Συζήτηση Ημέρα του Αγ. Πατρικίου

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με την εκδήλωση για την Ημέρα του Αγ. Πατρικίου, καθώς και να κάνετε ερωτήσεις ή αναφορά οποιουδήποτε προβλήματος.
Καλή διασκέδαση
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Υποσχεθηκα να γραψω ενα μικρο οδηγο για το εβεντ κα ελπιζω να βοηθησω. Πρακτικα ειναι ο ιδιος που εγραψα περυσι και βγηκε (για μενα τουλαχιστον) το εβεντ ευκολα και ανετα και τερματισα το κεντρικο δωρο. Μονο προπερσυ ηταν δυσκολο αυτο το εβεντ επειδη δεν υπηρχε ακομη το μυστηριο κουτι.

Κατρχας διαβαστε την ανακοινωση του φορουμ για το εβεντ γιατι εχει μερικες οδηγιες χρησιμες.



Καταρχας τι κανουμε στο εβεντ. Κανουμε αποστολες γρηγορες και μετα ημερησιες που κερδιζουμε δοχεια (το νομισμα για αυτο το εβεντ).

Μπαινοντας μεσα στο εβεντ στην οθονη δεξια ειναι τα 5 εργοστασια που παραγουν τριφυλια και αριστερα το ναυπηγειο που τα μεταφερει στον αρχηγο του φεστιβαλ και τελος αυτος μας τα πιστωνει στον λογαριασμο μας οπου μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε για να αναβαθμισουμε και τα εργοστασια, και το ναυπηγειο και τον αρχηγο. Ειναι προφανες νομιζω οτι οσο τους αναβαθμιζουμε αποδιδουν περισσοτερο δηλαδη παραγουν πιο πολλα.

Επειδη ομως δεν γινεται να παταμε συνεχεια κουμπακια εδω ερχεται η αυτοματοποιηση (και η χρηση των δοχειων). Διπλα σε καθε εργοστασιο (και ναυπηγειο και αρχηγο) εχει ενα καδρακι που μπορουμε να αγορασουμε ενα διευθυντη για το συγκεκριμενο κτιριο οπου κανει την δουλεια αυτοματα. Επισης με εξτρα δοχεια μπορουμε να τον αναβαθμισουμε (μεχρι λεβελ 5) ωστε να κανει την δουλεια ακομα πιο γρηγορα.

Τωρα πως κερδιζουμε το κεντρικο δωρο?

Οταν μπουμε μεσα στο εβεντ μας εχει τρια ζητουμενα (ΠΡΟΣΟΧΗ αυτα ΔΕΝ ειναι οι αποστολες που κανουμε για να κερδισουμε δοχεια). Οταν ολοκληρωσουμε καθενα απο αυτα μας προχωραει και ενα βημα πιο κοντα στο δωρο. Οπως θα δειτε εχει μεγιστο αριθμο τα 38 ζητουμενα (3 παραλληλα μας εμφανιζει και μολις ολοκληρωσουμε καποιο μας εμφανιζει το επομενο). Δηλ καθε πολη του εβεντ μπορει να μας δωσει μεχρι 38 βηματα το πολυ. Μετα ξεκιναμε νεα πολη απο την αρχη με τους διεθυντες παλι στο μηδεν κτλ Για αυτο το λεω απο τωρα θελει προσοχη στο ποσα δοχεια θα χαλασουμε και που. ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικο να κανουμε και τα 38 ζητουμενα για να αλλαξουμε πολη. Πολη αλλαζουμε αν μαζεψουμε 8,4 τετρακις τριφυλια και μας ενεργοποιηθει το σχετικο κουμπι.

Οταν ολοκληρωσουμε μια πολη και πρν ξεκινησουμε μια καινουρια μας δινει σαν δωρο ενα σεντουκι και μας εχει επιλογη να αγορασουμε αλλα πεντε (τα αγοραζουμε με δοχεια). Οταν λοιπον παρουμε μια πληρη εξαδα παιρνουμε δωρο και μια αναβαθμιση του κεντρικου δωρου.

Αρα αναβαθμισεις για το κεντρικο δωρο παιρνουμε απο δυο μεριες και θα συνδυασουμε με τετοιο τροπο ωστε να μας φτασουν και τα δοχεια αλλα και ο χρονος.

Επιστρεφω στην πολη και στα ζητουμενα. Την πρωτη αναβαθμιση μας την δινει στα 25 ζητουμενα και μετα ανα τρια δωρα. Δηλ θα μας δωσει την 2η στα 100 ζητουμενα, την 3η στα 175, την 4η στα 250 κ.ο.κ.

Οταν αλλαξουμε πολη τοτε τα βηματα που εχουμε ηδη κανει μας μενουν δηλα αν στην 1η πολη κανουμε 30 ζητουμενα θα παρουμε ενα δωρο και θα προχωρησουμε και 5 βηματα για το επομενο. Στην επομενη πολη η προοδος στα βηματα θα ειναι ηδη στο 5. Δεν χανουμε κατι. Απλα σε καινουρια πολη μηδενιζουν τα ζητουμενα και θα μπορουμε να κανουμε μεχρι 38 ξανα.

Ποσες αναβαθμισεις χρειαζομαστε ομως? Το φετινο κεντρικο δωρο παει μεχρι το λεβελ 10 αρα θελουμε 9 αναβαθμισεις. 2 θα παρουμε απο τις αποστολες και 1 απο το μυστηριο κουτι αρα πρπεει να παρουμε 6 απο το παιχνιδι. Εγω περσι και προπερσι πηρα 3 απο τα ζητουμενα και 3 απο τα σεντουκια και μου βγηκε ανετα και σε χρονο και σε δοχεια.

θελουμε 175 ζητουμενα για 3 δωρα αρα αυτο μεταφραζεται σε 5 πολεις τουλαχιστον με 35/38 ζητουμενα στην καθεμια.

Ποσα δοχεια ομως μας παιρνει να χαλασουμε? Συνολικα θα μαζεψουμε 11,200 απο τις αποστολες συν 500 απο το ενημερωτικο email. Δηλ 11,700 στο συνολο

5,700 θελουμε για τρεις εξαδες σεντουκιων (1,900 μας κανει η καθεμια). αρα μας μενουν 6,000 δοχεια για 5 πολεις αρα 1,200 για καθε πολη.

Εγω προτεινω να κατενεμηθουν ως εξης. αρχηγος και ναυπηγειο στο 4, καπελα, λουλουδια και κεηκ στο 3. Ποτα και πυρομαχικα στο 2. Αυτο μας κανει σουμα 1,210. συνολο δηλαδη 6,050. Νομιζω ειναι σιγουρο οτι σε 20 μερες θα παρουμε 50 δοχεια σιγουρα απο τα περιστατικα.


(Ενναλακτικα αν θελετε να ειστε τελειως ασφαλεις πηγαινετε αρχηγο και ναυπηγειο στο 4 και ολα τα εργοστασια στο 2 εκτος απο κεινα που σας ζηταει καποιο ζητουμενο να πατε στο 3. αυτος μας κανει 1150 εως 1180 οποτε ειστε σιγουρα μεσα στο budget σας).

Αρα μια προσοχη στα νουμερα που σας ειπα γιατι τα δοχεια δεν ειναι ατελειωτα.

Επισης τις εξαδες σεντουκιων θα τις αγορασετε στο τελος της 3ης πολης, της 4ης και της 5ης ωστε να προλαβετε να εχετε περασει πολλες αποστολες και να εχετε δοχεια. (ΠΡΟΣΟΧΗ μπορειτε να αγορασετε κα καπακι 2η εξαδα σεντουκιων αλλα δεν συμφερει γιατι η τιμη τοτε διπλασιαζεται. Μια εξαδα θα αγοραζετε στος τελος της 3ης, 4ης και 5ης πολης)

Εχουμε 4 μερες για την καθε πολη. Μαλλον σε 2 μερες θα εχετε φτασει ολα τα ζητουμενα 38/38 οποτε απλα θα περιμενετε ωστε να εχετε δοχεια για να παιξετε στην επομενη.

Τώρα μέσα στο παιχνίδι θέλει μια προσοχή και να μην ανεβάσετε πολλά λεβελ στα κτίρια αν δεν ζητάει κάποιο ζητούμενο γιατί μπορεί να ζοριστειτε μετά. Όταν έχετε ενεργά τρία ζητούμενα και κάποια ταυτίζονται τότε με μια ενέργεια προχωράνε δύο ζητούμενα πχ αν το ένα ζητάει να αναβαθμισετε 50 φορές ένα οποιοδήποτε κτίριο και το δεύτερο ζητάει να πάτε το εργαστασιο λουλουδιών στο 100 αν εσείς αναβαθμίζετε το εργοστάσιο λουλουδιών είναι προφανες ότι θα προχωρήσουν και τα δύο ζητούμενα μαζί με μια κίνηση. Αντίθετα αν σας ζητάει να μαζέψετε ένα αριθμό τριφυλιων και βλέπετε ότι προχωράει πολύ πολύ πολύ σιγά τότε μάλλον χρειάζεται να δώσετε μερικά λεβελ στο εργοστάσιο ώστε να παράγει πιο πολλά. Σαν γενική συμβουλή να δώσω ότι πρέπει να προχωράνε όλα μαζί παράλληλα. Δηλ αν έχετε μεγάλο στοκ στην αποθήκη δεξιά αυτό σημαίνει ότι το καράβι κουβαλάει λίγα και δεν προλαβαίνει άρα θέλει λίγο αναβάθμιση. Αν πάλι έχει μαζεμένο στοκ στον αρχηγό και δεν πουλιέται γρήγορα πάει να πει ότι θέλει λίγη αναβάθμιση ο αρχηγός κ.ο.κ.

Αυτα απο μενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Επισης. Η λυση που προτεινω εγω δεν ειναι και η μοναδικη υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι σιγουρα που θα λειτουργησουν επισης με τα δοχεια και τον χρονο που εχουμε. Εγω προτεινα και μοιραστηκα μαζι σας την τακτικη που εκανα περσυ και προπερσυ και μου βγηκε ανετα.

πχ μπορεις να παρεις 2 αναβαθμισεις απο τα ζητουμενα (4 πολεις με 25/38 ζητουμενα η καθεμια) και να παρεις και 4 εξαδες απο σεντουκια. Φυσικα μεσα στις πολεις με πολυ χαμηλοτερο budget αφο θα χαλασεις πιο πολλα για σεντουκια . Πιθανοτατα να λειτουργησει και αυτο πχ.

Εγω αυτο που προτεινα και το εχω ξανακανει δυο φορες μου βγηκε ανετα. Οποτε διαλεγετε και παιρνετε ή και ανακαλυπτετε τον δικο σας τροπο για την νικη.
 

siderak

Νέο Μέλος
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με την εκδήλωση για την Ημέρα του Αγ. Πατρικίου, καθώς και να κάνετε ερωτήσεις ή αναφορά οποιουδήποτε προβλήματος.
Καλή διασκέδαση
Καλημέρα γιατί δεν έχω λάβει το ενημερωτικό email. Στις ρυθμίσεις του παιχνιδιού δεν φαίνεται το email που εχω δηλώσει κοίταξα και στην ενοχλητική αλληλογραφία των email μου και πάλι δεν βρήκα να μου έχουν στείλει email
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Επισης. Η λυση που προτεινω εγω δεν ειναι και η μοναδικη υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι σιγουρα που θα λειτουργησουν επισης με τα δοχεια και τον χρονο που εχουμε. Εγω προτεινα και μοιραστηκα μαζι σας την τακτικη που εκανα περσυ και προπερσυ και μου βγηκε ανετα.

πχ μπορεις να παρεις 2 αναβαθμισεις απο τα ζητουμενα (4 πολεις με 25/38 ζητουμενα η καθεμια) και να παρεις και 4 εξαδες απο σεντουκια. Φυσικα μεσα στις πολεις με πολυ χαμηλοτερο budget αφο θα χαλασεις πιο πολλα για σεντουκια . Πιθανοτατα να λειτουργησει και αυτο πχ.

Εγω αυτο που προτεινα και το εχω ξανακανει δυο φορες μου βγηκε ανετα. Οποτε διαλεγετε και παιρνετε ή και ανακαλυπτετε τον δικο σας τροπο για την νικη.

μπραβο φιλε.αυτο ακριβως ειναι το καλυτερο.ειναι αυτο που εκανα περισυ.
4 ΜΟΝΟ πολεις με περιθωριο να τελειωνεις την πολη καθε 5 μερες ΧΑΛΑΡΑ.
θελουμε 10 επιπεδα.κτιριο + 2 αναβαθμισεις απο τις ημερησιες αποστολες μας κανουν 3 επιπεδα.
1 απο το μυστηριο κουτι παμε στα 4 επιπεδα. θελουμε αλλα 6.
τελειωνοντας 4 πολεις ΜΟΝΟ ανοιγουμε ολα τα σεντουκια στο τελος των πολεων οποτε παιρνουμε αλλα 4 επιπεδα.συνολο 8.
κανουμε περιπου 25 αποστολες σε καθε πολη (αν δεν βγουν 25 κανουμε μερικες στην 5η) και παιρνουμε τα 2 τελευταια επιπεδα.συνολο 10 και τερμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Καλημέρα γιατί δεν έχω λάβει το ενημερωτικό email. Στις ρυθμίσεις του παιχνιδιού δεν φαίνεται το email που εχω δηλώσει κοίταξα και στην ενοχλητική αλληλογραφία των email μου και πάλι δεν βρήκα να μου έχουν στείλει email
Παρακαλώ υποβάλλετε το ερώτημά σας στο Κέντρο Υποστήριξης ώστε να το ελέγξουμε. Ευχαριστώ πολύ.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Καλημέρα γιατί δεν έχω λάβει το ενημερωτικό email. Στις ρυθμίσεις του παιχνιδιού δεν φαίνεται το email που εχω δηλώσει κοίταξα και στην ενοχλητική αλληλογραφία των email μου και πάλι δεν βρήκα να μου έχουν στείλει email

(να βεβαιωθεις οτι στις ρυθμισεις τπυ παιχνιδιου εχεις τικαρισμενο το κουτακι για αποδοχη μειλ κτλ απο την εταιρεια στο μειλ σου.,.

https://prnt.sc/9AY7yD0wKINq )
 
Κορυφή