Καλοκαιρινή Εκδήλωση 2017

DeletedUser30097

Guest
Άντε να δούμε πού θα τα βάλω τώρα :D
Ναι, αυτό είναι ένα θέμα... Πάντως και να μη τα βάλεις δεν πειράζει. Επιλέγουμε σε κάθε φάση ανάπτυξης της πόλης μας το τι μας συμφέρει να έχουμε κτισμένο. Αν οι αποδόσεις τους σου είναι απαραίτητες άμεσα, τότε βρες στην πόλη σου εκείνα που σου είναι, σχετικά πάντα, λιγότερο χρήσιμα στην παρούσα φάση και αφαίρεσέ τα, έχοντας πάντα κατά νου το να μην χάσεις κτίριο που δε μπορείς να αποκτήσεις ξανά.
Κι εγώ μάλλον δε τα βάλω άμεσα. Τα κυνήγησα όμως και τα απόκτησα γιατί με τα μέχρι στιγμής δεδομένα δε θα μπορώ να τα ξαναβρώ, ενώ πηγάδια των ευχών, ναοί της γνώσης κτλ θα εμφανιστούν ξανά σε εκδηλώσεις ή/και μπορώ να τα αποκτήσω από κειμήλιο στην εκστρατεία, (λέμε τώρα... χαχαχα).
 

DeletedUser29206

Guest
Δοκίμασα στο City Planner και είδα πως θα αργήσω να τα κτίσω :D
Και μάλιστα δε θα τα βάλω έτσι όπως είναι αλλά θα αλλάξω την θέση τους o_O
 

DeletedUser30097

Guest
Και μάλιστα δε θα τα βάλω έτσι όπως είναι αλλά θα αλλάξω την θέση τους
Ευελιξία, προσαρμοστικότητα και δυναμική ρυμοτομία, είναι για μένα το τρίπτυχο της ορθά σχεδιασμένης πόλης, έτσι ώστε να μπορεί να εξυπηρετήσει, ανά πάσα στιγμή, τις ανάγκες του τρόπου παιχνιδιού του κατόχου της. :)
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Και σημερα με αρκετη τυχη και αφου πετυχα 3 φορες διπλο λαχνο στον τροχο και 2 φορες μονο καταφερα και πηρα τα αλλα δυο του σετ που μου λειπανε οποτε αν ολοκληρωσω την μαχαρανη θα εχω και τα δυο σετ ολοκληρα. Παραξενο πραγμα η τυχη. Τωρα να δουμε που θα κανω χωρο να τα βαλω!!
 

DeletedUser29206

Guest
Βάζω στοίχημα πως θα μπει το επόμενο event που θα έχει σετ και εμείς ακόμα να τα κτίσουμε :p
 

DeletedUser30097

Guest
Τωρα να δουμε που θα κανω χωρο να τα βαλω!!
Θα περιμένεις από την τύχη να επιλέξουν οι αρμόδιοι ως απόδοση του νέου Μ/Κ την κλωνοποίηση.
Έτσι θα γκρεμίσεις όλα τα στρατιωτικά σου κτίρια, πλην μίας 2Χ3 κρυψώνας κακοποιών, και θα κερδίσεις μπόλικο ελεύθερο ωφέλιμο χώρο και φυσικά πληθυσμό, πράγμα που θα σου επιτρέψει να γκρεμίσεις και κάμποσα από τα οικιστικά σου κτίρια, μιας και θα σου περισσεύει ο πληθυσμός, κερδίζοντας ακόμη περισσότερο ελεύθερο ωφέλιμο χώρο.
Ο χώρος μάλιστα αυτός θα σου είναι άμεσα διαθέσιμος και δε θα πρέπει να δώσεις ως αντίτιμο για να τον αποκτήσεις διαμάντια, μετάλλια ή να ξεκλειδώσεις τεχνολογίες που δίνουν επεκτάσεις. Επίσης θα δοθεί ίσα σε όλους, ενώ οι επιπλέον των υπαρχουσών επεκτάσεις είναι μόνο για εκείνους που έχουν έχουν εξαντλήσει τις ...υπάρχουσες. Τους φτασμένους δηλαδή.
Έτσι θα μπορέσεις σ' αυτόν τον ελεύθερο χώρο να βάλεις όλες τις ομάδες κτιρίων που έχεις συγκεντρώσει, να κτίσεις ειδικά κτίρια που δίνουν αυξημένες ή/και πολλαπλές αποδόσεις και γενικά να αξιοποιήσεις ότι το καλύτερο έχεις στην αποθήκη σου.
Κατ΄ αυτόν τον τρόπο θα έχεις μία δυναμική εκμετάλλευση του ήδη υπάρχοντος χώρου της πόλης σου, αντί για την εκτατική που ωφελεί, όπως προέγραψα, άμεσα και κύρια τους φτασμένους «δεινόσαυρους» του παιχνιδιού.
Θα έχεις λοιπόν το Αλκατράζ ως στρατώνα κακοποιών και τις υπόλοιπες μονάδες, απ' όλες τις εποχές θα τις παίρνεις από την απόδοση της κλωνοποίησης.
Βέβαια αυτό θα έχει την σθεναρή άρνηση των «μεγάλων» λογαριασμών, μιας και με δεδομένο ότι έχουν ήδη τούμπανο το αλκατράζ, αν τουμπανιάσουν και το Μ/Κ που αποδίδει κλώνους θα έχουν μεγάλο πρόβλημα υπερσυγκέντρωσης στρατού και συνεπώς προβλήματα σύνδεσης στο παιχνίδι.
Σκέψου πως ένα αλκατράζ στο 30ο-40ο επίπεδο σε συνδυασμό με αντίστοιχα επίπεδα στο κτίριο της κλωνοποίησης θα είναι πιο χρήσιμο από ένα αλκατράζ στο 80ο επίπεδο, μιας και θα υπάρχει ισορροπία στην απόδοση στρατιωτικών μονάδων στην πόλη και δίχως πρόβλημα υπερσυγκέντρωσης θα έχει η πόλη τις μονάδες που απαιτούνται για να συμμετέχει ο κάτοχός της ενεργά σ' όλα τα σκέλη του παιχνιδιού.
Ιδίως αν συνδυαστεί και με την αμυντική ενίσχυση του επιτιθέμενου στρατού, οπότε θα υπάρχουν περισσότεροι τραυματίες και λιγότερες απώλειες, οι μεγάλοι λογαριασμοί δε θα ξέρουν τι να κάνουν για να γλιτώσουν από τις μονάδες που παραγει το αλκατράζ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30631

Guest
Καλημέρα. Αγόρασα 2 σετ λαχνών και έπαιξα ως εξής. Αν είχε τμήμα του σετ του δρώμενου που δεν το είχα, τότε γύριζα απλά. Αν δεν είχε τότε ανανέωνα. Μου έτυχαν και τα 10, μερικά 2 φορές.
Το πρόβλημά μου τώρα είναι άλλο: Που θα τα βάλω;
Ο σχεδιασμός του παιχνιδιού με τις επεκτάσεις ήταν για 2-3 δρώμενα το χρόνο, που δεν έδιναν και πάντα κτίριο δρώμενου. Έτσι τα κτ΄ρια των δρώμενων χωρούσαν έστω και δύσκολα. Τώρα μετά από τόσα δρώμενα και με την άνοδο της συχνότητας των ρώμενων σε 8-9 (σωστό) τα κτίρα δρώμενων αλλά και τα κτίρια δώρα είναι τόσα που οι σελίδες στην απογραφή αυξάνονται συνεχώς, γεμίζοντάς την.
Τη λύση την έχω πει: Για κάθε δρώμενο με νέα κτ΄ριρια ή σετ κτιρίων να δίνεται δωρεάν επέκταση τόση όση χρειάζεται στην υπάρχουσα έκταση ή έστω δημιουργία νέας έκτασης που θα μπαίνουν μόνο τα κτίρια των δρώμενων. Ξέρω πως δεν είναι εύκολο προγραμματιστικά, αλλά είναι απαραίτητο για την ομαλή ροή του παιχνιδιού.
Επεκτάσεις, θέλουμε επεκτάσεις, η πόλη μας ασφυκτιά πλέον. (Τα ίδια λέγανε 50 χρόνια (35 ο ίδιος) και για το σχέδιο πόλεως των Χανίων. Δεν έγιναν επεκτάσεις και δημιουργήθηκε ο θεσμός των αυθαιρέτων....)
Ευχαριστώ
 

DeletedUser30097

Guest
Ειλικρινά, δεν μπορώ να κατανοήσω το γιατί θεωρείται απαραίτητο στις πόλεις να χωράνε τα πάντα.
Το τι απαρτίζει την κάθε πόλη έχει άμεσο αντίκτυπο στην ενδυνάμωσή της, στην εξέλιξη του λογαριασμού στο παιχνίδι και, φυσικά, στην θέση του κατόχου της στη γενική κατάταξη.
Συνεπώς, η αξιοποίηση του ωφέλιμου προς δόμηση χώρου, είναι βασικό συστατικό στοιχείου του συναγωνισμού μεταξύ των παικτών, μιας κι ο παίκτης που θα 'χει σχεδιάσει καλύτερα τη ρυμοτομία της πόλης του και θα 'χει τοποθετήσει σ' αυτήν κτίρια των οποίων οι αποδόσεις, συσχετιζόμενες πάντα, θα του δίνουν πλεονέκτημα, θα επικρατήσει έναντι των υπολοίπων, που πιθανόν να έχουν κάνει υποδεέστερες ή και λανθασμένες επιλογές κτιρίων κι έχουν κακοσχεδιασμένη πόλη.
 

DeletedUser30631

Guest
Ειλικρινά, δεν μπορώ να κατανοήσω το γιατί θεωρείται απαραίτητο στις πόλεις να χωράνε τα πάντα.
Δεν είπα να χωράνε τα πάντα. Αλλά οι επεκτάσεις σχεδιάστηκαν πριν αυξηθούν τα δρώμενα, τα κτίρα των δρώμενων και τα σετ κτιρίων των δρώμενων. Αυξάνουν την ανάγκη για χώρο και δεν την ικανοποιούν, ούτε καν κατά ένα ποσοστό, ώστε ο καλός παίκτης να τοποθετήσει τα σωστά κτίρια και να έχει το πλεονέκτημα που λες.
Σου έδιναν ένα δοχείο που χωρά 3 λίτρα φρούτα και σου έδιναν διάφορα φρούτα 4 λίτρων. Έτσι επέλεγες τα 3 λίτρα φρούτα που σου άρεσαν ή σε βόλευαν περισσότερο και πέταγες αυτά που σε βόλευαν λιγότερο. Όποις έκανε τη σωστή επιλογή είχε το πλεονέκτημα που λες.
Και ξαφνικά σου δίνουν 1 λίτρο ακόμη κάθε τόσο, χωρίς να σου δίνουν μεγαλύτερο δοχείο. Φτάνεις στα 5 λίτρα και πετάς τα 2. Φτάνεις τα 6 λίτρα και πετάς τα 3, θα φτάσεις στο 12 ή στα 30 π.χ. λίτρα και θα πετάς τα 9/12, τα 12/15, τα 27/30 κ.ο.κ. Γιατί δεν δίνουν μια επέκταση (1 λίτρο χώρου π.χ. για κάθε επιπλέον 2 λίτρα φρούτων που δίνουν;). Γιατί δεν κρατούν την αναλογία έστω 3/4 σταθερή;
Γιατί το κάνουν αυτό; Δεν βλέπουν ότι είναι παράλογο; Αν μου το εξηγήσεις θα δεχτώ την άποψή σου και θα σταματήσω να ζητάω επέκταση του σχεδίου πόλεως...
 

DeletedUser30097

Guest
Δεν είπα να χωράνε τα πάντα. Αλλά οι επεκτάσεις σχεδιάστηκαν πριν αυξηθούν τα δρώμενα, τα κτίρα των δρώμενων και τα σετ κτιρίων των δρώμενων. Αυξάνουν την ανάγκη για χώρο και δεν την ικανοποιούν, ούτε καν κατά ένα ποσοστό, ώστε ο καλός παίκτης να τοποθετήσει τα σωστά κτίρια και να έχει το πλεονέκτημα που λες.
Σου έδιναν ένα δοχείο που χωρά 3 λίτρα φρούτα και σου έδιναν διάφορα φρούτα 4 λίτρων. Έτσι επέλεγες τα 3 λίτρα φρούτα που σου άρεσαν ή σε βόλευαν περισσότερο και πέταγες αυτά που σε βόλευαν λιγότερο. Όποις έκανε τη σωστή επιλογή είχε το πλεονέκτημα που λες.
Και ξαφνικά σου δίνουν 1 λίτρο ακόμη κάθε τόσο, χωρίς να σου δίνουν μεγαλύτερο δοχείο. Φτάνεις στα 5 λίτρα και πετάς τα 2. Φτάνεις τα 6 λίτρα και πετάς τα 3, θα φτάσεις στο 12 ή στα 30 π.χ. λίτρα και θα πετάς τα 9/12, τα 12/15, τα 27/30 κ.ο.κ. Γιατί δεν δίνουν μια επέκταση (1 λίτρο χώρου π.χ. για κάθε επιπλέον 2 λίτρα φρούτων που δίνουν;). Γιατί δεν κρατούν την αναλογία έστω 3/4 σταθερή;
Γιατί το κάνουν αυτό; Δεν βλέπουν ότι είναι παράλογο; Αν μου το εξηγήσεις θα δεχτώ την άποψή σου και θα σταματήσω να ζητάω επέκταση του σχεδίου πόλεως...
Κάθε επιλογή έχει και το αντίτιμό της, τα υπέρ και τα κατά της. Με κάθε είσοδο σε νέα εποχή, με κάθε ξεκλείδωμα νέας τεχνολογίας αυξάνονται οι επιλογές για τ' αντικείμενα που μπορεί κανείς να τοποθετήσει στην πόλη του. Με τις 64 επιπλέον ψηφίδες, που μέσω των επεκτάσεων δίνονται σε κάθε νέα εποχή καλύπτεται το εύρος των νέων κτιρίων που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει; Ή μήπως καλύπτεται η έκταση που καταλαμβάνουν τα Μ/Κ της κάθε εποχής;
Σαφώς κι όχι, και σωστά, κατά τη γνώμη μου.
Αν είχα στην πόλη μου Κολοσαίο, Παναγία των Παρισίων, Βόγιατζερ, Ντηλ Καστλ, Μέγα Βασίλειο κι ένα σωρό άλλα κτίρια, σίγουρα δε θα μπορούσα να έχω αυτά που τώρα υπάρχουν. Επιλογές φίλε μου. Επιλογές με τα συνεπακόλουθά τους.
Πάμε και σ' ένα άλλο θεματάκι όμως:
Αν δοθούν νέες επεκτάσεις, αν δηλαδή προκριθεί η αύξηση της έκτασης του ωφέλιμου χώρου μιας πόλης, έναντι της δυναμικής αξιοποίησης της υπάρχουσας, τότε άμεσα ωφελημένοι ποιοι θα είναι;
Θα είναι οι «δεινόσαυροι», οι φτασμένοι παίκτες, οι παίκτες που έχουν εξαντλήσει όλες τις διαθέσιμες επεκτάσεις μεταλλίων, διαμαντιών, τεχνολογιών και επαρχιών του χάρτη της ηπείρου.
Αλίμονο σ' όσους θέλουν ακόμη μερικά εκατομμύρια μετάλλια για να πάρουν όλες τις μέχρι στιγμής διαθέσιμες επεκτάσεις μεταλλίων.
Αλίμονο σ' όσους θέλουν μερικές δεκάδες χιλιάδες ακόμη διαμάντια για να πάρουν όλες τις μέχρι στιγμής διαθέσιμες επεκτάσεις διαμαντιών.
Αλίμονο, τέλος, σ' όλους εκείνους που υπολείπονται στο ξεκλείδωμα των τεχνολογιών.
Γι' όλους αυτούς, όσες νέες επεκτάσεις και να δοθούν θα είναι άχρηστες, ενώ οι ομάδες κτιρίων και τα μεμονωμένα κτίρια ειδικών αποδόσεων θα απαιτούν τον ίδιο χώρο για να τοποθετηθούν στην πόλη τους, που θα απαιτούν κι από τους πιο προχωρημένους παίκτες.
Αντίθετα, οι πιο προχωρημένοι παίκτες θα αξιοποιήσουν άμεσα όποια νέα επέκταση δοθεί κι έτσι θα μεγαλώσει ακόμη περισσότερο το χάσμα με τους υπόλοιπους, απογοητεύοντάς τους.
Μήπως πρέπει η λύση να αναζητηθεί στο να βρεθεί τρόπος να μπορεί ο κάθε παίκτης να εξοικονομήσει ωφέλιμο χώρο στην πόλη του, δίχως να αυξηθεί από επιπλέον επεκτάσεις η έκτασή της;
Αυτός ο ωφέλιμος χώρος θα μπορεί να είναι ΑΜΕΣΑ αξιοποιήσιμος από κάθε παίκτη, κάθε εποχής.
Ρίξε μια ματιά σε δημοσιεύσεις μου σχετικά με τις αποδόσεις που προτείνω για το όποιο νέο Μ/Κ.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Συμφωνω με το φιλο που ζηταει επεκτασεις, αλλα με καποιο οριο, παιδια...
Θα συμφωνησω ομως, ποιο πολυ με τον Γιωργη, σαν γενικη αποψη σε αυτα που λεει, στο θεμα των επεκτασεων...γιατι?
Πολυ απλα, συμφωνω οτι η εκμεταλευση του χωρου σε καθε πολη ειναι βασικο κομματι του παιχνιδιου, και ειναι αυτο που ξεχωριζει τους παικτες σε σωστα και ορθολογικα σκεπτομενους και σε "παζαρτζηδες" (ελα, ελαααα παρε, απολα εχωωωω)....:rolleyes:
Αν ειχαμε τις απειρες προεκτασεις τι θα γινοταν?... θα ειχαμε ολοι τις ιδιες ακριβως πολεις με τα ιδια ακριβως κτηρια, και την ιδια ακριβως ρημοτομια...
copy-paste δλδ, που ετσι και αλλιως γινετε και τωρα, αλλα αναλογα με τον τροπο παιχνιδιου του καθενος μας, δεν βολευει σε ολους η ιδια ιστορια...
Για το θεμα του χωρου τωρα...απλα θα πρεπει και καποιοι, που ειναι εποχη Αυριο πχ,(εγω δλδ..:p) να αποφασισουν να γκρεμισουν καποια κτηρια που ηταν καλα για την Προοδευτικη, αλλα στο Αυριο τι τα θελουν?
Επισης απο την ωρα που μας δωθηκε η ευκαιρια να εχουμε το κιτ αποθηκευσης, λυθηκαν και τα χερια των "ερωτευμενων" με καποια κτηρια και αυτων που τα κρατανε ολα για συναισθηματικους λογους....και των Σκρουτζ ακομα...;)
Και το βασικοτερο... η αποθηκη μας δεν εχει οριο (μην τους δινω και ιδεες τωρα, ε?) και αυτο βοηθαει ωστε να μην πεταμε στα σκουπιδια οτι νομιζουμε οτι δεν μας κανει...μπορει να το χρειαστουμε, μου εχει τυχει αρκετες φορες... τωρα αν θελει καποιος να πεταει-διαγραφει -για δικους του λογους- κομματια απο την αποθηκη του, προβλημα του... παντως με το ανοιχτο οριο καλυπτετε και η περιπτωση του καλαθιου που λεει ο gortys, καθως δεν πεταμε...μενουν μεσα...
Τεσπα, οπως το βλεπει κανεις...
Να τελειωσω με την προτροπη βεβαια, οτι ΝΑΙ...χρειαζονται νεες επεκτασεις...απο τη στιγμη μαλιστα που οι σχεδιαστες εχουν ανοξει χωραφια, πιστευω οτι θα ερθουν και αυτες...αλλα εχω την εντυπωση οτι θα τις "πουλανε" ακριβα....
Αλλωστε "γη" αγοραζεις.....:D ετσι και αλλιως ολα εικονικα μας τα εχουν κανει, γιατι οχι και αυτην?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
;)
Και το βασικοτερο... η αποθηκη μας δεν εχει οριο (μην τους δινω και ιδεες τωρα, ε?) και αυτο βοηθαει ωστε να μην πεταμε στα σκουπιδια οτι νομιζουμε οτι δεν μας κανει...μπορει να το χρειαστουμε, μου εχει τυχει αρκετες φορες... τωρα αν θελει καποιος να πεταει-διαγραφει -για δικους του λογους- κομματια απο την αποθηκη του, προβλημα του... παντως με το ανοιχτο οριο καλυπτετε και η περιπτωση του καλαθιου που λεει ο gortys, καθως δεν πεταμε...μενουν μεσα...
Τεσπα, οπως το βλεπει κανεις...
Να τελειωσω με την προτροπη βεβαια, οτι ΝΑΙ...χρειαζονται νεες επεκτασεις...απο τη στιγμη μαλιστα που οι σχεδιαστες εχουν ανοξει χωραφια, πιστευω οτι θα ερθουν και αυτες...αλλα εχω την εντυπωση οτι θα τις "πουλανε" ακριβα....
Αλλωστε "γη" αγοραζεις.....:D ετσι και αλλιως ολα εικονικα μας τα εχουν κανει, γιατι οχι και αυτην?
...Ορκο μην παιρνεις
ισως δεν ειναι μακρυα η στιγμη που θα υπαρξει .. αντιστοιχο προβλημα με αυτο που ειχε γινει στο παρελθον εξ αιτιας του μεγαλου αριθμου ανεξαρτητων μοναδων
οπου ανεξαρτητες μοναδες νοερα ορα πακετα ποντων κλπ
 

DeletedUser30097

Guest
οπου ανεξαρτητες μοναδες νοερα ορα πακετα ποντων
Το συγκεκριμένο θέμα και οι καθυστερήσεις που επέφερε στο παιχνίδι αντιμετωπίστηκε. Κοίτα εδώ στην ενότητα «Άλλες ανταμοιβές» και στην παράγραφο «Forge Πόντοι», και επίσης κοίτα κι εδώ στο δεύτερο σημείο τής ενότητας «Λοιπά».
 

DeletedUser30631

Guest
Κάθε επιλογή έχει και το αντίτιμό της, τα υπέρ και τα κατά της. Με κάθε είσοδο σε νέα εποχή, με κάθε ξεκλείδωμα νέας τεχνολογίας αυξάνονται οι επιλογές για τ' αντικείμενα που μπορεί κανείς να τοποθετήσει στην πόλη του. Με τις 64 επιπλέον ψηφίδες, που μέσω των επεκτάσεων δίνονται σε κάθε νέα εποχή καλύπτεται το εύρος των νέων κτιρίων που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει; Ή μήπως καλύπτεται η έκταση που καταλαμβάνουν τα Μ/Κ της κάθε εποχής;
Σαφώς κι όχι, και σωστά, κατά τη γνώμη μου.
Αν είχα στην πόλη μου Κολοσαίο, Παναγία των Παρισίων, Βόγιατζερ, Ντηλ Καστλ, Μέγα Βασίλειο κι ένα σωρό άλλα κτίρια, σίγουρα δε θα μπορούσα να έχω αυτά που τώρα υπάρχουν. Επιλογές φίλε μου. Επιλογές με τα συνεπακόλουθά τους.
Πάμε και σ' ένα άλλο θεματάκι όμως:
Αν δοθούν νέες επεκτάσεις, αν δηλαδή προκριθεί η αύξηση της έκτασης του ωφέλιμου χώρου μιας πόλης, έναντι της δυναμικής αξιοποίησης της υπάρχουσας, τότε άμεσα ωφελημένοι ποιοι θα είναι;
.
Καλημέρα. Δεν διαφώνησα με τη δυναμική αξιοποίηση του χώρου της πόλης μας. Το αντίθετο λέω ότι αυτή (σε σχέση με τον αρχικό προγραμματισμό) ανατράπηκε με τη συνεχή αύξηση των δρώμενων και των συνηθισμένων κτιρίων που δίνουν, των νέων κτιρίων των δρώμενων και των σετ των δρώμενων.
Θα έπρεπε -όπως απέδειξα και με το παράδειγμα των φρούτων- να δοθεί ένα αντίβαρο (leverage), ένας τρόπος εξισορρόπησης της νέας αναλογίας κτιρίων με χώρο με την παλιά αναλογία. Αν δηλαδή πριν τα συνεχή δρώμενα είχες ανάγκη π.χ. 300 πεδία για να τα βάλεις όλα και σου έδινε το παιχνίδι 200 ο λόγος είναι 3/2. Τώρα σιγά-σιγά, δρώμενο με το δρώμενο η αναλογία έχει γίνει 5/2 και θα γίνει 6/2, 7/2, 10/2, 20/2 κοκ.
Αν δεν βλέπεις την ανισορροπία
(της οποίας το λόγο ύπαρξης και μεγέθυνσης δεν έχεις ακόμη εξηγήσει) και την συνεχή αύξησή της, τότε δεν έχω άλλο μέχρις στιγμής επιχείρημα να σε πείσω.
Γι αυτό πρότεινα οι νέες επεκτάσεις να δίνονται με κάθε δρώμενο και να είναι ανάλογες με τα κτίρια που δίνονται σε κάθε δρώμενο. Ώστε να παρεμείνει σταθερή η αναλογία ανάγκης με τον διατειθέμενο χώρο και να παύσει η αυξανόμενη ανισορροπία.
 

DeletedUser30097

Guest
Αν δεν βλέπεις την ανισορροπία (της οποίας το λόγο ύπαρξης και μεγέθυνσης δεν έχεις ακόμη εξηγήσει) και την συνεχή αύξησή της, τότε δεν έχω άλλο μέχρις στιγμής επιχείρημα να σε πείσω.
Σαφώς και δεν παρέχεται ο ισόποσος χώρος για να μπούνε όλα, για να χωρέσουν στην κάθε πόλη τα πάντα.
Αυτό είναι και το ζήτημα! Εδώ έγκειται η διαφοροποίηση μεταξύ των επιλογών των παικτών. Να μην μπορούν να μπουν όλα. Να πρέπει ο καθείς να επιλέξει. Άλλος θα επιλέξει κτίρια που δίνουν φορτζ πόντους, άλλος θα επιλέξει κτίρια που ενισχύουν τη δυναμικότητα των στρατιωτικών μονάδων κι άλλος θα επιλέξει κτίρια που ενισχύουν τα αποθέματα αγαθών στην αποθήκη του.
Χρησιμοποιώντας κατάλληλα και το εργαλείο αποθήκευσης, θα μπορεί αργότερα, δίχως να στερηθεί κάποιο μοναδικό ή/και ειδικό κτίριο, το οποίο θα θεωρεί πως δεν τον εξυπηρετεί άλλο στην παρούσα φάση της πόλης του, να το βάλει στην αποθήκη του, χρησιμοποιώντας το χώρο που καταλάμβανε για να τοποθετήσει κάποιο άλλο, το οποίο θεωρεί ότι, και πάλι στη συγκεκριμένη φάση ανάπτυξης της πόλης του, τον βοηθά περισσότερο.
 

DeletedUser29206

Guest
Συγγνώμη για την εμφάνισή μου, θέλω και εγώ να πω την άποψή μου :)
Κατ' αρχήν όλα είναι θέμα στρατηγικής όπως είναι και το είδος του παιχνιδιού.
Χρειάζεται μία ομαλή διαμόρφωση της πόλης, φυσικά με τον δικό του τρόπο για να είναι μοναδική.
Δεύτερον πιστεύω ότι είναι σωστό που υπάρχει αυτή η δυσκολία με τις επεκτάσεις διότι περιορίζει τους παίκτες.
Ωστόσο, πιστεύω ότι ο περιορισμός είναι λίγο μεγαλύτερος από ό,τι πρέπει εκτός και αν έχεις τελειώσει με τις επεκτάσεις των διαμαντιών που αυτό είναι αρκετά δύσκολο για αυτούς που δε χρησιμοποιούν πιστωτικές κάρτες.
Για αυτό τον λόγο υποστηρίζω την πρόσθεση νέων επεκτάσεων στο παιχνίδι.
Δεν επιμένω να είναι πολλές άλλωστε δεν το θέλω αυτό.
Τουλάχιστον να υπάρχει μία δυσκολία στο να τις κερδίσεις.
 

DeletedUser31421

Guest
Καλησπέρα, έχω κερδίσει όλα τα κτίρια που δίνει η καλοκαιρινή εκδήλωση εκτός από το σιντριβάνι ελέφαντας το οποίο όμως δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ στο καζίνο! Συμβαίνει και σε άλλους ή μήπως θα μας δοθεί μετά το τέλος της εκδήλωσης...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα, έχω κερδίσει όλα τα κτίρια που δίνει η καλοκαιρινή εκδήλωση εκτός από το σιντριβάνι ελέφαντας το οποίο όμως δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ στο καζίνο! Συμβαίνει και σε άλλους ή μήπως θα μας δοθεί μετά το τέλος της εκδήλωσης...
Καλησπερα οχι δεν θα δωθει
σιγουρα θα εχει εμφανιστει απλως δεν το προλαβαινετε γιατι ειναι μονο 1 στον τροχο που εμφανιζεται
 

DeletedUser29206

Guest
Καλησπέρα, έχω κερδίσει όλα τα κτίρια που δίνει η καλοκαιρινή εκδήλωση εκτός από το σιντριβάνι ελέφαντας το οποίο όμως δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ στο καζίνο! Συμβαίνει και σε άλλους ή μήπως θα μας δοθεί μετά το τέλος της εκδήλωσης...
Προσπάθησε να το κερδίσεις, είναι οι τελευταίες μέρες :eek:
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Γεγονος ειναι παντως οτι ειναι λιγο μουφα να εχεις ενα ηβεντ που το κανεις ολοκληρο και λογω ατυχιας δεν εχεις τα κτηρια....ασε που ετσι δημιουργειται αδικια....αν τους αρεσει ο τζογος ας εβαζαν μοναδικα κτηρια ασχετα....για να μην πω πως ο τροχος βλεπει τι σου λειπει και ποτε δεν εμφανιζεται.....Το εχουν παρακανει με την πονηρια.....μας αντιμετωπιζουν σαν ηλιθιους...Νομιζω δεν θα ξανασχοληθω με ηβεντ.... που να χαριζει επιθεση βουνο....και ασχετα με το οτι εγω συμπληρωσα και τα 10 κτηρια..
 
Κορυφή