Ελευθεριάζουσα Σάτιρα ή «του Σόλωνα το σκουφί»

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser32771
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser31374

Guest
Γιώργη φίλε μου εγώ ο κακοήθεις ο χαζός ο προβοκάτορας ο εμπαθείς με μονομανίες
σου επισήμανα κάτι που δεν είναι σωστό και να το δια γράψεις
μετέφερα ακριβώς αυτά που έγραψες χωρίς την δραστική ουσία της θεραπείας στο πρώτο
και το όνομα του φαρμάκου στο δεύτερο την ανάρτηση του ΕΟΔΥ εσύ την ανέβασες
εγώ είμαι όλα τα παραπάνω γιατί έκανες αυτό που σου πρότεινα
και
τα διέγραψες αν ήταν σωστά έπρεπε να τα αφήσεις.

Γράφεις αυτά για τη δική μου ανάρτηση
η δική σου που είναι για να δουν τη έκοψα και έραψα για να είμαι όλα τα παραπάνω που γράφεις. Κάποια πράγματα πρέπει να μένουν τα δικά μου, τα δικά σου που είναι;;;;;;;;;;;;;;
Σου έχω γράψει ξανά ότι δεν είμαστε όλοι διανοούμενοι όπως εσύ με το τρόπο που τα γράφεις και τη εννοεις με αυτά καταλαβαίνουμε άλλα
Τώρα τα της θείας σου τη σχέση είχαν με το θέμα που ανάρτησε η συμπαίκτρια μας εσύ το συν έδεσες με το θέμα αυτό και δημιουργείς παρερμηνείες
το πιπέρι που βάζεις πάντα και σε όλα......... γιατί έτσι θέλεις.

DR finrοd

Ούτε καν παράθεση της ανάρτησης για να μην υποστηριχθεί ότι υπήρξε αλλοίωση του περιεχομένου της. Αποτύπωσή της, όπως ακριβώς αναρτήθηκε από τ' άτομο που το κείμενό της συνέταξε, σε αρχείο εικόνας. Κάποια πράγματα πρέπει να μένουν για να γνωρίζουμε ποιος είναι τι...

Από την άλλη βέβαια μπορεί και να μην είναι κακοήθεια. Απ' ότι σε τρία διαφορετικά και μη άμεσα συσχετιζόμενα μεταξύ τους διάβασε, αυτά που γράφει κατάλαβε, έτσι τα έκρινε. Ο καθένας με τον δικο του δείκτη νοημοσύνης και τη δυνατότητα κρισης που αυτός του επιτρέπει να 'χει. Δε φέρουν οι υπόλοιποι ευθύνη γι' αυτό...
Αν κι εσείς έτσι τα καταλαβαίνετε, αφήστε το ως έχει. Μόνο που άπτεται σοβαρού θέματος και τέτοιες παρερμηνείες μπορεί να βλάψουν, να προκαλέσουν σύγχιση και να οδηγήσουν σε λανθασμένες ενέργειες ανυποψίαστους αναγνώστες αυτού του κακόβουλου δημοσιεύματος. Προφυλάξτε τους. Έχετε την δυνατότητα και την αρμοδιότητα που εγώ δεν έχω. Προφυλάξτε τους.

Περιμένω τον πρώτο αποκλεισμό μου χαχαχα
Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια σε αυτό που κάνεις
Με εκτίμηση
Γιώργος


ΥΓ. θέλω όμως να δω εδώ αναρτημένη και την απάντηση της αναφοράς σου. Ως επισκέπτης.
Δεν θα αλλάζω ονόματα για να σου απαντήσω θα κάνω τη ποινή που θα μου επιβάλουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

finrοd

Banned
Και λιοντάρι να ντυθεί ο γάιδαρος, πάλι θα γκαρίζει!
Πού τρέχεις; Για που τραβάς; Βιάζεσε. Βιάζεσαι.
Θύμα φαντασιοπληξίας απέφυγε να γίνεις. Παραληρηματική διαταραχή εύχομαι να μη ταλανίζει. Μανία καταδίωξης ας μη σε διακατέχει.
Στάσου πρώτα να κρίνουν ως θεμιτό το αίτημα για μεταφορά τής ανάρτησής σου, έτσι ώστε να μην διαρρηχθεί η συνέχεια στο νήμα...

Όσο για τις δημοσιεύσεις που ρωτάς που είναι, βρίσκονται εκεί που την κατακριτέα, από εμένα, δημοσίευσή σου ανάρτησες και την εικόνα της στο προηγούμενό μου σε τούτο θέμα μήνυμα έχω βάλει ...απαθανατίζοντάςτην.

Για ποιες ποινές και αποκλεισμούς μιλάς; Παραληρείς....Ποιό άτομο κάτι τέτοιο ζήτησε; Δεν είναι ο κολασμός π' ακίνδυνες καθιστά τις κακόβουλες ενέργειες και «ξεδοντιάζει» τους που τις κάνουν.. Όμως θα μιλήσω άλλη ώρα για αυτό, δεν είναι καιρός του ακόμη.
Προς το παρόν κράτα τ' ότι δεν ζητήθηκε να την κρίνουν ως ανάρμοστη. Σ΄άλλο επίπεδο, στη συνείδηση τ' Ανθρώπου αυτό θα κριθεί, κατά του κάθε ατόμου την λογική και την ηθική, που την κρίση του ορίζουν. Η μεταφορά της μόνο ζητήθηκε για δύο λόγους, με σοβαρότερο το να μην παραπλανήσει ανυποψίαστους αναγνώστες, οδηγώντάς τους σε λανθασμένες ενέργειες, οι οποίες θα έχουν αρνητική επίπτωση στην υγεία τους.

Πληροφοριακά: Τίποτε η ΙΝΝΟ, σεβόμενη το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων και αποφεύγοντας να στιγματίσει πρόσωπα, δεν ανακοινώνει σχετικά με τις τυχόν ποινές που επιβάλλει και τα τυχόν παραπτώματα στα οποία έχουν υποπέσει οι χρήστες των προϊόντων της.
Μόνο το άμεσα ενδιαφερόμενο άτομο ενημερώνει, τον παραβάτη.
Ας σου λείπουν οι ...λεονταρισμοί, κι ας σου περισσέψει η προσπάθεια να αποδείξεις τα όσα μου έχεις προσάψει σε προηγούμενες αναρτήσεις σου σε τούτο εδώ το νήμα.

Κλείνω επαναλαμβάνονας πως με πάσα ειλικρίνεια το 'γραψα ότι θα βοηθήσεις κι εμένα, μιας και συμφωνώ μαζί σου ότι αν τα έπραξα αυτά έχω σφάλλει, να επανορθώσω. Βρες τις δημοσιεύσεις μου που τα αποδεικνύουν. Εγώ έψαξα, δεν βρήκα. Τις επικήρυξα κιόλας. Εντάξει, 1400 πόντοι μόνο, αλλά τόσους μπορώ. Αν παραπάνω έγραφα, ακάλυπτος θα ήμουν.
Προς το παρόν ακάλυπτες είναι οι κατηγορίες που εναντίον τού ατόμου μου εκτόξευσες, προσβάλλοντας υπόληψη κα αξιοπρέπεια.
Έσσεται ήμαρ...

ΥΓ (πολύ αργοπορήμενο)
γιατί έκανες αυτό που σου πρότεινα
και
τα διέγραψες αν ήταν σωστά έπρεπε να τα αφήσεις.
Τίποτε δεν διέγραψα. Εκεί είναι. Όπως ακριβώς από εμένα αναρτήθηκαν.
https://forum.gr.forgeofempires.com...ov-2-αρκει-να-προσεξουμε-ολοι.7800/#post-4705
Το μεν πρώτο, ως συμπλήρωμα στο δημοσίευμα της Τάλα και προς αυτήν απευθυνόμενο, αναφερόμενο στην ορθή χρήση κι όχι στην κατάχρηση των σκευασμάτων, έτσι ώστε να ωφεληθούμε απ' αυτά, αποφεύγοντας την όποια αρνητική επίπτωση δυνητικά μπορεί να έχουν.

Το δε δεύτερο, ως συνέχιση αυτού που η Τάλα ξεκίνησε και το επιδοκιμάζω, περιέχοντας συνδέσμους προς τον ΕΟΔΥ, επίσημο κι έγκυρο εθνικό μας οργανισμό, για ενημέρωση σχετικά με τον κορωνοίό, και με επεξήγηση στην αρχή του τι κάποιες ονομασίες σημαίνουν.

Όντως ...παραληρείς!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης


Χμμμμμμ. Δασκαλε που διδασκες...... Προσεχε γιατι εδω μεσα μαθαινουμε ορθογραφια! Εχεις ευθυνη απεναντι μας! (ελπιζω τωρα να ακολουθησει αναλυση τουλαχιστον 3,000 λεξεων που να μας εξηγεις γιατι γραφεται με εψιλον και οχι με αλφα γιωτα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Τ' αλάθητο ουδέποτε πως κατέχω υποστήριξα. Ευχαριστώ για την επισήμανση. Εδιορθώθει!!! :)
Ποτέ όμως οποιαδήποτε γραμματική παρατήρηση έκανα σε δημοσίευση άλλου μέλους του φόρουμ, κι όχι επειδή υπάρχει κανονισμός που το απαγορεύει.... Αν έχεις καμμία τέτοια υπ' όψιν σου, στείλτην μου. Οι φορτζ πόντοι τής επικήρυξης, σ' όποιο κόσμο προτιμάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Με απογοητευεις λιγο. Πραγματικα εχεις μαλακωσει και παραδεχεσαι πλεον οτι κανεις και λαθη. Εμεις αλλιως σε ειχαμε συνηθισει στις προηγουμενες 5-6 μετενσαρκωσεις σου. Μπραβο αυτο ειναι καλο για σενα. Με καθε τιμωρια και αποβολη ξαναμπαινεις σαν προνυμφη στο κουκουλι σου και γινεσαι μια ομορφοτερη πιο εξελιγμενη πεταλουδιτσα!
 

finrοd

Banned
Κανείς μας, ούτε κι εσύ, δε διεκδικεί το αλάθητο.
15 Αυγούστου 2017. Η πιο παλιά αναφορά μου, (σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα), σχετική μ' αυτό που θίγεις. Υπάρχουν κι άλλες μα έβαλα την παλαιότερη που βρήκα.
Για τα υπόλοιπα που γράφεις και κυρίως για εκείνα που δεν γράφεις, που δεν σχολιάζεις, ουδέν έχω ν' αναφέρω. Οι αναρτήσεις υπάρχουν, ατομική ευθύνη του καθενός είναι πλέον. ;)
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Καθενας εχει την ιστορια του και τις αναρτησεις του. Απλα μερικοι νομιζουν οτι τους αντιπαθει ολος ο κοσμος αδικα ενω συμπεριφερονται αψογα (πχ ο Ερντογαν) ενω η πραγματικοτητα απεχει παρασαγγας (για να μην πω παρσεκ ) και υπαρχουν λογοι και αιτιες δηλ αναρτησεις και τοξικες συμπεριφορες που εχουν ενοχλησει πολυ κοσμο εδω μεσα. Και επειδη οι συνθηκες ειναι δυσκολες (και πριν την πανδημια) πολλοι απλα δεν αντεχουμε και δεν ανεχομαστε τετοιες συμπεριφορες ειδικα σε ενα παιχνιδι που ασχολουμαστε για να χαλαρωσουμε. Καποιοι αλλοι βεβαια δεν ξερω γιατι ασχολουνται με το παιχνιδι και το φορουμ. Ελικρινα δεν ξερω. Ή απλα θελουν να ρημαξουν ενα φορουμ ή απλα τρολαρουν ανελεητα ή απλα εχουν τα δικα τους θεματα να λυσουν. Αλλα ειπαμε δεν αρμενιζουμε στραβα, η γη ειναι επιπεδη. Για τον Ερντογαν μιλαω και οχι για καποιον αλλο, το ξεκαθαριζω αυτο για να μην παρεξηγηθω.
 

DeletedUser31374

Guest
Καθενας εχει την ιστορια του και τις αναρτησεις του. Απλα μερικοι νομιζουν οτι τους αντιπαθει ολος ο κοσμος αδικα ενω συμπεριφερονται αψογα (πχ ο Ερντογαν) ενω η πραγματικοτητα απεχει παρασαγγας (για να μην πω παρσεκ ) και υπαρχουν λογοι και αιτιες δηλ αναρτησεις και τοξικες συμπεριφορες που εχουν ενοχλησει πολυ κοσμο εδω μεσα. Και επειδη οι συνθηκες ειναι δυσκολες (και πριν την πανδημια) πολλοι απλα δεν αντεχουμε και δεν ανεχομαστε τετοιες συμπεριφορες ειδικα σε ενα παιχνιδι που ασχολουμαστε για να χαλαρωσουμε. Καποιοι αλλοι βεβαια δεν ξερω γιατι ασχολουνται με το παιχνιδι και το φορουμ. Ελικρινα δεν ξερω. Ή απλα θελουν να ρημαξουν ενα φορουμ ή απλα τρολαρουν ανελεητα ή απλα εχουν τα δικα τους θεματα να λυσουν. Αλλα ειπαμε δεν αρμενιζουμε στραβα, η γη ειναι επιπεδη. Για τον Ερντογαν μιλαω και οχι για καποιον αλλο, το ξεκαθαριζω αυτο για να μην παρεξηγηθω.
Συμφωνώ σε όλα που αναφέρεις για τον Τούρκο πρόεδρο ολος ο κόσμος έχει μολυνθεί και πεθαίνει
μόνο η χώρα του έχει ελάχιστα κρούσματα όσο πατάει η γάτα.
αντιμετωπιζουμε όλα αυτά τα προβλήματα με τον κορονοιο και πρέπει να υπερασπιζομαστε και
τη χώρα στον έβρο.
Για τον Ερντογαν μιλάω και εγώ όχι για κάποιον άλλο, το ξεκαθαρίζω αυτό για να μην παρεξηγηθώ.
με
εκτίμηση
Γιώργος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Με απογοητευεις λιγο. Πραγματικα εχεις μαλακωσει και παραδεχεσαι πλεον οτι κανεις και λαθη. Εμεις αλλιως σε ειχαμε συνηθισει στις προηγουμενες 5-6 μετενσαρκωσεις σου. Μπραβο αυτο ειναι καλο για σενα. Με καθε τιμωρια και αποβολη ξαναμπαινεις σαν προνυμφη στο κουκουλι σου και γινεσαι μια ομορφοτερη πιο εξελιγμενη πεταλουδιτσα!
χαρας στο κουραγιο σου να ανοιγεις ιστοριες...πραγματικα σε θαυμαζω...ανεμενε απαντηση 26.000 λεξεων και ο Θεος μαζι σου
 

finrοd

Banned
Επιστολή από τον ΚορωνοΊό, (με υπότιτλους στην ελληνική):

Εμείς ως ιοί! Θανατηφόροι ιοί για τη μητέρα φύση. «Υιοί» θανατεροί τής ζωοδότριας Μάνας μας.
Παιδιά της αγαπημένα, μεταλλαγμένα σε καρκινικά κύταρα που το κορμί της αρρωσταίνουν.
Μα όπως κι ο οργανισμός μας, (που η μητέρα φύση εξέλιξε), έχει μηχανισμούς κατά των ανωμαλιών στην απόπτωση των κυτάρων. έτσι κι η μητέρα φύση έχει άμυνες ενάντια σ' ότι στα παιδιά της στρέφεται. Και δεν είμαστε τα μόνα της παιδιά...


Darinka Montico
This video is CC BY-NC 4.0, feel free to take it, translate it in every language and spread it wherever you are. Our voice needs to be one now, the one of change.
ΤHE VIDEO IS OPENED FOR COMMUNITY SUBS CONTRIBUTIONS

Fermatevi. Semplicemente alt, stop, non muovetevi.
Non è più una richiesta. È un obbligo.
Io sono qui per aiutarvi.
Questa montagna russa supersonica ha esaurito le rotaie.
Basta
aerei
treni
scuole
centri commerciali
incontri
Abbiamo rotto il frenetico vortice di illusioni e "obblighi" che ti hanno impedito di alzare gli occhi al
cielo, guardare le stelle, ascoltare il mare, farti cullare dai cinguettii degli uccelli, rotolarti nei prati,
cogliere una mela da un albero, sorridere a un animale nel bosco, respirare la montagna,
ascoltare il buon senso. Abbiamo dovuto romperlo.
Non potete sostituire dio.
Il nostro obbligo è reciproco.
Come è sempre stato, anche se, ve lo siete dimenticati.
Interromperemo questa trasmissione, l'infinita trasmissione cacofonica di divisioni e distrazioni,
per portarti questa notizia:
Non stiamo bene
Nessuno di noi; tutti noi stiamo soffrendo.
L'anno scorso, le tempeste di fuoco che hanno bruciato i polmoni della terra
non ti hanno fermato.
Né i ghiacciai che si disintegrano,
Né le tue città che sprofondano,
Nè la consapevolezza di essere il solo responsabile della sesta estinzione di massa.
Non ci avete ascoltato.
È difficile ascoltare essendo così impegnati, lottando per arrampicarsi sempre più in alto
sull’impalcatura delle comodità che ti sei costruito.
Le fondamenta stanno cedendo, si stanno inarcando sotto al peso dei tuoi desideri fittizi. Io ti aiuterò.
Porterò le tempeste di fuoco nel tuo corpo,
Inonderò i tuoi polmoni,
Ti isolerò come un orso polare su un iceberg alla deriva.
Ci ascolti adesso?
Non stiamo bene

Non sono un nemico
Sono un mero messaggero, sono un alleato, sono la forza che riporterà l’equilibrio.
Ora ci devi ascoltare, stiamo urlando di fermarti!
Fermati, taci, ascolta;

Ora alzali gli occhi al cielo, come sta? Non ci sono più aerei, Quanto ti serve che stia bene per
godere dell’ossigeno che respiri?

Guarda un albero, come sta? Guarda l’oceano, come sta? Guarda i fiumi, come stanno? Guarda
te stesso, come stai?

Non puoi essere sano in un ecosistema malato. Fermati.
Molti hanno paura adesso.
Non demonizzare la tua paura, non lasciarti dominare. Lascia che ti parli, ascolta la sua saggezza.

Impara a sorridere con gli occhi.

Ti aiuterò, se ascolti.

--------
Firmato: Coronavirus
Voce: Giulia Chianese
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Στιγμές...
Άθροισμα στιγμών η αιωνιότητα. Πώς θα υπήρχε χωρίς αυτές;
Ανάμεσα στης αιωνιότητας τις στιγμές, η «ΣΤΙΓΜΗ». Η στιγμή του κάθε ατόμου.
Το 'χα δει και τότε. Χρόνια πριν.
Μου το θύμισε πάλι το παρακάτω άρθρο, απ' το οποίο έμαθα, αργοπορημένα, το θάνατο του Ουλάι.
https://ngradio.gr/blog/maria-papaioannou-blog/o-thanatos-toy-oylai-protoporoy-tis-syg/
Πόσα κάνανε μαζί. Πόσα, πόσο διαφορετικά και σε πόσους ανθρώπους, μαζί, οι δυο τους, κατάφεραν το ερέθισμα να δώσουν για να νιώσουν.
Φτωχύναμε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Λοιπόν φιλαράκια εδώ. Μόνο σταματήστε να μετατρέπετε το cell phone μου σε παιδική κουδουνίστρα. Όχι ότι μ' ενοχλεί η επικοινωνία μαζί σας, αλλά, όπως και να το κάνουμε, ας είναι για το «γεια χαρά» κι όχι για «κράξιμο»... Πότε μ' είδατε να σιωπώ; Πότε μ' είδατε ν' αθετώ το λόγο μου; Πότε μ' είδατε να ξεχνώ; Καμήλας, Γαϊδάρου κι Ελέφαντα το μνημονικό, ωχριά εμπρός στο δικό μου!!! :)
Έσσεται ήμαρ, έγραψα, κι υπομονή να 'χετε.
Θαρρώ πως επαρκής αιτιολόγηση είναι κάτι δικά μου τρεχάματα, λίγο της επικαιρότητας η παραζάλη, άντε κι η προσπάθεια για να 'ναι τού «μαγειρέματος» το προϊόν «Spicy,but not chilli hot!», να τ' αρωματίσω με μοσχοκάρυδο και θυμάρι, (αν το θυμάρι συνειρμούς δημιουργεί για τα ...θυμαράκια απ' όπου, όπως κι ο Νιόνιος μας είπε, γύρισε ο ...Αριστοφάνης, καλώς τούς δημιουργεί!). Εσκεμμένη κι η χρήση της αλλοδαπής έκφρασης, (κατ' απόδοση: τσουχτερό, μα όχι αβάσταχτα καυτερό), για να εννοηθεί από εσάς που πρέπει και μόνο.
Με την ευκαιρία, αν κι άσχετο με τα υπόλοιπα, να σας θυμίσω, κι ας μη θεωρηθεί διαφήμιση, ότι:
Οι Red Hot Chili Peppers στην Ελλάδα, το καλοκαίρι του 2020!
Από τα συγκροτήματα που συμπαθώ. Ίσως κι εξαιτίας τής ονομάσίας του... :cool:

Πλήρη όμως και, κυρίως, δίκαιη αιτιολόγηση για την αποχή σας από την δημοσκόπηση που λαμβάνει χώρα στο φόρουμ δεν μπορώ να βρω.
Κατεξοχήν χώρος λόγου κι έκφρασης το φόρουμ, διαλόγου, αντιπαράθεσης ιδεών κι απόψεων -βάσει επιχειρημάτων-, μπορεί να λειτουργήσει και σαν χώρος αποτύπωσης ...προτιμήσεων, έστω και μέσω ...δημοσκόπησης.
Άντε να σας δω -που μου την αράξατε στη γαλαρία, στον εξώστη- να πηγαίνετε να τιμήσετε με την ψήφο σας τη δημοσκόπηση. Για διευκόλυνσή σας και μόνο, για κανέναν άλλον λόγο, τον σύνδεσμο προς αυτήν παραθέτω:
Μετάβαση στη ...δημοσκόπηση
Μην ανησυχείτε για το τι θα επιλέξετε. Ως γνωστόν σαν από την κάλπη δεν βγαίνει το επιδιωκόμενο, βγαίνουν τα ...τεθωρακισμένα στους δρόμους!

Για να δείτε πόσο σας νοιάζομαι, να κι ένα τραγουδάκι για να περάσει ευχάριστα η ώρα σας, καθώς το τι θα ψηφίσετε σας ...ταλανίζει. (κι αν καμπάνα ηχεί δεν είναι για εσάς):
Για την ιστορική αλήθεια και μόνο, είναι γεγονός πως ο Γεώργιος Καραϊσκάκης πισώπλατα χτυπήθηκε, ενώ το μέτωπο προς τον εχθρό είχε. Βόλι προδοτικό τον γκρέμισε.
Αυτά προς το παρόν. Πάω ν' αποτελειώσω μια ιστορία που διαβάζω για έναν ημίαιμο σκυλάκο που εμπρός σε μια αγέλη καθαρόαιμων σκύλων, (σκυλολόι θα το ΄λεγε η γιαγιά μου), υπερασπίστηκε τον Άνθρωπο-φίλο του, λέγοντας ΟΧΙ σαν όλοι απαιτούσαν απ' αυτόν να πει Ναι. Έχω την εντύπωση πως αυτό του το Όχι, ΜΕΓΑ ΝΑΙ σε κάτι άλλο ανώτερο είναι. Θα δείξει. θα την αποτελειώσω και θα επιστρέψω για να δώσω σάρκα και οστά στο «Έσσεται ήμαρ».

ΥΓ (ελαφρώς καθυστερημένο)
Πριν τη δημοσίευση του παρόντος, γεύτηκα ένα θεσπέσιοΣετσουάν με μοσχάρι. Ήταν υπέροχα...spicy.
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Το τραγουδακι μια χαρα το εχω ακουσει πολλες φορες. Και ειναι τεχνη. (και ενδιαφερουσα η ταινια "Ιππεις της Πυλου" οπου εκει πρωτοακουστηκε νομιζω)

Τη Μαρινα Αμπραμοβιτς απο την αλλη την θεωρω μεγαλη απατη και απορω ποιοι την πληρωνουν για να πανε να τους κοιταξει. Ενταξει ο Ουλαι ηταν και παλιος της φιλος και ειχε το κοιταγμα τους μια φορτιση αλλα οι υπολοιποι?? Εχω μεγαλη αμφιβολια αν αυτα τα πραγματα που κανει η συγκεκριμενη καλλιτεχνις πρεπει να θεωρουνται τεχνη ή οχι.

Τελοσπαντων θεμα γουστου ειναι ολα.
 

finrοd

Banned
Ενδιαφέρουσα άποψη. Στην αρχή κι εγώ ήμουν της άποψης πως τ' άτομα που δημιουργούν αυτό που καλείται «performans perfomance art» μόνο καλλιτέχνες δεν μπορούσαν να ονομαστούν, πολύ δε περισσότερο πως το παραγόμενο απ' αυτά δημιούργημα είχε κάποια σχέση με την τέχνη.
Στην πορεία άλλαξα άποψη.
Κατά την άποψή σου το «art» έχει σχέση με τα δημιουργήματα αυτών των ατόμων;
Αυτή είναι μια καλή βάση, για αρχή, αν επιθυμείς την κουβέντα να κάνουμε.
Μόνο που θα πάει για αργότερα. Έχω «τρύπες» να κλείσω... :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Κοιτα ημουν καπως απολυτος και δεν νομιζω οτι μπορω ευκολα να πω (ή να κρινω) αν κατι ειναι τεχνη ή οχι. Εξαλλου εχω ακουσει διαφορες αποψεις και για ηθοποιους ή τραγουδιστες οτι δεν κανουν τεχνη γιατι ειναι χαμηλου επιπεδου κτλ και τα θεωρω τραβηγμενα. Και δεν θελω να μπω σε αυτη τη κουβεντα.

Οποτε θα το πω καπως καλυτερα και θα πω οτι δεν μου φαινεται καθολου ενδιαφεροντα (και ας ειναι τεχνη) αυτα που κανει η συγκεκριμενη κυρια. Ουτε θα πηγαινα να με κοιταξει, ουτε θα πηγαινα να τη δω να καθεται σε μια καρεκλα απεναντι απο τον Ουλαι να κοιτιουνται, ουτε θα πηγαινα στο Σινικο Τειχος να τους δω να περπατανε, ουτε θα πηγαινα να τη δω να τριβει για να καθαρισει σκελετους ουτε ουτε ουτε τιποτα απο ολα οσα εχει κανει. Και δεν πειραζει υπαρχουν τοσες αλλες μορφες τεχνης που μπορω να θαυμασω και να ψυχαγωγουμαι, απο ταινιες, τραγουδια, θεατρα, λογοτεχνια, κομικ, γλυπτικη, ζωγραφικη κτλ κτλ που δεν θα μου λειψει η Performance art.
 

finrοd

Banned
Ναι. Και η τέχνη μορφή επικοινωνίας είναι. Δια μέσου αυτής κοινωνεί ο καλλιτέχνης το που νιώθει, το που βλέπει, ή μεταφέρει το «μήνυμα» του ή το «μήνυμα» άλλου, στους συνανθρώπους του. Κάπου, στην ιστορία αυτή, μπαίνει και το «κάλλος». Απολύτως υποκειμενικό το κριτήριο περί αυτού. Δεν είναι υποχρεωτικό τα «πάντα» στους «πάντες» να «μιλούν».
Για την ιστορία και μόνο το παρακάτω για τ' άτομα που να το δουν θελήσουν:

Θησαυρός μας ανεκτίμητος τ' αρχείο της ΕΡΤ. Πολιτιστική τού ελληνικού λαού κληρονομιά. Μακάρι ποτέ στα γαμψά νύχια κέρδους επιχειρηματικού να μην πέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Για εσάς που το προηγούμενο παρακολουθήσατε κι ενδιαφέρον το βρήκατε, ίσως τα αποσπάσματα από τον μονόλογο «Τζόρνταν», των Άννα Ρέινολντς και Μόιρα Μπουφίνι, σε μετάφραση του Μάριου Πλωρίτη, (συζύγου τής Κάτιας). ερμηνευμένο από την Κάτια Δανδουλάκη, ν' αξίζει να τα δείτε.
Το παρακολούθησα, χρόνια πριν σαν στη Σαλονίκη τ' ανέβασε, δύο φορές, συναπτές, εξίσου καθηλωμένος από την ερμηνεία της και τις δυο.
Είχα την αίσθηση ότι δεν υποδυόταν αλλά βίωνε. Τόσο αληθινή. Αυτήν την «αλήθεια» και στην Αμπράμοβιτς αισθάνομαι, στην τέχνη της, σ' αυτό που δημιουργεί, το οποίο είναι ανεπανάληπτο, όπως και η παράσταση, και που με τίποτε, όσες φορές κι αν το δεις ξανά, την αρχική αίσθηση δε θα 'χεις.

Σ' ότι το έργο αφορά, πρόκειται για
την αληθινή ιστορία τής Σίρλεϊ Τζόρνταν, της μητέρας που έπνιξε, με τα ίδια της τα χέρια, το παιδί της..
Η Σίρλεϊ έχει ήδη μεταφερθεί με καμιόνι από την πτέρυγα τρελών των φυλακών στην αίθουσα αναμονής του δικαστηρίου.
Αναμένοντας την απόφαση των δικαστών και των ενόρκων θυμάται πως έφτασε ως εδώ.
Κατηγορείται για τη δολοφονία του παιδιού της.
Ο βάναυσος εραστής της θέλησε να πάρει το παιδί τους, τον Τζόρνταν. Όμως εκείνη δε μπορούσε να ζήσει χωρίς τον Τζόρνταν, ούτε ο Τζόρνταν χωρίς εκείνη. Πνίγει το βρέφος κι επιχειρεί ν' αυτοκτονήσει. Αποτυγχάνει και σαν συνέρχεται συνειδητοποιεί πως εκείνη έζησε ενώ το παιδί είναι νεκρό.
Συνειδητοποιεί το αδιέξοδο…

Το «Τζόρνταν» είναι η αληθινή ιστορία τής Σίρλεϊ Τζόρνταν, που η ίδια διηγήθηκε στην Άννα Ρέινολντς, τη μια από τις δύο συγγραφείς, όταν οι δυό τους ήταν συγκρατούμενες στη φυλακή. Η πραγματική ιστορία μιας γυναίκας, «που υπογράφει μια συνθήκη αυτοκτονίας, με το ένα μέλος να την αγνοεί. Συνέρχεται από την απόπειρα, συνειδητοποιεί ότι έχει ζήσει …» όπως η Άννα Ρέινολντς γράφει.
Το γεγονός της δολοφονίας ενός βρέφους από τη μητέρα του, που συντάραξε την κοινή γνώμη της Μ. Βρετανίας τη δεκαετία του ’80, μετουσιωμένο σ’ έναν συγκλονιστικό θεατρικό μονόλογο π' αποτελεί ρόλο-πρόκληση για τις γυναίκες-ηθοποιούς όλου του κόσμου.

Σημ.: Στην Βικιπαίδεια στο λήμμα για την Κάτια Δανδουλάκη αναφέρεται: «...ανέβασε πολλές επιτυχημένες παραστάσεις, χαρακτηριστικότερες των οποίων υπήρξαν ο μονόλογος Τζόρνταν και το Master Class όπου υποδύθηκε τη Μαρία Κάλλας.»
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Προδημοσίευση:
«Φιλοκαλούμεν τε γαρ μετ’ ευτελείας καὶ φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας»

Με τον παραπάνω τίτλο, (για να ξεχωρίζουν από τυχόν εμβόλιμες), εδώ, στην ενότητα για τα γενικά κι άσχετα με το παιχνίδι, θ' αναρτηθούν μια σειρά από δημοσιεύσεις το περιεχόμενο των οποίων σε τίποτε δεν αφορά, ούτε κι απευθύνεται στο σύνολο των μελών του φόρουμ αυτού, κι έχει σχέση με ορισμένα μόνο μέλη του, αν κι από τα μέχρι στιγμής δείγματα συμπεριφοράς και γραφής τους, βάσιμες έχω υποψίες ότι είναι και τα μόνα που ουδέν θα εννοήσουν, που σε τίποτε δεν θα ωφεληθούν απ' αυτές.

Δημόσια μου κατελόγισαν τα μύρια όσα. Δημόσια μου απευθύνθηκε πρόκληση για να τ' απαντήσω. Έστω κι αν «γαργαρισμούς» εισέπραξα σαν με επιχειρήματα απάντησα στα έωλα γραφόμενά τους, έστω κι αν όταν εζήτησα να μου δείξουν που αυτά που μου καταλογίζουν έπραξα, ουδεμία δημοσίευσή μου όπου να έχω πράξει αυτά με τα οποία με «λούσανε» δεν παραθέσανε, ενώ εξ αρχής αποδέχθηκα ότι αν κάποιο από αυτά έχω πράξει θα έχω σφάλλει και θα το ανακαλέσω, έστω και σαν ζήτησα ν' ανακαλέσουν ή ν' αποδείξουν τίποτε από αυτά δεν έκαναν, αλλά αντιθέτως επέμειναν αστήριχτα κατηγορώ να εκτοξεύουν, εγώ είμαι εδώ, γαργάρες δεν μου χρειάζονται για με στεντόρεια -δυνατή, καθαρή, σταθερή- φωνή, όπως κάθε φωνή αλήθειας είναι, τα που τους αρμόζουν να τους αποδώσω.

Απαιτήθηκε χρόνος για να συγκεντρωθούν, να ταξινομηθούν και να αποθηκευτούν τα χρειαζούμενα, μιας και την υπογραφή μου την τιμώ, και μέρος αυτής αποτελει και το «Αμάρτυρον ουδέν μαρτυρώ».
Κι αυτό αποτελεί πρόκληση: Σ' ότι γράψω, σ' ότι υποστηρίξω, σαν την απόδειξη δεν παρουσιάζω, στα «μούτρα» να μου το πετάξετε.

Γνωστή η ρήση του Μένανδρου: «Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται». Μα τούτη η «Βελανιδιά» ούτε έπεσε κι ούτε ανήρ ανάξιος τα «ξύλα» του απ' αυτήν θα οικονομήσει. Αυτό όμως που του αξίζει θα το πάρει. Ολάκερο. Υπόσχεση αυτό. Να το δέσετε «κόμπο».

Ο καιρός γαρ εγγύς. Οφείλω να τελειώνω με αυτές τις ...εκκρεμότητες,

Καλή Κυριακή!

ΥΓ
Ελπίζω το κυψελωτό μου να μη μετατραπεί πάλι σε «παιδική κουδουνίστρα», καθώς και το ν' αγνοήσετε τ' ότι επέλεξα την πολιτκή στάση της αποχής σχετικά με την ψηφοφορία στη δημοσκόπηση που «τρέχει» στο φόρουμ και να προτιμήσετε να μεταβείτε σ' αυτήν και να ψηφίσετε.
Μετάβαση στη ...δημοσκόπηση

Άντε και το ...«χαζό»:
Είναι γνωστό πως ο Θεός συγχωρεί, πως ο Τσακ Νόρις δίνει, τουλάχιστον στις ταινίες του, δεύτερη ευκαιρία και, τέλος, πως ο finrod δεν τους μιμείται!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31374

Guest
Προδημοσίευση:
«Φιλοκαλούμεν τε γαρ μετ’ ευτελείας καὶ φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας»

Με τον παραπάνω τίτλο, (για να ξεχωρίζουν από τυχόν εμβόλιμες), εδώ, στην ενότητα για τα γενικά κι άσχετα με το παιχνίδι, θ' αναρτηθούν μια σειρά από δημοσιεύσεις το περιεχόμενο των οποίων σε τίποτε δεν αφορά, ούτε κι απευθύνεται στο σύνολο των μελών του φόρουμ αυτού, κι έχει σχέση με ορισμένα μόνο μέλη του, αν κι από τα μέχρι στιγμής δείγματα συμπεριφοράς και γραφής τους, βάσιμες έχω υποψίες ότι είναι και τα μόνα που ουδέν θα εννοήσουν, που σε τίποτε δεν θα ωφεληθούν απ' αυτές.

Δημόσια μου κατελόγισαν τα μύρια όσα. Δημόσια μου απευθύνθηκε πρόκληση για να τ' απαντήσω. Έστω κι αν «γαργαρισμούς» εισέπραξα σαν με επιχειρήματα απάντησα στα έωλα γραφόμενά τους, έστω κι αν όταν εζήτησα να μου δείξουν που αυτά που μου καταλογίζουν έπραξα, ουδεμία δημοσίευσή μου όπου να έχω πράξει αυτά με τα οποία με «λούσανε» δεν παραθέσανε, ενώ εξ αρχής αποδέχθηκα ότι αν κάποιο από αυτά έχω πράξει θα έχω σφάλλει και θα το ανακαλέσω, έστω και σαν ζήτησα ν' ανακαλέσουν ή ν' αποδείξουν τίποτε από αυτά δεν έκαναν, αλλά αντιθέτως επέμειναν αστήριχτα κατηγορώ να εκτοξεύουν, εγώ είμαι εδώ, γαργάρες δεν μου χρειάζονται για με στεντόρεια -δυνατή, καθαρή, σταθερή- φωνή, όπως κάθε φωνή αλήθειας είναι, τα που τους αρμόζουν να τους αποδώσω.

Απαιτήθηκε χρόνος για να συγκεντρωθούν, να ταξινομηθούν και να αποθηκευτούν τα χρειαζούμενα, μιας και την υπογραφή μου την τιμώ, και μέρος αυτής αποτελει και το «Αμάρτυρον ουδέν μαρτυρώ».
Κι αυτό αποτελεί πρόκληση: Σ' ότι γράψω, σ' ότι υποστηρίξω, σαν την απόδειξη δεν παρουσιάζω, στα «μούτρα» να μου το πετάξετε.

Γνωστή η ρήση του Μένανδρου: «Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται». Μα τούτη η «Βελανιδιά» ούτε έπεσε κι ούτε ανήρ ανάξιος τα «ξύλα» του απ' αυτήν θα οικονομήσει. Αυτό όμως που του αξίζει θα το πάρει. Ολάκερο. Υπόσχεση αυτό. Να το δέσετε «κόμπο».

Ο καιρός γαρ εγγύς. Οφείλω να τελειώνω με αυτές τις ...εκκρεμότητες,

Καλή Κυριακή!

ΥΓ
Ελπίζω το κυψελωτό μου να μη μετατραπεί πάλι σε «παιδική κουδουνίστρα», καθώς και το ν' αγνοήσετε τ' ότι επέλεξα την πολιτκή στάση της αποχής σχετικά με την ψηφοφορία στη δημοσκόπηση που «τρέχει» στο φόρουμ και να προτιμήσετε να μεταβείτε σ' αυτήν και να ψηφίσετε.
Μετάβαση στη ...δημοσκόπηση

Άντε και το ...«χαζό»:
Είναι γνωστό πως ο Θεός συγχωρεί, πως ο Τσακ Νόρις δίνει, τουλάχιστον στις ταινίες του, δεύτερη ευκαιρία και, τέλος, πως ο finrod δεν τους μιμείται!

.........:);),,,,,,,,,,
2.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

finrοd

Banned
Ζωάκι «οριγκάμι»​
Πιθανότητα (%) απόκτησης
Ημερήσιας Ανταμοιβής​
Ονομαστικό Κόστος σε «Φανάρια»​
Διανυόμενη Απόσταση​
Κόστος ανά Νούφαρο
Φανάρια / Απόσταση​
Κύκνος
Κύκνος
12
Φανάρια
110
3 νούφαρα36.67
Ρακούν (Προκύων)
Ρακούν
13
Φανάρια
110
3 νούφαρα36.67
Ελέφαντας
Ελέφαντας
10
Φανάρια
113
3 νούφαρα37.67
Ελάφι
Ελάφι
8
Φανάρια
151
4 νούφαρα37.75
Καμηλοπάρδαλη
Καμηλοπάρδαλη
9
Φανάρια
152
4 νούφαρα38.00
Λέοντας
Λιοντάρι
12
Φανάρια
152
4 νούφαρα38.00
Γάτα
Γάτα
12
Φανάρια
79
2 νούφαρα39.50
Σκύλος
Σκύλος
12
Φανάρια
80
2 νούφαρα40.00
Origami fox
Αλεπού
10
Φανάρια
84
2 νούφαρα42.00
Ποντικός (Μυς)
Ποντικός
5
Φανάρια
50
1 νούφαρο50.00
Λαγός
Λαγός
8
Φανάρια
52
1 νούφαρο52.00
Πεταλούδα
Πεταλούδα
7
Φανάρια
55
1 νούφαρο55.00
Για να διανύσουμε τη μεγαλύτερη απόσταση με το μικρότερο κόστος, (να πάμε μακρύτερα, να περάσουμε περισσότερες λίμνες), επιλέγουμε τα ζωάκια οριγκάμι κατά την σειρά που παρουσιάζονται.
Η κατάταξη στις κατηγορίες γίνεται βάσει του πόσες λίμνες έχουν διασχισθεί. Συνεπώς...
Σε 25 νούφαρα μετριέται η κάθε λίμνη. Συνεπώς λογικό το να επιλεγούν, (για την επίτευξη του παραπάνω), 7 φορές τ' ασημένια ζωάκια οριγκάμι και 1 φορά χρυσό ζωάκι οριγκάμι.

Περισσότερα για το παιχνίδι στην εκδήλωση θα βρείτε επιλέγοντας τον σύνδεσμο: Ανοιξιάτικη Εκδήλωση 2020

Καλή Μας Διασκέδαση!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή