Ιδέα Επιβράβευση αμυνόμενου

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Ξεπερνώντας τα 6 χρόνια παιχνιδιού στο Forge of Empires, έχει πλέον κατασταλάξει μέσα μου μια ιδέα που είχα από πιο παλιά, αλλά δεν τολμούσα να την εκθέσω, καθότι υπήρχαν άλλα θέματα που μας καίγανε πιο πολύ, τότε.
Κι αυτή, δεν είναι άλλη από την ανάλογη "επιβράβευση", του αμυνόμενου σε μια επιτυχή άμυνα, στις μάχες της γειτονιάς, όπως γίνεται και με τον επιτιθέμενο.
Όπως, δηλαδή λαμβάνει πόντους ο επιτεθέμενος, ανάλογα με τις μονάδες που σκοτώνει, σε συνδυασμό με την κατάσταση της υγείας των δικών του εναπομείναντων μονάδων, έτσι να λαμβάνει και ο αμυνόμενος, σε μια κερδισμένη μάχη, πόντους, ανάλογους με τις μονάδες που εξολοθρεύει, σε συνδυασμό με την υγεία των εναπομείναντων μονάδων του.

Αυτό, θα είναι θετικό για διάφορους λόγους. Ένας λόγος είναι ότι θα δοθούν κίνητρα να σχεδιάζει κανείς την άμυνα της πόλης του με καλύτερο τρόπο και με μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ένας άλλος λόγος είναι ότι θα εκλείψει σε μεγάλο βαθμό η εγκατάλειψη της πόλης με έναν ή με δύο πολεμιστές με ακόντιο, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι θυμώνουν για τις προκύπτουσες λεηλασίες. Ένας ακόμη λόγος είναι η "επιστράτευση" παικτών που έχουν περιέλθει σε ατονία, επειδή αισθάνονται ότι δεν έχουν να κερδίσουν τίποτε από τις αλλεπάλληλες επιθέσεις που δέχονται.

Ένας επίσης λόγος που θα μπορούσε να σταθεί κι από μόνος του, είναι ότι θα είναι πιο δίκαιο να αμείβεται ο αμυνόμενος με κάποιο τρόπο, όπως και ο επιτιθέμενος. Δεν είναι δυνατόν να αμείβεται ο επιτιθέμενος και όταν κερδίζει ο αμυνόμενος να μην παίρνει τίποτα. Κι αν κάποιος μου πει το επιχείρημα ότι ο επιτιθέμενος χάνει μονάδες, ενώ ο αμυνόμενος έχει πάλι τις ίδιες μονάδες στην πόλη του, μετά την μάχη, αυτό μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα. Αν έχετε κάποια πρόταση πάνω σ' αυτό, πείτε τη...

Επίσης, θα δοθεί κίνητρο για επανασχεδιασμό των στρατιωτικών και γενικά αμυντικών κτιρίων της πόλης, αφού μέχρι τώρα, δινόταν έμφαση κυρίως στα επιθετικά στρατιωτικά κτίρια.
Θα υπάρξει, δηλαδή, μια ισορροπία από αυτή την άποψη.
Έχω την αίσθηση πως με μια τέτοια διευθέτηση και η εταιρία θα κερδίσει, για προφανείς λόγους, αλλά και οι παίκτες, όλων των δυνατοτήτων και όλων των βαλαντίων, είτε "μεγάλοι" είτε "μικροί". Σκεφτείτε το...
 
Κορυφή