Κατάφωρη Αδικία

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser32755
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser32755

Guest
Ο λογαριασμός αυτός δημιουργήθηκε, ως είχα δικαίωμα να το κάνω, επιβεβαιωμένο κι από μέλος της ΟΔ, (δείτε εντός του περιέκτη), διότι σύμφωνα με τη Νέα Τάξη Πραγμάτων πρώτα λαμβάνει χώρα η «εκτέλεση» όποιου θεωρούμε ως παραβάτη κι έπειτα του απαγγέλουμε το κατηγορητήριο, κι αν θέλει η υπεράσπισή του ας βρει τρόπο να αναπτύξει τις απόψεις της υπερασπίζοντάς τον, κι ο ίδιος ας ...αναστηθεί για να απολογηθεί!!
O Tempora o Mores! (Κικέρων)
dimiourgia-polis-snm.png

Ας δούμε το «σώμα του (υποτιθέμενου) εγκλήματος», για το οποίο ο λογαριασμός μου ως finrod αποκλείστηκε μόνιμα από το παρόν φόρουμ:
Όχι τύχη. ΛΑΜΟΓΙΑ. Ποιός με διασφαλίζει ότι δεν έχουν προβλέψει, κατά τον προγραμματισμό, να έχουν τη δυνατότητα να δίνουν σε συγκεκριμένους λογαριασμούς το μέγιστο των πολύτιμων λίθων, (που ούτε με διαμάντια δεν μπορείς να αποκτήσεις, ξανατονίζω), και σε άλλους το ελάχιστο;

Δυστυχώς, και τίμια να είναι η γυναίκα του Καίσαρα, παραέξω ως πόρνη φαίνεται. Κι όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά.
Αθάνατη ελληνική λαϊκή θυμοσοφία!!

ΥΓ
Εκτός από τους νουμπάδες και τους απερίσκεπτους, οι υπόλοιποι το ξέρουμε πως από το μαγαζί του παλαιοπώλη συμφέρει να αγοράσεις τα που θέλεις.
Πώς θα το κάνεις όμως δίχως πολυτιμους λίθους;
Και από που ΜΟΝΟ παίρνεις πολύτιμους λίθους;
ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Edit: μόνιμος αποκλεισμός από το φόρουμ για εξύβριση της εταιρείας

Δε διακρίνω καμμία αναφορά σε ΝΟΜΙΚΟ πρόσωπο, (όπως είναι οι εταιρείες), αλλά ούτε και σε φυσικό πρόσωπο, (αν και για αυτό θα τα πούμε εν ευθέτω χρόνω).
Πώς λαμβάνει χώρα εξύβριση προς οιονδήποτε κι οτιδήποτε, ενώ ουδεμία αναφορά σε αυτόν ή αυτό δεν γίνεται;
Επειδή έχω ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ τού τι ακριβώς έγραψα και τι ακριβώς εννοώ με αυτό, ενώ έχω ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ τού τι το άτομο που συνέταξε το «edit» ή/και επέβαλε την άδικη ποινή έχει κατανοήσει διαβάζοντάς το, θα ήθελα από το αυτό άτομο να μου εξηγήσει που εξυβρίζω την εταιρεία, σε ποιά φράση, με ποιες λέξεις.

Επιφυλάσσομαι δε, να δημοσιεύσω μία ...ανάλυση του κειμένου μου, όπου θα φαίνεται ξεκάθαρα και στους μη κατέχοντες καλά την ελληνική γλώσσα ότι δεν υπάρχει καμμία εξύβριση προς καμμία εταιρεία, την οποία θα μπορούν να την επιβεβαιώσουν απευθυνόμενοι σε οποιονδήποτε έγκριτο φιλόλογο/γνώστη της ελληνικής γλώσσας.

Αυτά προς το παρόν!

ΥΓ
Διευκρίνηση: Για όσους τη σημειολογία των γραπτών μηνυμάτων στο διαδίκτυο δεν κατέχουν, διευκρινίζω πως η χρήση κεφαλαίων γραμματικών χαρακτήρων στα γραφόμενα σημαίνει πως ο γράφων τα τονίζει, ως να τα έλεγε με υψωμένη, δυνατή φωνή αν μπορούσε να πει ομιλώντας.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
ρε συ Γιωργο γραφεις τεχνηεντως με κεφαλαια ΛΑΜΟΓΙΑ.αυτο τωρα ειναι σαν την πυθια.μπορει να εννοείς λαμόγια ή λαμογιά. και η εταιρεία το μεταφραζει λοιπον οπως θελει και νομιζω οτι το μεταφρασε σαν λαμόγια.μετα λες οτι μαλλον εχουν προβλεψει να δινουν το μεγιστο των πολυτιμων λιθων σε συγκεκριμενους παικτες (εδω αναφερεσαι σε φυσικα προσωπα, τους προγραμματιστες).και μετα ξανα-αναφερεσαι στην εταιρεια σαν πορνη.και στο τελος παλι ΛΑΜΟΓΙΑ.
εγω συμφωνω μαζι σου πως η ποινη ειναι αδικη και μακαρι να την ανακαλεσουν.μπορει να μην τους εξυβρισες με χυδαιες εκφρασεις, αλλα σαφως τους προσεβαλλες.τωρα αν δεν το καταλαβαινεις νομιζω οτι δεν θα μπουν καν στον κοπο να στο εξηγησουν.
ελπιζω παντως να αποκατασταθει το προβλημα με το λογαριασμο σου στο φορουμ.
φιλικα
Σταθης
 

DeletedUser32755

Guest
Θα απαντήσω αρχικά στην αναφορά σου στη χρήση κεφαλαίων, η οποία είναι και η πιο οφθαλμοφανής.
1. Αν δεν καταλάβαιναν ή αν θεωρούσαν ότι υπήρχε διττή ερμηνεία ας ρώταγαν πριν την «σκανδάλη» πατήσουν.
2. Ας δούμε τη χρήση τής λέξη ΛΑΜΟΓΙΑ. Απαντώντας σε έτερο μέλος του φόρουμ που ανέφερε την λέξη «τύχη», γράφω:
«Όχι τύχη. ΛΑΜΟΓΙΑ.»
Εύκολο είναι. Ας βάλουμε τους τόνους τώρα.
Όχι τύχη. Λαμόγια. Ε, δεν πάει. στην λέξη τύχη δεν αντιδιαστέλλεται η λέξη Λαμόγια.
Όχι τύχη, Λαμογιά. Νομίζω πως έτσι μόνο μπορεί να αναγνωσθεί και να είναι συντακτικά ορθό, έχοντας και νόημα.
Αν έγραφα, «Όχι τυχεροί. ΛΑΜΟΓΙΑ», τότε σίγουρα θα έπρεπε να διαβαστεί ως Λαμόγια, δηλαδή, Όχι τυχέροι. Λαμόγια.
Αυτά για τα κεφαλαία. Α, και στο τέλος, θέλοντας να δώσω έμφαση στην λειτουργία απόδοσης των πολύτιμων λίθων του υφιστάμενου στησίματος του παλαιοπώλη, ξαναφωνάζω ΛΑΜΟΓΙΑ, (λαμογιά).
Στο ΥΓ θαρρώ αναφέρομαι, για όσους δεν τη γνώριζαν, στη σημειολογία χρήσης κεφαλαίων στα διαδικτυακά γραπτά μηνύματα. Οι άνθρωποι της ΟΔ τη γνωρίζουν πολύ καλά.

Όσον αφορά το «πόρνη», ε φίλε μου. Έκφραση είναι. Κανέναν δε λέω πόρνη. Γράψε την έκφραση
«Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται» στη μηχανή αναζήτησης που χρησιμοποιείς στο διαδίκτυο και θα δεις τη σημασία της. Εξάλλου, αν υποτεθεί πως τα άτομα της ΟΔ δεν τη γνωρίζουν, μήπως είναι ακατάλληλα για τη θέση και τα καθήκοντα που επιτελούν; Για διάβασέ το καλά.
«ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.... ως πόρνη ΦΑΙΝΕΤΑΙ» γράφω. Γιατί άραγε γράφω το δυστυχώς; Και δεν λέω πως ΕΙΝΑΙ αλλά πως ΦΑΙΝΕΤΑΙ πόρνη. Στο χέρι τους είναι να μην φαίνεται. Αλλά θα επανέλθω σε αυτό, στη λειτουργία δηλαδή του παλαιοπώλη, εν ευθέτω χρόνω.
Τέλος πάντων, η φράση έχει σχέση κι αναφέρεται στη ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ και χρησιμοποιείται ευρέως και στην κοινωνική ζωή και ιδίως στην πολιτική. Ιστορικά δε, φέρεται να την έχει πει ο Ιούλιος Καίσαρας σαν χώρισε με την Πομπηία.

Και η σιωπή φίλε μου, μόνο ενοχή κρύβει. Δύο μέρες θα περιμένω να μου απαντήσουν στο ερώτημα που έβαλα, που, ποιον, σε ποια φράση, με ποιες λέξεις υβρίζω.

ΥΓ (αργοπορημένο)
Έχε υπομονή κι ίσως εκπλαγείς. Ίσως παραδεχτώ ότι κάπου, στο εν λόγω ή σε άλλο μου μήνυμα στο φόρουμ, χρησιμοποιώ υποτιμητικό χαρακτηρισμό ή ύβρη κατά προσώπου. Αλλά στο μήνυμα μου που αυτό θα συμβεί θα καταλήγω με την φράση ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ. Και θα είναι, πίστεψέ με, έκθετοι, διότι δε θα τολμήσουν να κάνουν το «ΠΗΔΗΜΑ».
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Θα απαντήσω αρχικά στην αναφορά σου στη χρήση κεφαλαίων, η οποία είναι και η πιο οφθαλμοφανής.
1. Αν δεν καταλάβαιναν ή αν θεωρούσαν ότι υπήρχε διττή ερμηνεία ας ρώταγαν πριν την «σκανδάλη» πατήσουν.
2. Ας δούμε τη χρήση τής λέξη ΛΑΜΟΓΙΑ. Απαντώντας σε έτερο μέλος του φόρουμ που ανέφερε την λέξη «τύχη», γράφω:
«Όχι τύχη. ΛΑΜΟΓΙΑ.»
Εύκολο είναι. Ας βάλουμε τους τόνους τώρα.
Όχι τύχη. Λαμόγια. Ε, δεν πάει. στην λέξη τύχη δεν αντιδιαστέλλεται η λέξη Λαμόγια.
Όχι τύχη, Λαμογιά. Νομίζω πως έτσι μόνο μπορεί να αναγνωσθεί και να είναι συντακτικά ορθό, έχοντας και νόημα.
Αν έγραφα, «Όχι τυχεροί. ΛΑΜΟΓΙΑ», τότε σίγουρα θα έπρεπε να διαβαστεί ως Λαμόγια, δηλαδή, Όχι τυχέροι. Λαμόγια.
Αυτά για τα κεφαλαία. Α, και στο τέλος, θέλοντας να δώσω έμφαση στην λειτουργία απόδοσης των πολύτιμων λίθων του υφιστάμενου στησίματος του παλαιοπώλη, ξαναφωνάζω ΛΑΜΟΓΙΑ, (λαμογιά).
Στο ΥΓ θαρρώ αναφέρομαι, για όσους δεν τη γνώριζαν, στη σημειολογία χρήσης κεφαλαίων στα διαδικτυακά γραπτά μηνύματα. Οι άνθρωποι της ΟΔ τη γνωρίζουν πολύ καλά.

Όσον αφορά το «πόρνη», ε φίλε μου. Έκφραση είναι. Κανέναν δε λέω πόρνη. Γράψε την έκφραση
«Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται» στη μηχανή αναζήτησης που χρησιμοποιείς στο διαδίκτυο και θα δεις τη σημασία της. Εξάλλου, αν υποτεθεί πως τα άτομα της ΟΔ δεν τη γνωρίζουν, μήπως είναι ακατάλληλα για τη θέση και τα καθήκοντα που επιτελούν; Για διάβασέ το καλά.
«ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.... ως πόρνη ΦΑΙΝΕΤΑΙ» γράφω. Γιατί άραγε γράφω το δυστυχώς; Και δεν λέω πως ΕΙΝΑΙ αλλά πως ΦΑΙΝΕΤΑΙ πόρνη. Στο χέρι τους είναι να μην φαίνεται. Αλλά θα επανέλθω σε αυτό, στη λειτουργία δηλαδή του παλαιοπώλη, εν ευθέτω χρόνω.
Τέλος πάντων, η φράση έχει σχέση κι αναφέρεται στη ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ και χρησιμοποιείται ευρέως και στην κοινωνική ζωή και ιδίως στην πολιτική. Ιστορικά δε, φέρεται να την έχει πει ο Ιούλιος Καίσαρας σαν χώρισε με την Πομπηία.

Και η σιωπή φίλε μου, μόνο ενοχή κρύβει. Δύο μέρες θα περιμένω να μου απαντήσουν στο ερώτημα που έβαλα, που, ποιον, σε ποια φράση, με ποιες λέξεις υβρίζω.

γιωργο
1.ουτε καν τους ενδιαφερει να σε ρωτησουν.
2.και εγω ως λαμογιά το κατάλαβα αρχικά.μην αγχωνεσαι.για μενα ηταν κατανοητο.αλλα εξηγω πως αυτοι το ερμηνευουν κατα το δοκουν.

η εκφραση για την γυναικα του καισαρα ειναι γνωστη σε ολους.δεν χρειαζεται εξηγηση.εσυ ομως την μεταφραζεις απο την πλευρα σου.ο αλλος το βλεπει διαφορετικα.γιατι; γιατι ετσι θελει.και ειναι σε θεση ισχυος.και μπορει να θεωρησανε οτι τους εθιξες με το πορνη.δεν νομιζω πως θα βγαλεις ακρη πραγματικα και εχω το προαισθημα πως δεν θα σου απαντησουν.γιατι ολοι ειμαστε σαν κοκκος αμμου μπροστα στο μεγαθηριο ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
 

DeletedUser32755

Guest
Χαίρομαι που συμφωνείς ότι δεν υπάρχει ύβρις κι ότι «κατά το δοκούν» ερμηνεύουν (κάτι το διόλου κολακευτικό γι' αυτούς), και πως κάνουν κατάχρηση της εξουσίας που η θέση τους τούς δίνει.
Όσο για την έκφραση, δεν την μεταφράζω ούτε αυθαίρετα νόημα της δίνω. Τη χρησιμοποιώ και της δίνω το νόημα που επικρατεί και που όλοι δίνουν σαν την χρησιμοποιούν.
Ίσως να μην απαντήσουν. Μα το πως είναι εφικτές οι πιθανές λαμογιές και οι ανόσιες πριμοδοτήσεις συγκεκριμένων λογαριασμών που θα πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια, μέσω του υφιστάμενου σχεδιασμού της λειτουργίας του παλαιοπώλη αλλά και των ημερήσιων, θα γίνει εμφανές. Ας ελπίσουμε να τους ξέφυγε και να μην ειναι ηθελημένο. Αλλά αν είναι ηθελημένο, κι αυτό θα φανεί. Μη με κάνεις να δείξω όλα τα χαρτιά μου... :)

ΥΓ (κι αυτό αργοπορημένο...)
Γράφεις:
γιατι ολοι ειμαστε σαν κοκκος αμμου μπροστα στο μεγαθηριο ΕΤΑΙΡΕΙΑ
Αντί σχολίου, σου γράφω μια λαϊκή βιετναμέζικη ιστοριούλα, πολύ συνοπτικά:
Ο τερμίτης λοιπόν είναι μικρούλης κι ο κόκορας σαφώς μεγαλύτερος και δυνατότερος τον κάνει μια χαμψιά.
Ο Βασιλιάς είναι σαφώς μεγαλύτερος και τρανότερος από τον κόκορα, (ο οποίος κόκορας έφαγε τον καημένο τον τερμίτη), τον οποίο σφάζει και απολαμβάνει στο γεύμα του.
Όμως ο ...τοσοδούλης κι αδύναμος τερμιτάκος, χώνεται στου θρόνου τα ποδάρια, τα ροκανίζει και γκρεμίζει τον βασιλιά μαζί με τον κόκορα που ακόμη δεν έχει χωνευτεί στη σαπιοκοιλιά του!!
Αυτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Αντί σχολίου, σου γράφω μια λαϊκή βιετναμέζικη ιστοριούλα, πολύ συνοπτικά:
Ο τερμίτης λοιπόν είναι μικρούλης κι ο κόκορας σαφώς μεγαλύτερος και δυνατότερος τον κάνει μια χαμψιά.
Ο Βασιλιάς είναι σαφώς μεγαλύτερος και τρανότερος από τον κόκορα, (ο οποίος κόκορας έφαγε τον καημένο τον τερμίτη), τον οποίο σφάζει και απολαμβάνει στο γεύμα του.
Όμως ο ...τοσοδούλης κι αδύναμος τερμιτάκος, χώνεται στου θρόνου τα ποδάρια, τα ροκανίζει και γκρεμίζει τον βασιλιά μαζί με τον κόκορα που ακόμη δεν έχει χωνευτεί στη σαπιοκοιλιά του!!
Αυτά!

καλη η παροιμια γελασα αλλα ειναι ακριβως αυτο φιλτατε Γιωργο.παροιμια.δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.θα εγραφα ολοκληρο λογυδριο αλλα βαριεμαι να το γραψω για παραδειγματα καταχρηστικης εξουσιας απο πλευρας εταιρειων εις βαρον ιδιωτων-καταναλωτων και πληρους ανομιας τους με σιγονταρισμα του ιδιου του κρατους.
σου ευχομαι καθε επιτυχια στο αιτημα σου.
 

DeletedUser32755

Guest
καλη η παροιμια γελασα αλλα ειναι ακριβως αυτο φιλτατε Γιωργο.παροιμια.
Μια παροιμία που ο βιετναμέζικος λαός της έδωσε σάρκα και οστά με το αίμα του, πρώτα ενάντια στους Γάλλους και στη συνέχεια ενάντια στους Αμερικάνους. :)

Λοιπόν, είχαμε μείνει εδώ:
Ο λογαριασμός αυτός δημιουργήθηκε, ως είχα δικαίωμα να το κάνω, επιβεβαιωμένο κι από μέλος της ΟΔ, (δείτε εντός του περιέκτη), διότι σύμφωνα με τη Νέα Τάξη Πραγμάτων πρώτα λαμβάνει χώρα η «εκτέλεση» όποιου θεωρούμε ως παραβάτη κι έπειτα του απαγγέλουμε το κατηγορητήριο, κι αν θέλει η υπεράσπισή του ας βρει τρόπο να αναπτύξει τις απόψεις της υπερασπίζοντάς τον, κι ο ίδιος ας ...αναστηθεί για να απολογηθεί!!
O Tempora o Mores! (Κικέρων)
dimiourgia-polis-snm.png

Ας δούμε το «σώμα του (υποτιθέμενου) εγκλήματος», για το οποίο ο λογαριασμός μου ως finrod αποκλείστηκε μόνιμα από το παρόν φόρουμ:
Όχι τύχη. ΛΑΜΟΓΙΑ. Ποιός με διασφαλίζει ότι δεν έχουν προβλέψει, κατά τον προγραμματισμό, να έχουν τη δυνατότητα να δίνουν σε συγκεκριμένους λογαριασμούς το μέγιστο των πολύτιμων λίθων, (που ούτε με διαμάντια δεν μπορείς να αποκτήσεις, ξανατονίζω), και σε άλλους το ελάχιστο;

Δυστυχώς, και τίμια να είναι η γυναίκα του Καίσαρα, παραέξω ως πόρνη φαίνεται. Κι όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά.
Αθάνατη ελληνική λαϊκή θυμοσοφία!!

ΥΓ
Εκτός από τους νουμπάδες και τους απερίσκεπτους, οι υπόλοιποι το ξέρουμε πως από το μαγαζί του παλαιοπώλη συμφέρει να αγοράσεις τα που θέλεις.
Πώς θα το κάνεις όμως δίχως πολυτιμους λίθους;
Και από που ΜΟΝΟ παίρνεις πολύτιμους λίθους;
ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Edit: μόνιμος αποκλεισμός από το φόρουμ για εξύβριση της εταιρείας

Δε διακρίνω καμμία αναφορά σε ΝΟΜΙΚΟ πρόσωπο, (όπως είναι οι εταιρείες), αλλά ούτε και σε φυσικό πρόσωπο, (αν και για αυτό θα τα πούμε εν ευθέτω χρόνω).
Πώς λαμβάνει χώρα εξύβριση προς οιονδήποτε κι οτιδήποτε, ενώ ουδεμία αναφορά σε αυτόν ή αυτό δεν γίνεται;
Επειδή έχω ΠΛΗΡΗ ΓΝΩΣΗ τού τι ακριβώς έγραψα και τι ακριβώς εννοώ με αυτό, ενώ έχω ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ τού τι το άτομο που συνέταξε το «edit» ή/και επέβαλε την άδικη ποινή έχει κατανοήσει διαβάζοντάς το, θα ήθελα από το αυτό άτομο να μου εξηγήσει που εξυβρίζω την εταιρεία, σε ποιά φράση, με ποιες λέξεις.

Επιφυλάσσομαι δε, να δημοσιεύσω μία ...ανάλυση του κειμένου μου, όπου θα φαίνεται ξεκάθαρα και στους μη κατέχοντες καλά την ελληνική γλώσσα ότι δεν υπάρχει καμμία εξύβριση προς καμμία εταιρεία, την οποία θα μπορούν να την επιβεβαιώσουν απευθυνόμενοι σε οποιονδήποτε έγκριτο φιλόλογο/γνώστη της ελληνικής γλώσσας.

Αυτά προς το παρόν!

ΥΓ
Διευκρίνηση: Για όσους τη σημειολογία των γραπτών μηνυμάτων στο διαδίκτυο δεν κατέχουν, διευκρινίζω πως η χρήση κεφαλαίων γραμματικών χαρακτήρων στα γραφόμενα σημαίνει πως ο γράφων τα τονίζει, ως να τα έλεγε με υψωμένη, δυνατή φωνή αν μπορούσε να πει ομιλώντας.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Μόνιμος αποκλεισμός και σε αυτό το λογαριασμό, γιατί δημιουργήθηκε για την εξυπηρέτηση ήδη μόνιμα αποκλεισμένους λογαριασμού για εξύβριση της εταιρείας και των υπαλλήλων της.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή