Πολιτιστικοί Οικισμοί

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το νέο χαρακτηριστικό μας - Πολιτιστικοί Οικισμοί!
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα! δεν κοιτανε οι σχεδιαστες να βελιωσουν το παιχνιδι των σφαλματων λεω εγω,απο το να βαρενουν το παιχνιδι με αλλα δεδομενα?
το παιχνιδι εχει 100 σφαλματα..βελτιωσεις ελαχιστες.δεν θελουμε παραλληλο παιχνιδι ποιος σας το ειπε δηλαδη για να καταλαβουμε κ εμεις...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλησπερα Καλη Χρονια
Ευτυχως αλλος εκανε ..ποδαρικο
Για να μην μας χρεωνετε -δηλ στην μαντα και στην ταλα-
οτι εμεις θα φταιμε ..για την πορεια των εξελιξεων του φοε
Θα ξεκινησω με εναν καπως πιο γενικο σχολιασμο
Ως μεμονωμενη ''ιδεα'' δεν ειναι κακη
Ομως εαν καποιος την συνδυασει με ταβερνες ημερησιες προκλησεις τυχαια συμβαντα ...εποχικες και ιστορικες εκδηλωσεις
και κυριως με την στασιμοτητα 2.χρονων του χαρτη
για τα να μην μιλησω τα σφαλματα του
που σε καθε νεα αναβαθμη μας χορευουν ολο και πιο νεα βηματα ''τσαμικου''
Τοτε αρχιζει* ...να γινεται κουραστικο, υπερφορτωνεται χωρις ουσιαστικο λογο το παιχνιδι
και τελικα μου δινεται η εντυπωση πως .. η μονη συνεπης ..ροτα που εχουν οι φοεκικες ''εξελιξεις'' τα τελευταια 2 χρονια ειναι η τεκμηριωση επι ..του πρακτεου των λαικων παροιμιων
πχ
οποιος εχει πολυ πιπερι το βαζει και στο λαχανο
αφησαμε τον γαμο και πηγαμε ..για πουρναρια
και επονται λιαν συντομως κι αλλες
Δεν ξερω γιατι αλλα μου εχει δωσει την εντυπωση οτι σχεδιαστηκαν για καποιο αλλο παιχνιδι της ΙΝΝΟ
μαλλον ομως επειδη επρεπε στην εκθεση games που εγινε στην Γερμανια πριν λιγους μηνες
να παρουσιασουν κατι ..κενοτομο για την ναυρχιδα τους δηλ το ΦΟΕ του το ''κολλησαν''

* το αρχιζει να το εκλαβετε ως μια αντικατασταση του ορθου ρηματος
στα πλαισια ευελπιστης ευγενιας για τα δεδομενα της ..μαντας
 
Τελευταία επεξεργασία:

zazabellita

Νέο Μέλος
Καλησπέρα και καλή σας χρονιά! :)
θα μπορούσε να είναι κάτι σαν ταξίδι στον χρόνο, μέσω κάποιας πύλης ίσως που να ενσωματώνεται σαν αποστολή, στην εποχή που ήδη παίζει ο παίκτης, ίσως να αποκτάς και κάποιο ΜΚ τελειώνοντας πρώτη φορά τον οικισμό... Εν ολίγοις να υπάρχει ένα concept.
Για να γίνεται κάπως ενδιαφέρον και να έχει και νόημα, γιατί έτσι μου μοιάζει λίγο άσχετο. Αλήθεια πού είναι αυτή η βάρκα και δεν τη βλέπω; :);)
 

DeletedUser31374

Guest
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε παιχνίδι μέσα στο παιχνίδι. έχουμε και ζωή εκτός το F.O.E.

Και το άλλο εδώ στο φόρουμ λέμε για την δυσαναλογία άμυνας - επίθεσης
και τη μας φέρνετε ;;;;;;;;;;;;;;;;; ξανά επίθεση για να μεγαλώσει και άλλο η ψαλίδα.

Τη είδα σήμερα στη γειτονιά στους 75 με βάζετε 66ο όχι κάπου στη μέση και μπροστά και σχεδόν όλοι μια εποχή πάνω από εμένα
με πάνω από 700 άμυνα και βάζοντας και +30% ενίσχυση άμυνας ότι μονάδες και να βάλω
έχω γίνει το ξέφραγο περιβόλι τις γειτονιάς μπείτε πάρτε ότι θέλετε,
τώρα θα γίνεται όλο και χειρότερα με αυτά που κάνετε ;;;;;;;;;;;

Το Ύγκντρασιλ είναι ένα αναβαθμιζόμενο ειδικό κτίριο, το οποίο έχει συνολικά 9 επίπεδα. Ανάλογα με το επίπεδο του, θα σου δίνει τα παρακάτω:

  • Νομίσματα (σε όλα τα επίπεδα)
  • Επιθετική Ενίσχυση (σε όλα τα επίπεδα)
  • Προμήθειες (σε όλα τα επίπεδα - αν κινητοποιηθεί)
  • Αγαθά ( από το επίπεδο 2 και μετά - αν κινητοποιηθεί)
  • Μετάλλια (από το επίπεδο 3 και μετά - αν κινητοποιηθεί)
  • Forge Πόντους (σε όλα τα επίπεδα - αν κινητοποιηθεί)
Η Μεγαλύτερη Ρουνική Λίθος μπορεί να αναβαθμιστεί μέχρι το επίπεδο 5.
  • Νομίσματα (σε όλα τα επίπεδα)
  • Forge Πόντοι (σε όλα τα επίπεδα - αν κινητοποιηθεί)
  • Αγαθά (από το επίπεδο 2 και μετά - αν κινητοποιηθεί)
  • Μετάλλια (από το επίπεδο 3 και μετά - αν κινητοποιηθεί)
  • Επιθετική Ενίσχυση (από το επίπεδο 4 και μετά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser31332

Guest
καλημερα, το παιχνιδι εχει αρχισει να χανει πολυ απο την ουσια του, το μονο που κανουν οι παικτες ειναι μια μονοτονη συλλογη απο αγαθα, νομισματα, ποντους κ.τ.λ. προτεινω ολες οι επεκτασεις για να χτισεις να ειναι ελευθερες, επιλογη σχεδιων για τα μ/κ απο τους παικτες και οχι στην τυχη, επιλογη δωρων που δινει ο ναος των κειμηλιων στην εκστρατεια συντεχνιας απο τους παικτες, η αμυνα της πολης να ειναι συναρτηση με την υπολοιπη συντεχνια και οχι ατομικα. αυτα τα λιγα για να μην το κουρασω. ευχαριστω
 

DeletedUser26793

Guest
Καλημέρα , φτάσαμε στο εικονικό μέλλον (!!!!!!!!) και τώρα πάμε πίσω στην εποχή του σιδήρου. Οι εποχές έχουν ξεφύγει τελείως, τι πάει να πει εικονικό μέλλον; Μετά τους πάγους βρεθήκαμε στην θάλασσα και τώρα στην ψηφιακή εποχή. Δεν υπάρχει η παραμικρή συνοχή. Υπάρχει λόγος που έχουν προχωρήσει τόσο γρήγορα οι εποχές; Καλοδεχούμενοι οι πολιτισμοί, προσφέρουν και άλλα στοιχεία στο μονότονο παιχνίδι. Ξεκίνησα να παίζω σε 4 κόσμους και κράτησα μόνο τον πρώτο, οι άλλοι 3 αποσυνδέθηκαν. Όλο το ζουμί της αναβάθμισης είναι εδώ: Να προσέχεις ωστόσο, κάθε φορά που ολοκληρώνεις ή εγκαταλείπεις έναν οικισμό, όλοι οι πόροι, συμπεριλαμβανομένων και των επεκτάσεων (και οι προνομιακές), μηδενίζονται ξανά!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα και καλή σας χρονιά! :)
. Αλήθεια πού είναι αυτή η βάρκα και δεν τη βλέπω; :);)
KΑΛΗΣΠΕΡΑ & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Συνηθως γυρω στις 3μμ και κατι ξεκινουν τα νεα χαρακτηριστικα
Τωρα ...εαν μεχρι τις 3μμ δεν το δουμε τοτε μπορω να υποθεσω οτι το καραβακι των Βίκινγκς
ειτε δεν μπορει να ''δεσει'' στο φοεκικο λιμανι εξ αιτιας της ..κακοκαιριας
ειτε ξεκινησαν ....απεργια οι κωπηλατες των Βικινγκς ως ενδειξη διαμαρτυριας για τους ..μελισταλαχτους προεορτιους λογους μας

Συμπληρωματικο μνμ
Επιασε λιμανι το καραβι τελικα το ξανασκεφτηκαν οι Βικινγκς
Συμβουλες ταλιες για την ολοκληρωση των πολεων
Θελει υπομονη η πρωτη πολη για να την ολοκληρωσετε εντος του min χρονικου οριου και ισως
και .....μερικα διαμαντια για την πρωτη επεκταση
1 μην βιαζεστε να κανετε τις αποστολες
μπορειτε να τις ολοκληρωσετε μαζι
οι πρωτες ζητουν '' ή '' χψ διπλωματια
οποτε γκρεμιζετε μια φορα δρομους 'η καποια κτιρια
(υπαρχουν καποια που το κτισιμο τους ολοκληρωνεται αμεσως)
και γεμιζετε την πολη με ...ρουνικες λιθους
ειδικα οι τελευταιες αποστολες μπορουν να ολοκληρωθουν μαζι λιγες ωρες πριν την ληξη του χρονικου οριου
2 μην ξοδευετε υλικα για ολες τις επεκτασεις που εχετε την δυνατοτητα να βαλετε
μονο οι 8 -9 χρειαζονται απο τις 16 κανονικες επεκτασεις και 1 αντε 2 διαμαντενιες στην αρχη
3 Υπολογιστε το συνολο των υλικων που θα χρειαστειτε απο καθε ειδος και μαζευετε τα υλικα
ετσι ωστε μην χανετε χρονο για χτισιμο γκρεμισμα ασκοπο
τουλαχιστον να εχετε μαζεψει τα υλικα απο ενα ειδος για τις δυο επομενες τεχνολογιες
πριν ξεκλειδωσετε καποια επεκταση 'η τεχνολογια
4 Αποφυγετε τα κομματια με τους βραχους χανετε χωρο τσαμπα
5 Να εχετε θετικο ισοζυγιο χρηματων παντα
δηλ μεταξυ των χαλκινων νομισματων που παραγετε
και αυτων που καταναλωνετε για την κατασκευη υλικων στα εργαστηριων υλικων της πολης σας

Παμε τωρα στα ..προσοχη ''δαγκωνει ''
1 Μπορειτε να ολοκληρωσετε και ξαναξεκινησετε οσες φορες θελετε την πολη των Βικινγκς -και τις αντιστοιχες των επομενων πολιτιστικων πολιτισμων-
ομως μονο οι πρωτες 15 πολεις σας παρεχουν τις αξιολογες αμοιβες -σχεδια κτηριων και απεσταλμενους με μπονους-
2 Καθε φορα που ξεκινατε* μια πολη των Βικινγκς το χρονομετρο γινεται πιο ''τσιγκουνικο'' δηλ ... μικραινει ο επιθυμητος χρονος ολοκληρωσης

* εδω θελει προσοχη τουλαχιστον στο βετα αυτο ισχυε
Ο χρονος μικραινει καθε φορα που ξεκινατε μια νεα πολη των Βικινγκς και οχι μετα απο καθε κτισμενη πολη
δηλ ακομη και εαν δεν την ολοκληρωσετε και απλως πατησετε το εγκαταλειψη
http://prntscr.com/m2ll4w
παλι ο χρονος θα ειναι μικροτερος για στο επομενο ξεκινημα
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
οπως το περιμενα..το παιχνιδι σερνεται...κλασικα θα φταινε τα κουκις! χαχαχαχαχαχαχ
ελεος πια! το παιχνιδι παει το κακο στο χειροτερο...
εχω αποριες..
ποιος σας εχει πει οτι αρεσει στους παιχτες ο δρομος που εχει χαραξει?μας ρωτησατε ποτε πως θα θελαμε να παει το παιχνιδι?εμεις δεν ειμαστε πελατες?το εχετε καταλαβει οτι ασχολουντε ενα 50% κατω σε σχεση με πριν 2 χρονια?μπα ε?
ποιο βαρετο παιχνιδι πεθαινεις...στασιμο σε ολα του..
μας ταραξατε στις χαζομαρες,καθε μηνα 2 εβεντ..
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Δεν μας εφτανε οτι εδωσαν "τσιπικα" το χωρο στο χωριο, εβαλαν και κατι κοτρωνες μεσα στη μεση....
αυτο λεγετε επιπεδο δυσκολιας?
και ειναι τυχαιο?
στον ενα κοσμο δεν εχω καμμια πετρα μεσα στα οικοπεδα μου....στον αλλο εχω 3 χαμενα κουτακια, χωρια ποσα μου ακυρωνουν γυρω-γυρω....να ασχοληθω λετε????
μηπως βγαζει δωρο το Τζι-Σι-Μπι του Ραγκναρ αργοτερα, να ξηλωσουμε τις κοτρωνες?
Τεσπα, θα το τσουλισουμε λιγο να δουμε που το πανε οι "σχεδιαστες"....ειναι και παλικαρακια, μην τους χαλασουμε το concept απο την αρχη...
Λοιπον, καταρχην....
οταν ειμαστε στο χωριο του Ραγκναρ, δεν βλεπουμε τι γινετε στο βασικο παιχνιδι μας....ουτε καν τα μνμτα βρε παιδακι μου...
θα στειλει κανενας Συντεχνος "ΣΟΣ" για τον ΣεΣ (Ναιιιιι.....ακομα καποιοι ασχολουνται με αυτον!!!), και μεις θα παιδευομαστε να βολεψουμε τις παραγκες γυρω απο τις κοτρωνες και θα φτιαχνουμε δρομακια στο χιονι, που ουτε καν φαινονται καλα καλα....
Μας εβαλαν τα γυαλια (κυριολεκτικα) παντως αυτα τα παιδια....τι να λεμε?
 

DeletedUser31374

Guest
1000 χαλκινα νομισματα η 4ωρη παραγωγη ειστε καλα πως μαζεύονται με τόσα λίγα που δίνουν τα κτίρια.
 

DeletedUser25588

Guest
ερωτηση.. τελειωνω το πρωτο κομματι των βικινκς και ξαναβαζω καινουρια πολη να παω στο δευτερο κομματι... τα αγαθα που μαζεψα και περισσεψαν απο την πρωτη φορα θα εχουν εξαφανιστει και αυτα η θα υπαρχουν στην δευτερη φορα που θα ξεκινηω απο την αρχη παλι;
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
πολυ δυσκολο..προχωραει πολυ αργα γιατι η παραγωγη η 4ωρη απαιτει 2000 νομισματα και αυτα μαζευονται δυσκολα.
μετα που να τα πρωτοξοδεψεις;να χτισεις ναους,να παρεις επεκτασεις,να τα κρατησεις για αργοτερα για τα υδρομελα....
αν δεν ξοδεψεις διαμαντια οι αποστολες δεν επιτυγχανονται σε μερικες μερες που λεει το συστημα για να παρεις και
μπονους.ψιλοτραγικο και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο....
 

DeletedUser31374

Guest
ερωτηση.. τελειωνω το πρωτο κομματι των βικινκς και ξαναβαζω καινουρια πολη να παω στο δευτερο κομματι... τα αγαθα που μαζεψα και περισσεψαν απο την πρωτη φορα θα εχουν εξαφανιστει και αυτα η θα υπαρχουν στην δευτερη φορα που θα ξεκινηω απο την αρχη παλι;

Αρχίζεις ξανά από την αρχή
δεν θα υπάρχει
τίποτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser27888

Guest
καλησπερα και καλη χρονια με υγεια και αγαπη!!
σχετικα με την νεα προσθηκη στο φοε ειναι σαφως:( οτι χειροτερο εχουν σκεφτει ποτε να βαλουν.συμφωνω με τους συμπαικτες παραπανω και τα οσα ειπαν.
δεν βρισκω τον λογο να ασχοληθεις καθολου με τον συγκεκριμενο κοσμο.δεν εχει να σου προσφερει τιποτα απολυτως (ειδικα σε μεγαλους παικτες) παρα μονο
να σου αφαιρεσει οτι διαμαντικο εχεις στην ακρη...γιατι μονο ετσι βγαζεις ακρη με αυτο ...
και επισης...ετσι κατασπρο που ειναι ολο,εγω προσωπικα δεν βλεπω τιποτα..μου βγαινουν τα ματια ανευ λογου και αιτιας..ασε που σκιαζομαι η γυναικα γιατι δεν ξερεις αν θα πας απο κανα αγριανθρωπο βικινγκς,η θα σε φαει καμμια ορκα ετσι οπως πεταγονται...
και ετσι..μετα απο εκτακτο συμβουλιο με τον εαυτο μου και τα νευρα μου (κροσια στην συγκεκριμενη περιπτωση) σας το χαριζω ολο δικο σας...
ευχαριστουμε αλλα...δεν θα παρουμε.
 

DeletedUser31374

Guest
Τη κάνω τώρα εγώ για να μαζέψω πολλά νομίσματα
έχω βάλει όλα τα σπίτια σε μια γωνιά χωρίς παραγωγή και δρόμους
και έβαλα όσους ναούς χωράνε.

Σπίτι 4ωρη παραγωγή 93 νομίσματα ναός 300
και ο ναός δίνει 110 την ώρα, 38 τα 15 λεπτά και 16 τα 5 λεπτά
για όποιο έχει χρόνο να βάζει συνέχεια.

και κάτι άλλο που είδα αν κάνεις πάνω από 2 επεκτάσεις με τσεκούρια
ανεβαίνει η ποσότητα των υλικών που θέλεις για επεκτάσεις με υδρόμελο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser29206

Guest
Ορίστε η πόλη μου: http://prntscr.com/m375lo
Ε, ωραία δεν είναι;
Με πρόλαβαν άλλοι για τα σχόλια, δε θέλω να επαναλαμβάνομαι
Εγώ θα ήθελα να παραμείνω στα διαμάντια, διότι για να τελείωσουμε έγκαιρα τις αποστολές θα πρέπει να χαλάσουμε διαμάντια!
Πλέον, δε νευριάζω καθόλου. Έχετε καταντήσει κωμωδία του Αριστοφάνη!
 

DeletedUser31374

Guest
Για να βρεις μια άκρη πρέπει να ξεκλειδώσεις την καλύβα διαφορετικά
ότι και να κάνεις χάλκινα νομίσματα με πολύ δουλειά μαζεύεις μόνο για
ένα σιδηρουργό και ένα υδρόμελο για συνέχει παραγωγή.
Άλλα και οι καλύβες ( 3Χ3) πρέπει να είναι χωρίς παραγωγή και δρόμους
μόνο για το πληθυσμό 59 αντί 16 της παράγκας.

και γι αυτό που έγραψα πιο πάνω:
<<και κάτι άλλο που είδα αν κάνεις πάνω από 2 επεκτάσεις με τσεκούρια
ανεβαίνει η ποσότητα των υλικών που θέλεις για επεκτάσεις με υδρόμελο.>>


Σε κάθε επέκταση που κάνεις με το ένα αγαθό ανεβαίνει η ποσότητα για την επέκταση με το άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή