Συζήτηση Συζήτηση:Αρχαιολογική Εκδήλωση 2020

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για την Αρχαιολογική Εκδήλωση.
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Εγω σαν πρωτες συμβουλες εχω να πω αυτα

Το εβεντ αυτο ειχε μπει με μερικες διαφορες περυσι ενω ειναι ολοιδιο ουσιαστικα με το χαλογουιν 2019 για οσους τα θυμουνται. Θα τα ξαναπω και για τους νεους. Δυο συμβουλες εχω να δωσω ουσιαστικα (το λεω απο τωρα) γιατι σε αυτο το εβεντ δεν υπαρχουν αυστηροι μαθηματικοι υπολογισμοι

Λοιπον τι κανουμε σε αυτο το εβεντ?

Κανουμε αποστολες και κερδιζουμε παπυρους. Με τους παπυρους αγοραζουμε εργαλεια. Και με τα εργαλεια σκαβουμε και κερδιζουμε τα δωρα (τοσο το κεντρικο μεγαλο δωρο οσο και τα καθημερινα συν διαφορα αλλα καλουδια).

Τα εργαλεια ειναι 3, σκουπακι, φτυαρι και δυναμιτης. Μπορεις να τα αγορασεις ενα-ενα (με κοστη, σκουπακι 10, φτυαρι 35, δυναμιτης 50) ή σε δυο φιξ πακετα που εχει πολλα μεσα, ενα μικρο (7 σκουπες, 3 φτυαρια, 2 δυναμιτες με κοστος 195 παπυρους) και ενα μεγαλο (20 σκουπακια, 8 φτυαρια, 8 δυναμιτες με κοστος 395 παπυρους).

ΠΡΩΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ λοιπον να αγοραζετε μονο το μεγαλο πακετο. Ειναι μακραν αυτο που συμφερει και φυσικα αυτος ειναι ο σκοπος μας δηλ να αγορασουμε οσο το δυνατον περισσοτερα εργαλεια για να παρουμε περισσοτερα δωρα. Οποτε παρτε μονο μεγαλα πακετα και μονο την τελευταια μερα οταν δεν περιμενετε αλλους παπυρους αγοραστε και με τα ρεστα ενα μικρο πακετο ή ατομικα μερικα εργαλεια.

Επισης αυτο που διαφερει απο το περσινο εβεντ και υπηρχε στο χαλογουιν (για αυτο λεω οτι ειναι ιδιο) ειναι οι μικρες σειρες αποστολων που ξεκλειδωνει βρισκοντας πλακες στα δωρα. Υπαρχουν 8 διαφορετικα ειδη (4 κοινες, 3 ασημενιες και 1 χρυση) κια μπορεις να βρεις τη καθεμια περισσοτερες απο μα φορες. Αυτο σου ανοιγει (αν πατησεις πανω δεξια στη στρογγυλη πλακα) μια παραλληλη σειρα 5 αποστολων. Αν εχεις διαφορετικες πλακες μπορεις να ανοιξεις και αλλες παραλληλες δηλ στο μεγιστο μπορεις να εχεις για το εβεντ 9 σειρες αποστολων στο μεγιστο συγχρονως ανοιχτες (δηλ 1 η κεντρικη και 8 απο τις πλακες). Αν τελειωσεις μια σειρα αποστολων πχ απο την "κοινη πλακα 1" και την βρεις ξανα μπορεις να ξανακανεις την ιδια σειρα αποστολων και να ξαναπαρεις παπυρους ως δωρα. Προσοχη δεν μπορεις να τρεχεις συγχρονως την ιδια σειρα αποστολων. Δηλ αν εχεις πχ 3 φορες την "κοινη πλακα 1" πρεπει να την τελειωσεις πρωτα μια φορα μετα να την ξαναβαλεις να την ξανατελειωσεις και μετα ξανα. Δηλ διαδοχικα οσες φορες την εχεις βρει.

Και εδω ερχεται η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ μου. Καντε οπωσδηποτε τις μικρες σειρες αποστολων ολες οσες και αν βρειτε. Ειναι μικρο το κερδος (δηλ 20 παπυροι) αλλα αθροιστικα βγαζουν μεγαλο αποτελεσμα που θα σιγουρεψουν τη νικη. Χωρια που αν βρειτε και τις 8 διαφορετικες και τις κανετε εχει εξτρα δωρο μεγαλο πακετο εργαλειων (30 σκουπακια, 10 φτυαρια και 10 δυναμιτες).

Το κεντρικο μεγαλο δωρο ειναι το αεροπλοιο κτιριο μεγεθους 7χ3 που δινει πολλα καλουδια. Παει μεχρι λεβελ 11 αρα θελουμε 10 αναβαθμισεις για να το τερματισουμε. 3 παιρνουμε απο τις αποστολες αρα 7 ακομα πρεπει να βρουμε να βρουμε απο το σκαψιμο. Στο σκαψιμο λοιπον βρισκουμε πολλα πραγματα. Για το κεντρικο δωρο μας ενδιαφερουν τα χρυσα ειδωλα. Εχει μετρητη πανω και μολις γεμισει μεχρι το 20 παιρνουμε το κεντρικο δωρο. Το κεντρικο δωρο ειναι μια αναβαθμιση για αεροπλοι εναλλαξ με κατι αλλο. Αρα για να παρουμε τις 7 που θελουμε χρειαζομαστε 13 εικοσαδες. Και εδω ερχεται αυτο που σας ειπα οτι δεν υπαρχουν αυστηροι μαθηματικοι υπολογισμοι. Σε καθε παικτη η ανασκαφη ειναι διαφορετικη και τυχαια. Οποτε με καθε μεγαλο πακετο εργαλειων μονο στο περιπου ξερουμε ποσα ειδωλα και ποσα αλλα δωρακια θα μαζεψουμε (και αυτο το περιπου θα το δουμε μολις ξεκινησει το εβεντ). Οποτε καλο ειναι να κερδισουμε οσο το δυνατον περισσοτερους παπυρους.

Οποτε κλεινοντας επαναλμβανω γιατι το εχετε ξεχασει.

ΔΥΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

1)αγοραζουμε ΜΟΝΟ μεγαλο πακετο εργαλειων

2)κανουμε ολες οσες μικρες σειρες αποστολων μας βγαλει
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Μην ξεχασετε να μπειτε στο email με το οποιο εχετε εγγραφει στο παιχνιδι. Εχει ενημερωτικο δελτιο για το παιχνιδι και σου δινει 30 παπυρους δωρο.
 

DeletedUser

Guest
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Άργησα λίγο να τις διαβάσω και ξεκίνησα σχετικά λάθος (π.χ. αγοράζοντας εργαλεία ένα προς ένα), αλλά ελπίζω να έχω δεύτερη ευκαιρία τις επόμενες ημέρες.

Όταν ένα τετράγωνο άμμου φωτίζεται και δεν φαίνεται να έχει κάποιο εύρημα, τότε δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσω το πινέλο, σωστά; Όταν πραγματικά υπάρχει εύρημα τότε αυτό φαίνεται, ορθά έχω καταλάβει;

Όταν με το καλό τελειώσει η εκδήλωση, θα υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του αερόπλοιου το οποίο κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης μπορεί να είχα καταφέρει να το πάω μέχρι το επίπεδο 5;

Στο email δεν βρήκα κάποια ενημέρωση που να οδηγεί σε κάποιο δώρο.
 

finrοd

Banned
Όταν ένα τετράγωνο άμμου φωτίζεται και δεν φαίνεται να έχει κάποιο εύρημα, τότε δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσω το πινέλο, σωστά; Όταν πραγματικά υπάρχει εύρημα τότε αυτό φαίνεται, ορθά έχω καταλάβει;
Σωστό.

Όταν με το καλό τελειώσει η εκδήλωση, θα υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του αερόπλοιου το οποίο κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης μπορεί να είχα καταφέρει να το πάω μέχρι το επίπεδο 5;
Συνήθως κατά την αντίστοιχη εκδήλωση της επόμενης χρονιάς, εμφανίζονται, ως ημερήσιες ή/και ειδικές ανταμοιβές, τα έπαθλα της τρέχουσας.

Πάμε τώρα στο λόγο που βρέθηκα αυτήν την ώρα να γράφω εδώ:
Εξ αρχής έχετε επτά πινέλα, τα εξής ...έξι!
Καλό. Δεν θα λυπηθώ το να χρησιμοποιήσω το πινελάκι για να «καθαρίσω» το πρώτο εμπόδιο στο δρόμο μου για τα ενδότερα της πυραμίδας, μιας κι αυτό είναι αναγκαίο, γλιτώνοντας έτσι από το, επιμένω, ακαλαίσθητο βέλος π' ανεβοκατεβαίνει!
Πολύ καλή σκέψη! :)
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Κέρδισα κιτ αναβάθμισης για Παγκόσμια Έκθεση αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει (?)

Μαλλον κερδισες κιτ επιλογης παγκοσμιας εκθεσης. Πατας το κουμι της κατασκξευης και σου λεει να επιλεξεις αν θες το κτιριο στο λεβελ 1 ή κιτ αναβαθμισης του. Εσυ γιατι λες οτι δεν δουλευει?
 

DeletedUser31374

Guest
Στης μικρές σειράς αποστολών πατάμε το έναρξη στη πλάκα που έχουμε πως γίνετε... και όπου βγάζει το πατάμε ξανά
 

DeletedUser

Guest
Αν κατάλαβα τί ακριβώς ρωτάς StavrosG, πρέπει πρώτα να επιλέξεις την κατασκευή του και ύστερα την αναβάθμισή του.

Finrod, σ' ευχαριστώ!!!
 

finrοd

Banned
Χμμμ, δεν αναφέρθηκε ή μου διέφυγε, αλλά πάπυρους δίνουν και τα περιστατικά. Μόλις πριν τ' ανακάλυψα! Ευχάριστο αυτό.
Η φροντίδα για άνοιγμα πολλών, ταυτόχρονα, σειρών αποστολών, από τις πήλινες πλάκες και η προσπάθεια για να ολοκληρωθούν ταυτόχρονα ίδια ζητούμενα σε σειρές διαφορετικών πλακών, μόνο ωφέλιμη μπορεί ν' αποβεί. Δε χρειάζεται βιασύνη! ;)
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Η φροντίδα για άνοιγμα πολλών, ταυτόχρονα, σειρών αποστολών, από τις πήλινες πλάκες και η προσπάθεια για να ολοκληρωθούν ταυτόχρονα ίδια ζητούμενα σε σειρές διαφορετικών πλακών, μόνο ωφέλιμη μπορεί ν' αποβεί

Αυτο εξυπακουεται. Ειδικα σε χρονοβορα ζητουμενα πχ 4ωρες, 8ωρες παραγωγες κτλ.
 

DeletedUser

Guest
Για κάποιον περίεργο λόγο το mail μου ήρθε σε ένα email άσχετο με αυτό της εγγραφής μου στο παιχνίδι (ίσως είναι το email που χρησιμοποίησα για να εγγραφώ εδώ στο forum), ενώ στο email της εγγραφής δεν έχει έρθει κάτι. Εντάξει 30 πάπυροι είναι, αλλά μήπως στο μέλλον υπάρξει πρόβλημα;
 

Ρασπούτιν

Νέο Μέλος
Μαλλον κερδισες κιτ επιλογης παγκοσμιας εκθεσης. Πατας το κουμι της κατασκξευης και σου λεει να επιλεξεις αν θες το κτιριο στο λεβελ 1 ή κιτ αναβαθμισης του. Εσυ γιατι λες οτι δεν δουλευει?

Επειδή: Αν προσπαθήσω να επιλέξω level 1 δεν κάνει τίποτε ενώ αν προσπαθήσω να επιλέξω αναβάθμιση για την παγκόσμια έκθεση lvl 8 που έχω από την περυσινή εκδήλωση μου εμφανίζει μόνο το κουμπί "ακύρωση". Δεν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;
Opera Στιγμιότυπο_2020-05-06_045157_gr4.forgeofempires.com.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31374

Guest
Επειδή: Αν προσπαθήσω να επιλέξω level 1 δεν κάνει τίποτε ενώ αν προσπαθήσω να επιλέξω αναβάθμιση για την παγκόσμια έκθεση lvl 8 που έχω από την περυσινή εκδήλωση μου εμφανίζει μόνο το κουμπί "ακύρωση". Δεν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;
θα πατήσεις για κατασκευή και εκεί θα σου βγάλει επίπεδο 1 η αναβάθμιση επιλέγεις και πας στο κτίριο που έχεις.
αν δεν σου βγάλει κανε
αποσύνδεση από το παιχνίδι και προσπάθησε ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα σας! Επέλεξα να κατασκευάσω την παγκόσμια έκθεση στην πόλη μου. Μπορώ να την πάω πίσω στην αποθήκη για μελλοντική χρήση ή ο μόνος τρόπος να βγει από την πόλη είναι η διαγραφή;
 

DeletedUser31374

Guest
Καλησπέρα σας! Επέλεξα να κατασκευάσω την παγκόσμια έκθεση στην πόλη μου. Μπορώ να την πάω πίσω στην αποθήκη για μελλοντική χρήση ή ο μόνος τρόπος να βγει από την πόλη είναι η διαγραφή;
Μπορείς κάνοντας χρήση του αποθήκευση κτιρίου δες αν έχεις στην αποθήκη σου;;;
 

DeletedUser

Guest
Δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι τέτοιο στην αποθήκη μου!
 
Κορυφή