Νέες Ερωτήσεις

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser410
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser29206

Guest
Έχω μια μικρή απορία.
Από το σετ του ινδικού παλατιού/ινδικου σιντριβανιού έχω μερικά κτίρια που ανήκουν στον πρώιμο μεσαίωνα και μερικά που ανήκουν στον μέσο μεσαίωνα. Αν τα λάβω δίπλα-δίπλα θα έχω κάποιο πρόβλημα η θα πάρω το μπόνους του σετ;
Πολύ καλή ερώτηση!
Αν δε κάνω λάθος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
Απλός άλλα κτίρια θα δίνουν την παραγωγή του Πρώιμου Μεσαίωνα και άλλα θα δίνουν την παραγωγή του Μέσου
 

DeletedUser30097

Guest
Θα συμφωνήσω με τον Μάριο.
Λογικά θα πάρεις τις επιπλέον αποδόσεις λόγω άμεσης γειτνίασής τους, αλλά οι αποδόσεις που έχουν σχέση με την εποχή που ανήκει το κάθε κτίριο, πχ, μετάλλια, προμήθειες ή ό,τι άλλο, θα αντιστοιχούν στην εποχή που ανήκει το κομμάτι της ομάδας κτιρίων.
 

DeletedUser30097

Guest
Λογικα θα μπορει να αναβαθμιστει με Κιτ....ε? ;)
Απ' όσο γνωρίζω, όλα τα ειδικά κτίρια και τα κτήρια που αποκτούνται μέσω των εκδηλώσεων, (και δεσμεύονται από την εποχή που βρισκόταν η πόλη σαν αποκτήθηκαν), επιδέχονται αναβάθμισης στην επόμενη εποχή ή/και ανακαίνισης στην τρέχουσα εποχή της πόλης του κατόχου τους.
Κι αυτό είναι καλό, μιας και μπορείς σε κάποια ομάδα κτιρίων να μην αναβαθμίσεις ή ανακαινίσεις το κτίριο της ομάδας που δίνει φορτζ πόντους και χρυσό (μιας και οι φορτζ πόντοι το ίδιο μετράνε σ' όλες τις εποχές, κι ο χρυσός στις πόλεις περισσεύει), και ν' αναβαθμίσεις ή να ανακαινίσεις το κτίριο της ομάδας που δίνει ικανοποίηση, μετάλλια ή/και επιθετική ενίσχυση, μιας και οι τιμές αυτών των αποδόσεων είναι αυξημένες στις πιο προχωρημένες εποχές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Έχω μια μικρή απορία.
Από το σετ του ινδικού παλατιού/ινδικου σιντριβανιού έχω μερικά κτίρια που ανήκουν στον πρώιμο μεσαίωνα και μερικά που ανήκουν στον μέσο μεσαίωνα. Αν τα λάβω δίπλα-δίπλα θα έχω κάποιο πρόβλημα η θα πάρω το μπόνους του σετ;
Καλησπερα
εγω παλι θα σας συμβουλευα να μην βιαστειτε να τα αναβαθμισετε
κτιρια υλικων (1-2 εποχων πισω) πιστευω οτι καλυτερα να μην αναβαθμιζονται τουλαχιστον αμεσως
γιατι ετσι εχει καποιος μια ''δυνατοτητα/πιθανοτητα'' να παραγει /βρισκει υλικα που δεν παραγει με μπονους
αργοτερα απο τις διαφορες εκδηλωσεις και απο την ζουγκλα ολο και καποια θα πετυχει ειδικα κτιρια της εποχης που ειναι
ομως δεν θα μπορεσει να ξαναβρει προηγουμενης εποχης
οποτε σε μεγαλη αναγκη ας υπαρχει εστω στην αποθηκη
 

DeletedUser30097

Guest
αργοτερα απο τις διαφορες εκδηλωσεις και απο την ζουγκλα ολο και καποια θα πετυχει ειδικα κτιρια της εποχης που ειναι
ομως δεν θα μπορεσει να ξαναβρει προηγουμενης εποχης
Και κάπου εδώ μπαίνει το θέμα της παροχής εργαλείου αναπαλαίωσης, το οποίο να έχει ακριβώς την αντίθετη λειτουργία από το εργαλείο αναβάθμισης, δηλαδή να εντάσσει το κάθε κτίριο που επιδέχεται αλλαγή εποχής στην αμέσως προηγούμενη απ' αυτή που βρίσκεται.
 

DeletedUser29206

Guest
Και κάπου εδώ μπαίνει το θέμα της παροχής εργαλείου αναπαλαίωσης, το οποίο να έχει ακριβώς την αντίθετη λειτουργία από το εργαλείο αναβάθμισης, δηλαδή να εντάσσει το κάθε κτίριο που επιδέχεται αλλαγή εποχής στην αμέσως προηγούμενη απ' αυτή που βρίσκεται.
Γιατί;
Δεν είναι καλύτερο από το να ανεβούν εποχή;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Γιατί;
Δεν είναι καλύτερο από το να ανεβούν εποχή;
Οχι παντα
Οταν εισαι σε μια εποχη ολες οι αποστολες σου δινουν υλικα της εποχης που εισαι
σιγουρα θα μαζεψεις και νεα ειδικα κτιρια τα οποια θα σου δινουν παλι υλικα της εποχης σου
ομως οι τεχνολογιες, το λιμανι, η ζουγκλα και ο χαρτης των συντεχνειων (εαν λαμβανεις μερος)
σου ροκανιζουν σιγα-σιγα τα υλικα της προηγουμενης εποχης
και φυσικα εαν δεν μπαινεις στον πειρασμο των ''δανεικων και αγυριστων'' υλικων απο τους γειτονες σου
τοτε το σακουλακι με τις οικονομιες των γηρατιων παει ''περιπατο'' πιο συντομα
αλλο χωρο καταλαμβανει ενα ειδικο κτιριο που δινει υλικα και αλλο ενα κανονικο κτιριο υλικων
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Και απο τους γειτονες -πλεον- δεν μπορει να παρεις παλαιοτερης εποχης...
ολοι λιγο-πολυ στην ιδια εποχη ειναι, εκτος και να πετυχεις την μικτη γειτονια...αλλα ειναι πολυ σπανια αυτη....
 

DeletedUser29206

Guest
Οχι παντα
Οταν εισαι σε μια εποχη ολες οι αποστολες σου δινουν υλικα της εποχης που εισαι
σιγουρα θα μαζεψεις και νεα ειδικα κτιρια τα οποια θα σου δινουν παλι υλικα της εποχης σου
ομως οι τεχνολογιες, το λιμανι, η ζουγκλα και ο χαρτης των συντεχνειων (εαν λαμβανεις μερος)
σου ροκανιζουν σιγα-σιγα τα υλικα της προηγουμενης εποχης
και φυσικα εαν δεν μπαινεις στον πειρασμο των ''δανεικων και αγυριστων'' υλικων απο τους γειτονες σου
τοτε το σακουλακι με τις οικονομιες των γηρατιων παει ''περιπατο'' πιο συντομα
αλλο χωρο καταλαμβανει ενα ειδικο κτιριο που δινει υλικα και αλλο ενα κανονικο κτιριο υλικων
Πάλι καλά σε εμένα τέτοιο πρόβλημα δεν μου συμβαίνει άρα και δεν το ήξερα.
Εγώ όταν κάθομαι σε μία εποχή μαζεύω πολλά αγαθά της εποχής μου για να μην έχω πρόβλημα μετά ;)
 

DeletedUser30097

Guest
Γιατί;
Δεν είναι καλύτερο από το να ανεβούν εποχή;
Ένα πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται αφορά τους στρατώνες των πρωταθλητών. Μπορεί να έχεις 2 της τρέχουσας εποχής της πόλης σου, αλλά να σου λείπει ο αντίστοιχος στρατώνας προηγούμενης εποχής. Δίχως εργαλείο αναπαλαίωσης δε θα τον αποκτήσεις ποτέ...
 

DeletedUser29206

Guest
Δε συνηθίζεται τόσο αυτό αφού οι πρώτες εποχές και οι μεσαίες αλλάζουν γρήγορα.
Οπότε αν έχεις 2 στρατιωτικά κτίρια για πρωταθλητές του ύστερου και είσαι ύστερο μεσαίωνα και
μετά αλλάζεις εποχή και πας αποικιακή εποχή, δε γίνεται απλός να βάλεις ένα κιτ στο ένα;

Και αυτό πάει λέγοντας:
Μετά από αυτό όταν θες να αλλάξεις εποχή δηλαδή βιομηχανική κάνεις το εξής:
Αρχικά αλλάζεις εποχή και μετά βάζεις ένα κιτ ανακαίνισης στο στρατώνα του ύστερου μεσαίωνα.
Άρα θα έχεις 2 στρατώνες: ο ένας στην τωρινή και ο άλλος στην προηγούμενη εποχή ;)
 

DeletedUser30097

Guest
Δε συνηθίζεται τόσο αυτό αφού οι πρώτες εποχές και οι μεσαίες αλλάζουν γρήγορα.
Οπότε αν έχεις 2 στρατιωτικά κτίρια για πρωταθλητές του ύστερου και είσαι ύστερο μεσαίωνα και
μετά αλλάζεις εποχή και πας αποικιακή εποχή, δε γίνεται απλός να βάλεις ένα κιτ στο ένα;

Και αυτό πάει λέγοντας:
Μετά από αυτό όταν θες να αλλάξεις εποχή δηλαδή βιομηχανική κάνεις το εξής:
Αρχικά αλλάζεις εποχή και μετά βάζεις ένα κιτ ανακαίνισης στο στρατώνα του ύστερου μεσαίωνα.
Άρα θα έχεις 2 στρατώνες: ο ένας στην τωρινή και ο άλλος στην προηγούμενη εποχή ;)
Έλα όμως που εμένα μου λείπουν κάτι πρωταθλητές πρώιμων εποχών... :)
 

DeletedUser31704

Guest
Γιατι το forge ποντους σταματάει στο 10 και δεν ανεβαίνει οταν κανω 12 ωρες πχ να ξαναμπω? και εχει κολήσει στο 10 ξερει κανείς????
 

DeletedUser30097

Guest
Γιατι το forge ποντους σταματάει στο 10 και δεν ανεβαίνει οταν κανω 12 ωρες πχ να ξαναμπω? και εχει κολήσει στο 10 ξερει κανείς????
Γιατί η μέγιστη χωρητικότητα της ράβδου των φορτζ πόντων που δίνονται ανά ώρα είναι το 10.
 

DeletedUser29206

Guest
Επίσης αυτό υπήρχε από την αρχή του παιχνιδιού αν δεν κάνω λάθος και μάλλον δεν πρόκειται να αλλάξει!
Αυτό λογικά γίνεται για να μπαίνεις πιο συχνά αντί να μπαίνεις μία φορά την ημέρα.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Γιατι το forge ποντους σταματάει στο 10 και δεν ανεβαίνει οταν κανω 12 ωρες πχ να ξαναμπω? και εχει κολήσει στο 10 ξερει κανείς????
το μεγιστο ειναι 10 για τους ποντους που συγκεντρωνονται αυτοματα
και ειναι λογικο
γιατι ετσι εμμεσως ειναι ενα ειδος επιβραβευσης αυτων που μπαινουν πιο συχνα
ομως μπορει να μαζεψει /συγκεντρωσει μεχρι και 100 -μπορει και λιγους πραπανω -
εαν μαζεψεις ποντους απο τα κτιρια της πολης σου 'η απο τον χαρτη εκστρατειας
 

DeletedUser

Guest
Καλημερα εχω αποκλειστει απο εχτες γιατι διαπληκτιστηκα με εναν παικτη που παρεξηγηθηκε επειδη του εκανα επιθεση και με προσβαλε. Παρακαλω αν διαβασει καποιος διαχεριστης να αρει το αποκλεισμο μου γιατι ειναι αδικος. Ευχαριστω οποιον μπορει να με βοηθησει
 

Varadero1000

Νέο Μέλος
στο παιχνιδι βρες τα ζευγαρια,κερδισα και ακομα δεν πηρα το δωρο μου.θα ισχυσει τελικα?
 
Κορυφή