Ιδέες για Πολιτιστικούς Οικισμούς

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
FOE%20Logo.png

Αγαπητοί Βασιλιάδες και Βασίλισσες

Ελπίζουμε να απολαμβάνετε τον 4ο Πολιτιστικό Οικισμό μας -τους Αζτέκους.

Τους τελευταίους μήνες συλλέγουμε τα σχόλια σας για τους υπάρχοντες Πολιτιστικούς Οικισμούς. Ωστόσο, αυτή τη φορά θα θέλαμε να κάνουμε κάτι λίγο διαφορετικό.

Για τις επόμενες δύο εβδομάδες θα συλλέγουμε σχόλια -από εσάς τους παίκτες -για το ποιους πολιτισμούς θα πρέπει να φέρουμε στον επόμενο Πολιτιστικό Οικισμό. Παρακαλούμε πείτε μας ποιον θα θέλατε να δείτε σχολιάζοντας από κάτω λέγοντας μας ποιον πολιτισμό θέλετε και γιατί.

Σε ότι αφορά αυτές τις προτάσεις, παρακαλούμε να εξασκήσετε τη δημιουργικότητα σας, αλλά επίσης παρακαλούμε οι ιδέες σας να είναι βασισμένες σε πραγματικούς πολιτισμούς (και όχι σε φανταστικούς). Ειδικότερα θα θέλαμε αν έχετε την καλοσύνη να καλύψετε τα παρακάτω θέματα:

  • Ποιον πολιτισμό (παρακαλούμε να κάνετε αναφορά στη σχετική εποχή) ?
  • Ποιους σχετικούς μηχανισμούς του παιχνιδιού θα θέλατε επίσης να περιέχει αυτός ο πολιτισμός (π.χ. το minigame των Αζτέκων, τη διαπραγμάτευση της Φεουδαρχικής Ιαπωνίας ή τις μάχες των Αιγυπτίων κλπ).
  • Τέλος, γιατί επιλέξατε αυτό τον πολιτισμό και γιατί θα πρέπει να είναι ο επόμενος Πολιτιστικός Οικισμός μας?

Ανυπομονούμε να δούμε τις προτάσεις και τη δημιουργικότητα σας πάνω σε αυτές! Μπορείτε ελεύθερα να σχολιάσετε εδώ :)

με εκτίμηση,
Η Ομάδα του Forge of Empires
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Η ανακοίνωση μεταφέρθηκε εδώ, γιατί στον τομέα των ανακοινώσεων δεν ήταν δυνατή η δημοσίευση απαντήσεων.
Λυπάμαι για την αναστάτωση κι ευχαριστώ τα μέλη που το έφεραν στην προσοχή μου
 

