Συζήτηση Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2020

DeletedUser

Guest
Η πιο μεγάλη δυσκολία του παιχνιδιού (γι αυτό και στρατηγικής) είναι η εξής μία, όπως και στη ζωή: Να ξέρεις τί θέλεις χεχε. Αν δεν ξέρεις, όπως εγώ, τότε μπλέκεις με διλήμματα και επεκτάσεις για να χωρέσεις στο κεφάλι σου όσα δεν χωράνε και δεν πρόκειται να χωρέσουν, εκτός κι αν είσαι πλούσιος που και πάλι χώρο θα νομίζεις πως θες. Προσωπικά μέχρι να μάθω στο παιχνίδι τί ακριβώς θέλω να κάνω, ρωτάω και αν πάλι δεν καταλήξω, συλλέγω στην προκειμένη σε ίσα περίπου μέρη ανάλογα και τον χώρο και επιφυλάσσομαι στο μέλλον για αξιοποίηση πολλών κιτ αποθήκευσης κτιρίων χαχα. Είναι το λιγότερο επώδυνο νομίζω για περιπτώσεις σαν και τη δική μου, από το να μετανιώσω στο μέλλον που δεν απόκτησα κάτι. Το ιδανικό όμως δεν είναι, θα προτιμούσα να είμαι finrod που π.χ. διαλέγει μόνο μισό κτήριο και νιώθει και ικανοποιημένος παρά που πιο όμορφος είναι ο δικός μου ιππόδρομος χαχα.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
5 στίβοι των ρούσσων, επί 3% απόδοση έκαστος στην αύξηση της αμυντικής δυναμικότητας του επιτιθέμενου στρατού, μας δίνουν το 15%. Την προκαθορισμένη όμως παροχή τής Ιππάφεσης Ιπποδρόμου δεν την επηρρεάζουν, δεν την αυξάνουν. Σωστά;
Αν ναι, τότε δεσμεύοντας χώρο 20 ψηφίδων έχεις ως απόδοση μόνο το 15% που προαναφέρθηκε.
Αν λοιπόν, αντί για στίβους των ρούσσων παίξω για Φρουρούς Οικισμού, και μου «κάτσουν» πέντε, σε χώρο 5 ψηφίδων μόνο θα έχω αύξηση της αμυντικής δυναμικότητας του επιθετικού στρατού 10% με προοπιτική να γίνει 20% σαν αυτοί αναβαθμιστούν στο δευτερο επίπεδο.

Ευχαριστώ για τις εικόνες, πράγματι κατατοπιστικές! :)
15% στην ιπαφεση και αλλα 15% στην σφεδονη. αν τα βαλεις αναμεσα . .οποτε συνολο 30%. σε 20 ψηφιδες εχεις 30% αμυνα επιθετικου.
βεβαιως και με τους φρουρους θα εχεις παραπανω . .αλλα γτ να μην τα εχεις ολα μαζι ?
+ οτι ο φρουρος θελει να πετυχεις 2 φορες την ημερησια . . μια τον φρουρο . .μια την αναβαθμιση . .το αλλο με ενα το πήρες.
άποψη μου . . βαλτε τα όλα αμυνας επιθετικου που σας δινει το παιχνιδι . . μην διαλεγετε τα καλυτερα . .όλα, οσο μπορειτε πειρσοτερα . .
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
5 στίβοι των ρούσσων, επί 3% απόδοση έκαστος στην αύξηση της αμυντικής δυναμικότητας του επιτιθέμενου στρατού, μας δίνουν το 15%. Την προκαθορισμένη όμως παροχή τής Ιππάφεσης Ιπποδρόμου δεν την επηρρεάζουν, δεν την αυξάνουν. Σωστά;
Αν ναι, τότε δεσμεύοντας χώρο 20 ψηφίδων έχεις ως απόδοση μόνο το 15% που προαναφέρθηκε.
Αν λοιπόν, αντί για στίβους των ρούσσων παίξω για Φρουρούς Οικισμού, και μου «κάτσουν» πέντε, σε χώρο 5 ψηφίδων μόνο θα έχω αύξηση της αμυντικής δυναμικότητας του επιθετικού στρατού 10% με προοπιτική να γίνει 20% σαν αυτοί αναβαθμιστούν στο δευτερο επίπεδο.

Ευχαριστώ για τις εικόνες, πράγματι κατατοπιστικές! :)
Εικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις
παμε παλι
εμενα οι 5 Στιβοι Ρουσων μου δινουν συνολο 30% αμυνα επιθετικου στρατου
γιατι το 15% ειναι χ2 και δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα κτηρια 5χ3 {5χ (1χ3)} που να δινουν 30% αμυνα επιθετικου στρατου
 

DeletedUser

Guest
Ακόμα και έτσι talamanta,

Ως προς ψηφίδες: Σφενδόνη επ. 6=16, Ιππάφεση επ. 6=12, Ένας Στίβος Ρούσσων=4, Φρουρός Οικισμού επ. 2=1.
Ως προς άμυνα (εποχή Σιδήρου): Σφενδόνη επ. 6=12 (9 συν 3 από Στίβο), Ιππάφεση επ. 6=3 (3 από Στίβο), Φρουρός Οικισμού επ. 2=4.

Άμυνα ανά ψηφίδα λοιπόν: Σύμπλεγμα Ιππόδρομος επ.6 & 1 Στίβος Ρούσσων 15/32=0,47, Φρουρός Οικισμού επ.2=4.

Γι αυτό έγραψα και παραπάνω, είναι τί αποζητά κανείς. Ο finrod (καλό γι αυτόν) έχει καταλήξει πως τον αφορά μόνο η άμυνα, άρα σωστά επιλέγει τα παραπάνω. Αν επιλέξεις να θες και κάτι άλλο (αγαθά, πόντους κτλ.) αλλάζει κατά πολύ η εξίσωση και νομίζω δεν είναι και εύκολο να προκύψει αυτή καθώς πρέπει να συμπεριλάβεις εντός της πάρα πολλούς παράγοντες από τη στιγμή που υπάρχουν τόσα ειδικά και μεγάλα κτίρια αλλά και κτίρια παραγωγής για να συγκρίνεις.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Νομιζω οτι ο finrod αλλο ηθελε να πει
νομιζω οτι μιλαει για τα οφελη του Στιβου Ρουσων σε συγκριση με τον Φρουρο Οικισμου
στον χωρο που καταλαμβανουν οι 5 Στιβος Ρουσων δινουν =30% αμυνα επιθετικου στρατου
θα μπορουσε να βαλει 15 Φρουρος Οικισμου που δινουν το ιδιο ( δηλ 30%αμυνα επιθετικου στρατου )
και μελλοντικα θα μπορουσε με κιτ αναβαθμισης να τα διπλασιασει δηλ να δινουν 60%
σε αυτη την περιπτωση ομως υπαρχει μια ακομη σημαντικη παραμετρος ..που κανει την διαφορα
αλλιως ειναι να προσπαθησω να ''πετυχω'' 5 κτηρια και αλλιως ειναι το προσπαθω να πετυχω ...15 να μην μιλησω για τα αλλα 15 κιτ αναβαθμισης

Θα σας δωσω μια ...ταλια συμβουλη
βαλτε οσους περισσοτερους στιβους ενδιαμεσα μπορειτε τα οφελη τους ειναι στανταρ
Ομως επειδη τα οφελη των δυο κεντρικων που ποικιλουν ανα εποχη
μαζευετε τα κιτ αναβαθμισης τους αλλα μην τα χρησιμοποιησετε ολα αμεσως κρατηστε στην αποθηκη 1'η 2 κιτ που ειναι για τα τελευταα επιπεδα
και εξαργυρωστε τα σε επομενες εποχες
γιατι αυτοματα γινεται και η αναβαθμιση τους στην εποχη που ειστε χωρις την χρηση του κιτ αναβαθμισης
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Ναι οκ, απλά θεώρησα σωστό ώστε να έχει λογική η σύγκριση να βάλω από την μία και την ιππάφεση καθώς από μόνος του ο Στίβος δεν αποδίδει αυτό που λέει και από την άλλη έβαλα και τη Σφενδόνη καθώς τη χρησιμοποίησες στην επιχειρηματολογία σου. Οπότε προσπάθησα να κάνω μια σύζευξη των όσων λέτε και προέκυψαν αυτά. Χωρίς αυτά, μόνο με στίβους για σύγκριση, υπερέχει ακόμα περισσότερο ο Φρουρός Οικισμού και όχι το αντίθετο.

Ότι δεν θα πετύχει τα 15-30 ούτε συζήτηση. :smiling_imp: και εμείς θα έχουμε ιπποδρόμους με άρματα να τρέχουν πέρα δώθε και ο finrod μισό ιππόδρομο ως αξιοθέατο :cool:
 

finrοd

Banned
15% στην ιπαφεση και αλλα 15% στην σφεδονη. αν τα βαλεις αναμεσα . .οποτε συνολο 30%. σε 20 ψηφιδες εχεις 30% αμυνα επιθετικου.
βεβαιως και με τους φρουρους θα εχεις παραπανω . .αλλα γτ να μην τα εχεις ολα μαζι ?
Αχα! Έτσι πάει! Μάλιστα. Εντάξει. Όπως το βλέπει κανείς. Για να πάρω Χ2 την απόδοση οποιουδήποτε στίβου οφείλω να δεσμεύσω, εξ αρχής, χώρο 12 ψηφίδων για την Ιππάφεση και 16 ψηφίδων για την Σφενδόνη, σύνολο 28 ψηφίδων, ενώ, ακολούθως, θα πρέπει να δεσμεύσω και χώρο 4 ψηφίδων για κάθε στίβο.
Όχι, δεν είναι για μένα. Δεν είμαι τόσο γαλαντόμος στην παραχώρηση χώρου και μάλιστα ενιαίου.
Από τη στιγμή που η Ιππάφεση μου δίνει τις παροχές της δίχως συνεργασία μ' άλλο κτίσμα, θα αφαιρέσω έναν Κατασκευαστή Ελκήθρων (στην ανάγκη) εξοικονομώντας τις 6 από τις 12 ψηφίδες της, ενώ θα ισοσκελίσω τ' αγαθά που ο Κατασκευαστής Ελκήθρων μού παρέχει με τα δικά της (15 και τα δυο κτίσματα).
Στη συνέχεια, αφαιρώντας, (πάλι στην ανάγκη), δύο Ναούς τής Γνώσης, εξοικονομώντας χώρο 8 ψηφίδων και παίρνωντας 2 ή 4 επιπλέον φορτζ πόντους από την Ιππάφεση σε σχέση με τους Ναούς τής Γνώσης, θα ΄χω πλεόνασμα 2 ψηφίδων για τους Φρουρούς Οικισμού και θ' απολαμβάνω κι όλα τα υπόλοιπα καλούδια τής Ιππάφεσης ΔΩΡΕΑΝ απ' άποψη χώρου.

αλλιως ειναι να προσπαθησω να ''πετυχω'' 5 κτηρια και αλλιως ειναι το προσπαθω να πετυχω ...15 να μην μιλησω για τα αλλα 15 κιτ αναβαθμισης
Αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Σκοπό δεν το ΄χω το Φοε να εγκαταλείψω. Όλα θα γίνουν κατά το πρέπον. Οι Φρουροί είναι ...διαχρονικοί! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
γιατι το 15% ειναι χ2 και δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλα κτηρια 5χ3 {5χ (1χ3)} που να δινουν 30% αμυνα επιθετικου στρατου
Αυτό μάλλον δεν ισχύει. Πολλαπλάσιος μου βγαίνει ο χώρος για να έχεις ως απολαβή το 30%.
3χ4 η Ιππάφεση
4χ4 η Σφενδόνη
1χ4χ5 οι στίβοι των Ρούσσων
Σύνολο 12+16+20=48 ψηφίδες ενιαίου χώρου.

ΥΓ
Αν σου «κάτσει» 2η Ιππάφεση με τις αναβαθμίσεις της, έλα να την κάνουμε «τράμπα» με την Σφενδόνη και τις αναβαθμίσεις της!
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
H ιπαφεση σκετη και η σφενδονη σκετη βγαζουν πολυ παραπανω απο τους ναους γνωσης που ειστε γεματοι ολοι . . για να μην μιλησω για τη φαρμα αναβαθμων.
επειδη η κουβεντα εχει παει στα μαθηματικα κ τις ψηφιδες . .δεν υπαρχει συγκριση . .οποιοδηποτε κτιριο εκδηλωσης το βαζεις σβηνοντας ναους γνωσης.
ο στιβος των λευκων βγαζει 2 forge ποντους σε 4 ψηφιδες χωρις να χρειαζεται δρομο . . οσο ο ναος γνωσης επιπεδο 2 που χρειαζεται και δρομο . .
 

finrοd

Banned
Δεν τους πας τους Ναούς τής Γνώσης, ε; :(
Ρίξε μια ματιά στην πόλη μου στον γ' κόσμο, αν κι υπό αναρυμοτόμηση είναι, για να προσθέσω ακόμη 5 στρατώνες.
Οι Ναοί τής Γνώσης μου 'ναι χρήσιμοι για να «μεγαλώνω» τις διαστάσεις των ΜΚ κι άλλων μεγάλων κτιρίων, αυξάνοντας την απόσταση μεταξή των δρόμων.
Φυσικά ο Καρβουνιάρης θα πάει στη μέση, βοηθώντας με να κάνω ίδιο ακριβώς που κάνω και με τους Ναούς τής Γνώσης, αξιοποιώντας το 2χ3 του χώρου π' απαιτούν τα βαγονάκια του.:)
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
μ αρεσουν πολυ οι ναοι της γνωσης, ειδικα επιπεδο 2. απ τη στιγμη που εχω κατι καλυτερο να βαλω στον ιδιο χωρο, θα το κανω.
ειναι outdated κατ εμε οι ναοι γνωσης στο επιπεδο 1 . .υπαρχουν πολλα κτιρια που βγαζουν ανα 3 ψηφιδες 1 fp , και πλεον ανα 2 ψηφιδες 1 fp.
finrod εχεις αρχοντικη επαυλη και σκεφτεσαι να βαλεις την σφεδονη ? :p
οι απειρες κρυψωνες επισης μπορουν να λειτουργησουν με τον τροπο που θες . .γυρω γυρω απ τα μεγαλα.
μου φαινεται απλα οτι φοβασαι την ανοικοδομηση ?
θα παρει ωρα το ξερω . . . αλλα παιζει και να διαγραψεις 30-50 δρομους μετα . .
 

finrοd

Banned
Και «Κιόσκι» και 2 μικρά πηγάδια ευχών, και 1-2 ουρανοσκόπια και μερικά ακόμη, που καλά να 'ναι ο παλαιοπώλης. Το μολόγησα! Υπό αναρυμοτόμηση. Πρώτα βρίσκω την αναπλήρωση, (είτε από άλλα κτίσματα είτε από ανέβασμα επιπέδων σε ΜΚ) και μετά τρέχω στο «μπιτ-παζάρ», (κάτι αντίστοιχο με το Μοναστηράκι τής Αθήνας), κι αρχίζω τ' αλισβερίσια με τον παλαιοπώλη.
Λίγο μετά το πέρας τής εκδήλωσης, η πόλη θα φωταγωγηθεί, εορτάζοντας τη νέα της ρυμοτομία! (στα τελειώματα είμαι) χεχε
Όσο για τις κρυψώνες, σκέψου τες με 4 και 5 θέσεις ανοικτές προς εκπαίδευση και ανά 8ωρο να μου δίνουν μονάδα, σαν είμαι στην συντεχνία καταγωγής μου...
 

finrοd

Banned
σε αυτη την περιπτωση ομως υπαρχει μια ακομη σημαντικη παραμετρος ..που κανει την διαφορα
αλλιως ειναι να προσπαθησω να ''πετυχω'' 5 κτηρια και αλλιως ειναι το προσπαθω να πετυχω ...15
Κατά τη δική μου «στρατηγική», η «σημαντική παράμετρος» είναι η βέλτιστη αξιοποίηση της κάθε ψηφίδας τού ιστού τής πόλης, δια τής μεγιστοποίησης των αποδόσεών της, μέσω τού κτίσματος, (μέρος του ή ολάκερου), που φιλοξενεί.

Κατά τα λοιπά, ορίστε τά «επιτεύγματά» μου, ως προς την απόκτηση Φρουρών Οικισμού, από την ημερήσια ανταμοιβή:
sc_gv_aw.jpg
sc_gv_bw.jpg
sc_gv_cw.jpg
sc_gv_dw.jpg
8 στον α' κόσμο
9 στον β' κόσμο
4 στον γ' κόσμο
8 στον δ' κόσμο
Και να σκεφτείς τ' ότι στον γ' κόσμο αγόρασα και 1.200 ενεργειακά ποτά! Μάλλον θα έκρινε πως έχω κάμποσους στον γ' κόσμο...Έχω ακόμη περιθώριο να το σκεφτώ αν κι άλλα θ' αγοράσω. Ακόμη δεν πήρα καμμία προσφορά, για διαμάντια, από την εκδήλωση. Κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω.
Τέλος πάντων, τα παραπάνω έτσι, για να δεις πως σαν η ...«παράγκα» θέλει, όλα γίνονται, κι ως τυχαία συμβάντα, σαν επαναλαμβάνονται, σατανικές συμπτώσεις βαπτίζονται!!
Άντε μετά να μην πω της «παράγκας» κάποιο ...Φοέκδοτο, (κατά τ' «ανέκδοτο»). για της θείτσας της, τής χορεύτριας, το στρουμπουλό κωλαράκι...:p

ΥΓ
Φοέκδοτο = ανέκδοτο, ευτράπελο, που το ΦοΕ και μόνο αφορά! (Κοίτα να δεις που θα φτιάξω τέτοιο θέμα στην «Περί ανέμων και υδάτων»» ενότητα! :smiling_imp:

ΥΓ2
Της υπόθεσης τ' ωφέλιμο: Τη γλίτωσαν οι ....μαργαρίτες. Δεν θα μαδήσω άλλες, αναρωτώμενος αν θα εμφανιστεί ή όχι ο Φρουρός Οικισμού! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Στην προηγούμενη εκδήλωση δεν εμφανίστηκε το ανάποδο τάβλι, (η σκακιέρα στα φοεκικά, ντε), στην τελική έκδοση, ενώ είχε εμφανιστεί στην βήτα έκδοση, την δοκιμαστική.
Στην τρέχουσα εκδήλωση, η σειρά εμφάνισης των ημερήσιων ανταμοιβών, μεταξύ βήτα και τελικής έκδοσης, διαφέρει κατά πολύ.
Λέτε να υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί, από το πουθενά όπου εξοβελίστηκε στην προηγούμενη εκδήλωση, στις ημερήσιες ανταμοιβές τής τρέχουσας εκδήλωσης τ' ανάποδο τάβλι;
Και μάλιστα προς τις έσχατες. Ίσως και στην τελευταία.
Καλό θα 'ναι τ' αστείο.
«Όρίστε, βάλαμε την σκακιέρα στις ημερήσιες ανταμοιβές τής εκδήλωσης, κι ας μην υπήρχε στις αντίστοιχες της δοκιμαστικής», θα μπορεί να πει η ΙΝΝΟ, ευλόγως αναμένοντας επιδοκιμασίες, απ' όσα άτομα την αποδοκίμασαν πριν!:smiling_imp:
Σ' ότι μ' αφορά, θα το διασκεδάσω, αν και δεν το δίνω στους Γερμανούς να 'χουν τέτοια χυμώδη προσέγγιση στο θέμα... :)
 

finrοd

Banned
Ερώτηση: Η προσφορά με προσαυξημένα τα διαμάντια κατά 200% εμφανίστηκε στην τρέχουσα εκδήλωση; Υπάρχει άτομο που σίγουρη απάντηση έχει να δώσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Η προσφορά που αναφέρεις αν θυμάμαι καλά βγαίνει μια φορά το μήνα σε όλους τους παίχτες απλά διαφέρει το ποσοστό, σε άλλους δίνει +40% +100% +200%.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Οι προσφορές βγαίνουν από το τμήμα marketing της εταιρίας.
Δε γνωρίζουμε πότε βγαίνουν και τι ποσοστά θα δοθούν, αφού κάθε προσφορά στοχεύει σε διαφορετικές ομάδες παικτών.
Επίσης είναι πολύ πιθανό ένας παίκτης που συνήθως μπορεί να παίρνει 200%, αυτό να αλλάξει και να πάρει χαμηλότερο ποσοστό ή και το αντίθετο.
 

finrοd

Banned
Μάλιστα. Όλες, νομίζω, πως μου 'χουν κατά καιρούς εμφανιστεί. Θαρρώ πως είδα αυτήν με το +40% μαζί με κάποια ενεργειακά ποτά. Όπως και να 'χει,ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Παράγκα.jpg
Άντε μετά να μην για «Παράγκα» μιλάω!
Υπεροχή παντού.
Και στις αντιστοιχίσεις των θέσεων των παικτών,
και στις αντιστοιχίσεις τής δυναμικότητας των παικτών,
και στα ...ΙΝΝΟστατιστικά για την νίκη

Ε, 2 στις 2 αναμετρήσεις έχασα. Άμα η «παράγκα» θέλει... χαχαχα


Πρέπει να δίνεις περισσότερη προσοχή στις κάρτες που χρησιμοποιείς, παρά στο ποσοστό.
Δλδ ανάλογα με την ομάδα του αντιπάλου, να στήνεις τη δική σου. Εκεί έχεις περισσότερες πιθανότητες νίκης, ακόμη κι αν το ποσοστό είναι μικρότερο

Πάει κι αυτό. Ακυρώθηκε στην πράξη! :p
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Ε αν ο αντιπαλος επιθετικος ειναι ο Μαραντονα χορευει ανετα τους 4 μεσους σου! Κακως ελπιζες να νικησεις! Πρεπει να εφαρμοσεις κανα αλεφαντειο συστημα να βρεις την υγεια σου!
 
Κορυφή