Προταση για πιθανες βελτιωσεις στο παιχνιδι.

giannouli

Μέλος
Καλησπερα σε ολες και ολους.Καλη Κυριακη
Θα ηθελα να πω την γνωμη μου σχετικα με καποιες κατα την γνωμη μου αλλαγες που πρεπει να γινουν στο παιχνιδι.
Θα ξεκινησω απο το τελευταιο ΜΚ που μπηκε. Θεωρω οτι ηταν μια αστοχη ενεργεια. Δεν πιστευω να το βαλει κανεις παικτης στην πολη του . Ο χωρος των πολεων ειναι περιορισμενος και για να βαλουν κατι οι παικτες πρεπει να αξιζει . Μεχρι τωρα τα ΜΚ (ολα μαζι ) δινουν τα εξης πραγματα.
επιθεση 3, ποντους 5,αμυνα 2, μεταλλια 3,αγαθα 7, χαμογελα 9, ενισχυση καθε ειδους παραγωγης 6,πληθυσμο 4,νομισματα 7,σφυρια 5, λεηλασια 2,αγαθα στις συντεχνειες 3 και στρατιωτικες μοναδες 1. Δηλαδη τι βλεπουμε εδω ? Πολεμικο παιχνιδι και μονο 1 ΜΚ δινει στρατιωτικες μοναδες.Μονο δυο δινουν αμυνα.
Θα προτεινα λοιπον το 2ο ΜΚ αυτης της εποχης δινει αμυνα και στρατιωτικες μοναδες.
Το 2ο που θα ηθελα να αναφερθω ειναι στον ΣεΣ. Πιστευω οτι οταν μια συντεχνεια βγαινει εκτος χαρτη εξαιτιας μαχων με μια αλλη συντεχνεια , να μην μπορει για ενα λογικο διαστημα 2,3 μερων να ξαναμπει στον ιδιο χαρτη και να χτυπησει την ιδια συντεχνεια. Και εξηγω το γιατι το λεω αυτο. Μια συντεχνεια για να νβγαλει καποια αλλη εκτος χαρτη θα δαπανησει εκατονταδες , ισως και χιλιαδες αγαθα, θα χαλασει πολλες στρατιωτικες μοναδες, η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι σωστο αμεσως μετα η συντεχνεια που βγηκε να ξαναμπει με 5 αγαθα και να κανει ζημια στην απροετοιμαστη συντεχνεια που την εβγαλε εκτος. Εαν μπει μετα απο 2-3 μερες και η αλλη συντεχνεια θα εχει κανει το κουναντο και την οργανωση της.(αυτη ειναι η γνωμη μου , που δεν ειναι και απαραιτητα σωστη , αλλα πιστευω οτι εχει μια δοση δικαιοσυνης )
Και το 3ο και τελευταιο που θελω να αναφερθω ειναι τα event. Σταματηστε να βαζετε event που ζητανε καρμπον τα ιδια πραγματα. Σκεφτητε κατι ποιο πρωτοτυπο, κατι που να εξιταρει τους παικτες και να τους κινει το ενδιαφερον στο τι γινετε στην επομενη αποστολη. Δωστε δωρα πχ , εναν στρατιωτη με μεγαλη επιθεση ή καποιον που μπορει να θεραπευσει μοναδες, κατι διαφορετικο τελος παντων.
Ευχαριστω για τον χρονο σας να διαβασετε αυτο το μακρυναρη.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα σε ολες και ολους.Καλη Κυριακη
Θα ηθελα να πω την γνωμη μου σχετικα με καποιες κατα την γνωμη μου αλλαγες που πρεπει να γινουν στο παιχνιδι.
Θα ξεκινησω απο το τελευταιο ΜΚ που μπηκε. Θεωρω οτι ηταν μια αστοχη ενεργεια. Δεν πιστευω να το βαλει κανεις παικτης στην πολη του . Ο χωρος των πολεων ειναι περιορισμενος και για να βαλουν κατι οι παικτες πρεπει να αξιζει . Μεχρι τωρα τα ΜΚ (ολα μαζι ) δινουν τα εξης πραγματα.
επιθεση 3, ποντους 5,αμυνα 2, μεταλλια 3,αγαθα 7, χαμογελα 9, ενισχυση καθε ειδους παραγωγης 6,πληθυσμο 4,νομισματα 7,σφυρια 5, λεηλασια 2,αγαθα στις συντεχνειες 3 και στρατιωτικες μοναδες 1. Δηλαδη τι βλεπουμε εδω ? Πολεμικο παιχνιδι και μονο 1 ΜΚ δινει στρατιωτικες μοναδες.Μονο δυο δινουν αμυνα.
Θα προτεινα λοιπον το 2ο ΜΚ αυτης της εποχης δινει αμυνα και στρατιωτικες μοναδες.
Το 2ο που θα ηθελα να αναφερθω ειναι στον ΣεΣ. Πιστευω οτι οταν μια συντεχνεια βγαινει εκτος χαρτη εξαιτιας μαχων με μια αλλη συντεχνεια , να μην μπορει για ενα λογικο διαστημα 2,3 μερων να ξαναμπει στον ιδιο χαρτη και να χτυπησει την ιδια συντεχνεια. Και εξηγω το γιατι το λεω αυτο. Μια συντεχνεια για να νβγαλει καποια αλλη εκτος χαρτη θα δαπανησει εκατονταδες , ισως και χιλιαδες αγαθα, θα χαλασει πολλες στρατιωτικες μοναδες, η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι σωστο αμεσως μετα η συντεχνεια που βγηκε να ξαναμπει με 5 αγαθα και να κανει ζημια στην απροετοιμαστη συντεχνεια που την εβγαλε εκτος. Εαν μπει μετα απο 2-3 μερες και η αλλη συντεχνεια θα εχει κανει το κουναντο και την οργανωση της.(αυτη ειναι η γνωμη μου , που δεν ειναι και απαραιτητα σωστη , αλλα πιστευω οτι εχει μια δοση δικαιοσυνης )
Και το 3ο και τελευταιο που θελω να αναφερθω ειναι τα event. Σταματηστε να βαζετε event που ζητανε καρμπον τα ιδια πραγματα. Σκεφτητε κατι ποιο πρωτοτυπο, κατι που να εξιταρει τους παικτες και να τους κινει το ενδιαφερον στο τι γινετε στην επομενη αποστολη. Δωστε δωρα πχ , εναν στρατιωτη με μεγαλη επιθεση ή καποιον που μπορει να θεραπευσει μοναδες, κατι διαφορετικο τελος παντων.
Ευχαριστω για τον χρονο σας να διαβασετε αυτο το μακρυναρη.

Kαλησπερα και Χρονια Πολλα... για την γιορτη σου
40 μερες κρατανε τα Χρονια Πολλα
..ξερω η δημοσια ευχη δεν σωζει την ξεχασιαρα μαμα το παλεψα το ''μπαλωμα'' ομως
Συμφωνω με τα δυο σχελη της προτασης σου
και διαφωνω με το τριτο -αυτο με τον χαρτη ΣεΣ-
δεν ειναι παντα οι αναλογιες ετσι οπως τις περιγραφεις
θα σου θυμισω μονο ποσα υλικα χασαμε εμεις ... και ποσα εχασαν αυτοι που μας κτυπησαν
 

DeletedUser29206

Guest
Για εμένα το κακό που έχουν τα events δεν είναι το τι ζητάει γιατί είναι και κάπως εύκολο αυτό που θέλει η αποστολή αλλά τα δώρα. Συνεχώς βγάζουν καινούργια κτίρια που είναι παρομιότηπα με τα παλιά και το χειρότερο είναι πως αυτά που είναι μοναδικά (ναοί κλπ) τα βάζουν με μικρές πιθανότητες και με πολλές λαντέρνες που θα δούμε και στο ανοιξιάτικο event! :(

Απ' ό,τι φαίνεται είναι σχεδιασμένο να βγάζουν μ/κ που έχουν καινούργιες ιδιοτητες το οποίο ξεκίνησε από την αύριο εποχή. Από την μία μεριά φαίνεται λογικό διότι θα γεμίσουμε με μ/κ που θα έχουν τα ίδια μπόνους. Από την άλλη όμως βγάζουν μπόνους που δεν θέλει κανείς σχεδόν να κτίσει αυτό το μεγάλο κτίριο. Κάτι άλλο που είναι σημαντικό. Οι εποχές είναι πολλές και συνεχίζουν παρομοίως να βγάζουν μ/κ. Έχουμε γεμίσει από αυτά και ας μην τα κτίζεις όλα. Θα προτιμούσα να υπήρχε ένα καλό μ/κ για κάθε εποχή από εδώ και πέρα παρά να τα κάνουν 3 για κάθε εποχή. Το Forge of Empires είναι παιχνίδι πολέμου αλλά πρώτα απ' όλα παιχνίδι κατασκευής πόλης. Οι επεκτάσεις είναι περιορισμένες όπως είπε και ο φίλος μας ο vagkif παραπάνω!
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Για τα event, θα πω και γω...
εμαθα απο καποιο "πουλακι" οτι τις αποστελες εξερευνησε-πολεμα-κατεκτησε στο προσωπικο χαρτη, τις εκαναν με τη σωστη σειρα στο επομενο...
ελπιζω να ειναι αληθεια...
 

DeletedUser29206

Guest
Το παρατήρησα και εγώ και ελπίζω το ίδιο
 

DeletedUser30097

Guest
Θα προτεινα λοιπον το 2ο ΜΚ αυτης της εποχης δινει αμυνα και στρατιωτικες μοναδες.
Σωστή σκέψη. Θα υπερθεματίσω γράφοντας πως θα μπορούσε το συγκεκριμένο μεγάλο κτίριο να 'χει τη λειτουργία της κλωνοποίησης, δηλαδή να σου δίνει το δικαίωμα να φτιάξεις αντίγραφα όποιας μονάδας υπάρχει ήδη στην απογραφή σου, άσχετα αν υπάρχει ήδη κτισμένος στρατώνας αυτής στην πόλη σου. Έτσι, για να διαφέρει κι από το Αλκατράζ.
Ανοίγοντάς το, θα σου εμφανίζει μία λίστα των μονάδων που διαθέτεις ήδη και εσύ θα μπορείς να ενεργοποιείς, κατά βούληση, για ποιες απ' αυτές θα παράξει κλώνους, σαν το συλλέγεις κάθε 24ωρο.


Δωστε δωρα πχ , εναν στρατιωτη με μεγαλη επιθεση ή καποιον που μπορει να θεραπευσει μοναδες, κατι διαφορετικο τελος παντων.
Ενδιαφέρον! Ένα κτίριο που θα λειτουργεί ως "στρατιωτικό νοσοκομείο" και θα δίνεται από εκδηλώσεις, όπως το κρησφύγετο των κακοποιών, το οποίο θα μειώνει τον χρόνο ίασης των μονάδων όποιας πόλης το έχει ενσωματωμένο στον πολεοδομικό της ιστό.
Μ' αρέσει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλη Εβδομαδα
Ναι στο ...σανατοριο στρατιωτικων μοναδων
Ομως, κατα την γνωμη μου, το φοε δεν εχει αναγκη απο ενα ακομη αμυντικο ΜΚ του στυλ των προηγουμενων αμυντικων ΜΚ
Αναγκη εχει απο ενα ΜΚ το οποιο να δινει μπονους επιθεσης στον αμυντικο στρατο της πολης μας και παραλληλα μπονους αμυνας στον στρατο επιθεσης μας
 

DeletedUser29206

Guest
Ασχέτως τι προτιμώ εγώ, κάτι μου λέει πως ένα από τα άλλα 2 μ/κ που θα μπουν το ένα θα δίνει πληθυσμό!
 
Κορυφή