JIMI HENDRIX

Μέλος
Ma φυσικά ένας πολιτισμός είναι ο αρχαίοελληνικός πολιτισμός....θα μπορουσε ευκολα να χωριστεί σε διαφορες φάσεις όπως για παραδειγμα μινωικός πολιτισμός ή μυκηναικός πολιτισμός....θα μπορουσε να έχει σαν σχετικούς μηχανισμούς είτε μάχη αλλά και επιλογη για διαπραγματευση με την διαφορα ομως ότι στην διαπραγματευση να ζητουσε υλικα απο τα παραγωμενα υλικα του πολιτισμού..θεωρώ ότι και για λόγω ιστορίας του κόσμου μία αναφορά στον αρχαιο ελληνικό πολιτισμό επιβάλλεται...
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Κι εγώ συμφωνώ να βάλετε έναν αρχαιοελληνικό πολιτισμό. Βέβαια υπήρχαν πολλές μεγάλες πόλεις-κράτη: Μινωική Κρήτη, Μικήνες,Αθήνα,Σπάρτη,Μακεδονία ή Βεργίνα ως η πρωτεύουσα του Μεγάλου Αλεξάνδρου είναι κάποιες. Έτσι η επιλογή του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού θα μπορούσε να σε οδηγεί να επιλέξεις μια πόλη, με διαφορετικά κτήρια και πόρους ή να είναι και τελείως ξεχωριστοί οικισμοί. Βέβαια επειδή προτείνω να έχουν το ίδιο επιπλέον χαρακτηριστικό η πρώτη επιλογή είναι καλύτερη. Για συγχώνευση σε έναν οικισμό όλων αυτών... Δεν νομίζω γιατί ναι μεν ήταν όλες ελληνικές, αλλά είχε η κάθε μια τα δικά της χαρακτηριστικά. Έτσι ολοκληρώνοντας μία πόλη θα μπορούσε να σου δίνει μια ανταμοιβή και πρόοδο σε μια κοινή μπάρα βραβείων για τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό.
Όσο για το επιπλέον χαρακτηριστικό μπορεί να είναι το εξής: Ένας χάρτης με βαρβάρους που πολεμάς ή κάνεις συμμάχους. Όμως όχι όπως τον χάρτη του κάθε παίκτη. Να σου δίνει διαφορετική ανταμοιβή αν τους κάνεις συμμάχους κι αν τους πολεμάς. Επίσης μπορεί σε κάποιες στιγμές να σου επιτίθονται κι αυτοί και να πρέπει να αμυνθείς, αλλιώς να σου κάνουν σαμποτάζ, αλλά φοβάμαι πως η INNO θα βάλει τις πιθανότητες που θα υπάρχουν για το ποιο κτήριο θα λεηλατηθεί έτσι ώστε να χάνεις όλη την ώρα τα πολιτιστικά αγαθά σου... Έτσι υπάρχει μια καλύτερη λύση: Να παίρνουν πίσω τομείς. Να κάνω μια διευκρίνηση. Όχι επιδρομές του τύπου σε τόση ώρα σου επιτίθονται. Αραιά και που ή σε συνάρτηση με το αν χρησιμοποιείς διπλωματία ή μάχη(καλύτερο το δεύτερο) να σου βγάζει ένα μήνυμα του τύπου: "Δέχεσαι επίθεση στον τάδε τομέα, με επιλογή άμυνα ή δωροδοκία". Κι επίσης να γνωρίζει ο παίκτης τις συνέπειες της μεθόδου που χρησιμοποιεί. Δηλαδή αν κάνεις επίθεση +χ% να σου επιτεθούν,αν χρησιμοποιήσεις διπλωματία δεν αυξάνεται.
Κτήρια που μπορούν να υπάρξουν είναι:πέτρινη καλύβα, κυκλώπεια τείχη, Παρθενώνας, αγορά και πολλά άλλα.
Κάποιοι απεσταλμένοι: Σωκράτης, Πλάτωνας, Αριστοτέλης, Μιλτιάδης και πολλοί άλλοι...
Όσο για την αιτία που επέλεξα αυτόν τον οικισμό, ε άφησε όχι μόνο ανεξίτηλο το σημάδι του στην ιστορία, αλλά έδωσε τα φώτα του πολιτισμού του στην οικουμένη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GREEN WOLF

Νέο Μέλος
Μπορεί να μας πει κάποιος από την εταιρεία πως γίνεται οι...Μογγόλοι (!!!!!) να είναι Πολιτιστικός Οικισμός;;;; Αυτοι δεν είχαν ούτε...αλφάβητο!!!! Τι πολιτισμικοί και ανέκδοτα λέτε ρε παιδιά;;;;;;
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Μπορεί να μας πει κάποιος από την εταιρεία πως γίνεται οι...Μογγόλοι (!!!!!) να είναι Πολιτιστικός Οικισμός;;;; Αυτοι δεν είχαν ούτε...αλφάβητο!!!! Τι πολιτισμικοί και ανέκδοτα λέτε ρε παιδιά;;;;;;

Της εταιρείας δεν είμαι αλλά ο οικισμός που μπήκε αφορά την Μογγολική αυτοκρατορία της Ινδίας ή Αυτοκρατορία των Μουγκαλ. Εντάξει σαν τους προγόνους μας δεν ήταν αλλά κάποια κουλτούρα και πολιτισμό είχαν και αυτοί. Αν θες διαβάζεις και βλέπεις τι φτιάξανε και αυτοί και αν είχαν αλφάβητο ή όχι.

 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Αν δεν μπει στους Μογγόλους το τσάτρι 2ο στης εξελίξεις πρεσβείας ο οικισμός δεν προχωράει δεν έχεις ρουπίες
να κάνεις τίποτα πώς να βάλεις παραγωγές μόνο με αυτά που σου δίνουν τα σπίτια
6 μέρες προσπαθώ να μαζέψω τα υλικά για να ξεκλειδώσω το τσατρι μπας και προχωρήσω .
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκαναν αυτή την αλλαγή σε αυτό το οικισμό στους άλλους πήγαινε
κανονικά η εξέλιξη.

Παρακαλώ τους συντονιστές να μεταφέρουν την πρόταση μου για διόρθωση.
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Αν δεν μπει στους Μογγόλους το τσάτρι 2ο στης εξελίξεις πρεσβείας ο οικισμός δεν προχωράει δεν έχεις ρουπίες
να κάνεις τίποτα πώς να βάλεις παραγωγές μόνο με αυτά που σου δίνουν τα σπίτια
6 μέρες προσπαθώ να μαζέψω τα υλικά για να ξεκλειδώσω το τσατρι μπας και προχωρήσω .
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκαναν αυτή την αλλαγή σε αυτό το οικισμό στους άλλους πήγαινε
κανονικά η εξέλιξη.

Παρακαλώ τους συντονιστές να μεταφέρουν την πρόταση μου για διόρθωση.
Παρακαλώ τους συντονιστές να μεταφέρουν την πρόταση μου για διόρθωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Παρακαλώ τους συντονιστές να μεταφέρουν την πρόταση μου για διόρθωση.

Παρακαλώ προσπάθησε να μη γράφεις με μεγάλα έντονα γράμματα, γιατί κάνει το κείμενο σου δυσανάγνωστο
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Ειρήνη έγραψα με μεγάλα γράμματα για να πάρω έστω και την δεύτερη φορά μια απάντηση
από εσάς αν θα προωθηθεί γιατί ο οικισμός δεν προχωράει έτσι που είναι με τίποτα έχει 6 μέρες στασιμότητα.
Αντί για απάντηση πήρα παρατήρηση ευχαριστώ πολύ.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ YZF

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Ειρήνη έγραψα με μεγάλα γράμματα για να πάρω έστω και την δεύτερη φορά μια απάντηση
από εσάς αν θα προωθηθεί γιατί ο οικισμός δεν προχωράει έτσι που είναι με τίποτα έχει 6 μέρες στασιμότητα.
Αντί για απάντηση πήρα παρατήρηση ευχαριστώ πολύ.
Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα ΟΛΕΣ οι προτάσεις προωθούνται στην εταιρεία παρόλες τις παρατηρήσεις δεν έχετε διορθώσει τα κείμενα σας.
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα ΟΛΕΣ οι προτάσεις προωθούνται στην εταιρεία παρόλες τις παρατηρήσεις δεν έχετε διορθώσει τα κείμενα σας.

Καλησπέρα χρόνια πολλά καλά και ευτυχισμένα με υγεία.
Δεν έκανα τίποτα παράνομο


Η παρατήρηση η δικιά σας ήταν να μη γράψω με μπλε γράμματα δεν έγραφα η υπογραφή μου ήταν μπλε
δεν απαγορεύεται το χρώμα στα κείμενα.
Το πρόβλημα σας ήταν ότι εσείς γράφετε πάντα με μπλε γράμματα και δεν σας άρεσε
μπορούσατε να μου ζητήσετε να βάλω άλλο χρώμα το έκανα τώρα.

Όσο για τα μεγάλα γράμματα ούτε αυτό απαγορεύεται εξήγησα όμως γιατί τα έβαλα
αν τα αλλάξω τώρα δεν θα έχει λόγο ύπαρξης η παρατήρηση της Ειρήνης πού είναι από κάτω
τα έκανα μικρά τώρα αφού το ζητάτε.

Το πρόβλημα του φόρουμ δεν είμαι εγώ ένας από τους δέκα που μπαίνουν και γράφουν
δεν γράφω χωρίς λόγο δείχνω σεβασμό σε όλους και σε όλα γνωρίζω και τηρώ τους κανόνες πολλά χρόνια τώρα.

Συγνώμη αλλά οι παρατηρήσεις σας με πείραξαν γιατί δεν έκανα κάτι που δεν επιτρέπεται
εύχομαι στο φόρουμ να μπαίνουν 1000 άτομα αντί για 10 να έχει ζωή και ας κάνουν
αυτά που κάνω εγώ δεν έγραψα κείμενο Γκρίκλις ούτε κεφάλαια να φωνάζω.
Με εκτίμηση
Γιώργος
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ειρήνη έγραψα με μεγάλα γράμματα για να πάρω έστω και την δεύτερη φορά μια απάντηση
από εσάς αν θα προωθηθεί γιατί ο οικισμός δεν προχωράει έτσι που είναι με τίποτα έχει 6 μέρες στασιμότητα.
Αντί για απάντηση πήρα παρατήρηση ευχαριστώ πολύ.

Λυπάμαι που πήρες παρατήρηση, αν και μόνο 'προφορική', αλλά δε χρειάζεται να γράφετε έντονα ή να "φωνάζετε".
Δεν είναι θέμα απαγόρευσης, αλλά το ότι ένα έντονο κείμενο δεν είναι απαραίτητα κι ευανάγνωστο.
Όλες οι παρατηρήσεις σας μεταφέρονται στους σχεδιαστές/προγραμματιστές.

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία!
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα και καλη Χρονια να ειναι το 2022...
αριθμολογικα εμενα για καλο μου φενετε, θα το δειξει η ιστορια βεβαια....

Οσο αφορα το θεμα εδω, δεν εχω καποια προταση για πολιτιστικο οικισμο....απλα επειδη ειναι η 3η (?) φορα που μας δινετε αυτο το βημα ωστε να εκφρασουμε αποψεις, θα ηθελα να παρακαλεσω για ενα πραγμα τους συμπαικτες μου...

Παρακαλω παιδια, δινετε ιδεες και πειτε τι θελετε....αποψεις και προτασεις....
Το τι εχουν κανει ΚΑΙ αλλοι πολιτισμοι για το ανθρωπινο ειδος και την εξελιξη του, ειναι αλλο θεμα συζητησης....
Παντως η Ελλαδα και αρχαιος πολιτισμος της (γιατι νεος δεν υπαρχει), οντως εχουν αδικηθει απο το ΦοΕ....
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Αν δεν μπει στους Μογγόλους το τσάτρι 1ο στης εξελίξεις πρεσβείας ο οικισμός δεν προχωράει δεν έχεις ρουπίες
να κάνεις τίποτα πώς να βάλεις παραγωγές μόνο με αυτά που σου δίνουν τα σπίτια
6 μέρες προσπαθώ να μαζέψω τα υλικά για να ξεκλειδώσω το τσατρι μπας και προχωρήσω .
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκαναν αυτή την αλλαγή σε αυτό το οικισμό στους άλλους πήγαινε
κανονικά η εξέλιξη.

Θα γίνει κάτι με αυτό το πρόβλημα δεν προχωράει με τίποτα περνάς το χάλκινο σεντούκι και ακόμα
να τελειώσει ο οικισμός οι μέρες μειώνονται σε κάθε οικισμό πού τελειώνεις.
Δεν θέλουν να παίζουμε τους οικισμούς ας τους αφαιρέσουν έχουν τεστάρει τη ροή του δεν βλέπουν
ότι μένεις από ρουπίες έχεις το στενό δρομάκι για διπλωματία δίνει 24 γιατί να αρχίζεις τον οικισμό
με το κανάλι νερού ένα ίδιο κτίριο ποιος ο λόγος σε τη μας βοηθάει βάλτε το τσατρι στη θέση του.

Να λυθούν τα προβλήματα να ξοδεύουμε και εκεί μερικά διαμαντάκια.............
 

Cain Volos

Μέλος
Ένας Αρχαιοελληνικός πολιτισμός σίγουρα λείπει από το παιχνίδι :+1:
επίσης ο φίλος COBRA SKORPIOS έχει δίκιο για τον πολιτισμό των Μογγόλων
υπάρχει πρόβλημα :rolleyes:
Σας Ευχαριστώ
 
Κορυφή