Συζήτηση| Ημερήσιες Προκλήσεις

DeletedUser31436

Guest
Αυτό αφενός δεν ειναι προφανές και αφετέρου πολύ κακό design για τις ημερήσιες προκλήσεις. Το λογικό και πολύ καλύτερο θα ήταν να έχεις την επιλογή να μην διαλέξεις καθόλου σεντούκι (για παράδειγμα αν κανένα δεν έχει κάτι αξιόλογο) και να μην σε ρίχνει αυτό στην εβδομαδιαία μπάρα.

Αυτό θα κάλυπτε και την περίπτωση κάποιος να μην μπορεί να ασχοληθεί για κάποια ή πολλές μέρες χωρίς να χάσει ας πούμε τους 5-6 πόντους που είχε μαζέψει.
 

DeletedUser29206

Guest
Κοίτα τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είμαι πολύ σίγουρος.
Μπορεί να ισχύει το αντίθετο. Δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν ήταν απόλυτο αυτό που είπα
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Αυτό αφενός δεν ειναι προφανές και αφετέρου πολύ κακό design για τις ημερήσιες προκλήσεις. Το λογικό και πολύ καλύτερο θα ήταν να έχεις την επιλογή να μην διαλέξεις καθόλου σεντούκι (για παράδειγμα αν κανένα δεν έχει κάτι αξιόλογο) και να μην σε ρίχνει αυτό στην εβδομαδιαία μπάρα.

Αυτό θα κάλυπτε και την περίπτωση κάποιος να μην μπορεί να ασχοληθεί για κάποια ή πολλές μέρες χωρίς να χάσει ας πούμε τους 5-6 πόντους που είχε μαζέψει.


Πολυ λογικη η σκεψη του συμπαικτη....
Δεν εχει λογικη να εισαι στο 5/7 και να μην μπεις 5 μερες και να πας στο 0/7....
Παντως θα το προσεξω και γω αυριο το πρωι...
Αν αυτο το ρολοι δεν μετραει πριν διαλεξεις, μαλλον την γλυτωσαμε....;)
https://prnt.sc/htfmy9
Αλλιως θα ειναι μια ακομα απερισκεψια των δημιουργων που πανω στη βιασυνη τους να παρουσιαζουν αβερτα νεα πραγματα, ξεχνανε τη χρηστικοτητα και την σωστη λειτουργια του παιχνιδιου....
Απορω (ξανα), τι κανουν στο ΒΕΤΑ?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
καλησπερα και χρονια πολλα
νομιζω οτι δεν πρεπει να δινετε σημασια στο +1 και στο -1
δεν πιστευω οτι μετραει στην κατω ''σουμα''
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Μετραει και παραμετραει....
παω μπρος-πισω 3 μερες τωρα και ειμαι στο 1/7....
αφου μου ζηταει να παρω πχ 5 τομεις στους Χαρτες Ηπειρων...που να τους βρω ρε?
πρεπει να κανω 2 μερες ταξιδι...προλαβαινω?
αν και τα ξαναπαμε στην αρχη αυτου του θεματος, τα ξαναλεμε....:mad:

Χρονια Πολλα και σε σενα Ταλα.....:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
εγω δεν το εχω ..προσεξει στο 0 ειμαι στους αλλους κσμους στον βετα ομως και στον β που παιζω δεν το εχω προσεξει δεν μου ελειπε κατι
-και αφηνω παντα μη ολοκληρωμενες οσες μου ζητουν υλικα στο θησαυρ 'η διαπραγματευση τομεων-
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ευτυχως που θα προσεχατε να μην συμπειπτουν αποστολες....:confused:
Τρεχει το Ιβεντ ForgeBowl τωρα....
εδω τι θα κανω δλδ?
https://prnt.sc/i1lox1
και...
https://prnt.sc/i1logw
:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Πλακα μας κανετε ετσι????
22 8ωρες παραγωγες και μαλιστα μεσα σε συγκεκριμενο χρονο....
και 15 4ωρες παραγωγες για το μεγαλο ΙΒΕΝΤ...
ρε δεν μας ...τραγουδατε κανενα τραγουδι?
το ξεφτιλισατε τι θεμα....θα μπορουσα να το σηκωσω και σε ακομα 2-3 post το θεμα...ολοι σας λεμε κατι και σεις το χαβα σας....
καλαααα....
λεω να χασω την ημερησια αποστολη, να γλιτωσω και τα αγαθα στο Θ (που λεει και η Μαντα), να παρω και ενα ξεγυρισμενο -1 στις αποστολες....
Και ολα καλα.....η ζωη συνεχιζετε....
 

