καποιους για τα ακροβατικα που εκαναν
μην υπολογίζοντας όμως, ότι ισως χρησιμοποιουσαν καποια ''παραθυρακια'' ως διεξοδο της πληξης του ειχαν αρχισει να νοιωθουν
Φυσικα η ιδανικη λυση θα ηταν να υλοποιηθουν οι προτασεις του andrian για αυτό συνυπογραφω κάθε λεξη του μνμ του
παρ ολο που φοβάμαι ότι δεν είναι δυνατον οι προγραμματιστες να κανουν τοσο ριζικες αλλαγες
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser25974

Guest
σιγουρα πολυ καλες οι προτασεις του ανδριανου, πρωτοτυπες και ενδιαφερουσες. αλλα παντα τον τελευταιο λογο τον εχουν οι δημιουργοι
 

DeletedUser29924

Guest
Καλημερα σας.
Οπως παρομοιως εγραψαν και αλλοι,το FOE στα ματια μου,
που εχω παιξει και αλλα παιχνιδια και εχω μια καλη εμπειρια
απο online και browser games ειναι η μεγαλυτερη αρπαχτη
στον χωρο των παιχνιδιων.Παντα μου ηταν ολοφανερο
οτι η εταιρια ποτε δεν ενδιαφερθηκε να φτιαξει ενα ποιοτικο
παιχνιδι αλλα μονο να βγαλει χρηματα.Εταιρια ειναι και υπαρχει
για να βγαζει χρηματα ,θα πει καποιος,και θα συμφωνησω,
αλλα βρε αδερφε φτιαξε κατι που να μην μας σπαει τα
νευρα απο τις ατελειες.Δημιουργησε λιγακι.Ολο λαθη και
αντιγραφες απο αλλα παιχνιδια...
(Παναθεμα το ,το FOE κερδισε και το βραβειο καλυτερου
browser game του 2013).
Βγαζει ματι οτι η εταιρια βαζει ελαχιστη σκεψη και σχεδιασμο σε οτι
δημιουργει και προσπαθει μετα ,με updates ,παλι σχεδιασμενα
στο ποδαρι,να διορθωσει τα αδιορθωτα.
Αν η εταιρια ηθελε να φτιαξει ενα καλο παιχνιδι θα το ειχε κανει
απο την αρχη και στην πορεια απλα θα διορθωνε ατελειες
κανοντας το ακομα καλυτερο.Οπως γινεται σε αλλα παιχνιδια.
Ακομα και τωρα,δυο περιπου χρονια
μετα την δημιουργια του,αν η εταιρια ηθελε θα μπορουσε
να το πατησει κατω και να το κανει να λαμπει.Δεν το κανει
ομως και προσπαθει με προχειροτητες και κινησεις στα Forum
οπως αυτη να το κανει πιο αρεστο στους παικτες και οχι
πιο ποιοτικο.Σοβαροι επαγγελματιες σχεδιαστες παιχνιδιων
θα μπορουσαν το παιχνιδι να το κανουν αστερι.
Κατι τετοιο ομως δεν το βλεπουμε.Βλεπουμε μονο
ενα ΚΑΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
"Και γιατι ρε φιλε παιζεις αφου δεν σου αρεσει ; " Μπορει
να ρωτησει καποιος πολυ σωστα.Ο λογος ειναι οτι δημιουργησα
διαδυκτιακες παρεες ξεκινωντας το παιχνιδι και για αυτες
και μονο, εμεινα τοσο καιρο σε αυτο.
Θα μπορουσα να κανω καποιες προτασεις διορθωσης του παιχνιδιου
αλλα θεωρω οτι το θεμα αυτο στο φορουμ υποτιμαει την νοημοσυνη
μου μιας και η εταιρια ΔΕΝ ενδιαφερεται να φτιαξει κατι ποιοτικο.
Πασαλειμματα θα κανει παλι και να με θυμηθειτε.
Οι παικτες που παιζουν πρωτη φορα καποιο παιχνιδι στο ιντερνετ,
δικαιολογουνται να μην συμφωνουν μαζι μου αλλα οι λιγο πιο
εμπειροι απο παιχνιδια ,φανταζομαι,θα με καταλαβαινουν.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1:Το FOE ΔΕΝ ειναι πολεμικο παιχνιδι !
Ειναι παιχνιδι στρατηγικης και μαλιστα μετριας.Απο ποτε το "βαζω 8 βαριες
μοναδες και παταω οσο πιο γρηγορα, επιτρεπει η συνδεση μου και τα σφαλματα
του παιχνιδιου,το κουμπι "αυτοματο", ειναι πολεμικη ικανοτητα,
μεγαλοι μου στρατηλατες μερικοι μερικοι?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Δεν εχω τιποτα απολυτως εναντιων των διαχειριστων
που ,σε εμενα προσωπικα,εχουν φερθει αψογα.Με την εταιρια
"τα εχω " μονο.

Καλη σας μερα και παλι !
 

DeletedUser25974

Guest
πεστα χρυσοστομε, πεσταααααααααααααααααααα. θαυμασια διατυπομενο ποστ, δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο !!
 

DeletedUser1355

Guest
το θεμα φιλοι μου ειναι τι κανουμε με αυτα που εχουμε τωρα? σαφως μπορουσε να ειναι καλυτερο το παιχνιδι, αλλα αυτο ειναι...! το πως και γιατι ειναι αλλο θεμα. τι κανουμε τωρα για να το βελτιωσουμε??
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Θα γραψω και εγω τη γνωμη της συντεχνειας ΒΥΖΑΝΤΙΟΝ αν και συμφωνουμε με αυτους που πιστευουν οτι αν ηθελε η εταιρεια θα το ειχε φτιαξει.Για τον πολεμο συντεχνειων θα προτειναμε διορθωσεις στα
1)να κανεις επιθεση χωρις στρατο
2) να υπαρχει ειδοποιηση σε περιπτωση επιθεσης
3) να ειναι χωρια οι ανεξαρτητες μοναδες η εστω να εχουν την ταινια οι δικες μας(απο τα στρατοπεδα μας) που ειναι παντα λιγοτερες.
4) ο παικτης που αλαζει συντεχνεια και δεν ειναι δηλωμενη ως ακαδημια να εχει δικαιωματα πολεμου.αμυνας μετα απο 15 μερες.η να μην μπορει να αλαξει πανω απο 3 φορες το χρονο.
Τελος λιγο ασχετο αλλα ...αλλα δεν ειναι....να ανεβαζαμε τα μ/κ μονοι μας οπως την τεχνολογια.....εκει θα βλεπαμε τα μισα προφιλ να πεθαινανε σε μια νυχτα...ΑΛΛΑ η εταιρια το παιχνιδι το εχει για το χρημα οχι για διδασκει ηθος.
Υ.Γ Και τελειωνοντας να πω πως ως παικτης εφόσον το παιχνιδι ειναι προχειρατζα δεν κακιζω κανεναν που βρισκει τροπους και ανεβαινει καταταξη...ειπαμε αν η εταιρεια ηθελε ....θα ηταν πολυ ομορφο και σωστα δομημενο game.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser26957

