Συζήτηση Ανοιξιάτικη Εκδήλωση 2020

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
και περιμένω αύριο να εμφανιστεί, στην θέση 15, (την 15η μέρα δηλαδή και μετά το μέσο της εκδήλωσης, ως πρέπει), η ημερήσια ανταμοιβή τής 1ης θέσης, δηλαδή το εργαλείο αναβάθμισης της Παγόδας.
Σε μία ώρα και 10 λεπτά από τώρα θα μάθεις ;)
 

finrοd

Banned
Εγώ θα περιμένω, αν και το μέσο τής εκδήλωσης έχει περάσει, αλλά αυτούς να δείτε τι τους περιμένει αν αδίκως περιμένω! :D και διαολάκι που λείπει από της μουρίτσες.
Στην παρέλευση του μέσου τής εκδήλωσης αναφέρομαι.

Λογικά, θα 'πρεπε, μιας και πρώτο δόθηκε στις ημερήσιες ανταμοιβές, πάλι πρώτο τον δεύτερο κύκλο των ημερήσιων ανταμοιβών ν' ανοίξει.
Αυτό, που γράφηκε, μαζί μ' άλλα, ως απάντηση στην ανάρτηση της lolitaki, το έγραψα ήδη πως στην παρέλευση του μέσου τής εκδήλωσης αναφέρεται. Είναι μάλλον και η μόνη που μαζί μου αγωνιά για το εάν θα επανεμφανιστεί το εργαλείο αναβάθμισης της Παγόδας.

Το «μοτίβο» δεν είναι χαλαρό αλλά κραταιό. Έχω περασμένα και τα δεδομένα των εκδηλώσεων από τον διακομιστή της Βήτα έκδοσης. Όλα συσχετίζονται...
Δεν έκατσα να δω τίποτε τώρα. Περασμένα τα έχω τα δεδομένα των παρελθουσών εκδηλώσεων σε υπολογιστικά φύλλα, όπως και τώρα παιρνώ τα δεδομένα τής τρέχουσας εκδήλωσης.
Και δεν είναι μόνο τα δεδομένα των εκδηλώσεων που έχω κρατημένα. Από τον παλαιοπώλη να δεις τι έχω. Πού θα μου πάει. Θα βρω κι εκεί το «μοτίβο» του πότε και υπό ποιες προϋποθέσεις δίνει το μέγιστο των πολύτιμων λίθων στις ανταλλαγές.

Κακό πράγμα η εμπάθεια. Τυφλώνει.
Κακό πράγμα το ανθρώπινο ν' αποστρεφόμαστε, τ' αλάθητο διεκδικώντας πάντα και στα πάντα.
Μέγα κακό το μέγα λάθος τα λάθη να μην αναγνωρίζουμε, μετατρέποντας τα σε χρήσιμη γνώση.
Ας είναι...
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Ναι αλλα στα προηγουμενα εβεντ συμφωνα με το μοτιβο που εγραψες το 1ο δωρο ΔΕΝ ανοιγει τον Β κυκλο των ημερησιων ανταμοιβων. Εκτος αν εννοεις σαν Α κυκλο τις πρωτες 15 μερες και Β κυκλο τις εναπομεινασες 5-6 γιατι εγω ετσι που το γραψες το θεωρησα ισαξια δηλ μοιρασμενα και οτι περιμενες μετα την παρελευση του μεσου της εκδηλωσης να εμφανιστει το 1ο δωρο ξανα. Αλλα συμφωνα με τα μοτιβα που εγραψες ΔΕΝ επρεπε να το περιμενεις εκει αλλα πιο μετα.

