Πώς υπολογίζεται καθημερινά η συνολική ισχύς συντεχνίας?

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser32334
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser32334

Guest
Καλησπέρα σε όλους.
Γνωρίζω ότι στον καθημερινό υπολογισμό της συνολικής ισχύος μίας συντεχνίας προσμετρώνται οι πόντοι από τον χάρτη εκστρατείας, οι πόντοι από τον χάρτη συντεχνία vs συντεχνίας και τυχών πόντοι από κτήρια σύντεκνων που δίνουν ισχύ. Επίσης, έχω καταλάβει ότι αυτό συμβαίνει στις 20:00 κάθε μέρα, όταν γίνεται η καταμέτρηση.
Αυτό που δεν γνωρίζω και θα ήθελα τη βοήθειά σας, είναι ο τρόπος υπολογισμού όλων των παραπάνω στην ημερήσια ισχύ. Δηλαδή, με άλλα λόγια, βλέπω πχ, ότι σήμερα η συντεχνία μου έχει 18001 συνολική ισχύ, η ημερήσια συλλογή ισχύος στις μάχες συντεχνία vs συντεχνία είναι 1793 και η ισχύς που μαζεύτηκε από την εκστρατεία που μόλις τελείωσε είναι 4571. Ας πούμε κι ότι τα κτήρια των σύντεκνων δίνουν ακόμη 400 πόντους ισχύ καθημερινά.
Μετά τις 20:00 που θα γίνει η καταμέτρηση, τί νούμερο συνολικής ισχύος περιμένω να δω και γιατί?
 

DeletedUser32334

Guest
Θα απαντήσω μόνος μου τελικά, στο ερώτημα που έθεσα, διότι βρήκα την απάντηση!!
Η ημερήσια λοιπόν ισχύς μίας συντεχνίας καθορίζεται από 3 πράγματα:
1) Λυμένες συμπλοκές εκστρατείας (Όσο περισσότερες, τόσο περισσότερες κορώνες). Οπότε, η ημερήσια ισχύς της εκστρατείας είναι: Αν μαζεύτηκαν πχ εκείνη τη μέρα 6 κορώνες, 6 x ισχύς κορώνας. Σήμερα, στη δική μου συντεχνία, η μία κορώνα δίνει 76 ισχύ, οπότε 6 x 76 = 456 ισχύ, που μάζεψε η συντεχνία μου απ' την εκστρατεία σε μία μέρα.
Στη λήξη κάθε εκστρατείας, μία φορά την εβδομάδα, μπαίνει κι ένα επιπλέον μπόνους θέσης (για την 1η θέση, αυτό είναι ένα 25% έξτρα επί της συνολικής ισχύως που μάζεψε η συντεχνία στο σύνολο της εκστρατείας).
2) Ειδικά κτήρια: πχ Αίθουσα δόξας. Στην συντεχνία μου υπάρχουν, 3 αίθουσες δόξας στον ύστερο μεσαίωνα που δίνουν 3 x 54 = 162 και 2 του μέσου x 44 = 88, που δίνουν συνολικά 250 ισχύ καθημερινά, όταν φυσικά είναι κινητοποιημένες.
3) Τομείς στον χάρτη συντεχνία vs συντεχνίας. Με 4 τομείς στον ύστερο (80 ισχύ) και 4 στην εποχή του σιδήρου (24 ισχύ), μπαίνουν 104 πόντοι ισχύως καθημερινά.
Σήμερα επομένως, η συντεχνία μου μάζεψε: 456 απ' την εκστρατεία + 250 απ' τα ειδικά κτήρια + 104 απ' τους τομείς του χάρτη Σ.ε.σ. Σύνολο 810 ισχύ
Αυτό έψαχνα, το βρήκα...
 
Κορυφή