Guest
Εχω σταματησει να ασχολουμε με τον πολεμο των συντεχνειων για τους εξης λογους:
1ον. Δε θεωρω παιχνιδι το να καθομαι με τις ωρες μπροστα σε μια ακινητη οθονη και να περιμενω ποτε θα μου κανουν επιθεση, αν μου κανουν και ποτε. Αν καποιος το θεωρει παιχνιδι αυτο τοτε με τις υγειες του.
2ον. "Συντεχνιες των 5 αγαθων" απο ολες τις πλευρες που μπορουν να κανουν τη συντεχνεια σου να χασει 10.000 αγαθα και λιγα λεω σε μια νυχτα, ενω αυτοι το πολυ να σπαταλησουν καμια κατοσταρια.
To 2o στηριζεται αποκλειστικα και μονο στον αιφνιδιασμο του αμυνομενου.
Αυτο που εχω εγω να προτεινω ειναι:
1. Εκεχηρια καθε μερα για μια ωρα στις 8μμ πχ.
Σαυτο το διαστημα ο καθε αρχηγος συντεχνιας δηλωνει "μυστικα" σε ποιους τομεις θελει να μπει πολιορκια.
2. Το συστημα βλεπει ποσοι παιχτες ειναι στην καταληλλη εποχη για να συμμετεχουν στην πολιορκια (αμυνομενους και επιτιθεμενους) και οριζει αριθμο συμμετεχοντων αναμεσα στις 2 συντεχνιες . (Εδω χωραει συζητηση στον αριθμο.)
3. Αφου οριστει ο αριθμος των συμμετοχων 30 πχ., οι δυο αρχηγοι δηλωνουν τους 30 απο την καθε πλευρα που θα συμμετεχουν στην πολιορκια.
Δηλαδη να μπορεις αυτους που ειναι διακοπες να μην τους χρησιμοποιησεις
4. Οι 30 παιχτες απο την καθε πλευρα κανουν μαχες μεταξυ τους. Εδω θα μπορουσαμε να βαζαμε ανω οριο 80 μαχες συνολο και καθε παιχτης το πολυ 10 μαχες για να υπαρχει συμμετοχη.
5. Απο το αθροισμα ολων των ποντων (εννοω τους ποντους που μετρωνται και στο τουρνουα γειτονιας) απο ολες τις μαχες οι οποιοι μετρωνται ετσι και αλλιως αποφασιζετε η καταληξη του τομεα
6. Οι παιχτες εχουν χρονο 23 ωρες να κανουν τις επιθεσεις τους ή τις αμυνες τους αναλογως και απο τη διαφορα στα συνολα βγαινει το αποτελεσμα.
Στο 4 οι παιχτες βαζουν στρατους αμυνας - πολιορκιας αντιστοιχα εναντιον των οποιων γινονται οι μαχες.
Αυτο δε γνωριζω ποσο δυσκολο ειναι να σχεδιαστει αλλα θα ανεβαζε κατακορυφα το ενδιαφερον και τη συμμετοχη και θα ελυνε ολα τα προαναφαρθεντα προβληματα.
ΥΓ. Επειδη υπαρχει και το θεμα της μεταφορας αρχηγειου θα μπορουσε ο κυκλος αυτος να γινετε 2 φορες τη μερα. 9 το πρωι 9 το βραδυ

Να δωσω και ενα αριθμητικο παραδειγμα για να γινει πιο κατανοητο.
Η συντεχνια Α θελει να βαλει στην Β πολιορκια στη σημερινη εποχη. Η Α εχει 16 παιχτες στη σημερινη και η Β 25.
Ο μεσος ορος (16+25)/2=20.5 πολλαπλασιασμενος με 4 πχ δινει 82 μαχες για την καθε πλευρα.
Οι 17 παιχτες τις Α πρεπει να κανουν 82 μαχες ενω απο τη Β τον ιδιο αριθμο μαχων θα τον κανουν 25 ατομα. (εδω βαζεις την πρωτη δυσκολια στις συντεχνειες των 3-4ων ατομων και των 5 αγαθων)
Βαζοντας το ανω οριο μαχων για την Α: 82/17=4,82~5 μαχες ανα ατομο, ενω για την Β: 82/25=3.28~4 μαχες ανα ατομο, εξασφαλιζετε το να μην κανουν 2 ατομα πχ ολες τις μαχες αλλα να χρειαζετε συμμετοχη.
Και θετοντας σαν χρονο διαρκειας της πολιορκιας τη μια μερα που ειναι λογικος χρονος αντιδρασης και οχι τα 5 λεπτα στις 3 το πρωι που ειναι τωρα δινετε και η δυνατοτητα στον αμυνομενο να αμυνθει ουσιαστικα και ας κερδισει ο καλυτερος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30464

Guest
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΤΟΜΕΙΣ ΜΕ 5 ΑΓΑΘΑ . ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝΕ ΤΟ ΤΟΜΕΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΗ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΓΑΘΑ , ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΕΝΑ ΤΟΜΕΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝΕ ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .
- ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΟΙΟΡΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΑΝΤΙΠΑΛΗ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑ ( ΕΔΩ ΙΣΩΣ ΕΝΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ )
- ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΟΙΟΡΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΛΑΒΕΙ Η ΑΝΤΙΠΑΛΗ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑ , ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΕΠΙΤΗΘΟΜΕΝΗ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΜΥΝΟΜΕΝΗΣ , ΑΝ ΒΑΛΕΙ ΛΟΙΠΟΝ 5 ΜΕ10 ΠΟΛΟΙΟΡΚΙΕΣ ,ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ
- ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΩΡΕΣ ( ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ) 24.00 ΜΕ 08.00 ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΛΗ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑ
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΠΟΛΟΙΟΡΚΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 100 ΑΓΑΘΑ ΚΑΙ ΠΑΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ 105 Η ΤΡΙΤΗ 110 ,Η ΤΕΤΑΡΤΗ 120 ΑΓΑΘΑ Κ.Λ.Π
ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΤΡΑΠΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ .
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΓΩ ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΡΕΣΩ ΜΕ 5 ΑΓΑΘΑ ΑΝ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ 100 ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ?
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ Η ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΚΩΧΗΣ .
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΗΤΟ ΝΑ ΒΑΡΑΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΙΣ 3 ,4 Η 5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ .
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΛΟΙΟΡΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΗΝ 20 Η ΠΟΛΟΙΟΡΚΙΑ Π.Χ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΓΙΩΡΓΟΣ
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Θελω να επαναφερω στην επιφανεια, ενα πολυ ωραιο θεμα συζητησης που ανοιξε η αγαπητη Iris, πριν αρκετα χρονια, το '14 ....
Πολλοι παικτες εγραψαν προτασεις, καποιοι αρχισαν τα γνωστα :D, τεσπα εγινε μια προσπαθεια να ζητηθει η γνωμη των παικτων για τον ΣεΣ, και μαλιστα αυτων που ξερουν τι και πως....
Καποιες προτασεις υλοποιηθηκαν, καποιες μισο-υλοποιηθηκαν και καποιες αγνοηθηκαν.....
Αν μετα απο 4 χρονια ενδιαφερει ακομα την Εταιρεια ο ΣεΣ, καλο θα ηταν αυτο το Θεμα να μεταφερθει στην ενοτητα ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ με bulet και να βρισκετε παντα πανω-πανω....
Επισης καλο θα ηταν να ξαναδιαβαστει απο Υπευθυνους και μη, και να δουμε αν οι αλλλαγες φεραν το επιθυμητο αποτελεσμα, ανν δλδ ο ΣεΣ εγινε καλυτερος και ποιο σταθερος....
Θα αναφερω αλλαγες που δεν εγιναν και ισως ειναι καιρος να γινουν, και αυτες....

1. Συναγερμος (σε οσους θελουν, δλδ με κουμπι ενεργοποιησης απο τις Επιλογες μας, οπως η "λωριδα" στους ανεξαρτητους) οπτικος ή/και ηχητικος, οταν η Συντεχνια δεχετε επιθεση στον ΣεΣ....
** μπορει να ξενυχτας, και παλι να μην παρεις χαμπαρι επιθεση, οποτε τζαμπα και το ξενυχτι, εκτος αν οι Υπευθυνοι μας θελουν να κοιταμε ακινητοι ενα χαρτη και οχι να παιζουμε συγχρωνως αλλα κομματια του παιχιδιου, ή να κανουμε κατι αλλο τελος παντων... παντως το επιμονο κοιταγμα του χαρτη επιφερει σοβαρα προβληματα στην οραση αυτου που το κανει, ακομα και επιληψια, μιας και τα γραφικα και τα χρωματα παιζουν ρολο.... επισης τελευταια παρατηρητε και ενα "παγωμα" του ππαιχνιδιου οταν εισαι πολυ ωρα σε ενα χαρτη, με αποτελεσμα οταν το ππαρεις χαμπαρι, να ειναι αργα ππολλες φορες, και να εχεις χασει τομεις....

2. Αλλαγη του τροπου υπολογισμου των αγαθων που χρειαζονται για πολιορκια, με ανωτατο οριο αγαθων, και με περισσοττερα αγαθα για οσους δεν εχουν τομεις στο Χαρτη ή μπαινοβγαινουν....
** τοσο καιρο που παιζουμε με το υπαρχον συστημα εχουμε δει τα αποτελεσματα... ολες οι αλλαγες που εγιναν για να διασφαλισουν(?) τους σταθερους απο τους "κομητες"-"καταστροφεις" του ΣεΣ, δεν νομιζω οτι εφεραν αποτελεσμα...ακομα και η επαναφορα του να αφαιρειτε στρατος απο αυτον που βαζει πολιορκια (κατα εμενα λαθος), το μονο που εκανε ειναι να προσθεσει λογαριασμους μικροτερους σε αυτους που ειναι ηδη ψηλα...μη χαλαν και την ομορφα φτιαγμενη πολη τους τα παιδια, ε?...;)

3. Να δημιουργηθει Θ πολεμικων μοναδων για τη Συντεχνια, πανω στην ιδια μηχανη και με τον ιιδιο τροπο λειτουργιας, και τα ιδια φιλτρα, που υπαρχει τωρα το Θ αγαθων....ακομα και καποιο-α ΜΚ θα μπορουν να δινουν μοναδες στο Θ αυτο, οπως τωρα δινουν καποια ΜΚ αγαθα (πχ Αρκτικου, αχρειαστα στον ΣεΣ και κατα εκατονταδες χιλιαδες στιβαγμενα στα Θ μας)...
** μια προταση -συνεχεια στη προηγουμενη- απο αλλο θεμα-, αργοτερα, αλλα για προφανεις λογους την μεταφερω και εδω...βλεπετε οι παικτες συνεχιζουν να γενναν ιδεες βελτιωσης, ελπιζω οι Υπευθυνοι να ακουν...
το Θ αυτο θα λυσει και το θεμα που αναφερθηκε παραπανω, δλδ με την αφαιρεση μοναδων απο την πολιορκια...οι στρατοι πολιορκιας καθως και οι αμυνες θα μπαινουν απο οσους εχουν δικαιωματα, απο αυτο το Θ...οι μαχες θα γινονται οπως τωρα, ο καθε παικτης με τον στρατο του...ετσι πιστευω θα προστεθει νεο ενδιαφερον και ακομα και οσοι δεν κανουν μαχες στον ΣεΣ και εχουν το στρατο τους (χιλιαδες μοναδες που βαρυνουν το συστημα για ολους μας) να μαζευει ζαρζαβατικα στη πολη τους, ή δεν τους αρεσει ο πολεμος αλλα το "μαζεμα" (Χελωνες) και γιαυτο εχουν ακομα και να εχουν"εκδιωχθει" απο πολεμικες Συντεχνιες, θα μπορουν να βοοηθησουν με το τροπο που ξερουν και τους αρεσει....

Επιφυλασσομαι να συνεχισω να αναφερω και αλλες ακομα αλλαγες που θα μπορουσαν να γινουν και να βελτιωσουν (?) το παιχνιδι για ολους μας....
Περιμενω να δω το ενδιαφερον (αν υπαρχει ακομα) των συμπαικτων μου για το θεμα, και συνεχιζουμε....:cool:
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα εδω ο ανθρωπος σας! :p

1) διαφωνω με τον συναγερμο! θα χαθει ο αιφνιδιασμος...οποιος θελει τομεις να τους προσεχει κιολας...

2) σε αυτο συμφωνω! δεν μπορει ενας τομεα να εχει κοστος 155χ5 =775 συνολο αγαθων κ να πηγαινει μια στυντεχνια με μηδεν δομη οτι ωρα θελει να τον χτυπησει..προτινω το εξης! κοστος πολιορκιας οσο κοστιζει ο τομεας! γιατι με 5χ5 αγαθακια να μπορει να τον χτυπησει?
διαφωνω να μην αφαιρειτε ο στρατος πολιορκιας...τι ειναι?αθανατος στρατος?οχι βαζεις πολιορκια γεια σας οι μοναδες...

3) συμφωνω για το θυσαυρο-μοναδων..την βρισκω καλη ιδεα!
(θα δουλευουν οι διπλοτριπλοι καποιον υπερωριες χαχαχαχαχαχ)

αυτα πανω σε αυτα που εραψες!

παρε κ ενα δυο δικα μου! οχι οτι θα γινουν ποτε αλλα λεμε τωρα!

1)χαρτης ολων των εποχων! να καταργηθουν τα ακοντια! ειναι μοναδα που πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπαρχει..φτιαχνεται ενα σε 20 δευτερα χωρις κανενα απολυτως κοστος...μοναδες κανονικες σε τομεις...οποιοι θελουν τομεις να εχουν την δομη-οργανωση να μπορουν να γεμιζουν 5-10-15 τομεις με πραγματικες μοναδες που τα κτιρια τους απαιτουν πολυ χωρο-κοσμο-διαρκεια κατασκευης κτλ..
ακοντια μονο σε ακοντιστες! εδω εχει πολεμο!

2)ψευτομαχες-πρωταθλητες κτλ...
να μην μπορει να μπει η ιδια 8δα αμυνα σε κανεναν τομεα...παιζουν παιδια εδω πολλα χρονια κ ερχεται εδω ο καθε πικραμενος με πολυ αποθημενο που δεν ξερει τι του γινεται στο παιχνιδι κ ευκολα στηνει ψευτομαχες κ παιρνει πυργους-καταταξη κτλ...οχι οτι εχει σημασια αλλλα λεμε τωρα!
πως θα γινει αυτο?
α) καμια αμυνα σε εναν τομεα να μην ειναι ιδια...πχ
σε εναν τομεα μονο μια 8δα ιδια..να πρεπε να ειναι η διαφορετικες 8δες η αναμικτες.
η
β) για να μπει μια 8δα σε αμυνα να εχει απ ολες τις μοναδες μεσα αναγκαστικα (βαρια-ελαυρια-γρηγορη κτλ)
γ) πολιορκια..να ισχυει το ιδιο! καμια πολιορξκια ιδια με την προηγουμενη...θελεις ψευτομαχες?θελε!

αυτα!
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Δεν θελω να γινει το θεμα συζητηση, αλλα να διευκρινησω κατι που ισως δεν το ανεφερα σωστα και δεν το καταλαβε ο mitsos....
Φιλε μου...
- αν συμφωνεις στο 3, αυτοματα η διαφωνια σου στο κομματι του 2 που λεει για το στρατο πολιορκιας, δεν χρειαζετε...αν ο στρατος αφαιρειτε απο το Θ μοναδων, δεν θα ειναι αθανατος...ακριβως οπως τωρα γινετε με τα αγαθα....
- οσο αφορα τη διαφωνια σου στο 1... δεν ειπα να μην προσεχουμε τους τομεις μας...ο συναγερμος δεν θα βαραει στο ΣΚΑΙΠ σου απλα, οπως γινετε μεχρι τωρα.... εκτος αν θελει η εταιρεια να βοηθαει και το ΣΚΑΙΠ...
ενα σημα συναγερμου ομως σε οποια οθονη και αν βρισκεσε εκεινη τη στιγμη θα βοηθησει αρκετα...αν δεν υπαρχουν ΣΥντεχνοι μεσα εκεινη τη στιγμη, εχασες...απλα...
Και προς βελτιωση αυτης της προτασης... θα μπορουσε να προστεθει ενα Συντεχνιακο ΜΚ -το ΡΑΝΤΑΡ ας πουμε- το οποιο θα εδινε το δικαιωμα του συναγερμου μονο σε οσες Συντενχιες το κατεχουν...οσοι παραπανω Συντεχνοι το εχουν και οσο παραπανω επιπεδα το ανεβαζουν, τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες (μιας και τελευταια ολα με πιθανοτητες τα παμε...:p) να εχει η Συντεχνια σε συναγερμο στον ΣεΣ... αλλα να φτανει στο 100% καποτε...και οχι στο 120 επιπεδο, παιδες....ελεος!!!

Με τη σειρα μου να συμφωνησω και γω στη 1η προταση του ανωθεν μου ...
Θα διαφωνησω καθετα στη 2η προταση....γιατι αυτη η προταση, αυτοματα μου αφαιρει το δικαιωμα να βαλω δυνατες αμυνες ή δυνατο στρατο πολιορκιας...
οσοι παιζουν ΣεΣ πιστευω οτι το καταλαβαινουν αυτο που λεω....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
διαφωνω με το .. μπαουλο των στρατιωτικων μοναδων
δηλ εκτος απο ποντους υλικα κλπ για να μην κουραζονται να μπαινουν απο τους διπλοτριπλους ξαδελφους οι τσιφλικαδες
θα εχουν και νομιμα την διαχειριση του στρατου των ..συγγενων τους ?
τοτε να μπει στην αγορα και το ''υλικο'' στρατιωτικη μοναδα
πχ με 1 μαρμαρο .. 1 πετρα να αγοραζει καποιος 2 αιωρουμενα αρματα ?
Μπορει τωρα να σας ηχει ομορφο στην πραξη ομως εαν γινει μετα απο 1 μηνα θα αρχισουμε να βλεπουμε καθαρα τα αποτελεσματα των ακροβατων
Οτι υπαρχει πιθανοτητα ..χαραμαδας κενου για εισχωριση τσιρκου με ακροβατικα κολπα
καλυτερα να μην υλοποιειται
γιατι η μικρη φοεκικη μου πειρα μου εχει αποδειξει οτι αφου ''γενικως και αοριστως'' οι χαραμαδες δεν μπορουν να βρεθουν
αρχιζουν συντομα τα γνωστα ασματα
η φαντασια σου τα φταιει

με κυνηγουν οι ''μελισσες'' -και οι κηφηνες μελισσουλες ειναι-
και στο τελος μας βλεπω να καταληγουμε στο
Ζησαμε στιγμες ωραιες εχω αναμνησεις
Κι ειναι κριμα για σφαλμα αλλων ολα να τα σβηνω
Γιατι ξερω οτι φταιω που ΔΕΝ εζησα λαθραια
 

DeletedUser32724

Guest
Καλησπέρα και από εμένα! Μπορεί να μου έχει ξεφύγει αλλά δε βρήκα κάποιο πιο κατάλληλο τόπικ να γράψω. Ένα ζήτημα στον πόλεμο μεταξύ συντεχνιών έχει προκύψει με τα αγαθά εποχής αρκτικού και πάνω, ιδιαίτερα μετά την άφιξη και νέων εποχών. Το θησαυροφυλάκιο της συντεχνίας γεμίζει από τους θόλους με αγαθά τα οποία δε φαίνεται να έχει προβλεφθεί να χρησιμοποιηθούν κάπου με κάποιον τρόπο. Αναμένονται ιδέες για να καλυφθεί και αυτό το σχεδιαστικό κενό.. Ευχαριστώ, Γιάννης
 
Κορυφή