Ημέρα του Αγίου Πατρικίου

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για την εκδήλωση για την Ημέρα του Αγίου Πατρικίου ή να κάνετε ερωτήσεις σχετικά με τη νέα εκδήλωση
 

DeletedUser29103

Guest
πλεονέκτημα θα έχουν όσοι έχουν κάνει πρακτική στον βετα. οι υπόλοιποι ωσπου να καταλάβουν ακριβώς τις κινήσεις που συμφέρουν θα έχει φύγει πολύς χρόνος από την εκδήλωση
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
παιδια θελουμε 5 κτιρια + 5 κιτ.το παιχνιδι απο τις καθημερινες αποστολες δινει 2 κτιρια + 1 κιτ.οποτε χρειαζομαστε άλλα 7 κιτ.
τα 5 κιτ τα παιρνουμε απο τις επιμερους αποστολες που βγαζει οποτε μενουν άλλα 2 κιτ.απο που τα παιρνουμε αυτα;
απο τα σεντουκια που πρεπει να ανοιχτουν;και αν ναι, φτανουν τα νομισματα για κατι τετοιο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Στα τοσα χρονια που παιζω ...πρωτη φορα δεν εχω πολυ βρει το ευκολο μυστικο μονοπατι
ομως καποιες ταλιες συμβουλες θα σας τις δωσω ...χωρις ομως να ειμαι σιγουρη για το εαν ...θα πιασουν για να ολοκληρωσετε το σετ στο τελος
βασικα θα ξεκινησω απο το να σας περιγραψω ποια ...ειναι τα ποιο γρηγορα βηματα για την ολοκληρωση της μπαρας των 25
βασιζομενη ....στα δικα μου λαθη και στο τι θα επεπε να ειχα κανει


δηλ ανοιγετε τους 2 πρωτους διευ/τες ενα επιπεδο -φεστιβαλ ναυπηγειο-
και ολοκληρωνεται την πρωτη μπαρα στον 3ον
μετα ανοιγετε ενα επιπεδο και σε αυτον τον διευθυντη
σημαντικη λεπτομερια εαν δεν ανοιξετε το πρωτο επιπεδο θα πρεπει να κανετε χειροκινητα το μαζεμα
και ετσι προχωρατε στο ανοιγμα του επομενου εργοστασιου

σημαντικο
πρωτα αναβαθμιζετε τους 2 πρωτους ετσι ωστε και το καραβι να μεταφερει παραπανω απο τα υλικα που συγκεντρουν τα εργοστασια και ο πρωτος να στελνει περισσοτερα στην πανω μπαρα και προσεχετε το ισοζυγιο του πρωτου να ειναι ισο 'η λιγο λιγοτερο απο του δευτερου


μετα αρχιστε να ανοιγετε τα εκαστοτε εργοστασια και ανοιγετε την πρωτη θεση αναβαθμισης στον εκαστοτε διευθυντη

επιλεγετε να ολοκληρωνετε απο τα ζητουμενα της μπαρας του μεγαλου βραβειου αυτα που που ειναι ..πιο φτηνα και ευκολα
δεν ειναι υποχρεωτικο να ολοκληρωσετε και τα 25 ζητουμενα στην ιδια πιστα
η προοδος της μπαρας δεν χανεται εαν αλλαξετε πιστα

συμβουλη τα δυο τελευταια ζητουν πολλα και τρωνε πολυ χρονο καλυτερα να τα αφησετε στα αζητητα
προτιμηστε να μαζεψετε τα απαιτουμενα τριφυλλια για να αλλαξετε πιστα και να αρχισετε παλι απο την αρχη τα απαιτουμενα

Ανοιγετε μονο το δωρεαν μπαουλο μην ξοδευτε .... εαν δεν σκοπευετε να ανοιξετε ολα
γιατι θελουν πολλα και τα δωρα δεν ειναι και κατι ..ουαου
βασικα μονο εαν τα ανοιξετε ολα θα κερδισετε εξτρα κιτ
καλυτερα να μαζεψετε χρυσα και να ανοιξετε μια φορα ολα τα μπαουλα ετσι ωστε να παρετε το κιτ σιγουρα
μην ξοδευετε απο την αρχη τα χρυσα αβερτα ..κουβερτα
να κανετε οικονομια για να εχετε για να τις αναβαθμισεις των διευθυντων ετσι ωστε να ολοκληρωνετε τα ζητουμενα της 25αρα μπαρα του εκαστοτε μεγαλου βραβειου


καλυτερα να ξοδευτε για αγορα χρυσων και οχι τριφυλλιων
δηλ αποφυγετε να ξοδεψετε χρυσα /διαμαντια για την αγορα τριφυλλιων ειναι ανοφελο ...στην πορεια θα δειτε οτι τελικα αγορασατε .......κοκκο αμμου
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
αγαπητη φιλη talamanta,
πρεπει να μαζεψουμε 7 κιτ.απο τις 25αρες αποστολες μαζευουμε ομως 5 κιτ.μας μενουν ακομα 2 κιτ.απο που πρεπει να τα παρουμε αν οχι απο τα σεντουκια;
κατα τα αλλα συμφωνω.ειναι ΚΟΜΒΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ να ανοιγει καποιος τους managers στο πρωτο επιπεδο για να παιζουν αυτοματα.επισηςαπορια.ποσες πολεις υπαρχουν;τελειωνουν καποτε;υπαρχει οριο;
 

finrοd

Banned
Ποιά τα 5 κτίρια του συμπλέγματος κτιρίων που στη συγκεκριμένη εκδήλωση εμφανίζεται για πρώτη φορά;
Τι αποδόσεις έχει το καθένα στο 1ο και στο 2ο επίπεδο;
Ποιά η διακύμανση, αν υπάρχει, των αποδόσεών τους σε σχέση με την εποχή τής πόλης;
Πάλι αλλού έπρεπε να πάω για να τα βρω για να τα πω μετά στον κ. Ιορδάνη, απόμαχο της ζωής, 74 ετών, εδώ και 5 χρόνια καθηλωμένο πλέον σε τροχήλατο αμαξίδιο, μη γνώστη ξένης γλώσσας, πατέρα διαδικτυακής μου φίλης, ο οποίος αφιερώνει το μεγαλύτερο μέρος της μέρας του στο «παράθυρο» που λέγεται διαδίκτυο, για την ενημέρωση και την ψυχαγωγία του, (παίκτης του ΦοΕ και δεινός σκακιστής, αν και στο τέλος των μεταξύ μας παρτίδων ουδέποτε ο βασιλιάς του στήθηκε στο κέντρο τής σκακιέρας, κι αυτό αποτελεί εύσημο για εμέ, μιας, όπως προέγραψα, είναι δεινός σκακιστής, γερό και εύστροφο μυαλό).
Τέλος πάντων. Να το χαίρεστε το σύμπλεγμα του κέλτικου δάσους. Τριάντα ψηφίδες ενιαίου χώρου δεν τις χαλαλίζω για να 'χω τις αποδόσεις του.
Ας είναι καλά οι Βασιλικές Μαρμάρινες Πύλες για χαμόγελα, πληθυσμό και επίθεση.
Ας είναι καλά τα Εργοστάσια Χυμού Μήλου Επ.1 για προμήθειες (καλύτερη απόδοση και από τα προνομιακά, τα διαμαντένια, ανά ψηφίδα).
Ας είναι καλά οι Κατασκευαστές Ελκήθρων για τ' αγαθά.
Ας είναι καλά οι Φρουροί Οικισμού για την ενίσχυση της άμυνας του επιθετικού στρατού. (1Χ1 και δρόμος ...γιοκ!)
Κτιριάκια 3Χ2 και 2Χ3, απαίτηση μονού δρόμου, εύκολο βόλεμα στον ιστό της πόλης.
Αξιοποιώντας μ' αυτά τις 30 ψηφίδες της πόλης μου θαρρώ πως καλύτερες αποδόσεις παίρνω, άσε που δεν χρειάζεται να είναι κι ενιαίος ο χώρος τους και να έχει «αγκαλιά» το ένα το άλλο.
Μιας και το 'φερε η κουβέντα:
Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
Να μπορεί δηλαδή ένα κτίριο να «αναχρονιστεί», να πάει πίσω στις εποχές.
Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός ένας παίκτης που ξεκίνησε το παιχνίδι ή ήταν σε πρωθύστερη εποχή η πόλη του από τη δική μου, σαν ο Κατασκευαστής Ελκήθρων εντάχθηκε στο παιχνίδι, να μπορεί να έχει αποδόσεις σε αγαθά από το εν λόγω κτίριο, από την εποχή του κι για όσες ακολουθήσουν κι εγω να μην μπορώ.
Είναι άδικο. 2Χ3 κτιριάκι με 15 τεμ. αγαθά απόδοση το 24ωρο και δίχως να «ξοδεύει» αγαθά προπαραπροηγούμενης εποχής για να παράξει αγαθά τής τρέχουσας τής πόλης, σαν αυτή είναι από τη Σύγχρονη Εποχή και μετά. Πώς να τον ανταγωνιστώ; Σε ελάχιστο χώρο παράγει δίχως κόστος αγαθά εποχών για τα οποία εγώ, που είχα την «ατυχία» να ξεκινήσω το παιχνίδι πριν από αυτόν, σκίζομαι να βρω στο παιχνίδι και πρέπει να έχω το ανάλογο κοίτασμα για ενισχυμένη παραγωγή και να δεσμεύσω πολλαπλάσιο χώρο στην πόλη για να στήσω το κτίριο παραγωγής τους.
Δημιοιυργεί ανισορροπία αυτό στο παιχνίδι. Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
αγαπητη φιλη talamanta,
πρεπει να μαζεψουμε 7 κιτ.απο τις 25αρες αποστολες μαζευουμε ομως 5 κιτ.μας μενουν ακομα 2 κιτ.απο που πρεπει να τα παρουμε αν οχι απο τα σεντουκια;
κατα τα αλλα συμφωνω.ειναι ΚΟΜΒΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ να ανοιγει καποιος τους managers στο πρωτο επιπεδο για να παιζουν αυτοματα.επισηςαπορια.ποσες πολεις υπαρχουν;τελειωνουν καποτε;υπαρχει οριο;

Το πιο παραξενο εβεντ μεχρι τωρα και δεν ξερω τι ψαρια θα πιασουμε.

Τα δυο που σου λειπουνε μπορεις να τα παρεις απο τα σεντουκια. Αλλα νομιζω οτι η λιστα δωρων επαναλαμβανεται μετα το τελος της και δεν εχει οριο τα 5 που λες εσυ. Το κακο ειναι οτι δινει ενα κιτ ανα τρια 25αρια και οχι ενναλαξ οπως εχουμε συνηθισει δηλ θελει πολυ δουλεια και δεν ξερω αν προλαβαινουμε. Οποτε ισως ανγκαστικα πρεπει να παρουμε και εξαδες σεντουκιων για να συμπληρωσουμε τα κιτ.
 

JIMI HENDRIX

Μέλος
παιζoντας το event στον beta θα ήθελα να ήξερα τον εκτιμωμενο χρόνο για μια αποστολή όπως για παραδειγμα να μεταφερει το πλοιο 1 δισ τριφυλλια......και μια συμβουλη μην κανετε τιποτα παραπανω απο αυτα που ζηταει για αποστολες η πολη...το μυστικο ειναι να εχει χρυσο να κανεις καινουργια οσες περισσοτρες τοσο ποιο μπροστα θα πας ...για παραδειγμα αν δεν σου ζηταει να κανεις 5 λεβελ το πλοιο μήν το κανεις απο μονος σου..
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Το πιο παραξενο εβεντ μεχρι τωρα και δεν ξερω τι ψαρια θα πιασουμε.

Τα δυο που σου λειπουνε μπορεις να τα παρεις απο τα σεντουκια. Αλλα νομιζω οτι η λιστα δωρων επαναλαμβανεται μετα το τελος της και δεν εχει οριο τα 5 που λες εσυ. Το κακο ειναι οτι δινει ενα κιτ ανα τρια 25αρια και οχι ενναλαξ οπως εχουμε συνηθισει δηλ θελει πολυ δουλεια και δεν ξερω αν προλαβαινουμε. Οποτε ισως ανγκαστικα πρεπει να παρουμε και εξαδες σεντουκιων για να συμπληρωσουμε τα κιτ.

ακριβως.εχεις δικιο.η λιστα συνεχιζεται.δεν τελειωνουν οι πολεις αλλα ποσες να προλαβεις να βγαλεις;αναγκαστικα θα πρεπει να παρεις σεντουκια.σε φτανουν ομως τα νομισματα;δεν ξερω....
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
Να μπορεί δηλαδή ένα κτίριο να «αναχρονιστεί», να πάει πίσω στις εποχές.
Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός ένας παίκτης που ξεκίνησε το παιχνίδι ή ήταν σε πρωθύστερη εποχή η πόλη του από τη δική μου, σαν ο Κατασκευαστής Ελκήθρων εντάχθηκε στο παιχνίδι, να μπορεί να έχει αποδόσεις σε αγαθά από το εν λόγω κτίριο, από την εποχή του κι για όσες ακολουθήσουν κι εγω να μην μπορώ.
Είναι άδικο. 2Χ3 κτιριάκι με 15 τεμ. αγαθά απόδοση το 24ωρο και δίχως να «ξοδεύει» αγαθά προπαραπροηγούμενης εποχής για να παράξει αγαθά τής τρέχουσας τής πόλης, σαν αυτή είναι από τη Σύγχρονη Εποχή και μετά. Πώς να τον ανταγωνιστώ; Σε ελάχιστο χώρο παράγει δίχως κόστος αγαθά εποχών για τα οποία εγώ, που είχα την «ατυχία» να ξεκινήσω το παιχνίδι πριν από αυτόν, σκίζομαι να βρω στο παιχνίδι και πρέπει να έχω το ανάλογο κοίτασμα για ενισχυμένη παραγωγή και να δεσμεύσω πολλαπλάσιο χώρο στην πόλη για να στήσω το κτίριο παραγωγής τους.
Δημιοιυργεί ανισορροπία αυτό στο παιχνίδι. Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.

ξερεις εχει βγαλει παρα πολλους κατασκευαστες ελκηθρων στον παλαιοπωλη.δεν φταιει η εταιρεια αν δεν πηρες κανενα.εγω παντως εχω παρει ηδη 2 και θα ξαναπαρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
εχει βγαλει παρα πολλους κατασκευαστες ελκηθρων στον παλαιοπωλη.δεν φταιει η εταιρεια αν δεν πηρες κανενα.
Ποιά τα 5 κτίρια του συμπλέγματος κτιρίων που στη συγκεκριμένη εκδήλωση εμφανίζεται για πρώτη φορά;
Τι αποδόσεις έχει το καθένα στο 1ο και στο 2ο επίπεδο;
Ποιά η διακύμανση, αν υπάρχει, των αποδόσεών τους σε σχέση με την εποχή τής πόλης;
Πάλι αλλού έπρεπε να πάω για να τα βρω για να τα πω μετά στον κ. Ιορδάνη, απόμαχο της ζωής, 74 ετών, εδώ και 5 χρόνια καθηλωμένο πλέον σε τροχήλατο αμαξίδιο, μη γνώστη ξένης γλώσσας, πατέρα διαδικτυακής μου φίλης, ο οποίος αφιερώνει το μεγαλύτερο μέρος της μέρας του στο «παράθυρο» που λέγεται διαδίκτυο, για την ενημέρωση και την ψυχαγωγία του, (παίκτης του ΦοΕ και δεινός σκακιστής, αν και στο τέλος των μεταξύ μας παρτίδων ουδέποτε ο βασιλιάς του στήθηκε στο κέντρο τής σκακιέρας, κι αυτό αποτελεί εύσημο για εμέ, μιας, όπως προέγραψα, είναι δεινός σκακιστής, γερό και εύστροφο μυαλό).
Τέλος πάντων. Να το χαίρεστε το σύμπλεγμα του κέλτικου δάσους. Τριάντα ψηφίδες ενιαίου χώρου δεν τις χαλαλίζω για να 'χω τις αποδόσεις του.
Ας είναι καλά οι Βασιλικές Μαρμάρινες Πύλες για χαμόγελα, πληθυσμό και επίθεση.
Ας είναι καλά τα Εργοστάσια Χυμού Μήλου Επ.1 για προμήθειες (καλύτερη απόδοση και από τα προνομιακά, τα διαμαντένια, ανά ψηφίδα).
Ας είναι καλά οι Κατασκευαστές Ελκήθρων για τ' αγαθά.
Ας είναι καλά οι Φρουροί Οικισμού για την ενίσχυση της άμυνας του επιθετικού στρατού. (1Χ1 και δρόμος ...γιοκ!)
Κτιριάκια 3Χ2 και 2Χ3, απαίτηση μονού δρόμου, εύκολο βόλεμα στον ιστό της πόλης.
Αξιοποιώντας μ' αυτά τις 30 ψηφίδες της πόλης μου θαρρώ πως καλύτερες αποδόσεις παίρνω, άσε που δεν χρειάζεται να είναι κι ενιαίος ο χώρος τους και να έχει «αγκαλιά» το ένα το άλλο.
Μιας και το 'φερε η κουβέντα:
Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
Να μπορεί δηλαδή ένα κτίριο να «αναχρονιστεί», να πάει πίσω στις εποχές.
Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός ένας παίκτης που ξεκίνησε το παιχνίδι ή ήταν σε πρωθύστερη εποχή η πόλη του από τη δική μου, σαν ο Κατασκευαστής Ελκήθρων εντάχθηκε στο παιχνίδι, να μπορεί να έχει αποδόσεις σε αγαθά από το εν λόγω κτίριο, από την εποχή του κι για όσες ακολουθήσουν κι εγω να μην μπορώ.
Είναι άδικο. 2Χ3 κτιριάκι με 15 τεμ. αγαθά απόδοση το 24ωρο και δίχως να «ξοδεύει» αγαθά προπαραπροηγούμενης εποχής για να παράξει αγαθά τής τρέχουσας τής πόλης, σαν αυτή είναι από τη Σύγχρονη Εποχή και μετά. Πώς να τον ανταγωνιστώ; Σε ελάχιστο χώρο παράγει δίχως κόστος αγαθά εποχών για τα οποία εγώ, που είχα την «ατυχία» να ξεκινήσω το παιχνίδι πριν από αυτόν, σκίζομαι να βρω στο παιχνίδι και πρέπει να έχω το ανάλογο κοίτασμα για ενισχυμένη παραγωγή και να δεσμεύσω πολλαπλάσιο χώρο στην πόλη για να στήσω το κτίριο παραγωγής τους.
Δημιοιυργεί ανισορροπία αυτό στο παιχνίδι. Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
Για ξαναρίξε μια ματιά. Ανάγνωσέ το πιο προσεκτικά. Πού λέω ότι δεν έχω Κατασκευαστές Ελκήθρων; Πού λέω ότι φταίει η εταιρεία για κάτι;
Εκείνο που γράφω είναι ότι όσους έχω είναι της τρέχουσας εποχής τής πόλης μου, (αρκτικό μέλλον), μιας κι όταν εμφανίστηκαν στο παιχνίδι, σ' αυτήν την εποχή είχα φτάσει, και ΔΕΝ μπορώ να έχω πρωθύστερης εποχής, όπως οποιοσδήποτε άλλος λογαριασμός που ήταν πιο πίσω σε εποχές από τη δική μου.
Αυτό είναι που δημιουργεί την ανισορροπία. Εκείνος θα αποκτήσει της εποχής του και όλων των επόμενων μέχρι και τη δική μου, εγώ όμως δεν μπορώ να αποκτήσω προηγούμενων εποχών, μιας και είχα περάσει από αυτές ΠΡΙΝ την εμφάνιση του συγκεκριμένου κτιρίου.
Με τιμωρεί η εταιρεία που τίμησα το παιχνίδι της χρόνια πριν από άλλους;
Δεν το νομίζω.
Για αυτό προτείνω να δημιουργήσει, (δίχως κανένα σφάλμα να της προσάπτω), ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
για να καταλαβω.εισαι αρκτικο μελλον και θελεις αγαθα απο την εποχη του σιδηρου;βαλτα τοτε σε προσφορες.καποιος θα βρεθει να τα παρει ειμαι σιγουρος.και σε αναλογια 2 προς 1 για σενα σουπερ.παραγει ο κατασκευαστης ελκηθρων 15 αγαθα για σενα και εσυ θα παιρνεις 30.ποια ειναι η αδικια ακριβως;που προβληματιζεσαι;
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Το πιο παραξενο εβεντ μεχρι τωρα και δεν ξερω τι ψαρια θα πιασουμε.

Τα δυο που σου λειπουνε μπορεις να τα παρεις απο τα σεντουκια. Αλλα νομιζω οτι η λιστα δωρων επαναλαμβανεται μετα το τελος της και δεν εχει οριο τα 5 που λες εσυ. Το κακο ειναι οτι δινει ενα κιτ ανα τρια 25αρια και οχι ενναλαξ οπως εχουμε συνηθισει δηλ θελει πολυ δουλεια και δεν ξερω αν προλαβαινουμε. Οποτε ισως ανγκαστικα πρεπει να παρουμε και εξαδες σεντουκιων για να συμπληρωσουμε τα κιτ.

φιλε (δεν ξερω και το ονομα σου) εχω κανει μια σκεψη πως μπορουμε να το βγαλουμε.θα το ολοκληρωσω στο μυαλο μου και θα το ποσταρω.
Σταθης
 

finrοd

Banned
για να καταλαβω.εισαι αρκτικο μελλον και θελεις αγαθα απο την εποχη του σιδηρου;βαλτα τοτε σε προσφορες.καποιος θα βρεθει να τα παρει ειμαι σιγουρος.και σε αναλογια 2 προς 1 για σενα σουπερ.παραγει ο κατασκευαστης ελκηθρων 15 αγαθα για σενα και εσυ θα παιρνεις 30.ποια ειναι η αδικια ακριβως;

Για ξαναρίξε μια ματιά και σ' αυτό και ανάγνωσέ το προσεκτικά. Αναφέρω θαρρώ το που εντοπίζω την ανισορροπία.
Για ξαναρίξε μια ματιά. Ανάγνωσέ το πιο προσεκτικά. Πού λέω ότι δεν έχω Κατασκευαστές Ελκήθρων; Πού λέω ότι φταίει η εταιρεία για κάτι;
Εκείνο που γράφω είναι ότι όσους έχω είναι της τρέχουσας εποχής τής πόλης μου, (αρκτικό μέλλον), μιας κι όταν εμφανίστηκαν στο παιχνίδι, σ' αυτήν την εποχή είχα φτάσει, και ΔΕΝ μπορώ να έχω πρωθύστερης εποχής, όπως οποιοσδήποτε άλλος λογαριασμός που ήταν πιο πίσω σε εποχές από τη δική μου.
Αυτό είναι που δημιουργεί την ανισορροπία. Εκείνος θα αποκτήσει της εποχής του και όλων των επόμενων μέχρι και τη δική μου, εγώ όμως δεν μπορώ να αποκτήσω προηγούμενων εποχών, μιας και είχα περάσει από αυτές ΠΡΙΝ την εμφάνιση του συγκεκριμένου κτιρίου.
Με τιμωρεί η εταιρεία που τίμησα το παιχνίδι της χρόνια πριν από άλλους;
Δεν το νομίζω.
Για αυτό προτείνω να δημιουργήσει, (δίχως κανένα σφάλμα να της προσάπτω), ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.

Δηλαδή, να δώσω αγαθό τού αρκτικού που για να πάρει 1 κάποιος θέλει να δώσει μερικές χιλιάδες από αγαθά της σιδήρου, ανεβαίνοντας εποχές κατά την αναλογία που ισχύει.
Ένα αγαθό τής εποχής του αρκτικού, κοστίζει, πέραν όλων των άλλων και σε χώρο και σε πόρους, 1 αγαθό σημερινής, το οποίο κοστίζει, πέρα όλων των άλλων και σε χώρο και σε πόρους, ένα αγαθό προοδευτικής, το οποίο ανταλλάσεται, κατά τις ισχύουσες αναλογίες ανταλλαγής με 2 αγαθά βιομηχανικής, τα οποία ανταλλάσσονται με 4 αγαθά αποικιακής, τα οποία ανταλλάσσονται με 8 αγαθά ύστερου μεσαίωνα, τα οποια ανταλλάσσονται με 16 αγαθά μέσου μεσαίωνα, τα οποία ανταλλάσσονται με 32 αγαθά πρώιμου μεσαίωνα, τα οποία ανταλλάσσοντια με 64 αγαθά τής εποχής του σιδήρου.
Ή, αλλιώς,
1 αγαθό αρκτικού =
2 αγαθά μέλλοντος =
4 αγαθά αυριανής =
8 αγαθά σημερινής =
16 αγαθά μεταμοντέρνας =
32 αγαθά σύγχρονης =
64 αγαθά προοδευτικής =
128 αγαθά βιομηχανικής =
256 αγαθά αποικιακής =
512 αγαθά ύστερου μεσαίωνα =
1024 αγαθά μέσου μεσαίωνα =
2048 αγαθά πρώιμου μεσαίωνα =
4096 αγαθά τής εποχής του σιδήρου.
Και μου προτείνεις να δώσω ένα αγαθό του αρκτικού για να πάρω δύο τής εποχής του σιδήρου!!!

Αυτήν ακριβώς την ανισορροπία προκαλεί η έλλειψη του εργαλείου αναχρονισμού ειδικών κτιρίων, τα οποία, δίχως να έχει υποπέσει σε σφάλμα κάποιος, λείπουν από την πόλη του.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Σαν προτείνω να δημιουργήσει η εταιρεία ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων το κάνω για να μπορεί ο καθένας να αναχρονίσει, αν το θέλει, ειδικά κτίρια εκδηλώσεων που εμφανίστηκαν στον παιχνίδι σαν είχε περάσει από προηγούμενες εποχές.
Αν εσύ ανισορροπία δεν βρίσκεις στο ότι όποιος το 2018 στη χειμερινή εκδήλωση ήταν, πχ, στον πρώιμο μεσαίωνα, μπορεί να έχει κατασκευαστες ελκήθρων από την εποχή του πρώιμου και μετά ενώ όποια πόλη ήταν σε μετέπειτα εποχή ΔΕΝ θα μπορέσει ποτέ, τότε διαφωνούμε.
Δεν έπαιξα λάθος. Δεν έκανα σφάλμα στο παιχνίδι. Γιατί να μην μπορώ να έχω κι εγω στην πόλη μου ειδικά κτίρια οποιαδήποτε εποχής πρωθύστερης τής εποχής που βρίσκονταν η πόλη μου, σαν εμφανίστηκαν;
Αν πρόσεξες δεν μιλώ για στρατώνες πρωταθλητών. Αυτοί υπήρχαν και όποιος δεν έχει, από δικό του λάθος δεν έχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
η αναλογια 2 προς 1 ειναι μια χαρα και πολυ δικαιη.αν δεν την θεωρεις δικαιη να ανταλλαξεις τα αγαθα που ΕΣΥ καιγεσαι να παρεις τοτε σου προτεινω να βαλεις προσφορες 2 προς 1 ανα εποχη κατεβαινοντας.θα δινεις αρκτικου και θα ζητας μελλοντος.μετα απο το μελλον θα ζητας αυριανης κοκ.αν δεν σου αρεσει ουτε αυτο τοτε απλως βαλε κτιρια αγαθων στην πολη σου.ειναι πολυ απλο.
το παιχνιδι προχωραει μπροστα.εγω παντως δινω αγαθα -αν εχω- απο μεταγενεστερες εποχες και σε αναλογια 1 προς 1.παιχνιδι ειναι,εικονικα αγαθα ειναι,δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα.και τι θα γινει αν τα δωσεις;
τελος παντων.δεν γραφω αλλογιατι ειναι οφ τοπικ
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Το πιο παραξενο εβεντ μεχρι τωρα και δεν ξερω τι ψαρια θα πιασουμε.

Τα δυο που σου λειπουνε μπορεις να τα παρεις απο τα σεντουκια. Αλλα νομιζω οτι η λιστα δωρων επαναλαμβανεται μετα το τελος της και δεν εχει οριο τα 5 που λες εσυ. Το κακο ειναι οτι δινει ενα κιτ ανα τρια 25αρια και οχι ενναλαξ οπως εχουμε συνηθισει δηλ θελει πολυ δουλεια και δεν ξερω αν προλαβαινουμε. Οποτε ισως ανγκαστικα πρεπει να παρουμε και εξαδες σεντουκιων για να συμπληρωσουμε τα κιτ.


λοιπον το παιχνιδι απο τις καθημερινες αποστολες δινει 2 κτιρια + 1 κιτ.συνολο 3 και μας λειπουν αλλα 7.
το παιχνιδι διαρκει 20 μερες.μπορεις να κανεις 1 πολη μεσα σε 2 μερες (ισως και λιγοτερο).αρα ας υποθεσουμε στη χειροτερη περιπτωση οτι κανουμε 10 πολεις.απο αυτες μπορουμε να κανουμε 30-33 αποστολες απο τις 38 που εχει και να την ολοκληρωσουμε απο τα νομισματα που θα παρουμε και θα ειναι 8,4Q για να προχωρησουμε στην επομενη.συνεπως μιλαμε για περιπου 330 αποστολες (10 πολεις Χ 33) δηλαδη 13 περιπου 25αρες.
οι 13 αυτες 25αρες μας δινουν 5 κιτ....θελαμε 7 και θα παρουμε 5.μας λειπουν αλλα 2 λοιπον.
ΑΝ σε καθε πολη ξεκλειδωνουμε στα πρωτα 3 κτιρια τα 3 πρωτα επιπεδα στους managers και στα υπολοιπα 4 ξεκλειδωνουμε τα 2 επιπεδα στους managers τοτε χρειαζομαστε 720 pots of gold.δεν χρειαζονται παραπανω μιας και η πολη βγαινει ετσι σε 2 μερες και λιγοτερο.αρα 10 πολεις Χ 720 μας κανει 7200 νομισματα.το παιχνιδι συνολικα -εξαιρω τα περιστατικα που δεν ξερουμε τι θα παρουμε- εγγυημενα μας δινει 11,200 αρα μας μενουν ΣΙΓΟΥΡΑ 4000 νομισματα (χωρις τα περιστατικα).
για να ανοιξεις και τα 6 σεντουκια θελεις 1900 νομισματα.αρα 2 κιτ Χ 1900 = 3800 νομισματα και πρεπει να εχουμε 4000.ισα-ισα ειναι αλλα νομιζω οτι βγαινει.τι λες;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Ποιά τα 5 κτίρια του συμπλέγματος κτιρίων που στη συγκεκριμένη εκδήλωση εμφανίζεται για πρώτη φορά;
Τι αποδόσεις έχει το καθένα στο 1ο και στο 2ο επίπεδο;
Ποιά η διακύμανση, αν υπάρχει, των αποδόσεών τους σε σχέση με την εποχή τής πόλης;
Πάλι αλλού έπρεπε να πάω για να τα βρω για να τα πω μετά στον κ. Ιορδάνη, απόμαχο της ζωής, 74 ετών, εδώ και 5 χρόνια καθηλωμένο πλέον σε τροχήλατο αμαξίδιο, μη γνώστη ξένης γλώσσας, πατέρα διαδικτυακής μου φίλης, ο οποίος αφιερώνει το μεγαλύτερο μέρος της μέρας του στο «παράθυρο» που λέγεται διαδίκτυο, για την ενημέρωση και την ψυχαγωγία του, (παίκτης του ΦοΕ και δεινός σκακιστής, αν και στο τέλος των μεταξύ μας παρτίδων ουδέποτε ο βασιλιάς του στήθηκε στο κέντρο τής σκακιέρας, κι αυτό αποτελεί εύσημο για εμέ, μιας, όπως προέγραψα, είναι δεινός σκακιστής, γερό και εύστροφο μυαλό).
Τέλος πάντων. Να το χαίρεστε το σύμπλεγμα του κέλτικου δάσους. Τριάντα ψηφίδες ενιαίου χώρου δεν τις χαλαλίζω για να 'χω τις αποδόσεις του.
Ας είναι καλά οι Βασιλικές Μαρμάρινες Πύλες για χαμόγελα, πληθυσμό και επίθεση.
Ας είναι καλά τα Εργοστάσια Χυμού Μήλου Επ.1 για προμήθειες (καλύτερη απόδοση και από τα προνομιακά, τα διαμαντένια, ανά ψηφίδα).
Ας είναι καλά οι Κατασκευαστές Ελκήθρων για τ' αγαθά.
Ας είναι καλά οι Φρουροί Οικισμού για την ενίσχυση της άμυνας του επιθετικού στρατού. (1Χ1 και δρόμος ...γιοκ!)
Κτιριάκια 3Χ2 και 2Χ3, απαίτηση μονού δρόμου, εύκολο βόλεμα στον ιστό της πόλης.
Αξιοποιώντας μ' αυτά τις 30 ψηφίδες της πόλης μου θαρρώ πως καλύτερες αποδόσεις παίρνω, άσε που δεν χρειάζεται να είναι κι ενιαίος ο χώρος τους και να έχει «αγκαλιά» το ένα το άλλο.
Μιας και το 'φερε η κουβέντα:
Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
Να μπορεί δηλαδή ένα κτίριο να «αναχρονιστεί», να πάει πίσω στις εποχές.
Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός ένας παίκτης που ξεκίνησε το παιχνίδι ή ήταν σε πρωθύστερη εποχή η πόλη του από τη δική μου, σαν ο Κατασκευαστής Ελκήθρων εντάχθηκε στο παιχνίδι, να μπορεί να έχει αποδόσεις σε αγαθά από το εν λόγω κτίριο, από την εποχή του κι για όσες ακολουθήσουν κι εγω να μην μπορώ.
Είναι άδικο. 2Χ3 κτιριάκι με 15 τεμ. αγαθά απόδοση το 24ωρο και δίχως να «ξοδεύει» αγαθά προπαραπροηγούμενης εποχής για να παράξει αγαθά τής τρέχουσας τής πόλης, σαν αυτή είναι από τη Σύγχρονη Εποχή και μετά. Πώς να τον ανταγωνιστώ; Σε ελάχιστο χώρο παράγει δίχως κόστος αγαθά εποχών για τα οποία εγώ, που είχα την «ατυχία» να ξεκινήσω το παιχνίδι πριν από αυτόν, σκίζομαι να βρω στο παιχνίδι και πρέπει να έχω το ανάλογο κοίτασμα για ενισχυμένη παραγωγή και να δεσμεύσω πολλαπλάσιο χώρο στην πόλη για να στήσω το κτίριο παραγωγής τους.
Δημιοιυργεί ανισορροπία αυτό στο παιχνίδι. Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
Εγώ μια πρόταση προς την πάροχο του παιχνιδιού έκανα, αιτιολογώντας την, όπως παραπάνω φαίνεται.

Στην αρχή δεν κατανόησες το τι ακριβώς έγραφα και πρόσαψες σε μένα λάθος παίξιμο μαζί με την κατηγορία ότι ρίχνω φταίξιμο στην εταιρεία όπως παρακάτω φαίνεται:
ξερεις εχει βγαλει παρα πολλους κατασκευαστες ελκηθρων στον παλαιοπωλη.δεν φταιει η εταιρεια αν δεν πηρες κανενα.εγω παντως εχω παρει ηδη 2 και θα ξαναπαρω.

Στην συνέχεια, και δίχως ουδεμία σχέση με την πρόταση που έκανα προς την εταιρεία, αλλά και μη αναγνωρίζοντας την προηγούμενη εσφαλμένη κατανόησή της από μέρους σου, έκανες αναφορά σε ανταλλαγή αγαθών, όπως παρακάτω φαίνεται:
για να καταλαβω.εισαι αρκτικο μελλον και θελεις αγαθα απο την εποχη του σιδηρου;βαλτα τοτε σε προσφορες.καποιος θα βρεθει να τα παρει ειμαι σιγουρος.και σε αναλογια 2 προς 1 για σενα σουπερ.παραγει ο κατασκευαστης ελκηθρων 15 αγαθα για σενα και εσυ θα παιρνεις 30.ποια ειναι η αδικια ακριβως;που προβληματιζεσαι;
Έστω κι έτσι, σου εξήγησα ότι ακριβώς αυτό που προτείνεις είναι η ανισορροπία που επιφέρει στο παιχνίδι η απουσία του Εργαλείου Αναχρονισμού Κτιρίων.

Παραβλέποντας και προσπερνώντας, έγραψες αυτό:
η αναλογια 2 προς 1 ειναι μια χαρα και πολυ δικαιη.αν δεν την θεωρεις δικαιη να ανταλλαξεις τα αγαθα που ΕΣΥ καιγεσαι να παρεις τοτε σου προτεινω να βαλεις προσφορες 2 προς 1 ανα εποχη κατεβαινοντας.θα δινεις αρκτικου και θα ζητας μελλοντος.μετα απο το μελλον θα ζητας αυριανης κοκ.αν δεν σου αρεσει ουτε αυτο τοτε απλως βαλε κτιρια αγαθων στην πολη σου.ειναι πολυ απλο.
το παιχνιδι προχωραει μπροστα.εγω παντως δινω αγαθα -αν εχω- απο μεταγενεστερες εποχες και σε αναλογια 1 προς 1.παιχνιδι ειναι,εικονικα αγαθα ειναι,δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα.και τι θα γινει αν τα δωσεις;
τελος παντων.δεν γραφω αλλογιατι ειναι οφ τοπικ

Λοιπόν, επειδή είναι παιχνίδι, επειδή έχει κανόνες, επειδή έχει δομημένη λογική, (τουλάχιστον αυτό είναι βασικό για ένα παιχνίδι στρατηγικής), να προτείνεις στην εταιρεία ν' αλλάξει την κλιμάκωση των πόντων κατάταξης που προσφέρει στην πόλη η δωρεά αγαθών στο θησαυροφυλάκιο.
Ρίξε μια ματιά στην κλιμάκωση των πόντων κατάταξης που τ΄ αγαθά τής κάθε εποχής αποφέρουν στην πόλη σαν δωρίζονται στο θησαυροφυλάκιο της συντεχνίας.
Ευτυχώς, η διασάλευση της αναλογίας που προτείνεις ΔΕΝ είναι υιοθετημένη από την εταιρεία.,
Να δώσω εγώ 1 του αρκτικού για 2 του σιδήρου και μετά, σαν δωρεά τους γίνει στο θησαυροφυλάκιο να ψάχνω να βρω γιατί ο άλλος που πήρε την προσφορά μου με έχει ξεπεράσει στην κατάταξη. χαχαχαχα
Τέλος πάντων, επειδή εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος στο άμεσο μέλλον θα επιδιώξω προσωπική επικοινωνία με τους αρμόδιους για τον σχεδιασμό. Τότε θα έχω σοβαρές απαντήσεις σε προβληματισμούς και προτάσεις πάνω στο παιχνίδι που έχουν σχεδιάσει και στη λογική του, κι αν κάτι μπορεί να προστεθεί ή ν' αλλάξει προς το καλύτερο.
.
Ας μείνει η πρόταση για δημιουργία Εργαλείου Αναχρονισμού Ειδικών Κτιρίων, εργαλείου που θα λειτουργεί αντίστροφα σε σχέση με το εργαλείο ανακαίνισης ή/και αναβάθμισης.

ΥΓ
Γιατί το, πχ, Παρατηρητήριο ανήκει σε δύο κατηγορίες ενισχύσεων Μεγάλων Κτιρίων και δεν ανήκει σε μία και μόνο ειδικά φτιαγμένη για αυτό, πχ κατηγορία ενίσχυσης Αγαθά θησαυροφυλακίου + Απόθεμα Υποστήριξης;
Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα ΜΚ, με τα περισσότερα δηλαδή. Πχ, το Καστλ ντελ Μόντε ανήκει στην κατηγορία \ενίσχυσης που αναφέρεται στους φορτζ πόντους και στην κατηγορία ενίσχυσης που αναφέρεται στην αύξηση της δυναμικότητας, σε άμυνα και επίθεση, του επιθετικού στρατού της πόλης.
Μήπως τ' ότι δημιουργήθηκε ειδική κατηγορία για το ΜΚ πήλινος στρατός είναι ολίσθημα λογικής; Θα μπορούσε κάλλιστα να ανήκει σε δύο κατηγορίες που ήδη υπάρχουν:
α) Στην κατηγορία των ΜΚ που ενισχύουν τον επιθετικό στρατό σε άμυνα και επίθεση, «Στρατιωτική Ενίσχυση», μαζί με Άγαλμα του Δία, Καθεδρικό τού Άαχεν και Καστλ ντελ Μόντε, και
β) Στην κατηγορία των ΜΚ που ενισχύουν τον αμυντικό στρατό σε άμυνα και επίθεση, «Σθεναρή αντίσταση», μαζί με Ντηλ Καστλ και Καθεδρικό τού Μ.Βασιλείου
Αντί γι' αυτό, που ίσχυε για όλα τα ΜΚ, έως την εμφάνιση του ΜΚ πήλινος στρατός,δημιουργήθηκε, άνευ λόγου, νέα κατηγορία, «Προηγμένες Τακτικές»
gr.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Μπόνους
Μήπως Ντηλ Καστλ και Άγιος Βασίλειος, αν κι εφόσον συνεισφέρουν στο απόθεμα της δεξαμενής υποστήριξης τής συντεχνίας θα έπρεπε να προστεθούν και στην αντίστοιχη ενίσχυση, μαζί με το παρατηρητήριο, και να προστεθεί και στη σελιδα των λημμάτων στην ΦοΕπαίδεια η αντίστοιχη στήλη αναγραφής της ποσότητας με την οποία την ενισχύουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Να δώσω εγώ 1 του αρκτικού για 2 του σιδήρου και μετά, σαν δωρεά τους γίνει στο θησαυροφυλάκιο να ψάχνω να βρω γιατί ο άλλος που πήρε την προσφορά μου με έχει ξεπεράσει στην κατάταξη. χαχαχαχα

ναι να τα δωσεις γιατι οχι;εικονικα αγαθα ειναι.δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα.γιατι να μην τα δωσεις;θα χασεις τιποτα;θα βοηθησεις καποιον αλλο.υπαρχει βλεπεις και η προσφορα στο παιχνιδι.εγω εχω δωσει αγαθα για καινοτομιας και θολο παιρνοντας αγαθα αποικιακης σε αναλογια 2 προς 1 εις βαρος μου κιολας.και τι εγινε;τα ξαναμαζεψα...
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
λοιπον το παιχνιδι απο τις καθημερινες αποστολες δινει 2 κτιρια + 1 κιτ.συνολο 3 και μας λειπουν αλλα 7.
το παιχνιδι διαρκει 20 μερες.μπορεις να κανεις 1 πολη μεσα σε 2 μερες (ισως και λιγοτερο).αρα ας υποθεσουμε στη χειροτερη περιπτωση οτι κανουμε 10 πολεις.απο αυτες μπορουμε να κανουμε 30-33 αποστολες απο τις 38 που εχει και να την ολοκληρωσουμε απο τα νομισματα που θα παρουμε και θα ειναι 8,4Q για να προχωρησουμε στην επομενη.συνεπως μιλαμε για περιπου 330 αποστολες (10 πολεις Χ 33) δηλαδη 13 περιπου 25αρες.
οι 13 αυτες 25αρες μας δινουν 5 κιτ....θελαμε 7 και θα παρουμε 5.μας λειπουν αλλα 2 λοιπον.
ΑΝ σε καθε πολη ξεκλειδωνουμε στα πρωτα 3 κτιρια τα 3 πρωτα επιπεδα στους managers και στα υπολοιπα 4 ξεκλειδωνουμε τα 2 επιπεδα στους managers τοτε χρειαζομαστε 720 pots of gold.δεν χρειαζονται παραπανω μιας και η πολη βγαινει ετσι σε 2 μερες και λιγοτερο.αρα 10 πολεις Χ 720 μας κανει 7200 νομισματα.το παιχνιδι συνολικα -εξαιρω τα περιστατικα που δεν ξερουμε τι θα παρουμε- εγγυημενα μας δινει 11,200 αρα μας μενουν ΣΙΓΟΥΡΑ 4000 νομισματα (χωρις τα περιστατικα).
για να ανοιξεις και τα 6 σεντουκια θελεις 1900 νομισματα.αρα 2 κιτ Χ 1900 = 3800 νομισματα και πρεπει να εχουμε 4000.ισα-ισα ειναι αλλα νομιζω οτι βγαινει.τι λες;;;;;

Μου φαινεται αρκετα λογικο και μαθηματικα εφικτο! Μπραβο! Κατι παρομοιο σκεφτομουν και εγω γιατι χωρις σεντουκια πηγαινε μακρια η βαλιτσα! Απλα θελει σωστη διαχειρηση του χρυσου που δινει δηλ συγκεκριμενες αγορες σε καθε πολη.


finrod εισαι εκτος θεματος εντελως. Γραψε τα μηνυματα σου στο "ιδεες προτασεις".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή