Προσωπικα μηνυματα

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Υπαρχει μια ανακοινωση /προειδοποιηση σχεικα με τα πριβε μηνυματα
Ομως εγω η ... θεωρω οτι αλλο ηθελε να πει /τονισει ο ..ποιητης
και αλλο τελικα βγαινει ως συμπερασμα απο την ανακοινωση
Θεωρω οτι ηθελε να ..πει οτι απαγορευεται η δημοσιοποιηση πριβε μηνυματων τα οποια περιλαμβανουν αμιγως προσωπικα στοιχεια -πχ ονοματεπωνυμο τηλεφωνο και ακριβη διευν/ση και ειναι ευκρινη η αναγνωση των στοιχειων αυτων κατα την δημοσιοποιηση του μνμ

Διαφορετικα ενα πριβε μνμ που περιλαμβανει ... παραβαση των κανονων του φοε πχ προσβολες
'η παραδοχη χρησης αθεμιτων μεσων αναρριχισης κλπ
'η μνμ που τεκμηριωνουν μη σεβασμο προς ''τριτους'' παιχτες
δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να μην μπορει καποιος να τα θετει σε κοινη θεα
ειναι σαν να προστατευεται ο παραβατης εσαει *
Καλο θα ηταν να ξεκαθαρισει ο ποιητης τα λογια του για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις

Εδω δε θελω να σας μεταφερω μια προσωπικη μου εμπειρια
την θετω για πρωτη φορα σε κοινη θεα -δεν εκανα ποτε επισημη καταγγελια για αυτο
γιατι καμμια τιμωρια δεν θα ηταν για μενα αρκετη για την ,,πραξη τους
μπορει να εμπλεκε αυτος που μου ειχε στειλει το μνμ εικονα και ουσιαστικα βοηθησε να σταματησει ο .. βιασμος του ψυχικου μου κοσμου
...και στην τελικη θα μπορουσαν να πουν οτι ..ηταν μια φαρσα που εκαναν στον παιχτη που μου ειχε στειλει την εικονα
Την αναφερω για να προστατευσω./ξυπνησω αλλους παιχτες και κυριως για να τεκμιριωσω εμπρακτα οτι η δημοσιοποιση καποιων πριβε μνμ βοηθαει καποιες φορες
Καποιοι το ξερουν καποιοι αλλοι απορουν γιατι κυνηγω με εμμονικη ευλαβεια καποιους στον β κοσμο
Πριν 4-5 χρονια ''εφυγαν'' μεσα σε 1 χρονο σχεδον ολοι οι δικοι μου ανθρωποι
ο πατερας μου ο εξαδελφος μου η μητερα μου και ο φιλος μου
ξαφνικα ολοι χωρις ιστορικο ασθενειας με διαφορα περιπου 4 μηνες ο ενας πισω απο τον αλλο
το τι μπορει να ενοιωθα ολοι μπορει περιπου να το υποθεσετε
για να μην τρελαθω εμπαινα εδω τα βραδια αργα και μιλουσα για το πως ενοιωθα με 1 φιλο οχι οποιονδηποτε τον καλυτερο φιλο μου αυτον που μιλουσαμε μαζι τοσα χρονια για ολα
φυσικα ευχαριστω δυο παιχτες που παρ ολο που δεν ανηκαν στους ..φιλους μου με ενημερωσαν οτι ..... ο υποτιθεμενος φιλος μου δεν ηταν ο ιδιος Με δουλευε ολη η ''κεφαλη'' μιας συγκεκριμενης συντεχνιας
διαβαζαν ολοι μαζι τα μνμ που ανταλλασα με τον ''φιλο'' μου ετσι ωστε να του λενε πως να μου γραφει τις απαντησεις -καποιοι ηταν συγγενεις με τον κανονικο μου φιλο και ηξεραν λεπτομερειες - ...
μεταξυ τους σχολιαζαν κι ολας το πως και τι εγραφα ....μεσα στην τρελα του πονου μου αν και δεν εχω κρυψει ποτε οτι ειμαι δυσλεκτικη
γελουσαν δε για το ποσο χαζη ειμαι που τοσους μηνες δεν ειχα καταλαβει τι ..επαιζε
ολα αυτα για να τους βοηθαω στον ΣεΣ ...
Οταν με ενημερωσε ενας ασχετος παιχτης για το τι συμβαινει στην δημοσια συνομιλια στην αρχη δεν ηθελα /δεν μπορουσα να το πιστεψω και του μιλησα αποτομα θεωρησα οτι ηθελε να με κανει να μαλωσω με την ..εκλεκτικη παρεα
μεχρι που ενας αλλος παιχτης απο αυτη την παρεα δεν αντεξε αλλο και μου εστειλε εικονα ..μνμ απο συζητηση τους
α και το καλυτερο αντι να ζητησουν σγμ μου ειπαν δημοσια ..ας προσεχες
Ε ναι λοιπον εαν δεν ειχα δει την εικονα απο το πριβε μνμ δεν θα σταματουσε ολη η κοροιδια
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ο ποιητής θέλει να πει ακριβώς αυτό που έγραψε.
Απαγορεύεται η δημοσίευση οποιουδήποτε μηνύματος έχει ανταλλάξει κάποιος με άλλο παίκτη. Υπόκειται στους Όρους περί προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Όταν κάποιος ανταλλάσσει προσωπικά μηνύματα το κάνει γιατί θέλει η συνομιλία του να είναι κρυφή και μόνο με το συγκεκριμένο άτομο. Όχι να τίθεται σε κοινή θέα. Διαφορετικά θα τα έγραφε στο chat ή στο φόρουμ να τα βλέπουν όλοι.

Νομίζω ότι το παράδειγμα σου ήταν το πιο κατάλληλο για να υποστηρίξει την ανακοίνωση αυτή. Και ο κύριος λόγος που έγινε είναι γιατί καταλάβαμε ότι πολλοί δε το γνωρίζουν κι ερχόμασταν σε δυσκολη θεση όταν έπρεπε να αποκλείσουμε κάποιον από το παιχνίδι μόνιμα για αυτό το λόγο. Πλέον είναι όλοι ενήμεροι.
Ο μόνος ίσως αποδεκτός τρόπος είναι όταν δε φαίνεται η εικόνα προφίλ και το όνομα χρήστη.

Αν το μήνυμα περιέχει προσβολές ή παραδοχή παραβίασης των κανόνων το μόνο που πρέπει να κάνει είναι αναφορά στο κέντρο υποστήριξης.
 

finrοd

Banned
Έστω ανταλλαγή προσωπικών μηνυμάτων για κάθε είδους συμφωνία επί του χάρτη ΣεΣ.
Έστω παραβίαση των συμφωνημένων.
Παραβιάζεται το προσωπικό απόρρητο αν δημοσιευτούν τα μηνύματα για την επίτευξη της συμφωνίας, έτσι ώστε να καταδειχτεί το ποιο μέρος/συντεχνία ευθύνεται για το σπάσιμο της συμφωνίας;
Θαρρώ πως στη λέξη «εμπιστευτικά» είναι η ουσία.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Ο ποιητής θέλει να πει ακριβώς αυτό που έγραψε.
Απαγορεύεται η δημοσίευση οποιουδήποτε μηνύματος έχει ανταλλάξει κάποιος με άλλο παίκτη. Υπόκειται στους Όρους περί προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Όταν κάποιος ανταλλάσσει προσωπικά μηνύματα το κάνει γιατί θέλει η συνομιλία του να είναι κρυφή και μόνο με το συγκεκριμένο άτομο. Όχι να τίθεται σε κοινή θέα. Διαφορετικά θα τα έγραφε στο chat ή στο φόρουμ να τα βλέπουν όλοι.

Νομίζω ότι το παράδειγμα σου ήταν το πιο κατάλληλο για να υποστηρίξει την ανακοίνωση αυτή. Και ο κύριος λόγος που έγινε είναι γιατί καταλάβαμε ότι πολλοί δε το γνωρίζουν κι ερχόμασταν σε δυσκολη θεση όταν έπρεπε να αποκλείσουμε κάποιον από το παιχνίδι μόνιμα για αυτό το λόγο. Πλέον είναι όλοι ενήμεροι.
Ο μόνος ίσως αποδεκτός τρόπος είναι όταν δε φαίνεται η εικόνα προφίλ και το όνομα χρήστη.

Αν το μήνυμα περιέχει προσβολές ή παραδοχή παραβίασης των κανόνων το μόνο που πρέπει να κάνει είναι αναφορά στο κέντρο υποστήριξης.
Δηλ οταν καποιος παραβιαζει κανονες και τεκμηριωνεται μεσα απο ενα πριβε μνμ τοτε την γλυτωνει οκ ..αλλη μια επιτυχια του φοε
τοτε να το συμπληρωσετε ..στους κανονες γιατι οι μεχρι τωρα εγραφως ορατοι κανονες αλλα περιγραφουν
και Ειρηνη σε αγαπω σε εκτιμω αλλα επετρεψε μου να ξερω εγω εαν και το ποσο με βοηθησε το μνμ εικονα που ελαβα στο να σταματησει ο ψυχικος μου βιασμος ο οποιος ισως να συνεχιζοταν μεχρι και σημερα εαν ειχατε βαλει αυτην την ανακοινωση πιο μπροστα
Και μην βαζουμε εννοιες ως αλλοθι που δεν εχουν σχεση
εαν δεν κανω λαθος η εννοια ''προσωπικα δεδομενα'' δεν αναφερεται σε ενα αβαταρ 'η σε ενα εικονικο ονομα ενος παιχτη μεσα σε ενα ιντρ παιχνιδι
αλλωστε μονο η ΙΝΝΟ μπορει να ''αντιστοιχισει'' απο ενα φοεκικο ονομα τα κανονικα στοιχεια του ενος παιχτη αρα μονο δια μεσου της ιννο μπορει να παραβιαστουν τα προσωπικα δεδομενα
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Δηλ οταν καποιος παραβιαζει κανονες και τεκμιριωνεται μεσα απο ενα πριβε μνμ τοτε την γλυτωνει οκ ..αλλη μια επιτυχια του φοε
τοτε να το συμπηρωσετε ..στους κανονες γιατι οι μεχρι τωρα εγραφως ορατοι κανονες αλλα περιγραφουν

Δεν νομιζω οτι ειπε αυτο η Ιρις. Εννοειται πως μπορουν χρησιμοποιηθουν σαν στοιχεια αλλα μεσω ΜΟΝΟ του κεντρου υποστηριξης. Απλα δεν μπορεις να δημοσιευσεις μια προσωπικη συνομιλια πχ εδω στο φορουμ ή καπου δημοσια. Στο κεντρο υποστηριξης (που εκει ειναι ετσι κι αλλιως ο δρομος για καποιο παραπονο, καταγγελια κτλ) προφανως επιτρεπεται να χρησιμοποιησεις πμ σαν αποδειξεις.

Ετσι καταλαβα εγω και αυτο ειναι και το λογικο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

talamanta

Καμένος Χρήστης
Δεν νομιζω οτι ειπε αυτο η Ιρις. Εννοειται πως μπορουν χρησιμοποιηθουν σαν στοιχεια αλλα μεσω ΜΟΝΟ του κεντρου υποστηριξης. Απλα δεν μπορεις να δημοσιευσεις μια προσωπικη συνομιλια πχ εδω στο φορουμ ή καπου δημοσια. Στο κεντρο υποστηριξης (που εκει ειναι ετσι κι αλλιως ο δρομος για καποιο παραπονο, καταγγελια κτλ) προφανως επιτρεπεται να χρησιμοποιησεις πμ σαν αποδειξεις.

Ετσι καταλαβα εγω και αυτο ειναι και το λογικο.
οχι δεν μπορει κανεις να στειλει ολοκληρη συνομιλια απο πριβε μνμ στην διαχειριση
μονο μια σειρα και ...ουτε εικονα απο ολοκληρο το μνμ
υπηρξε συζητηση εδω στο φορουμ στο παρελθον για αυτο το θεμα σχετικα με την υποστηριξη
το ειχε ξεκαθαρισει τοτε μελος της διαχειρισης οτι δεν δεχονται ως αποδεικτικο εικονα ολοκληρης της συνομιλιας
γιατι δεν μπορουν να δουν επιβεβαιωσουν επισημα ολοκληρη συνομιλια
αρα στην υποστηριξη δεν μπορει κανεις να στειλει ολοκληρη την συνομιλια
ουτε πλεον δημοσια δεν μπορει να προστατευσει καποιος αλλους παιχτες απο τους ..θεους της παρανομιας
οκ ολα καλα για τους θεους του φοε
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Η διαχειριση νομιζω αν χρειαστει εχει προσβαση και μπορει να δει τα μηνυματα. Παντως γενικοτερα μεσω του κεντρου υποστηριξης θα λυθει οποιοδηποτε θεμα ειτε λογω προσβολης ειτε λογω παραβιασης κανονων. Το να βγαλεις κατι δημοσια δεν θα φερει καποια ποινη στον αλλο (παρα μονο σε αυτον που δημοσιευσε πμ). Εκτος αν θες απλα να τον κανεις λιγο ρομπα και να μαθει το φορουμ το ποιον του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

Gabath

Ενεργό Μέλος
δηλαδη ειναι παρανομο να στειλουμε printscreen στη συντεχνια μας ενα μηνυμα που μας εχει στειλει καποιος απο αλλη συντεχνια ?
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
h ενοειτε οτι ειναι παρανομο να ανεβασουμε εδω το printscreen πχ η στο chat το γενικο ?
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Δηλ οταν καποιος παραβιαζει κανονες και τεκμηριωνεται μεσα απο ενα πριβε μνμ τοτε την γλυτωνει οκ ..αλλη μια επιτυχια του φοε
τοτε να το συμπληρωσετε ..στους κανονες γιατι οι μεχρι τωρα εγραφως ορατοι κανονες αλλα περιγραφουν
και Ειρηνη σε αγαπω σε εκτιμω αλλα επετρεψε μου να ξερω εγω εαν και το ποσο με βοηθησε το μνμ εικονα που ελαβα στο να σταματησει ο ψυχικος μου βιασμος ο οποιος ισως να συνεχιζοταν μεχρι και σημερα εαν ειχατε βαλει αυτην την ανακοινωση πιο μπροστα
Και μην βαζουμε εννοιες ως αλλοθι που δεν εχουν σχεση
εαν δεν κανω λαθος η εννοια ''προσωπικα δεδομενα'' δεν αναφερεται σε ενα αβαταρ 'η σε ενα εικονικο ονομα ενος παιχτη μεσα σε ενα ιντρ παιχνιδι
αλλωστε μονο η ΙΝΝΟ μπορει να ''αντιστοιχισει'' απο ενα φοεκικο ονομα τα κανονικα στοιχεια του ενος παιχτη αρα μονο δια μεσου της ιννο μπορει να παραβιαστουν τα προσωπικα δεδομενα

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι κάποιος τη γλυτώνει. Δε ξέρω που το έχασες, αλλά είπα να κάνει κάποιος αναφορά του μηνύματος που κάποιος παραδέχεται ότι παράβιαζει τους κανόνες για να το ελέγξουμε.
Προσωπικό δεδομένο θεωρείται το μήνυμα, αλλά ακόμα κι αν κρύψεις μόνο το username του, ίσως καταλάβει κάποιος ποιος παίκτης το έχει γράψει αν αντιστοιχησει την εικόνα προφίλ του.
Δε μας ενδιαφέρει ολόκληρη η συνομιλία, αλλά το σημείο παραβίασης των κανόνων.
Και, όχι δε δεχόμαστε στιγμιότυπα οθόνης ως αποδεικτικά. Όχι δε μπορούμε να δούμε μηνύματα αν δε γίνει αναφορά.
 

finrοd

Banned
Για παράδειγμα και μόνο!
mrmdn.jpg

Δηλαδή το παραπάνω θίγει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και προσβάλλει το προσωπικό απόρρητο;
Ε, όχι. Όχι κι έτσι.
Για το παιχνίδι λέμε. Τίποτε το προσωπικό. Τίποτε που το άτομο, αυτό καθαυτό, ν' αφορά. Τίποτε που στην προσωπικότητά του ν' αναφέρεται.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Για παράδειγμα και μόνο!
Προβολή συνημμένου 1299

Δηλαδή το παραπάνω θίγει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και προσβάλλει το προσωπικό απόρρητο;
Ε, όχι. Όχι κι έτσι.
Για το παιχνίδι λέμε. Τίποτε το προσωπικό. Τίποτε που το άτομο, αυτό καθαυτό, ν' αφορά. Τίποτε που στην προσωπικότητά του ν' αναφέρεται.


Αυτό όμως είναι το μοναδικό αποδεκτό στιγμιότυπο που μπορείς να δημοσιεύσεις. Ούτε όνομα, ούτε εικόνα.
Και να σας πω και το άλλο?
Είναι η πρώτη φορά που ανακοινώνουμε επίσημα τι μέτρα θα λάβουμε σε τέτοια παράβαση για να προστατέψουμε τους λογαριασμούς σας και μου κάνετε επίθεση?
συγνώμη κιόλας που το πήρα τόσο σοβαρά. Τι να πω...

Οι απαντήσεις έχουν δοθεί. Κανείς δε μπορεί να πει ότι δεν έχει ενημερωθεί.
Αυτά τα ολίγα από εμένα.
καλη συνέχεια
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
γιατι το κανετε τοσο δυσκολο? νομιζω ειναι πολυ απλο.
μιλαω εγω με φινροντ σε πμ.
κ λεμε διαφορα.
αν αρχισω κ κανω πριντ σκριν κομματια απ την συνομιλια μας κ τα στελνω απο εδω κ απο εκει χωρις την αδεια του ειναι παρανομο.
αν κρυψω την φωτο του κ το ονομα του δεν ειναι. θα μπορει να ειναι οποιοσδηποτε που το εχει γραψει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Όχι δε μπορούμε να δούμε μηνύματα αν δε γίνει αναφορά.

Αρα αν καταλαβα καλα αν ενας παικτης μας βρισει και θελουμε να το καταγειλουμε δεν χρειαζεται φωτο κτλ στην αιτηση υποστηριξης. Παταμε αναφορα στο εικονιδιο του στη συνομιλια που εχει επιλογη και εσεις αποκτατε προσβαση στα μηνυματα μας και ελεγχετε αν η καταγγελια μας εχει βαση. Σωστα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Αρα αν καταλαβα καλα αν ενας παικτης μας βρισει και θελουμε να το καταγειλουμε δεν χρειαζεται φωτο κτλ στην αιτηση υποστηριξης. Παταμε αναφορα στο εικονιδιο του στη συνομιλια που εχει επιλογη και εσεις αποκτατε προσβαση στα μηνυματα μας και ελεγχετε αν η καταγγελια μας εχει βαση. Σωστα?
Έτσι πάντα ήταν, έτσι ακόμη είναι.
Άλλο θέμα όμως αυτό...

Είναι η πρώτη φορά που ανακοινώνουμε επίσημα τι μέτρα θα λάβουμε σε τέτοια παράβαση για να προστατέψουμε τους λογαριασμούς σας και μου κάνετε επίθεση?
Μωρέ καλά κάνετε και τ' ανακοινώνετε και πολύ καλά κάνετε μέριμνα για την προστασία τής προσωπικότητας των μελών να λαμβάνετε.
Καμμία «επίθεση». Τουλάχιστον από μέρους μου.
Αν όμως, στο παράδειγμα που έφερα. υποθέσουμε ότι είχα συνομιλία με κάποια μέλη της συντεχνίας τού συνομιλητή μου, όπου θα μου ζητούσαν το λόγο γιατί τους βαράω στον χάρτη ΣεΣ, θαρρώ πως θα μπορούσα να τους το στείλω, και σε περίπτωση άρνησης ότι μια τέτοια συνομιλία έχει λάβει χώρα, (καλλιστα θα μπορούσα να πω σ' ένα φιλαράκι να μου στείλει το μνμ, να το «στήσω» δηλαδή), θαρρώ πως έχω κάθε δικαίωμα να υπερασπιστώ την αλήθεια των λεγομένων μου, εμφανίζοντας κανονικά την συνομιλία με όλα τα στοιχεία των συμμετεχόντων σ' αυτήν κι όχι μόνο τα δικά μου.
Και πάντα, σ' ότι το παιχνίδι αφορά.
ΠΟΤΕ και με ΤΙΠΟΤΕ μηνύματα που αφορούν άλλο άτομο προσωπικά, για θέματα της ζωής του εκτός παιχνιδιού που με τίμησε με το να μου τα εμπιστευθεί. ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΑΥΤΟ.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να το γενικευσω.
Ζήτω συγνώμη
 

finrοd

Banned
Όλοι έχουν δίκιο σαν το δίκαιο, το σωστό, το πρέπον, συζητώντας αναζητούν. Και συγγνώμες δεν έχουν θέση σε μια τέτοια κουβέντα, σαν καλοπροαίρετα γίνεται..
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Επειδη το μονο που με εχει σωσει στην ζωη μου ειναι η ..μνημη μου -ειναι μεσα ..στα ατου των δυσλεκτικων -
διαβαστε με προσοχη τους διαλογους
1 δεν μπορει ενας παιχτης να κανει αναφορα σε ολο το μνμ
μπορει μονο σε μεμονωμενες φρασεις
..που σημαινει οτι ετσι μπορει σκοπημα ή μη να ..παραφραστει ολοκληρο το νοημα ενος μνμ
2 δεν μπορει να στειλει εικονα ολου του μνμ γιατι μπορει να εχει υποστει επεξεργασια το κειμενο
αρα εμμεσως πλην σαφως δεν μπορουν να κανουν επιβεβαιωση για το εαν ειναι αληθινο 'η οχι
..και 3 και ..τερματισμενο πλεον
δινεται η δυνατοτητα εκβιασμου- ''καρφωματος'' απο δυσαρεστημενα μελη
εαν υποθει κατι στο συντεχνιακο κυκλικο σχετικα με μνμ αλλων παιχτων
ασχετως εαν με αυτη την κινηση του ο παιχτης που το κοινοποιησε στα μελη του
ειχε ως προθεση να τους ενημερωσει για το ποιον του συνομιλητη
'η τους μετεφερε (εδειξε) καποια προταση αλλου παιχτη ετσι ωστε να αποφασισουν ομαδικα εαν την δεχτουν 'η οχι
βαση των ..κανονων λοιπον αυτο δεν τον αθωωνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gabath

Ενεργό Μέλος
παραλογισμός . . προσωπικά δεδομένα το που θα χτυπησει καποιος και γιατι . . προσωπικα δεδομενα τα deals μεταξυ συντεχνιων και παικτων.
οπως θετε . .αφου εχετε προσβαση σε ολα . .εχουμε και skype , εχουμε και mails . .
 
Κορυφή