* Μικρες Ερωτησεις για το FoE *

dio21

Καμένος Χρήστης
Η παρατήρησή σου όταν ξανάρθες είναι σωστή και μάλιστα αυτή είναι η απάντηση στο αρχικό ερώτημά σου.
Εγώ το παρατήρησα αρκετά σύντομα όταν μπήκε τότε το χαρακτηριστικό αυτό.
Με λίγα λόγια τα μιρκά πακέτα των 2 και ιδίως των 5 πήραν αξία.
Από τότε λοιπόν άρχισα να προσέχω το πώς βάζω τους πόντους μου, δηλαδή: i) βάζω δύο πακέτα των 10 έστω και αν έχω επιστροφές 19 πόντους και ii) όταν είναι να βάλω έναν αριθμό πόντων μη πολλαπλάσιο του 10, βάζω τότε xdiv10 πακέτα των 10 πόντων (με x τους πόντους που πρέπει να βάλω στο μ/κ) και το xmod10 το βάζω από τους παραγόμενούς μου. Έτσι σιγά-σιγά μαζεύονται εξίσου όλα τα πακέτα, ενώ πριν τα πακέτα των 10 αυξανόντουσαν και τα υπόλοιπα μειωνόντουσαν.

Ναι οκ....
αλλα οταν εχεις εστω και ενα πακετο των 2 ή των 5 , και στη μπαρα σου εχεις 8 πχ, πατωντας το 10 σου βαζει τους 8 της μπαρα και σου σπαει και το 2αρι πακετο, θες δεν θες...
οποτε πως θα μαζεψεις πανω απο 1 πακετο 2 ή 5 ποντων?
Γιαυτο και λεω παραπανω, θα πρεπει να το δουν το θεμα, ωστε να χαλαμε εμεις οτι πακετο θελουμε...
πχ μια ιδεα ειναι να εχει ενα υπομενου στη μεσσαια επιλογη (που τωρα ειναι ΜΟΝΟ 10 ποντοι) και να διαλεγουμε εμεις αν θελουμε 2, 5 ή 10...
Θα επρεπε επισης να το εχουν ηδη διαπιστωσει και διορθωσει, οι προγραμματιστες, μιας και οταν μπηκε αυτη η επιλογη, πολλοι απο μας ειχαμε τονισει την απαξιωση καποιων πακετων ή την ελλειψη αλλων που θα δημιουργηθει...
 

DeletedUser29206

Guest
Ναι, σε αυτήν την περίπτωση θα σου πάρει και το πακέτο των 2 πόντων.
Ε, σε τέτοιες περιπτώσεις αναγκαστικά θα το πάρει το πακέτο.
Αυτό που προασπαθώ πιο πολύ είναι να χαλάω όσο το δυνατό περισσότερα πακέτα των 10 και παραγόμενους για να πάρω σε επιστροφές όσο το δυνατό περισσότερα πακέτα των 2 και 5.
 

metropolis

Μέλος
Ναι οκ....
αλλα οταν εχεις εστω και ενα πακετο των 2 ή των 5 , και στη μπαρα σου εχεις 8 πχ, πατωντας το 10 σου βαζει τους 8 της μπαρα και σου σπαει και το 2αρι πακετο, θες δεν θες...
οποτε πως θα μαζεψεις πανω απο 1 πακετο 2 ή 5 ποντων?
Γιαυτο και λεω παραπανω, θα πρεπει να το δουν το θεμα, ωστε να χαλαμε εμεις οτι πακετο θελουμε...
πχ μια ιδεα ειναι να εχει ενα υπομενου στη μεσσαια επιλογη (που τωρα ειναι ΜΟΝΟ 10 ποντοι) και να διαλεγουμε εμεις αν θελουμε 2, 5 ή 10...
Θα επρεπε επισης να το εχουν ηδη διαπιστωσει και διορθωσει, οι προγραμματιστες, μιας και οταν μπηκε αυτη η επιλογη, πολλοι απο μας ειχαμε τονισει την απαξιωση καποιων πακετων ή την ελλειψη αλλων που θα δημιουργηθει...
Αγαπητέ, εφ' όσον θέλεις να κρατάς τα πακέτα των 2 & 5 πόντων, τότε θα πρέπει συνεχώς να φορτώνεις στην μπάρα σου τα πακέτα των 10 πόντων....
Στο παράδειγμα που αναφέρεις, ότα στην μπάρα σου έχεις πχ 8 πόντους και θες να χρησιμοποιήσεις 10 πόντους, πρώτα κλικάρεις δεξιά και ρίχνεις τους 8 πόντους εκεί που θέλεις, και μετά πας στην μπάρα σου και πατώντας το + παίρνεις 1 πακέτο των 10 πόντων, το οποίο φορτώνεται στην μπάρα....
Μετά πας εκεί που έριχνες τους πόντους και ρίχνεις τους υπόλοιπους 2, κλικάροντας αριστερά έναν-έναν τους πόντους....
Ελπίζω να ήμουν σαφής και να μην σε μπέρδεψα :):):)
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Nαι...
αλλα ετσι οπως λες, και παλι μενεις με 8 στη μπαρα....
οποτε δεν ξεφορτωνεις...θα πρεπει να ειμαι μπαστακας να αδειαζω τη μπαρα στο 10 δλδ...δε λεει...

Επισης δεν ειπα οτι θελω ντε και καλα να κραταω τα πακετα των 2 και των 5 ποντων, αλλα να εχω την επιλογη να σπαω εγω οτι πακετο θελω αναλογα με τις αναγκες της στιγμης....
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
μια ερωτηση παιδια που δεν ξερω αν υπαρχει πουθενα..στο wiki αλλα και στο παιχνιδι αναφερει σε μερικα μεγαλα κτιρια που δινουν αγαθα οτι "απο τη συγχρονη εποχη και υστερα παραγει ΧΧ ακατεργαστα αγαθα εναντι αυτων".αυτα τα ακατεργαστα αγαθα τι ειναι δηλαδη;αν φτασει καποιος στη συγχρονη εποχη και εχει ας πουμε τον φαρο της αλεξανδρειας τι αγαθα θα παρει καθημερινα;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
μια ερωτηση παιδια που δεν ξερω αν υπαρχει πουθενα..στο wiki αλλα και στο παιχνιδι αναφερει σε μερικα μεγαλα κτιρια που δινουν αγαθα οτι "απο τη συγχρονη εποχη και υστερα παραγει ΧΧ ακατεργαστα αγαθα εναντι αυτων".αυτα τα ακατεργαστα αγαθα τι ειναι δηλαδη;αν φτασει καποιος στη συγχρονη εποχη και εχει ας πουμε τον φαρο της αλεξανδρειας τι αγαθα θα παρει καθημερινα;

Καλησπερα
Απο την Συγχρονη και μετα για να παραγει καποιος υλικα θα πρεπει να βαλει-πληρωσει και ενα απαιτουμενο υλικο
που ειναι καποιο υλικο απο την Αποικιακη
πχ
http://prntscr.com/nphfzh

στην Συγχρονη τα ΜΚ λοιπον που δινουν υλικα
δεν δινουν υλικα της Συγχρονης αλλα υλικα της Αποικιακης
Αντιστοιχως στην επομενη εποχη δηλ την Μεταμοντερνα απαιτουνται για την παραγωγη υλικων
υλικα Βιομηχανικης --> τα ΜΚ δινουν υλικα Βιομηχανικης
και μια ακομη λεπτομερεια
Τα ΜΚ δινουν διπλασιο αριθμο υλικων απο οτι στις αλλες εποχες
(δηλ απο οτι εδιναν πριν την Συγχρονη) αυτο σημαινει το ΧΧ
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Απο την Συγχρονη και μετα για να παραγει καποιος υλικα θα πρεπει να βαλει-πληρωσει και ενα απαιτουμενο υλικο
που ειναι καποιο υλικο απο την Αποικιακη
πχ
http://prntscr.com/nphfzh

στην Συγχρονη τα ΜΚ λοιπον που δινουν υλικα
δεν δινουν υλικα της Συγχρονης αλλα υλικα της Αποικιακης
Αντιστοιχως στην επομενη εποχη δηλ την Μεταμοντερνα απαιτουνται για την παραγωγη υλικων
υλικα Βιομηχανικης --> τα ΜΚ δινουν υλικα Βιομηχανικης
και μια ακομη λεπτομερεια
Τα ΜΚ δινουν διπλασιο αριθμο υλικων απο οτι στις αλλες εποχες
(δηλ απο οτι εδιναν πριν την Συγχρονη) αυτο σημαινει το ΧΧ

δηλαδη στην συγχρονη εποχη θα παρω αγαθα αποικιακης εποχης αλλα τα διπλασια;
για να παρω της συγχρονης εποχης θα πρεπει να εχω κτιρια παραγωγης αγαθων και των δυο αυτων εποχων;
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
δηλαδη στην συγχρονη εποχη θα παρω αγαθα αποικιακης εποχης αλλα τα διπλασια;
για να παρω της συγχρονης εποχης θα πρεπει να εχω κτιρια παραγωγης αγαθων και των δυο αυτων εποχων;


Για να παραγεις αγαθα συγχρονης εποχης εκτος απο νομισματα και προμηθειες σου ζηταει και αγαθα αποικιακης. Δηλ πχ στη φωτογραφια που σου εβαλε η Ταλαμαντα το κτιριο παραγωγης συσκευασιας ζηταει νομσιματα προμηθειες και χαρτι. Στο 8ωρο που παραγεις 10 ζηταει 10 κ.ο.κ Δεν ειναι απαραιτηο να εχεις κτιριο παραγωγης χαρτιου αρκει να εχεις αποθεμα ωστε να ταιζεις το καινουριο κτιριο. Πρακτικα αν εχεις μερικα ΜΚ που δινουν αγαθα δεν θα εχεις προβλημα.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
δηλαδη στην συγχρονη εποχη θα παρω αγαθα αποικιακης εποχης αλλα τα διπλασια;
για να παρω της συγχρονης εποχης θα πρεπει να εχω κτιρια παραγωγης αγαθων και των δυο αυτων εποχων;

Kαλημερα θεωρητικα ναι ομως στην πραξη ισχυει αυτο που ανεφερε ο albertus magnus
για αυτο ειμαι απο τους παιχτες που εμμονικα εξακολουθω να εχω ''χωρο'' για τον ταπεινο ομως μικρο σε διαστασεις ΜΚ Φαρο στην πολη μου και δεν τον εστειλα για ''ανακυκλωση'' οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι παιχτες των μεγαλυτερων εποχων
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα θεωρητικα ναι ομως στην πραξη ισχυει αυτο που ανεφερε ο albertus magnus
για αυτο ειμαι απο τους παιχτες που εμμονικα εξακολουθω να εχω ''χωρο'' για τον ταπεινο ομως μικρο σε διαστασεις ΜΚ Φαρο στην πολη μου και δεν τον εστειλα για ''ανακυκλωση'' οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι παιχτες των μεγαλυτερων εποχων

καλημερα και ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις.ειμαι στην αποικιακη εποχη και για αυτο δεν το γνωριζω.
αλλη ερωτηση.τα αγαθα που θα παραγονται διπλασια απο τα ΜΚ θα αφορουν μονο ενα αγαθο;δηλαδη ο Φαρος που εχω αυτη τη στιγμη λεει θα δινει 26 αγαθα.θα ειναι απο ενα αγαθο ομως οπως κανει και τωρα ετσι;δεν αλλαζει κατι σε αυτο...
αρα για να πρεπει να παραγεις αγαθα συγχρονης οχι μονο θα πρεπει να εχεις αποθεμα σε αγαθα αποικιακης αλλα θα πρεπει να χτισεις και κτιριο παραγωγης αγαθων συγχρονης το οποιο απο οτι βλεπω πιανει και μεγαλο χωρο....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Να
καλημερα και ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις.ειμαι στην αποικιακη εποχη και για αυτο δεν το γνωριζω.
αλλη ερωτηση.τα αγαθα που θα παραγονται διπλασια απο τα ΜΚ θα αφορουν μονο ενα αγαθο;δηλαδη ο Φαρος που εχω αυτη τη στιγμη λεει θα δινει 26 αγαθα.θα ειναι απο ενα αγαθο ομως οπως κανει και τωρα ετσι;δεν αλλαζει κατι σε αυτο...
αρα για να πρεπει να παραγεις αγαθα συγχρονης οχι μονο θα πρεπει να εχεις αποθεμα σε αγαθα αποικιακης αλλα θα πρεπει να χτισεις και κτιριο παραγωγης αγαθων συγχρονης το οποιο απο οτι βλεπω πιανει και μεγαλο χωρο....

Ναι θα δινει διπλασια απο ενα τυχαιο αγαθο της αποικιακης
Ναι κανονικα θα πρεπει να κτισεις εργαστηρια συγχρονης για να μαζευεις τα υλικα της συγχρονης ..ομως μην ξεχνας οτι ...η ζουγκλα και οι ''απανταχου'' αποστολες με το που μπαινεις σε μια εποχη σου δινουν υλικα της εποχης αυτης ...
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
παιδια ας υποθεσουμε οτι καποιος εχει στην πολη του μονο αντρο κακοποιων και κανενα αλλο στρατιωτικο κτιριο.παραγει λοιπον μονο κακοποιους.στη μαχη (που εχει 8 κακοποιους) οταν σκοτωνεται καποιος απο αυτους σε τι στρατιωτικη μοναδα μεταμορφωνεται;
 

dio21

Καμένος Χρήστης
σε τπτ...
Τους χανεις ολους με τη πρωτη που θα δεχτουν...
μη το δοκιμασεις...πικρα...)))
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
παιδια ας υποθεσουμε οτι καποιος εχει στην πολη του μονο αντρο κακοποιων και κανενα αλλο στρατιωτικο κτιριο.παραγει λοιπον μονο κακοποιους.στη μαχη (που εχει 8 κακοποιους) οταν σκοτωνεται καποιος απο αυτους σε τι στρατιωτικη μοναδα μεταμορφωνεται;

Καλησπερα
τωρα εαν σας πω οτι μεταμορφωνεται στον ..αγνωστο στρατιωτη δεν θα εχει μεγαλη αποκλειση απο την πραγματικοτητα
ουτε εαν σας πω οτι αμεσως μετα την πρωτη επαφη του με τις αντιπαλες μοναδες ''μετακομιζει'' σε τοπο ....πιο χλοερο
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
παιδια ας υποθεσουμε οτι καποιος εχει στην πολη του μονο αντρο κακοποιων και κανενα αλλο στρατιωτικο κτιριο.παραγει λοιπον μονο κακοποιους.στη μαχη (που εχει 8 κακοποιους) οταν σκοτωνεται καποιος απο αυτους σε τι στρατιωτικη μοναδα μεταμορφωνεται;
Όταν πας σε μάχη μόνο με κακοποιούς, είσαι καταδικασμένος σε ήττα.
Με το 1ο χτύπημα που δέχονται πεθαίνουν, εκτός κι αν ΔΕΝ κατέβεις με 8 κακοποιούς αλλά με 7 κακοποιούς και 1 άλλη μονάδα.
Έτσι όταν χτυπηθούν, δεν πεθαίνουν αλλά μεταμορφώνονται στην άλλη μονάδα που έχεις.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Όταν πας σε μάχη μόνο με κακοποιούς, είσαι καταδικασμένος σε ήττα.
Με το 1ο χτύπημα που δέχονται πεθαίνουν, εκτός κι αν ΔΕΝ κατέβεις με 8 κακοποιούς αλλά με 7 κακοποιούς και 1 άλλη μονάδα.
Έτσι όταν χτυπηθούν, δεν πεθαίνουν αλλά μεταμορφώνονται στην άλλη μονάδα που έχεις.

κατανοητο.ευτυχως που δεν το εκανα ποτε αυτο τοτε....και αν εχεις 3 κακοποιους και 5 αλλες μοναδες διαφορετικες ας πουμε πως αποφασιζει το συστημα σε ποια θα μεταμορφωθει;
 

DeletedUser29206

Guest
κατανοητο.ευτυχως που δεν το εκανα ποτε αυτο τοτε....και αν εχεις 3 κακοποιους και 5 αλλες μοναδες διαφορετικες ας πουμε πως αποφασιζει το συστημα σε ποια θα μεταμορφωθει;
μπαίνει ο παράγοντας της πιθανότητας.
Αν για παράδειγμα έχεις δύο διαφορετικές μονάδες και 6 κακοποιούς τότε ο πρώτος κακοποιός έχει 50% πιθανότητα να μεταμορφωθεί στην πρώτη ή στην δεύτερη μονάδα. Έστω ότι μεταμορφώνεται στην πρώτη μονάδα, μετά ο επόμενος κακοποιός έχει 66,6% πιθανότητα να μεταμορφωθεί στην πρώτη μονάδα και 33,3% στην δεύτερη κ.ο.κ.
Θα τύχει πολλές φορές να μεταμορφωθούν όλοι οι κακοποιοί σε μία μονάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

talamanta

Καμένος Χρήστης
κατανοητο.ευτυχως που δεν το εκανα ποτε αυτο τοτε....και αν εχεις 3 κακοποιους και 5 αλλες μοναδες διαφορετικες ας πουμε πως αποφασιζει το συστημα σε ποια θα μεταμορφωθει;
Kαλησπερα κανονικα το συστημα αποφασιζει σε ποια απο τις στρατιωτικες μοναδες που υπαρχουν θα μετατραπουν οι κακοποιοι
αυτο σημαινει οτι ομως οτι υπαρχει περιπτωση να κανεις ελεγχομενη την μεταμορφωση
(αχ αχ θυμηθηκα τα φοεκικα μου νιατα τοτε που ειχε ''ζωη'' η γειτονια )
Επειδη δεν ξερεις (κανονικα γιατι υπαρχουν και τα ''μιλημενα'') τι στρατο θα αντιμετωπιζες πηγαινες με 2-3 διαφορετικες μοναδες και αναλογα το τι εβρισκες στελνες μπροστα για δολωμα αυτην που ειναι μη οφελιμη (για να την σκοτωσουν) και κραταςτους κακοποιους και τις αλλες πισω ( σε θεση μη προσβασιμη/βολης απο τις αντιπαλες στρ. μοναδες) οποτε οι κακοποιοι θα μετατραπουν μετα το κτυπημα σε αυτην που ειναι ακομη στο πεδιο της μαχης
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με το Ναό της Έμπνευσης? Εννοώ ότι νόμιζα πως σου δίνει σχέδια από την εποχή που είσαι και εμένα μου έχει δώσει 4 σερί φορές σχέδια του Κολοσσαίου!!! :mad: Και δεν το έχω καν χτισμένο!!!
Να τον αφήσω ή να περάσουν οι μπουλντόζες να τον ρίξουν???
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
μπαίνει ο παράγοντας της πιθανότητας.
Αν για παράδειγμα έχεις δύο διαφορετικές μονάδες και 6 κακοποιούς τότε ο πρώτος κακοποιός έχει 50% πιθανότητα να μεταμορφωθεί στην πρώτη ή στην δεύτερη μονάδα. Έστω ότι μεταμορφώνεται στην πρώτη μονάδα, μετά ο επόμενος κακοποιός έχει 66,6% πιθανότητα να μεταμορφωθεί στην πρώτη μονάδα και 33,3% στην δεύτερη κ.ο.κ.
Θα τύχει πολλές φορές να μεταμορφωθούν όλοι οι κακοποιοί σε μία μονάδα.

ok.ευχαριστω.κατανοητο.
 
Κορυφή