Διαπραγμάτευση, σωστή ή λανθασμένη η εμφάνιση των αγαθών;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

finrοd

Banned
Στην 1η εικόνα θαρρώ πως ξεκάθαρα τα παρακάτω είναι:
  1. Τ' αγαθό «Ημιαγωγοί» έχει προσφερθεί σε λάθος άτομο.
  2. Τ' αγαθό «Ανανεώσιμες Πηγές» έχει προσφερθεί σε λάθος άτομο.
  3. Τ' άτομα των οποίων τα ζητούμενα δεν έχουν ικανοποιηθεί είναι μόνο δύο
  4. Τα υπόλοιπα αγαθά που 'ταν διαθέσιμα προς προσφορά έχουν ήδη προσφερθεί, καλύπτοντας τα ζητούμενα των υπόλοιπων τριών ατόμων.
  5. Αρκεί, στα δύο άτομα π' απομένουν να γίνει αντιμετάθεση των προσφέρομενων και πριν αναγραφόμενων αγαθών, για να περαιωθεί επιτυχώς η διαπραγμάτευση, ενώ κάθε άλλη επιλογή αγαθού είναι λανθασμένη και, δια της λογικής, αποκλεισμένη.
Διαπραγμάτευση_1.jpg


Κι όμως. Σαν πήγα να πράξω το αναγράφομενο στο 5ο σημείο ιδού το τι επιλογές, αγαθών προς προσφορά, μου εμφάνισε:
Εικόνα 2.
Διαπραγμάτευση_2.jpg
Εικόνα 3.
Διαπραγμάτευση_3.jpg
Στις επιλογές αγαθών προς προσφορά στο 4ο άτομο εμφανίζεται, μαζί με τ' αγαθό «Ανανεώσιμες πηγές», και τ' αγαθό «Βιονικά Στοιχεία», (εικ.2), και,
στις επιλογές αγαθών προς προσφορά στο 5ο άτομο εμφανίζεται, μαζί με τ' αγαθό «Ημιαγωγοί», και τ' αγαθό «Βιονικά Στοιχεία», (εικ. 3).

Κάπου εδώ, απέσυρα τα δάκτυλα από τα πλήκτρα του δρομέα, στήριξα τον κορμό στην πλάτη της καρέκλας κι έκανα ...επανεκίνηση στις νοητικές μου λειτουργίες! Δε μου 'βγαινε. Η λογική μου αδυνατούσε να καταλάβει ποια άλλη επιλογή, εκτός της προαναφερθείσας, υπήρχε, για να περαιωθεί επιτυχώς η διαπραγμάτευση. Κυρίως, ΓΙΑΤΙ υπήρχε κι άλλη επιλογή;;
Μια πρώτη σκέψη, ήταν το να πάρω τηλέφωνω σε κάποιο φαρμακείο, ζητώντας την αρωγή φαρμακοποιού, στο να μου παρέχει κάποιο σκεύασμα που επιφέρει νοητική διαύγεια. Ευτυχώς, η δεύτερή μου σκέψη ήταν πως ο κώδικας του παιχνιδιού έχει ανάγκη ανάλογου σκευάσματος.
Προχώρησα λοιπόν κανονικά εκτελώντας τις ενέργειες που στο 5ο σημείο, στην αρχή του παρόντος, αναγράφω, αγνοώντας πλήρως την επιλογή τ' αγαθού «Βιονικά Στοιχεία».
Ιδού τ' αποτέλεσμα:
Διαπραγμάτευση_4.jpg

ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! Μένει μόνο τ' ότι ο κώδικας, μες στη ζάλη και την παραζάλη του, εμφάνιζε, ως επιλογή, και το, ήδη χρησιμοποιημένο σε προηγούμενη προσπάθεια, αγαθό «Βιονικά Στοιχεία».
Βάσει ποιας λογικής εμφανιζόταν ως επιλογή το αγαθό «Βιονικά Στοιχεία»;
Υποθετική απάντηση στο παραπάνω: Βάσει της ...ΙΝΝΟλογικής! :-Ρ

ΥΓ
Την επόμενη φορά που το ίδιο θα συμβεί, αντισυμβατικά κι αλάργα από κάθε λογική θα επιλέξω τ' αντίστοιχο με το αγαθό «Βιονικά Στοιχεία» του παρόντος. Ειλικρινά, είτε «επιτυχία» είτε «αποτυχία» είναι τ' αποτέλεσμα, στα γέλια θα σκάσω, μιας και η έτερη επιλογή θα 'ναι, τα κλάματα να βάλω, κάτι που τ' αποφεύγω. :-Ρ

ΥΓ2 (καθυστερημένο)
Σε τι ακριβώς αναφέρεται το παρακάτω, από τις αλλαγές που επέφερε η αναβάθμιση 1.169; Έχει κάποια σχέση με το κύριο θέμα τής παρούσης;
Οι πόροι που έχεις ήδη προσφέρει σε συγκεκριμένο χαρακτήρα τώρα θα εμφανίζονται γκρι, για να μη ξοδεύετε παραπάνω από όσα χρειάζονται σε μία διαπραγμάτευση:

1.167%20-%20Negotiation.png

Κι ακομή είναι αναπάντητο και το παρακάτω ερώτημα, τ' οποίο ανέκυψε από την ίδια επίσημη ανακοίνωση για την αναβάθμιση 1.169:
Η συνθήκη για την αποστολή "κάνε τους πολίτες σου ευτυχισμένους" δεν ολοκληρωνόταν με την αφαίρεση δρόμων για την αποσύνδεση των κτιρίων από το Δημαρχείο.
Δηλαδή;
Ας το γράψω όπως το κατανοώ, (αν λάθος το κατανοώ, τότε λαθεμένα το γράφω!)
«Η συνθήκη για την ολοκλήρωση του ζητούμενου της αποστολής «κάνε τούς πολίτες σου ευτυχισμένους» δεν ικανοποιούνταν με την αποσύνδεση κτιρίων παροχής ευτυχίας από το Δημαρχείο, μέσω τής αφαίρεσης δρόμων»

Δηλαδή;
Αν αφαιρέσω κομμάτι δρόμου κι αποσυνδέσω τέτοιου είδους κτίσματα, θα πληρωθεί η συνθήκη για την ολοκλήρωση του ζητούμενου;
Από την άλλη, αν ΔΙΧΩΣ ν' αφαιρέσω κομμάτι δρόμου, αλλά αποσυνδέσω μ' άλλο τρόπο τα εν λόγω κτίσματα, θα επιτύχω την ικανοποίηση του ζητούμενου;
Χμμμ, μάλλον όχι.

Εγκυρότητα, λεπτομέρεια και ΣΑΦΗΝΕΙΑ, θαρρώ πως είναι τ' αναγκαία στα επίσημα ενημερωτικά τής εταιρείας.
Και μη μου πει κανείς ότι τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται, διότι θα λάβει ως απάντηση το γνωστό: «...γι' αυτό δημιουργούνται παρανοήσεις και παρεξηγήσεις!»

Πραγματικά δεν κατανοώ σε τι ακριβώς αναφέρεται το παραπάνω και τι θα επιτύχω σαν, τεχνητά, με την απενεργοποίηση της απόδοσης των κτισμάτων που παρέχουν ευτυχία -μέσω τής αποσύνδεσής τους από το Δημαρχείο-, τους κάνω ...δυστυχισμένους, ενώ στη συνέχεια, επαναφέροντας τη σύνδεση των κτισμάτων αυτών με το Δημαρχείο, τους ξανακάνω ευτυχισμένους.
Και δεν το κατανοώ, διότι σαν οι πολίτες μου είναι ήδη ευτυχισμένοι, το ζητούμενο θεωρείται, εξ' αρχής κι αυτόματα, ολοκληρωμένο.

Ενδεχομένως, ν' αφορά την εκπλήρωση του ζητούμενου της αποστολής «κέρδισε «Χ» ποσότητα ικανοποίησης», όπου, αφού, τεχνητά, μέσω τής αποσύνδεσης των αντίστοιχων κτισμάτων, μειώσεις την παρεχόμενη ικανοποίηση, στην συνέχεια, μέσω της επανασύνδεσής τους, την αυξήσεις κατά τη ζητούμενη ποσότητα.
Ενδεχομένως όμως...

ΥΓ3 (φαρμακογλωσιά)
Υπάρχετε, (το γνωρίζω πως υπάρχετε), κι απλώς δεν εμφανίζεστε, σε μια φιλότιμη, ομολογουμένως, προσπάθεια να δικαιώσετε τα δημοσιεύματα, στο παρόν φόρουμ, που ως ανύπαρκτους σας χαρακτηρίζουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Από τη στιγμή που τα "Βιονικά Στοιχεία" δεν είχαν θεωρηθεί 'άκυρα' σε μία από τις προηγούμενες προσπάθειες, ο InnoΚώδικας θεωρεί ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Το ότι σωστά η δική σου λογική λέει ότι πρέπει απλά να κάνεις αντιστροφή των αγαθών για να λυθεί η διαπραγμάτευση, δε σημαίνει ότι θα πρέπει να απενεργοποιηθεί το τρίτο αγαθό αφού η εντολή που έχει είναι αυτή.
(μπορείς να καταπιείς τώρα)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή