Συζήτηση - Εκστρατείες | 4ο Επίπεδο Δυσκολίας

DeletedUser30097

Guest
Ότι και να πείτε για το 4ο επίπεδο της εκστρατείας, δεν μπορεί ν' αναιρέσει το γεγονός πως, μέσω της εκστρατείας στη ζούγκλα γενικά, το παιχνίδι παρέχει τις καλύτερες και καλλίτερες, (ποιοτικά αλλά κι αισθητικά), και πιο ενδιαφέρουσες μάχες.
Ας ζοριστούν λίγο και οι προχωρημένοι παίκτες με τα ..."τουμπανιασμένα" επιθετικά Μ/Κ. Εξάλλου, από την πρώτη παρουσίαση του 4ου επιπέδου δυσκολίας, δηλώθηκε πως το επίπεδο αυτό είναι για λίγους, γι' αυτούς που αντιμετωπίζουν το πεδίο της μάχης ως σκακιέρα και το σκέφτονται λίγο παραπάνω το θέμα, είτε στο ποιες μονάδες θα επιλέξουν για να πολεμήσουν είτε μετρώντας τις ψηφίδες στο πεδίο της μάχης κι αφιερώνοντας χρόνο για να μελετήσουν το πως θα μετακινήσουν τις μονάδες τους και με ποια σειρά θα καταφέρουν πλήγματα στον αντίπαλο στρατό.
Το γράφω ξανά και δε θα κουραστώ να το επαναλαμβάνω: Από τότε που ξεκίνησα το ΦοΕ, από τις μάχες στη ζούγκλα έχω αποκομίσει τη μεγαλύτερη διασκέδαση.
Ας θυμόμαστε πως καλή, μεν, η "Ιθάκη" το ταξίδι, δε, προς αυτήν έχει τη χάρη και το ενδιαφέρον!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Ας ζοριστούν λίγο και οι προχωρημένοι παίκτες με τα ..."τουμπανιασμένα" επιθετικά Μ/Κ. Εξάλλου, από την πρώτη παρουσίαση του 4ου επιπέδου δυσκολίας, δηλώθηκε πως το επίπεδο αυτό είναι για λίγους, γι' αυτούς που αντιμετωπίζουν το πεδίο της μάχης ως σκακιέρα και το σκέφτονται λίγο παραπάνω το θέμα, είτε στο ποιες μονάδες θα επιλέξουν για να πολεμήσουν είτε μετρώντας τις ψηφίδες στο πεδίο της μάχης κι αφιερώνοντας χρόνο για να μελετήσουν το πως θα μετακινήσουν τις μονάδες τους και με ποια σειρά θα καταφέρουν πλήγματα στον αντίπαλο στρατό.
Ας θυμόμαστε πως καλή, μεν, η "Ιθάκη" το ταξίδι, δε, προς αυτήν έχει τη χάρη και το ενδιαφέρον!
KΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
Γιωργο ημουν η πρωτη που το ειχα υποστηριξει
ομως πριν γραψω το μνμ εκανα οτι δοκιμη ηταν δυνατη
ειναι μη εφικτο να περασει καποιος το δευτερο κυμα
χωρις διαμαντια για ιαση
οσο για το εδαφος ..δεν βγαινει να παρεις εσυ τα μπονους εδαφους σε ολες τις μοναδες σου μπας και τα καταφερεις
το εχω ξαναπει
ο στρατος /το παιχνιδι χρειαζεται ΜΠΟΝΟΥΣ ΑΜΥΝΑΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΕΠΙΘΕΣΗΣ
οποτε το 4 επιπεδο της ζουγκλας (για μαχες) ειναι για τους 10 που εχουν παρατουμπανο τα επιθετικα τους?
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα!! Την τερματισα 3 φορες ολες με διαπραγματευση...σταθηκα τυχερος τις 2 και μου εκατσε η φαρμα....οκ. Τωρα δεν εχει νοημα να την ξανακανω...το κοστος μεγαλο στα υλικα αντε και στα διαμαντια να σου ερθει μια η αλλη. Τα δωρα οπως φαρμες ας πουμε που θα τα βαλουμε?Ο χωρος εξαντληθηκε...οποτε φιλοι μου η γνωμη μου παραμενει σταθερη...δεν αξιζει τον κοπο..Ωραια η ζουγκλα αλλα το 4 επιπεδο δεν αξιζει καθολου..Αντε μια δυο φορες και τελος....Ας την εχουν να τη χαιρονται.Και ισως καταλαβουν οτι χρειαζομαστε μ/κ που θα δινει αμυνα στον επιτιθέμενο...κι ας αφησουν τα χαρωπα με τα κτηριακια που πρεπει να πηγαινουν παρεα σαν Γρι - Γρι.(βλεπε ηβεντ ανοιξης)....Ας σοβαρευτουν λιγακι.
 

DeletedUser29206

Guest
Και ισως καταλαβουν οτι χρειαζομαστε μ/κ που θα δινει αμυνα στον επιτιθέμενο...
Εγώ θα προτιμούσα να υπάρχει ένα μ/κ τώρα στην νέα εποχή και να δίνει μόνο μπόνους άμυνας στο επιθετικό στρατό και τίποτα άλλο. Πιστεύω πως θα ήταν μεγάλο το μπόνους που θα έδινε. Όσο και γρουσούζικο να φαίνεται, έχω την ιδέα πως θα βάλουν κάτι αντίστοιχο με τον πορτοκαλεώνα αλλά για άμυνα. Αντί για critical hit (δυνατό κτύπημα) να βάλουν dodge ή miss (αστοχία). :p
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Παντως οι προγραμματιστε βρηκαν τον τροπο να μας "αρμεγουν" κανονικοτατα...
Στις διαπραγματευσεις (κυριως στο 4ο επιπεδο) πως γινετε, στις 2-3 προσπαθειες να εχω βρει ολες τις αντιστοιχιες, και στην τελευταια να πρεπει να βαλω ολα τα αγαθα-σφυρια-νομισματα-μεταλλια και παντα να ειναι το τελευταιο που μενει????
οεο?
ετσι, σαν τα e-καζινο, ενα πραμα.... που τα σιχενομαι και θεωρω "μπουφους" οσους νομιζουν οτι παιζουν και θα κερδισουν...
αντε και εις ανωτερα (με το τζογο σας), Ευρωπαιοι χωρις Ευρω... εδω θα βγαλουμε το χρεος...
και μετα πως μπορω να κατακρινω παικτες που παιζουν με bootακια???
εσεις μπορειτε?
 

DeletedUser30097

Guest
Μην κάνεις διαπραγμάτευση. Βάλε στόχο και θεώρησε επίτευγμα το να περνάς τις μάχες στα ίσα με τον στρατό σου.
Είναι οι καλύτερες μάχες του παιχνιδιού, αυτές της εκστρατείας.
Αξιοποιείς σ' αυτές το μυαλό σου, (κρίνοντας με τι μονάδες θα αντιπαρατεθείς, "μετρώντας" τις ψηφίδες στο πεδίο της μάχης που θα τις τοποθετήσεις και ιεραρχώντας το ποιες αντίπαλες μονάδες θα χτυπήσεις πρώτες), μετράς την πραγματική δυναμικότητα του επιπέδου που έχεις φτάσει μη λειτουργώντας σαν εκπαιδευμένος πίθηκος στα γρήγορα "κλικ" κι όλα τα υπόλοιπα να τα κάνει η τεχνητή νοημοσύνη του κώδικα του παιχνιδιού, και κατ' αυτόν τον τρόπο θαρρώ πως η διασκέδαση είναι μεγαλύτερη.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Και βεβαια παω με μαχες μεχρι τελους...
Οταν ομως αναγκαστικα (λογω Ιβεντ και αποστολων κυριως) αλλαζεις εποχη, θεωρω οτι στις πρωτες 4-5 (μπορει και παραπανω) Ζουγκλες δεν βγαινει το 4ο με τπτ, χωρις διαπραγματευση τουλαχιστον σε 3-4 Πυργους...
Απο την αλλη (και εχω ξαναφερθει στο θεμα) πως μπορει να πας στα ισα με εναν εχθρο που εχει ισα αμυνα-επιθεση? (ενω ενας παικτης δεν υπαρχει περιπτωση να το καταφερει αυτο, εκ των πραγματων)... και τα εχει αυτα και τα 2 στο 180% (ενω εσυ εχεις 130% επιθεση και 107% αμυνα), εχει "τρελλους" συνδιασμους δυναμεων, και πολλες φορες σου επιστρεφει στην ιδια γυρα, η ιδια μοναδα, 2 φορες το χτυπημα?
Εχουν προταθει για το συγκεκριμενο θεμα αρκετες λυσεις...ομως, θεωρω οτι οσο χαλαμε αγαθα για διαπραγματευσεις και διαμαντια για την ιαση μοναδων ωστε να παρουμε το 2ο γυρο, δεν προκειτε να γινει καμμια αλλαγη...
Ολα καλα,αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μου ....
να μην ισχυε κιολλας αυτο που ανεφερα στο προηγουμενο μνμ, δεν γινετε δλδ?
Γιατι και οι διαπραγματευσεις εχουν το χαβαλε τους, θελουν την οξυδερκια μας και την παρατηρητικοτητα μας, αλλα και αυτες πρεπει να ειναι τοσο στα "ισα"???;)
 

DeletedUser29206

Guest
Δεν έχω καταλάβει γιατί κάνετε ακόμη διαπραγματεύσεις. Εγώ άμα δε μπορώ να νικήσω το παρατάω εκεί. 2ο επίπεδο; 3ο; Εκεί! Την επόμενη φορά πάλι. Το κόστος όπως λέτε και εσείς είναι μεγάλο και δεν ανταμείβεσαι ισάξια με το σεντούκι που θα ανοίξεις. Τα νέα κτίρια θα πάρεις που δεν τα θέλει δυστυχώς κανείς μας. Τα καλύτερα που μπορούν να πέσουν είναι αυτά από τα κειμήλια που πάλι δε συνηθίζεται να βλέπουμε, μόνο τα άσπρα :(
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Υπαρχει και το Πρωταθλημα, και η ομαδικη νικη, φιλε Μαριε....
 

DeletedUser29206

Guest
Δεν εννοώ περιπτώσεις που είστε 10% μπροστά ή πίσω και υπάρχει ένα είδος ανταγωνισμού. Όταν η ήττα ή η νίκη φαίνεται δε χρειάζεται να εξαφανίσεις τα αγαθά σου. Παντού υπάρχει η οικονομία. Οι σπατάλες καμιά φορά μας καταστρέφουν.
 

DeletedUser30097

Guest
Και βεβαια παω με μαχες μεχρι τελους...
Οταν ομως αναγκαστικα (λογω Ιβεντ και αποστολων κυριως) αλλαζεις εποχη, θεωρω οτι στις πρωτες 4-5 (μπορει και παραπανω) Ζουγκλες δεν βγαινει το 4ο με τπτ, χωρις διαπραγματευση τουλαχιστον σε 3-4 Πυργους...
Απο την αλλη (και εχω ξαναφερθει στο θεμα) πως μπορει να πας στα ισα με εναν εχθρο που εχει ισα αμυνα-επιθεση? (ενω ενας παικτης δεν υπαρχει περιπτωση να το καταφερει αυτο, εκ των πραγματων)... και τα εχει αυτα και τα 2 στο 180% (ενω εσυ εχεις 130% επιθεση και 107% αμυνα), εχει "τρελλους" συνδιασμους δυναμεων, και πολλες φορες σου επιστρεφει στην ιδια γυρα, η ιδια μοναδα, 2 φορες το χτυπημα?
Εχουν προταθει για το συγκεκριμενο θεμα αρκετες λυσεις...ομως, θεωρω οτι οσο χαλαμε αγαθα για διαπραγματευσεις και διαμαντια για την ιαση μοναδων ωστε να παρουμε το 2ο γυρο, δεν προκειτε να γινει καμμια αλλαγη...
Ολα καλα,αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μου ....
να μην ισχυε κιολλας αυτο που ανεφερα στο προηγουμενο μνμ, δεν γινετε δλδ?
Γιατι και οι διαπραγματευσεις εχουν το χαβαλε τους, θελουν την οξυδερκια μας και την παρατηρητικοτητα μας, αλλα και αυτες πρεπει να ειναι τοσο στα "ισα"???;)
H εκστρατεία είναι αυτή που είναι! Από τη στιγμή που κάποιοι την ολοκληρώνουν στα ίσα κι άλλοι τα καταφέρνουν μέσω της διαπραγμάτευσης, έχοντας πλούσιες αποθήκες ή δίνοντας προτεραιότητα σ' αυτό το σκέλος του παιχνιδιού έναντι κάποιου άλλου, δεν νομίζω πως θα αλλάξει κάτι.
Αλλά, και πάλι, γιατί ν' αλλάξει κάτι;
Το 4ο επίπεδο το έχει στην προμετωπίδα του πως δεν είναι για όλους. Γιατί με το ζόρι να ισοπεδώσουμε τα πάντα; Γιατί να τα μπορούμε όλοι, όλα, όσο δυνατοί ή αδύναμοι κι αν είμαστε;
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ρε παιδια, για να μη χασουμε το νοημα...
Εγω απλα ζητησα να μην μας κλεβει το botακι που εβαλαν πριν 1 μηνα περιπου και αλλαξε τις πιθανοτητες στις διαπραγματευσεις υπερ της Εταιρειας...
Αυτα τα κανουν τα "φρουτακια" και τα "e-καζινο"...αυτο ειπα....
Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφικες συζητησεις αλλα αλλαζουν το νοημα του μνμτος μου, που ηταν το παραπανω....
 

DeletedUser30097

Guest
Εγω απλα ζητησα να μην μας κλεβει το botακι που εβαλαν πριν 1 μηνα περιπου και αλλαξε τις πιθανοτητες στις διαπραγματευσεις υπερ της Εταιρειας...
Όπα, δε το 'πιασα από την αρχή αυτό...
Δε χρησιμοποιώ τη διαπραγμάτευση κι έτσι δε μπορώ να 'χω ιδία άποψη. Για αναπτύξτε το θέμα να μάθω λεπτομέρειες...
 

DeletedUser29206

Guest
Τι botaki είναι αυτό; Ούτε και εγώ δεν κατάλαβα. Τι βάλανε πριν από ένα μήνα;
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Καλημερα παρεα!!Λοιπον για καθαρα ομαδικους λογους ειναι πιθανον να φτασω ως το τελος του Δ γυρου και με διαπραγματευση...καθως δεν ειμαι απο εκεινους που σε 3 χρονια καταφεραν να εχουν αμυνα επιθεση 200.....ειμαι καθυστερημενος.......αλλα το παλευω και δεχομαι παρατηρησεις...Ο μονος προσωπικος λογος που θα κανω το Δ επιπεδο ειναι η φαρμα των 5 ποντων....η κρηνη ειναι ........φτου στο στομα μου....Η ζουγκλα παντως εχει ενα ενδιαφερον και μια καποια δικαιοσυνη...κοντραρονται ισες ομαδες..και στη ζουγκλα ακομη δεν φανηκαν μποτακια καταδρομικα....Εκει που το πραγμα σπαει νευρα ειναι ο χαρτης...40 επαρχιες η Αρκτικη....μονο με το ηβεντ κι αν εχει καλο δωρο προχωραω χαρτη...Υλικα κοιταω να εχω παντα...τζαμπα ειναι προγραμματισμο χρειαζονται μονο....και ομαδα που να καταλαβαινει οτι οταν αλαζουμε εποχη δεν ξηλωνουμε ολες τις παραγωγες προηγουμενης...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Παιδες, για να μην εχουμε παρεξηγησεις....
οι Διαπραγματευσεις ειναι σαν τα "φρουτακια" ενα πραμα... ο προγραμματιστης δινει πιθανοτητες (%) στον παικτη, να κερδισει...
Αυτο πειραξανε πριν κανενα μηνα...δλδ εκει που εδινε 40-50% πιθανοτητα σωστου και στις 3 (ή 4 αν χρησιμοποιηθει το μπονους της Ταβερνας) προσπαθειες, ξαφνικα ανεβασανε στις 2 πρωτες το ποσοστο υπερ του παικτη στο 70-80% (ωστε να σε "κολλησει" οτι εχεις ρεντα) και κατεβασαν την 3η (και την 4η) κατω απο το 25%... νομιζω οτι στις προσπαθειες με Διαμαντια μπορει να ειναι ακομα παρακατω (αντι να ειναι παραπανω, κατα εμενα)...
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχεις βρει ΟΛΕΣ τις αντιστοιχιες στις 2-3 (δωρεαν) πρωτες προσπαθειες, εκτος απο μια-δυο...εκει το παρατας?
οχι βεβαια...ε μετα εχεις 4 ειδη που σου εμειναν σαν επιλογες?...θα ειναι το τελευταιο που θα βαλεις, αντε το πρωτελευταιο...
"πος γκεγκεν ατο?".....
Δεν ξερω αν με καταλαβατε, αλλα τεσπα, το θεμα των προγραμματιστων ειναι να απαξιωνουν τα επι μερους παιχνιδια που δημιουργουν?
Γιατι αυτο γινετε στο ΦοΕ, εδω και καιρο...και μη μου πειτε οχι...κατι παει στραβα εκει πανω....
Αν κοιμουνται και ξυπνανε παντως με την αγωνια να βρουνε τροπο να βαλουν χερι στη τσεπη μας, θα τους πω:
"Δεν εχει τπτ, καρδια μου...αδεια ειναι" και "σας προλαβαν αλλοι, Ελληνες και Ευρω-παιοι"....
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα κατι πρεπει να γινει δεν ''τραβαει'' ..αντικειμενικα με μαχες μονο
Tο ηθικο των στρατιωτων μου ειναι στο πατωμα ..με ρεφενε μαζευουν υλικα και μου τα δινουν για διαπραγματευση
Η ταλα σιτι εχει γεμισει με κενοταφια και αφισες του στυλ :
expeditionsdifficulty4_icon.png
ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΙΝΔΥΝΟΣ - ΘΑΝΑΤΟΣ

Απο ακρη σε ακρη δε της μαντα ραχουλας ακουγεται το ασμα


.. με μικρες ..παραλλαγες φυσικα του στυλ
Παει κι αυτος, παει κι αυτος
ο αϊτος και το λιονταρι
Τους ωραιους η μαυρη ζουγκλα
μας τους παιρνει υπουλα
Παει κι αυτος, παει κι αυτος
κι απ τον κοσμο του φοε θα παρει
δυο δενρακια , λιγα υλικα
και πολλα μα πολλα διακοσμητικα
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser29206

Guest
Καταρχήν δεν είναι αυτό το επίπεδο για αυτούς που δεν έχουν υψηλό μπόνους επίθεσης που αυτοί είναι ένα μικρό ποσοστό στο παιχνίδι, κειμήλια συναντάμε λίγο σπάνια αν δεν έχεις σε υψηλό επίπεδο το ναό τον κειμηλίων, οπότε; Κάντε το λίγο πιο εύκολο...
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
...μα αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός του 4ου επιπέδου. Να είναι πιο δύσκολο ...
 

DeletedUser29206

Guest
Το κατανοώ αυτό αλλά δεν είναι παράλογο που είναι μόνο για αυτούς τους συγκεκριμένους παίκτες; Και αυτοί που δεν έχουν τα συγκεκριμένα μ/κ για τον α ή β λόγο; Το παράπονό μου είναι πως έχουν καταντήσει σχεδόν όλες οι μάχες για τους "δυνατούς" παίκτες, οι μάχες έχουν καταντήσει δύσκολες και λίγες :(
 
Κορυφή