Τελοσπαντων η συζητηση παει να γινει flame και για αλλη μια φορα καταλαβαινω οτι δυσκολα μπορει να κουβεντιασει καποιος κατι μαζι σου. Αλλα λες στο ενα μηνυμα, αλλα στο αλλο, αλλα θες παντα να εχεις δικιο. ΠΑΝΤΑ ομως. Και κατηγορεις τους αλλους οτι θελουμε το αλαθητο. Δηλ να τρελενεσαι! Δεν εχω να σχολιασω κατι αλλο περα απο ενα τελευταιο. Κανεις δεν ειναι εμπαθης μαζι σου. Παρολο που εχουμε πολλους λογους να ειμαστε. Αλλα δεν μας παιρνει κιολας γιατι εισαι ο εκλεκτος του φορουμ που σπας τους κανονες κατα συρροην και καθε φορα συγχωρεισαι και ξαναγεννιεσαι απο τις σταχτες σαν αλλος φοινικας.
 

finrοd

Banned
Ουδέν κανονισμό έχω σπάσει. Εξάλλου οι κανονισμοί, οι νόμοι, ορίζουν το πλαίσιο προστασίας της ελευθερίας τού κάθε ατόμου να ζήσει ελεύθερα, πέρα από κάθε ζυγό, ν' αναπτύξει την προσωπικότητά του και να συμμετέχει ισάξια στην κοινωνία μαζί μ' όλα τα υπόλοιπα άτομα. Προστατεύουν την ελευθερία, δεν την περιορίζουν, κι έτσι ουδόλως οι κανονισμοί ως περιορισμοί πρέπει να εννοηθούν. Μόνο στις ανελεύθερες κοινωνίες συμβαίνει αυτό. Εκεί όπου απαγορεύεται ότι δια των κανόνων δεν επιτρέπεται. Τα 'χουμε πει αυτά.
Άλλοι εδώ ζήτησαν την αυστηροποίηση των κανονισμών, τον περιορισμό τής έκφρασης άποψης μέσω αυτής, την ανελαστικοποίησή τους.
Ρίξε μια ματιά στα «ΛΟΙΠΑ» στους κανονισμούς.
Σοφά εκεί έχει κάτι προβλεφθεί. Διότι ακόμη κι καλύτερος νόμος, κι ο τελειότερος κανονισμός δεν μπορεί να υπερβαίνει και να κυριαρχεί του δημιουργού του, δηλαδή του ανθρώπου, κι αυτόν να δυναστεύει.
Ψιλά όμως γράμματα αυτά...
Πάμε στα ...χοντρά.
Επιμένεις σε κάτι που ήδη το έχω γράψει, δύο φορές, ότι δεν ισχύει. ΔΕΝ χωρίζω την εκδήλωση σε Α, Β ή/και Γ μέρος. Κοίτα τις αναρτήσεις.
Πάλι σε ανυπόστατους, έωλους χαρακτηρισμούς καταλήγεις. Μα ήδη, για ακόμη μία φορά, στην δεύτερη παράγραφο της ανάρτησής μου σχετικά με το «μοτίβο» επανάληψης των ημερήσιων ανταμοιβών αναφέρομαι ευθέως και αποδέχομαι πλήρως το εσφαλμένο εικόνας που επισύναψα. Και ΔΕΝ με δικαιολογώ για τούτο μου το σφάλμα. Αλλά το έκανα. Θα το αντέξω. Θα επιζήσω και θα φροντίσω στη ζήση μου να σταθεί οδηγός η αποδοχή του στο να μη το διαπράξω ξανά.
Θα τα πούμε αλλού. Εκεί που «σκουφί» φορώ, σαν τον αρχαίο των Ελλήνων πρόγονο, κι η «εξουσία» να μ' αγγίξει δεν μπορεί, σεβόμενη του «τρελλού τη σκούφια».
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Ουδέν κανονισμό έχω σπάσει


Αρα τις προηγουμενους 5-6 λογαριασμους που ειχες εδω μεσα που σε τιμωρησανε με αποκλεισμο (μπαναρισμα νεοραγιαδιστι που λες και εσυ) γιατι εγιναν; Δεν ειχες σπασει κανονες δηλαδη; Σε ειχε βαλει στο ματι η irisdp αδικως ας πουμε; :eek:o_O:eek:o_O

ΔΕΝ χωρίσω την εκδήλωση σε Α, Β ή/και Γ μέρος. Κοίτα τις αναρτήσεις.

Δεν ειπα οτι χωριζεις την εκδηλωση, Τις αναρτησεις κοιταω και εχεις γραψει για Α και Β κυκλο ημερησιων ανταμοιβων. Επισης τις αναρτησεις ξανακοιταω και βλεπω να γραφεις αλλα πραγματα πριν και αλλα μετα. Βρηκες καποια μοτιβα μετα και τα κοτσαρες και καλα εκανες αλλα δεν ειναι αυτα που περιεγραφες πριν. Για τη λαθος εικονα μια φορα το ανεφερα για να στο επισημανω οπως ειδες και δεν το ξαναανεφερα γιατι ηταν προφανες οτι ειχες μπερδευτει και δεν ειχε σημασια πλεον στην κουβεντα μας.

Plaudite, amici, comedia finita est!
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Έλα ντε. Γιατί; Αυτό σου το ερώτημα είναι πολύ σοβαρό και με τίποτε δε θα 'θελα τη σοβαρότητά του να προσβάλλω δίνοντας μια επιπόλαιη απάντηση. Αν πολύ σ' ενδιαφέρει, καθώς αναρωτιέσε, προσπάθησε και την απάντηση να δώσεις.
Ένα σχόλιο μόνο: Ή «εκλεκτός» θα είμαι, ή «αδίκως στο μάτι» θα μ' έχουν βάλει. Βέβαια, η αλήθεια μπορεί να βρίσκεται πολύ μακριά από την προηγούμενη διάζευξη...

Για το διαχωρισμό τής εκδήλωσης σε μέρη, (των ημερήσιων ανταμοιβών της), σου απάντησα ήδη. Θα το ξαναπροσπαθήσω:
Στην πρώτη μου ανάρτηση για το θέμα, ουδεμία αναφορά σε χρόνο κάνω.
Στην δεύτερη μου ανάρτηση για το θέμα αναφέρομαι στην παρέλευση του μέσου τής εκδήλωσης, και το ανέφερα και σε προηγούμενη απάντησή μου:
Εγώ θα περιμένω, αν και το μέσο τής εκδήλωσης έχει περάσει, αλλά αυτούς να δείτε τι τους περιμένει αν αδίκως περιμένω! :D και διαολάκι που λείπει από της μουρίτσες.
Απαντώντας στο σχόλιο της lolitaki έγραψα το παρακάτω, και όπως έγραψα ήδη στην παρέλευση του μέσου τής εκδήλωσης αναφέρεται. Θες να το έχω γράψει άτσαλα; Να μπορεί να ερμηνευτεί αλλιώς; Ας είναι κι έτσι. Από τη στιγμή που σαν αναφέρθηκε διευκρίνησα ότι αφορά την παρέλευση του μέσου τής εκδήλωσης, ποιος ο λόγος να εμφανίζεται πάλι εμπρός μας;
Εξάλλου σαν έγραφα την απάντηση στη lolitaki χαμογέλαγα, σκεπτόμενος πως θα 'χω και παρέα στη «γκάφα», αν τυχόν το εργαλείο αναβάθμισης της Παγόδας δεν επανεμφανιστεί στις ημερήσιες ανταμοιβές.
Λογικά, θα 'πρεπε, μιας και πρώτο δόθηκε στις ημερήσιες ανταμοιβές, πάλι πρώτο τον δεύτερο κύκλο των ημερήσιων ανταμοιβών ν' ανοίξει.

Η αναφορά στη λάθος εικόνα που στην δημοσίευση επισυνάφθηκε έχει να κάνει με την παραδοχή ή όχι σφαλμάτων. Σαφώς κι έγινε κατανοητό ότι εκ παραδρομής επισυνάφθηκε.

Όμως εδώ είναι θέμα για την εκδήλωση. Ας επικεντρωθούμε σ' ότι αυτήν αφορά. Και 'κεινο που προσωπικά με «καίει» είναι το εάν το «μοτίβο» επανάληψης των ημερήσιων ανταμοιβών θα επιβεβαιωθεί, το εάν μεσάνυχτα κι ένα δευτερόλεπτο θα «σκάσει» στην οθόνη του Η/Υ το εργαλείο αναβάθμισης της Παγόδας. :)

ΥΓ
Vi Veri Veniversum Vivus Vici (λόγια που ο Γκαίτε από το στόμα του Φάουστ, ξεστόμισε)
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Πού το ξέρεις; Πού το δες και το μολογάς; Πάνω από τρεισίμιση ώρες θέλει ακόμη για ν' αλλάξει.

Λογω της διαφορας της ωρας απο καποιον αλλο σερβερ φανταζομαι. Εκει παντως που βρηκες και τις αλλες πληροφοριες γραφει το σημερινο δωρο ηδη οποτε κατι ξερει ο Hmmm οντως!!

προσπάθησε και την απάντηση να δώσεις.

Το γιατι σε τιμωρησαν δεν μου κανει εντυπωση. Και σε κανενα αλλο πιστευω. Τα θυμαμαι τα μηνυματα σου αν και πολλα λειπουν πλεον γιατι ηταν ενοχλητικα και σπαμ (οπως πχ το προσφατο που εκανες 32,568 διορθωσεις στο κειμενο της irisdp).

Το γιατι σε επανεφεραν παλι (και μαλιστα πολλακις) μου κανει εντυπωση αλλα σαν αποφαση της διαχειρισης δεν μπορω να σχολιασω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Δεν ήτανε. Δυστυχώς δεν ήτανε. Αν στην επόμενη ημερήσια ανταμοιβή εμφανιστεί «Φρουρός οικισμού» κι όχι η αναβάθμιση της Παγόδας, τότε ελπίζω στην ημερήσια ανταμοιβή τής 18ης ημέρας να εμφανιστεί η αναβάθμιση της Παγόδας. Δε θα πειράξει διόλου να εμφανιστεί πιο νωρίς...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Ζητώ και πάλι συγγνώμη... πέραν της κούρασης παρασύρθηκα κι εγώ από τη λαχτάρα για αναβάθμιση παγόδας (δύο για την ακρίβεια)
 

finrοd

Banned
Γιατί «συγγνώμη»; Παιχνίδι είναι. Διασκεδάζουμε και τις «επιτυχίες» και με τις «γκάφες» μας σ' αυτό. Αν τυχόν δεν επανεμφανιστεί η αναβάθμιση της Παγόδας, θα 'χω να την λέω ετούτη τη γκάφα μου! :D

Πάντως το «μοτίβο» καλά τα πάει. Άμεσα σχετιζόμενο αντικείμενο, (Παγόδα στο επίπεδο 1), εμφανίστηκε τη 15η ημέρα, στη θέση τής αναβάθμισης της Παγόδας. Αυτό συμβαίνει. Πχ ευχή ή κρυψώνα κακοποιών και στην θέση επανάληψης εργαλείο συρρίκνωσης ευχής ή κρυψώνας κακοποιών.
Το έγραψα ότι αν εμφανιστεί Παγόδα επιπέδου 1 τη 15η ημέρα, διατηρώ ελπίδες να ξαναδώ και την αναβάθμιση της Παγόδας σε μεταγενέστερη ημέρα.
Ίδωμεν...
 

DeletedUser31374

Guest
Ερώτηση: Θέλουμε 7 επίπεδα και διαλέγουμε γέφυρα από της τρεις
η 8 για να μπουν στη επιλογή και η άλλες 2 γέφυρες.
 

finrοd

Banned
Η Γέφυρα Hanami μπορεί να αναβαθμιστεί στο επίπεδο 8 και έχει μέγεθος 4x6. Όσο πιο περισσότερο την αναβαθμίσεις. τόσο καλύτερα μπόνους θα σου δίνει. Από το επίπεδο 1 εώς 7, αυτό το κτίριο παρέχει Ευτυχία, Πληθυσμό, Νομίσματα, Μετάλλια, Forge Πόντους και Αγαθά. Μόλις φτάσεις στο επίπεδο 8, θα έχεις την ευκαιρία να επιλέξεις ανάμεσα σε δύο τελικές εμφανίσεις για τη γέφυρα σου. Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στη Γέφυρα Mikawa ή τη Γέφυρα Mikoto
hanami pond.jpg
1 η βασική κατασκευή «Γέφυρα Hanami» + 6 εργαλεία αναβάθμισης για να φτάσει 7ο επίπεδο + 1 εργαλείο αναβάθμισης για επιλογή μίας εκ των δύο άλλων με τις αυξημένες κι επιπλέον αποδόσεις..
Βάσει των παραπάνω αυτό, μιας και δεν έχω κι ούτε θα αποκτήσω προσωπική εμπειρία τού στησίματος της συγκεκριμένης κατασκευής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή