Αναβάθμιση στην 1.177

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το περιεχόμενο της αναβάθμισης στην 1.177
 

finrοd

Banned
Σπουργίτης.jpgΤι να σχολιαστεί; Κάθε διόρθωση, βελτίωση, προσθήκη νέων στοιχείων που συνάδουν με τη λογική τού παχνιδιού, καλοδεχούμενη είναι. Αυτα που δεν γίνονται είναι που με θλίβουν. Τα εντοπίζω, παρακάτω, μα επειδή δεν αρέσκομαι στον αρνητισμό, συμπεριλαμβάνω ταυτόχρονα και προτάσεις για να γίνει το παιχνίδι καλύτερο στο πιο δυνατό του σημείο, τον Χάρτη Συντεχνία εναντίον Συντεχνίας, (ΣεΣ)
Αλλαγές...

Καμμία αλλαγή στον ΣεΣ. :-(
Προτείνω να ξεκινήσετε τις αλλαγές στον ΣεΣ εφαρμόζοντας την πριν από χρόνια πρόταση για ξεχωριστή αντίστροφη χρονομέτρηση της λήξης τού καθεστώτος τής ασπίδας στους τομείς.
Δηλαδή να λήγει 24 ώρες μετά την έναρξή του, κι όχι στις 20:00, ώρα Ελλάδας.
Βελτιώσεις...

Καμμία βελτίωση στον ΣεΣ. :-(
Προτείνω να ξεκινήσετε τις βελτιώσεις στον ΣεΣ εφαρμόζοντας την πριν από χρόνια πρόταση για δικαίωμα ενεργειών σε απελευθερωμένο τομέα, (εκ νέου πολιορκία), από την συντεχνία που τον απελευθέρωσε, 24 ώρες μετά την πράξη τής χορήγησης ελευθερίας.
Διορθώσεις σφαλμάτων...

Καμμία διόρθωση σφάλματος στον ΣεΣ. :-(
Όλα τέλεια λειτουργούν στον ΣεΣ; Αψεγάδιαστοι οι χάρτες των εποχών σ' αυτόν; Απρόσκοπτα λειτουργεί ο κώδικάς του, διασφαλίζοντας την εύρυθμη καθημερινότητά μας σ' αυτόν!
Δεν θα το συνεχίσω. Λείπει κι ο Μήτσος. Άντε να επιστρέψει να 'χω ήσυχη τη συνείδησή μου! Να υπάρχει μια σταθερή φωνή για τον ΣεΣ...
Νέα ...δεδομένα!!

Για να δούμε τώρα και το κάτωθι:​
Σταθείτε στην εικόνα και συλλογιστείτε, πριν προχωρήσετε στην εμφάνιση κι ανάγνωση του κειμένου που έπεται αυτής.​
epanalambanomeni.jpg
Ψύλλοι στ' αυτιά μου μπήκανε, με ζώσανε τα φίδια! Πάμε ολοταχώς για κατάργηση του ΣεΣ; Πώς αλλιώς να αιτιολογηθεί η επαναλαμβανόμενη αποστολή τής άνω εικόνας;

Με ΜΗΔΕΝ κόστος, πόντοι κατάταξης από τη «στημένη» κι ΕΝΤΕΛΩΣ, πλέον, ΔΩΡΕΑΝ μάχη, μαζί μ' ανέξοδη και δίχως καμμία δέσμευση χώρου από κτίριο παραγωγής αγαθών, συλλογή αγαθών. ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ ΟΛΑ!!​
Ή τους «ξέφυγε» ή παρέχουν άλλο τρόπο για το «κάψιμο» μονομανών παικτών π' αρέσκονται στο να κάνουν το ίδιο και το ίδιο, αρκεί ν' αποκομμίζουν πόντους στη γενική κατάταξη.​
Εξ ου κι ο φόβος μου για κατάργηση του ΣεΣ. Πού θα βρίσκουν «στημένες μάχες» για να «καίγονται»; Μα, φυσικά, στην επαναλαμβανόμενη, έχοντας κι επιπλέον κέρδος σ' αγαθά!!!​
Για όσους δεν το εννόησαν εξηγώ το πως μπορεί να λειτουργήσει αυτή η επαναλαμβανόμενη, (κυρίως για τους νέους παίκτες που κάποτε θα φτάσουν στην εποχή των αστεροειδών κι ελπίζω να 'χουν πιο ώριμη στάση απέναντι στη διασκέδαση που το παιχνίδι προσφέρει):​
Εν αρχή συνεννοούνται δύο μέλη τής ίδιας συντεχνίας και βρίσκουν μια κοινή ώρα που τα βολεύει.​
Στη συνέχεια κάνουν την δωρεάν μαχούλα και παίρνουν τους πόντους κατάταξης.​
Ακολούθως βάζει το ένα μέλος τις δύο κάτωθι προσφορές, ορατές μόνο στα μέλη τής συντεχνίας, των οποίων αποδέκτης είναι το έτερο μέλος:​
250 αγαθό Α για 250 αγαθό Β​
250 αγαθό Β για 250 αγαθό Α, ή, μια και καλή, βάζει​
500 αγαθό Α για 500 αγαθό Β και στην επόμενη «γύρα» βάζει την ίδια προσφορά, το έτερο μέλος.​
Άμεσα η επαναλαμβανόμενη αποστολή ολοκληρωμένη, η μάχη ανέξοδη, οι πόντοι κατάταξης πιστωμένοι και τ' αγαθά στην αποθήκη τής πόλης δίχως να 'χει μεσολαβήσει παραγωγική δραστηριότητα, δίχως να 'χει δοθεί ουδένα αντάλλαγμα, δίχως να 'χει καταβληθεί κανένα αντίτιμο γι' αυτά.​
Και βέβαια, ...βουρ για να την επαναλάβουν!!!​
Χαριτολογώντας, επί του κειμένου που εισάγει την αποστολή, μάλλον θα μας βάλουν στη φυλακή... χαχαχα​
ΕΛΕΟΣ...​

ΥΓ
Τι άλλο να κάνουμε, πως αλλιώς να το γράψουμε, να το πούμε, πιο κατανοητά να το διατυπώσουμε το «παράπονο»; Στερεύουν και οι ιδέες. Τι ευφάνταστους τρόπους να βρούμε για να γίνει αντιληπτό ότι «κάτι σάπιο υπάρχει στο Βασίλειο της Δανιμαρκίας!»;
(«Something is rotten in the state of Danmark», William Shakespeare, Hamlet)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να δούμε τώρα και το κάτωθι:
Σταθείτε στην εικόνα και συλλογιστείτε, πριν προχωρήσετε στην εμφάνιση κι ανάγνωση του κειμένου που έπεται αυτής.​

Με ΜΗΔΕΝ κόστος, πόντοι κατάταξης από τη «στημένη» κι ΕΝΤΕΛΩΣ, πλέον, ΔΩΡΕΑΝ μάχη, μαζί μ' ανέξοδη και δίχως καμμία δέσμευση χώρου από κτίριο παραγωγής αγαθών, συλλογή αγαθών. ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ ΟΛΑ!!​
Ή τους «ξέφυγε» ή παρέχουν άλλο τρόπο για το «κάψιμο» μονομανών παικτών π' αρέσκονται στο να κάνουν το ίδιο και το ίδιο, αρκεί ν' αποκομμίζουν πόντους στη γενική κατάταξη.​
Εξ ου κι ο φόβος μου για κατάργηση του ΣεΣ. Πού θα βρίσκουν «στημένες μάχες» για να «καίγονται»; Μα, φυσικά, στην επαναλαμβανόμενη, έχοντας κι επιπλέον κέρδος σ' αγαθά!!!​
Για όσους δεν το εννόησαν εξηγώ το πως μπορεί να λειτουργήσει αυτή η επαναλαμβανόμενη, (κυρίως για τους νέους παίκτες που κάποτε θα φτάσουν στην εποχή των αστεροειδών κι ελπίζω να 'χουν πιο ώριμη στάση απέναντι στη διασκέδαση που το παιχνίδι προσφέρει):​
Εν αρχή συνεννοούνται δύο μέλη τής ίδιας συντεχνίας και βρίσκουν μια κοινή ώρα που τα βολεύει.​
Στη συνέχεια κάνουν την δωρεάν μαχούλα και παίρνουν τους πόντους κατάταξης.​
Ακολούθως βάζει το ένα μέλος τις δύο κάτωθι προσφορές, ορατές μόνο στα μέλη τής συντεχνίας, των οποίων αποδέκτης είναι το έτερο μέλος:​
250 αγαθό Α για 250 αγαθό Β​
250 αγαθό Β για 250 αγαθό Α, ή, μια και καλή, βάζει​
500 αγαθό Α για 500 αγαθό Β και στην επόμενη «γύρα» βάζει την ίδια προσφορά, το έτερο μέλος.​
Άμεσα η επαναλαμβανόμενη αποστολή ολοκληρωμένη, η μάχη ανέξοδη, οι πόντοι κατάταξης πιστωμένοι και τ' αγαθά στην αποθήκη τής πόλης δίχως να 'χει μεσολαβήσει παραγωγική δραστηριότητα, δίχως να 'χει δοθεί ουδένα αντάλλαγμα, δίχως να 'χει καταβληθεί κανένα αντίτιμο γι' αυτά.​
Και βέβαια, ...βουρ για να την επαναλάβουν!!!​
Χαριτολογώντας, επί του κειμένου που εισάγει την αποστολή, μάλλον θα μας βάλουν στη φυλακή... χαχαχα​
ΕΛΕΟΣ...​
[/ISPOILER]
ΥΓ
Τι άλλο να κάνουμε, πως αλλιώς να το γράψουμε, να το πούμε, πιο κατανοητά να το διατυπώσουμε το «παράπονο»; Στερεύουν και οι ιδέες. Τι ευφάνταστους τρόπους να βρούμε για να γίνει αντιληπτό ότι «κάτι σάπιο υπάρχει στο Βασίλειο της Δανιμαρκίας!»;
(«Something is rotten in the state of Danmark», William Shakespeare, Hamlet)


Εγώ δεν θεωρώ άσχημη αυτή την αποστολή ούτε κινδυνεύει το ΣΕΣ από αυτή. Δεν είναι κακό να αδειάσει και κανένα Αλκατράζ στο φινάλε. Όποιος αντέχει να κάψει τα ματάκια του τόσες ώρες και να κάνει τις επαναλαμβανόμενες μπράβο του και για το πρεστίζ και για τα αγαθά που θα πάρει. Τώρα για αυτούς που που "ζούνε για ένα πρεστίζ" αλήθεια ποιος του θέλει στο ΣΕΣ? Να τις κάνουν όμως τις μαχούλες τα παιδιά, αυτό έχει σημασία είτε με ολοκληρωμένη την αποστολή είτε όχι.
 

finrοd

Banned
Εγώ δεν θεωρώ άσχημη αυτή την αποστολή

ευχαριστούμε τον φοβερο κ τρομερο φωστηρα από την εταιρια που σκεφτηκε αυτή την καταπληκτικη επαναλμβανομενη αποστολή https://prnt.sc/s4tsge χαχαχαχαχαχαχ
βγηκε η υποτιθεμενη πιο δυσκολη εποχη σε 5 ημερες μαζεύοντας 50.000 νεα αγαθα χωρις να χτισω κανενα κτιριο παραγωγης στην αποικια μου.
ευγε! χαχαχαχα

Καλύτερο επιχείρημα δε θα μπορούσα να φέρω. Αίσχος είναι η ύπαρξή της. Τέλος πάντων. Ας το δουν.

ΥΓ
Διο... φέρε τους ...φελλούς από τα βαρέλια, να 'χουμε κάτι να κάνουμε, αναμένοντας να το δούνε... ;)
epanalambanomeni_mtss.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλύτερο επιχείρημα δε θα μπορούσα να φέρω. Αίσχος είναι η ύπαρξή της. Τέλος πάντων. Ας το δουν.

ΥΓ
Διο... φέρε τους ...φελλούς από τα βαρέλια, να 'χουμε κάτι να κάνουμε, αναμένοντας να το δούνε... ;)

Μαζί σου αλλά.... αν είναι να φέρει κάτι ας φέρει κανένα γεμάτο βαρέλι :p
Εγώ θεωρώ ότι και οι άλλες αποστολές δεν πάνε πίσω και μόνο ένας συνδιασμός όλων οδηγεί στο πενθήμερο που αναφέρθηκε το παληκάρι. Σίγουρα έκανε και άλλες αποστολές δεν πιστεύω ότι το προχώρησε μόνο με την συγκεκριμένη.
 

finrοd

Banned
ας φέρει κανένα γεμάτο βαρέλι
Καλό! :) Πολύ απαισιοδοξία όμως...:( Θα δούμε..:cool:
Εγώ θεωρώ ότι και οι άλλες αποστολές δεν πάνε πίσω και μόνο ένας συνδιασμός όλων οδηγεί στο πενθήμερο που αναφέρθηκε το παληκάρι. Σίγουρα έκανε και άλλες αποστολές δεν πιστεύω ότι το προχώρησε μόνο με την συγκεκριμένη.
Τ' αγαθά το ξεκαθάρισε από που τα κονόμησε! Και βέβαια πόντους κατάταξης και αγαθά, όσο η αποστολή αυτή υπάρχει, θα μπορεί ο καθένας να παίρνει συνεχώς. Σ' ένα εικοσάλεπτο, άντε μισαωράκι, θα ΄χει βγάλει τους πόντους της μέρας, συν τ' αγαθά τού μήνα και βάλε!
Αν αυτό είναι «μαγκιά» για τον που το κάνει, σίγουρα δεν είναι μαγκιά για τους εμπνευστές τής αποστολής. Εξάλλου για ν' αποφευχθούν οι στημένες μάχες στον ΣεΣ οι σχεδιαστές πρόσθεσαν κάποιους περιορισμούς.
Ελπίζω και θέλω να νομίζω πως τους «ξέφυγε» και θα το διορθώσουν.
 
Εγώ πάντως έκανα 120 φορές την αποστολή σήμερα και νομίζω πως έχω πιει 2-3 ποτάκια, δεν είναι κατάσταση αυτή.... :cool:


Υ.Γ.

Το άλλο το προσέξατε?

Η χάρη σας! Φυλακίστηκα για το τίποτα! Αστειευόμουν!
Βοήθεια σας παρακαλώ!

Λέτε να είναι φυτευτή ? :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Το θέμα λέει να σχολιάσετε το περιεχόμενο της αναβάθμισης και όχι τα παραλειπόμενα.
Ευχαριστώ :)
 

finrοd

Banned
Ναι, σωστό! Απομακρύνθηκε από το «στενό», οριζόμενο από τον τίτλο του θέματος, πλαίσιο, και δεν χρειάζεται να γίνει αυτή η κουβέντα εδώ, αν και ο σχολιασμός αφορούσε αυτά που δεν έφερε η τελευταία αναβάθμιση, μεταξύ αυτών και η τροποποίηση της συγκεκριμένης αποστολής, όμως ξέφυγε από το κύριο: Την παραμέληση του ΣεΣ!!! :D:D:D

Μια ...παρεκτροπή μόνο ακόμη ας επιτραπεί, μιας και μου βάζει τον Τζόνι Ντεπ στη φωτογραφία. Να το ξέρεις, φίλε, πως γιαλαντζί σπουργίτης ο μίστερ τζακ σπάροου είναι, μασκαράς. Καλός για την ...Καραϊβική, μα λίγος, πολύ λίγος για το ΦοΕ. :D:D:D
Αναγκαία θεώρησα τη διευκρίνηση, προς αποφυγή παρεξηγήσεων!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή