Ιστορική Σειρά Αποστολών: Γαλιλαίος Γαλιλέι

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για την ιστορική σειρά αποστολών Γαλιλαίος Γαλιλέι.
 

DeletedUser29206

Guest
Αυτή η εκδήλωση αξίζει και με το παραπάνω.
Τώρα όποιος λέει πως δεν έχει χώρο, λέει δικαιολογίες!
Το δώρο δίνει πολλά σε αυτή τη μικρή έκταση.
 

DeletedUser30097

Guest
Θα γιορτάσω τη μέρα που κάποιο κτίριο εκδήλωσης θα δίνει αμυντική ενίσχυση στο επιθετικό στράτευμα.
Καλή είναι η εκδήλωση, ευχάριστη ενασχόληση τις ...ήσυχες μέρες του Αυγούστου. Άντε να δούμε και τις αποστολές της.

Για την ιστορία να συμπληρώσω το εξής:
Ο πρώτος που ανέφερε ότι κέντρο τού, (τότε βέβαια γνωστού), σύμπαντος είναι ο Ήλιος κι όχι η Γη είναι ο Αρίσταρχος ο Σάμιος.

Είχαν δίκιο, θεωρώ:
ο Γκέτε, σαν είπε πως:
Ό,τι είναι ο νους και η καρδιά για τον άνθρωπο, είναι και η Ελλάδα για την οικουμένη.

και, ο Νίτσε θαρρώ, σε ελεύθερη απόδοση, σαν είπε πως:
Στην ιστορία, ανά τους αιώνες, ένας λαός μας κατατρέχει: Οι Έλληνες! Ότι να σκεφτούμε και να πούμε σε κάθε τομέα της γνώσης, το έχουν σκεφθεί και το έχουν πει πρώτοι!!.

και ο Σίλερ, ευρύτερα γνωστή από τα έργα του είναι η Ωδή στη Χαρά στο τέλος της 9ης συμφωνίας του Μπετόβεν, σαν είπε πως:
Καταραμένε Έλληνα, καταραμένη Γνώση… Γιατί να σε αγγίξω; Για να αισθανθώ πόσο μικρός είμαι, ασήμαντος, μηδαμινός; Γιατί δεν με αφήνεις στη δυστυχία μου και στην ανεμελιά μου;

και ο Ντουράντ (Will Durant), σαν είπε πως:
Εκτός από τις μηχανές, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτε άλλο διαχρονικό που να μην προέρχεται από την αρχαία Ελλάδα: Σχολεία, Γυμναστήρια, Αριθμητική, Γεωμετρία, Ιστορία, Ρητορική, Φυσική, Βιολογία, Ανατομία, Υγιεινή, Διακοσμητική, Ποίηση, Μουσική, Τραγωδία, Κωμωδία.
(Παρατήρηση: Δε θα είχε υπ' όψιν του τ' αυτόματα του Ήρωνα. Δείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο:
http://kotsanas.com/cat.php?category=03 κι αφήστε την φαντασία σας ελεύθερη κοιτώντας αυτό: Η αιολόσφαιρα του Ήρωνος (η πρώτη ατμομηχανή της ανθρωπότητας)).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dio21

Καμένος Χρήστης
Αν εχει "ή" στο κατεκτησε μια επαρχια, θα την βγαλω....;):D
 

DeletedUser29206

Guest
Αν εχει "ή" στο κατεκτησε μια επαρχια, θα την βγαλω....;):D
Δεν ξέρω άμα θα σου αρέσουν οι δεύτερες επιλογές...
Αλλά εντάξει θα την βγάλεις που λες και εσύ.

Υ.Γ.
Το χειρότερο "ή" βρίσκεται στο κατέκτησε μία επαρχία :p
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα ..αν και το Καλησπερα καλυτερα αρμοζει
Κι εκει που ηρεμα ο Γαλιλαιος με ενα τηλεσκοπιο τις ηλιακες κηλιδες ορουσε
ξαφνου εμφανιζεται ..απο το πουθενα η μαντα
παει προς το μερος του και εν εξαλλω εις το αυτι του λεει
"Κι ομως η Γη γυριζει"

Παμε στα αλλα τωρα στα της εκδηλωσης
Τον παρακαλεσε να της εξηγησει τι ακριβως ζητα στην ... 1 ,2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 . 8 . 9 , 10, 11, 12 αποστολη
τι να κανει ο χριστιανος αρχισε να της εξηγει

1: Galileo Galilei: "Συλλεξε 100 νομίσματα"
και "ξοδεψε 4 ποντους Forge"
2: Galileo Galilei: "Κάνε τους ανθρώπους ενθουσιώδεις"
και "ξοδεψε 6 ποντους Forge"
3: Galileo Galilei: "Κινητοποιησε ή τελειοποιησε 30 κτίρια"
και "Επισκεφθείτε 10 ταβέρνες ή αγοράστε 5 ποντους Forge "
4: Galileo Galilei: "Τελειώστε την παραγωγή 15 λεπτών 10 φορές"
και "Ξοδεψε 8 ποντους Forge"
5: Galileo Galilei: "Ερευνήστε μια τεχνολογία Ή δώστε 300 αγαθά από την εποχη σας ή την προηγούμενη εποχη στο θησαυροφυλακιο της συντεχνιας σας"
και "δωσε 20 ποντους Forge"
6: Galileo Galilei: "Τελειώστε 15 παραγωγές σε ένα κτίριο παραγωγής από την εποχη σας ή 20 από την προηγούμενη εποχη"
και "ξοδεψε 10 ποντους Forge"
7: Galileo Galilei: "Συλλέξτε 600 νομισματα ταβερνας ή Αγοράστε 8 ποντους Forge"
και "Κατασκευάστε ένα πολιτιστικό κτίριο από την εποχη σας ή 2 από την προηγούμενη εποχη"
8: Galileo Galilei: "Ανιχνευσε μια Επαρχία Ή Επίλυση 12 συναντήσεων στον χαρτη Guild"
και "Προσλάβετε 5 μονάδες από της εποχης σας ή 8 από την προηγούμενη εποχη"
9: Galileo Galilei: "Τελειώστε την παραγωγή 4 ωρών 15 φορές"
και "ξοδεψε 12 ποντους Forge
10: Galileo Galilei: "Αποκτήστε 3 τομείς χωρίς μάχες Ή κερδίσετε 6 μάχες στη σειρά"
και "ξοδεψε 14 πόντους Forge"
11: Galileo Galilei: "Τελειώστε την παραγωγή 1 ώρας 30 φορές"
και "ξοδεψε 16 πόντους Forge"
12: Galileo Galilei: "Αποκτήστε τον έλεγχο μιας επαρχίας Ή δωρησε 900 αγαθά από την εποχή σας στο θησαυροφυλακιο της συντεχνιας σας"
και "Ενεργοποιήστε 3 Ενισχύστεις Ή ξοδεψε 30 ποντους Forge
Τελικη ανταμοιβή
πορτρέτο του Galileo Galilei και ένα νέο κτίριο: Sundial Spire /ηλιακη κηλιδα/ρολοι?
= οικιστικο κτιριο δινει αμυντικο μπονους και όταν παρακινείται παράγει 1 ποντο Forge /24h

Αμ δεν σταματησαν τα βασανα του εκει καπου στην κουβεντα τους ''μπαινει'' κι η ταλα
Και τι μας περασες κυρ επιστημονα πλουσιους αγροκτημονες?
το 'η τι το θελες στην 5 και στην 12 αποστολη ?
Που θα τα βρουμε τοσα υλικα της εποχης μας ?

Τοτε ο Γαλιλαιος μονολογωντας σιγοψιθυρισε :
Γιατι αργει η Ιερα Εξεταση να ρθει να με παρει !!!!
 

DeletedUser30097

Guest
Απ' ότι καταλαβαίνω το ζητούμενο στις εναλλακτικές αποστολές δεν είναι μικρότερου βαθμού δυσκολίας, αλλά δίδεται για διευκόλυνση των παικτών που έχουν επιλέξει να ασχοληθούν περισσότερο με την παραγωγή αγαθών κι όχι με την ανάπτυξη των πολεμικών δυνατοτήτων της πόλης τους.
Θαρρώ πως αυτό επιφέρει μία ισορροπία, σε σχέση μ' ότι ίσχυε πριν.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Στην 12 βλεπω Ή.....ιιιιιιιιιιιιιιιιι
θα κλαψω....θα δωρισω 1000 αγαθα στο Θ....:p
 

DeletedUser29206

Guest
Απ' ότι καταλαβαίνω το ζητούμενο στις εναλλακτικές αποστολές δεν είναι μικρότερου βαθμού δυσκολίας, αλλά δίδεται για διευκόλυνση των παικτών που έχουν επιλέξει να ασχοληθούν περισσότερο με την παραγωγή αγαθών κι όχι με την ανάπτυξη των πολεμικών δυνατοτήτων της πόλης τους.
Θαρρώ πως αυτό επιφέρει μία ισορροπία, σε σχέση μ' ότι ίσχυε πριν.
Τώρα όμως δε μας συμφέρει να κάνουμε αυτό με τα αγαθά.
 

DeletedUser30097

Guest
900 τεμάχια αγαθών της τρέχουσας εποχής της πόλης και 300 τεμάχια αγαθών είτε της τρέχουσας είτε της προηγούμενης εποχής της πόλης. Το όλον 1200 τεμάχια αγαθών. Δεν είναι δα κι ακατόρθωτο. Άντε να γεμίσουν και λίγο οι αποθήκες των συντεχνιών. Εξάλλου οι δωρεές αυτές θα έχουν ως απόδοση και μπόλικους πόντους στη γενική κατάταξη των παικτών.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
900 τεμάχια αγαθών της τρέχουσας εποχής της πόλης και 300 τεμάχια αγαθών είτε της τρέχουσας είτε της προηγούμενης εποχής της πόλης. Το όλον 1200 τεμάχια αγαθών. Δεν είναι δα κι ακατόρθωτο. Άντε να γεμίσουν και λίγο οι αποθήκες των συντεχνιών. Εξάλλου οι δωρεές αυτές θα έχουν ως απόδοση και μπόλικους πόντους στη γενική κατάταξη των παικτών.

Καλημερα δεν μπορω να βρω τον Γαλιλαιο γι' αυτο Γιωργο θα ακουσεις εσυ τον ''αντιλογο'' της Μαντας
εαν τον δεις μετεφερε του τα εγγραφως ορατα λεγομενα της
....Ας ξαναπαρουμε απο την αρχη το θεμα ..και ας το δουμε με πιο ρεαλιστικη ματια και γιατι οχι λιγο πιο σοβαρα
Ποιος κανονικος παιχτης χωρις διπλους και τριπλους ανταλλασομενους πιστευει σοβαρα οτι μαζευονται ευκολα 1200 υλικα της εποχης του και για αυτο θα τα ..ξοδεψει για να ολοκληρωσει μια αποστολη (σε οποια εποχη και να ειναι)
Οι αποστολες πχ δινουν 5-10 υλικα της εποχης σου και τα μκ υλικων δινουν υλικα αλλων εποχων (εαν ειναι σε μεγαλυτερη εποχη )
Δεν συνυπολογιζονται καν οι εμμεσες δωρεες υλικων απο τα συντεχνιακα ΜΚ
και το κερασακι τι να τα κανει μια συντεχνια τα υλικα πχ του Α Μ 'η του Ω Μ
Ξερεις ποσα ..αζητητα τετοια υλικα εχουν ..φραξει τα θησαυροφυλακια των συντεχνιων ? κυριως μετα την μοδα των θολων?
Μην με πειτε μετα ..μαυρη γαλη
εαν συντομα '' 'δουμε'' θεμα με μπλοκαρισμα ολων των υλικων του θησαυροφυλακιου
καποιων συντεχνιων
εξαιτιας του μεγαλου αριθμου υλικων των 2 τελευταιων εποχων που θα εχουν συγκεντρωσει
 

DeletedUser30097

Guest
Προσωπικά, δίχως να διατηρώ άλλους λογαριασμούς, μπορώ να δώσω άνετα 180 τεμάχια από κάθε αγαθό της εποχής μου, (σύνολο 900), και 60 τεμάχια από κάθε αγαθό της προηγούμενής της εποχής, (σύνολο 300), αν και προτίμησα να δώσω μια και καλή 300 υπεραγωγούς.
 

DeletedUser30097

Guest
Προσέξατε το πρώτο ζητούμενο της παρακάτω αποστολής;
6: Galileo Galilei: "Τελειώστε 15 παραγωγές σε ένα κτίριο παραγωγής από την εποχη σας...

Η ολοκλήρωση της είναι δυνατή και με την ολοκλήρωση δεκαπέντε πεντάλεπτων παραγωγών. Ίσως ο τύπος αυτού του ζητούμενου να είναι σε δοκιμαστικό στάδιο. Ελπίζω στη φθινοπωρινή εκδήλωση να δούμε αποστολές όπου το ζητούμενο θα 'ναι η ολοκλήρωση 15 τετράωρων ή/και 30 ωριαίων παραγωγών σε κτίρια παραγωγής της τρέχουσας εποχής της κάθε πόλης. Εκεί να σε δω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα!
Έτσι, για να λείψει η αίσθηση ότι είμαστε απολίτιστοι που τους ξεγελάνε οι επιτήδειοι με ψεύτικα μπιχλιμπίδια, (όρα γελοία ζητούμενα αποστολών), και θαρρούν πως κάτι έχουν επιτύχει σαν τις ολοκληρώνουν.
Φυσικά θα περιμένω και οι ανταμοιβές να ΄ναι ανάλογες της δυσκολίας του ζητούμενου της αποστολής... ;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

talamanta

Καμένος Χρήστης
Προσέξατε το πρώτο ζητούμενο της παρακάτω αποστολής;
6: Galileo Galilei: "Τελειώστε 15 παραγωγές σε ένα κτίριο παραγωγής από την εποχη σας...

Η ολοκλήρωση της είναι δυνατή και με την ολοκλήρωση δεκαπέντε πεντάλεπτων παραγωγών. Ίσως ο τύπος αυτού του ζητούμενου να είναι σε δοκιμαστικό στάδιο. Ελπίζω στη φθινοπωρινή εκδήλωση να δούμε αποστολές όπου το ζητούμενο θα 'ναι η ολοκλήρωση 15 τετράωρων ή/και 30 ωριαίων παραγωγών σε κτίρια παραγωγής της τρέχουσας εποχής της κάθε πόλης. Εκεί να σε δω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα!
Έτσι, για να λείψει η αίσθηση ότι είμαστε απολίτιστοι που τους ξεγελάνε οι επιτήδειοι με ψεύτικα μπιχλιμπίδια, (όρα γελοία ζητούμενα αποστολών), και θαρρούν πως κάτι έχουν επιτύχει σαν τις ολοκληρώνουν.
Φυσικά θα περιμένω και οι ανταμοιβές να ΄ναι ανάλογες της δυσκολίας του ζητούμενου της αποστολής... ;)
Καλημερα ..δεν θα γλυτωσεις παλι τον ταλιο αντιλογο
θυμασαι πως αλλιως λεγονται αυτες οι εκδηλωσεις ? mini
πρεπει λοιπον να υπολογιζει καποιος οτι θα πρεπει οι αποστολες να μπορουν να ολοκληρωθουν σε συντομο χρονικο διαστημα απο ολους τους παιχτες
Συνυπολογιζοντας και τον χρονο που θα χρειαστουν για την ολοκληρωση τους και οι υπολοιπες ''εποντες'' αποστολες
+ τον χωρο που ''αντεχουν'' για εξτρα κτιρια εκτακτης αναγκης .... οι πολεις μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Καλημερα ..δεν θα γλυτωσεις παλι τον ταλιο αντιλογο
θυμασαι πως αλλιως λεγονται αυτες οι εκδηλωσεις ? mini
πρεπει λοιπον να υπολογιζει καποιος οτι θα πρεπει οι αποστολες να μπορουν να ολοκληρωθουν σε συντομο χρονικο διαστημα απο ολους τους παιχτες
Συνυπολογιζοντας και τον χρονο που θα χρειαστουν για την ολοκληρωση τους και οι υπολοιπες ''εποντες'' αποστολες
+ τον χωρο που ''αντεχουν'' για εξτρα κτιρια εκτακτης αναγκης .... οι πολεις μας
Η φθινοπωρινή εκδήλωση δεν είναι μία σύντομη εκδήλωση. Διαρκεί πολύ περισσότερο από επτά ημέρες...
Κτίρια έκτακτης ανάγκης; χα χα χα Τα κτίρια πολλαπλών αποδόσεων από τις εκδηλώσεις, τα οποία ουκ ολίγες φορές και ουκ ολίγοι παίκτες έχουν απαξιώσει κι έχουν υποστηρίξει ότι είναι ασήμαντες ανταμοιβές, δέ νομίζω ότι ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία. Δίνουν πολλά, καταλαμβάνουν λίγο χώρο, σε σχέση με τις επιδόσεις τους, απαιτούν δρόμο μίας λωρίδας για τη σύνδεσή τους με το Δημαρχείο και καλύπτουν και πάγιες και έκτακτες ανάγκες της κάθε πόλης.
Το είχα γράψει και θα το επαναλάβω: Το μέλλον ανήκει σ' αυτά, τουλάχιστον για τις πόλεις που έχουν στηθεί έξυπνα, με διορατικότητα και με γνώμονα τη λειτουργικότητα.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Oλα καλα βρε παιδια...
θα συμφωνησω με ολους....:cool:
Και γω τελειωσα αυτο το ΙΒΕΝΤ, αφου ειχα υποσχεθει οτι αν μπει το "ή" στο κατεκτησε μια επαρχια, θα το κανω...εδωσα τα 900 (δυσκολα για μενα, καθως μολις πριν 2 μηνες αλλαξα εποχη και δεν εχω Κτηρια αγαθων της εποχης μου) αγαθα της εποχης μου και τα 300 της προηγουμενης (ευκολα γιατι εχω κτηρια)...
Απλα θελω να επισημανω οτι το "μπονους αμυνας" του Πυργου Ηλιακου Ρολογιου, μπορω να το παρω και διπλασιο απο μια Φλογα Τελετουργιας (εχω καμμια 20αρια στην αποθηκη μου, τις δινει απλοχερα η Ζουγκλα) και με λιγοτερο χωρο...
Οποτε θα κανω like στον φιλο μου το Γιωργη για την φραση του:
Φυσικά θα περιμένω και οι ανταμοιβές να ΄ναι ανάλογες της δυσκολίας του ζητούμενου της αποστολής... ;)

Αυτα, για να μην νομιζουν οτι με ξεγελασαν με 'μπιχλιμπιδια"...ηθελα και ξεγελαστηκα...;)
 

DeletedUser30097

Guest
oz-xrFUIRSuBd0aGspgvjg.png


URQqzxkWR1muhzSN44ACeQ.png

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, δεν είναι ακριβώς ίδιες οι αποδόσεις των δύο κτιρίων.
Βέβαια, αν απομονώσουμε την απόδοση σε ποσοστιαία αύξηση της αμυντικής δυναμικότητας του αμυντικού στρατού της πόλης, η φλόγα τελετουργίας υπερέχει αισθητά.
Δεν είναι όμως κι ευκαταφρόνητο ένα κτίριο διαστάσεων 2Χ3 τ' οποίο δίνει, ανά 24 ώρες, στο Ωκεάνιο Μέλλον:
54 άτομα πληθυσμό (0 η φλόγα τελετουργίας)
17.710 νομίσματα, (χ2 αν κινητοποιηθεί, συν ότι ενίσχυση νομισμάτων μπορεί να πάρει από τα Μεγάλα Κτίρια) (0 η φλόγα τελετουργίας)
1 φορτζ πόντο (αν κινητοποιηθεί) (0 η φλόγα τελετουργίας)
36.000 πόντους στη γενική κατάταξη (80 η φλόγα τελετουργίας)
+6% αύξηση αμυντικής δυναμικότητας του αμυντικού στρατού της πόλης (+8% η φλόγα τελετουργίας) (*)
κι επιπλέον δεν μπορεί να λεηλατηθεί αν έχει κινητοποιηθεί.

(*) Φυσικά, θα προτιμούσα το +6% στην αύξηση της αμυντικής δυναμικότητας να προσμετρούσε στις μονάδες που συνθέτουν τον στρατό επίθεσης...

ΥΓ
Το «λάικ», για το συμφιλιωτικό πνεύμα που διαπνέει γενικότερα το σύνολο των δημοσιεύσεών σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dio21

Καμένος Χρήστης
Nαι, εχεις δικαιο Γιωργη...εγω απομονωσα μονο το μπονους αμυνας, το οποιο με ενδιαφερει κιολλας...οχι οτι τα αλλα που δινει δεν εχουν αξια, αλλα ο καθενας με το ζορι του....
Θα μου πεις τωρα, "τι ζορι τραβαω εγω, που εχω να φαω επιθεση στην πολη μου απο το "αγελαδοκουρεμα?"... σωστα, αλλα ποτε δεν ξερεις ποτε θα χρειαστουν τα μπονους και ειναι μονιμα...;)
Εχω αναφερει οτι θα πρεπει να δουνε οι δημιουργοι το θεμα με την αμυνα του επιθετικου μας στρατου, εδω και χρονια... περιμενω εναγωνιως το κτηριο που θα δινει αυτο το μπονους, απο τοτε...:(
 

DeletedUser30097

Guest
Εχω αναφερει οτι θα πρεπει να δουνε οι δημιουργοι το θεμα με την αμυνα του επιθετικου μας στρατου, εδω και χρονια... περιμενω εναγωνιως το κτηριο που θα δινει αυτο το μπονους, απο τοτε...
Μια από τα ίδια. Κι εγώ, πρόσφατα βέβαια, έγραψα πως θα γιορτάσω τη μέρα που κάποιο κτίριο από εκδήλωση θα προσθέτει δυναμικότητα στην άμυνα του επιθετικού στρατού. :)
 

DeletedUser30464

Guest
ο θολος,το ατομιο και το παρατηρητηριο δινουνε αγαθα της εποχης σου στο θυσαυροφυλακιο χωρις να αδειασει σε καποιον η αποθηκη του .
;)
 
Κορυφή