Βοηθεια απο τους κλέφτες

tritsibidis

Νέο Μέλος
Όπως γνωρίζετε στις συντεχνίες έχουμε τα κυκλικά 90%. Εδω και καιρό ένας τύπος ο george111 μπαίνει σφήνα κλέβοντας πόντους μου αλλά και άλλων συμπαικτών. Του μίλησα ευγενικά, μίλησα στη συντεχνία του που γνωρίζουν τι κάνει, μίλησα στη γειτονιά όπου έμαθα ότι το κάνει συνέχεια . Κύριοι σήμερα έκανε το ίδιο ξανά σε εμένα. Μου άρεσε το παιχνίδι αλλά δεν θα σπάσουν τα νεύρα μου από τον κάθε αλήτη κλέφτη. Ειχα σκοπό να αναπτυχθεί η πόλη μου να περνάω λίγες ώρες ευχάριστα και να γνωρίζω διαδικτυακούς ωραίους τύπους και μπορείτε να το ελγξετε αυτο. Όμως Σήμερα ξενέρωσα και εκνευριστικα απίστευτα ώσπου τον έβρισα. Προσπαθώ να ανεβάσω το θόλο μου αλλά σκέφτηκα η να τον γκρεμισω η να βρίζω μεχρι να με διωξετε. Θέλω να δω εν τέλη εάν επιλέξετε ν φύγω εγώ και κάθε τίμιος παίκτης και να μείνουν τα κλεφτρωνια.
.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Σε καμία περίπτωση δεν έχεις το δικαίωμα να προσβάλεις και να βρίζεις άλλους χρήστες του παιχνιδιού.
Δεν είναι ενάντια στους κανόνες να βάζει ο κάθε παίκτης όσους πόντους θέλει σε ένα Μεγάλο Κτίριο, αντίθετα αυτό που κάνεις εσύ είναι.
 

tritsibidis

Νέο Μέλος
Το νόμιμο δεν είναι πάντα ηθικό κύριοι. Δεν είναι ο μόνος στη γειτονιά του που παραπονιέται. Σας παρακαλώ πολύ αλαξτε με γειτονιά διότι ούτε σε εμένα αρέσει να βρίζω αλλά και δεν αντέχω να με κλέβουν βασιζόμενοι στους κανόνες σας. Τουλάχιστον προφυλαξτε με εάν δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο.
 

tritsibidis

Νέο Μέλος
Μου πρότειναν από τη γειτονιά να σας κάνουμε ομαδικά το παράπονο μας για τον τύπο αλλά ενημέρωσα κάποιους για την απάντηση σας ξενέρωσαν και αυτοί
 

DeletedUser

Guest
Και ο αλγόριθμος σε περιπαίζει σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού αλλά δεν σε πειράζει γιατί έχεις δεχτεί ότι είναι υπολογιστής και δεν το κάνει στοχευμένα. Παιχνίδι είναι και όπως σε κάθε παιχνίδι pc στρατηγικής όπου μπορείς να δεχθείς από τον υπολογιστή επίθεση, λεηλασία κ.ο.κ. (όπως και εδώ αλλά από άνθρωπο) και το πολύ πολύ να σπάσεις το ποντίκι και το πληκτρολόγιο από τα νεύρα σου' στη συνέχεια θα ηρεμήσεις και θα βρεις τρόπους, που το παιχνίδι προσφέρει, ώστε να ανταπεξέλθεις την επόμενη φορά. Προσωπικά δεν λεηλατώ, αλλά δεν θεωρώ παράνομο όποιον το κάνει (την συμπεριφορά κρίνω όπως όλες) και προσπαθώ να βρίσκω τρόπους (όχι πάντα με επιτυχία) ώστε να τους αποφεύγω, όχι επειδή είναι παράνομοι ή ανήθικοι ή ηθικοί αλλά επειδή δεν έχω όρεξη να βάζω παραπάνω πόντους σε Μ.Κ. μου απ' όσους χρειάζεται αν έμπαιναν όλοι με 90%. Και ο δικός μου Θόλος θα αρχίσει σύντομα να κινδυνεύει καθώς ενώ γνωρίζω τους κανόνες, δεν το σκέφτηκα σωστά και έχω ανοίξει αρκετά επίπεδα από αυτό που ήδη βρίσκεται και δεν θα μπορώ να ελέγχω το άνοιγμά τους' ε δεν φταίνε οι κανόνες... και δεν θα μπορούσαν άλλωστε να φταίνε αφού 1) προϋπήρχαν και 2) (αλλά σημαντικότερο και η ειδοποιός διαφορά με την πραγματικότητα) έχω την επιλογή να παίξω με αυτούς τους κανόνες ή να μην παίξω... δεν είναι Κυβέρνηση και κοιμισμένη πλειοψηφία, η εκάστοτε παιχνιδοεταιρεία, που μου «φοράει» βασικό μισθό πείνας και πόσα άλλα αποτρόπαια ως κανόνες και που οφείλω να αντιδράσω καθώς όντως δεν έχω την απόλυτη ελευθερία να παίξω ή όχι' εδώ ταιριάζει πως ό'τι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό... ;-) είναι απλά ένα παιχνίδι που καθόμαστε να παίξουμε γνωρίζοντας από την αρχή ότι μπορούμε αν θέλουμε να αλληλοκλεφτούμε' ε δεν μπορείς να το γνωρίζεις αυτό και ύστερα να αποκαλείς τον άλλον παράνομο... Και εγώ πονάω και έχω πονέσει αλλά αυτό είναι το παιχνίδι.. πρόσφατα έκανα την βλακεία και πήρα πρωτοβουλία να μπω σε Μ.Κ. συμπαίκτη/ριας με 90% (450+ πόντοι) στο οποίο Μ.Κ. ο 1ος και ο 2ος το έχουν κατακλέψει και ο/η ιδιοκτήτης/ρια έχει πάρει την απόφαση να μην κλείσει το επίπεδο, οπότε χάθηκαν οι πόντοι μου εξαιτίας αυτών... εννοείται πως απογοητεύτηκα αλλά παιχνίδι είναι, θα τους ξαναμαζέψω, τί να κάνουμε... σίγουρα δεν μου αρέσει να παίζω έτσι γι αυτό και δεν παίζω έτσι και προσπαθώ να μην παίζω μαζί με τέτοιους ανθρώπους, τρόποι υπάρχουν, παράνομοι όμως δεν είναι και μόνο εγώ μπορώ να με προστατέψω καθώς είναι δικός μου ηθικός κανόνας και όχι της εταιρείας' αν αρχίσουν (που ήδη το κάνουν πολλά χρόνια τώρα...) οι εταιρείες να ορίζουν μέσω κανόνων το τί είναι ηθικό και τί όχι... καήκαμε.. ήδη καιγόμαστε δηλαδή.
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
παιδες χαλαρωστε εχουμε διαμαρτυρηθει και εμεις οι παλαιότεροι...στη ζωη τον ανηθικο θα βρεις τροπο να τον τιμωρησεις στο ΦΟΕ προστατευεται...ειναι η λογικη του παιχνιδιου....θελει τα προβατα για να τραφουν οι λυκοι....ποσο στοίχημα πατε οτι οι λυκοι ειναι και οι καλυτεροι πελατες??κι ως γνωστον ο πελατης εχει παντα δικιο...υπομονη λοιπον και αδιαφορια κι οσο αντεχετε..αν εχεις φιλε μου ανοιξει επιπεδα....ΓΚΡΕΜΙΣΕ το κτηριο τωρα που ειναι νωρις αλλιως χασε τον υπνο σου η χαλαρωσε κι απολαυσε..
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
με συγχωρειτε αλλα παλι διαφωνω. τι παει να πει μου κλεβει ποντους?
κλεβει απ την δικια σου οπτικη. απ την αντιθετη πλευρα κερδιζει. που ειναι το κακο?
υπευθυνος ειναι ο κατοχος για το κτιριο του. αν δεν θελει να χανει ποντους να το προσεχει.
αν δεν θελει να λεηλατειται να μαζευει στην ωρα του.
δεν καταλαβαινω γιατι τοσος σαματας.
ακομα υπαρχει κοσμος που μαλωνει για -50 η - 150 ποντους? τι να πω.
ποντους βρισκουμε πολλους με πολλους τροπους. κ αγαθα το ιδιο. (πεδια κτλ)
το να σβηνει καποιος ενα κτιριο για να μην κερδισει καποιος 100 ποντους το βρισκω τραγικο. θα χασει χιλαδες ποντους που εχει ξοδεψει στα προηγουμενα επιπεδα κ θα χαλασει αλλους τοσους να το ξανανεβασει. αξιζει για 100 ποντους??

υ.γ αν πιστευετε οτι θα κανετε ζημια σε εναν παιχτη που παιζει με αυτον τον τροπο ειστε γελασμενοι. ζημια κανετε μονο στον δικο σας λογαριασμο.

υ.γ2 δεν κανω τιποτα απο τα παραπανω. απλα καταθετω την γνωμη μου. :))
 

Zeus

Νέο Μέλος
τι σημαινει 90% ?
υπάρχει πουθενα η υποχρεωση του 90% περα των κυκλικων που εχει απλα συμφωνηθει?
ξερεις τι απολαυση ειναι να βλέπεις καποιον να διαγραφει πηλινο για 80 ποντους κερδος? λες χαλαλι οι 250 που δεν επιστραφηκαν.
 

DeletedUser

Guest
Να απολαύσεις τους πόντους που κέρδισες μπαίνοντας σε μια θέση Μ.Κ., οι οποίοι είναι κατά πολύ περισσότεροι από όσους έβαλες, να το συναισθανθώ... το να απολαμβάνεις που ο άλλος γκρεμίζει ένα Μ.Κ. του επειδή δεν μπορεί να διαχειριστεί ορισμένες συνθήκες, πραγματικά απορώ πως αυτό εσύ το λες «απόλαυση» ή μάλλον το καταλαβαίνω αλλά το απεχθάνομαι ως αίσθηση καθώς πιο πολύ σε σαδισμό προσομοιάζει παρά σε πηγαία απόλαυση.

Επίσης, είναι προβληματικό είτε στη μία περίπτωση είτε στην άλλη, οι κανόνες του παιχνιδιού να θεωρούμε πως είναι αυτοί που καθορίζουν τις συμπεριφορές και την ηθική... αμ δεν είναι αυτοί που το ήθος ορίζουν και πολύ καλά κάνουν και δεν είναι, γι αυτό και επιμένω να μην περιορίζουν τις επιλογές των παικτών... οι επιλογές που ο καθένας και η καθεμιά μας κάνει, είναι που το ήθος ορίζουν. Το να τηρείς τους κανόνες σε κάνει απλά καλό συμπαίκτη' τα άλλα είναι στην ευχέρεια του καθενός μας να αποφασίσει και να πράξει και να δυσφημίσει και να γκρεμίσει και τα κτίρια του αν γουστάρει για να γελάσει με τους κλέφτες. Τί πόνος σας έπιασε ξαφνικά για τα γκρεμισμένα κτίρια των άλλων... δεν σας καταλαβαίνω, εκτός κι αν σας ενδιαφέρει να χαίρεται ο άλλος το παιχνίδι, που μάλλον όχι δεν είναι αυτό που σας ενδιαφέρει καθώς η συμπεριφορά ενός κλέφτη είναι εξορισμού ατομοκεντρική, οπότε είναι και λίγο γελοίο και υποκριτικό να τον νοιάζει. Αυτό που δεν μπορεί ο ατομιστής να αντιληφθεί και να οραματιστεί (θεωρώντας μάλιστα πως αυτοκαθορίζεται) είναι μια κοινωνία όπου όλοι θα συμπεριφέρονται σαν και αυτόν... τότε μόνο θα καταλάβει το άτοπο και το αδιέξοδο μιας τέτοιας συμπεριφοράς και ότι κατά βάθος ετεροκαθορίζεται και παρασιτεί και πως χωρίς την κοινότητα (την οποία εχθρεύεται) θα ήταν εντελώς αδύναμος, όπως εξ' άλλου ήδη, επί της ουσίας, είναι.
 

Zeus

Νέο Μέλος
και επιμενω... τι σημαινει 90%?
και γιατι 90 και οχι 50-60-100%
γιατι απλα ετσι εχει επικρατησει.
το να θεωρεις οτι δεν ειμαι ηθικος γιατι κερδιζω καποιους ποντους παραπανω (που στην τελικη αυτος ειναι ο σκοπος του παιχνιδιου, γιατι για να εξελιχθεις χρειαζεσαι ποντους) ειναι αποψη σου η οποια δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα.
δε μπορεις να με κρινεις για κατι που εχεις τη δυνατοτητα να πρατεις χωρις να παραβαινεις καποιο κανονα.

για μενα η "ηθικη" ειναι μια καλη δικαιολογια για αυτους που δε μπορουν να προστατευσουν τα κτηρια τους.
 
Όπως γνωρίζετε στις συντεχνίες έχουμε τα κυκλικά 90%. Εδω και καιρό ένας τύπος ο george111 μπαίνει σφήνα κλέβοντας πόντους μου αλλά και άλλων συμπαικτών. Του μίλησα ευγενικά, μίλησα στη συντεχνία του που γνωρίζουν τι κάνει, μίλησα στη γειτονιά όπου έμαθα ότι το κάνει συνέχεια . Κύριοι σήμερα έκανε το ίδιο ξανά σε εμένα. Μου άρεσε το παιχνίδι αλλά δεν θα σπάσουν τα νεύρα μου από τον κάθε αλήτη κλέφτη. Ειχα σκοπό να αναπτυχθεί η πόλη μου να περνάω λίγες ώρες ευχάριστα και να γνωρίζω διαδικτυακούς ωραίους τύπους και μπορείτε να το ελγξετε αυτο. Όμως Σήμερα ξενέρωσα και εκνευριστικα απίστευτα ώσπου τον έβρισα. Προσπαθώ να ανεβάσω το θόλο μου αλλά σκέφτηκα η να τον γκρεμισω η να βρίζω μεχρι να με διωξετε. Θέλω να δω εν τέλη εάν επιλέξετε ν φύγω εγώ και κάθε τίμιος παίκτης και να μείνουν τα κλεφτρωνια.
.

Ακόμη εδώ είσαι? Φύγε όπως είσαι, έπρεπε ήδη να έχεις εξαφανιστει και να μην ρωτάς εμάς...
Έχεις χαλαστεί πολύ και έχεις ξεφύγει με τους χαρακτηρισμούς για τους συμπαίχτες σου. Είσαι 1000% λάθος, δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το παιχνίδι και κυρίως ΔΕΝ διασκεδάζεις. Καλή συνέχεια, δοκίμασε να διασκεδάσεις με ναρκαλιευτή, με sudoku ή κάτι άλλο.

Υ.Γ.
Μην με παρεξηγείς, εσύ ρώτησες.
 

DeletedUser

Guest
Zeus το «σφάλμα» στη λογική σου είναι πως έχεις συνδέσει άρρηκτα την τήρηση των κανόνων με το ήθος ;) Αυτήν τη σύνδεση την έχουν κάνει σμπαράλια ένα σωρό αξιόλογοι μεγαλειώδεις άνθρωποι που έζησαν και ζουν στον πλανήτη μας.

Προσωπικά ακόμα και με 90%, ακόμα και με 100% κολώνω να μπω σε Μ.Κ. χωρίς να ρωτήσω. Για μένα αυτό είναι το ηθικά σωστό, σχετικό είναι και το ήθος' πάντα προσωπικά μιλάω και αναφέρομαι στα δικά μου σταθμά και έχω το αναφέρετο δικαίωμα να το κάνω αυτό από τη στιγμή που δεν περιορίζω καμία ατομική ελευθερία ανθρώπων που κρίνω ως ανήθικους. Απόδειξη των όσων γράφω είναι πως δεν ζήτησα να χαρακτηριστεί κάποιος (κατά τη γνώμη μου ανήθικος) ως παράνομος και να διωχτεί από το παιχνίδι. Μήπως με μπερδεύεις με τον συμπαίκτη που άνοιξε το θέμα;
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
με συγχωρειτε αλλα παλι διαφωνω. τι παει να πει μου κλεβει ποντους?
κλεβει απ την δικια σου οπτικη. απ την αντιθετη πλευρα κερδιζει. που ειναι το κακο?
υπευθυνος ειναι ο κατοχος για το κτιριο του. αν δεν θελει να χανει ποντους να το προσεχει.
αν δεν θελει να λεηλατειται να μαζευει στην ωρα του.
δεν καταλαβαινω γιατι τοσος σαματας.
ακομα υπαρχει κοσμος που μαλωνει για -50 η - 150 ποντους? τι να πω.
ποντους βρισκουμε πολλους με πολλους τροπους. κ αγαθα το ιδιο. (πεδια κτλ)
το να σβηνει καποιος ενα κτιριο για να μην κερδισει καποιος 100 ποντους το βρισκω τραγικο. θα χασει χιλαδες ποντους που εχει ξοδεψει στα προηγουμενα επιπεδα κ θα χαλασει αλλους τοσους να το ξανανεβασει. αξιζει για 100 ποντους??

υ.γ αν πιστευετε οτι θα κανετε ζημια σε εναν παιχτη που παιζει με αυτον τον τροπο ειστε γελασμενοι. ζημια κανετε μονο στον δικο σας λογαριασμο.

υ.γ2 δεν κανω τιποτα απο τα παραπανω. απλα καταθετω την γνωμη μου. :))
καλημερα το να προστατεψεις ενα κτηριο απο λεηλασια ποντων...σημαινει οτι θα πρεπει να ξεμερωνεσαι πανω στο ΦΟΕ αρα να γινεις ιδιος με αυτον που σε κλεβει....εγω δεν το κανω αφηνω να με κλεβουν εφ οσον τοσο εχουν κοστολογισει τον εαυτο τους 100- 150 ποντους...προτεινα να γκρεμισει το κτηριο αν φυσικα ειναι νωρις.....αν οπως λεει εχει ανοιξει πολλα επιπεδα θα φαει πολλες πικρες...και δεν τον βλεπω να το αντεχει....κατα τα αλλα φιλε μου η ζωη ειναι μια πιατελα με φρουτα ε καποια τα εχει πιασει το σκουληκι χα χα χα
 

Zeus

Νέο Μέλος
Zeus το «σφάλμα» στη λογική σου είναι πως έχεις συνδέσει άρρηκτα την τήρηση των κανόνων με το ήθος ;) Αυτήν τη σύνδεση την έχουν κάνει σμπαράλια ένα σωρό αξιόλογοι μεγαλειώδεις άνθρωποι που έζησαν και ζουν στον πλανήτη μας.

Προσωπικά ακόμα και με 90%, ακόμα και με 100% κολώνω να μπω σε Μ.Κ. χωρίς να ρωτήσω. Για μένα αυτό είναι το ηθικά σωστό, σχετικό είναι και το ήθος' πάντα προσωπικά μιλάω και αναφέρομαι στα δικά μου σταθμά και έχω το αναφέρετο δικαίωμα να το κάνω αυτό από τη στιγμή που δεν περιορίζω καμία ατομική ελευθερία ανθρώπων που κρίνω ως ανήθικους. Απόδειξη των όσων γράφω είναι πως δεν ζήτησα να χαρακτηριστεί κάποιος (κατά τη γνώμη μου ανήθικος) ως παράνομος και να διωχτεί από το παιχνίδι. Μήπως με μπερδεύεις με τον συμπαίκτη που άνοιξε το θέμα;
Φιλε dspev
παιζουμε με τις λεξεις...
σαν να παιζεις πορτες (ταβλι) να αφηνεις ανοιχτα πουλια να σε χτυπαω και να μου λες δεν ειμαι ηθικος.

φιλικα παντα
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
ποιά ηθική βρε παιδιά ! Σε ένα παιχνίδι ήμαστε που σκοτώνουμε ο ένας στρατιώτες του άλλου. Φτάνουμε Βιομηχανική εποχή και ξεκλειρίζουμε Ινδιάνους στην βόρεια Αμερική . . .
Το να βγάζει κάποιος φόρα παρτίδα έναν παίκτη που χαλάει τον χρόνο του να βρίσκει απρόσεχτους για να βγάλει κέρδος τι έιναι ?
Προστατεύω τα ΜΚ μου σημαίνει ανοίγω όταν έχω 2-3 80 Θόλους διαθέσιμους φιλους-συντέχνους online. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.
Η ερώτηση γιατί 90% και όχι 50 η 100% . . Γιατί ο Θόλος 80 σου δίνει +90% τους πόντους πίσω, και καθώς από το 80 και μετά ειναι υπερακριβό σε σχέση με το αποτέλεσμα, χρειάζεσαι πολλούς χιλιάδες πόνοτυς για να πας στο 130 και στο 95%, αποτελεί πλέον την νόρμα για να ανεβάζεις ΜΚ.
Η λεηλασία ανήθικη. Το κλέψιμο πόντων σε ΜΚ ανήθικο. Μάγκες πολεμικό παιχνίδι παίζουμε όχι παιχνίδι ηθικής.
 

finrοd

Banned
τι σημαινει 90% ?
υπάρχει πουθενα η υποχρεωση του 90% περα των κυκλικων που εχει απλα συμφωνηθει?
ξερεις τι απολαυση ειναι να βλέπεις καποιον να διαγραφει πηλινο για 80 ποντους κερδος? λες χαλαλι οι 250 που δεν επιστραφηκαν.
Αν είναι Πήλινος που ανέβηκε με φορτζ πόντους που επιστράφηκαν στο ακέραιο, ενώ ο θόλος τού επίδοξου λεηλάτη πόντων και άλλα ΜΚ του εχουν ανέβει με κλέψιμο στο παιχνίδι, με παραβίαση των κανόνων του, με ανήθικη άμιλλα απέναντι στα υπόλοιπα μέλη τής κοινόητας τού ΦοΕ, τότε σίγουρα η απόλαυση του επίδοξου λεηλάτη θα είναι τεράστια.
Προσωπικά θα γκρεμίσω κάθε ΜΚ αρκεί να αποκλειστούν κι άλλοι λογαριασμοί-μαϊμούδες, τροφοδότες, προωθητικοί κι έχω το νου μου για όσους από τέτοιους λογαριασμούς ωφελήθηκαν και «φθηνά» τη γλίτωσαν.
Κάτι 317... (είναι κι ετεροζυγωτες δίδυμοι) και κάτι kmari... και κάτι συνεισφορες φπ καταγράφονται και συμπληρώνουν τα του anton... που δεν μπορεί πλέον να παίξει.
Ηθική, ντροπή, εντιμότητα, ευγενής άμιλλα, άγνωστες λέξεις, ε; Γι' αυτό δεν σ' ενοχλεί ο πύργος ανακωχής τής πόλης σου στον γ' κόσμο μα και άλλα ΜΚ της. Ίσως γι' αυτό και να χει παραμείνει. Για να ψηλώσει πανω από το 5ο επίπεδο που τον έφτασε ο anton... (που δεν έχει πρόσβαση στον γ' κόσμο πλέον), και να γκρεμιστεί την επόμενη φορά.

Γενικό σχόλιο, ουδόλως προσωποποιημένο: Είναι άξιο απορίας το κατάντημά μας ως χώρα, σαν σε παιχνίδι για διασκέδαση, οι πολίτες της ΚΛΕΒΟΥΝ για να φτιάξουν τους λογαριασμούς τους και μετα αξιοποιούν τα οφέλη από το κλέψιμο για να κλέβουν με «νόμιμο» τρόπο, κι έχουν και μούτρα δημόσια να ομιλούν;

σαν να παιζεις πορτες (ταβλι) να αφηνεις ανοιχτα πουλια να σε χτυπαω και να μου λες δεν ειμαι ηθικος.
Το να κλέβεις με στημένα ζάρια για να του πιάσεις τ' ανοιχτά πούλια είναι ηθικό;
Μήπως μπορείς ν' αντιστοιχίσεις το παραπάνω με συμπεριφορές και δράσεις στο παιχνίδι;

ΥΓ
Ας ρίξουν τα μέλη τής διαχείρισης μια ματιά στα ΜΚ σου στον γ', αλλά ας μη βιαστούν. Να παραγίνει πάλι και τότε θα τους δώσω πάλι το δικαίωμα, κι αλίμονο αν λειτουργήσουν πάλι οι ποσοστώσεις. Στην ΙΝΝΟ θα φτάσω. Δεν με ταΐζει το παιχνίδι. Με διασκεδάζει μόνο, και τη διασκέδαση μου χαλάνε ορισμένες συμπεριφορές και πρακτικές. Ξέρετε πλέον...
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Σίγουρα βαριά συζήτηση για ένα παιχνίδι, αλλά εφόσον θίγονται βαριά ζητήματα, έστω και με αφορμή ένα παιχνίδι, δεν πειράζει να συζητιούνται και πάμε παραπέρα αλλά και «παραπέρα» :) Zeus θεωρώ (επίσης φιλικά) πως το σωστό παράδειγμα που προσομοιάζει στη συζήτησή μας είναι:

Παίζουμε τάβλι και ενώ από τη ζωή επιτρέπεται να κάνεις αναδιάταξη του τρέχοντος παιχνιδιού προς όφελός σου, εφόσον δεν υπάρχει θεσμός (και πάλι καλά που δεν υπάρχει) να το απαγορεύει, και εκεί που γυρνάω το κεφάλι, αποφασίζεις να το κάνεις. Είσαι παραβάτης κάποιου κανόνα; Προφανώς και όχι. Είσαι ανήθικος; Για μένα ναι, για σένα όχι, για άλλους ναι, για άλλους όχι. Το ότι σε αποκαλώ ανήθικο δεν είναι γιατί έχω όρεξη να ορίσω παγκοσμίως τί είναι ηθικό και τί όχι... δήλωση ταυτότητας κάνω, εντελώς αρχέγονη διαδικασία, για να συνταιριάξω με άλλους που έχουν τους ίδιους ορισμούς. Αν δεν ψάχνεις παρέα τί νόημα έχει; Αν τώρα αυτή η διαδικασία δημιουργεί μακροπρόθεσμα άγραφους κανόνες και θεσμούς αυτό είναι άλλο θέμα και σίγουρα όχι αποτέλεσμα ατομικής επιδίωξης.
 

Zeus

Νέο Μέλος
Αν είναι Πήλινος που ανέβηκε με φορτζ πόντους που επιστράφηκαν στο ακέραιο, ενώ ο θόλος τού επίδοξου λεηλάτη πόντων και άλλα ΜΚ του εχουν ανέβει με κλέψιμο στο παιχνίδι, με παραβίαση των κανόνων του, με ανήθικη άμιλλα απέναντι στα υπόλοιπα μέλη τής κοινόητας τού ΦοΕ, τότε σίγουρα η απόλαυση του επίδοξου λεηλάτη θα είναι τεράστια.
Προσωπικά θα γκρεμίσω κάθε ΜΚ αρκεί να αποκλειστούν κι άλλοι λογαριασμοί-μαϊμούδες, τροφοδότες, προωθητικοί κι έχω το νου μου για όσους από τέτοιους λογαριασμούς ωφελήθηκαν και «φθηνά» τη γλίτωσαν.
Κάτι 317... (είναι κι ετεροζυγωτες δίδυμοι) και κάτι kmari... και κάτι συνεισφορες φπ καταγράφονται και συμπληρώνουν τα του anton... που δεν μπορεί πλέον να παίξει.
Ηθική, ντροπή, εντιμότητα, ευγενής άμιλλα, άγνωστες λέξεις, ε; Γι' αυτό δεν σ' ενοχλεί ο πύργος ανακωχής τής πόλης σου στον γ' κόσμο μα και άλλα ΜΚ της. Ίσως γι' αυτό και να χει παραμείνει. Για να ψηλώσει πανω από το 5ο επίπεδο που τον έφτασε ο anton... (που δεν έχει πρόσβαση στον γ' κόσμο πλέον), και να γκρεμιστεί την επόμενη φορά.

Γενικό σχόλιο, ουδόλως προσωποποιημένο: Είναι άξιο απορίας το κατάντημά μας ως χώρα, σαν σε παιχνίδι για διασκέδαση, οι πολίτες της ΚΛΕΒΟΥΝ για να φτιάξουν τους λογαριασμούς τους και μετα αξιοποιούν τα οφέλη από το κλέψιμο για να κλέβουν με «νόμιμο» τρόπο, κι έχουν και μούτρα δημόσια να ομιλούν;


Το να κλέβεις με στημένα ζάρια για να του πιάσεις τ' ανοιχτά πούλια είναι ηθικό;
Μήπως μπορείς ν' αντιστοιχίσεις το παραπάνω με συμπεριφορές και δράσεις στο παιχνίδι;

ΥΓ
Ας ρίξουν τα μέλη τής διαχείρισης μια ματιά στα ΜΚ σου στον γ', αλλά ας μη βιαστούν. Να παραγίνει πάλι και τότε θα τους δώσω πάλι το δικαίωμα, κι αλίμονο αν λειτουργήσουν πάλι οι ποσοστώσεις. Στην ΙΝΝΟ θα φτάσω. Δεν με ταΐζει το παιχνίδι. Με διασκεδάζει μόνο, και τη διασκέδαση μου χαλάνε ορισμένες συμπεριφορές και πρακτικές. Ξέρετε πλέον...
Ξερεις εσυ.....
εχω τον φυλακα αγγελο μου που με παρακολουθει σε καθε βημα μου
αφιερομενο....

ΥΓ. το να εκθετεις παιχτες θα το αφησω στην κριση των υπολοιπων που εχουν αποψη για ηθικη
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Τον όποιον παρανομούντα τον εκθέτει ο που τον αποκαλύπτει ή οι όποιες παράνομες πράξεις στις οποίες έχει προβεί; O tempora o mores.

ΥΓ
Θα συμφωνήσουν οι υπόλοιποι παίκτες ότι τους μικρότερους λογαριασμούς σε μια συντεχνία τους βοηθάνε και αρωγοί τους στέκονται οι πιο προχωρημένοι και φτασμένοι; Έστω και μόνο με την αξιοποίση των αποδόσεων συγκεκριμένων ΜΚ τους; Ισχύει κάποιο από αυτά στην περίπτωσή μας ή συμβαίνει το αντίθετο;
Ας κρίνουν κι αυτό οι υπόλοιποι παίκτες!

ΥΓ2 (για γνωρίζοντες)
Τα αρχεία και τ' αποτυπώματα οθόνης υπάρχουν. Τα στοιχεία έχουν ...εμπλουτιστεί. Ανά πάσα στιγμή στη διάθεση της κοινότητας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zeus

Νέο Μέλος
κρίμα που δε θα ειμαι σε θεση να απολαυσω και την απογοητευση σου στις ατοπες συκοφαντιες που παραθετεις σαν στοιχεια για τους εν λογο παιχτες (πλην του ενος)

αληθεια θα θυσιαζα και 1000 ποντους
 
Κορυφή