ΕΡΩΤΗΣΗ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Μπορω να αναρτησω πινακα με ονοματα παικτων που ψαχνουν την ευκαιρια να ΄΄κλεψουν΄΄ στις 2 πρωτες θεσεις των μ/κ ?Το εχουν κανει επαγγελμα οποτε νομιζω δικαιο ειναι να γνωριζουμε ολοι τους επαγγελματιες του ειδους.....Γενικοτερα μην αποδεχεστε φιλους με θολο 80+ δεν σας αγαπανε σιγουρα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

finrοd

Banned
Χαχαχα. Θα σου πρότεινα να δεις την ενότητα «Κόσμοι» και σε μορφή «ξεκατινιάσματος», κόσμιου, (μη με ρωτήσεις το πως προσδιορίζεται το «κόσμιο ξεκατίνιασμα»), όλο και κάτι θα μπορέσεις να πεις. Πχ το «νουμπάς» ήτοι «αρχάριος» και το «φάρμα» ήτοι «άμαχος», θεωρούνται ως χαρακτηρισμοί ...κόσμιου ξεκατινιάσματος. :D:D Ίσως και το ...«ποντολιγούρια» να μπορεί παρέα να τους κάνει. Μη σε πάρω όμως στο λαιμό μου.
Δεν έγινε και κάτι για λίγους φορτζ πόντους. Έχω γκρεμίσει ουκ ολίγες φορές ΜΚ, κι εκεί που περίμεναν να πάρουν καμμιά 50αριά πόντους διάφορο, χάνανε 300-500 πόντους. Ούτε εμένα που λείπουνε, ούτε και σ' αυτούς χρειαζούμενοι είναι...
Βέβαια αυτό στους τρεις κόσμους όπου διατηρώ πόλη μόνο για τ' αδαμαντορυχεία. Εκείνοι όμως παίζανε κανονικά στους συγκεκριμένους κόσμους. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Μπορω να αναρτησω πινακα με ονοματα παικτων που ψαχνουν την ευκαιρια να ΄΄κλεψουν΄΄ στις 2 πρωτες θεσεις των μ/κ ?Το εχουν κανει επαγγελμα οποτε νομιζω δικαιο ειναι να γνωριζουμε ολοι τους επαγγελματιες του ειδους.....Γενικοτερα μην αποδεχεστε φιλους με θολο 80+ δεν σας αγαπανε σιγουρα...
Δεν απαγορεύεται από τους κανονισμούς του παιχνιδιού να συμμετέχουν στα ΜΚ παίκτες που είτε είναι φίλοι , είτε γείτονες ή συντεχνοι.
Να ξεκλειδωνεις επίπεδα μόνο όταν θα έχεις καλυμμένες τις πρώτες θέσεις που συνήθως έχουν και "κέρδος " για να είσαι ας πούμε ασφαλής . Δεν έχει νόημα να αναρτήσετε ονόματα εφόσον δεν παραβιάζουν κανονισμούς .
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
εγω παραβιαζω κανονισμο αν ανακοινωσω και ποιον κανονισμο μπορειτε να μου πειτε?
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Όχι, δε μπορούμε να επιτρέψουμε τη δημοσίευση μιας τέτοιας λίστας σε κανένα σημείο του φόρουμ.
Απαγορεύεται η δημοσίευση μηνυμάτων ή των ονομάτων χρήστη χωρίς τη συγκατάθεση των ίδιων των χρηστών σύμφωνα με τους όρους προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Αν δε θέλετε να βάζουν παίκτες πόντους στα κτίρια σας μπορείτε να τους διαγράψετε από φίλους ή να αποσυνδέσετε τα κτίρια και να τα συνδέετε μόνο όταν θέλετε να τα χρησιμοποιήσετε.
Δεν υπάρχει κανόνας που να λέει πόσους πο τους επιτρέπεται να βάλει ο κάθε παίκτης.

Αν ωστόσο νομίζεις ότι οι παίκτες αυτοί παραβιάζουν κάποιο κανόνα, μπορείς να κάνεις αίτηση υποστήριξης να τους αναφέρεις. Το φόρουμ δεν είναι μέρος συζήτησης παραβίασης των κανόνων
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ας το θέσω αλλιώς....
Μπορείς να τα γράψεις σε ένα σημειωματάριο για τον εαυτό σου, αλλά όχι δημόσια
:)
 

finrοd

Banned
Δεν έχει νόημα να αναρτήσετε ονόματα εφόσον δεν παραβιάζουν κανονισμούς .
Να συμπληρώσω πως επίσης δεν έχει «νόημα» να αναρτηθούν ονόματα επειδή παραβιάζουν κανονισμούς, (εδώ υπάρχει κι ένα θεματάκι με την προστασία των προσωπικών δεδομένων), ενώ έχει «νόημα» να μην αναρτηθούν ονόματα επειδή παραβιάζουν κανονισμούς.
Ένα από τα δυνατά σημεία τής πολιτικής τής ΙΝΝΟ, πάντα σε σχέση με το επίπεδο ωριμότητας, (βλ ανωριμότητας), για να αποφευχθούν στιγματισμοί.

Απαγορεύεται η δημοσίευση μηνυμάτων ή των ονομάτων χρήστη χωρίς τη συγκατάθεση των ίδιων των χρηστών σύμφωνα με τους όρους προστασίας προσωπικών δεδομένων.
Χμμμ. Δύο τα σημεία που αναφέρονται στο απόρρητο και την προστασία των προσωπικών δεδομένων. Δε θα επεκταθώ πέραν του «χμμμ», είναι άλλα που εκκρεμούν. Κρατώ όμως την απαγόρευση.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός που να παραβιάζεται σε αυτή την περίπτωση όπως και να έχει για να ξεκαθαρίσουμε αυτό το θέμα.
Ο κάθε παίκτης μπορεί να βάλει πόντους σε Μεγάλο Κτίριο οποιουδήποτε παίκτη, εφόσον του δίνεται η δυνατότητα (φίλος, γείτονας, σύντεχνος).
Μπορεί εγώ να θέλω να κλείσω ένα επίπεδο του finrod μόνη μου και να πάρω τις ανταμοιβές της πρώτης θέσης. Ποιος μου απαγορεύει να το κάνω?
Αν δε σας αρέσουν οι παίκτες που σας βάζουν πόντους σας είπα τι να κάνετε.
Εγώ όμως δε μπορώ να καταλάβω το δικό σας θέμα που είναι?
Να κλείσετε τα επίπεδα σας και να πάρετε περισσότερα μπόνους από το κάθε κτίριο δε θέλετε?
Τι σας ενοχλεί σε ποια θέση θα τερματίσουν οι συντελεστές?
 

finrοd

Banned
Τι σας ενοχλεί σε ποια θέση θα τερματίσουν οι συντελεστές?
χαχαχα Προσωπικά τίποτε δε με ενοχλεί. Αντιθέτως με διασκεδάζει. Υπάρχουν τρόποι ανταπόδωσης της έμμεσης «λεηλασίας» πόντων.

Εγώ όμως δε μπορώ να καταλάβω το δικό σας θέμα που είναι?
Να κλείσετε τα επίπεδα σας και να πάρετε περισσότερα μπόνους από το κάθε κτίριο δε θέλετε?
Έλα τώρα. το ίδιο είναι να ολοκληρώσεις το επίπεδο ΜΚ βάζοντας 100 πόντους και το ίδιο να το ολοκληρώσεις βάζοντας 200;
Κι αυτό επειδή κάποιος έβαλε λιγότερους πόντους απ' όσους η θέση επιστρέφει ως προκαθορισμένη ανταμοιβή συν την προστιθέμενη αξία αυτής λόγω του επιπέδου του ΜΚ θόλος.
Βέβαια, στο παιχνίδι πλέον βρίθουν οι φορτζ πόντοι. Αλλού είναι η ευχαρίστηση και η διασκέδαση σ' αυτό. Γι' αυτό, όπως προέγραψα, δε με ενοχλεί αλλά με διασκεδάζει και μου δίνει αφορμή για να προβώ σε ενέργειες, να κάνω πράγματα που με διασκεδάζουν, ανταποδίδοντας...
 

finrοd

Banned
Καιρό είχα να το δω αυτό! (στην επιδοκιμασία αναφέρομαι).
Εμ, έτσι είναι. Σιγά μην κάτσω να «μιζεριάζω» στο παιχνίδι, χαλώντας τον χρόνο μου σ' αυτό με το να περιδιαβαίνω στις λίστες των ΜΚ των γειτόνων και των φίλων για να μπουκάρω σε «μπόσικο» ΜΚ με σκοπό να βγάλω μερικές δεκάδες φορτζ πόντους.
Αν υποθέσουμε πως ήμουν με «το 'να πόδι στον τάφο», (φτου φτου και πάλι φτου, μακριά από μας), και για να μην μπει μέσα και το ...άλλο πόδι θα έπρεπε να κάνω το παραπάνω, πάλι δεν θα το έκανα. Τι διασκέδαση έχει να προσφέρει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα επειδη αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζουν παρα πολυ παιχτες και συνηθως δεν το κανουν οι φιλοι αλλα οι ...γειτονες που εκτος της λεηλασιας κερδιζουν με εξτρα πακετα
η λυση θα ηταν στο χαρακτηριστικο της παραβλεψης/αγνοησης εκτος των μνμ να περιλαμβανει και την μη ποντοδοσια στα ΜΚ
 

finrοd

Banned
Γιατί βρε με κατατρέχεις; Τι σου 'χω κάνει; Αν συμβεί αυτό που γράφεις, πού θα βρίσκω μετά εγώ στόχους στον Χάρτη ΣεΣ για να κάνω τις μαχούλες μου;
Πού θα βρίσκω «παικταράδες» για να τους «ξεφωνίζω» στη γειτονιά κάθε που ολοκληρώνονται οι παραγωγές τους;
Εντάξει, δε θα τους λεηλατήσω, μα το τι οι υπόλοιποι γείτονες θα επιλέξουν να πράξουν δε με αφορά!
Άσε τη διασκέδαση σαν χάνουν πολλαπλάσιους πόντους απ' αυτούς που ευελπιστούσαν ν' αποκομίσουν. Εκείνο το Μόντε μου στον β' κόσμο, (κι όχι μόνο), γεφύρι τής Άρτας έχει καταντήσει! χαχαχα
 
Η λύση είναι μία, να μάθουμε στους νέους παίχτες και όχι μόνο τον σωστό τρόπο να ανεβάζουν τα ΜΚ τους. Υπάρχουν παίχτες και δυστυχώς είναι πολλοί που ενώ το ΜΚ τους δεν έχει φτάσει στο δέκατο επίπεδο έχουν ήδη ξεκλειδώσει μέχρι το τριακοστό και όχι μόνο αυτό αλλά δεν θέλουν για κανένα λόγο να βγουν από τις αλυσίδες ανταλλαγής πόντων.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Χα χα χα....μεγαλη κουβεντα εδω...
Παιδια, καποιοι το εχουν αναγαγει στη μεγιστη και υπερτατη ηδονη, το να μπορουν και να βγαζουν "μεροκαμματο" σε ΜΚ φιλων , γειτονων κτλ...
οκ, δικαιωμα τους, βεβαια... αφου δεν μπορουν να "διαπρεψουν" πουθενα αλλου μεσα σε αυτο το παιχνιδι, αυτο ειναι που τους απεμεινε σαν ευχαριστηση...
Κυνηγοι Ποντων.... Forge of Points, που ειπα και σε μια αναρτηση μου, αρκετα χρονια πριν...;):cool:
Οτι Forge, γουσταρει ο καθενας, εν τελει...:cool:

Μπορω να αναρτησω πινακα με ονοματα παικτων που ψαχνουν την ευκαιρια να ΄΄κλεψουν΄΄ στις 2 πρωτες θεσεις των μ/κ ?Το εχουν κανει επαγγελμα οποτε νομιζω δικαιο ειναι να γνωριζουμε ολοι τους επαγγελματιες του ειδους.....Γενικοτερα μην αποδεχεστε φιλους με θολο 80+ δεν σας αγαπανε σιγουρα...
Ζαχαρια μου, πολυ ευχαριστως να δεχτω σαν ιδιωτικο μνμ, εστω και απο εδω μεσα, αυτη τη λιστα, φιλε μου....
Δεν νομιζω οτι απαγορευετε αυτο, ε?
Και να ξερεις, θα την επικαιροποιω και θα σου την ξαναστελω πισω, με την πρωτη ευκαιρια....;)
"Καρταλια"τα λεμε στο χωριο μου, παντως....
 

finrοd

Banned
"Καρταλια"τα λεμε στο χωριο μου, παντως....
Α, βρε Δίο... τι μου ΄φερες στη μνήμη. Εξ αγχιστείας θείος μου κατάγεται από την Θράκη. Την χρησιμοποιούσε τη λέξη, ως χαρακτηρισμό για τα «όρνεα», μεταφορικά, για τ' αρπακτικά που καραδοκούσαν να σε βρουν στην ανάγκη για να σε «γδύσουν». Χρόνια είχα να την ακούσω, μαζί με τη λέξη «λελέκια», ήτοι πελαργοί, τα «τουρκοπούλια», που ομολογώ πως καιρό έχω κροτάλισμα ράμφους τους ν' ακούσω, ενώ ήταν τόσο γνώριμος ήχος των παιδικών μου χρόνων.
Λέξεις που χάνονται μαζί με τα πλάσματα που με μας συμβιώνανε.
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Φιλαρακι θα γινει θα σου στειλω μυνημα....καλα με εντυπωσιασε η iris τωρα σοβαρα δεν ξερει οτι υπαρχουν παικτες που κερδιζουν απο την ανεγερση κτηριων...και απο τους γειτονες το υποψιαζεσαι...μα εδω τυπος προχθες μου εκανε αιτημα φιλιας ..το εκανα αποδεκτο και μπηκε σε κτηριο μου με κερδος 200 ποντακια...και σε διαμαρτυρια μου...ειχε και αποψη...καλα το χειροτερο στην εποχη μας ειναι οτι υπαρχει παντα αποψη και για τη ΄΄έξυπναδα''' παλια τουλαχιστον υπηρχε η ντροπη τωρα..η ανονυμια του νετ βγαζει το χειροτερο εαυτο του καθε τιποτα...Α και το κερασακι διαγραφω το '''φιλο''και σε μιση ωρα μου κανει αιτημα φιλιας αλλος απο τη συντεχνεια του........τρελα ρεεεεε
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Αρχικά ας καταλάβουμε ότι η Ειρήνη δεν είναι "το αφεντικό" του FoE. Είναι απλά μεσάζοντας μεταξύ των παικτών και της "διοίκησης" του παιχνιδιού.
Μαζεύει τις παρατηρήσεις και τα παράπονά μας και τα προωθεί στους υπεύθυνους για τις περαιτέρω ενέργειες. Οπότε είναι άτοπο να ρίχνουμε το φταίξιμο σε αυτήν.

Από 'κει και πέρα, όσον αφορά τους πόντους και την κλοπή αυτών, είναι μέσα στο παιχνίδι. Δεν κάνουν κάτι παράνομο & παράτυπο. Επίσης οι παίκτες του κάθε κόσμου γνωρίζουν τους "επαγγελματίες κλέφτες", οπότε η δημοσιοποίηση ονομάτων παικτών, χωρίς την συγκατάθεσή τους, το μόνο που μπορεί να επιφέρει είναι δική σου τιμωρία.
Αυτό που μπορείς να κάνεις για να προστατευτείς είναι να μην αφήνεις ξεκλείδωτα επίπεδα ή όταν τα ξεκλειδώνεις, να μην καλύπτεις τις θέσεις εάν δεν είσαι σίγουρος ότι θα μπουν, με τους σωστούς πόντους, φίλοι ή σύντεχνοι.
 

finrοd

Banned
καλα με εντυπωσιασε η iris τωρα σοβαρα δεν ξερει οτι υπαρχουν παικτες που κερδιζουν απο την ανεγερση κτηριων
Ένας ποδοσφαιριστής, Ιταλός, που πολύ μ' άρεσε ήταν ο Andrea Pirlo. Αν και «μισοπνεύμονο», κρέμασε τα «παπούτσια» στα 38 του χρόνια, το έτος 2017. Ο «αρχιτέκτονας», ο «μαέστρο» δεν έγινε ίνδαλμα γιατί ήταν «γκολτζής» ή για τα τέρματα που πέτυχε, (αν και εκτελούσε υπέροχα φάουλ απ' οποιοδήποτε σημείο κοντά στην εξωτερική περίμετρο της μεγάλης περιοχής), αλλά για το «μυαλό που έβαζε στα πόδια του» και τις καταπληκτικές μπαλιές-μεταβιβάσεις του.
Όλα τα κατέχει η Ρηνιώ κι όλα τα λέει, μα με τρόπο που να συνάδει με την ιδιότητα που 'χει, σαν ως απλή παίκτρια δεν γράφει. Απλώς, έτρεξα πρώτος στον ...κενό χώρο και πρόλαβα να γράψω το αμέσως επόμενο μήνυμα! ;)

Αρχικά ας καταλάβουμε ότι η Ειρήνη δεν είναι "το αφεντικό" του FoE. Είναι απλά μεσάζοντας μεταξύ των παικτών και της "διοίκησης" του παιχνιδιού.
Μαζεύει τις παρατηρήσεις και τα παράπονά μας και τα προωθεί στους υπεύθυνους για τις περαιτέρω ενέργειες. Οπότε είναι άτοπο να ρίχνουμε το φταίξιμο σε αυτήν.
Ναι, έτσι είναι. Ακριβώς έτσι. Η δική μας «φωνή» προς την εταιρεία και η «φωνή» τής εταιρείας προς εμάς. Κι αν «κράξιμο» πέφτει κάποιες φορές δεν αφορά το πρόσωπό της, αλλά τις επιλογές τής εταιρείας.
Για παράδειγμα, δεν φταίει σε τίποτε η Ειρήνη για την ύπαρξη των ΠΜΣ και για τα προβλήματα στον Χάρτη ΣεΣ!!! χαχαχαχα (σιγά μη δεν το 'γραφα. Πονάει το θέμα και λείπει κι ο Μήτσος... γκρρρ).

οπότε η δημοσιοποίηση ονομάτων παικτών, χωρίς την συγκατάθεσή τους, το μόνο που μπορεί να επιφέρει είναι δική σου τιμωρία.
Αυτό με την τιμωρία, δηλαδή το που βασίζεται η απαγόρευση, σε ποιον κανονισμό, να «κράξω» παίκτες και να «ξεκατινιαστώ», αν το θελήσουν, δημόσια μαζί τους, δεν το βρήκα. Έχω 7+1 μηνύματα που οπωσδήποτε οφείλω να γράψω ακόμη. Μετά θα το μάθω. Μέχρι τότε κρατώ την διατυπωμένη απαγόρευση κι επιφυλάσσομαι ως προς την ορθότητά της. Δεν αφορά προσωπικό δεδομένο ο τρόπος παιχνιδιού τους και δεν το αρνούνται ότι έτσι παίζουν.

Από 'κει και πέρα, όσον αφορά τους πόντους και την κλοπή αυτών, είναι μέσα στο παιχνίδι. Δεν κάνουν κάτι παράνομο & παράτυπο
Αυτό. Παιχνίδι είναι. Στο παιχνίδι οι επιλογές μας μάς χαρακτηρίζουν ως παίκτες κι ουδόλως ως ανθρώπους, ως προσωπικότητες. Ακραίο παράδειγμα τ' ότι μπορεί κάποιο άτομο να δίνει και το «σώβρακό» του αν απαντήσει κάποιον που 'χει ανάγκη, μα στο παιχνίδι, ως παίκτης, ανελέητα να μας παίρνει και τα ...«σώβρακα»!:D:D:D
Παιχνίδι είναι και το διασκεδάζουμε. Και το «τζέρτζελο», το «ξεκατίνιασμα», το «κράξιμο», η «λεηλασία», η «τρίπλα στους χάρτες μαχών», όλα μέσα είναι. Ας τ' απολαύσουμε δίχως να κακιώνουμε. Παίζουμε, κάποιοι κερδίζουν, μετά πάμε για ...πορτοκαλάδες όλοι μαζί παρέα.

ΥΓ (αργοπορημένο ...ελάχιστα)
Βρε Ζαχαρία, μια ερώτηση έκανες και όπως έγραψε κι ο Διο... «μεγάλη κουβέντα» στήσαμε! χαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Αρχικά ας καταλάβουμε ότι η Ειρήνη δεν είναι "το αφεντικό" του FoE. Είναι απλά μεσάζοντας μεταξύ των παικτών και της "διοίκησης" του παιχνιδιού.
Μαζεύει τις παρατηρήσεις και τα παράπονά μας και τα προωθεί στους υπεύθυνους για τις περαιτέρω ενέργειες. Οπότε είναι άτοπο να ρίχνουμε το φταίξιμο σε αυτήν.

Από 'κει και πέρα, όσον αφορά τους πόντους και την κλοπή αυτών, είναι μέσα στο παιχνίδι. Δεν κάνουν κάτι παράνομο & παράτυπο. Επίσης οι παίκτες του κάθε κόσμου γνωρίζουν τους "επαγγελματίες κλέφτες", οπότε η δημοσιοποίηση ονομάτων παικτών, χωρίς την συγκατάθεσή τους, το μόνο που μπορεί να επιφέρει είναι δική σου τιμωρία.
Αυτό που μπορείς να κάνεις για να προστατευτείς είναι να μην αφήνεις ξεκλείδωτα επίπεδα ή όταν τα ξεκλειδώνεις, να μην καλύπτεις τις θέσεις εάν δεν είσαι σίγουρος ότι θα μπουν, με τους σωστούς πόντους, φίλοι ή σύντεχνοι.
Θα μου επιτρεψεις να πω οτι αν γνωριζα το ποιον του φυσικα και δεν θα τον εκανα φιλο....και μην τρελαθουμε τελειως η μπαρα φιλων ειναι για βοηθειες...η μπαρα γειτονες ειναι αλλο πραγμα...και τελος επειδη εχω ασχοληθει με ψυχολογια...ενα ευκολο τεστ για να καταλαβεις το χαρακτηρα ειναι να δεις πως παιζει παχνιδι καποιος//////
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή