Ιστορική Σειρά Αποστολών: Μέριλιν Μονρό

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το περιεχόμενο της εκδήλωσης για τη ζωή της Μέριλιν Μονρό
 

DeletedUser29206

Guest
οχι αλλα εβεντ!
Αυτό δεν παίζει να γίνει :p
Η βλακεία δεν είναι τα events αλλά οι ανταμοιβές.
Για παράδειγμα αυτό που θα πάρουμε είναι περίπου ίδιο με το εργαστήρι του τρελού επιστήμονα απλά με έκταση 3χ4.
Εγώ όμως δεν λέω όχι στα δώρα :p
 

DeletedUser30710

Guest
υπομονη , μετα απο αυτο το εβεντ ερχετε κι αλλο , και ολα σχεδον τις ιδιες αποστολες εχουν. ελεος πια
 

DeletedUser30097

Guest
Θα προτιμούσα και κάποιες εκδηλώσεις με αποστολές για ..."δυνατούς λύτες".
Θα θεωρούσα ως δύσκολη αποστολή το να ολοκληρωθούν δώδεκα (12) εικοσιτετράωρες (24ωρες) παραγωγές σε κτίρια παραγωγής της εποχής που βρίσκεται η πόλη και στη συνέχεια, πάλι σε κτίρια παραγωγής της εποχής στην οποία ανήκει η πόλη να ολοκληρωθούν τριάντα έξι (36) οκτάωρες (8ωρες) παραγωγές. Είναι αλήθεια πως το αστείο με τους σιδηρουργούς έχει παρατραβήξει. (Όπως καταλαβαίνεις, Μάριε, εδώ θα είναι πολύ χρήσιμα τα κτίρια πολλαπλών αποδόσεων που δίνονται από τις εκδηλώσεις).


Επίσης, θα πρότεινα και τη δημιουργία μίας "εκδηλωσιακής" επαρχίας, τους τομείς της οποίας θα καλούνταν οι παίκτες να κατακτήσουν. Ποιά είναι η διαφορά με το εξερεύνησε και κατέκτησε μια επαρχία που υπάρχει ως συνήθως στις αποστολές;
  1. Θα πρέπει να την κατακτήσουν όλοι οι παίκτες κι όχι μόνο όσοι δεν έχουν τελειώσει τον χάρτη της ηπείρου.
  2. Τα αμυντικά στρατεύματα στους τομείς της, ενώ θα έχουν την ίδια σύνθεση για τους παίκτες που ανήκουν στην ίδια εποχή, θα έχουν προσαρμοζόμενη δυναμικότητα, (σε άμυνα και σε επίθεση), ίση με την δυναμικότητα του επιτιθέμενου στρατού του κάθε παίκτη. Κατ' αυτόν τον τρόπο όλοι θα "παίξουμε" επί ίσοις όροις και δε θα πρέπει ο φίλος μου ο Diokomo να πηγαίνει με στρατό αυριανής να κατακτήσει τομείς επαρχίας της εποχής Το Μέλλον. Από την άλλη θα ξεχωρίσουν τα "γατάκια" από τους πραγματικούς μαχητές. Φυσικά θα τα βρουν σκούρα κι όσοι με "λαμογιές" έχουν φτάσει στο ...Θεό τα στρατιωτικά Μ/Κ τής πόλης τους, (και δεν εντοπίστηκαν ακόμη), μιας και πλέον οι αποδόσεις αυτών των Μ/Κ δε θα τους δίνουν κανένα πλεονέκτημα, έναντι των άλλων παικτών.

