Με θετικη αυρα θα ξεπερασουμε τον SARS–CoV-2 αρκει να προσεξουμε ολοι

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα παιδια
Την επαγγελματικη μου ιδιοτητα καποιοι την γνωριζετε
Τα πραγματα ισως δεν ειναι ευκολα με τον ..SARS–CoV-2
και δυστυχως τουλαχιστον (κατα την προσωπικη μου γνωμη ) οι επομενοι 3 μηνες θα ειναι ακομη πιο ...αγχωτικοι
Θα πρεπει να γινουμε ολοι πιο προσεκτικοι να ακολουθουμε τις οδηγιες και να λαμβανουμε προστατευτικα μετρα
γιατι ο ιος δεν αφορα μονο τον καθενας μας ατομικα θα πρεπει να συνυπολογιζουμε οτι κυριως οφειλουμε να ς προστατευσουμε και τους οικειους μας
Εδω δεν θα μιλησω ως ειδημων γιατι δεν ειμαι και μεταξυ μας δεν ξερω και ποσοι ειναι πλεον στην αντιμετωπιση του συγκεκριμενου ιου
Εκτος των ηδη δημοσιοποιημενω οδηγιων θελω να μοιραστω μαζι σας καποια πραγματα που εγω ως Αννα συμβουλευσα τους οικειους μου να ακολουθησουν
Προμηθευτειτε χλωρινη οινοπνειυμα απλα υγρα σαπουνια 'η υγρα καθαρισμου πιατων ..φιλικα με τα χερια και γαντια
γιατι τα κανονικα αντισηπτικα υγρα χεριων δεν πολυ υπαρχουν πλεον
Αγοραστε απο το φαρμακειο τωρα οσο υπαρχουν οτι μορφη βρειτε betadine
Δοκιμαστε να κανετε μονοι σας ''αντισηπτικα '' υγρα χεριων
Στα απλα υγρα σαπουνια βαλτε λιγο betadine (περιπου 1 κουταλακι) και λιγο οινοπνευμα μεσα -εαν δεν εχετε υγρο χεριων χρησιμοποιειστε
υγρο των πιατων ..φιλικο με τα χερια
στο κανονικο υγρο πιατων βαλτε μεσα και κι λιγη χλωρινη για το πλυσιμο των πιατων

Να χρησιμοποιειτε γαντια οταν βγαινετε για ψωνια 'η στα μηχανηματα ΑΤΜ
μην σας νοιαζει πως σας κοιτουν οι αλλοι
Εαν δεν θελετε να βαλετε μασκα να χρησιοποιειτε φουλαρια δηθεν σαν αξεσουαρ.
καποιες μελετες ειχαν δειξει οτι οι καποιο παλαιοτεροι κορονοιοι δεν πολυ ''αντεχαν'' να ζουν στα υφασματα
μαλιστα προχθες καποιοι συναδελφοι μου ανεφεραν οτι αγορασαν ηδη υφασμα για να κατασκευασουν μασκες

Εκτος απο τα χερια να ξεπλενετε συχνα και την μυτη με φυσιολογικο ορο
η πυλη εισοδου των ιων ειναι κυριως απο την μυτη

Να χρησιμοποιειτε οσοι εχετε συχνα ατμοκαθαριστες για καθαρισμα

Οταν επιστεφετε απ εξω τα ρουχα σας να τα βγαζετε με το που μπαινετε στο σπιτι
και τα ..''.περνατε μια γυρα '' με το ατμοσιδερο δεν ειναι υποχρεωτικο να τα σιδερωνετε κανονικα
αρκει να τα ''περασετε΄΄ με τον καυτο ατμο οπως κανετε οταν θελετε να ..ξεζαρωσετε κατι

Να αποφευγετε την κουραση το στρες
να τρωτε μπολικα φρουτα οι εξαντληστικες διαιτες, νηστειες κλπ μπορει να περιμενουν για λιγο
ο Θεος δεν θα θυμωσει μαζι μας αντιθετα πιστευω οτι θα μας βοηθησει να ξεπερασουμε και αυτον τον σκοπελο

Και για το τελος μια ταλια ιστορια/ ιδεα για ....σικ αντισηπτικο
Η ιστορια των after shave ξεκινα απο τα παραδοσιακα κουρεια οπου τα χρησιμοποιουσαν κυριως σαν αντισηπτικα για την αποφυγη μολυνσης μεταξυ των πελατων.
Τα σημερινα after shave ειναι σε μορφη λοσιον Εκτος απο τις αντισηπτικες ιδιοτητες καταπραΰνουν την επιδερμιδα
Οι περισσοτερες λοιπον λοσιον έχουν υψηλη περιεκτικοτητα σε οινοπνευμα και αιθερια ελαια .
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31374

Guest
Άννα σε ευχαριστούμε πολύ για της συμβουλές σου. :)
 

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Άννα μου δεν θα με βρεις πολύ σύμφωνη ως επαγγελματίας υγείας ακολουθώ μόνο τις συστάσεις του ΠΟΥ που αφορούν την υγιεινή και οι συμβουλές σου δεν είναι σύμφωνες με αυτές τις συστάσεις.
 

finrοd

Banned
Τάλα, θα σου πω ένα συμβάν σε στενό συγγενικό μου πρόσωπο, τ' οποίο συνέβει εδώ και 2 χρόνια.
Πριν δυο χρόνια η αδελφή τής μητέρας μου, προχωρημένης ηλικίας, ξεπέρασε το προσδόκιμο, νόσησε από ασυμπτωματική πνευμονία, μ΄αποτέλεσμα να απευθυνθούμε αργοπορημένα σε ιατρό. Ακολούθησε θεραπεία 20 ημερών, με κάποιο σκεύασμα κεφαλοσπορίνης γ' γενιάς, δεν θυμάμαι την εμπορική ονομασία του σκευάσματος, και ξεπέρασε την πνευμονία.
Παρενέργεια του σκευάσματος ήταν το να επηρρεαστεί η φυσιολογική χλωρίδα στα γεννητικά της όργανα. Ντρεπόταν και δεν μιλούσε για την ενόχληση που είχε. Απλώς, η παρατήρηση συχνά επαναλαμβανόμενων κινήσεων της στην συγκεκριμένη περιοχή μ' ώθησε στο να της βγάλω με το «τσιγκέλι» το τι ένιωθε.
Φυσικά, απευθυνθήκαμε πάλι στις υπηρεσίες υγείας, ακολούθησε μια αντιμυκητιακή αγωγή με το γνωστό σ' όλες τις γυναίκες, gyno-daktarin, και αποφύγαμε τα χειρότερα.
Γιατί το παραπάνω; Ως πρόλογος για να συμφωνήσω ότι καλά τα μέτρα προφύλαξης, (το προλαμβάνειν, τού θεραπεύειν ωφελιμότερον είναι), όμως με λελογισμένη χρήση αντισηπτικών κι απολυμαντικών ουσιών, έτσι ώστε να μην διαταραχθεί η φυσιολογική χλωρίδα τής επιδερμίδας, μιας και τα σκευάσματα αυτά αδιακρίτως εξουδετερώνουν και «καλά» και «κακά», και ωφέλιμους και παθογόνους μικροοργανισμούς.
Είναι αλήθεια πως η χρήση σαπουνιών δεν εξουδετερώνει την παθογόνο δράση των «κακών» μικροοργανισμών. Απλώς τ' απομακρύνει από πάνω μας, μεταφέροντας τα στον νιπτήρα, στα προσόψια, στον περιβάλλοντα χώρο όπου την υγιεινή μας φροντίζουμε και, ανάλογα με την ανθεκτικότητα του κάθε μικροοργανισμού, αυτοί επιζούν για μικρό ή μεγάλο χρονικό διάστημα.
θα με βρει σύμφωνο η χρήση σκευασμάτων αντισηψίας, αρκεί κατάχρηση να μην γίνει. Ναι, θα χρησιμοποίησω ένα νοτισμένο σε αλκοόλη πανάκι μιας χρήσης μετά την έξοδό μου από κάποιο μέσο μαζικής μεταφοράς. Μα ως εκεί. Πέραν αυτού, δεν θα παρεκλινω από τις καθημερινές μου συνήθειες φροντίδας της ατομικής μου υγιεινής, αποφεύγοντας υστερικής αλλοφροσύνης θύμα να γίνω.
Σημαντικό είναι επίσης η υπεύθυνη κι έγκυρη πληροφόρηση. Να μην γίνουμε θύματα της τρομολαγνείας που καλλιεργείται, λίγο έως πολύ, από τα Μέσα Μαζικού Εκμαυλισμού, (κατ' ευφημισμόν: Μέσα Μαζική Ενημέρωσης). αλλά με ψυχραιμία και λογική τις όποιες καταστάσεις ν' αντιμετωπίσουμε, ελέγχοντας την αξιοπιστία τής κάθε πληροφορίας-συμβουλής-προτεινόμενης δράσης, και το ποιος είναι αυτός που την μας την παρέχει.
Έχουμε ευθύνη, πρωτίστως απέναντι στον εαυτό μας, να αναζητήσουμε την έγκυρη πληροφόρηση από έγκριτα μέλη τής επιστημονικής κοινότητας, από τους αρμόδιους φορείς.
Αν κάποιο μέλος του φόρουμ, έχει τη διάθεση, τη θέληση και την δυνατότητα ν' αναζητήσει αυτήν την πληροφόρηση στην πηγή της, θα πρότεινα να το κάνει και να τη μοιραστεί μαζί μας, βάζοντας και παραπομπές προς τις πηγές. Αν μπορεί και να επικαιροποιεί αυτήν την πληροφόρηση, ακόμη καλύτερα.
Θα είναι μια κίνηση που και το φόρουμ θ' αναβαθμίσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Άννα μου δεν θα με βρεις πολύ σύμφωνη ως επαγγελματίας υγείας ακολουθώ μόνο τις συστάσεις του ΠΟΥ που αφορούν την υγιεινή και οι συμβουλές σου δεν είναι σύμφωνες με αυτές τις συστάσεις.

Καλησπερα δεν εγραψα πουθενα να μην ακολουθησουμε τις δημοσιες οδηγιες αντιθετως απο την αρχη του μνμ το τονισα
εγω συμπληρωσα και τις εξτρα συμβουλες για προστασια που εγω λεω στους δικους μου

και για περισσοτερη ενημερωση την πιο εγκυρη


τωρα οσο αφορα την χρηση μασκας και απο τους υγιεις


τα συμπερασματα και η αποφαση δικη σας
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

finrοd

Banned
Για να μην οι ονομασίες ξενίζουν και μας τρομάζουν::

SARS = Severe Acute Respiratory Syndrome: ΣΟΑΣ = Σοβαρό Οξύ Αναπνευστικό Σύνδρομο. Ιογενής νόσος του αναπνευστικού συστήματος, ζωονοσικής προέλευσης, η οποία προκαλείται από τον κοροναϊό τού SARS, (ΣΟΑΣ).
CoV-2: coronavirus 2 = κορωνοϊός 2 (σε διάκριση με τον θεωρούμενο ως συγγενή του κορωνοϊό που μας ταλαιπώρησε το 2002-2003)
Κορωνοϊός:Ονομασία που οφείλεται στη διάταξη κάποιων πρωτεϊνών αυτού του τύπου ιών, η οποία παραμπέπει σε σχήμα κορώνας.
Covid-19: Η ονομασία τής ασθένειας, αυτής καθ' αυτής της νόσου που προκαλεί ο SARS-CoV-2 κι εκδηλώθηκε το 2019.

Ερωτήσεις και απαντήσεις για το νέο κορωνοϊό SARS–CoV-2
https://eody.gov.gr/erotiseis-kai-apantiseis-gia-to-neo-koronoio-covid-19/ (Απλά γραμμένα, δίχως «υστερισμούς»)

Οδηγίες για απομόνωση επαφών στο σπίτι (Προφυλάξεις αν υπάρχει υποψία για επαφή με άτομο που νοσεί)

ΤΡΟΦΙΜΑ και SARS–CoV-2
https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2020/03/covid-19-asfali-trofima.pdf (Τίποτε παραπάνω απ' ό,τι σε κανονικές συνθήκες κάνουμε)

Τα παραπάνω και πολλά ακόμη χρήσιμα κι επικαιροποιημένα μπορείτε να τα βρείτε στην σελίδα του ΕΟΔΥ, (Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας), επιλέγοντας τον σύνδεσμο https://eody.gov.gr/neos-koronaios-covid-19/

--------
Τάλα, αν το μπορείς κι αν ενδιαφέρεσε, (μιας και το ξεκίνησες και πολύ καλά έκανες), κράτα το νήμα ενημερωμένο. Λογικά ο ΕΟΔΥ παρακολουθεί στενά τις εξελίξεις και άμεσα θα δίνει κατευθυντήριες γραμμές. Δε θα μπορέσω εγώ. Έχω λίγο παραπάνω από το σύνηθες τρέξιμο την βδομάδα αυτή. Εξάλλου σε τίποτε την καθημερινότητά δεν έχω αλλάξει, ούτε τις δραστηριότητές μου έχω περιορίσει. Η απομόνωση στα νοσούντα άτομα αναφέρεται και στα ύποπτα προς έκθεση στον ιό. Δεν συνιστάται για τους υγιείς!!! Λίγο πιο επιμελημένη κι αυστηρή ατομική υγιεινή, ότι δηλαδή κάνω και στην έξαρση της εποχιακής γρίπης, και ...βουρ στο πόλεμο της καθημερινότητας.
 

DeletedUser31374

Guest
Τάλα, θα σου πω ένα συμβάν σε στενό συγγενικό μου πρόσωπο, τ' οποίο συνέβει εδώ και 2 χρόνια.
...............................................................................................................................................................................................................
Γιώργη φίλε μου διέγραψε το συμβάν της θεία σου πρώτον γιατί δεν ενδιαφέρει κανένα
και δεύτερον άθελά σου προτείνεις θεραπεία.

Μάλλον πειραματική θεραπεία του SARS–CoV-2 βήμα 1 - βήμα 2
άφησε τη λύση στα συστήματα υγείας μη βάζεις πιπέρι τουλάχιστον σε αυτά.
Με εκτίμηση
Γιώργος


ΕΟΔΥ - Ερωτήσεις και απαντήσεις για το νέο κορωνοϊό SARS–CoV-2
Πόσοι ασθενείς εμφανίζουν σοβαρή νόσο;
Οι περισσότεροι ασθενείς εμφανίζουν ήπια νόσο. Σε περίπτωση βαρύτερης νόσησης, ο ασθενής μπορεί να εμφανίσει σοβαρή πνευμονία και να χρειαστεί νοσηλεία σε νοσοκομείο.


βήμα 1: .............. Ακολούθησε θεραπεία 20 ημερών, με κάποιο σκεύασμα ....................... γ' γενιάς, δεν θυμάμαι την εμπορική ονομασία του σκευάσματος, και ξεπέρασε την πνευμονία.
βήμα 2: Φυσικά, απευθυνθήκαμε πάλι στις υπηρεσίες υγείας, ακολούθησε μια αντιμυκητιακή αγωγή με το γνωστό σ' όλες τις γυναίκες,................., και αποφύγαμε τα χειρότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dio21

Καμένος Χρήστης
Βρε....!!!!
μη χανουμε το νημα....και το νοημα...!!!!

Λοιπον καποιες επισης χρησιμες συμβουλες, για τη καθημερινοτητα μας, που εχουν σχεση με αυτα που ζουμε...και μιλαω -πλεον- λογω της καθολικης σχεδον μεσα στο σπιτι διαμονης μας...

1. Μην μιλατε ολη μερα στα σταθερα....πλεον η σταθερη τηλεφωνια "περναει" μεσο Διαδικτυου, οποτε μας κοβετε gb...
2. Μην αφηνετε τα παιδια σας ολη μερα στο fortnite, κατεβαζει απειρα δεδομενα , το ατιμο...
3. προτιμηστε παιχνιδια οπως το FoE, που ειναι φιλικα προς το περιβαλλον (του διαδυκτιου)...
4. μη φορατε γαντια μιας χρησεως, ολη μερα...θα "αναψουν" τα χερια σας, και επισης ειναι αυτο που λενε..."μιας χρησεως"...!!!
5. Τωρα που θα κλεισετε τα μαγαζια σας, κλειστε και τα ρουτερ εκει...αχρηστα θα ειναι, απλα θα φορτωνουν το συστημα...

Ας κανουμε ολοι αυτο που η λογικη (αν υπαρχει και σε οσους υπαρχει) επιτασσει...
Ας βοηθησουμε ωστε να μη καταρευσει το Ιντερνετ στη χωρα μας, θα χρειαστει για σοβαροτερα παραγματα απο το τσατ, το παιχνιδι, και τις ανταλλαγες ανουσιων αποψεων...

- Θα χρειαστει για μαθηματα στα παιδια,
- θα χρειαστει για ιατρικες συμβουλες,
- θα χρειαστει για επισκεψεις σε γιατρους (ψυχιατρους βασικα) μεσω διαδυκτιου,
- θα χρειαστει για συνταγογραφησεις φαρμακων,
- θα χρειαστει για συνεδριες ανθρωπων που προσπαθουν να βοηθησουν σε αυτο που μας βρηκε,
- θα χρειαστει στο στρατο που φυλαει τα συνορα (οκ της Ευρωπης, αλλα τα δικα μας παιδια ειναι επανω και χωρις μασκες),
- θα χρειαστει για να επικοινωνουμε με χωρια σε καραντινα (που αφησαμε τα παπουδια να πεθανουν μονα τους),
- θα χρειαστει για να παρακολουθουμε εντελει τα γεγονοτα, απο εναλλακτικα δικτυα ενημερωσης, γιατι αν μεινουνε στα κλασσικα, θα αυτοκτονησουμε πριν μας βρει ή για να μη μας βρει ο κορονοιος....!!!!

Ας ενημερωνει ο καθενας μας το νημα ....
λεγε λεγε κατι σωστο θα ακουσουμε...
αρκει να το καταλαβουμε...
 

DeletedUser31374

Guest
Γιώργη φίλε μου διέγραψε το συμβάν της θεία σου πρώτον γιατί δεν ενδιαφέρει κανένα
και δεύτερον άθελά σου προτείνεις θεραπεία.

Μάλλον πειραματική θεραπεία του SARS–CoV-2 βήμα 1 - βήμα 2
άφησε τη λύση στα συστήματα υγείας μη βάζεις πιπέρι τουλάχιστον σε αυτά.
Με εκτίμηση
Γιώργος


βήμα 1: .............. Ακολούθησε θεραπεία 20 ημερών, με κάποιο σκεύασμα ....................... γ' γενιάς, δεν θυμάμαι την εμπορική ονομασία του σκευάσματος, και ξεπέρασε την πνευμονία.
βήμα 2: Φυσικά, απευθυνθήκαμε πάλι στις υπηρεσίες υγείας, ακολούθησε μια αντιμυκητιακή αγωγή με το γνωστό σ' όλες τις γυναίκες,................., και αποφύγαμε τα χειρότερα.

Παρακαλώ την ομάδα συντονισμού του φόρουμ αν κρίνουν ότι το κομμάτι που αναφέρεται στη θεία του συμπαίκτη μας
δεν έχει λόγο ύπαρξης στο φόρουμ του παιχνιδιού για τους λόγους που αναφέρω να διαγραφή.

Και ότι άλλο άσχετο και επικίνδυνο γράφεται στο θέμα που άνοιξε η συμπαίκτρια μας και την ευχαριστούμε πολύ
να διαγράφετε για να μένει καθαρό τουλάχιστον αυτό όπως εμείς πρέπει στης δύσκολες μέρες που περνάμε.


Αν όμως διαπιστώσετε ότι κάποια θέματα του φόρουμ κάνουν κακό αντί για καλό δημιουργούν παραπληροφορηση
και εντάσεις και είναι άσχετα με τη λειτουργία του παιχνιδιού και του φόρουμ να αφαιρεθούν όλα.

βλέπω ότι κάποιοι παίκτες προσπαθούν με το να έχουν γνώμη για όλα και να είναι μαϊντανοι σε όλα τα θέματα
με άσχετα πράγματα και διδαχές καταστρέφουν την όμορφη οικογένεια του F.O.E.

Θα μου πείτε και εσύ μαϊντανός έγινες και θα έχετε δίκιο ζητάω συγνώμη από όλους σας

και σας υπόσχομαι ότι θα ασχολούμαι μόνο με θέματα του παιχνιδιού κατάλαβα έστω αργά
ότι χάνω τα λόγια μου τζάμπα κόπος μερικοί άνθρωποι δεν ακούνε ούτε αλλάζουν ποτέ.

Έχω εμπιστοσύνη στη ομάδα συντονισμού ότι θα βρει λύση.

Με
εκτίμηση
Γιώργος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

dio21

Καμένος Χρήστης
Συνεχιζουμε σαν Λαος να μην εχουμε αντιληφθει ολοι το μεγεθος του θεματος...
Γεμισαν τα καραβια με "ταξιωτες" και ανθρωπους που πανε νε "ξεσκασουν" στα νησια....!!!!
Ε Λ Ε Ο Σ ... !!!!!!!!
Στα νησια που ουτε καν κεντρα υγεις δεν εχουν, για τους μονιμους κατοικους τους...τι να πει κανεις???
θα επρεπε να μην τους αφησουν καν να αποβιβαστουν, ολους αυτους...
ο ενας πανω στον Αλλον μεσα στα καραβια???
και τους εκοψαν καποιοι εξυπνοι και εισητηρια?
τωρα που θα επιβαλει καθολικη απαγορευση κυκλοφοριας και θα πρεπει να κανουμε ολοκληρη διαδικασια για να παμε εστω και στο Φαρμακειο, να δουμε πως θα μας φανει....
Αξιοι οι ανεγκεφαλοι συμπολιτες μας....!!!!!
οι 400 νεκροι την μερα στην ΙΤΑΛΙΑ πχ, δεν τους λενε κατι?
δεν ειναι μακρια η Ιταλια παιδια...καθολου μακρια...ουτε η Κινα ηταν, απο οτι φανηκε....
ΚΑλη δυναμη σε ολους...
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Λοιπον καποιες επισης χρησιμες συμβουλες, για τη καθημερινοτητα μας, που εχουν σχεση με αυτα που ζουμε...και μιλαω -πλεον- λογω της καθολικης σχεδον μεσα στο σπιτι διαμονης μας...
Ό,τι πιο χρήσιμο έχει γραφτεί τελευταία :)

ΥΓ1. "Σφαγείο Νο 5" να διαβάσεις - Μου αρέσει αυτή η ανάλαφρη προσέγγιση ενός κατά τα άλλα σοβαρού θέματος (ίσως 3,5 στα 5 στην κλίμακα σοβαρότητας)
ΥΓ2. Ακόμα και αυτή η ανάρτηση επιβαρύνει την κατάσταση...
 

finrοd

Banned
Δίο.. ίσως ετούτο ν' άκουσαν, να τους ενέπνευσε ο σκοπός του και να τράβηξαν κατά τα νησιά.
Από την άλλη ίσως να σκέφτηκαν τ' ότι απομονωμένα είναι τα νησιά σιγά μην πήγε ο ιός, καθάριο τ' αιγαιοπελαγίτικο αγέρι, υγιείς οι ίδιοι, αντί να πάνε να συγχρωτιστούν σε χώρους κλειστούς, ας εκδράμουν κατά 'κει.
Τώρα θα μου πεις πως και τα βουνά σχετικώς απομονωμένα είναι. Πάντα σε συνάρτηση με το τι επιλογές εξόδου στις πόλεις έχουμε. Ε, άντε να πάρουμε και τα βουνά, να βρεθούμε στη φύση, να στρώσουμε κουβερτούλα στο χορτάρι, ν' απλώσουμε τους μεζέδες, να βάλουμε τη μουσική τής προτίμησής μας και με την παρεούλα μας να διασκεδάσουμε.
:)
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ναι οκ Γιωργη, δεν καταλογιζω ευθυνες σε οσους σκεφτηκαν ετσι και πηραν τα παιδια τους να πανε στα νησια για να τα προστατεψουν απο τον Ιο....
απλα μια λογικοτερη προσεγγιση θα ηταν να κατσουν σπιτι τους, να το καθαρισουν σωστα και να περασουν την περιοδο επωασης του Ιου στο σπιτι τους, χωρις τον κινδυνο να "μολυνουν" και τα "καθαρα" μερη... Σε μερη που δεν εχουν καν πρωτοβαθμια υγειονομικη φροντιδα, και αυτοι πηγαν εκει τα παιδια τους...!!!!!
Οταν την περασμενη βδομαδα αυτοι οι ιδιοι -μαζι με τα παιδια τους- συνοστιζονταν στα Μαρκετ κατα εκατονταδες σε χωρους 200τμ, και χασκογελουσαν και εβηχαν στα ταμεια, προσπαθωντας να εχουν το "ψηλοτερο" καροτσακι απο τον διπλανο τους, με 28 αντισηπτικα μεσα , οταν ακομα αυτοι οι ιδιοι εριχναν τις ροχαλες τους στα πεζοδρομια, οταν μαζευοταν σε σπιτια πανω απο 3 οικογενειες για να δουνε ειδησεις και νεα για τον Ιο, θαρρεις και εβλεπαν Netflix, οταν, οταν , οταν....
Αποφασισαν λοιπον να στριμωχτουν κατα εκατονταδες -ακομα μια φορα- σε πλοια αμφιβολου καθαριοτητας και υγειηνης ή μπουνε σε αυτοκιντα κατα 5αδες 6αδες, και να πανε να γλυτωσουν στα νησια και τα χωρια...
Ωραιοι...!!!!
Τον φοβαμαι τον Απριλη.... και την Μ. Παρασκευη φοβαμαι...
Ελπιζω -αν και δεν νομιζω- αυτο τοΠασχα να την γλυτωσουν τα αρνακια και τα κατσικακια....
 

finrοd

Banned
να την γλυτωσουν τα αρνακια και τα κατσικακια....
χαχαχαχαχα καλό! Αν την γλιτώσουν σκέψου πόσοι παραγωγοί και πόσοι μεταπράτες θα περάσουν ζόρια....
Τώρα, για τα καροτσάκια που γράφεις, ένα δίκιο το 'χεις. Αντίφαση είναι. Από τη μια «τρέμουν» κι από την άλλη «αψηφούν». Επαμφοτερίζουσα στάση απέναντι στο ίδιο θέμα. Προσωπικά φιλαράκι, δεν... Εντάξει, δεν θα κλειστώ σε κάποιο καφέ ή μπαράκι, όχι ότι το έκανα συχνά, μα κατά τ' άλλα, κανονικοί οι ρυθμοί τής καθημερινότητας. Τις γερόντισσες μόνο σ' αποκλεισμό έχω. Εξήγησα όσο μπόρεσα. Ανήκουν σε ομάδα που κινδυνεύει, οφείλουν, και για τον εαυτό τους και για μην επιβαρύνουν εμένα, να περιοριστούν στα όρια του σπιτιού.

Αυτό για τη Μ.Παρασκευή που έγραψες. Καλά, δεν είμαι θρήσκος. Με τ' άτομα όμως που πιστεύουν και τη μετάληψη τι θα γίνει; Πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπορέσουν το θρησκευτικό τους αίσθημα να εκφράσουν. Έστω και με χρήση κουταλιών από το σπίτι τους ή με την «επιστράτευση» ξύλινων κουταλιών μιας μίας χρήσης.. Ελπίζω να μην υπάρχουν αντιδράσεις από τους ιερείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Αυτό για τη Μ.Παρασκευή που έγραψες. Καλά, δεν είμαι θρήσκος. Με τ' άτομα όμως που πιστεύουν και τη μετάληψη τι θα γίνει; Πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπορέσουν το θρησκευτικό τους αίσθημα να εκφράσουν. Έστω και με χρήση κουταλιών από το σπίτι τους ή με την «επιστράτευση» ξύλινων κουταλιών μιας χρήσης.. Ελπίζω να μην υπάρχουν αντιδράσεις από τους ιερείς.

Oυτε και εγω ειμαι ιδιαιτερα θρησκος, και δεν το ανεφερα σε σχεση με τη θεια κοινωνια, αλλα με κατι αλλο...τις πενθημες καμπανες που θα χτυπουν , εκεινη τη μερα.... να δουμε για ποιον θα χτυπουν, ή ποιος θα τις χτυπαει...
Και μιας και ανεφερες τη Θεια Κοινωνια, θα ηθελα να δω ποιος παπας θα πιει οτι περισσεψει απο τη Θεια Κοινωνια, μιας και απαγορευετε να αποριφθει αυτη, οπουδηποτε... εδω ελπιζω να μην υπαρχουν αντιδρασεις απο τους Ιερεις ή να καμφθουν βαση αυτου, οι οποιες αλλες αντιδρασεις σε οσα προτεινες...
 

finrοd

Banned
να δουμε για ποιον θα χτυπουν, ή ποιος θα τις χτυπαει...
«Κανένας άνθρωπος δεν είναι μόνος του ένα Νησί ακέραιο και ξεχωριστό· κάθε άνθρωπος είναι ένα κομμάτι τής Ηπείρου, ένα κομμάτι τής ενδοχώρας· αν η θάλασσα πάρει μαζί της ένα σβώλο χώμα, η Ευρώπη λιγοστεύει, σαν να 'ταν ένα Ακρωτήρι ή σαν να 'ταν ένας Πύργος, φίλων σου ή δικός σου· ο θάνατος του κάθε ανθρώπου με λιγοστεύει, γιατί ανήκω στην Ανθρωπότητα. Γι' αυτό, μη στέλνεις ποτέ να ρωτήσεις για ποιον χτυπά η καμπάνα· για σένα χτυπά.» (John Donne)

Άσχετο τ' από πάνω, μα περίεργο πράγμα οι συνειρμοί. Η φράση σου το κλασικό έργο του Χεμινγουέι «Για ποιον χτυπά η καμπάνα» μου 'φερε στο νου, θυμίζοντάς μου αυτό που 'γραψα, και που ο Έρνεστ στην αρχή τού έργου του αναφέρει.
Εντάξει, άλλο πραγματεύεται, μα μήπως το όλον από επιμέρους «άλλα» δεν αποτελείται;
Όλα «μπερδεύονται με "μαστοριά"», μετατρέποντας το Δημιούργημα σε κάτι παραπάνω από ένα απλό άθροισμα των επιμέρους στοιχείων του.

ποιος παπας θα πιει οτι περισσεψει απο τη Θεια Κοινωνια
Αυτό δεν το γνώριζα.
 

DeletedUser31374

Guest
6 ώρα ακούγεται θα γίνει με διάγγελμα του πρωθυπουργού.

εικόνα_Viber_2020-03-22_17-13-18.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή