Συζήτηση - Εκστρατείες | 4ο Επίπεδο Δυσκολίας

dio21

Καμένος Χρήστης
Ολα καλα βρε παιδια...
παμε να κανουμε παιχνιδι, και οποιος μπορει, οκ....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλο Σ/Κ
...Καλα αφου με ξερετε μπορει να γκρινιαζω, να κλαιγομαι αλλα καθε εβδομαδα ..ολο και καποια δικαιολογια βρισκουμε στην συντεχνεια μας για να ανοιγουμε το 4 επιπεδο
Μεταξυ μας το βασικο μου προβλημα δεν ειναι τοσο η δυσκολια
....τραβατε με κι ας κλαιω ενα πραγμα ειμαι σχετικα με την δυσκολια
Ομως το ''κερασακι '' ειναι τα δωρα δηλ το αναμενομενο κατ' εμε θα ηταν να υπηρχε
'η ενα εξτρα μπονους? στα ποσοστα του Ναου των Κειμηλιων ετσι ωστε να υπαρχει εστω μια ..δικαιολογια πιο ''αληθοφανη''' για τα εξοδα 4 επιπεδου
'η σε ολες τις συμπλοκες/τομεις μεσα στα 4 πιθανα δωρα να ηταν και 1 κτιριο απο τα ειδικα κτιρια
Αφηστε που εχω την εντυπωση οτι οσο πιο πολυ δυσκολο το επιπεδο τοσο πιο ''σκρουτζικα'' γινονται τα δικα μου κειμηλια
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Το κατανοώ αυτό αλλά δεν είναι παράλογο που είναι μόνο για αυτούς τους συγκεκριμένους παίκτες; Και αυτοί που δεν έχουν τα συγκεκριμένα μ/κ για τον α ή β λόγο; Το παράπονό μου είναι πως έχουν καταντήσει σχεδόν όλες οι μάχες για τους "δυνατούς" παίκτες, οι μάχες έχουν καταντήσει δύσκολες και λίγες :(

Η άποψη μου είναι ότι υπάρχουν επίπεδα για τους παίκτες όλων των επιπέδων και ο καθένας προχωρά μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες του.
Το επίπεδο 4 στις εκστρατείες δημιουργήθηκε για τους παίκτες που ζητούσαν (και μπορούσαν) το κάτι παραπάνω.
 

DeletedUser30097

Guest
Παιδες, για να μην εχουμε παρεξηγησεις....
οι Διαπραγματευσεις ειναι σαν τα "φρουτακια" ενα πραμα... ο προγραμματιστης δινει πιθανοτητες (%) στον παικτη, να κερδισει...
Αυτο πειραξανε πριν κανενα μηνα...δλδ εκει που εδινε 40-50% πιθανοτητα σωστου και στις 3 (ή 4 αν χρησιμοποιηθει το μπονους της Ταβερνας) προσπαθειες, ξαφνικα ανεβασανε στις 2 πρωτες το ποσοστο υπερ του παικτη στο 70-80% (ωστε να σε "κολλησει" οτι εχεις ρεντα) και κατεβασαν την 3η (και την 4η) κατω απο το 25%... νομιζω οτι στις προσπαθειες με Διαμαντια μπορει να ειναι ακομα παρακατω (αντι να ειναι παραπανω, κατα εμενα)...
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχεις βρει ΟΛΕΣ τις αντιστοιχιες στις 2-3 (δωρεαν) πρωτες προσπαθειες, εκτος απο μια-δυο...εκει το παρατας?
οχι βεβαια...ε μετα εχεις 4 ειδη που σου εμειναν σαν επιλογες?...θα ειναι το τελευταιο που θα βαλεις, αντε το πρωτελευταιο...
"πος γκεγκεν ατο?".....
Δεν ξερω αν με καταλαβατε, αλλα τεσπα, το θεμα των προγραμματιστων ειναι να απαξιωνουν τα επι μερους παιχνιδια που δημιουργουν?
Γιατι αυτο γινετε στο ΦοΕ, εδω και καιρο...και μη μου πειτε οχι...κατι παει στραβα εκει πανω....
Αν κοιμουνται και ξυπνανε παντως με την αγωνια να βρουνε τροπο να βαλουν χερι στη τσεπη μας, θα τους πω:
"Δεν εχει τπτ, καρδια μου...αδεια ειναι" και "σας προλαβαν αλλοι, Ελληνες και Ευρω-παιοι"....
Τώρα το ...έπιασα!! :)
Ακόμη ένας λόγος για να μη κάνουμε διαπραγμάτευση!
ΥΓ
Να δείτε που θα με αποκλείσουν από το φόρουμ, αν όχι κι από το ΦοΕ γενικότερα, για δημοσιεύσεις που επιφέρουν ...διαφυγή εσόδων!! :p
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Εχει και το γουστο της η διαπραγματευση παντως...
Και γω την ειχα παρεξηγησει, αλλα ειναι ενα εξυπνο game-in-game.... αυτα δινουν ωθηση σε παιχνιδια τυπου ΦοΕ, και σε κανουν να μην τα βαριεσε...
Απλα ολα θα πρεπει να γινονται με γνωμωνα την διασκεδαση των παικτων και οχι την αφαιμαξη...
αλλιως πανε στραφι...;)
 

DeletedUser29206

Guest
Για εμένα η διαπραγμάτευση είναι για περιπτώσεις όπως:
1) Βρίσκεσαι π.χ. στο 2 επίπεδο δυσκολίας και ξέρεις πως μπορείς και παραπάνω αλλά αυτός ο στρατός είναι αρκετά δύσκολος. Σε αυτήν την περίπτωση η διαπραγμάτευση είναι αρκετά εύκολη και μάλιστα σε βοηθάει αρκετά!
2) Βλέπεις ένα χρυσό κειμήλιο σε τέσσερεις εκστρατείες πιο μπροστά και είναι λογικό να θες να το πάρεις. Ο στρατός είναι ακατανίκητος για εσένα και δεν μπορείς να τον νικήσεις τότε πολύ καλά και σωστά κάνουμε διαπραγμάτευση.
3) Βρίσκεσαι στην τρίτη ή τέταρτη εκστρατεία από μία τετράδα εκστρατειών και θες να πάρεις το σεντούκι που δίνει μονάδες ή το αχυρένιο σεντούκι μπας και πετύχεις διαμάντια. Βλέπεις πως ο στρατός είναι δύσκολος για να τον διαπεράσεις και δεν υπάρχει τίποτα άλλο από το να κάνεις διαπραγμάτευση.
4) Η συντεχνία σου βρίσκεται π.χ. στην 2η βαθμίδα σε αυτήν την εκστρατεία και η απόσταση με την πρώτη συντεχνία είναι περίπου 5%. Εσύ βρίσκεσαι π.χ. στον τρίτο βαθμό δυσκολίας και ξέρεις πως μία νίκη δίνει περίπου 7.000 - 10.000 πόντους που είναι αρκετοί για να ανεβάσει το ποσοστό της συντεχνίας. Με μία - δύο διαπραγματεύσεις από κάποια άτομα της συντεχνίας, μία ομαδική δουλειά, περνάτε και αφήνετε πίσω την πρώτη συντεχνία.

Λόγοι που αποφεύγω την διαπραγμάτευση:
1) Μεγάλο κόστος αγαθών
2) Θέλει αρκετές προσπάθειες για να πετύχει η διαπραγμάτευση
3) Ισχύει πάνω-κάτω αυτό που είπε και η talamanta: "Δίνει πιο συχνά κειμήλια στα πρώτα επίπεδα δυσκολίας". Άρα όσο και να κάνουμε διαπραγματεύσεις σε ανώτερα επίπεδα δυσκολίας παρατηρούμε πως συναντάμε πιο δύσκολα κειμήλια και συγκεκριμένα χρυσά και σπάνια κειμήλια.
4) Μεγάλη απόσταση από την δεύτερη συντεχνία. Είσαστε στην πρώτη θέση με διαφορά 10-15% από την δεύτερη συντεχνία η οποία δεν μεγαλώνει άλλο το ποσοστό της. Ποιος είναι ο λόγος να κάνεις διαπραγμάτευση στο τέταρτο επίπεδο δυσκολίας; Για τα κειμήλια που δε θα εμφανιστούν «ποτέ»;

ΥΓ
Δεν χρειάζεται να απαντήσετε τις ερωτήσεις :p
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Παιδες καλο ειναι που τα λεμε...ετσι για να χαλαρωνουμε λιγο μεταξυ μας...Το Δ επιπεδο ειναι για τους μεγαλους παικτες που προερχονται απο μεγαλα σογια και εχουν και μεγαλες τσεπες....Καντε το οποτε νομιζετε οτι αξιζει ειτε για την ομαδα ειτε ατομικα...Νομιζω ολοι οι παλιοι εδω εχουμε καταλαβει οτι το παιχνιδι εχει βαλτωσει και οι σχεδιαστες το παλευουν με διασωληνώσεις....Προσωπικα μου αρεσει η ζουγκλα αλλα οπως εχω ξαναγραψει τα δωρα ειναι...του τυπου αποικοκρατη στον ινδιανο...Ειμαστε εδω για την παρεα και μεχρι νεου ενδιαφεροντος..Οσοι παιζεται στο beta θα ειδατε τα δωρα του καλοκαιρινου ηβεντ...στον ιδιο χαβα...αλυσιδα κτηριων που δινουν αμυνα στην πολη , επιθεση στον επιτιθέμενο...αμυνα του στρατου επιθεσης γιοκ....γιατι αν εδιναν η ζουγκλα θα γινοταν περιπατος...Την αγαπη μου εχετε και τωρα που καλοκαιριαζει ας βγουμε λιγο παραπανω εξω...
 

DeletedUser30097

Guest
Η καλύτερη άμυνα είναι η ...επίθεση!
Φροντίστε την επίθεσή σας, μιας κι αυτή μειώνει τη δυναμικότητα τής βολής τής αντίπαλης μονάδας, προκαλώντας της μεγαλύτερη ζημιά, κι έτσι θα δεχθούν μικρότερης έκτασης πλήγμα οι δικές σας μονάδες. Σα να λέμε ...πάρε το αλλιώς!! :cool:

ΥΓ
Την αγαπη μου εχετε και τωρα που καλοκαιριαζει ας βγουμε λιγο παραπανω εξω...
 

DeletedUser25588

Guest
Καλησπερα... να κανω μια ερωτηση πολυ απλη; η τεταρτη συνεχόμενη βδομαδα που στον δελτα κοσμο βγάζει κρινη και αποθύκευση κτηριου..... ειναι δυνατον; ειναιι δυνατον να κανειςι ενα σκασμο μαχες και για 4η σερι βδομαδα να σου βγάζει αυτα τα ιδια κτηρια
 

DeletedUser29206

Guest
Καλησπερα... να κανω μια ερωτηση πολυ απλη; η τεταρτη συνεχόμενη βδομαδα που στον δελτα κοσμο βγάζει κρινη και αποθύκευση κτηριου..... ειναι δυνατον; ειναιι δυνατον να κανειςι ενα σκασμο μαχες και για 4η σερι βδομαδα να σου βγάζει αυτα τα ιδια κτηρια
Και όμως είναι! Εγώ παίρνω αυτά που ΔΕΝ θέλω συνεχώς. Και άμα σου πω πως αυτά που τυχαίνεις τα θέλω; Δεν κάνουμε μία ανταλλαγή; :D
 

DeletedUser30097

Guest
Η διασκέδαση είναι στις μάχες, όχι στα έπαθλα. Αυτά κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα έρθουν. Μη σκάτε για τίποτε, μην αγχώνεστε για τίποτε, μη γίνεστε θύματα ματαιοδοξίας, μη κυνηγάτε το ...καρότο, διασκεδάστε, απλώς διασκεδάστε.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα! finrod θα συμφωνισω σε αυτο που λες...διασκεδαση ειναι οι μαχες! να σε ρωτησω κατι σχετικο...απ οτι ειδα εισαι παιχτης σαν κ εμας οχι απλα μελος διαχειρησης κτλ...στον σεσ συμμετεχεις? αν ναι....τα σοδομα και γομορα που γινονται εκει με τα κλικερ τα εχεις δει?αυτο λεγεται διασκεδαση?
αν δεν συμμετεχεις δεν μπορεις να γνωριζεις τι αντιμετοπιζουμε εμεις που συμμετεχουμε και με το δικιο σου...:p
 

DeletedUser30097

Guest
Συμμετέχω στον ΣεΣ με τον δικό μου τρόπο. Δε διασκεδάζω όμως καθόλου εκεί. Νοιώθω ωσάν εκπαιδευμένο πιθήκι που πατά κουμπάκια κάνοντας συγκεκριμένες ενέργειες, ενώ όλα τα υπόλοιπα τα κάνει ο αλγόριθμος του κώδικα. Μόνο "συγκινήσεις" μπορεί να προσφέρει ο ΣεΣ με το ανέβασμα της αδρεναλίνης για τα λίγα λεπτά που μάχεται κάποιος στους τομείς, είτε ως επιτιθέμενος είτε ως αμυνόμενος.
Και οι μάχες στη γειτονιά βαρετές μού είναι. Στημένος ο αλγόριθμος υπέρ του επιτιθέμενου.
Τέλος, για ό,τι θεωρείτε πως παραβαίνει τους κανόνες του παιχνιδιού, στείλτε αναφορά στη διαχείριση, μέσω του κέντρου υποστήριξης, γράφοντας συγκεκριμένες καταγγελίες για συγκεκριμένους παίκτες, έτσι ώστε η διαχείριση να παρακολουθήσει τη δράση τους με τ' ανάλογα εργαλεία εντοπισμού χρήσης παράνομου λογισμικού. Ίσως πάρει κάποιες μέρες, αλλά η χρήση παράνομου λογισμικού θα εντοπιστεί και θα επιβληθούν οι ανάλογες κυρώσεις στο λογαριασμό που το χρησιμοποιεί.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
εσυ χανεις...εχει τον τζερτζελο του εκει..με το αναλογο πικαρισμα σε τσατ κ πμ απ ολες τις εμπλεκομενες πλευρες..

δεν θελω να σε απογοητευσω..αλλα δεν υπαρχει κανενα εργαλειο εντοπισμου απο την πλευρα του παιχνιδιου...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Η διασκέδαση είναι στις μάχες, όχι στα έπαθλα. Αυτά κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα έρθουν. Μη σκάτε για τίποτε, μην αγχώνεστε για τίποτε, μη γίνεστε θύματα ματαιοδοξίας, μη κυνηγάτε το ...καρότο, διασκεδάστε, απλώς διασκεδάστε.
Καλημερα Γιωργο και δεν μου το ελεγες τοσο καιρο οτι ηταν καροτακια τα δωρα
τουλαχιστον να εβαζα τον καταλληλο στρατο στις μαχες ...
δηλ τα λαγουδακια που σουλατσαρουν στα περιχωρα της Ταλα Σιτι
ετσι για να γινουν πιο χαρουμενα
 

DeletedUser29206

Guest
Έτσι όπως έχει γίνει μόνο τις μάχες γίνεται να χαρείς αφού δώρα δεν βλέπουμε συχνά και αυτά που βλέπουμε δεν τα θέλουμε. Τα έχουν κάνει όλα με πιθανότητες και θέλουν και τύχη: πιθανότητα για να πετύχεις κειμήλιο, πιθανότητα για να πετύχεις είδος κειμηλίου. πιθανότητα για να πετύχεις ένα συγκεκριμένο δώρο κειμηλίου. Το έχετε δει ποτέ έτσι; Οπότε συμφωνώ με τον finrod και χαρείτε ό,τι κάνετε!!!
 

DeletedUser29206

Guest
Έχω παρατηρήσει πως η εβδομαδιαία εκστρατεία διαφέρει με την προηγούμενη.
Δηλαδή στην προηγούμενη εκστρατεία τα πράγματα ήταν πιο εύκολα, χωρίς πολλά πλάσματα, οχυρά κλπ. και για αυτό προχώρησα πιο πολύ. Σε αυτήν όμως συναντάω όλο τέτοια. Είναι ιδέα μου;
 

DeletedUser30097

Guest
Οι συνθέσεις σαφώς και αλλάζουν από εκστρατεία σε εκστρατεία. Μία σύνθεση που για κάποιον μπορεί να φαντάζει «βουνό» να αντιμετωπισθεί, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι «παιχνιδάκι». Αν θυμάσαι κάποια σύνθεση που σε δυσκόλεψε, γράψε την εδώ, να την κουβεντιάσουμε.
 

DeletedUser29206

Guest
Αυτές που άλλαζαν ήταν στην αρχή που και πάλι τις πέρναγα.
Τα δύσκολα ήταν στα 4 τελευταία του 3ου βαθμού δυσκολίας που πάντα είναι ίδια.
π.χ.:
Πρώτο κύμα:
7 επιδρομείς αναγνώρισης
Δεύτερο κύμα:
2 αντικαταστάτες στρατιώτες
2 Μεγαθηρίο
3 Πλάσματα
1 οχυρό
Και μιλάμε για μεγάλη αύξηση επίθεσης που σου κάνει μεγάλη ζημιά
 
Κορυφή