Τέλος, εκείνη η "καταραμένη" αποστολή "εξερεύνησε μια τεχνολογία", η οποία αναγκάζει παίκτες που θέλουν να παραμείνουν σε μια συγκεκριμένη εποχή να προχωρήσουν στην επόμενη εποχή, ενώ είναι αυτόματα ολοκληρωμένη για τους παίκτες που προτίμησαν να τελειώσουν τις τεχνολογίες, θα μπορούσε να αντικατασταθεί από αποστολές του τύπου:
  1. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε στρατιωτικό κτίριο της εποχής σου.
  2. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε παραγωγικό κτίριο της εποχής σου, (όχι τα premium).
  3. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε κτίριο παραγωγής αγαθών της εποχής σου.
  4. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε διακοσμητικό κι ένα από κάθε πολιτιστικό και οικιστικό κτίριο της εποχής σου, (όχι τα premium).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30710

Guest
για σκεψου ομως οτι αν γινει αυτο που λες οσοι ειναι σε μικρες εποχες θα εχουν πολυ μεγαλο θεμα , δεν θα εχουν το χωρο για ολα αυτα , ουτε τις προμηθειες και το χρυσο που απαιτουν για να χτιστουν τοσα κτιρια , οποτε καλυτερα τεχνολογια
αν και νομιζω εχουν πια και δευτερη επιλογη π.χ δωσε τοσους ποντους
 

DeletedUser29206

Guest
Θα προτιμούσα και κάποιες εκδηλώσεις με αποστολές για ..."δυνατούς λύτες".
Θα θεωρούσα ως δύσκολη αποστολή το να ολοκληρωθούν δώδεκα (12) εικοσιτετράωρες (24ωρες) παραγωγές σε κτίρια παραγωγής της εποχής που βρίσκεται η πόλη και στη συνέχεια, πάλι σε κτίρια παραγωγής της εποχής στην οποία ανήκει η πόλη να ολοκληρωθούν τριάντα έξι (36) οκτάωρες (8ωρες) παραγωγές. Είναι αλήθεια πως το αστείο με τους σιδηρουργούς έχει παρατραβήξει. (Όπως καταλαβαίνεις, Μάριε, εδώ θα είναι πολύ χρήσιμα τα κτίρια πολλαπλών αποδόσεων που δίνονται από τις εκδηλώσεις).


Επίσης, θα πρότεινα και τη δημιουργία μίας "εκδηλωσιακής" επαρχίας, τους τομείς της οποίας θα καλούνταν οι παίκτες να κατακτήσουν. Ποιά είναι η διαφορά με το εξερεύνησε και κατέκτησε μια επαρχία που υπάρχει ως συνήθως στις αποστολές;
  1. Θα πρέπει να την κατακτήσουν όλοι οι παίκτες κι όχι μόνο όσοι δεν έχουν τελειώσει τον χάρτη της ηπείρου.
  2. Τα αμυντικά στρατεύματα στους τομείς της, ενώ θα έχουν την ίδια σύνθεση για τους παίκτες που ανήκουν στην ίδια εποχή, θα έχουν προσαρμοζόμενη δυναμικότητα, (σε άμυνα και σε επίθεση), ίση με την δυναμικότητα του επιτιθέμενου στρατού του κάθε παίκτη. Κατ' αυτόν τον τρόπο όλοι θα "παίξουμε" επί ίσοις όροις και δε θα πρέπει ο φίλος μου ο Diokomo να πηγαίνει με στρατό αυριανής να κατακτήσει τομείς επαρχίας της εποχής Το Μέλλον. Από την άλλη θα ξεχωρίσουν τα "γατάκια" από τους πραγματικούς μαχητές. Φυσικά θα τα βρουν σκούρα κι όσοι με "λαμογιές" έχουν φτάσει στο ...Θεό τα στρατιωτικά Μ/Κ τής πόλης τους, (και δεν εντοπίστηκαν ακόμη), μιας και πλέον οι αποδόσεις αυτών των Μ/Κ δε θα τους δίνουν κανένα πλεονέκτημα, έναντι των άλλων παικτών.

Τέλος, εκείνη η "καταραμένη" αποστολή "εξερεύνησε μια τεχνολογία", η οποία αναγκάζει παίκτες που θέλουν να παραμείνουν σε μια συγκεκριμένη εποχή να προχωρήσουν στην επόμενη εποχή, ενώ είναι αυτόματα ολοκληρωμένη για τους παίκτες που προτίμησαν να τελειώσουν τις τεχνολογίες, θα μπορούσε να αντικατασταθεί από αποστολές του τύπου:
  1. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε στρατιωτικό κτίριο της εποχής σου.
  2. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε παραγωγικό κτίριο της εποχής σου, (όχι τα premium).
  3. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε κτίριο παραγωγής αγαθών της εποχής σου.
  4. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε διακοσμητικό κι ένα από κάθε πολιτιστικό και οικιστικό κτίριο της εποχής σου, (όχι τα premium).
Συμφωνώ σε όλα και είναι και πολύ δίκαια. Λίγο αυτό με τα 24ωρα και τα 8ωρα είναι κάπως υπερβολικό γιατί είναι λίγο χρονοβόρο.
Και όντως αυτό ανάφερες στην παρένθεση το έχω κάνει πράξη αρκετές φορές αν και αποφεύγω να το κάνω σε αυτά τα κτίρια που δίνουν forge πόντους.
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι τα εξής:
Αυτό το "εκδηλωσιακής" επαρχίας με ίσο μπόνους επίθεσης και άμυνας.
Και επίσης αυτό με το κάνε έρευνα μία τεχνολογία που πρέπει να γίνει κάτι. Ωστόσο έχω παρατηρήσει πως στις τελευταίες εκδηλώσεις υπάρχει αυτό το "ή" (διαζευκτικό/διαχωριστικό) στο κάνε έρευνα μία τεχνολογία δηλαδή δεν σε αναγκάζει πια.
 

DeletedUser29206

Guest
για σκεψου ομως οτι αν γινει αυτο που λες οσοι ειναι σε μικρες εποχες θα εχουν πολυ μεγαλο θεμα , δεν θα εχουν το χωρο για ολα αυτα , ουτε τις προμηθειες και το χρυσο που απαιτουν για να χτιστουν τοσα κτιρια , οποτε καλυτερα τεχνολογια
αν και νομιζω εχουν πια και δευτερη επιλογη π.χ δωσε τοσους ποντους
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Γιατί;
Γιατί π.χ. σε ένα χρόνο που μπορεί να έχει 5-6 και παραπάνω τέτοια ειδικά κτίρια θα έχει μεγαλώσει αρκετά η πόλη σε αυτόν τον ένα χρόνο διότι αλλάζει γρήγορα εποχές όταν βρίσκεται στους μεσαίωνες κλπ.
 

DeletedUser30097

Guest
Λίγο αυτό με τα 24ωρα και τα 8ωρα είναι κάπως υπερβολικό γιατί είναι λίγο χρονοβόρο.
Εξ αρχής είπα δύσκολες αποστολές. Το χρονοβόρο είναι το λιγότερο. Σκέψου το χώρο που χρειάζεται για να κτιστούν κτίρια παραγωγής και τον χρόνο που απαιτεί το κτίσιμό τους, στις μεγάλες εποχές, για παίκτες που δεν έχουν κτίρια πολλαπλών αποδόσεων ή κιτ ανακαίνισης ή αναβάθμισης για να τα συγχρονίσουν με την εποχή της πόλης τους.
Από την άλλη σκέψου και τις πιθανές ανακατατάξεις στη ρυμοτομία των πόλεων.

για σκεψου ομως οτι αν γινει αυτο που λες οσοι ειναι σε μικρες εποχες θα εχουν πολυ μεγαλο θεμα , δεν θα εχουν το χωρο για ολα αυτα , ουτε τις προμηθειες και το χρυσο που απαιτουν για να χτιστουν τοσα κτιρια , οποτε καλυτερα τεχνολογια
αν και νομιζω εχουν πια και δευτερη επιλογη π.χ δωσε τοσους ποντους
Αναλογικά είναι όλα, και, πίστεψέ με, οι προχωρημένοι παίκτες με τις «φιξαρισμένες» πόλεις θα έχουν μεγαλύτερη δυσκολία να την ολοκληρώσουν. Σκέψου μόνο πόσο χώρο πιάνουν τα κτίρια των προχωρημένων εποχών και πόσο χώρο πιάνουν τ' αντίστοιχα των πρώιμων εποχών. Αναλογίσου βέβαια και το πόσος πληθυσμός απαιτείται για να συνυπάρχουν. Έχει ...ουρά πίσω της η αποστολή!!!
 

furfante

Ενεργό Μέλος
καλησπέρα.....
είναι το πλήθος των εβέντ που ενοχλεί κυρίως και όχι τα δώρα, (αν θέλει τα βάζει κανείς στην πόλη του), και αν θέλετε να τα βλέπετε στις πόλεις μας..... ΔΩΣΤΕ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ....
Απλά εμένα προσωπικά δε μ' αρέσει να ανακατεύω την πόλη μου για κάθε εβέντ που βγαίνει......
Τώρα όσον αφορά το δώρο θα προτιμούσα ένα ναό την γνώσης............
 

DeletedUser29206

Guest
καλησπέρα.....
είναι το πλήθος των εβέντ που ενοχλεί κυρίως και όχι τα δώρα, (αν θέλει τα βάζει κανείς στην πόλη του), και αν θέλετε να τα βλέπετε στις πόλεις μας..... ΔΩΣΤΕ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ....
Απλά εμένα προσωπικά δε μ' αρέσει να ανακατεύω την πόλη μου για κάθε εβέντ που βγαίνει......
Τώρα όσον αφορά το δώρο θα προτιμούσα ένα ναό την γνώσης............
Οι επεκτάσεις είναι μπόλικες αλλά το πρόβλημα είναι οι επεκτάσεις με διαμάντια.
Αυτές τις επεκτάσεις τις έχουνε αυτοί που βάζουν λεφτά αλλά οι άλλοι που προσπαθούν εξαρτούνται ακόμα από αυτές.
 

DeletedUser30710

Guest
εχουμε την επιλογη αν δεν μας αρεσει το δωρο να μην κανουμε τις αποστολες , αλλα ελα που κατι μας πιανει και θελουμε να τις κανουμε και ας το εχουμε στην αποθηκη. αυτο τωρα πως το λες ?
 

furfante

Ενεργό Μέλος
Οι επεκτάσεις είναι μπόλικες αλλά το πρόβλημα είναι οι επεκτάσεις με διαμάντια.
Αυτές τις επεκτάσεις τις έχουνε αυτοί που βάζουν λεφτά αλλά οι άλλοι που προσπαθούν εξαρτούνται ακόμα από αυτές.
Συμφωνώ, αλλά θα μπορούσαν να μπουν περισσότερες επεκτάσεις στους χάρτες ή στις εποχές για να είναι έστω και λίγο μικρότερη η ψαλίδα που χωρίζει αυτούς που αγοράζουν διαμάντια από τους υπόλοιπους.
 

DeletedUser29206

Guest
εχουμε την επιλογη αν δεν μας αρεσει το δωρο να μην κανουμε τις αποστολες , αλλα ελα που κατι μας πιανει και θελουμε να τις κανουμε και ας το εχουμε στην αποθηκη. αυτο τωρα πως το λες ?
Το λέω κλασική στρατηγική του FoE.
Όλοι μας αυτό κάνουμε :p
 

DeletedUser29206

Guest
Συμφωνώ, αλλά θα μπορούσαν να μπουν περισσότερες επεκτάσεις στους χάρτες ή στις εποχές για να είναι έστω και λίγο μικρότερη η ψαλίδα που χωρίζει αυτούς που αγοράζουν διαμάντια από τους υπόλοιπους.
Γιατί αυτοί δε θα πάρουνε αυτές τις νέες επεκτάσεις; Το ίδιο δεν είναι; Όχι Γιάννης, Γιαννάκης
Απλά θα μεγαλώσει η πόλη
 

furfante

Ενεργό Μέλος
εχουμε την επιλογη αν δεν μας αρεσει το δωρο να μην κανουμε τις αποστολες , αλλα ελα που κατι μας πιανει και θελουμε να τις κανουμε και ας το εχουμε στην αποθηκη. αυτο τωρα πως το λες ?
Μαζο...... μπα δε νομίζω. Μη ξεχνάμε ότι στις αποστολές μπορεί να δοθούν και διαμάντια, οπότε........
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Θα προτιμούσα και κάποιες εκδηλώσεις με αποστολές για ..."δυνατούς λύτες".
Θα θεωρούσα ως δύσκολη αποστολή το να ολοκληρωθούν δώδεκα (12) εικοσιτετράωρες (24ωρες) παραγωγές σε κτίρια παραγωγής της εποχής που βρίσκεται η πόλη και στη συνέχεια, πάλι σε κτίρια παραγωγής της εποχής στην οποία ανήκει η πόλη να ολοκληρωθούν τριάντα έξι (36) οκτάωρες (8ωρες) παραγωγές. Είναι αλήθεια πως το αστείο με τους σιδηρουργούς έχει παρατραβήξει. (Όπως καταλαβαίνεις, Μάριε, εδώ θα είναι πολύ χρήσιμα τα κτίρια πολλαπλών αποδόσεων που δίνονται από τις εκδηλώσεις).


Επίσης, θα πρότεινα και τη δημιουργία μίας "εκδηλωσιακής" επαρχίας, τους τομείς της οποίας θα καλούνταν οι παίκτες να κατακτήσουν. Ποιά είναι η διαφορά με το εξερεύνησε και κατέκτησε μια επαρχία που υπάρχει ως συνήθως στις αποστολές;
  1. Θα πρέπει να την κατακτήσουν όλοι οι παίκτες κι όχι μόνο όσοι δεν έχουν τελειώσει τον χάρτη της ηπείρου.
  2. Τα αμυντικά στρατεύματα στους τομείς της, ενώ θα έχουν την ίδια σύνθεση για τους παίκτες που ανήκουν στην ίδια εποχή, θα έχουν προσαρμοζόμενη δυναμικότητα, (σε άμυνα και σε επίθεση), ίση με την δυναμικότητα του επιτιθέμενου στρατού του κάθε παίκτη. Κατ' αυτόν τον τρόπο όλοι θα "παίξουμε" επί ίσοις όροις και δε θα πρέπει ο φίλος μου ο Diokomo να πηγαίνει με στρατό αυριανής να κατακτήσει τομείς επαρχίας της εποχής Το Μέλλον. Από την άλλη θα ξεχωρίσουν τα "γατάκια" από τους πραγματικούς μαχητές. Φυσικά θα τα βρουν σκούρα κι όσοι με "λαμογιές" έχουν φτάσει στο ...Θεό τα στρατιωτικά Μ/Κ τής πόλης τους, (και δεν εντοπίστηκαν ακόμη), μιας και πλέον οι αποδόσεις αυτών των Μ/Κ δε θα τους δίνουν κανένα πλεονέκτημα, έναντι των άλλων παικτών.

Τέλος, εκείνη η "καταραμένη" αποστολή "εξερεύνησε μια τεχνολογία", η οποία αναγκάζει παίκτες που θέλουν να παραμείνουν σε μια συγκεκριμένη εποχή να προχωρήσουν στην επόμενη εποχή, ενώ είναι αυτόματα ολοκληρωμένη για τους παίκτες που προτίμησαν να τελειώσουν τις τεχνολογίες, θα μπορούσε να αντικατασταθεί από αποστολές του τύπου:
  1. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε στρατιωτικό κτίριο της εποχής σου.
  2. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε παραγωγικό κτίριο της εποχής σου, (όχι τα premium).
  3. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε κτίριο παραγωγής αγαθών της εποχής σου.
  4. Έχε στην πόλη σου ένα από κάθε διακοσμητικό κι ένα από κάθε πολιτιστικό και οικιστικό κτίριο της εποχής σου, (όχι τα premium).
Αδερφε Γιωργο λυπησου μας...θα σε ακουσουν...υπαρχει κοσμος που ειναι στα ορια να εγκαταλειψει το ΦΟΕ...στην ομαδα μου καθημερινα γκρινιαζουν...παιχνιδι ειναι και το κανταντησαμε κατανκαστικα εργα.....ελεος......καλοκαιρι κι αυτοι νομιζουν οτι κρεμομαστε πανω στο pc....εχουν χασει τη μπαλα...οχι αλλλα ηβεντ!!!! Τελος μας εχουν καψει...και ξερεις μια να το εγκαταλειψει το παιχνιδι κανεις ειναι, μολις ανακαλυψη μετα ποσο χρονο εχανε ...πισω δεν θα γυριζει ουτε με δωρο ενα τσουβαλι διαμαντια....
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Συμφωνώ, αλλά θα μπορούσαν να μπουν περισσότερες επεκτάσεις στους χάρτες ή στις εποχές για να είναι έστω και λίγο μικρότερη η ψαλίδα που χωρίζει αυτούς που αγοράζουν διαμάντια από τους υπόλοιπους.
Μη νομιζεις και οι επεκτασεις με διαμαντια ειναι πολλες...επισης βρε παιδες εγω δεν καταλαβαινω πως δεν εχετε διαμαντια....παντα ειχα και θα εχω...τα δινω μονο για επεκτασεις για τιποτα αλλο και τα μαζευω απο τη ζουγκλα κυριως...
 

DeletedUser29206

Guest
Αδερφε Γιωργο λυπησου μας...θα σε ακουσουν...υπαρχει κοσμος που ειναι στα ορια να εγκαταλειψει το ΦΟΕ...στην ομαδα μου καθημερινα γκρινιαζουν...παιχνιδι ειναι και το κανταντησαμε κατανκαστικα εργα.....ελεος......καλοκαιρι κι αυτοι νομιζουν οτι κρεμομαστε πανω στο pc....εχουν χασει τη μπαλα...οχι αλλλα ηβεντ!!!! Τελος μας εχουν καψει...και ξερεις μια να το εγκαταλειψει το παιχνιδι κανεις ειναι, μολις ανακαλυψη μετα ποσο χρονο εχανε ...πισω δεν θα γυριζει ουτε με δωρο ενα τσουβαλι διαμαντια....
Τα events δεν είναι κάτι διότι απλά δε χρειάζεται να συμμετάσχεις.
Εμένα με ενοχλούν κυρίως οι ιστορικές σειρές αποστολών που μπαίνουν σχεδόν κάθε μήνα.
Μία εποχιακή είναι αρκετή ιδίως τώρα που μπήκαν και τα σετ κτιρίων.
Πιστεύω πως ούτε και οι ιδικές (ποδόσφαιρο, επέτειος) δεν είναι απαραίτητες.
Καλό θα ήταν να είναι μετρημένες (και συγκεκριμένες δηλαδή να είναι το Halloween, χειμερινή, καλοκαιρινή και πασχαλιάτικη, όχι ό,τι να ΄ναι) οι σειρές αποστολών να είναι δηλαδή π.χ. 4 όπως οι εποχές.
Αρχίζω ναι κουράζομαι και εγώ με τα events που αρχικά μου άρεσαν πολύ.
Θα προτιμούσα να σταματήσει κάποια στιγμή και να συναντάμε τα κτίρια που χάσατε από αυτές τις ιστορικές αποστολές στα εποχιακά events.
 
Κορυφή