DeletedUser29206

Guest
Τίποτα, όλες ανοργάνωτες οι αποστολές. Συμπίπτουν ό,τι να ΄ναι αποστολές. Η εντολή random είναι καταστροφική.
Βαριούνται να προγραμματίσουν; Η δουλειά τους είναι. Είμαι κατά της τύχης και των πιθανοτήτων γιατί είναι απρόβλεπτα!!!
 

DeletedUser29206

Guest
Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο πράγμα ο προγραμματισμός αλλά από την εμπειρία μου που έχω στα video games ως παιδί γνωρίζω καλά ότι ένα καλό παιχνίδι χρειάζεται απαραιτήτως και καλή δουλειά για την λειτουργεία του! Για εμένα προσωπικά αυτό είναι που κάνει τέλειο ένα παιχνίδι. Ανεξαρτήτως το τι παιχνίδι είναι σημαντικό να λειτουργεί άψογα! Και μην ξεχνάμε ότι η λεπτομέρεια κάνει τον πρωταθλητή!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο πράγμα ο προγραμματισμός αλλά από την εμπειρία μου που έχω στα video games ως παιδί γνωρίζω καλά ότι ένα καλό παιχνίδι χρειάζεται απαραιτήτως και καλή δουλειά για την λειτουργεία του! Για εμένα προσωπικά αυτό είναι που κάνει τέλειο ένα παιχνίδι. Ανεξαρτήτως το τι παιχνίδι είναι σημαντικό να λειτουργεί άψογα! Και μην ξεχνάμε ότι η λεπτομέρεια κάνει τον πρωταθλητή!

Για να μην πολυ κουραζω την ταλα στο γραψε σβησε
-ναι ομιλω ως συννεφοκαθισμενη μαντα-
παραθετω ...τμημα μνμ μου απο αλλη συναφη συζητηση

http://prntscr.com/i2jt83

παμε και στο ασχετο σχετικο
μια ..μαντια συμβουλη προς την επισημη ''μαμα'' εταιρεια
Καλο θα ηταν η μαμα εταιρεια ...να ειναι και λιγο καχυποπτη με καποιους
που μπορει μεν προσωρινα να εμπιστευεται ''τυφλα''
ομως μην αποκλειει εξ αρχης χωρις δευτερη σκεψη
οτι αυτοι δεν αποκλειεται να ....δρουν ''υπογειως'' υπερ ανταγωνιστικων εταιρειων παιχνιδιων
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα! στις ημερησιες προκλησεις σε αυτη την τρομερη κ φοβερη προκληση http://prntscr.com/igl8ek το μαζεμα του θολου-του ατομιου-του παρατηρητηριου δεν θα επρεπε να θεωρηθει ως δωρεα?
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Καλημερα σας καλη σαρακοστη...ετοιμαζομαι για εξοδο και ειπα να ριξω μια ματια στο φορουμ....(παντα με κανει να γελω)...Βλεπω λοιπον ολοκληρο νημα για τις ημερησιες προκλησεις....και ναι!! ανακαλυπτω οτι οντως στην οθονη μου υπαρχει κουκουλοφορος......ε ασ τον να υπαρχει....δεν χρειαζεται γκρινια...φτυσιμο χρειαζεται μονο ετσι καταλαβαινουν ποτε ειναι αχρηστο αυτο που φορτωνουν στο παιχνιδι.....Αιντε παμε τωρα για ταραμοσαλατα και γλεντακι κανονικο..κι αφηστε τους Γερμανους να τους τρωει η πληξη....αυτοι κανουν πραξη αυτο που στο χωριο μου λεμε...Δουλεια δεν ειχε ο Διαολος και γ@#$#@ε τα παιδια του ...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα....
Και ενω τα πραγματα ειχαν βελτιωθει σε οτι αφορα τις ημερησιες αποστολες, και λαβαν υποψην ολα οσα ειχαμε κατα καιρους επισημανει εδω (αλλα και σε αλλα σχετικα post), ξαφνικα ξαναβλεπω στις ημερησιες να μπαινουν αποστολες -σε καθημερινη βαση (???) σχεδον- που εχουν να κανουν με τον προσωπικο μας χαρτη....
"παρε 4 τομεις με διαπραγματευση" - "παρε 3 τομεις με μαχη".... κ.ο.κ.
Τα εχουμε ξαναπει, μην επαναλαμβανομαστε.... γιατι επανεφεραν τετοιες αποστολες?.... αυτοι ξερουν....
Εγω απλα λεω:
"εχετε γεια, ημερησιες... καλα ηταν οσο κρατησε"
τις βλεπω να πηγαινουν να συναντησουν το Κυνηγι του Θησαυρου...
κριμα, γιατι αρχισαν να βαζουν και σαν δωρα στα σεντουκια, αγαθα για τα Ιβεντ...ενα βημα μπρος, δυο πισω...
 

DeletedUser29206

Guest
Το παρατήρησα και εγώ και αναγκάστηκα να μην κάνω ημερήσιες αποστολές σε σεντούκια με δώρα της αρεσκείας μου που τα περίμενα καιρό. Το να ζητάνε τα evants να προχωράμε στο χάρτη νομίζω είναι από όλους μας δεκτό αλλά από ημερήσιες είναι πρόβλημα. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο η αναζήτηση τεχνολογίας δεν υπάρχει και ούτε υπήρξε στις ημερήσιες προκλήσεις και έχει αφανιστεί από τις αποστολές των εκδηλώσεων. Το επισημαίνω αυτό για να μην γίνει καμιά στραβή και μπει σε τέτοιες αποστολές!
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Το να εχω κατι πανω απο το κεφαλι μου που να με πιεζει να προχωρησω εποχη ενω δεν ειμαι ετοιμος, δεν το θεωρω σωστο....
Παιχνιδι ειναι και ο καθενας εχει τους ρυθμους του... δεν γουσταρω να με πατροναρει κανεις....
Απο την αλλη υπαρχει θεμα διαχωρισμου παικτων...εχουμε ξαναπει οτι η Ισσοροπια ειναι το Α και το Ω στο ΦοΕ...
ομως παικτες που "τρεχουν" και τελειωνουν το χαρτη αλλα και το δεντρο τους των Τεχνολογιων, χωρις να ειναι αρκετα δυνατοι να ανταπεξελθουν σε ολα τα στοιχεια του παιχνιδιου, εδω οφελουνται...
Απο οτι ξερω αν εχεις τελειωσει το χαρτη ή τις Τεχνολογιες σου, οι αποστολες θεωρουνται οτι εχουν γινει και "πρασινιζουν".... δλδ χωρις να κανει τπτ ο αλλος εχει ηδη ενα +...
Αρα?
Τι μας ζητανε οι σχεδιαστες? να τρεχουμε?
Και γιατι μας το ζητανε?
Εγω πχ για δικους μου λογους θελω να μεινω στο Μελλον και τα αγαθα απο τα Συντεχνιακα ΜΚ μου θελω να ειναι του Μελλοντος....εκει εχει ζορι το Θ μας...γιατι μου το σαμποταρουν αυτο?
Υπαρχει καποιος λογος να ειμαστε ολοι στο Ωκεανειο ή στο Υπερωκεανειο Μελλον?
Καλα, για το Εικονικο δεν το συζηταω....Εικονικο θα γινει το παιχνιδι σε λιγο, στο Firefox μου.....:cool:
να γεμιζουν τα Θ με αχρειαστα αγαθα?
Υπαρχει καποιος αλλος λογος???
Ή εμμεσα προτρεπουν ενεργους παικτες να κανουν διπλο-τριπλους, για να εχουν αγαθα τα Θ?
δλδ να παραβουν τους κανονες που το ιδιο το παιχνιδι εχει?
Εγω για τους δικους μου λογους, ουτε θελω ουτε μπορω να εχω διπλο-τριπλους... οποτε μαλλον παραταω και παω για αλλα?
Αν ειναι να παιζω και οταν εχει Ιβεντ ή Αποστολες να μην μπορω να συμμετεχω, τι θα κανω?
Θα καθομαι να παιζω με το (νεο) Εγραλειο μου, της Ανοικοδομισης?
ή θα κανω στημενες στον ΣεΣ?
ή θα μαζευω σφυρακια και νομισματα που θα τα βλεπω να πολλαπλασιαζονται?...

"παρε 4 τομεις με διαπραγματευση".... και που να τα βρω ρε μαστορα τα αγαθα να παρω 4 τομεις με διαπραγματευση, ωντας 2 εποχες ηδη, πισω απο το χαρτη μου???
πφφφ....
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Μια χαρα γραμμενους μας εχουν....
4 μηνες μετα και ουτε ιδρωσε το αυτι τους....
οκ λοιπον....εγω ειμαι οκ με 2 το πολυ 3 ημερησιες την βδομαδα....
Σχεδον καθημερινα μου ζηταει 150 ή 120 αγαθα στο Θ (εποχης μου ή της προηγουμενης!!!), να παρω τομεις με διαπραγματευση κτλ κτλ αρνητικα που εχουμε ξανα-αναφερει...
Ξερετε ποσα εργοστασια αγαθων πρεπει να δουλεψουν και ποσες ωρες για να καταφερεις να μαζεψεις 120 αγαθα?
Σιγα μην αδειασω την αποθηκη μου για τις Ημερησιες....
να παρω τι, δλδ?
τα δωρα ειναι γελεια....και θες και τυχη , που μεταξυ μας δεν ξερω αν ισχυει αφου δουλευει προγραμμα απο πισω....
 

DeletedUser29206

Guest
Εμένα μου ζητάει ή να κατακτήσω τομείς ή πολλαπλές παραγωγές ή αγαθά στο θησαυροφυλάκιο.
Με αποτέλεσμα να κάνει μία ημερήσια αποστολή περίπου κάθε 3 μέρες, μπορεί και παραπάνω.
Ούτως ή άλλως η μπάρα ολοκληρώνεται δύσκολα οπότε σκασίλα για το πότε θα την ολοκληρώσω.
Τα δώρα πάλι που με ενδιαφέροουν είναι σε μικρές πιθανότητες και δεν τα κερδίζω ποτέ.
Οι τύποι έβγαλαν αυτό το -1 και έβαλαν πιο δύσκολες αποστολές, άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς!
 

DeletedUser30097

Guest
Γεια Σας,
Παρακαλώ δείτε την παρακάτω εικόνα:
2n69b9t.png

Έτσι ακριβώς θα 'ναι η ολοκλήρωση των ζητούμενων αποστολών σαν στο χρονόμετρο ολοκληρωθεί η αντίστροφη μέτρηση!!
Οι διαπραγματεύσεις εντάχθηκαν στο παιχνίδι ως μέρος της «Εκστρατείας της Συντεχνίας», δίνοντας μια εναλλακτική δυνατότητα στους παίκτες να ξεπεράσουν συμπλοκές στις οποίες δεν μπορούσαν να αντιπαρατεθούν επιτυχώς με τ' αμυντικά στρατεύματα.
Κυρίαρχο στοιχείο στην επιτυχή έκβαση μιας διαπραγμάτευσης ήταν και είναι η τύχη. Η όλη λειτουργία τους, δηλαδή, δεν στηρίζεται στη στρατηγική, (το FoE είναι παιχνίδι στρατηγικής), αλλά στο κοινώς λεγόμενο «τζογάρισμα».
Καθώς απεχθάνομαι κάθε τι που έχει σχέση με τον τζόγο, (νόμιμο, ημινόμιμο και παράνομο), δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτή την δυνατότητα, πλην, στην αρχή της εμφάνισής της, για να δω πως λειτουργεί.

Τώρα, η «διαπραγμάτευση», ανεξαρτοποιήθηκε από το σκέλος του παιχνιδιού «Εκστρατεία της Συντεχνίας» και εμφανίζεται αυτόνομη στις «Ημερήσιες Αποστολές», στις οποίες, επισημαίνω, ΔΕΝ γνωρίζεις εξ αρχής τα ζητούμενα για την κατάκτηση των ανταμοιβών, (άλλο σημείο τυχερού παιχνιδιού-τζογαρίσματος).
Τα παραπάνω έχουν ως αποτέλεσμα ν' απέχω από τις ημερήσιες αποστολές ή/και να μην τις ολοκληρώνω αν περιέχουν ως ζητούμενο την διαπραγμάτευση, και συνέπεια αυτού είναι να μην αποκομμίζω πλήρως την απόλαυση που μπορεί να μου δώσει το FoE, το παιχνίδι που τόσο πολύ μου αρέσει.

