Συζήτηση: Εκστρατείες Συντεχνίας

  • Δημιουργός θέματος Malfiore
  • Ημερομηνία έναρξης

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα παιδια τσεκαρε καποιος την ημερησια ισχυ εχθες
δηλ εαν οντως εχουν προστεθει και οι βαθμοι απο τις μαχες και τα μπονους των πρωτων?
τα παιδια και γω κανουμε μαχες μονο στον χαρτη εκστρατειας
(για προσωπικους λογους της Ιθακης απεχουμε απο τις αλλες μαχες για 15 μερες)
δεν θελω να μπαινω στον χαρτη των συντεχνειων για να μην βλεπω τι γινεται με τους τομεις μας ετσι ωστε να μην διακινδυνευσω να σπασω
εν θερμω την αποφαση αποχης των 15 ημερων που εχουμε παρει
οποτε δεν μπορω και να υπολογισω προσωρινα τιποτα και ουτε στον βετα μπορεσα να υπολογισω γιατι υπαρχει γενικο προβλημα με τις μαχες και ετσι δεν γινονται και στον χαρτη εκστρατειας
Ετσι οπως ομως τα εχετε αναλυσει θεωρω εαν οντως τελικα επικρατισει αυτος ο τροπος καταμετρησης ΕΙΝΑΙ αντικειμενικα αδυνατον να υπολογιζονται και προσμετρουνται σωστα (σε ολους) καθημερινα οι επιπλεον βαθμοι + τα μπονους των νικητων
Εδω υπηρχαν προβληματα στον υπολογισμο καθε εβδομαδος , θα μπορουν να υπολογιζονται καθημερινα ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ?
Δηλ αντι να γινεται καθε 7 ημερες ο υπολογισμος , θα γινεται καθε μερα και θα λυθουν ολα τα προβληματα οριστικα ετσι !!!!! *****
ισως σκεφτηκαν οτι ετσι με το ιδιο προγραμμα του ημερησιου υπολογισμου των 8μμ στον χαρτη των συντεχνειων θα μπορουσαν να λυθουν και τα προβληματα στον υπολογισμο του χαρτη της εκστρατειας
Ομως εγω ..η γνωστη κακοβουλως σκεπτομενη ταλα
θα τολμισω να πω (εγραφως ορατα) οτι εχω την ... αμυδρα εντυπωση οτι κρυβουμε παλι τα λαθη προσωρινα κατω απο το χαλακι της εισοδου και συντομα θα τα βρουμε ΚΑΙ ΠΑΛΙ μπροστα μας
***** και φυσικα η παντα προνοητικη ..μαντα μου λεει καλυτερα να παω να ετοιμασω απο τωρα τσεχοφκικη σουπα για ολους μας ... κοινως γλαροσουπα ..για να μην χανουμε χρονο ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

AGALITSAS

Μέλος
Καλημέρα και από εμένα παιδιά..Πέραν των παραπάνω που αναφερθήκατε και αναλύσατε περί βαθμών - μπόνους - κορώνες κλπ, αναρωτήθηκε κανείς κατά πόσο "ανταγωνιστικά" και "ισάξια" είναι τα Πρωταθλήματα Συντεχνιών μιας και υπάρχουν συντεχνίες (όπως ακούγεται στη "πιάτσα") σε όλους τους κόσμους που "παίζουν" μούφα συμπλοκές στις Εκστρατείες πατώντας υποχώρηση μετά το πέρασμα του 1ου κύματος και πριν ξεκινήσουν το 2ο κύμα, αλλά και κατά τη διάρκεια ακόμα του 2ου κύματος και τα ποσοστά στο Πρωτάθλημα απο τα παραπάνω αθροίζονται κανονικότατα..Ελπίζω να ΜΗΝ αληθεύουν τα παραπάνω γιατί πολλοί συμπαίκτες μας "οδεύουν" στο κανονικό ξενέρωμα...!!!
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Nτελιβερι κανεις Tala?.....))))
τεσπα, παιδες, απο οτι καταφερα να ξεδιαλυνω, οντως μπαινουν οι ποντοι καθημερινα....και να θεωρησουμε οτι δεν γινετε αυτο για να μην βγαζουμε ακρη, εμεις που τα ψαχνουμε τοσο πολυ, παλι υπαρχει θεμα με το ποσοστο και τον "Πρωταθλητη" της Εκστρατειας...
AGALITSAS, στο Πρωταθλημα μετρανε οι μαχες και το ποσες απο τις 48 συνολο τελειωσεις και οχι οι ποντοι...αν τελειωσεις και τις 48 δινεις στη Συντεχνια σου το δικο σου 100%, αν τελειωσεις τις 24 δινεις το 50% κ.ο.κ. .... αυτο που λες γινετε, για καλυτερη καταταξη εντος της Συντεχνιας...και για να παρει η Συντεχνια επιπεδα στις κορωνες....αλλα δεν εχει σχεση με το πρωταθλημα...δεν ειναι αθεμιτο βεβαια, αφου το συστημα σου δινει το δικαιωμα να το κανεις...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
http://prnt.sc/ckaer3
Θα μπει στο κοπο καποιος υπευθυνα να μας απαντηση πως και ποτε προσμετρατε το μπονους ρε παιδια?
Μια μας λετε καθε μερα, εδω λεει στο συνολο...τι ισχυει τελικα με την Ισχυη?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα Παιδια
Η..''διαισθηση'' μου αυτη την στιγμη μου λεει οτι καλο θα ειναι να μην επικεντρωθουμε προσωρινα στην βαθμολογια
θα μου πειτε τι την επιασε πρωι πρωι την ταλα ..τι πινει και δεν μας δινει ?
Ομως οφειλω (οπως κανω παντα αλλωστε) να μοιραστω μαζι σας το ..προχθεσινοβραδινο ''ονειρο'' μου
..Δηλ οτι μπορει να γινουν σε 1-2 μηνες αλλαγες απροσμενες και στον χαρτη της ζουγκλας και γενικα στο φοε
δεχτειτε οτι αυτο ''πηγαζει'' απο τον φοβο- ανησυχια - εστω δυσπιστια μου για τις πολλες και σχεδον συγχρονως πολλαπλες εξελιξεις
Λεω εγω τωρα .... ισως στην προσπαθεια τους να βρουν τροπο να δωσουν νεα πνοη στο φοε και να κεντρισουν ξανα το ενδιαφερον μας ( και πολυ καλα εκαναν δηλ)
σχεδιαστηκαν πολλες αλλαγες /εξελιξεις σχεδον συγχρονως χωρις να εχουν συνυπολογισει
1 τις συνεπειες της υπερφορτωσης του παιχνιδιου (ισως και παραπανω απο οτι μπορουσε να αντεξει ?)
2 την αλληλοεπιδραση τους
Πιστευω οτι αυτη την στιγμη προεχει να βρουν λυση για την ελαφρυνση του
χωρις ομως να επηρεαστουν στα ορια της ... ''αδιαφοριας'' καποιες απο αυτες
Και επειδη ''των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν .....παραγγελνουν ντελιβερι''
λεω ετσι για να εχουν γνωση οι φυλακες ..να τονισουμε οτι στους παιχτες του Ελληνικου ΦΟΕ
αρεσει και ο χαρτης της Εκστρατειας και ο χαρτης του πολεμου των Συντεχνειων
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser28431

