Θέμα συζήτησης: Πόλεμος Συντεχνιών

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
[iris] εδώ μπορούμε να συζητήσουμε ότι αφορά το νέο χαρακτηριστικό Συντεχνία εναντίον Συντεχνίας που ανακοινώθηκε εδώ.
Παρακαλούμε να είστε προσεκτικοί στο σχολιασμό σας και να ακολουθείτε τους κανόνες του φόρουμ[/iris]
 

DeletedUser27758

Guest
Συντεχνία εναντίον Συντεχνίας (GvG)

"Εσύ και η συντεχνία σου μπορείτε να επιλέξετε να πολεμήσετε σε έναν ή περισσότερους από τους χάρτες επαρχίας GvG:

Εποχή του Σιδήρου - Πρώιμος Μεσαίωνας - Μέσος Μεσαίωνας - Ύστερος Μεσαίωνας - Αποικιακή Εποχή - Βιομηχανική Εποχή - Προοδευτική Εποχή"

...στις εποχές που περιγράφετε δεν βλέπω την σύγχρονη εποχή....
δεν θα "ανοίξει" ο χάρτης για "μάχη των συντεχνιών" στην σύγχρονη εποχή?
μήπως δεν αναφετεται από λάθος?
Παρακαλώ ενημερώστε μας για να γνωρίζουμε όσοι είμαστε στην σύγχρονη εποχή.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
[iris] δεν έχει γίνει κάποιο λάθος, αλλά για την ώρα δεν έχουμε κάποια ενημέρωση για τη Σύγχρονη Εποχή.
Πολύ πιθανό να προστεθεί αργότερα[/iris]
 

DeletedUser30119

Guest
καλησπερα σας,
θα συνεχισουμε αυτο τον ρυθμο...και εννοω 8 η ωρα το βραδυ να τελειωνει το ρολοι ? μηπως ξεχνατε ενα παραγοντα, το 90% των παικτων που συμμετεχουν στο foe εχουν φυγει απο αλλα παιχνιδια που αναγκαζοντας να εχουν ωραρια...οι περισσοτεροι απο εμας παιζουμε foe γιατι θελουμε να χαλαρωσουμε και οχιμ να τσιτωσουμε τα νευρα μας ή να ειμαστε αναγκασμενοι να ξενυκταμε ...
επισης μας στειλατε σε ενα πολεμο χωρις τα απαραιτητα εφοδια...ζητατε απιστευτα αγαθα, στρατο...μας κοψατε το μπονους κτιρων για να παμε που ? να κανουμε τι? επίσης μας κοψατε το δικαιωμα να κανουμε μαχες στην γειτονια μας αναγκαζοντας μας ή να σταματησουμε ή να εμπλακουμε στον πολεμο...γιατι? μας ειπατε οτι αυτο κανετε για να βοηθησετε τους μικρους αλλα πως? αφου πάλι εμεις βαραμε ολους τους χαρτες....αν θελατε να το κανετε αυτο τοτε θα επρεπε να μας αναγκάσετε να παίζουμε στις επαρχίες που ο καθένας μας είναι ..δηλαδη αυτος που ειναι στην μοντερνα ( και αφου δεν εχει μπει ακομη ) να επαιζε μονο στην προοδευτικη..
τελικά θα μας δώσετε τα απαραίτητα εφοδια να πάμε παρακάτω ...
ευχαριστω !
καλό μεσημέρι
 

DeletedUser1355

Guest
καλημερα,
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το θησαυροφυλακιο συντεχνιας...γνωριζει κανεις που βρισκεται???? στο βετα το βρισκω στο κουμπι ''παγκοσμια'' > ''η συντεχνια σου'', εδω ομως στην αντιστοιχη θεση μου βγαζει το ''διαχειρηση''.....
 

DeletedUser410

Guest
Δεν έχει προστεθεί ακόμη, θα μπει στην έκδοση 1,21.
 

DeletedUser

Guest
Καλο ειναι το φαινομενο με τις πολλαπλες συντεχνιες ΄φαντασματα΄να σταματησει.

Καθε 'νεα', στον πολεμο των συντεχνιων, συνεχνια, εχει δικαιωμα αποβασης σχεδον οπου θελει στο χαρτη. Αποτελεσμα αυτου ειναι να εχει ενα σαφες πλεονεκτημα εναντι των υπολοιπων συντεχνιων που εχουν ηδη στριμωχτει στο χαρτη και αλλων που δεν εχουν βαλει φουλ αμυνες στους παραλιακους τους τομεις, οταν δεν συνορευουν με αλλες συντεχνιες. Τελος τα υλικα που χρειαζεται μια νεα συντεχνια να βαλει, για να ξεκλειδωσει τομεα ειναι απειροελαχιστα σε σχεση με αυτα που πρεπει να βαλει μια αλλη που εχει ηδη, ας πουμε, 10 τομεις.

Τα παραπανω πλεονεκτηματα και αλλων ακομα που ισως δεν εχω σκεφτει, εκμεταλευονται μεγαλες συντεχνιες , οι οποιες διωχνουν ενα μερος των μελων τους, δημιουργουν μια συντεχνια φαντασμα, 'χτυπανε' καιριες θεσεις, ευκολα και φτηνα και μετα επιστεφουν στην μητρικη. Στη συνεχεια μπορουν να ξαναεπιτεθουν αλλου με την μητρικη ή αλλη τριτη συντεχνια.

Προταση μου ειναι καθε παικτης που συμμετεχει στον πολεμο συντεχνιων να μπορει να πολεμα μονο με μια συντεχνια καθε μερα ετσι ωστε να περιοριστει σημαντικα το παραπανω φαινομενο
 

DeletedUser

Guest
Η αλήθεια ειναι ότι οι Συντεχνίες φαντάσματα που βοηθούν κάποιες συντεχνίες να διατηρήρουν τα κεκτημένα ή και να καταστρέψουν άλλες πρέπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ γιατί καταστρέφει το fair play, που ειναι και κανονας του παιχνιδιού. Ισως και με ποινες αποκλεισμού παικτών.

Αν δεν θέλετε να επιβάλλεται ποινές, το καλύτερο που θα μπορούσατε να κάνετε για να διαφυλάξετε πρώτα απόλα το παιχνίδι και μετά αυτούς που το παίζουν θα ήταν, όποιος βγαίνει από την Συντεχνία του για οποιοδήποτε λόγω για τις επόμενες 3 μερες να μην μπορεί να συμμετάσχει στους Συντεχνιακούς. Αυτό γίνετε σε άλλα διαδυκτιακά παιχνίδια και προστατευει όλους αυτούς που παίζουν από τέτοιου είδους τεχνάσματα. Τα οποία κατά κάποιο τρόπο λειτουργούν σαν bugs.

Η Συντεχνίες φαντάσματα ειναι πληγές για τους Συντεχνιακούς πολέμους. Εξαλίψτετες για να αναδειχτεί ο καλυτερος και ο δυνατότερος.
 

DeletedUser

Guest
Εγω θα έλεγα να υπάρχει και όριο παικτών που πρέπει να έχει 1 συντεχνία για να μπει στον ΣεΣ , έτσι όχι μόνον απλά θα περιοριστεί αλλά σχεδόν θα εξαλειφθεί, οι 3 μέρες αποχή δεν λέει τπτ μιας και μπορούν να βάζουν 2-3-4 όχι τόσο ενεργά ή σημαντικά μέλοι να κάνουν την βρομοδουλειά, ένα όριο 10-15 ατόμων έχει λογική.
 

DeletedUser17589

Guest
ο πολεμος τελειωσε.ειναι σκετη κορο'ι'δια.δειτε για παραδειγμα τον τοπο προσγειωσης στην αποικιακη.ειναι εκει που δεν υπαρχουν ελευθεροι τομεις(αριστερα) και εχουν80 αμυνες.οποτε,οποιος μπηκε,μπηκε.η προσγειωση θα επρεπε να αλλαζει καθε φορα.καποιες συντεχνιες δεν απειλουνται ποτε,απο τη στιγμη που δεν μπορεις να τις χτυπησεις ποτε.δεξια δεν ανοιγει προσγειωση ωστε αυτοι που ειναι εκει να τελειωσουν τον χαρτη ανετα!!!
δευτερον βγαινει απο μια συντεχνια ενα ατομο φτιαχνει δικια του(και καλα),παιρνει τομεις και μετα τις...επιστρεφει κατα καποιον τροπο στη συντεχνια του και επιστρεφει.
Πολεμος τελος κυριοι!οι υπευθυνοι τον εφτιαξαν πολυ προχειρα.η ταπεινη μου γνωμη
 

DeletedUser11781

Guest
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΧΝΙΩΝ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΜΗΝΥΜΑ....
ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΩΡΑ.....
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ... ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΧΘΟΥΝ....
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.....
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....
όσο για τις ποινές δεν συμφωνω... την ώρα που δημιουργήτε μια συντεχνία μούφα, η διαχείρηση το γνωρίζει και μπορεί κάλιστα να επέμβει με αποκλεισμό όλης της ομάδας.....
γιατί δεν το κάνει αυτό???? υπάρχει κάποιος άλλος λόγος????
και το μήνυμα μου ήταν το εξής....

συντεχνία εναντίον συντεχνίας

καλησπέρα φίλε μου,
είσαι στην ομάδα διαχείρησης. δεν γνωρίζω σε ποιο επίπεδο είσαι στην διαχείρηση, αλλά θα ήθελα να θέσω μία ερώτηση, και θα παρακαλούσα αν σου είναι εύκολο, να μου δώσεις μια πειστική απάντηση.
Απο την ημέρα που ξεκίνησε ο πόλεμος, των συντεχνιών, έψαξα στο φόρουμ για κάποιους ιδιαίτερους κανόνες σε σχέση με τον πόλεμο αυτό, αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο.
Η απορία μου είναι η εξής... μπορεί μια συντεχνία να φτιάχνει υποσυντεχνίες, συντεχνία δηλαδή, "μούφα" με ένα άτομο μόνιμο μέσα, και όλοι οι άλλοι, να πηγαινοέρχονται, με σκοπό να αποκτήσει πυργάκια σε μεγάλες αποστάσεις απο το αρχηγείο και να πλήξει άλλες μικρές συντεχνίες, ώστε να αναγκάσουν, έμμεσα, ατομα να προσχωρήσουν σε αυτούς?
Επειδή αυτό γίνετε κατα κόρον απο 2-3 ομάδες-συντεχνίες, μπορείς να μου απαντήσεις αν είναι θεμιτή μία τέτοια ενέργεια????
Και αν δεν είναι, τότε τι κάνει η διαχείρηση του παιχνιδιού, ώστε να τιμωρηθούν τέτοιες συμπεριφορές?
ευχαριστώ που με διάβασες και συγνώμη για το χρόνο σου...
emiliano
 

DeletedUser2140

Guest
Καλησπέρα σας. Έχοντας περάσει κάποιες μέρες από την έναρξη του πολέμου και τις αλλαγές που αυτός επέφερε, μπορούμε πιστεύω να διατυπώσουμε πιο ολοκληρωμένες απόψεις για το ζήτημα.
Λόγω του πολέμου είχαμε για μια ακόμη φορά υποβάθμιση Μεγάλων Κτηρίων. Αυτή την φορά των επιθετικών και των αμυντικών. Βλέπω μετά λύπης ότι οι φόβοι που είχαν διατυπωθεί τότε από εμένα και άλλους παίκτες, αποδείχθηκαν πέρα για πέρα αληθινοί. Στην γειτονιά κάποιοι παίκτες έχουν αποκτήσει πλέον ασυλία ενώ και στον πόλεμο υπάρχουν μεγάλες απώλειες. Για να προλάβω κάποιους master των μαχών, δεν είναι δυνατόν να κάνει κανείς με την ησυχία του μάχη όταν προσπαθεί να πάρει τομέα ή να χτυπήσει πολιορκητικό στρατό. Προφανώς οι μάχες είναι όλες στο αυτόματο. Άρα, απώλειες.
Το άνοιγμα των επιπέδων (το οποίο δεν έχουμε δει ακόμα) απλά οξύνει το αίσθημα αδικίας σε σχέση με τις φωτιές μιας και λογικά θα θέλουμε σωρεία πόντων για 3% ανά επίπεδο.
Ελπίζω τουλάχιστον να μην επιτρέψετε την ενεργοποίηση των «μαύρων» λογαριασμών ανεξαρτήτως καταγγελιών.
Υπάρχει όμως ακόμα ένα θέμα το οποίο πρακτικά έχει οδηγήσει τον περιβόητο πόλεμο σε τέλμα.
Αναφέρομαι στις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες υλικών που απαιτούνται. Όταν κάποιος φτάσει να θέλει 1500+ τμχ από κάθε υλικό μιας εποχής για μια πολιορκία, περιμένετε μάχες;
Από ποιον και σε ποιον; Ποιος διακινδυνεύει να χάσει τόσα υλικά;
Ο πόλεμος θα ήθελε συνεχείς μάχες, επιθέσεις, πολιορκίες κλπ. Τότε θα είχε ενδιαφέρον. Τώρα, με τέτοιες ποσότητες υλικών κανένας δεν τολμάει να κινηθεί. Γιατί βέβαια δεν νοείται να κάνεις πολιορκία μη έχοντας υλικά για τουλάχιστον μία ακόμα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
Και βέβαια αυτή η κατάσταση συνέβαλε τα μέγιστα στο να εμφανιστούν οι άπειρες «μαϊμού» συντεχνίες με τα ολέθρια αποτελέσματα που αυτές φέρνουν στο παιχνίδι. Γκρίνια, κατήφεια, έντονο αίσθημα αδικίας και πολλά καλά παιδιά να το παρατάνε απογοητευμένα.
Το παιχνίδι πριν, έδινε στον καθένα την δυνατότητα να συμμετέχει την ώρα που ήθελε και για όσο χρόνο μπορούσε. Λόγο του κόστους πολιορκίας που προαναφέραμε, αυτό δεν είναι πια δυνατό. Συγκεκριμένη ώρα μέσα και προσεκτικά σχεδιασμένες κινήσεις. Όποιος μπορούσε εκείνη την ώρα, έχει καλώς. Δεν μπόρεσε; Έχασε. Τα ξαναλέμε σε 5-7 ημέρες που θα ξαναμαζέψουμε υλικά για την επόμενη πολιορκία. Και όλα αυτά την στιγμή που όπως είπαμε, η γειτονιά είναι «τελειωμένη» υπόθεση.
Μάλλον οι σχεδιαστές θα πρέπει να πιάσουν εκ νέου τα μολύβια τους και να το ξαναδούν το θέμα. Ένα χαμηλό κόστος πολιορκίας πιστεύω ότι θα είχε φανερά οφέλη για όλους και θα δρούσε ευεργετικά για το παιχνίδι. Και φυσικά ας φροντίσουν να ενεργοποιήσουν εκ νέου την γειτονιά. Προσπαθώντας να προλάβω πιθανές εξελίξεις, δεν είναι ένα νέο επιθετικό πυργάκι στο event του Πάσχα λύση για την γειτονιά. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να μετράνε αλλιώς τα κτήρια στον πόλεμο και αλλιώς στην γειτονιά.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Επειδη ολοι λιγο οι πολυ οι παιχτες που πραγματικα παιζουμε καθημερινα ειτε τα παρατηρουμε απο μονοι μας ειτε μας στα επισημαινουν καποιοι αλλοι καποια πραγματα
Εχω να κανω δυο προτασεις
1 -καθε παιχτης δεν επιτρεπεται πριν ληξει το διαστημα των 7 ημερων να επιστρεψει στην συντεχνεια κατα την οποια αποχωρησε
'η εναλλαχτικη προταση για το προβλημα ποιος ..ο μοναχικος ταξιδιωτης ειναι πραγματικα μοναχικος και ποιος ολοι καλοι χωρανε
-καθε παιχτης δεν μπορει να κανει πανω απο 2 αλλαγες συντεχνειων μεσα σε 7 ημερες- ακομη και εαν η επομενη ειναι μια απο τις 2 πρωτες-
....και δευτερος προτεινομενος κανονας
2-οποια συντεχνεια πιαστει να εχει κανει αθεμιτη χρηση ...αλλων... τοτε αυτοματα οχι απλως να διαγραφονται τα κομματια της αλλα να υπαρχει καποια ποινη σε ολα τα μελη της .... σε ατομικο επιπεδο
γιατι ετσι ισως ακομη και 2-3 να θελουν να γινουν οπαδοι του ο ''σκοπος αγιαζει τα μεσα'' τα υπολοιπα μελη να μην το διακινδυνευουν

Αυτα απο εμενα που εδω και 2 εβδομαδες εχω κουραστει να βλεπω τους φιλους 'η να γινονται εντελως ανενεργοι 'η να παιζουν μονο για 5-15 λεπτα μερα παρα μερα -χωρις ορεξη- μηχανικα 'η ακομη χειροτερα να διαγραφουν εντελως τις πολεις τους φιλοι-γειτονες-αντιπαλοι που καθε μερα ανταλλασαμε μνμ αστεια ακομη και μαχες στις γειτονιες παντα ομως με σεβασμο ο ενας στον αλλο Πιστευω οτι η εφαρμογη καποιων εστω αντιστοιχων κανονων ισως ξανακανει ενεργους καποιους παιχτες γιατι πολυ φοβαμαι οτι εαν δεν υπαρξουν δικλειδες ασφαλειας σε καποια πραγματα ισως αρχισω να ανηκω και εγω σε καποιο -'η- οπως και παρα πολυ αλλοι ακομη
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
* λιγο 'η πολυ
* εαν η επομενη ειναι μια απο τις δυο πρωην δηλ προηγουμενες
*παρα πολλοι αλλοι ακομη
 

DeletedUser28080

Guest
καλησπερα ,
θα πω κ γω την γνωμη μου για καποια θεματα

1ον . πολυ καλο το γεγονος των ΜΚ....90% επιθεση 30% αμυνα...μια χαρα μεχρι εδω. γιατι πολυ απλα το να εχει καποιος 150% επιθεση κ η αμυνα 200% [χωρις προσθετα.πυργοι φωτιας μοναστηρι κ.λ.π].....δεν ελεγε απολυτως τιποτα..τζαμπα τα ανεβαζαμε...με πολυτιμους ποντους

2ον. ''μαιμου '' συντεχνιες.....κατι πρεπει να γινει....αυτο το αφηνω σε σας

3ον οπως λεει κ η φιλη μου η tal.....ναι οντως το εχω δει κ γω να γινεται....πολλοι παικτες τα εχουν παρατησει....κ θα τα παρατησουν κ αλλοι δυστυχως..κ καποιοι ειναι ηταν κ θα ειναι καλοι φιλοι ,

4ον...καλο θα ηταν να μην εχουν το ''ατελειωτο'' τα ΜΚ ...τουλαχιστων οχι προς θεου τα επιθετικα κ τα αμυντικα.....αφηστε τα ετσι.μια χαρα ειναι. τα αλλα οποιος θελει ας βαζει επ απειρον

5ον, ωραιο αυτο με την χρυση κορδελα που θα προστεθει στης ανεξαρτητες μοναδες ...πραγματικα πολυ χρησιμο..αλλα μηπως να καναμε κ κατι αντιστιχο με της μοναδες που ''χανοντε'' απο τον ιδιο στρατωνα?

αυτα ειχα να πω.
ευχαριστω:razz:
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Δεν ξερω φυσικα τι εχει γινει και παρολο που καποιες στιγμες ειχα προσωπικες προστριβες διαφωνιες με καποιους φιλους,
αυτο δεν αναιρει ποτε οτι ηταν Ολοι η καθημερινη παρεα πολλων ενεργων παιδιων ΟΥΤΕ οτι δεν αναγνωριζω τι προσπαθειες ειχαν κανει σχεδον ολα τα μελη της για να καταφερουν οτι καταφεραν
και ειμαι σιγουρη οτι τωρα πια οτι παρα πολλοι ενεργοι παιχτες απο σημερα θα πουν Οριστικο Αντιο
Επειδη διαβασα τωρα ενα μνμ στο φορουμ απο ενα μελος της -στο τμημα προβληματα του Β κοσμου -και εαν αυτα που γραφει ισχυουν τοτε
ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ΠΙΟ ΑΞΙΩΝ ΜΑΧΗΤΩΝ ΤΟΥ Β κοσμου να μην υπαρχει πουθενα
ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΤΟΣΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΝΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ
ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ ΤΟ ..ΠΙΑΤΣΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΙΑ ΧΑΡΤΗ
Φυσικα και σε ενα παιχνιδι μπορει να γινει κατι και να μπλοκαριστει κατι και ειναι σεβαστο και κατανοητο τουλαχιστον απο εμενα
Αυτο ομως που ειναι πραγματικα μην κατανοητο γιατι δεν μπηκε αυτοματα στοπ στον χαρτη ετσι ωστε μεχρι να διορθωθει το προβλημα να μην γινει το ως ανω πιατσικο των κομματιων που ανηκαν στα παιδια
Τωρα εαν συμβαινει κατι αλλο ε τοτε τι να πω .... να ειναι τοτε καλα οσοι το ''δημιουργησαν'' αυτο το προβλημα αδιαφορωντας για τους κοπους και τον χρονο απο την ζωη τους που αφιερωσαν καποιοι παιχτες ομως μην ξεχνουν ποτε οτι η Λεξη ΣΕΒΑΣΜΟΣ εχει αξια μονο εαν καποιος Σεβεται το ιδιο Φιλους και Αντιπαλους
 

DeletedUser9802

Guest
Συμφωνώ απόλυτα με talamanta. Aς βγουν οι admin να πουν τη έγινε και πως σκοπεύουν να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα. Αν σκοπεύουν να γυρίσουν το χρονόμετρο πίσω που μου φαίνεται λογικό και δίκαιο, εκτός από τους ΝΕΜΕΣΙΣ Α, θα θιχτούν και όλοι οι άλλοι παίχτες του 2ου κόσμου και οι κόποι τους.
Τη συμπάθεια μου και συμπαράσταση στους παίχτες των ΝΕΜΕΣΙΣ.
 

DeletedUser

Guest
Περιμένουμε απαντήσεις και μετά θα πράξουμε αναλόγως, ευχαριστώ Ταλαμάντα και Τιτάνια για τα καλά σας λόγια αλλά και στην συμπαράσταση σας, να είστε καλά :)
 

DeletedUser27888

Guest
να εκθεσω και εγω την ταπεινη μου γνωμη πριν το αντιο
για τις αλλαγες στο φοε στο... ονομα της αναβαθμισης
και να εκφρασω παραλληλα την δυσαρεσκια μου,την λυπη μου,η τον θυμο μου αν θελετε
για την τροπη που πηρε το παιχνιδι που για καποιους ηταν σημαντικο στηριγμα
δεν θα μπω σε λεπτομερεις οπως οι συμπαικτες μου αλλα να πω μονο οτι καταφερατε τα εξεις
1)να σκοτωθουν στην κυριολεξια ολοι οι παικτες μεταξυ τους.με αποτελεσμα καθε μερα να βλεπω και νεες αποχωρησεις μεγαλων παικτων.κατι που φοβαμαι οτι θα συνεχιστει..
σε ολες οι συντεχνειες,σε ολες οι ομαδες,αναπτυχθηκε με τον συντεχνειακο πολεμο μια κοντρα,μια καχυποψια,εντασεις και παθη ανευ προηγουμενου
ολοι βλεπουν ολους σαν κατασκοπους που μονο στοχο εχουν να βλαψουν την συντεχνεια και τους ιδιους ( ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ..ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ )
2)ΑΚΥΡΩΣΑΤΕ σε χρονο μηδεν και ετσι ακοπα και απερισκεπτα τον κοπο,τον χρονο και την προσπαθεια δεκαδων ανθρωπων,να αναπτυξουν τα ΜΚ
ποιος ο λογος να καταβαλω εκ νεου προσπαθεια αναβασθιμης των,οταν καποια στιγμη θα τα καταριψετε και παλι
3)ποιος ο λογος να προσπαθω σαν μοναδα να αναπτυχθω οταν αυτο πλεον δεν φαινεται πουθενα (στην προοδο της συντεχνειας μας)
παρα μονον με βαση πια των μαχων στον χαρτη (γιατι για την γειτονια..δεν το συζητω πλεον)η κατασταση εκει..απαραδεκτη
4)ενα ακομα που μου προκαλει τεραστια δυσαρεσκεια,ειναι το αδειασμα,το ξετιναγμα ολων των αγαθων που μετα κοπου μαζευτηκε ενα ολοκληρο χρονο
προκειμενου να κατακτηθει ενας τομεας ακομα..
πλεον οι αποθηκες μας ειναι σαν την οικονομια του κρατους.αδειες.
τελος..δεν εμεινε τιποτα να μου θυμιζει το φοε που αγαπησα,επενδυσα χρηματικα και οχι μονο,και δεν μας δωθηκε καν η επιλογη του αν θελουμε να ακολουθησουμε τον νεο συντεχνειακο πολεμο που εγω προσωπικα θα τον εξεφραζα σαν μακελειο αναμεσα στους φιλους.
και κατι τελευταιο στους συμπαικτες μου.
παιδια μην ξεχνατε πριν αφησετε το οποιο συναισθημα να σας παρασηρει,πως πισω απο μια οθονη,υπαρχει παντα ενας ανθρωπος νοημον και με αισθηματα,και οχι ενα ρομποτ
και ξεχναμε οτι αυτο ειναι που εχει την πιο μεγαλη σημασια.καλη συνεχεια να εχετε
 
Κορυφή