Συζήτηση Καλοκαιρινή Εκδήλωση 2020

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με την Καλοκαιρινή Εκδήλωση 2020.
Να θυμάστε πως μέχρι να μπει η εκδήλωση επιτρέπονται μόνο γενικά σχόλια, ενώ spoilers επιτρέπονται μόνο στον αντίστοιχο τομέα του φόρουμ
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
ευχαριστούμε πολύ για την Βίλλα ! μεγάλο . . αλλά αξίζει ! :)
 

finrοd

Banned
Jack Sparrow.pngJack sparrow.jpgΚάπως στον Johnny Depp ως Jack Sparrow μου «φέρνει» η ...μούρη που στην προσωπογραφία εικονίζεται. .Είχατε δεν είχατε μου τον βάλατε και στο ΦοΕ.
Να δεις που ο Greg75 έχει χώσει την ...ουρίτσα του! Ποιος τον πιάνει τώρα... Δε φτάνει που την φόρεσε εδώ, στο φόρουμ, θα μου την χώσει και στο παχνίδι τώρα την μούρη...
:oops:

Πάντως, το επαναλαμβάνω, «γιαλαντζί» σπουργίτης ο τύπος, φιγουρα- τζής! Καλός για την Καραϊβική, μα λίγος, πολύ λίγος για το ΦοΕ.
:smiling_imp:

Ποιές οι διαστάσεις του Μεγάλου Επάθλου τής φετινής εκδήλωσης; Πόσες στρατιωτικές μονάδες αποδίδει; Πόση αύξηση στην επίθεση παρέχει; Θαρρώ πως κρυψίνοια διακατέχει τα μέλη του φόρουμ που διατηρούν λογαριασμό στον διακομιστή τής Βήτα έκδοσης. Τι την έχουμε την ενότητα για τα σπόιλερ βρε;
Την ...καταδίκη μου, (αλλιιώς: το 'χει η μοίρα μου γραμμένο), μόλις πρίν λίγες μέρες ξεμπέρδεψα με την ρυμοτόμηση της πόλης. Φτου κι από την αρχή, δουλειά να μην μας λείπει....:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Εσύ που έχωσες την ουρίτσα σου και έχουν γεμίσει τα καθημερινά βραβεία πάλι με φρουρούς οικισμού, αναβαθμίσεις των, πυργάκια και παραπυργάκια;;;
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
δεν υπάρχουν καθημερινά βραβεία σε αυτην την εκδήλωση !
δεν μπορείτε δηλαδη να μαζευετε . . μεχρι να μπει αυτο που θέλετε :p
θέλει κάθε μέρα να κοιτάς την ρόδα .. και όταν βρεις εκει μέσα αυτό που θέλεις, και δεν το εχει παρει ήδη καποιος γείτονας . .να παίξεις !
finrod ελα στα spoilers για την απαντηση στην ερωτηση σου δεν μπορω εδω . .ακόμα . .απο . .Τρίτη μου είπανε απο το control :p
 

finrοd

Banned
θέλει κάθε μέρα να κοιτάς την ρόδα .. και όταν βρεις εκει μέσα αυτό που θέλεις, και δεν το εχει παρει ήδη καποιος γείτονας . .να παίξεις !
Ή μαζεύεις, μαζεύεις,....μαζεύεις και σαν δεις αυτό που θες ορμάς με όσο το δυνατόν περισσότερες προσπάθειες. Προσωπικά, από τη μέση της εκδήλωσης και μετά τον τροχό θα ...τιμήσω! :)

ΥΓ (αργοπορημένο λόγω ...αργοπορημένης ενημέρωσης)
Τώρα που είδα και τα δεδομένα τής «Βίλας τού Κυβερνήτη» στην ΦοΕπαίδεια, μια παρατήρηση-απορία:
Γιατί η επιθετική ενίσχυση που παρέχει, κι αυτή μα κι άλλα ειδικά κτίρια, δεν είναι ίδια για όλες τις εποχές, όπως οι φορτζ πόντοι, από τη στιγμή που το μέγεθός της είναι το ίδιο; (εντάξει, για νομίσματα, πληθυσμό, ικανοποίηση, κατανοήτο μιας κι ακολουθεί τα δεδομένα τής εποχής, όπως και για τους βαθμούς κατάταξης, μιας κι εξαρτώνται από τον συντελεστή τής εποχής που ανήκει).
Η αύξηση που παρέχει δεν είναι σε απόλυτους αριθμούς, ποσοστιαία είναι, το δε ποσοστό της εφαρμόζεται επί των προκαθορισμένων τιμών των στρατιωτικών μονάδων τής κάθε εποχής. Αν ήταν σε απόλυτο αριθμό θα το καταλάβαινα.
Εξάλλου, πιο «ζόρι» είναι να την «χώσει» στην πόλη του λογαριασμός που βρίσκεται σε κάποια από τις πρώιμες εποχές τού παιχνιδιού, (λόγω περιορισμένου χώρου), απ' ότι ένας φτασμένος στις προχωρημένες εποχές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Δεν είναι βίλα αυτή.....είναι ΒΙΛΑΡΑ !!!!
Αν το διαβάζουν ...Κύπριες, ενδεχομένως να κάνουν τα πάντα για να την αποκτήσουν! χαχαχα Όσοι γνώση τής Κυπριακής γλώσσας έχουν, καταλαβαίνουν τι ακριβώς εννοώ! ;):D:D:D
 

lowflight

Νέο Μέλος
Πάντως τώρα που πλησιάζει το τέλος του καλοκαιρινού διαγωνισμού είναι σχεδόν αδύνατον να φτάσεις στο τελευταίο επίπεδο.
Μπορεί να είμαι γκαντέμης και να έπεσα σε άπνοιες αλλά το ΙΙΙ για το καραβάκι είναι μία στις 12.
Μόνο μια φορά μου έχει βγάλει δουβλόνι στα συμβάντα.
Δηλαδή μόνο με διαμάντια τερματίζει?
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Πάντως τώρα που πλησιάζει το τέλος του καλοκαιρινού διαγωνισμού είναι σχεδόν αδύνατον να φτάσεις στο τελευταίο επίπεδο.
Μπορεί να είμαι γκαντέμης και να έπεσα σε άπνοιες αλλά το ΙΙΙ για το καραβάκι είναι μία στις 12.
Μόνο μια φορά μου έχει βγάλει δουβλόνι στα συμβάντα.
Δηλαδή μόνο με διαμάντια τερματίζει?

Νομίζω ότι απλά είσαι από τους άτυχους της εκδήλωσης, γιατί από το feedback που έχουμε πάρει και από τα social media, πολλοί έχουν καταφέρει να ολοκληρώσουν ήδη το κτίριο χωρίς διαμάντια
 

finrοd

Banned
Μια διασαφήνιση παρακαλώ:
Δεδομένων ότι το κτίσμα «Η Βίλα τού Κυβερνήτη», ανήκοντας στην κατηγορία «Οικιστικά Κτίρια», κινητοποιείται από τα τελευταία και μπορεί να λεηλατηθεί σαν δεν έχει κινητοποιηθεί, θα ήθελα να μου διασαφηνιστεί το εάν κατά τη λεηλασία της, οι στρατιωτικές μονάδες που παράγει εντάσσονται στις εφεδρείες του λεηλάτη ή απλώς χάνονται, δίχως να αυξάνουν τις εφεδρείες του κατόχου της.
Ευχαριστώ!
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Πάντως τώρα που πλησιάζει το τέλος του καλοκαιρινού διαγωνισμού είναι σχεδόν αδύνατον να φτάσεις στο τελευταίο επίπεδο.
Μπορεί να είμαι γκαντέμης και να έπεσα σε άπνοιες αλλά το ΙΙΙ για το καραβάκι είναι μία στις 12.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Στις 10 προσπάθειες μου, οι 6 πεφτουν στο I...
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Μια διασαφήνιση παρακαλώ:
Δεδομένων ότι το κτίσμα «Η Βίλα τού Κυβερνήτη», ανήκοντας στην κατηγορία «Οικιστικά Κτίρια», κινητοποιείται από τα τελευταία και μπορεί να λεηλατηθεί σαν δεν έχει κινητοποιηθεί, θα ήθελα να μου διασαφηνιστεί το εάν κατά τη λεηλασία της, οι στρατιωτικές μονάδες που παράγει εντάσσονται στις εφεδρείες του λεηλάτη ή απλώς χάνονται, δίχως να αυξάνουν τις εφεδρείες του κατόχου της.
Ευχαριστώ!

Τα 'οικιστικά κτίρια" δεν κινητοποιούνται τελευταία. Η προτεραιότητα που δίνετε στην κινητοποίηση έχει να κάνει με το τί δίνει όταν κινητοποιηθεί, και όχι αν είναι οικιστικό η κάτι άλλο. Οι ναοί γνώσης οικιστικά είναι, οι σκοτεινές πύλες το ίδιο κτλ.
Η Βίλα αν λεηλατηθεί θα δώσει forge πόντους και νομίσματα. Αν έχει κινητοποιηθεί και δίνει στον έχοντα την Βίλα στρατιώτες και υλικά, δεν μπορεί να λεηλατηθεί.
 

finrοd

Banned
Σωστά μα και λάθος τα που γράφεις. Πώς λειτουργεί στην Βήτα έκδοση;
Στη FoEπαίδεια, στην καρτέλα της δείχνει ότι παράγει, ΔΙΧΩΣ κινητοποίηση, στρατιωτικές μονάδες και αν κινητοποιηθεί φορτζ πόντους κι αγαθά.
Συνεπώς σωστό πως έχει προτεραιόττητα στις κινητοποιήσεις, μα τι συμβαίνει αν, παρ' ελπίδα, μείνει δίχως κινητοποίηση; Οι στρατιωτικές μονάδες λεηλατούνται ή απλώς χάνονται για τον ιδιοκτήτη της;
Παραθέτω και την εικόνα από το λήμμα τής FoEpaedia
VG.jpg
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
. . . έχουν βάλει ανάποδα μονάδες και forge πόντους χαχαχχα !
αν δεν κινητοποιηθεί δεν υπάρχουν μονάδες . . .
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Villa beta.jpg

Και εδώ απο τον beta που δεν εχει κινητοποιηθει ακόμη η βίλα . .
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Μάλλον θα πρέπει να βρεις κάποιον να στην κινητοποιεί...
 

finrοd

Banned
. . . έχουν βάλει ανάποδα μονάδες και forge πόντους χαχαχχα !
αν δεν κινητοποιηθεί δεν υπάρχουν μονάδες . . .
Θεματάκι!
Αν δεν δίνει φορτζ πόντους με την κινητοποίηση, τότε ΔΕΝ έχει προτεραιότητα στο να κινητοποιηθεί, όπως συμβαίνει και με τον «Καρβουνιάρη».
Διακριτικά το γράφει η Ρηνιώ.... χαχαχα (Είναι απίθανη στις ....κομψές διατυπώσεις!)
Να 'σαι καλά για την ενημέρωση. Χρησιμότατη!

Μάλλον θα πρέπει να βρεις κάποιον να στην κινητοποιεί...
Σωστό, εφόσον θα ισχύσουν και στην τελική έκδοση, τα ισχύοντα στην Βήτα έκδοση.
Γαι να δω. Θα διορθωθεί στην FoEπαίδεια ή θα ισχύουν αυτά που στο λήμμα της αναγράφονται... χεχε

ΥΓ
Τι πάω και βρίσκω όμως και δια ερωτημάτων τα θίγω! :p

ΥΓ2 (αργοπορημένο)
Στοίχημα τα διαμάντια μου, (διπλά ή τίποτε), ή, έστω, μια παγωμένη λεμονάδα, ότι το λήμμα στην ελληνόγλωσση FoEπαίδεια είναι που θα διορθωθεί!
Σιγουράκι είνια, μετά τής Ρηνιώς την απάντηση! χαχαχα

ΥΓ3 (λαχανιασμένο και καταϊδρωμένο)
Πάντως, και στην αγγλόφωνη FoEπαίδεια, ακριβώς τα ίδια με την ελληνόφωνη αναγράφονται.
Απλώς ....αντέγραψε η δική μας CM, δίχως να ελέγξει. Άντε να δούμε σε ποια πρώτα θα διορθωθεί το λήμμα.:p
«Φάτους» στη στροφή Ρηνιώ!!! :D:D:D:D
gv_en.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*
Κορυφή