Να αλλαξω εποχη: ναι η ου?

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser31289
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser31289

Guest
Καλημερα σε ολους. Μερες τωρα σκεφτομαι να παρατησω την προοδευτικη και να σκαρφαλωσω
68a8a6d333b9837ac4e9f62314448015.jpg
μεχρι το μελλον αλλα δεν ξερω αν θα ειναι καλη ιδεα..πειτε 3-4 πραγματακια που πρεπει να κανω οπωσδηποτε πριν αρχισω να ανεβαινω τις εποχες (π.χ να εχω ανεβασει δια-ααχεν-μοντε-αλκατραζ) :D:D:D:D
 

DeletedUser30097

Guest
Γεια χαρά Σου!
Το αλκατράζ είναι «all seasons classic» κτίριο, οπότε το ανεβάζεις έτσι κι αλλιώς δίχως να σ' ενδιαφέρει η εποχή που βρίσκεται η πόλη σου.
Τα επιθετικά Μ/Κ οπωσδήποτε να τα ανεβάσεις. Τι να τους κάνεις τους κακοποιούς, που θα σου δίνει το αλκατράζ, αν στις μάχες πέφτουν με το πρώτο λόγω έλλειψης δυναμικότητας;
Μέτρα και τ' αγαθά σου για το ξεκλείδωμα των πρώτων τεχνολογιών αλλά και τους πόντους που απαιτούνται, έτσι ώστε να φτάσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται στα πρώτα κτίρια παραγωγής αγαθών και εκπαίδευσης στρατιωτικών μονάδων της σύγχρονης εποχής. (Στρατιωτικές μονάδες της εποχής θα πάρεις βέβαια κι από την εκστρατεία).
 

DeletedUser31289

Guest

Λοιπον εχω 8αρη αλκατραζ καμια 300ρια κακους στο περιμενε..δια-ααχεν-μοντε 10ρια..και απο υλικα ειμαι κομπλε εχω ουρανοξυστη και εχω υλικα σχεδον σε ολες τις εποχες για να καταλαβεις εχω 300 υλικα στο αρκτ.μελλον και 500 στο μελλον οποτε με τα υλικα δεν νομιζω να εχω θεμα...τα 10ρια επιθετικα μκ μηπως ειναι λιγα? αν και απο δω και περα δε δινουν μεγαλα μπονους
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Προχωρα ετσι κι αλλιως πανω απο 10 τα επιθετικα θα σου φανε πολλους ποντους με σχετικα μικρο ανταλαγμα...προχωρα και οταν σταθεις παλι ανεβασετα...
 

DeletedUser30097

Guest
Στήσε θόλο και βάλε στόχο όλα τα επιθετικά στο 11ο επιπεδο και μετά το Άγαλμα του Δία στο 19ο
 

DeletedUser31289

Guest
Στήσε θόλο και βάλε στόχο όλα τα επιθετικά στο 11ο επιπεδο και μετά το Άγαλμα του Δία στο 19ο
ο θολος σε λιγο παει 10...δια 19? ουτε τα σχεδια δεν εχω...απο οτι βλεπω εισαι του λαου λαου ε? χαχαχα αν και η ιδεα του Ζαχαρια μου αρεσε δεν ειναι κακη ιδεα να ανεβασω το μοντε στο 20
 

DeletedUser29206

Guest
Το μόνο σίγουρο είναι πως αλλάζοντας εποχές θα έχεις μεγαλύτερη παραγωγή! Πιστεύω πως έχεις σε πολύ καλό επίπεδο αυτά τα μ/κ! Άμα θες, συνέχισε!
 

DeletedUser30097

Guest
ο θολος σε λιγο παει 10...δια 19? ουτε τα σχεδια δεν εχω...απο οτι βλεπω εισαι του λαου λαου ε? χαχαχα αν και η ιδεα του Ζαχαρια μου αρεσε δεν ειναι κακη ιδεα να ανεβασω το μοντε στο 20
Ε, τότε τι το σκέφτεσε; Τουμπάνιασε τον Θόλο πρώτα. Πρότεινα Άγαλμα του Δία γιατί ανεβαίνει πιο γρήγορα και παίρνεις νωρίτερα, συνολικά, μία ενίσχυση δυναμικότητας της τάξης του 5% σε επίθεση κι άμυνα.
 

DeletedUser29206

Guest
Πάντως δεν είναι αναγκαίο να ανεβείς πολλές εποχές μαζί. Άμα θες ξεκινάς με μία και σταματάς. Θέλω να πω πως μην έχεις στο νου σου ντε και καλά να φτάσεις στην κορυφή του βουνού γρήγορα ;)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα .. αναλογα τι επιδιωκεις στο παιχνιδι
Φυσικα για να εχει καποιος Δια 19 και να ειναι στην προοδευτικη σημαινει 'η οτι εχει ''καλους'' φιλους 'η οτι του ''αρεσουν'' πολυ τα υλικα της προοδευτικης και για αυτο εχει κατσει παρα πολυ καιρο εκει
Ενδομυχα θεωρω οτι εχεις παρει την αποφαση σου
Αν αλλαξεις εποχη θα βρεθεις κατα πασα πιθανοτητα σε αλλη γειτονια και ενω εσυ θα ιδρωνεις για να μαζεψεις τα υλικα ..καποιοι ισως κανουν περιπατο στην πολη σου
..ασε που για μενα η χειροτερη εποχη ηταν η συγχρονη
ποτε δεν πηγα τον στρατο της
ηταν η μονη εποχη που ''μισησα'' τις μαχες στον χαρτη των ηπειρων γιατι ουσιαστικα μου αχρηστευε τους κακοποιους μου
Εποχες (κατα την γνωμη μου) αλλαζουμε συνηθως οταν υπαρχουν εξτρα εκδηλωσεις ετσι ωστε να υπαρχει το ατου των κτιριων σε μεγαλυτερη εποχη και φυσικα η πιθανοτητα στρατιωτικων κτιριων με το ''καλημερα'' της νεας εποχης
Συμφωνω με τον Ζαχαρια για το Mοντε ..οταν οι αλλοι ανεβαζαν Aλκατραζ εγω ανεβαζα Mοντε
Στην εποχη που εισαι θεωρω πιο σημαντικο ειναι να ανεβασεις το καστρο Frontenac θα σου δωσει μεγαλη βοηθεια
Τωρα με την τελευταια μοδα του Θολου τι να πω? ..ιωση ειναι που θα παει θα περασει?
ομως μετα μην μας κακοφαινετε που μπαινουν σπα , καπηλεια, γουρουνακια κλπ στο παιχνιδι
τα τραβαει η ορεξη μας
 

DeletedUser31289

Guest
Το μόνο σίγουρο είναι πως αλλάζοντας εποχές θα έχεις μεγαλύτερη παραγωγή! Πιστεύω πως έχεις σε πολύ καλό επίπεδο αυτά τα μ/κ! Άμα θες, συνέχισε!
Πάντως δεν είναι αναγκαίο να ανεβείς πολλές εποχές μαζί. Άμα θες ξεκινάς με μία και σταματάς. Θέλω να πω πως μην έχεις στο νου σου ντε και καλά να φτάσεις στην κορυφή του βουνού γρήγορα ;)

δεν θελω να φτασω στο τελος μεχρι το μελλον θελω να φτασω νταξ δεν ειναι και ενα τσιγαρο δρομος θα μου παρει καιρο :D
 

DeletedUser31289

Guest

Καλησπερα αυτο λεω το να ανεβασεις τον δια ειναι αρκετα δυσκολο και βαρετο να δωσω 1000 ποντους για 1% εμμμ ναι..το μοντε θα σου δωσει και κανα εξτρα ποντο ολο και καποιος θα βαλει ποντους για σχεδια ειναι πιο ευκολο...

Να σε ενημερωσω οτι στην γειτονια μου εχω αρκετα ατομα που ειναι 1 ακομα και 2 εποχες πανω απο μενα οποτε το να ανεβω 2 εποχες δεν θα αλλαξει κατι..λεηλασια δεν εχω φαει ακομα..αν και σε παιχτη με 200 αμυνα εγω επιθεση δεν θα εκανα :D

H χειροτερη εποχη για μενα ειναι η αποικιακη μεχρι τωρα...

Την κολλησα και εγω αυτη την ιωση του θολου και εχασα την μιση μου προικα για να μαζεψω σχεδια για +6 επιπεδα :p..τωρα για το φροντενακ ειμαι 1-2 μηνες στις επαναλαμβανομενες αποστολες οπου κατα 70% θα μου δωσουν νομισματα και σφυρια οποτε προτιμω να ανεβασω την αμυνα μου
 

DeletedUser29206

Guest
Καλύτερα να πας στο Castel del Monte άμα θες να συνεχίσεις στα μ/κ για αυτό τον λόγο που είπες. Η διαφορά είναι απλή: Με το Castel del Monte αργείς περισσότερο να ανεβάσεις το μπόνους επίθεσης για +1% ενω με τον Δία γρηγορότερα. Ωστόσο στο Castel ανά δύο επίπεδα θα παίρνεις και ένα πόντο παραπάνω.
 

DeletedUser30097

Guest
αν και σε παιχτη με 200 αμυνα εγω επιθεση δεν θα εκανα :D
Μόνο σε τέτοιους παίκτες θα έκανα επίθεση. Παλαιότερα, στη γειτονιά, έκανα μάχες μόνο ενάντια σε άμυνες από 300 και πάνω. Στις 500άρες δυσκολευόμουν... Φυσικά δε λεηλατούσα. Μου αρκούσε η διασκέδαση από το επίπεδο δυσκολίας που μου πρόσφερε ο γείτονας.

H χειροτερη εποχη για μενα ειναι η αποικιακη μεχρι τωρα...
Να μην ακούς τις συμβουλές μου!! :confused:
Σίγουρα έχουμε διαφορετικό τρόπο παιξίματος και προσεγγίζουμε από διαφορετική οπτική το παιχνίδι!
Η αποικιακή είναι μία από τις πιο αγαπημένες μου εποχές.
Σ' αυτήν πρωτοεμφανίζονται:
1. Μονάδες με την ιδιότητα του αόρατου, (καταδρομέας, ελαφριά μονάδα)
2. Μη εκηβόλες μονάδες που βάλλουν από απόσταση κι όχι, υποχρεωτικά, εκ του σύνεγγυς, (γρεναδιέρος, βαριά μονάδα).
Εξάλλου το πυροβολικό της αποικιακής έχει πολύ καλή απόδοση. Να σκεφτείς πως το 90% των μαχών στην εκστρατεία, στο δ' κόσμο, το κάνω χρησιμοποιώντας πυροβολικό και κακοποιούς, και φυσικά περνώ το 80% των μαχών, (μέχρι το 3ο επίπεδο), δίχως να χάνω ούτε ρανίδα αίματος.
 

DeletedUser31289

Guest
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. θα μεινω λιγο ακομα στην προοδευτικη :D:D
 

DeletedUser30097

Guest
Να 'σαι καλά και να μη χαθούμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dio21

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα σε ολους....
Μουτροοοο.... αφου στα ειπα μεσα....κατσε Προοδ μεχρι να μεγαλωσεις ....:cool:

Γιωργηηηηηη Ο.Δ. ??????? o_O
χαχαχαχαχαχαχ.... αντε να σε δω τωρα....;)
 

DeletedUser29206

Guest
Καλή αρχή finrod!!!
Χαίρομαι να παίρνουν ικανοί ευθύνες ;)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλοριζικος ..α και να το ξερεις ..η μαντα η ταλα και το σοι τους θα εξακολουθουν να λαλουν ..δεν θα κανουν ..τις αλαλες για να μην φορτωνεται ο φιλος τους
....Kαλα οχι οτι το καναμε ..μπαχαλο το θεμα
Αλλα δεν φταιμε μονο εμεις .. κι ο Γιωργος εχει τα ''μερδικα'' του
Προετοιμασε μας μην μας ερθουν αποτομα τα κατωθεν της φωτο σου ..πανο
δηλ για σκεψου να κραταγα τον δισκο με τις παραγγελιες των πελατων μου -της ταβερνας - ..θα το ειχα κλεισει το μαγαζι
 

DeletedUser30097

Guest
Nα 'στε καλα παιδιά, ευχαριστώ!
Δεν αλλάζει όμως τίποτε. Πάλι εδώ θα συνεχίσουμε να τα λέμε, δίχως να κάνουμε «σκόντο» στις απόψεις μας.
Και πάλι Σας ευχαριστώ!
 
Κορυφή