Ιδέα ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕς ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ

DeletedUser29206

Guest
Καλησπερα
Λοιπον θεωρω οτι θα πρεπει να σκεφτουν σοβαρα οι προγραμματιστες να αναβαθμισουν/εμπλουτισουν τουςπρωταθλητες του ΩΜ με επιπλεον ιδιοτητες
διαφορετικα ειναι αχρηστοι
εκτος εαν θεωρουν οτι ειναι αρκετη η ..μοναδικη τους χρηση
-τουλαχιστον απο εμενσ και ειλικρινα δεν ξερω κανεναν που να τους χρησιμοποιει σε κανονικες μαχες-
δηλ οτι πρεπει ..να καθονται να τρωνε ''ξυλο'' σε στημενες για βαθμους πριβε μαχες
τις οποιες και εγω κανω
Υποτιθεται οι πρωταθλητες θα επρεπε να ειναι το πιο ισχυρο οπλο καθε εποχης
για αυτο ειναι ..σπανιοι και καθε κτηριο παραγει 1 καθε 24 ωρες
Κατα την γνωμη μου στις δυο τελευταιες εποχες ..ειναι το παιδι για τα θεληματα
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.
Όταν ήμουν στην μέλλον εποχή και έκανα εκστρατείες έβαζα δύο πρωταθλητές και έξι κακοποιούς και έφτανα μέχρι και στις αρχές του 4ου επιπέδου δυσκολίας. Με εξαίρεση σε 1-2 εκστρατείες έβαζα έναν πρωταθλητή, ένα κανόνι και 6 κακοποιούς επειδή ο αντίπαλος στρατός είχε πολλά άρματα.
Τώρα που είμαι αρκτικό μέλλον σπανίζει η προηγούμενη στρατηγική (2 πρωταθλητές και 6 κακοποιούς) αν και συνηθίζω ακόμη και τώρα να έχω έναν τουλάχιστον πρωταθλητή όταν κάνω επίθεση.
Απ' ό,τι βλέπω στο ωκεάνιο μέλλον είναι ακόμη χειρότερος που ανεβάσανε την επίθεσή του +10 με σχέση την προηγούμενη εποχή
και ακόμη χειρότερα η άμυνα δεν αυξήθηκε καθόλου.
Στο αρκτικό μέλλον παρατηρώ επίσης πως "τρώει" πολύ ζημιά με ένα χτύπημα κυρίως από:
1) επιδρομέα αναγνώρισης
2) οχυρό μάχης (όχι και τόσο πολύ, θα το έλεγα σχεδόν κανονικό)
3) μεγαθηρίο (λίγο πιο πολύ από το οχυρό μάχης)
4) πυροβολικό πλάσματος (τεράστια ζημιά)
Με δύο χτυπήματα συνηθίζεται να ρίχνω:
1) αντικαταστάτης στρατιώτης (σίγουρα)
2) αερομπότ δράκος (σίγουρα)
3) επιδρομέας αναγνώρισης (αν έχει μέχρι +100% άμυνα και κάνω επίθεση με πρωταθλητή που έχει όλη την ζωή του)
4) μεγαθηρίο (αν έχει χαμηλή άμυνα το πολύ μέχρι +100%)
5) πυροβολικό πλάσματος (αν έχει μέχρι +100% άμυνα αν και πολλές φορές θέλει και τρεις)
Ωστόσο άμα πιάσω καμία δυνατή βολή (critical hit) είναι κάπως καλύτερα...
 

DeletedUser30258

Guest
λοιπόν ....πολύ ωραίες οι απόψεις σας επί ..παντός επιστητού ! καμία κουβέντα για τις στημένες μάχες θα κάνετε χωρίς να επιχειρείτε να αλλάξετε θέμα ;
η διαχείριση ή όποιος άλλος αρμόδιος μπορεί να δώσει μια απάντηση επιτέλους αν στην επόμενη αναβάθμιση θα λάβουν υπ ΄όψιν την κατ ΄εξοχήν λαμογιά του παιχνιδιού ; και διερωτώμαι...όταν το παιχνίδι δεν εκτιμά τον χρόνο που αφιερώνω πως περιμένει να δώσω τα ...2 ευρώ (που διάβασα κάπου) τον μήνα ; πλάκα μου κάνετε ! άτομα που κάνουν στημένες μόνο ! και θέλουν όλους του πύργους ! με την ανοχή του παιχνιδιού ! κρίμα ...απλά κρίμα !
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Καλημερα καλη βδομαδα! συμφωνω! η γνωμη μου η εξης...
1) να μην μπορει να μπει σε οποιοδηποτε τομεα μια ιδια 8δα στρατου..αλλα μονο συνδιασμος..π.χ σε μια αμυνα η πολιορκια δεν μπορουμε να βαλουμε 8 βαρια μοναδα..να μας ζηταει ενα συνδιασμο απο τις 5 μοναδες καθε εποχης..
βαρια-εμβελειας-ελαφρια για παραδειγμα...

2) σε κανενα μα κανενα τομεα η πολιορκια δεν μπορουν να μπουν οι κακοποιοι σαν αμυνα η πολιορκια...θες μαχες?θελεις πολιορκιες?εχε μοναδες...
σε χαρτη ολων των εποχων..εννοειται δρομο τα ακοντια...ας μου πει καποιος την χρησιμοτητα τους εκτος απο το μηδενικο κοστος κατασκευης + οτι η εποχη χαλκου δεν υπαρχει στον σεσ..βαλε εποχη χαλκου να παιζουν στον ολων των εποχων κ τα ακοντια κ οι σφεντονες!

3) παντως stevie μην περιμενεις να παρεις απαντηση απο αρμοδιο..ειπαμε εδω ακομα κ τα μελη της ο.δ μιλανε σαν παιχτες κ οχι σαν αρμοδιοι...:))))

4) ποια 2 ευρω? αν δουμε το τι γινεται στο παιχνδι κ κατω απο το τραπεζι ειναι να το παραταμε ξεροκαμπανα....εδω πλεον επιβιωνει οποιος εχεις μανευ...φιλους σε ο.δ.. μην λεμε τα ιδια...δεν εκανα εγω αναταλλαγη μονιμου αποκλεισμου μεταξυ κοσμων...:)))
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημέρα
Τελικά είναι πολύ όμορφο σπορ το κρίνω κατακρίνω επικρίνω κλπ όταν θυμάμαι να μπω στο φόρουμ και να στέκομαι μόνο επιγραμματικά σε ότι πρόσφατο βλέπω
Χωρίς όμως να έχω μπει στο κόπο να διαβάσω και κυρίως να πω την γνώμη μου στα αρμόδια τμήματα όταν είχε πρώτο εμφανιστεί το πρόβλημα που τώρα με ενοχλεί
γιατί όταν πριν 3 χρόνια φώναζε κάποια για αυτό εγώ και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι ποίουσαμε την νησσα την πολεμοχαρή
πολλά μπορεί να υποθέσει κάποιος για την τότε στάση μου πχ
γιατί τότε με διευκολυνε?
γιατί είχα να εφαρμόσω/τρέξω αλλά κόλπα μεντρανο πριν τα ανακαλύψουν οι άλλοι όποτε δεν ειχα χρόνο για το φόρουμ?
γιατί δεν μπορούσα να ομιλήσω δημόσια με το νυν προσωπειο μου γιατί οι ´´συγχωριανοί ´ μου ήταν τότε πιο ..λαλίστατοι?
και στο δια ταύτα προτάσεις δεν πολύ ακούω
Προτάσεις είναι το θέμα ´η κάνω λάθος?
και δεν αναφέρομαι στον 7 ο οποίος όντως έχει κάνει ήδη πρόταση
όσο για την ένσταση των στημένων μαχών μπορεί να ανατρέξετε σε συζητήσεις του ....2014 όταν κάποια αναφερόταν σε αυτές και κανείς άλλος δεν άγγιζε τότε το θέμα
 

DeletedUser29206

Guest
Εγώ θέλω πάλι να σχολιάσω αυτό:
εδω πλεον επιβιωνει οποιος εχεις μανευ...φιλους σε ο.δ.. μην λεμε τα ιδια...δεν εκανα εγω αναταλλαγη μονιμου αποκλεισμου μεταξυ κοσμων...:)))
Αν είναι όντως έτσι που δεν νομίζω.
Αν εσύ το πιστεύεις αυτό, δικαίωμά σου.
Αν το έχεις δει ήδη.
Τότε γιατί δε μας το αποδεικνύεις;
Τότε γιατί δε μας δίνεις ένα παράδειγμα;
Ποια είναι τα στοιχεία σου για να βγάλεις τέτοια συμπεράσματα;
Είμαι κατά σε αυτό που λες και θέλω να μου εξηγήσεις.
Το δημοσίευσες σε ένα θέμα που όλοι μπορούν να το δουν,
προφανώς δεν ήταν μόνο απάντηση για τον stevie
αλλά και να εκφράσεις-δημοσιεύσεις την γνώμη σου.
Καλό είναι να μην πετάμε μεγάλες κουβέντες έτσι χωρίς να πούμε κάτι, έστω μία μικρή αιτιολόγηση
Όχι μόνο για εσένα αλλά και για εμάς που θέλουμε να σε καταλάβουμε.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα καλη βδομαδα! συμφωνω! η γνωμη μου η εξης...
1) να μην μπορει να μπει σε οποιοδηποτε τομεα μια ιδια 8δα στρατου..αλλα μονο συνδιασμος..π.χ σε μια αμυνα η πολιορκια δεν μπορουμε να βαλουμε 8 βαρια μοναδα..να μας ζηταει ενα συνδιασμο απο τις 5 μοναδες καθε εποχης..
βαρια-εμβελειας-ελαφρια για παραδειγμα...

2) σε κανενα μα κανενα τομεα η πολιορκια δεν μπορουν να μπουν οι κακοποιοι σαν αμυνα η πολιορκια...θες μαχες?θελεις πολιορκιες?εχε μοναδες...
σε χαρτη ολων των εποχων..εννοειται δρομο τα ακοντια...ας μου πει καποιος την χρησιμοτητα τους εκτος απο το μηδενικο κοστος κατασκευης + οτι η εποχη χαλκου δεν υπαρχει στον σεσ..βαλε εποχη χαλκου να παιζουν στον ολων των εποχων κ τα ακοντια κ οι σφεντονες!

3) παντως stevie μην περιμενεις να παρεις απαντηση απο αρμοδιο..ειπαμε εδω ακομα κ τα μελη της ο.δ μιλανε σαν παιχτες κ οχι σαν αρμοδιοι...:))))

4) ποια 2 ευρω? αν δουμε το τι γινεται στο παιχνδι κ κατω απο το τραπεζι ειναι να το παραταμε ξεροκαμπανα....εδω πλεον επιβιωνει οποιος εχεις μανευ...φιλους σε ο.δ.. μην λεμε τα ιδια...δεν εκανα εγω αναταλλαγη μονιμου αποκλεισμου μεταξυ κοσμων...:)))

Συμφωνώ με τις προτάσεις σου στις 1 και 2 #
στο παρελθόν είχα κάνει παρόμοια πρόταση
αρκεί οι στρατιωτικές μονάδες να είναι κανονικές
και όχι από τις ανεξάρτητες -τουλάχιστον στις πολιορκίες-
 

DeletedUser30258

Guest
Εμείς έστω και αργά ( δεν χαλάμε καρδιές ) κάνουμε κουβέντα για ένα σφάλμα (sic) του παιχνιδιού και η πρότασή μας είναι απλή. Ν α δ ι ο ρ θ ω θ ε ί !
Ούτε ειδήμονες είμαστε ούτε ξέρουμε ...τόσο καλά... το παιχνίδι για να μπούμε σε λεπτομέρειες. Και αν όπως λέτε κρατά τόσα χρόνια αυτό το σφάλμα ...ακόμη χειρότερα !
Ο mitsos κάτι ξεκίνησε ...άντε να δούμε !

Κοιτούσα εχθές στις 8 η ώρα την Αρκτική στον Β . Μόνο σικέ , τίποτα άλλο ! Ά και μία κίνηση επιθετική για να πάμε σε ασφαλή περιοχή και να κάνουμε σικέ !
Τ ρ α γ ι κ ό !!!!!!!
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Εγώ θέλω πάλι να σχολιάσω αυτό:

Αν είναι όντως έτσι που δεν νομίζω.
Αν εσύ το πιστεύεις αυτό, δικαίωμά σου.
Αν το έχεις δει ήδη.
Τότε γιατί δε μας το αποδεικνύεις;
Τότε γιατί δε μας δίνεις ένα παράδειγμα;
Ποια είναι τα στοιχεία σου για να βγάλεις τέτοια συμπεράσματα;
Είμαι κατά σε αυτό που λες και θέλω να μου εξηγήσεις.
Το δημοσίευσες σε ένα θέμα που όλοι μπορούν να το δουν,
προφανώς δεν ήταν μόνο απάντηση για τον stevie
αλλά και να εκφράσεις-δημοσιεύσεις την γνώμη σου.
Καλό είναι να μην πετάμε μεγάλες κουβέντες έτσι χωρίς να πούμε κάτι, έστω μία μικρή αιτιολόγηση
Όχι μόνο για εσένα αλλά και για εμάς που θέλουμε να σε καταλάβουμε.

οσοι παιζουν στον β κοσμο ξερουν πολυ καλα για ποιο πραγμα μιλαω..επισης οι δαχηριστες επισης ξερουν πολυ καλα για τι μιλαω..
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Όταν μιλάμε καλό θα είναι να λέμε αλήθειες
τουλαχιστον οι μη χθεσινοι παίχτες ασφαλώς και ήξεραν το πρόβλημα παρα πολυ καιρο
ασφαλώς και το έβλεπαν
και δεν είναι σφάλμα του προγράμματος -προγραμματιστων
είναι μια τρύπα που την εχουμε περπατησει ολοι ..εγώ ως συνήθως με χρονοκαθυστέρηση μεγάλη
δηλ εγω απο την εμφανιση της μεταμοντερνας εποχης
οι υπολοιποι ολοι απο πριν την συγχρονη εποχη
αληθεια ποσες φορες δεν ''λυωσατε'' τομεα ειτε αμιγως ελευθερο ειτε απο σκοπημο οχθρο με φτηνο κοστος πολιορκιας
Ομως πάνω από όλα είναι δικό μας θέμα
έμμεσης ταχείας ..αναρρίχησης
μαζί με αλλά του ίδιου στυλ τρυπακια κάποια από τα οποία ασφαλώς και τα γνωρίζετε πολύ καλυτερα
(ασχετο ...είδατε όμως εγώ ..κυρία και κανονικές άμυνες βάζω όσο αντέχω και 8ρες
και αλλάζω όταν βλέπω να βάζουν μέλη μου ακόντια
και πληρώνω από την δίκη μου αποκλείστηκα τσέπη υλικά μετάλλια στρατό
και ας αποφύγουμε τον διάλογο επί της τελευταίας μου ασχετης φράσης)
Ας παμε λοιπον σε ''υποθετικες'' και ''ανεπιβεβαιωτες'' πληροφοριες της ταλας
Εδω και πολυ καιρο ειχαν αποφασισει ειτε να σταματησει εντελως ο χαρτης ειτε να αλλαξει εντελως μορφη
- οταν η ταλα ειχε ..ακουσει το οραμα αυτο ειχε βγει δημοσια παλι και ειχε προειδοποιησει ολους ..δεν κραταει κι αυτη μυστικο τι να την κανω τωρα-
Τουλαχιστον στην αρχη ο χαρτης μεταλλιων θα ''εξαφανιζοταν''
και την θεση του θα επαιρνε ο αντιστοιχος του Α Μ
Ομως τοτε επεσαν μονοι και διπλοι φανερα και κρυφα καποιοι (στο μονοι και διπλοι μπορειτε να το παρατε και ως μεταφορικη εκφραση ομως και ως κυριολεκτικη)
οι ...καποιοι που ξαφνικα απο αττιλες εχουν γινει στην αρχη αλκατραζοπαραγωγοι και μετα θολοπαραγωγοι εκτος λοιπον απο εκατονταδες χιλ ανεξαρτητων ποικιλοεποχιακων μοναδων, τα μασουρια με τα 10 ποντα ( για αυτο τωρα φωναζουμε και για 100 ποντα μασουρια)
κερδιζαν/ουν καθημερινα και ενα τσουβαλι μεταλλια
μπλοκαραν την ιστορια με ''σημαια'' επισημη το αλλοθι οτι ετσι μπορουν να τα ξοδευουν χωρις τον κινδυνο ενος νεου μπλακαουτ εισοδου στους λογαριασμους τους, λογω μεγαλου ογκου των απανταχου αποθηκων τους
Α και δεν ηταν παιχτες μονο απο αλλους σερβερς ...
μπορει καποιοι ως ονομα να ειχαν αλλο
μπορει σε σερβερ αλλου κρατους να δηλωναν κατοικοι
αλλα το ''αφεντικο'' Ελληνικη υπηκοοτητα ειχε
Αντε για να γελάσουν όλοι λοιπόν
να ζητήσουμε με δίκη μας πρωτοβουλία από την διαχείριση να δείξει δημόσια
τις αποθήκες μας α και όλες τις κινήσεις μας πχ τις τελευταίες εβδομάδες
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Το φόρουμ, ως μέσο επικοινωνίας, παρέχεται μεν από την εταιρεία, ανήκει δε καθαρά στους ΠΑΙΚΤΕΣ, στα μέλη της ελληνικής κοινότητας του FoE. Η ποιότητα, το επίπεδό του, είναι ευθέως ανάλογα του τρόπου με τον οποίο θα το χρησιμοποιήσουν και του περιεχομένου με το οποίο θα το εμπλουτίσουν.
Από τους χρήστες του εξαρτάται αν θα αξιοποιηθεί ως χώρος γόνιμου προβληματισμού κι εποικοδομητικού διαλόγου σχετικά με το παιχνίδι, αλλά κι έκφρασης απόψεων κι ανησυχιών οι οποίες υπερβαίνουν τα όρια του παιχνιδιού, ή θα είναι χώρος στείρων αντιπαραθέσεων, μίζερου μηρυκασμού κι άγονης, αδιέξοδης διαμαρτυρίας, σε μια προσπάθεια αναζήτησης άλλοθι για τα όσα θα θέλανε, μα δεν κατάφεραν.

Αν τα παραπάνω έγιναν κατανοητά στην ολότητά τους, η ανάγνωση των όσων ακολουθούν περιττεύει!


καμία κουβέντα για τις στημένες μάχες θα κάνετε χωρίς να επιχειρείτε να αλλάξετε θέμα ;
η διαχείριση ή όποιος άλλος αρμόδιος μπορεί να δώσει μια απάντηση επιτέλους αν στην επόμενη αναβάθμιση θα λάβουν υπ ΄όψιν την κατ ΄εξοχήν λαμογιά του παιχνιδιού ;
Από που κι ως που «λαμογιά»; Είναι μία δυνατότητα του παιχνιδιού, η αξιοποίηση της οποίας έχει κόστος και σε αγαθά και σε στρατό και συνεπώς σε δέσμευση χώρου στις πόλεις. Για να μη γίνεται κατάχρησή της έχουν γίνει διορθωτικές κινήσεις, πχ, η αφαίρεση των μονάδων του στρατού πολιορκίας από τις εφεδρείες της κάθε πόλης, ο περιορισμός των απελευθερώσεων τομέων σε τέσσερις ανά παίκτη, η μη δυνατότητα πολιορκίας απελευθερωμένου τομέα πριν τον επόμενο ημερήσιο υπολογισμό.
και διερωτώμαι...όταν το παιχνίδι δεν εκτιμά τον χρόνο που αφιερώνω
Δηλαδή οι παίκτες που κάνουν μάχες σε τομείς, δίχως να συναντούν αντίσταση, δεν αφιερώνουν χρόνο; Για δοκίμασε να το κάνεις και μετά έλα να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Σκέψου ότι κάνουν «αγγαρεία», μιας και δεν ανταγωνίζονται με κανέναν. Κλικ και κλικ και κλικ στην ίδια μάχη με τις ίδιες κινήσεις δίχως ίχνος διασκέδασης, κάτι που είναι και το ζητούμενο -η διασκέδαση-, τουλάχιστον για τον γράφοντα, από τη συμμετοχή σε ένα παιχνίδι.
Καλημερα καλη βδομαδα! συμφωνω! η γνωμη μου η εξης...
1) να μην μπορει να μπει σε οποιοδηποτε τομεα μια ιδια 8δα στρατου..αλλα μονο συνδιασμος..π.χ σε μια αμυνα η πολιορκια δεν μπορουμε να βαλουμε 8 βαρια μοναδα..να μας ζηταει ενα συνδιασμο απο τις 5 μοναδες καθε εποχης..
βαρια-εμβελειας-ελαφρια για παραδειγμα...

2) σε κανενα μα κανενα τομεα η πολιορκια δεν μπορουν να μπουν οι κακοποιοι σαν αμυνα η πολιορκια...θες μαχες?θελεις πολιορκιες?εχε μοναδες...
σε χαρτη ολων των εποχων..εννοειται δρομο τα ακοντια...ας μου πει καποιος την χρησιμοτητα τους εκτος απο το μηδενικο κοστος κατασκευης + οτι η εποχη χαλκου δεν υπαρχει στον σεσ..βαλε εποχη χαλκου να παιζουν στον ολων των εποχων κ τα ακοντια κ οι σφεντονες!

3) παντως stevie μην περιμενεις να παρεις απαντηση απο αρμοδιο..ειπαμε εδω ακομα κ τα μελη της ο.δ μιλανε σαν παιχτες κ οχι σαν αρμοδιοι...:))))

4) ποια 2 ευρω? αν δουμε το τι γινεται στο παιχνδι κ κατω απο το τραπεζι ειναι να το παραταμε ξεροκαμπανα....εδω πλεον επιβιωνει οποιος εχεις μανευ...φιλους σε ο.δ.. μην λεμε τα ιδια...δεν εκανα εγω αναταλλαγη μονιμου αποκλεισμου μεταξυ κοσμων...:)))
  1. Οι περιορισμοί δεν αποτελούν συστατικό μέρος λύσης κανενός προβλήματος. Το μόνο που πετυχαίνουν είναι να κάνουν άχρωμο, άοσμο, άγευστο και απωθητικό αυτό που περιορίζουν. Δεν είναι ζητούμενο το να «ευνουχιστεί» το παιχνίδι, επειδή κάποιοι υστερούν έναντι άλλων...
  2. Δηλαδή οι κακοποιοί, η πιο -κατά τη γνώμη μου- πετυχημένη και χρήσιμη στρατιωτική μονάδα να παροπλιστεί. Όσον αφορά τους πολεμιστές με ακόντια, σκέψου ότι έχουν το κόστος τους σε χώρο στην πόλη, (δύο στρατώνες, για να συμπληρωθεί 8άδα, καταλαμβάνουν χώρο 3Χ3 +3Χ3 = 18 ψηφίδων στον καμβά της πόλης), ότι το πλεονέκτημα τους είναι η γρήγορη εκπαίδευσή τους (μόλις 20 δευτερόλεπτα), κι ότι η επωνυμία τού επιμέρους χάρτη του χάρτη ΣεΣ είναι «Όλες οι Εποχές» κι όχι «Όλες οι Εποχές του ΣεΣ», οπότε μπορούν να συμμετέχουν στο συγκεκριμένο χάρτη και οι στρατιωτικές μονάδες της εποχής του Χαλκού, μιας κι αποτελεί μέρος των εποχών του FoE.
  3. Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου! Έσφαλα σαν θεώρησα πως έγινε κατανοητή η διαφορά μεταξύ παίκτη που συμμετέχει ενεργά στο παιχνίδι, χρησιμοποιώντας το forum για να εκφράσει κι αυτός τις απόψεις του, και μέλους της ομάδας διαχείρισης το οποίο συντρέχει τα μέλη της ελληνικής κοινότητας του FoE σε κάθε τους θέμα, το οποίο απευθύνουν προς τη διαχείριση μέσω του ΚΕΝΤΡΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ. Είναι δυσνόητη ετούτη η διάκριση; Ίσως η δυσκολία στην κατανόησή της να οφείλεται σε δική μου αδυναμία να την παρουσιάσω καθώς πρέπει. Όπως και να 'χει δε θα επανέλθω. Απεχθάνομαι τον μυρηκασμό...
  4. Εδώ έχουν κάπως παρεξηγηθεί τα πράγματα!
    • Σαφώς και η καταβολή χρημάτων για παροχή υπηρεσιών συνεπάγεται την απολαβή των ωφελειών τους. Πού είναι το κακό; Για παράδειγμα, αποκτώ το πρώτο σχέδιο από το "χ" Μεγάλο Κτίριο κι έπειτα, αντί να περιμένω να πετύχω τα υπόλοιπα σχέδια, καταβάλω χρήματα, αγοράζω διαμάντια και τα αξιοποιώ στο να αποκτήσω τα υπόλοιπα 8 κομμάτια του σχεδίου του, ΑΜΕΣΑ, ενώ, στη συνέχεια, καταβάλω πάλι χρήματα για να αποκτήσω τ' αγαθά που απαιτούνται, έτσι ώστε να το τοποθετήσω -και πάλι ΑΜΕΣΑ- στην πόλη μου. Ουδέν το μεμπτόν, στο προβάδισμα που θ' αποκτήσω.
    • Τα μέλη της Ο.Δ. δέ ζούνε σε αποστειρωμένη γυάλα, αποκομμένα από τον κόσμο. Σαφώς κι έχουν φίλους. Τι το κακό υπάρχει σ' αυτό; Πού είναι το μεμπτό; Εφόσον, ως μέλη της ομάδας διαχείρισης, επιτελούν υπεύθυνα το έργο τους και σέβονται την ιδιότητά τους, το μόνο που έχω να πω προς τους επικριτές τους είναι αυτό που γράφω και στο προφίλ μου στον γ' κόσμο: «Ντροπιασμένος να 'ναι όποιος για μένα άσχημα σκέφτεται».
    • Αυτό πάλι με την «ανταλλαγή» δε μπορώ να το προσδιορίσω. Αν έχει, τ' οποιοδήποτε μέλος της ελληνικής κοινότητας του FoE, συγκεκριμένη άποψη για κάποιο θέμα, ακόμη κι αν αυτό -το θέμα- άπτεται ενέργειας που έγινε από μέλος της Ο.Δ. και την οποία θεωρεί λαθεμένη, δεν έχει παρά, μέσω του κέντρου υποστήριξης, να κάνει γνωστή την άποψή του αυτή, να εκθέσει τα επιχειρήματά του, να αναφέρει συγκεκριμένα στοιχεία που έχει υπ' όψιν του και να ζητήσει εξέταση ή επανεξέταση του θέματος. Κανείς μας, ούτε κι εσύ, δε διεκδικεί το αλάθητο.
Εμείς έστω και αργά ( δεν χαλάμε καρδιές ) κάνουμε κουβέντα για ένα σφάλμα (sic) του παιχνιδιού και η πρότασή μας είναι απλή. Ν α δ ι ο ρ θ ω θ ε ί !
Ούτε ειδήμονες είμαστε ούτε ξέρουμε ...τόσο καλά... το παιχνίδι για να μπούμε σε λεπτομέρειες. Και αν όπως λέτε κρατά τόσα χρόνια αυτό το σφάλμα ...ακόμη χειρότερα !
Ο mitsos κάτι ξεκίνησε ...άντε να δούμε !

Κοιτούσα εχθές στις 8 η ώρα την Αρκτική στον Β . Μόνο σικέ , τίποτα άλλο ! Ά και μία κίνηση επιθετική για να πάμε σε ασφαλή περιοχή και να κάνουμε σικέ !
Τ ρ α γ ι κ ό !!!!!!!
Προσωπικά δε το θεωρώ σφάλμα. Είναι μία δυνατότητα που δίδεται προς τους παίκτες, για την οποία αναφέρθηκα και προηγουμένως στις παρεμβάσεις που γίνανε στο παιχνίδι, έτσι ώστε να μην είναι εφικτή η κατάχρησή της. Τι πρέπει να γίνει δηλαδή; Επειδή εμείς δέ το μπορούμε ν' απαγορευτεί και για όλους τους υπόλοιπους; Ας μην κάνουμε "κρεμαστάρια" όσα δε φτάνουμε.
Έχεις την ισχύ ώς παίκτης να το κάνεις; Αν έχεις την ισχύ, έχεις το κουράγιο να "χαραμίσεις" σε παρόμοιες μάχες τον χρόνο σου στο παιχνίδι; Έχει η συντεχνία σου τα κότσια να πολεμήσει και να κατακτήσει τομείς για να κάνει «στημένες», μέσω των οποίων, πιθανόν, θα ενισχυθούν τα μέλη της, τα οποία στη συνέχεια θα ενισχύσουν αυτήν; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Ιδού πεδίο δόξης λαμπρό, για την επίτευξη κάθε ...ματαιοδοξίας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλημερα και χρονια πολλα!προσωπικα με καλυψες.....δεν υπαρχει καμια τυχη στο φοε!τσαμπα το παιδευουμε...
αντε καλη συνεχεια,πολυ χρονο αφιερωσα εδω μιας κ ολα λειτουργουν αψογα...ετσι κ αλλιως οτι κ να πουμε πεφτει σε τοιχο..
 

DeletedUser30258

Guest
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Αυτά που διάβασα από τον finrod είναι ...άνευ σχολιασμού. Δείχνει απλά ένα άτομο που δεν έχει ιδέα για το παιχνίδι. Να είσαι σίγουρος ότι όσοι τα διάβασαν έχουν γελάσει με την ψυχή τους. Άκου εκεί όσα δεν φτάνει η αλεπού !.... ακόμη και η κουτσή Μαρία μπορεί να κάνει στημένες ...χαχα τι κάθομαι και κάνω ; τι να εξηγήσεις στους ασχέτους .....τσάμπα κόπος ! Σας αφήνω να ευλογείται τα γένια σας και να μας διασκεδάζετε με τις απόψεις σας !
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΔΙΟΡΓΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
αυτο το λεω και για να το ακουσουν η ταλα και η μαντα
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣ
ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ
ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΕ ΟΣΟ ΕΜΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ
 

DeletedUser30097

Guest
ακόμη και η κουτσή Μαρία μπορεί να κάνει στημένες
Τότε πιο το πρόβλημα; Αν ισχύει ότι όλοι μπορούν να κάνουν «στημένες», τότε αυτοί που δεν κάνουν, το πράττουν από επιλογή. Δικαίωμά τους αναφαίρετο. Ας μη στρέφονται όμως ενάντια σ' αυτούς που επιλέγουν να κάνουν στημένες και να παίρνουν πρωτιές στα πρωταθλήματα των πύργων, όπως διαφαίνεται από το παρακάτω απόσπασμα δημοσίευσης:
άτομα που κάνουν στημένες μόνο ! και θέλουν όλους του πύργους ! με την ανοχή του παιχνιδιού ! κρίμα ...απλά κρίμα !

Το παιχνίδι είναι ίδιο για όλους κι ο καθένας επιλέγει τον τρόπο που θ' αναπτύξει την πόλη του και θα διασκεδάσει σ' αυτό. Κάποιοι επιλέγουν τις στημένες. ΔΙΚΑΙΩΜΑ τους. Δεν μπορεί όμως, και δεν είναι και δίκαιο, να υπάρξει ισοπέδωση και εξίσωση των δυνατοτήτων των πόλεων. Κάποιοι μπορούν περισσότερα ή μπορούν τα ίδια με τους υπόλοιπους αλλά τα κάνουν πιο εύκολα. Εύγε τους. Προσωπικά μου δίνουν κίνητρο για να συνεχίσω το παιχνίδι και στόχους για να επιτύχω. Δε τους ζηλοφθονώ, αντίθετα τους θαυμάζω, έστω κι αν με κάποιους έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις.

ΥΓ
Σας αφήνω να ευλογείται τα γένια σας και να μας διασκεδάζετε με τις απόψεις σας !
Τελικά, όντως, όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια! Ευχαριστώ για την επιβεβαιώση.

ΥΓ2
Ούτε ειδήμονες είμαστε ούτε ξέρουμε ...τόσο καλά... το παιχνίδι για να μπούμε σε λεπτομέρειες.
Συνδυάζοντας την παραπάνω παραδοχή σου με τα ακόλουθα γραφόμενά σου:
Αυτά που διάβασα από τον finrod είναι ...άνευ σχολιασμού. Δείχνει απλά ένα άτομο που δεν έχει ιδέα για το παιχνίδι.
τι να εξηγήσεις στους ασχέτους .....τσάμπα κόπος
καταλήγω στο συμπέρασμα πως πρέπει να είμαι εντελώς αδαής και πανάσχετος με το παιχνίδι, από τη στιγμή που εσύ ως μη ειδήμονας και μη καλός γνώστης του παιχνιδιού με χαρακτηρίζεις ανίδεο και άσχετο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
καλημερα και χρονια πολλα!προσωπικα με καλυψες.....δεν υπαρχει καμια τυχη στο φοε!τσαμπα το παιδευουμε...
αντε καλη συνεχεια,πολυ χρονο αφιερωσα εδω μιας κ ολα λειτουργουν αψογα...ετσι κ αλλιως οτι κ να πουμε πεφτει σε τοιχο..
Γενικόλογος αφορισμός, ή όπως θα 'λεγε η γιαγιά μου: Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.
Διάβασα με προσοχή τα γραφόμενα, τα πήρα στα σοβαρά, και έγραψα τη δική μου άποψη, δίχως χαρακτηρισμούς κι αφορισμούς, επί αυτών, σημείο προς σημείο, σεβόμενος τα άτομα που υπογράφουν τις δημοσιεύσεις. Δυστυχώς απάντηση επί των αιτιάσεών μου δεν υπήρξε, και πρέπει να παραδεχτώ το λάθος μου που τα πήρα στα σοβαρά και τοποθετήθηκα επ' αυτών..
Ναι, σωστά το 'λεγε η γιαγιά μου: Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30258

Guest
λοιπόν ...επανέρχομαι! IMMORTALS (aellaceltic) στημένες ! ΜΑΎΡΑ ΣΎΝΝΕΦΑ ( ψέκασανchkandia και night βισιτ ) στημένες ! royal guard στημένες ! γελάει ο κόσμος (ρεαλισμός ) στημένες ! warrios στημένες ! Γαλάτες στημένες ! Αλπατρος στημένες ! Η Ιθάκη του ...( talamanta) στημένες ! βαρίεμαι να συνεχίσω .....αααααααααααααααααααααα ! την Χριστιάνα μην ξεχάσω ! το νού σας ρεμάλια ! στημένες ! σας θαυμάζωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω !
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
λοιπόν ...επανέρχομαι! IMMORTALS (aellaceltic) στημένες ! ΜΑΎΡΑ ΣΎΝΝΕΦΑ ( ψέκασανchkandia και night βισιτ ) στημένες ! royal guard στημένες ! γελάει ο κόσμος (ρεαλισμός ) στημένες ! warrios στημένες ! Γαλάτες στημένες ! Αλπατρος στημένες ! Η Ιθάκη του ...( talamanta) στημένες ! βαρίεμαι να συνεχίσω .....αααααααααααααααααααααα ! την Χριστιάνα μην ξεχάσω ! το νού σας ρεμάλια ! στημένες ! σας θαυμάζωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω !

Καλημερα
Σε ευχαριστω παρα πολυ που μας ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ /ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ και μας συμπεριελαβες μεσα στην λιστα
Εχθες ειχε αρχισει να με παιρνει η κατω βολτα
Γιατι στην προσπαθεια του καποιος παιχτης να κατακρινει - αντιστοιχως - τον αλλο τροπο ταχειας αναρριχισης
μας ανεφερε ως παραδειμα αυτη την φορα απο την μερια των αδικημενων μεν αλλα μας καταχωρισε στις μικρες συνεχνειες
--πολυ περαση εχει τελευταια η Ιθακη και αρχιζω να ανησυχω -
Υποθετω οτι γνωριζεις καλα ποια ειναι η αλλη οψη του νομισματος
Εγω και το δηλωσα οτι κανω και απο την αρχη τον κατεκρινα ως τροπο αναρριχισης
οπως επισης εδω και 4 χρονια καταδιαστηματα επαναφερω το θεμα
ομως δεν βλεπω εσενα να αναφερεις εστω και ακαδημαικα τον αλλον τροπο
τον οποιο εσυ και καποιοι αλλοι χρησιμοποιειτε ως εναλλακτικο τροπο αναρριχισης
Και οπως βλεπεις εγω σας αναγνωριζω οτι εχετε δικαιωμα να το κανετε αφου εχει βαλτωσει το παιχνιδι
και οτι μπορει εγω να ξοδευω στρατο απο την τσεπη μου για να ανεβαινεις εσυ
αλλα εγω και τα υπολοιπα μελη της Ιθακης μπορουμε να κανουμε μαχες ευκολες εκ του ασφαλους
Ασχετο
Η Ιθακη δεν ειναι μονο η talamanta εχει και αλλα ενεργα μελη
Kαι μια παρακλιση μην πεις δημοσια και 'συ οτι δεν το κανεις και οτι το κανει αλλος απο την συντεχνια σου εεεε
γιατι η μαντα μπορει να σηκωσει το γαντι ...και να ανταπαντησει
 
Κορυφή