Guest
SOS
Καλημέρα
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
στο πρωτάθλημα της ζούγκλας, υπάρχει όριο συμμετοχής μελών και ποιό είναι?
το ρωτάω διότι στον μπέτα συμμετέχω σε μια συντεχνία με 5 μέλη. Από τους 5 μας, οι 3 παίζουμε καθημερινά και στην ζούγκλα κάθε εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα όμως, μας έβγαλε ένα μνμ στη ζούγκλα που λέει ότι δεν μπορούμε να συμμετέχουμε. Τα αγγλικά μας είναι τόσο χάλια, που ο ένας μας λέει, ότι το μήνυμα λέει ότι δεν μπορούμε να λεηλατούμε πάνω από 3 γείτονες για να μπορούμε να συμμετέχουμε στο τουρνουά της ζούγκλας, ο άλλος λέει, δεν καταλαβαίνω τι λέει, κι ο τρίτος ο υποφαινόμενος, ότι πρέπει να έχουμε 3 μέλη στη συντεχνία και ο ένας τουλάχιστον να παίζει στη ζούγκλα.
Επειδή τα αγγλικά μας έχουν το μαύρο χάλι και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, μήπως μπορεί κάποιος υπεύθυνος από εδώ να μας απαντήσει πότε μπορούμε να παίζουμε στο τουρνουά της ζούγκλας και πότε αποκλειόμαστε? Ποιοί είναι οι όροι?
Ευχαριστώ
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
SOS
Καλημέρα
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
στο πρωτάθλημα της ζούγκλας, υπάρχει όριο συμμετοχής μελών και ποιό είναι?
το ρωτάω διότι στον μπέτα συμμετέχω σε μια συντεχνία με 5 μέλη. Από τους 5 μας, οι 3 παίζουμε καθημερινά και στην ζούγκλα κάθε εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα όμως, μας έβγαλε ένα μνμ στη ζούγκλα που λέει ότι δεν μπορούμε να συμμετέχουμε. Τα αγγλικά μας είναι τόσο χάλια, που ο ένας μας λέει, ότι το μήνυμα λέει ότι δεν μπορούμε να λεηλατούμε πάνω από 3 γείτονες για να μπορούμε να συμμετέχουμε στο τουρνουά της ζούγκλας, ο άλλος λέει, δεν καταλαβαίνω τι λέει, κι ο τρίτος ο υποφαινόμενος, ότι πρέπει να έχουμε 3 μέλη στη συντεχνία και ο ένας τουλάχιστον να παίζει στη ζούγκλα.
Επειδή τα αγγλικά μας έχουν το μαύρο χάλι και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, μήπως μπορεί κάποιος υπεύθυνος από εδώ να μας απαντήσει πότε μπορούμε να παίζουμε στο τουρνουά της ζούγκλας και πότε αποκλειόμαστε? Ποιοί είναι οι όροι?
Ευχαριστώ
Δεσποινα καλημερα ..πηγαινε μωρε στο σπιτι μας της βουνοκορφης σας εχω γραψει ..απαντηση ...σεντονι
υπαρχει γενικο προβλημα σε ολους το βγαζει σχεδον
ανοιξαμε θεμα με αυτο το σφαλμα απο χθες στον βετα
..εγραψαν και τα τιμημενα λουλουδακια ....
ασχετο μην το πεις στον Τακη ..αστον να προβληματιζεται με την ..τελευταια πολυ μα πολυ ελευθερη ταλια μεταφραση του μνμ σχετικα με την λεηλασια .... μπας και σταματησει να κανει !!!!!
Εγω μπερδεψα την Δεσποινα μεταφρασα ..ολιγον παραποιημενα το μνμ που ειχαμε
..εγραψα οτι μας πεταξαν εξω απο τον χαρτη της εκστρατειας γιατι ενας απο μας λεηλατησε 3 γειτονες του..το ομολογω
ομως το εκανα ..για το καλο της ψυχης του
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Γεια χαρά σας,
Παρατηρώντας τη βαθμολογία στο εβδομαδιαίο πρωτάθλημα των συντεχνιών στις εκστρατείες, διαπίστωσα πως σαν δύο συντεχνίες ισοβαθμούν εκείνη που το σύστημα εμφανίζει να προηγείται είναι η συντεχνία με τα λιγότερα μέλη.
Δηλαδή, έστω δύο συντεχνίες, η "Α" με 64 μέλη και η "Β" με 57 μέλη. Σε περίπτωση ισοβαθμίας τους, η καλύτερη θέση στην κατάταξη θα δοθεί από το σύστημα στην συντεχνία "Β".
Υπό την προϋπόθεση πως ο υπολογισμός του ποσοστού, που η κάθε κερδισμένη μάχη προσθέτει στην βαθμολογία της κάθε συντεχνίας, καθορίζεται από τον αριθμό των μελών της, θεωρώ άδικο να δίνεται το προβάδισμα στην συντεχνία με τα λιγότερα μέλη, μιας και με λιγότερες μάχες αποκτούν μεγαλύτερη βαθμολογία, ενώ τα μέλη της συντεχνίας με τα περισσότερα μέλη θα πρέπει, για να έχουν τους ίδιους βαθμούς στην κατάταξη, να κάνουν περισσότερες μάχες, μιας και το ποσοστό που η κάθε μάχη τους προσθέτει στην βαθμολογία της συντεχνίας είναι μικρότερο από το ποσοστό που η κάθε μάχη των μελών της ολιγαλιθμότερης΄, σε μέλη, συντεχνίας προσθέτει στην βαθμολογία.
Κατά τη γνώμη μου, το προβάδισμα θα πρέπει να δίδεται στην συντεχνία με τα περισσότερα μέλη, μιας και κάνανε περισσότερες μάχες για να μπορέσουν να ισοβαθμίσουν.
Ένα παράδειγμα με «στρογγυλεμένα» νούμερα για να είναι πιο εύληπτο.
Έστω η συντεχνία "Α" με 10 μέλη και η συντεχνία "Β" με 20 μέλη.
Για να επιτύχουν το 100% της βαθμολογίας, τα μέλη της συντεχνίας "Α" κάνουν 48x10=480 μάχες, ενώ τα μέλη της συντεχνίας "Β" κάνουν 48x20=960 μάχες.
Γιατί, σε περίπτωση ισοβαθμίας, να προηγείται στην κατάταξη η συντεχνία "Α";

Γιωργη καλημερα...
εκατσα και παρατηρησα μετα το σχολιο σου τις ισοβαθμιες....
τελικα νομιζω φιλε μου, οτι δεν παιζει καθολου ρολο ο αριθμος των μελων....τα πραματα ειναι ποιο απλα.....
ειναι οπως οταν βαζουμε ποντους σε ΜΚ .... αν εσυ βαλεις 50 και μετα εγω 50, εγω θα ειμαι κατω απο σενα, ε?....γιατι?
ε καπως ετσι -απλοικα- ειναι και εδω εχω την εντυπωση.... οποιος ειναι απο πανω και τον φτασει ο αλλος στο ποντο, θα μεινει δευτερος....θες +0,01% για να παρεις τη θεση του....)))
 

DeletedUser30097

Guest
Γιωργη καλημερα...
εκατσα και παρατηρησα μετα το σχολιο σου τις ισοβαθμιες....
τελικα νομιζω φιλε μου, οτι δεν παιζει καθολου ρολο ο αριθμος των μελων....τα πραματα ειναι ποιο απλα.....
ειναι οπως οταν βαζουμε ποντους σε ΜΚ .... αν εσυ βαλεις 50 και μετα εγω 50, εγω θα ειμαι κατω απο σενα, ε?....γιατι?
ε καπως ετσι -απλοικα- ειναι και εδω εχω την εντυπωση.... οποιος ειναι απο πανω και τον φτασει ο αλλος στο ποντο, θα μεινει δευτερος....θες +0,01% για να παρεις τη θεση του....)))
Γεια χαρά Σου Διο...,
Ακόμη κι έτσι να 'ναι δεν το βρίσκω σωστό. Το δίκαιο, κατά τη γνώμη μου φυσικά, είναι, σε περιπτώσεις ισοβαθμίας, να προηγείται η συντεχνία με τα περισσότερα μέλη, μιας κι έχει κάνει περισσότερες νικηφόρες μάχες.

Τώρα, σ' ότι αφορά το θέμα του υπολογισμού της προσαύξησης ισχύος:
«Η ενίσχυση Ισχύος Συντεχνίας εφαρμόζεται στη συνολική Ισχύ Συντεχνίας που συγκέντρωσε η συντεχνία σου στη διάρκεια τής τρέχουσας Εκστρατείας»
Από το παραπάνω καταλαβαίνω πως:
1. Η ισχύς που καθημερινά συγκεντρώνεται, αθροίζεται μετά το πέρας της κάθε εκστρατείας.
2. Το σύνολο που προκύπτει προσαυξάνεται κατά το ποσοστό αύξησης ΜΙΑ φορά, επίσης στο τέλος της εκστρατείας.
3. Το ποσοστό προσαύξησης καθορίζεται από την τελική θέση που έχει καταλάβει η συντεχνία.
Αυτά.
Φιλικά
Γιώργης.
 

furfante

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα,
Όσον αφορά τις υποχωρήσεις, (αν γίνονται σκόπιμα ή όχι), προσωπικά τις θεωρώ απαραίτητες για τον εξής απλό λόγο: Δεν είναι δυνατόν να ολοκληρώσεις μάχη, ιδίως προς το τέλος αν έχεις χάσει πάνω από μία μονάδα στην πρώτη μάχη ή μετατραπούν οι κακοποιοί σε λάθος μονάδα....
 

DeletedUser30097

Guest
Υπάρχει επίσημη ενημέρωση, μέσω δημοσίευσης, για το ποια και πόσα πλέον αγαθά απαιτούνται για το ξεκλείδωμα των επιπέδων 2 και 3 της εκστρατείας συντεχνίας;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Υπάρχει επίσημη ενημέρωση, μέσω δημοσίευσης, για το ποια και πόσα πλέον αγαθά απαιτούνται για το ξεκλείδωμα των επιπέδων 2 και 3 της εκστρατείας συντεχνίας;
Καλησπερα δεν ανηκω στα μελη της διαχειρισης οποτε η απαντηση μου δεν ειναι .. επισημη
ομως εχει την σφραγιδα της ταλιας σιγουριας
735ec9c175664850b5d65ffce92091a6.png
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Μη ξεχνάτε ότι έχουμε τη δική μας WIKI πλέον, όπου μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες σχετικά με το παιχνίδι.

Τον πίνακα που δημοσίευση η talamanta μπορείτε να τον βρείτε εδώ
 

DeletedUser30097

Guest
Μη ξεχνάτε ότι έχουμε τη δική μας WIKI πλέον, όπου μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες σχετικά με το παιχνίδι.

Τον πίνακα που δημοσίευση η talamanta μπορείτε να τον βρείτε εδώ
Σίγουρα δεν είναι παρωχημένα τα δεδομένα που περιέχονται στον πίνακα που οδηγεί ο παραπάνω σύνδεσμος;
Πλέον χρειάζονται x αγαθά προηγούμενης εποχής στην οποία βρίσκεται η πόλη και 2x αγαθά της εποχής στην οποία βρίσκεται η πόλη, εκτός από την εποχή του Σιδήρου, όπου το σύνολο των αγαθών που απαιτούνται είναι της αυτής εποχής.
Έχω λανθασμένη εντύπωση;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλημέρα, καλό Σαββατοκύριακο!
Τελικά το ...καρατσέκαρα! Τα δεδομένα που περιέχονται στον πίνακα της σελίδα που οδηγεί ο ακόλουθος σύνδεσμος gr.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Κόστος_Ξεκλειδώματος_Δυσκολιών δεν ισχύον πλέον και χρήζουν επικαιροποίησης.
Καλησπερα δεν ισχυει ο πινακας?
εγω εβαλα τον τελευταιο πινακα που επισημα εχουν ανακοινωσει στο βετα και ειναι ο ιδιος -απο οτι ειδα- με αυτον που εχει και η ιστ του ελληνικου wiki
εαν μπορεις γραψε τις αλλαγες
ευχαριστω
 

DeletedUser30097

Guest
Καλησπερα δεν ισχυει ο πινακας?
εγω εβαλα τον τελευταιο πινακα που επισημα εχουν ανακοινωσει στο βετα και ειναι ο ιδιος -απο οτι ειδα- με αυτον που εχει και η ιστ του ελληνικου wiki
εαν μπορεις γραψε τις αλλαγες
ευχαριστω
Γεια χαρά,
Ακολούθησε τον σύνδεσμο και θα διαπιστώσεις πως, τώρα που γράφω αυτό μήνυμα, τα δεδομένα του πίνακα που περιέχεται στη σελίδα που οδηγεί, αναφέρονται στα αγαθά που απαιτούνταν για το ξεκλείδωμα των επιπέδων 2 και 3 της εκστρατείας, ΠΡΙΝ γίνει η αλλαγή.
Όσο για το πόσα και ποια απαιτούνται πλέον, ανάλογα με την εποχή που βρίσκεται η πόλη, ισχύουν τα παρακάτω:
Για το 2ο επίπεδο της εκστρατείας
Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της προηγούμενης εποχής από την εποχή στην οποία βρίσκεται η πόλη.​
Για το 3ο επίπεδο της εκστρατείας
2*Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της τρέχουσας εποχής στην οποία βρίσκεται η πόλη.​
Εξαίρεση αποτελεί η εποχή του σιδήρου όπου απαιτούνται:
Για το 2ο επίπεδο της εκστρατείας
Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της εποχής του Σιδήρου.​
Για το 3ο επίπεδο της εκστρατείας
2*Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της εποχής του Σιδήρου.​
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Γεια χαρά,
Ακολούθησε τον σύνδεσμο και θα διαπιστώσεις πως, τώρα που γράφω αυτό μήνυμα, τα δεδομένα του πίνακα που περιέχεται στη σελίδα που οδηγεί, αναφέρονται στα αγαθά που απαιτούνταν για το ξεκλείδωμα των επιπέδων 2 και 3 της εκστρατείας, ΠΡΙΝ γίνει η αλλαγή.
Όσο για το πόσα και ποια απαιτούνται πλέον, ανάλογα με την εποχή που βρίσκεται η πόλη, ισχύουν τα παρακάτω:
Για το 2ο επίπεδο της εκστρατείας
Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της προηγούμενης εποχής από την εποχή στην οποία βρίσκεται η πόλη.​
Για το 3ο επίπεδο της εκστρατείας
2*Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της τρέχουσας εποχής στην οποία βρίσκεται η πόλη.​
Εξαίρεση αποτελεί η εποχή του σιδήρου όπου απαιτούνται:
Για το 2ο επίπεδο της εκστρατείας
Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της εποχής του Σιδήρου.​
Για το 3ο επίπεδο της εκστρατείας
2*Χ τεμάχια επί 5 αγαθά της εποχής του Σιδήρου.​
Παλι δεν καταλαβαινω ο πινακας που εχω γραψει ειναι λαθος ? εαν ναι σε ποιο σημειο
δηλ δεν ισχυει το 6/12 υλικα στις 2 τελευταιες εποχες αλλα το 5/10 για ολες τις εποχες ?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Αναφέρομαι στον πίνακα της WIKI του ελληνικού FoE...
τον ιδιο εχω βαλει και γω αυτον δινει επισημα το παιχνιδι ως αλλαγη
βαση αυτων ειναι σωστος και ο πινακας στο wiki
οσο μεγαλυτερη ειναι η εποχη μεγαλωνει και ο αριθμος των υλικων
πχ στην εποχη του σιδηρου (βαση του πινακα) χρειαζονται 2 υλικα και οχι 5 υλικα
εαν εχεις δει διαφορες τοτε θα πρεπει να αναφερθει μαλλον ως σφαλμα
http://prntscr.com/dexscv
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή