Η Σαρανταποδαρούσα

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser720
  • Ημερομηνία έναρξης

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Υποκύψατε στον πειρασμό του παραπλανητικού ερωτήματος!
Το ότι αυθαίρετα υποδιπλασιάζει και τα χρόνια του έγγαμου βίου, για να μειώσει την ηλικία της, δε το πιάσατε;
Πάμε να το δούμε με αριθμούς:
Τη στιγμή που παντρεύονται ο σύζυγος είναι 30 ετών και η εν λόγω κυρία 15. Έχει πράγματι τα μισά του χρόνια.
Μετά από 20 χρόνια γάμου ο σύζυγος γίνεται 50 ετών και η εν λόγω κυρία 35 ετών κι όχι 25, μιας και τα χρόνια του γάμου μετράνε ολάκερα και γι' αυτήν!


Α εξαιρετο λεμε!! Εχω στο ιδιο στυλ ενα που θα σου αρεσει σιγουρα!!

Τι ειναι πρασινο και σου λεει καλημερα???
 

DeletedUser29206

Guest
Ναι όντως ήταν λίγο κάπως...
Το θέμα είναι να είναι δύσκολο και η απάντηση να σχετίζεται με το θέμα και φυσικά να μην αλλάζει το θέμα
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Υποκύψατε στον πειρασμό του παραπλανητικού ερωτήματος!
Το ότι αυθαίρετα υποδιπλασιάζει και τα χρόνια του έγγαμου βίου, για να μειώσει την ηλικία της, δε το πιάσατε;
Πάμε να το δούμε με αριθμούς:
Τη στιγμή που παντρεύονται ο σύζυγος είναι 30 ετών και η εν λόγω κυρία 15. Έχει πράγματι τα μισά του χρόνια.
Μετά από 20 χρόνια γάμου ο σύζυγος γίνεται 50 ετών και η εν λόγω κυρία 35 ετών κι όχι 25, μιας και τα χρόνια του γάμου μετράνε ολάκερα και γι' αυτήν!
τι γαλη θα ημουν εαν δεν ειχα καλυψει και αυτη την πιθανοτητα εξ αρχης
το δευτερο σκελος της απαντησης μου ..ε καλυπτε και την ''λουφα και παραλλαγη'' των εγγραμων χρονων της κυριας
Α εξαιρετο λεμε!! Εχω στο ιδιο στυλ ενα που θα σου αρεσει σιγουρα!!

Τι ειναι πρασινο και σου λεει καλημερα???
Καλημερα (συγνωμη τη ξεχασα και στο πιο πανω μνμ μου)
η μαντα που μολις πρασινισε απο το κακο της που δεν το ..βρισκει
εκτος συναγωνισμου η κατωθι εικονοαπαντηση
NiXNgw_wTvar2XwyVAOtBA.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Θα τοποθετήσω το ερώτημα σε τούτο το θέμα, μιας και μοιάζει με σπαζοκεφαλιά!
Υπάρχει τρόπος να γίνει μεταφορά των επιμέρους κτιρίων ομάδων όπως τα ερείπια κήπου, το επετειακό άγαλμα του βασιλιά και το επετειακό άγαλμα της βασίλισσας, σε άλλο σημείο της πόλης, δίχως να γίνει επανεκκίνηση του χρόνου ολοκλήρωσης των αποδόσεών τους;
 

DeletedUser29206

Guest
Θα τοποθετήσω το ερώτημα σε τούτο το θέμα, μιας και μοιάζει με σπαζοκεφαλιά!
Υπάρχει τρόπος να γίνει μεταφορά των επιμέρους κτιρίων ομάδων όπως τα ερείπια κήπου, το επετειακό άγαλμα του βασιλιά και το επετειακό άγαλμα της βασίλισσας, σε άλλο σημείο της πόλης, δίχως να γίνει επανεκκίνηση του χρόνου ολοκλήρωσης των αποδόσεών τους;
Όχι! Διότι η αυτό κάνει η μεταφορά: κάνει επανεκκίνηση του χρόνου. Εκτός και αν τα μεταφέρεις αμέσως μετά από την συλλογή παραγωγής. Άρα θα χάσεις λίγα λεπτά ;)
 

DeletedUser30097

Guest
Όχι! Διότι η αυτό κάνει η μεταφορά: κάνει επανεκκίνηση του χρόνου. Εκτός και αν τα μεταφέρεις αμέσως μετά από την συλλογή παραγωγής. Άρα θα χάσεις λίγα λεπτά
Υπάρχει, και είναι άλλος απ' αυτόν που αναφέρεις.
 

DeletedUser30097

Guest
Ή μήπως να μετακινείς λίγο λίγο τα τρία κτίρια μαζί χωρίς να δείξει το σύμβολο ότι αποσυνδέθηκε ένα κτίριο (-1)
Κοντά είσαι. Δεν είναι η μεταφορά που επανεκκινεί τον χρόνο ολοκλήρωσης των αποδόσεων, αλλά το να πάψουν να είναι όμορα.
Θα περιγράψεις εσύ τον τρόπο που μπορεί να γίνει ή να το κάνω εγώ;
Μόνο εκείνο το «λίγο-λίγο» που γράφεις μου δημιουργεί κάποιους ενδοιασμούς για το εάν εννοούμε το ίδιο πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser29206

Guest
Κοντά είσαι. Δεν είναι η μεταφορά που επανεκκινεί τον χρόνο ολοκλήρωσης των αποδόσεων, αλλά το να πάψουν να είναι όμορα.
Θα περιγράψεις εσύ τον τρόπο που μπορεί να γίνει ή να το κάνω εγώ;
Μόνο εκείνο το «λίγο-λίγο» που γράφεις μου δημιουργεί κάποιους ενδοιασμούς για το εάν εννοούμε το ίδιο πράγμα.
Οκ κατάλαβα τι εννοείς!
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω:
Έχω τα 3 κτίρια: http://prntscr.com/g2ll3m
Γίνεται να κάνουμε αυτό: http://prntscr.com/g2lllb
Με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται αποσύνδεση: τετραγωνάκι-τετραγωνάκι μπορεί να μετακινηθεί
Το πρόβλημα είναι πως θέλει χώρο και επίσης δε γίνεται να "πετάξει" αλλά θα πρέπει να "συρθεί" σιγά-σιγά και να κάνει όλη την διαδρομή.
 

DeletedUser30097

Guest
Το "κλειδί" στην εξεύρεση του τρόπου μεταφοράς βρίσκεται αμέσως, αν σκεφτούμε το πότε το σύστημα θεωρεί ότι μία μεταφορά οποιουδήποτε αντικειμένου, (κτιρίου, δρόμου, κτλ), έχει οριστικοποιηθεί και η διαδικασία της μεταφοράς έχει ολοκληρωθεί.
Πάμε στην περιγραφή τώρα:
Δημιουργούμε τον χώρο όπου θέλουμε να μεταφέρουμε τα κτίρια: ερείπια κήπου (3*3), επετειακό άγαλμα της βασίλισσας (2*2) και επετειακό άγαλμα του βασιλιά (2*2).
Σε μία από τις εννέα ψηφίδες που θα καταλάβει το κτίριο «ερείπια κήπου» βάζουμε ένα κομμάτι μονοπατιού.
Σε μία από τις τέσσερις ψηφίδες που θα καταλάβει το επετειακό άγαλμα της βασίλισσας βάζουμε επίσης ένα κομμάτι μονοπατιού.
Τέλος βάζουμε ακόμη ένα κομμάτι μονοπατιού σε μία από τις τέσσερις ψηφίδες που θα καταλάβει το επετειακό άγαλμα του βασιλιά.
Είμαστε έτοιμοι πλέον για τη μεταφορά!!
Παίρνουμε το κτίριο «ερείπια κήπου» και το βάζουμε στον χώρο που προεπιλέξαμε αντικαθιστώντας το κομμάτι μονοπατιού ειχαμε προηγουμένως τοποθετήσει εκεί.
Στη συνέχεια επιλέγουμε το επετειακό άγαλμα της βασίλισσας και αφήνοντας στη θέση του το κομμάτι μονοπατιού που πήραμε πριν, (κατά τη μεταφορά του κτιρίου «ερείπια κήπου»), το τοποθετούμε στο χώρο που έχουμε προεπιλέξει γι' αυτό, αντικαθιστώντας το κομμάτι μονοπατιού που είχαμε εξ αρχής τοποθετήσει εκεί.
Τέλος, επιλέγουμε το επετειακό άγαλμα του βασιλιά και αφήνοντας στη θέση του το κομμάτι μονοπατιού που πήραμε πριν, (κατά τη μεταφορά του επετειακού αγάλματος της βασίλισσας), το τοποθετούμε στο χώρο που έχουμε προεπιλέξει γι' αυτό αντικαθιστώντας και πάλι το κομμάτι μονοπατιού που είχαμε εξ αρχής τοποθετήσει εκεί.
ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μέχρι στιγμής καμμία μεταφορά δεν έχει οριστικοποιηθεί και καμμία μεταβολή δεν έχει επέλθει στην πόλη μας. Με το πάτημα του εικονιδίου της ακύρωσης (δεξιά από το εικονίδιο της μεταφοράς) όλα επιστρέφουν στην αρχική τους θέση.
Με το που θα αφήσουμε όμως σε κάποια ψηφίδα το κομμάτι μονοπατιού που πήραμε κατά τη μεταφορά του επετειακού αγάλματος του βασιλιά, η μεταφορά οριστικοποιείται και τα κτίρια μας βρίσκονται στη νέα τους θέση, όμορα, δίχως να έχει υπάρξει αποχωρισμός τους.
Συνεπώς ο χρόνος ολοκλήρωσης των αποδόσεών τους δεν επανεκκινεί!!
 

DeletedUser29206

Guest
Ας το καλό! Μπα δεν πήγαινε το μυαλό μου εκεί!
Καλό όμως! Μπράβο σου!!! ;)
 

DeletedUser30097

Guest
Μπα δεν πήγαινε το μυαλό μου εκεί!
Θα πήγαινε!! Ήδη έκανες την πρώτη σωστή επισήμανση, δηλαδή ότι δεν είναι η αλλαγή της θέσης που επανεκκινεί το χρονόμετρο αλλά το να πάψουν να είναι όμορα, να εφάπτονται.
Δεν το έγραψα ως φιλοφρόνηση τ' ότι είμαι σίγουρος πως το είχες. Λίγη σκέψη παραπάνω και θα έβρισκες και την παράμετρο που αναφέρω για το πότε το σύστημα θεωρεί οριστική κι ολοκληρωμένη μια μεταφορά.
Κατ' αυτόν τον τρόπο μπορούν να μεταφερθούν όλες οι αντίστοιχες ομάδες κτιρίων που έχουν ως προαπαιτούμενο για τη μη επανεκκίνηση του χρονομέτρου, τη συνεχή επαφή των επιμέρους κτιρίων που τις απαρτίζουν.
 

DeletedUser29206

Guest
Βρε δε θα ερχόταν!
Αυτό που μου ήρθε είναι ότι δεν είναι θέμα μετακίνησης αλλά αποσύνδεσης
 

DeletedUser30097

Guest
Αυτό που μου ήρθε είναι ότι δεν είναι θέμα μετακίνησης αλλά αποσύνδεσης
Αυτό ακριβώς λέω, κι αυτό ακριβώς ήταν και το πρώτο δικό μου βήμα. Δεν επανεκκινεί το χρονόμετρο η μεταφορά των κτιρίων αλλά η, έστω και για μια στιγμή, αποσύνδεσή τους.
Λίγο χρόνο ήθελες και να μην ήταν ...καλοκαίρι για να κάνεις και το δεύτερο και τελικό βήμα στην επίλυση του θέματος.
 
Κορυφή