Πολιτιστικοί Οικισμοί

DeletedUser30097

Guest
Απ' όσο κι εγώ θυμάμαι, η ολοκλήρωση του οικισμού ξεκλειδώνει θέση. Εκτός από μία ολοκλήρωση οικισμού, δεν ξανασχολήθηκα με το συγκεκριμένο σκέλος του παιχνιδιού. Στέλνοντας αίτημα προς την διαχείριση με την συγκεκριμένη ερώτηση, θα 'χεις μια σίγουρη απάντηση για το τι ισχύει.
Άσχετο: Υπέροχο το γκριφονάκι. Γνώρισα κάποτε ένα που άκουγε στο όνομα «Κάκου». :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: MarkDr

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Να κάνω μια ερώτηση.
Πιθανόν να μην το πρόσεξα εγώ από την αρχή.
Ο 1ος οικισμός σου δίνει έναν απεσταλμένο και μια δωρεάν θέση. Αυτή η θέση είναι για να "παρκάρεις" τον συγκεκριμένο ή για τον επόμενο?
Δεν πρόσεξα στην αρχή εάν υπήρχε κενή θέση πριν την ολοκλήρωση του 1ου οικισμού.
Εάν δεν υπήρχε τότε πάω πάσο, ΑΛΛΑ εάν υπήρχε, τώρα δεν θα έπρεπε να έχω 1 με τον απεσταλμένο και άλλη 1 κενή?
Τώρα θα τελειώσω τον 4ο οικισμό και δεν έχω χώρο για τον απεσταλμένο, παρά μόνο εάν ανοίξω με διαμάντια (που δεν έχω...)


Οταν τελειωσεις την 1η φορα σου δινει δωρο το δεντρο στο λεβελ 1.
Την 2η σου δινει δωρο μια θεση και ενα απεσταλμενο.
Την 4η φορα δινει ενα απεσταλμενο ακομη οποτε πρεπει να κανεις επιλογη αναγκαστικα ποιον θα "παρκαρεις".
Ενημερωτικα την 7η φορα δινει και αλλη θεση συν απεσταλμενο
Την 11η απεσταλμενο
Την 13η θεση συν απεσταλμενο
Την 14η απεσταλμενο.
Συνολικα θα σου δωσει 3 θεσεςι και 6 απεσταλμενους

Τις αλλες φορες δινει αναβαθμιση του δεντρου. Την 15η φορα ολοκληρωνεις και το δεντρο οποτε απο κει και πανω (16η φορα και μετα) δινει 50 ποντους
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Οταν τελειωσεις την 1η φορα σου δινει δωρο το δεντρο στο λεβελ 1.
Την 2η σου δινει δωρο μια θεση και ενα απεσταλμενο.
Την 4η φορα δινει ενα απεσταλμενο ακομη οποτε πρεπει να κανεις επιλογη αναγκαστικα ποιον θα "παρκαρεις".
Ενημερωτικα την 7η φορα δινει και αλλη θεση συν απεσταλμενο
Την 11η απεσταλμενο
Την 13η θεση συν απεσταλμενο
Την 14η απεσταλμενο.
Συνολικα θα σου δωσει 3 θεσεςι και 6 απεσταλμενους

Τις αλλες φορες δινει αναβαθμιση του δεντρου. Την 15η φορα ολοκληρωνεις και το δεντρο οποτε απο κει και πανω (16η φορα και μετα) δινει 50 ποντους
Εγώ διατύπωσα λάθος την πρότασή μου. Μετά τον 2ο δίνει απεσταλμένο. Απλά νόμιζα πως υπήρχε ήδη μια κενή θέση οπότε μετά θα είχα μια θέση με τον απεσταλμένο και μια κενή. Λάθος μου αλλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Απ' όσο κι εγώ θυμάμαι, η ολοκλήρωση του οικισμού ξεκλειδώνει θέση. Εκτός από μία ολοκλήρωση οικισμού, δεν ξανασχολήθηκα με το συγκεκριμένο σκέλος του παιχνιδιού. Στέλνοντας αίτημα προς την διαχείριση με την συγκεκριμένη ερώτηση, θα 'χεις μια σίγουρη απάντηση για το τι ισχύει.
Άσχετο: Υπέροχο το γκριφονάκι. Γνώρισα κάποτε ένα που άκουγε στο όνομα «Κάκου». :)
Δεν είναι γκριφονάκι, απλά είναι κακή φωτογραφία από το κινητό.
Είναι ημίαιμο Κρητικός Ιχνηλάτης με Γερμανικό Ποιμενικό και την λένε Ιόλη. Απλά στην φωτογραφία ήταν μόλις 3 μηνών. :)
 

DeletedUser30097

Guest
Δεν είναι γκριφονάκι, απλά είναι κακή φωτογραφία από το κινητό.
Είναι ημίαιμο Κρητικός Ιχνηλάτης με Γερμανικό Ποιμενικό και την λένε Ιόλη. Απλά στην φωτογραφία ήταν μόλις 3 μηνών. :)
Με μπέρδεψε το μουσούδι του, αν και η ράτσα του Κρητικού Ιχνηλάτη μου είναι άγνωστη. Μόνο το ελληνικό τσομπανόσκυλο γνώριζα ως αμιγώς γηγενή ράτσα, (ναι, αυτά που τα βάζουν και με αρκούδα, γιγαντόσωμα σκυλιά και δυστυχώς η ράτσα τους χάνεται).
Όπως και να 'χει, χαριτωμένο είναι! :)
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Με μπέρδεψε το μουσούδι του, αν και η ράτσα του Κρητικού Ιχνηλάτη μου είναι άγνωστη. Μόνο το ελληνικό τσομπανόσκυλο γνώριζα ως αμιγώς γηγενή ράτσα, (ναι, αυτά που τα βάζουν και με αρκούδα, γιγαντόσωμα σκυλιά και δυστυχώς η ράτσα τους χάνεται).
Όπως και να 'χει, χαριτωμένο είναι! :)
Υπάρχουν 6 αμιγώς Ελληνικές ράτσες μεταξύ των οποίων και ο Κρητικός Λαγωνικός ή Ιχνηλάτης ο οποίος είναι από τις αρχαιότερες ράτσες στην Ευρώπη μιας και τον συναντάμε σε τοιχογραφίες περί τα 4.000 χρόνια πριν.
Ο Κρητικός όπως και ο Ελληνικός είναι Αιγυπτιακής προέλευσης, κατάγονται από τους λαγωνικούς της Αιγύπτου, και τους εισήγαγαν οι Κρήτες πριν από 4.000 χρόνια όταν έκαναν εμπόριο με τους Αιγύπτιους.
Τέλος πάντων, αρκετά με την ιστορία, ξεφύγαμε και από το θέμα και θα μας "την πουν". :D
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Εχω την εντυπωση οτι η αλλαγη της ωρας, μου μειωσε το χρονο στο χωριο κατα μια ημερα :eek::eek::eek:
Υπαρχει τροπος να το ελεγξουμε αυτο???

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ...εεεεεε.....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Εχω την εντυπωση οτι η αλλαγη της ωρας, μου μειωσε το χρονο στο χωριο κατα μια ημερα :eek::eek::eek:
Υπαρχει τροπος να το ελεγξουμε αυτο???

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ...εεεεεε.....
α αμεσως θα τρεξουν να στο διορθωσουν εν..τοκα
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Με την ολοκλήρωση των χρόνων που υποδεικνύονται, κερδίζεις κομμάτια για το κιτ μεγαλύτερης ρουνικής λίθου, λέει. Τι ακριβώς προσφέρει η «μεγαλύτερη ρουνική λίθος», μπορεί κάποιος που συμπλήρωσε το κιτ, να μας πει; Για να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο να το τρέξω, δηλαδή...
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων...
 

DeletedUser29206

Guest
Με την ολοκλήρωση των χρόνων που υποδεικνύονται, κερδίζεις κομμάτια για το κιτ μεγαλύτερης ρουνικής λίθου, λέει. Τι ακριβώς προσφέρει η «μεγαλύτερη ρουνική λίθος», μπορεί κάποιος που συμπλήρωσε το κιτ, να μας πει; Για να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο να το τρέξω, δηλαδή...
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων...
https://gr.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Μεγαλύτερη_Ρουνική_Λίθος_-_Επ._5
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
παιδια καθε φορα που ξεκινας ενα νεο οικισμο βικινγκ αυξανονται οι πιθανοτητες να πετυχεις στην παραγωγη αγαθων το Χ4.βεβαια εγω τον εχω ολοκληρωσει 4 φορες τον οικισμο (φανταστειτε δηλαδη ποσες παραγωγες αγαθων εχω κανει) και το εχω πετυχει 3 φορες μονο...αυτο που θε λω να ρωτησω γιατι δεν το εχω διαπιστωσει -αλλα θα το κανω οταν ξεκινησω το νεο οικισμο- ειναι οτι οι προμηθειες αγαθων που απαιτουνται καθε φορα για να ξεκλειδωσεις τις αποστολες ειναι περισσοτερες ή ειναι παντα οι ιδιες σε αριθμο;γιατι έχω την εντυπωση οτι ιελουν καθε φορα περισσοτερα τσεκουρια,υδρομελα κλπ;;;;;;
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
αυτο που θε λω να ρωτησω γιατι δεν το εχω διαπιστωσει -αλλα θα το κανω οταν ξεκινησω το νεο οικισμο- ειναι οτι οι προμηθειες αγαθων που απαιτουνται καθε φορα για να ξεκλειδωσεις τις αποστολες ειναι περισσοτερες ή ειναι παντα οι ιδιες σε αριθμο;γιατι έχω την εντυπωση οτι ιελουν καθε φορα περισσοτερα τσεκουρια,υδρομελα κλπ;;;;;;
Από ότι έχω παρατηρήσει στις 7 φορές που ολοκλήρωσα έως τώρα τον οικισμό, αλλάζουν τα υλικά που απαιτούνται, αλλά δεν είναι απόλυτο ότι θα σου ζητάει περισσότερα.
Όπως και φυσικά δεν ζητάει τα ίδια σε όλους τους παίκτες.
Π.χ. για να ξεκλειδώσω τον "Κυνηγό Θηρίων" σε εμένα ζητάει 7 τσεκούρια και 62 υδρόμελα, ενώ σε συντεχνίτη μου, που είναι στον ίδιο αριθμό οικισμών ζητάει 59 τσεκούρια και 10 υδρόμελα.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Από ότι έχω παρατηρήσει στις 7 φορές που ολοκλήρωσα έως τώρα τον οικισμό, αλλάζουν τα υλικά που απαιτούνται, αλλά δεν είναι απόλυτο ότι θα σου ζητάει περισσότερα.
Όπως και φυσικά δεν ζητάει τα ίδια σε όλους τους παίκτες.
Π.χ. για να ξεκλειδώσω τον "Κυνηγό Θηρίων" σε εμένα ζητάει 7 τσεκούρια και 62 υδρόμελα, ενώ σε συντεχνίτη μου, που είναι στον ίδιο αριθμό οικισμών ζητάει 59 τσεκούρια και 10 υδρόμελα.

αυτο που λες ειναι σωστο και το εχω παρατηρησει και εγω.αλλαζει ο συνδυασμος των αγαθων που απαιτουνται στις αποστολες.αλλα το καιριο ερωτημα ειναι πως ο συνολικος αριθμος (μιλαω και για τις 20 αποστολες) ειναι παντα ο ιδιος;
οταν ξεκινησω τον νεο οικισμο γιατι τωρα ειμαι στη μεση θα κρατησω σκορ να δω
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Από ότι έχω παρατηρήσει στις 7 φορές που ολοκλήρωσα έως τώρα τον οικισμό, αλλάζουν τα υλικά που απαιτούνται, αλλά δεν είναι απόλυτο ότι θα σου ζητάει περισσότερα.
Όπως και φυσικά δεν ζητάει τα ίδια σε όλους τους παίκτες.
Π.χ. για να ξεκλειδώσω τον "Κυνηγό Θηρίων" σε εμένα ζητάει 7 τσεκούρια και 62 υδρόμελα, ενώ σε συντεχνίτη μου, που είναι στον ίδιο αριθμό οικισμών ζητάει 59 τσεκούρια και 10 υδρόμελα.

χμμμ...κοιτα να δεις συμπτωση τωρα...ειμαι στον 5ο οικισμο στο σημειο που πρεπει να ξεκλειδωσω τον κυνηγο θηριων....μου ζηταει 57 τσεκουρια και 12 υδρομελα.συνολο 69.βλεπω οτι γραφεις ομως οτι εσυ και ο συντεχνιτης σου ειστε στον 8ο οικισμο (3 παραπανω) και σας ζηταει και εσας 69 αγαθα...αποκλειεται να ειναι συμπτωση...ισως ο αριθμος δεν αυξανεται τελικα...να το τσεκαρουμε ομως και με αλλους...
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Στον 1ο (ναι πρώτο!!!) οικισμό στον Ε μου ζητάει επίσης τα ίδια αγαθά για ξεκλείδωμα κυνηγού.
Ωστόσο για το τοτέμ θελει 8 τσεκούρια 53 υδρόμελα κ 25 κέρατα, ενώ στον Δ που τρέχω τον 9ο θέλει 65 τσεκούρια 11 υδρόμελα κ 10 κέρατα.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Στον 1ο (ναι πρώτο!!!) οικισμό στον Ε μου ζητάει επίσης τα ίδια αγαθά για ξεκλείδωμα κυνηγού.
Ωστόσο για το τοτέμ θελει 8 τσεκούρια 53 υδρόμελα κ 25 κέρατα, ενώ στον Δ που τρέχω τον 9ο θέλει 65 τσεκούρια 11 υδρόμελα κ 10 κέρατα.

αρα τα υλικα σαν συνολο δεν αλλαζουν.αυτο ειναι το σημαντικο.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Tα υλικα δεν αλλαζουν παιδια...σαν ποσοτητα ζηταει παντα τα ιδια, αλλα μπορει να αλλαξουν οι συνδιασμοι των αγαθων...
οι χρονοι -στα σεντουκια- μειωνονται , οσο περισσοτερες φορες ολοκληρωνεις...
και δεν θυμαμαι αν και τα ζητουμενα στις αποστολες αυξανονται, αλλα νομιζω πως οχι...
 

DeletedUser29206

Guest
το καλύτερο είναι να σου ζητά λίγα αγαθά στην αρχή, μέρχι περίπου να ξεκλειδώσεις τα κτίρια αγαθών και μετά αρχίζεις και μαζεύεις.
Άσχετο... είναι κάποιος κανονικός παίτκης εδώ που έχει τελειώσει με Vikings;
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο...υπαρχει κανενας παικτης που να εχει τελειωσει τον οικισμο στον πρωτο χρονο που τιθεται απο το συστημα δηλαδη τις 14 μερες;και εννοω χωρις την χρηση διαμαντιων.εγω παντα ειμαι στον τελευταιο χρονο....
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
...είναι κάποιος κανονικός παίτκης εδώ που έχει τελειώσει με Vikings;

"Κανονικός παίκτης";
Επιστροφή στην κανονικότητα, δηλαδή...

...υπαρχει κανενας παικτης που να εχει τελειωσει τον οικισμο στον πρωτο χρονο που τιθεται απο το συστημα δηλαδη τις 14 μερες;και εννοω χωρις την χρηση διαμαντιων...

Να κάνω μια προσπάθεια να μαντέψω;
Όχι, δεν υπάρχει! Για ευνόητους λόγους...

Κύριοι, στα σφάλματα υπάρχουν θέματα που χρονίζουν, για τα οποία η διεύθυνση αδιαφορεί. Και το μόνο που κάνει είναι να φορτώνει με νέα "στολίδια" (για να μην πω "βαρίδια") το παιχνίδι.
Έχετε συνειδητοποιήσει πόσοι το έχουν ήδη εγκαταλείψει; Από αυτούς με τους οποίους ξεκίνησα υπάρχουν λιγότεροι από τους μισούς. Και από αυτούς που παρέμειναν, οι μισοί περίπου το παίζουν υποτονικά, απογοητευμένοι που το παιχνίδι δεν σέβεται την ιδιωτικότητά τους. Ιδιωτικότητα με την έννοια ότι έχουν κι άλλα πράγματα να κάνουν στη ζωή τους...

Τι ακριβώς είναι αυτό που κάλυψαν οι "πολιτιστικοί οικισμοί"; Μήπως το χρόνο που κοιμόμαστε τη νύχτα;
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ειμαι στους Βικινγκς στην 8η φορα, σε 2 κοσμους που παιζω...
τωρα πηγα ενα (να δω τι παιζει) στους Γιαπωνεζους, και θα γυρισω Βικινγκς να τελειωσω το Ινγκρασιλ, τουλαχιστον...
Εχω τελειωσει 3 φορες (2+1) στο πρωτο χρονο, σχετικα ευκολα... απλα ημουν αρκετες ωρες (ετυχε εκεινο το διαστημα) μεσα στο παιχνιδι, και με βοηθησε η θεα Τυχη (?) με αρκετα Χ4 μαζεμματα και μαλιστα σε αγαθα που ειχα αναγκη...
Μετα απο καποια επιπεδα παντως κοιτας να τελειωσεις και οχι το σεντουκι...πρεπει να κοιμομαστε και λιγο...))))
 
Κορυφή