Υπάρχει όμως και το θέμα του υποδόριου εθισμού των νέων και των παιδιών, που συμμετέχουν στο παιχνίδι, στον τζόγο. Αν από τώρα, υπογείως, με μια «αθώα διαπραγματευσούλα» όπου τζογάρεις αγαθά και διαμάντια για να αποκτήσεις, -τι άραγε;- ενταχθεί στην καθημερινότητα τους ο τζόγος, τότε αύριο θα μιλάμε για επιχειρήσεις που κλείσαν, οικογένειες που διαλυθήκαν, ζωές που χάθηκαν λόγω του τζογαρίσματος στα καζίνα και στις κάθε λογιών λέσχες.

Αν η εταιρεία προωθεί τη «διαπραγμάτευση» για ν' αυξήσει τα κέρδη της μέσω της αγορά διαμαντιών ώστε ο παίκτης ν' αποκτήσει επιπλέον προσπάθειες επίλυσης, για μένα έχει πάρει λάθος δρόμο.
Θα προτιμούσα, αν το κρίνει αναγκαίο για συνεχίσει να παρέχει το παιχνίδι, να χρεώσει ένα ελάχιστο ποσό συνδρομής, (2-3 ευρώ), το μήνα για να έχει κάποιος δικαίωμα να συμμετέχει στο παιχνίδι από την εποχή του σιδήρου και μετά, δίχως άλλο αντάλλαγμα, παρά αυτό που κάνει τώρα και που όλοι μας το καταλαβαίνουμε, κι αρκετοί έχουμε φωνάξει πως "ο βασιλιάς είναι γυμνός".
Δύο-τρία ευρώ μηνιαίως για την διασκέδασή μας στο παιχνίδι μπορούμε να τα δώσουμε και θαρρώ πως κανένας γονιός δε θα τα αρνιόταν στο παιδί του.
Λαμβανομένης όμως της χαλεπής οικονομικής κατάστασης στη χώρα μας, θα μπορούσε η εταιρεία να μεριμνήσει ιδιαίτερα και για τις ευπαθείς, (όπως τις ονόμασαν), ομάδες του πληθυσμού, δείχνοντας την εταιρική της κοινωνική ευαισθησία.


Για τους παραπάνω λόγους, παρακαλώ, να πάψει πλέον η διαπραγμάτευση να εμφανίζεται ως υποχρεωτικά εκπληρούμενο ζητούμενο για την απόκτηση του όποιου επάθλου ή/και ανταμοιβής, ή δώστε μας τη δυνατότητα να την παραβλέψουμε, αφήνοντας σε μας την επιλογή για το αν θα «τζογάρουμε» ή όχι.

ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

DeletedUser31538

Guest
Συμφωνώ 100% με τα αναγραφόμενα, άλλωστε κι εγώ, από τότε που καθιερώθηκαν οι ημερήσιες αποστολές, έχω συμμετοχή σε αυτές πάνω κάτω 10 φορές. Αρχικά οι ανταμοιβές δεν είναι ξεκάθαρες, αλλά τις περισσότερες φορές μεταξύ πέντε ή έξι και στη συνέχεια η τύχη που χρειάζεται για την απόκτηση των καλών ανταμοιβών. Φυσικά θα μου πείτε αυτό γίνεται από την αρχή του παιχνιδιού, ναι αλλά όχι σε όλες τις αποστολές. Τώρα τελευταία κυριαρχεί σχεδόν αυτό το σύστημα ανταμοιβών, που φυσικά εμπεριέχει τύχη και μόνο τύχη. Προτείνω κι εγώ την παύση ή τουλάχιστον της γενναίας μείωσης αυτών των ανταμοιβών. Ας γίνουν με βάση τα αποτελέσματα και το χρόνο που επιτυγχάνονται αυτά.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Συμπληρωνω....
http://prntscr.com/mk82ag
σιγα να μη φαω μιας εβδομαδας αγαθα για να παρω τι?
κακους που εχω κατι χιλιαδες????
βρε αντε απο εδω.....
 
Κορυφή