Πολιτιστικοί Οικισμοί

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Απατη!!! οπως εχω ξαναγραψει στο beta πηρα 4-5 προεκτασεις με διαμαντια...οταν πατησα αποχωρηση απο την αποστολη τις εχασα....εχασα δηλαδη 2000 διαμαντια..που οκ ειναι τσαμπα εκει αλλλα.. το κυριοτερο εχασα το πλεονεκτημα του χωρου....
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Καλο ειναι να περνουμε τις 4 πρωτες επεκτασεις με τη φθηνοτερη τιμη σε αγαθα....
μετα την 15 αποστολη μπορουμε να ανοιξουμε αλλες 2 ποιο ακριβες -παλι με αγαθα- αναλογα με το ποιο αγαθο εχουμε σε αποθεμα...
το χ4 βοηθαει σε αυτο...ετσι και αλλιως τελειωνοντας χανονται ολα, οποτε τι να κραταμε?
με 6 επεκτασεις βγαινει ανετα αν οχι στον χρυσο κασελακι, σιγουρα στο ασημενιο....
Προς θεου....ΟΧΙ διαμαντια στα χωρια...
θα γλυκαθουνε και θα ζητανε κιαλλα....)))
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Απατη!!! οπως εχω ξαναγραψει στο beta πηρα 4-5 προεκτασεις με διαμαντια...οταν πατησα αποχωρηση απο την αποστολη τις εχασα....εχασα δηλαδη 2000 διαμαντια..που οκ ειναι τσαμπα εκει αλλλα.. το κυριοτερο εχασα το πλεονεκτημα του χωρου....

από τη σελίδα μας στη wiki Πολιτιστικοί Οικισμοί

" Είναι σημαντικό να θυμάσαι, πως αντίθετα με επεκτάσεις της κύριας πόλης σου, κάθε φορά που παίζεις όλες οι επεκτάσεις του Οικισμού, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν αγοραστεί με Διαμάντια, επαναφέρονται."
 

DeletedUser30097

Guest
Απατη!!! οπως εχω ξαναγραψει στο beta πηρα 4-5 προεκτασεις με διαμαντια...οταν πατησα αποχωρηση απο την αποστολη τις εχασα....εχασα δηλαδη 2000 διαμαντια..που οκ ειναι τσαμπα εκει αλλλα.. το κυριοτερο εχασα το πλεονεκτημα του χωρου....
από τη σελίδα μας στη wiki Πολιτιστικοί Οικισμοί

" Είναι σημαντικό να θυμάσαι, πως αντίθετα με επεκτάσεις της κύριας πόλης σου, κάθε φορά που παίζεις όλες οι επεκτάσεις του Οικισμού, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν αγοραστεί με Διαμάντια, επαναφέρονται."
Ο zacharias lamprakis στην πρώτη δημοσίευση που παραθέτω, δεν αναφέρεται σε ΑΔΗΛΩΤΗ απάτη.
ΔΗΛΩΜΕΝΗ είναι!!! χεχε (Μην πάει στο ...πονηρό η σκέψη σας)
Απλώς, κατά τη γνώμη του, η συγκεκριμένη επιλογή της ομάδας σχεδιασμού του παιχνιδιού, το να χάνονται δηλαδή ΚΑΙ οι αγορασμένες με διαμάντια επεκτάσεις από τον πολιτιστικό οικισμό όταν γίνεται αποχώρηση απ' αυτόν, είναι ΑΠΑΤΗ.

ΝΑΙ, είχαμε έγκαιρα ενημερωθεί για την συγκεκριμένη ρύθμιση.
ΝΑΙ, κι εμένα δε μου αρέσει.
ΝΑΙ, προσωπικά την αποδέχομαι, μιας και η εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα με σκοπό να προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες διασκέδασης.
ΝΑΙ, όλοι έχουν τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν τα οφέλη από τους πολιτιστικούς οργανισμούς, κι όσοι επιλέξουν να μην πληρώσουν το κόστος τους σε διαμάντια θα το πληρώσουν σε χρόνο.
ΝΑΙ, θα πρέπει οι παίκτες που πληρώνουν για να αποκτήσουν διαμάντια να έχουν το πλεονέκτημα του χρόνου και της ευκολίας στην ανάπτυξη των πολιτιστικών οικισμών.

ΜΦΧ
Γιώργης.

ΥΓ
Βρε παιδιά, είναι καλά ο Μήτσος; Απ' αυτόν περίμενα να διαμαρτυρηθεί για τη συγκεκριμένη επιλογή. Πού χάθηκε; Ελπίζω να χαίρει υγείας και να περνά όμορφα ότι κι αν κάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλημερααα! εδω ειμαι δεν παθαινω τιποτα εγω..:p
παιζω δυνατα βικινκς http://prntscr.com/mdn4rb χαχαχαχαχα
προτινω να κανετε το ιδιο! πληρωμενος χρονος! (οχι τσαμπα χρονος )
 

dio21

Καμένος Χρήστης
από τη σελίδα μας στη wiki Πολιτιστικοί Οικισμοί

" Είναι σημαντικό να θυμάσαι, πως αντίθετα με επεκτάσεις της κύριας πόλης σου, κάθε φορά που παίζεις όλες οι επεκτάσεις του Οικισμού, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν αγοραστεί με Διαμάντια, επαναφέρονται."


Δεν ξερω, αλλα νομιζω οτι η λεξη "επαναφερονται" στο τελος, ειναι λιγο μπερδευτικη....
Ισως να μην ειναι και σωστη γραμματικα, αλλα θα μπορουσε να ειναι ποιο ξεκαθαρη κατα την γνωμη μου....


ΥΓ...καπου το ειχα διαβασει ποιο καθαρα, και το βρηκα...
https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Πολιτιστικοί-Οικισμοί.7480/

εδω ειναι κατανοητο...
https://prnt.sc/mdsbtx
και κοκκινο.....;)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλα μην γελατε τωρα που θα εκφερω και .....γω γνωμη
-γνωστη και δηλωμενη δυσλεκτικη και οκ το ομολογω ειμαι η αρχοντισσα των εκφραστικων συντακτικων και ορθ ...λαθων-
Ομως νομιζω οτι αλλο ειναι το επανεκκινουνται αλλο το επαναφερονται και αλλο το .... χανονται
 

DeletedUser30097

Guest
Θα ήταν ορθή η χρήση της λέξης «επαναφέρονται» στην περίπτωση που στη θέση της λέξης «παίζεις» υπήρχε η λέξη «αποχωρείς» ή η λέξη «εγκαταλείπεις».
Τότε όντως το νόημα θα ήταν ότι επαναφέρονται, δηλαδή επιστρέφουν στην πρότερη κατάσταση, στην κατάσταση που ήταν πριν αρχίσει ο παίκτης να παίζει στον εκάστοτε πολιτιστικό οικισμό.
Με τη χρήση όμως της λέξης «παίζεις» το νόημα που μπορεί να εξαχθεί ατό την φράση είναι ότι σαν ξαναπαίξεις σε πολιτιστικό οικισμό από τον οποίο αποχώρησες, τότε θα επαναφερθούν και οι επεκτάσεις στην προτέρα τους κατάσταση, δηλαδή θα τις έχεις διαθέσιμες στον κατάλογο κατασκευών.
Επιφυλάσσομαι να ελέγξω την ορθότητα των παραπάνω. Τα έγραψα λίγο βιαστικά...

ΜΦΧ
Γιώργης.

ΥΓ
Έχει δίκιο ο Διο. Στον σύνδεσμο που παραθέτει είναι ξεκάθαρο το νόημα κι από εκεί είχα κι εγώ την πληροφόρηση για τους πολιτιστικούς οικισμούς.
 

DeletedUser29206

Guest
Θα πρότεινα να υπήρχε κάποιο χαρακτηριστικό το οποίο θα έσπαξε τις πέτρες
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
οκ για να μιλησω λιγο πιο σοβαρα
το ρημα επαναφερω ως βασικη προυποθεση ..''υπαρξης'' εχει οτι επαναφερεις κατι που υπαρχει ως δεδομενο
πχ επαναφερεται στην αρχικη /αρχεγονη κατασταση ο πολιτιστικος οικισμος
δηλ με τα αρχικα τετραγωνικα, τις αρχικες διαστασεις
οταν μιλαμε για τις επεκτασεις δεν τις επαναφερουμε ....τις τοποθετουμε αντε να δεχτω το επανατοποθετω
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
και ο τυπος που θα σπαει πετρες μεροκαματο δεν? αλλα 100 εκει! χαχαχαχαχαχα
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
οκ ευχαριστω για τις απαντησεις....πραγματι το αναφερουν μπερδεμενα αλλα τωρα το γνωριζω...οκ η προσωπικη μου γνωμη ειναι...δεν χαλω διαμαντια για να φτασω στην κληρωτιδα πιο γρηγορα...παιζω τους οικισμους για να εχω πληρη εικονα...για την ωρα ,,,δεν εχω ενθουσιαστει...εχουν περασει οι 15 μερες...κι ακομα αγωνιζομαι θια το πρωτο επιπεδο....μαθαινω ομως κι ελπιζω να γινω πιο γρηγορος
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Eνα ακομα θεμα εχω ρε παιδια....
Μετα την τελευταια αποστολη και πριν πατησουμε εγκαταληψη, εχετε προσεξει πως ειναι τα χωρια μας?
Σαν να περασε ανεμοστροβιλος ή να επεσε βομβα ειναι....
Κατα τα αλλα η αποστολη μας ειναι να βοηθησουμε τους Βικινγκς να φτιαξουν το χωριο τους...:D:D:D
Θα μπορουσε η τελευταια αποστολη να μην εχει το σκοπο να μας δυσκολεψει και να μας σπασει τα νευρα, αλλα να συνδιαζει και τη χρηστικοτητα και λειτουργικοτητα των κτηριων...

Θα προτεινα να στελνουμε εδω screenshot με την τελευταια εικονα της πολη μας, να το στελνουν οι διαχειριστες παραπανω, να μας πουνε αν αυτο ειναι το ζητουμενο....

πχ... https://prnt.sc/mgbva8
εδω τελειωσα....
https://prnt.sc/mgc2mf

ολα καλα δλδ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Επισης....
Οι Απεσταλμενοι των οικισμων στο Δημαρχειο της ππολης μας, δεν εχουν καποιο μενου επεξηγησεις των μπονους που μας δινουν...
οκ, το καταλαβαινουμε το σηματακι, αλλα γιατι τοσο οικονομια?
 

DeletedUser31964

Guest
Οι Οικισμοί εχουν γίνει μονο για ενα λόγο: να αγοράζει ο παικτης διαμάντια αλλιώς ΔΕΝ βγαίνουν, ΕΚΤΟΣ και αν εισαι περίπου 16-20 ωρες πάνω απο το παιχνίδι.

Ο μονος τρόπος για να προχωρήσεις, λίγο (που και παλι δεν θα βγει χωρις διαμάντια) είναι καθε φορά να διαγράφεις ολα τα κτίρια και να δημιουργείς μόνο αυτά που απαιτούνται.

πχ θελει διπλωματία και καθόλου παραγωγη?
Διαγραφή όλα και χτισιμο μόνο λίθων.
Ολοκληρώθηκε η αποστολή?
Καπάκι σβηνουμε τις λιθους και βάζουμε παραγκες...
μόνο που πολλα κτίρια δεν φτιάχνονται σε δευτερόλεπτα, οπότε πρεπει να περιμένεις και να μπεις οταν φτιαχτούν...

Καληνύχτα δηλ.....
 

DeletedUser29206

Guest
Εγώ προσωπικά την ρουνική λίθο δεν το βλέπω να την κτίζω ποτέ
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Να κάνω μια ερώτηση.
Πιθανόν να μην το πρόσεξα εγώ από την αρχή.
Ο 1ος οικισμός σου δίνει έναν απεσταλμένο και μια δωρεάν θέση. Αυτή η θέση είναι για να "παρκάρεις" τον συγκεκριμένο ή για τον επόμενο?
Δεν πρόσεξα στην αρχή εάν υπήρχε κενή θέση πριν την ολοκλήρωση του 1ου οικισμού.
Εάν δεν υπήρχε τότε πάω πάσο, ΑΛΛΑ εάν υπήρχε, τώρα δεν θα έπρεπε να έχω 1 με τον απεσταλμένο και άλλη 1 κενή?
Τώρα θα τελειώσω τον 4ο οικισμό και δεν έχω χώρο για τον απεσταλμένο, παρά μόνο εάν ανοίξω με διαμάντια (που δεν έχω...)
 

DeletedUser29206

Guest
Είναι για να παρκάρεις τον οποιοδήποτε
Κερδίζεις απεσταλμένος και τους βάζεις στις κενές θέσεις που κερδίζεις. Ο κάθε απεσταλμένος μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε κενή θέση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MarkDr
Κορυφή