Συζήτηση: Εκστρατείες Συντεχνίας

  • Δημιουργός θέματος Malfiore
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30097

Guest
Επαναλαμβάνω πως αναφέρομαι στον πίνανα της ελληνικής wiki όπου οδηγεί ο σύνδεσμος που έδωσε η Ίρις.
Μη το συγχέεις με τον beta.
Ρίξε μια ματιά στον πίνακα που οδηγεί ο σύνδεσμος και θα καταλάβεις.

Τα παρακάτω δεδομένα είναι από τον πίνακα της ελληνικής wiki, όπου οδηγεί ο σύνδεσμος που παράθεσα σε προηγούμενο μήνυμα και φυσικά είναι ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΑ και ως εκ τούτου ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ . + -

Εποχή του Σιδήρου
2 από κάθε αγαθό της Εποχής του Σιδήρου 4 από κάθε αγαθό της Εποχής του Σιδήρου
Πρώιμος Μεσαίωνας
2 από κάθε αγαθό της Εποχής του Σιδήρου 4 από κάθε αγαθό της Εποχής του Σιδήρου
Μέσος Μεσαίωνας
3 από κάθε αγαθό του Πρώιμου Μεσαίωνα 6 από κάθε αγαθό του Πρώιμου Μεσαίωνα
Ύστερος Μεσαίωνας
4 από κάθε αγαθό του Μέσου Μεσαίωνα 8 από κάθε αγαθό του Μέσου Μεσαίωνα
Αποικιακή Εποχή
4 από κάθε αγαθό του Ύστερου Μεσαίωνα 8 από κάθε αγαθό του Ύστερου Μεσαίωνα
Βιομηχανική Εποχή
5 από κάθε αγαθό της Αποικιακής Εποχής 10 από κάθε αγαθό της Αποικιακής Εποχής
Προοδευτική Εποχή
5 από κάθε αγαθό της Βιομηχανικής Εποχής 10 από κάθε αγαθό της Βιομηχανικής Εποχής
Σύγχρονη Εποχή
5 από κάθε αγαθό της Προοδευτικής Εποχής 10 από κάθε αγαθό της Προοδευτικής Εποχής
Μεταμοντέρνα Εποχή
5 από κάθε αγαθό της Σύγχρονης Εποχής 10 από κάθε αγαθό της Σύγχρονης Εποχής
Σημερινή Εποχή
5 κάθε αγαθό της Μεταμοντέρνας Εποχής 10 κάθε αγαθό της Μεταμοντέρνας Εποχής
Αύριο
6 από κάθε αγαθό της Σημερινής Εποχής 12 από κάθε αγαθό της Σημερινής Εποχής
Το Μέλλον
6 από κάθε αγαθό του Αύριο 12 από κάθε αγαθό του Αύριο
Αρκτικό Μέλλον
6 από κάθε αγαθό του Μέλλοντος 12 από κάθε αγαθό του Μέλλοντος
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Εχεις δικιο συγνωμη τωρα προσεξα την εποχη της γ δυσκολιας
τι περιμενεις δυσλεκτικη και..ξανθια δηλωμενη εκ γεννετης που στην πορεια σκουρυνε μεν, ομως η ''αρχικη'' ριζα δεν ξεχνιεται
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Θεωρω οτι το λαθος στο πινακα της WiKi μας, βρισκετε στη τελευταια εποχη....
Νομιζω οτι πλεον για Δημαρχεια Αρκτικου, οταν ξεκλειδωνεις το 2ο επιπεδο χρειαζεσε 6 αγαθα του Μελλοντος, αλλα οταν ξεκλειδωνεις το 3ο επιπεδο, χρειαζεσε 12 αγαθα Αρκτικου...
Κανω λαθος?
 

DeletedUser30097

Guest
Θεωρω οτι το λαθος στο πινακα της WiKi μας, βρισκετε στη τελευταια εποχη....
Νομιζω οτι πλεον για Δημαρχεια Αρκτικου, οταν ξεκλειδωνεις το 2ο επιπεδο χρειαζεσε 6 αγαθα του Μελλοντος, αλλα οταν ξεκλειδωνεις το 3ο επιπεδο, χρειαζεσε 12 αγαθα Αρκτικου...
Κανω λαθος?
Ναι, κάνεις λάθος!! χεχε
Σε όποια εποχή κι αν βρίσκεται η εκάστοτε πόλη, η "χρέωση" των αγαθών για το ξεκλείδωμα των επιπέδων της εκστρατείας είναι:
  • Για το 2ο επίπεδο, Χ τεμάχια επί 5 αγαθά τής ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ της εποχής
  • Για το 3ο επίπεδο, 2*Χ τεμάχια επί 5 αγαθά τής ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ της εποχής
Απλά, χρειάζεται ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ο συγκεκριμένος πίνακας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser29206

Guest
ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ........................................
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:mad:
Μα καλά δεν είναι άσχημο! Παρά να ήταν πιο σπάνια... (σαν το παρατηρητήριο). Γενικώς όλο καλά σου προσφέρουν οι εκστρατείες της συντεχνίας.
 

andrian empire

Ενεργό Μέλος
Μα καλά δεν είναι άσχημο! Παρά να ήταν πιο σπάνια... (σαν το παρατηρητήριο). Γενικώς όλο καλά σου προσφέρουν οι εκστρατείες της συντεχνίας.
Τι ακριβώς θεωρείς "καλό" ;
Ότι έχει γεμίσει η απογραφή μας μας δεκάδες Σχέδια Ναού, Πέργολες & Οάσεις ;
Να μας κάνουν δώρο και καμιά 10αριά επεκτάσεις για να τα βάλουμε......................
 

DeletedUser29206

Guest
Τι ακριβώς θεωρείς "καλό" ;
Ότι έχει γεμίσει η απογραφή μας μας δεκάδες Σχέδια Ναού, Πέργολες & Οάσεις ;
Να μας κάνουν δώρο και καμιά 10αριά επεκτάσεις για να τα βάλουμε......................
Συμφωνώ πως τα δώρα όπως αυτά που ανάφερες είναι άχρηστα στις περισσότερες φορές, ωστόσο τα διαμάντια, forge πόντοι, ανεξάρτητες μονάδες κ.ά. δεν θεωρείς πως είναι καλές ανταμοιβές; Το να γεμίζεις την απογραφή σου είναι κάτι καλό, όμως δεν τυχαίνει φυσικά όπως λες και εσύ να τα χρησιμοποιείς όλα. Αντιθέτως αν δεν γέμιζε με τίποτα; Να μην μπορούσες να μαζέψεις ούτε αυτά τα ανώφελα δώρα; Δεν θα ήταν χειρότερα; Όσο αφορά για τις επεκτάσεις θεωρώ για το foe πως κάτι τέτοιο δεν θα μπει ποτέ. Όσο ξέρουμε η εκστρατεία της συντεχνίας ανανεώνεται συνεχώς δηλαδή επεκτάσεις θα μπορούσες να κερδίζεις συνεχώς. Για αυτό τον λόγο έχει επιλεχθεί να μπαίνουν σε αναζήτηση τεχνολογίας και χάρτη της ηπείρου που κάποια στιγμή τελειώνουν αναλόγως με την εποχή. Όλοι είμαστε αδικημένοι και "ξενερωμένοι" από τις ανταμοιβές αλλά <<εγώ>> δεν λέω πως έτυχα κάτι που δεν ήθελα (π.χ. λάμπα από λειχήνες που το έχω "μόνο" 13 φορές: http://prntscr.com/dlw8fu) και άντε πάλι το παιχνίδι μου δίνει τα ίδια αλλά αποδέχομαι το δώρο μου και συνεχίζω για το επόμενο ελπίζοντας για καλύτερο! Άμα κολλήσουμε σε αυτά που προσφέρει το παιχνίδι τότε τι να πούμε σε αυτά που δεν μας προσφέρει; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Συμφωνω με ολους.....:D
Η Ζουγκλα-πολεοδομια ειναι το κατι αλλο.... παρε να'χεις, σχεδια οτι να΄ναι....
Βεβαια δεν θα ξεχασω ποσο κοπιασα και ποσα "καντηλια" κατεβασα, μεχρι να βρω τα σχεδια του Παρατηρητηριου... το τελευταιο μαλιστα κοντεψε να με κανει να σταματησω το ΦοΕ...
Σε σχεση με αυτο, οκ... ο ΝΑΟΣ ηταν παιχνιδι... δεν καταλαβα βεβαια αν τα δωρα που επερνα πριν βαλω το ΝΑΟ ηταν καλυτεαρα απο αυτα που περνω τωρα, αλλα ολα καλα ρε σεις... μεσα στο συμφερτο των δωρων ολο και κατι καλο καθετε...
100αρα ποντοι, 200αρες διαμαντια, αγαθα, στρατος ειναι καλα... εστω και λιγα...
"απο το ολοτελα, καλη κι η Παναγιωτενα"....:oops:
 

DeletedUser30097

Guest
Κατά τη γνώμη μου η ζούγκλα καλά τα πάει και στο στήσιμό της και σ' αυτά που προσφέρει.
Όλα χρειάζονται. Όποτε ήθελε διακοσμητικό κάποια αποστολή το έβρισκα στην αποθήκη μου, χάρη στις ανταμοιβές της ζούγκλας.
Αξιοποίησα τα 100ντάποντα δεόντως, όπως και τα διαμάντια που μου έχει μέχρι στιγμής δώσει.
Στον δ' κόσμο είμαι άνετος από στρατό αποικιακής δίχως να 'χω στήσει ούτε έναν στρατώνα. Το ίδιο συμβαίνει και στον γ' κόσμο στην αρκτική, αν και υπολείπεται το στράτευμα σε πυροβολικό. Δεν πειράζει, η ζούγκλα να 'ναι καλά και θα γεμίσω κι από τούτο τ' όπλο.
Τ' αγαθά, οι προμήθειες και τα χρυσά, γενικώς, δε μου λείπουν, πάντα όμως καλοδεχούμενα τα όσα η ζούγκλα μου προσφέρει.
Σχέδια; Οουουου μια ντουζίνα κάρα σχέδια μου 'χει δώσει, (τα περισσότερα του Ναού), κι όλα τα ή θα τα αξιοποιήσω.
Γενικά, στην εκστρατεία συντεχνίας συνέβει το αντίθετο με την ταβέρνα των φίλων. Όλα μια χαρά σχεδιασμένα κι άψογα υλοποιημένα.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Επειδη ο δικος μου ναος των κειμιλιων ... μαλλον εχει εμμονη με τις περγολες και τα ασχετα σχεδιακια και εαν συνεχισει τις εμμονες του
τον βλεπω συντομα να γινεται ασμα ..Κορκολη δηλ σκονη και θρυψαλα
Λεω μπας και θα ηταν χρησιμο να αρχισει να δινει και μπονους αμυνας του στρατου επιθεσης το οποιο θα ισχυει μονο για τον χαρτη εκστρατειας
'η μεσα στα δωρα των κειμιλιων να ηταν και στρατιωτικα μπονους με ορισμενη χρονικη διαρκεια και ισχυη μονο για τον χαρτη της εκστρατειας
 

DeletedUser30097

Guest
Εγώ πάντως την αλήθεια μου μια φορά θα την πω:
Και τίποτε να μην έδινε η εκστρατεία στη ζούγκλα, εγώ και πάλι θα την επικροτούσα. Δίνει ένα διαφορετικό πεδίο αναμέτρησης των συντεχνιών και μάλιστα απ' όλους τους κόσμους του σύμπαντος του ελληνικού ΦοΕ, ενώ συνάμα παρέχει τις πιο διασκεδαστικές μάχες.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Εγώ πάντως την αλήθεια μου μια φορά θα την πω:
Και τίποτε να μην έδινε η εκστρατεία στη ζούγκλα, εγώ και πάλι θα την επικροτούσα. Δίνει ένα διαφορετικό πεδίο αναμέτρησης των συντεχνιών και μάλιστα απ' όλους τους κόσμους του σύμπαντος του ελληνικού ΦοΕ, ενώ συνάμα παρέχει τις πιο διασκεδαστικές μάχες.
Καλημερα δεν αναφερομαι γενικα στον χαρτη της ζουγκλας
συμφωνω δε απολυτα μαζι σου για την χρησιμοτητα του
Ομως εγω αναφερομαι υποθετικα και αντε να το ομολογισω ... ''παραπονιαρικα'' στην εμμονικη δικη μου πυραμιδα
μπας και με τον εκφοβισμο και την δημοσια ..διαπομπευση την συνετισω
και ισως αρχισει να καλοβλεπει και τα υπολοιπα δωρα
Α και κατι μου λεει οτι την ιδια εμμονη εχουν και ναοι των υπολοιπων αρα ..ισως συνετιστουν και δικοι τους ναοι κειμιλιων
 

Nightvisitor

Μέλος
Επισης ο Ναος μπορει να δινει επιθεση στο αντιχτυπημα του Αντικαταστατη , ενα κεφαλι σκορδο για τα αερομποτ (πιο θανατηφορο χτυπημα της <ανασας δρακου>) η ενα βελτιωμενο πληρωμα με χουλιγκανς στα οχυρα μαχης για καλυτερη αμυνα στα αντιδραστικα αρματα.. (Αντιδραση αντιδραση το μονο που θα κανουν..)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Και σας ερωτω θα φταιει η ταλα 'η η μαντα εαν συμπληρωσουν/..να προχωρησουν ενα βημα παρακατω την προταση του φιλατου ανωθεν μου
και ετσι εμμεσως θα εννωθουν και οι ταβερνες μας με τον χαρτη της ζουγκλας
Τι θα λεγατε εαν στα ανωθεν δωρα προσθεταμε και ως μεγιστο/σπανιο δωρο .. 1 τσουκαλι με φασολαδα
δηλ κατι σαν κιτ κατσαρολας
... με το οποιο θα μπορουν οι στρατιωτικες μοναδες που θα επιλεγουμε για τις μαχες στην ζουγκλα να αναβαθμιστουν σε ..εξελιγμενα χημικα οπλα
προυποθεση οι μαχες να γινονται σε ''κλειστες'' αρενες
.. μιλαμε μονο μελλοντικες στρατιωτικες μοναδες εκπαιδευμενες στον χημικο πολεμο θα μπορουσαν να ''αντεξουν'' αυτον τον στρατο
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Η ''διαισθηση'' της ταλας σας συμβουλευει να αρχισετε ολοι να ανεβαζατε τα επιθετικα ΜΚ σας
Ισως συντομα σας φανουν χρησιμα τα μπονους αμυνας του στρατου επιθεσης που δινουν στα μελλουμενα της ζουγκλας
Ισως (λεμε τωρα ) ανοιξει και ..4 επιπεδο της ζουγκλας και μπορει οι θησαυροι να 'ναι καλοι
ομως ισως θα πρεπει να αντιμετωπισετε πιο αιμοβορα πλασματα
που μεταξυ μας με 90 -110 μπονους αμυνας ο στρατος σας το δευτερο κυμα των εχθρων ως ... τσουναμι ξαφνικο στα ματια σας θα δειχνει
 

DeletedUser1355

Guest
Ναι, κάνεις λάθος!! χεχε
Σε όποια εποχή κι αν βρίσκεται η εκάστοτε πόλη, η "χρέωση" των αγαθών για το ξεκλείδωμα των επιπέδων της εκστρατείας είναι:
  • Για το 2ο επίπεδο, Χ τεμάχια επί 5 αγαθά τής ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ της εποχής
  • Για το 3ο επίπεδο, 2*Χ τεμάχια επί 5 αγαθά τής ΤΡΕΧΟΥΣΑΣ της εποχής
Απλά, χρειάζεται ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ο συγκεκριμένος πίνακας.

για δωσε ενα παραδειγμα ρε γιωργη... πχ ενας παιχτης αποικιακης τι θα στοιχισει? επισης τι ονομαζεις τεμαχια??
επισης λες για το 2ο οτι θελει χ5 της προηγουμενης... δλδ ενας παιχτης σιδηρου χρειαζεται αγαθα χαλκου η συντεχνια???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
Γεια χαρά Σας,
Ο πίνακας με τα κόστη ξεκλειδώματος των επιπέδων της εκστρατείας της συντεχνίας στην Wiki του ελληνικού FoE έχει πλέον επικαιροποιηθεί και συμπληρωθεί με την προσθήκη και του 4ου επιπέδου. Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να ενημερωθεί σχετικά στον παρακάτω σύνδεσμο:
Κόστη ξεκλειδώματος επιπέδων εκστρατείας
 

DeletedUser30097

Guest
για δωσε ενα παραδειγμα ρε γιωργη... πχ ενας παιχτης αποικιακης τι θα στοιχισει?
Βάσει του πίνακα, για το ξεκλείδωμα των επιπέδων της εκστρατείας για την πόλη του μέλους, η οποία βρίσκεται στην Αποικιακή Εποχή, θα χρεωθεί η συντεχνία, αντίστοιχα, τις παρακάτω ποσότητες αγαθών:
Για το 2ο επίπεδο δυσκολίας: 4 τεμάχια από καθένα από τ' αγαθά του Ύστερου Μεσαίωνα, δηλαδή, 4 τεμάχια επί 5 αγαθά = 20 τεμάχια
Για το 3ο επίπεδο δυσκολίας: 8 τεμάχια από καθένα από τ' αγαθά της Αποικιακής Εποχής, δηλαδή, 8 τεμάχια επί 5 αγαθά = 40 τεμάχια
Για το 4ο επίπεδο δυσκολίας: 16 τεμάχια από καθένα από τ' αγαθά της Αποικιακής Εποχής, δηλαδή, 16 τεμάχια επί 5 αγαθά = 80 τεμάχια
Το συνολικό κόστος, για την συγκεκριμένη πόλη κι εφόσον ξεκλειδωθούν όλα τα επίπεδα, ισούται με 140 τεμάχια αγαθών, εκ των οποίων τα 20 είναι της εποχής του Ύστερου Μεσαίωνα και τα 120 της Αποικιακής Εποχής.

ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Κορυφή