Καρναβάλι 2019

DeletedUser29206

Guest
Ναι αυτό το σκέφτηκα και εγώ.
Τότε με τις μπάλες τις παίρναμε στην αποθήκη.
Τώρα θα πρέπει να είμαστε μέσα και να περιμένουμε την κατάλληλη ευκαιρία.
 

DeletedUser32582

Guest
4000 φιορινια ξοδεψα σημερα -που ειχα μαζεψει τις προηγουμενες μερες- μηπως και πετυχω τα σπιτια στην πιατσα που εβγαλε.
που τετοια τυχη...δεν καταλαβαινω γιατι η εταιρεια το εχει κανει τοσο δυσκολο...στατιστικα θα επρεπε να το ειχα παρει...

Εγώ είμαι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση. Ξόδεψα 56 λαχνούς στο 5% και 11 λαχνούς στο 15% και δεν πήρα ούτε 1 φιορίνι. Προφανώς τα ποσοστά που αναφέρουν δεν ισχύουν.
Εκνευρίστηκα, και σκευτόμουν αν αξίζει να παίζεις και να εκνευρίζεσαι... :)
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Εγώ είμαι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση. Ξόδεψα 56 λαχνούς στο 5% και 11 λαχνούς στο 15% και δεν πήρα ούτε 1 φιορίνι. Προφανώς τα ποσοστά που αναφέρουν δεν ισχύουν.
Εκνευρίστηκα, και σκευτόμουν αν αξίζει να παίζεις και να εκνευρίζεσαι... :)

Το ιδιο σκεφτομουν και γω για το JOKER....;)
 

DeletedUser32582

Guest
Μόνο που το τζόκερ δεν έχει 5% πιθανότητα, έχει 4 προς 100 εκατομμύρια. :)
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ναι, αλλα οσο ποιο πολλες στηλες παιζεις τοσο αυξανεις τις πιθανοτητες προς το μερος σου....
Στο FoE εχεις 5% σε καθε ριξια....οσες και να παιξεις, 5% στη καθε μια....;)
 

DeletedUser29206

Guest
Νομίζω είναι καλύτερα να βλέπετε το ποτήρι μισό άδειο:
Έχετε 95% πιθανότητα για να αποτύχετε κάθε φορά!
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Εγώ είμαι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση. Ξόδεψα 56 λαχνούς στο 5% και 11 λαχνούς στο 15% και δεν πήρα ούτε 1 φιορίνι. Προφανώς τα ποσοστά που αναφέρουν δεν ισχύουν.
Εκνευρίστηκα, και σκευτόμουν αν αξίζει να παίζεις και να εκνευρίζεσαι... :)

εχω ξοδεψει 10.000 φιορινια μεχρι τωρα σε σεντουκια με πιθανοτητες απο 7%-12%.με ενα μεσο ορο το σεντουκι 200-220 φιορινια εχω ανοιξει 50 τουλαχιστον.εχω παρει μονο ενα βραβειο απο ολο το σετ.ανοιγω δηλαδη με ποσοστο επιτυχιας 1 στα 50 ισον 2%.ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτο που δινει η εταιρεια.λενε ψεμματα για τις πιθανοτητες και προφανως δεν ισχυουν.
για να παρω δηλαδη ολο το σετ (τα 5 σπιτια + 5 αναβαθμισεις) -αν εξαιρεσει κανεις οτι σου δινει το 1 το αρχικο και αλλες 2 αναβαθμισεις μενουν 7 σετ- τοτε θα πρεπει να ξοδεψω 70.000 φιορινια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!πλεον δεν προκειται να το παρω το σετ και θα ανοιγω μονο για να πετυχω οτι αλλο εχουν τα σεντουκια (forge ποντους κλπ) και θα προσευχομαι να μην πετυχω τιποτα απο το σετ.η κοροιδια εχει και τα ορια της
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Δεν θελω να δωσω αβαντα στο νεο -σχετικα- συστημα που ακολουθει το ΦοΕ εδω και ενα+ χρονο, δλδ αυτο του τζογου και των πιθανοτητων... σε καθε περισταση ειμαι υπερ του να ξοδεψω χρονο, πορους και ισως(?) και διαμαντια, αλλα να ξερω σε τι στοχευω...

Αλλα...
μιλατε για τις πιθανοτητες...απο τη πρωτη στιγμη μας ειχαν κανει γνωστο, οτι....
το ποσοστο που αναφερετε, αφορα ΚΑΘΕ προσπαθεια...
δλδ πχ 7% να κερδισεις κατι και εχεις 10 προσπαθειες?
7% θα εχεις σε καθε προσπαθεια, οποτε δεν παει αρθροιστικα...
δλδ δεν σημαινει οτι θα κανεις 100 προσπαθειες και σιγουρα οι 7 θα ειναι κερδισμενες...
μπορει να ειναι 40 μπορει και καμμια....
αυτο ειναι τζογος... οποτε οποιος θελει τζογαρει....

** θα προτεινα στην εταιρεια να προχωρησει σε σημανσεις αναλογες, ωστε να γνωριζουν οι παικτες οτι το παιχνιδι περιεχει επι μερους παιχνιδια, που παραπεμπουν σε "τυχερα παιγνια"... ισως και λογω της ηλικιας πολλων παικτων, να επιβαλετε...
Αλλιως θα πρεπει να δωσουν επιλογη, να μπορει ο καθε παικτης να επιλεγει αν θελει τζογο ή οχι....
 

DeletedUser32582

Guest
Τι διαφορά έχει αν το ποσοστό αναφέρεται σε κάθε προσπάθεια; Έτσι λειτουργούν οι ανεξάρτητες πιθανότητες (π.χ. το ζάρι). Και 5% σημαίνει κερδίζεις 5 φορές στις 100 ριξιές κατά μέσο όρο. Είναι ξεκάθαρο ότι εδώ υπάρχει θέμα με την παραγωγή "τυχαίων" αριθμών στο παιχνίδι.
(Σε όλο το παιχνίδι, όχι μόνο στην εκδήλωση. Στην εκδήλωση γίνεται εμφανές επειδή έχεις πολλές συνεχόμενες δοκιμές.)
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Δεν θελω να δωσω αβαντα στο νεο -σχετικα- συστημα που ακολουθει το ΦοΕ εδω και ενα+ χρονο, δλδ αυτο του τζογου και των πιθανοτητων... σε καθε περισταση ειμαι υπερ του να ξοδεψω χρονο, πορους και ισως(?) και διαμαντια, αλλα να ξερω σε τι στοχευω...

Αλλα...
μιλατε για τις πιθανοτητες...απο τη πρωτη στιγμη μας ειχαν κανει γνωστο, οτι....
το ποσοστο που αναφερετε, αφορα ΚΑΘΕ προσπαθεια...
δλδ πχ 7% να κερδισεις κατι και εχεις 10 προσπαθειες?
7% θα εχεις σε καθε προσπαθεια, οποτε δεν παει αρθροιστικα...
δλδ δεν σημαινει οτι θα κανεις 100 προσπαθειες και σιγουρα οι 7 θα ειναι κερδισμενες...
μπορει να ειναι 40 μπορει και καμμια....
αυτο ειναι τζογος... οποτε οποιος θελει τζογαρει....

** θα προτεινα στην εταιρεια να προχωρησει σε σημανσεις αναλογες, ωστε να γνωριζουν οι παικτες οτι το παιχνιδι περιεχει επι μερους παιχνιδια, που παραπεμπουν σε "τυχερα παιγνια"... ισως και λογω της ηλικιας πολλων παικτων, να επιβαλετε...
Αλλιως θα πρεπει να δωσουν επιλογη, να μπορει ο καθε παικτης να επιλεγει αν θελει τζογο ή οχι....

στο επισημασμενο αυτο ακριβως σημαινει η πιθανοτητα 7/100.αν παιξεις 100 φορες με πιθανοτητα 7% θα κερδισεις τις 7.
και αν οχι τις 7 τις 5 σιγουρα...οχι 1 στα 100 που κανει η εταιρεια.επισης θα μπορουσες να κερδισεςι και περισσοτερες φορες
αλλα αυτο ειναι ανεκδοτο...
 

DeletedUser29206

Guest
Λάθος!
Οι πιθανότητες λειτουργούν ανεξάρτητα με την προηγούμενη προσπάθεια. Δηλαδή σε κάθε προσπάθεια έχεις τον ίδιο αριθμό αποτυχίας και αντίστοιχα επιτυχίας και δεν αλλάζει με το πόσες φορές παίζεις. Αυτό συνεπάγεται ότι αν προσπαθείς άπειρες φορές δε σημαίνει ότι θα κερδίσεις οπωσδήποτε κάποια φορά.
Αυτό ειναι το μυστικό που κρύβουν οι πιθανότητες ή για την ακρίβεια όλα τα παραπάνω που πίστευε είναι η ψευδαίσθηση που σας δημιουργεί.
Για αυτό τον λόγο επιμένω να βλέπετε το ποτήρι μισό άδειο, δηλαδή ότι έχετε 95% πιθανότητα να αποτύχετε και να μην βλέπετε ότι έχετε 5% να επιτύχετε, γιατί το βλέπετε αισιόδοξα και πέφτετε στην παγίδα. Το κόλπο είναι να αποφεύγεις την αποτυχία και όχι να κυνηγάς την επιτυχία ;)
 

DeletedUser29206

Guest
Ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω αυτό το χαρακτηριστικό που επικρατεί στο παιχνίδι και έχει προκαλέσει τέτοια σύγχυση. Δε είναι άδικο να το χαρακτηρίσουμε και παιχνίδι τζόγου αφού σε κάθε σημείο του παιχνιδιού παρατηρούμε πιθανότητες το οποίο είναι άλλο πράγμα με την στρατηγική. Η έννοια πιθανότητα είναι διάφορη με την έννοια στρατηγικής και δεν συμπίπτουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά συγνώμη που θα σας το πω αλλά έχετε ασελγήσει πάνω στην έννοια της πιθανότητας. Αν παίξεις το παίγνιο 100 φορές με 5% δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα κερδίσεις σίγουρα τις 5. Αν το παίξεις άπειρες φορές... τότε να το κουβεντιάσουμε. Επίσης αν με 11 εισιτήρια επιλέγεις να τα βάλεις με 5% it’s your choice που λένε και στο χωριό μου.. απλά να θυμάσαι ότι έχεις περιπου 50% να μην σου κάτσει ούτε μια.
 

DeletedUser29206

Guest
Λάθος, έχεις πάλι 95% να μη σου κάτσει τίποτα!
 

DeletedUser29206

Guest
Ο λόγος που θα κερδίσεις μετά από τόσες προσπάθειες δεν είναι επειδή αθροίστηκαν οι πιθανότητες αλλά επειδή μετά από τόσες προσπάθειες πέτυχες το 5%
 
Ο λόγος που θα κερδίσεις μετά από τόσες προσπάθειες δεν είναι επειδή αθροίστηκαν οι πιθανότητες αλλά επειδή μετά από τόσες προσπάθειες πέτυχες το 5%
Φίλε μου, δεν λέω ότι θα κερδίσεις ούτε ότι θα χάσεις μετά από χ προσπάθειες. Αυτό που λέω είναι ότι αν παίξεις και τα 11 εισιτήρια με 5% τότε η πιθανότητα να μην κερδίσεις ούτε μια φορά είναι περίπου 50%.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα συγμ που παρεμβαινω ομως το εκαστοτε ποστοστο % σημαινει οτι καθε φορα που δοκιμαζει καποιος μετραει απο την αρχη και ειναι ανεξαρτητο απο την προηγουμενη δοκιμη
δηλ καθε δοκιμη λαχνου'η μπαουλου (συγκεκριμενο δωρο )
επιφερει το ποσοστο πχ 5% απο την αρχη
αλλο το μπαουλο με τα φιορινα και την πιθανοτητα να πετυχεις καποιο συγκεκριμενο δωρο
και αλλο το να κερδισεις τον ..μπουναμα του σουμα των ζαριων

η δευτερη περιπτωση ειναι ακομη ..πιο δυσκολη γιατι θα πρεπει να συνυπολογισετε οτι παραλληλα μπορει να δοκιμαζουν και αλλοι γειτονες με τα ιδια ..ποσοστα οποτε δεν ξερετε σε ποιον και ποτε θα κατσει το 5%
 

DeletedUser25588

Guest
ξερουμε στην ασημενια κατηγορια στο πρωταθλημα αν δινει 4 σχεδια η 2;;;; η φωτογραφια δειχνει 2 σχεδια απο την μια μικρο κενο και αλλα 2 σχεδια διπλα.... στην ασημενια κατηγορια....... αρα ειναι 4 ταα σχεδια που θα παρουμε; αν ειμαστε στην ασημενια κατηγορια; εστειλα στην διαχειρηση και δυστηχως η απαντηση ηταν οτι περνεις αυτα που βλεπεις.... το θεμα ειναι οτι εγω βλεπω 4, αλλα αν δωσουν 2 και εγω νομιζω οτι θα παρω 4, ξερετε μετα θα γινει εδω μεσα ε;;
 

dio21

Καμένος Χρήστης
ξερουμε στην ασημενια κατηγορια στο πρωταθλημα αν δινει 4 σχεδια η 2;;;; η φωτογραφια δειχνει 2 σχεδια απο την μια μικρο κενο και αλλα 2 σχεδια διπλα.... στην ασημενια κατηγορια....... αρα ειναι 4 ταα σχεδια που θα παρουμε; αν ειμαστε στην ασημενια κατηγορια; εστειλα στην διαχειρηση και δυστηχως η απαντηση ηταν οτι περνεις αυτα που βλεπεις.... το θεμα ειναι οτι εγω βλεπω 4, αλλα αν δωσουν 2 και εγω νομιζω οτι θα παρω 4, ξερετε μετα θα γινει εδω μεσα ε;;

Λογικα αυτα που βλεπουμε σαν 2 ειναι ενα.... ενα κτηριο ή μια αναβαθμιση, λεει η επεξηγηση....αυτο που βλεπουμε σαν σετ, ειναι ή καρτα κτιριου ή αναβαθμισης....
αν βαλεις επισης το κερσορα πανω και περασεις θα δεις οτι αναβοσβηνει 2 φορες στα 4 και μια στο 2....
οποτε με τη λογικη...
Τωρα γιατι απο τη διαχειρηση σου απαντησαν αυτο που λες, δεν ξερω....δεν μοιαζει ομως για απαντηση καποιου που ξερει, οποτε μαλλον ουτε αυτοι ξερουν(?)...
 
Κορυφή