Συζήτηση: Νέα Κατάταξη

  • Δημιουργός θέματος Malfiore
  • Ημερομηνία έναρξης

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Σιγουρα προσυπογραφω και γω τα 3 τελευταια μνμ
Ειλικρινα δεν μου καηκε ηλος ( κοινως καρφι ) για το παραλιγο 1 δις που εχασα
Ουτε ποιος ηταν 'η ειναι πρωτος 'η θα ειναι με νοιαζει
εαν με ενοιαζε ..θα φροντιζα να εφαρμοζω ''νομιμα'' κι γω (απο καιρο) ολα τα ακροβατικα ...και μαλιστα εν τη γεννεσει τους
Αλλωστε δεν θεωρουσα και γω δικαιο να ειμαι μπροστα απο παιχτες που και επαιζαν (χρονικα) πολυ πριν απο μενα και ειχαν πολυ μεγαλυτερο αριθμο μαχων. Γιατι ειμαι σιγουρη οτι τις περισσοτερες τις ειχαν κανει την εποχη που ..ηταν οι ζωντανες γειτονιες
Θα μου πει καποιος μα και τοτε υπηρχαν οι ..καλες γειτονικες αμυνες .. ε
Ας σκεφτουμε ομως ρεαλιστικα
Οσο εφταιγαν αυτοι, αλλο τοσο εφταιγαν και αλλοι που τις εβαζαν και μεταξυ μας δεν το εκαναν .. γιατι τους αρεσε το αβαταρ του μεγαλοβαθμονικηφορου ( καλα αντε να πεις μονοκοπανια αυτη την λεξη ?) γειτονα, καποιο οφελος θα ειχαν και αυτοι
Παμε τωρα στο αισθημα της αδικια που νοιωθουν οι υπολοιποι ..
Θα σας πω απο προσωπικη μου εμπειρια /γνωμη /φιλοσοφια κλπ ( για να προλαβω και καποιον εν τω βαθει κρυφο φαν κλαπ μου .. στο κλπ περιλαμβανεται ω ναι και η αμπελοφιλοσοφια)
Ειλικρινα η μεγαλυτερη ικανοποιηση δεν ειναι η πρωτια/νικη στα χαρτια
Αλλα οταν βλεπεις πισω απο το εικονικο αβαταρ /μασκα κλπ καποιου μεγαλοβαθμονικηφορου
να σου αναγνωριζει σιωπηλα οτι για την συνειδηση του εσυ εισαι ο νικητης
Αμ το αλλο που το πατε Λιγο το εχετε μωρε αλλοι να μιλανε για οτι τους κατεβαινει εκτος /εντος φοε, να γελανε μεχρι δακρυων
και καποιοι να μετρουν ...καθε λεπτο τους ποντους τους και τους βαθμους τους και να ζουν με αυτο το φοε...στρες
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31290

Guest
Παιδιά εγώ είμαι νέος επαέ και δεν κατέω πολλά από αυτά που λέτε, αλλά το μήνυμα με την εικόνα από το πλέξιμο είναι όλα τα λεφτά ! χαχαχχαχαχαχ :p

θα συμφωνησω ...............χαχαχαχαχαχααχαχαχα:D
 

DeletedUser30994

Guest
Καλησπέρα,

Αναρωτιέμαι αν η διαχείριση έχει καταλάβει την αλλαγή στο προφίλ του παιχνιδιού που θα οδηγήσει ο νέος τρόπος κατάταξης: Όλοι συζητούν για τα Μ.Κ. , ενώ καταργούνται σε βαθμοδότηση τα νομίσματα και οι προμήθειες και μετρούν, όχι τα αγαθά που έχει παράξει κανείς (που μπορεί να είχε κάποιο νόημα) αλλά αυτά που ΞΟΔΕΥΕΙ! Δηλαδή μετατρέπετε ένα πολεμικό παιχνίδι σε Farmville, οδηγώντας μας να βάλουμε γραμμές παραγωγής, να ξεκλειδώνουμε με αγαθά αντί για μάχες και να «τρέχουμε» τις τεχνολογίες, ενώ μέχρι τώρα το να μένει κανείς σε μια εποχή για λίγο καιρό, να μαζεύει αγαθά, νομίσματα και σφυριά και να ανεβάζει Μ.Κ., δηλαδή να αναπτύσσει με ΕΠΙΤΥΧΙΑ την πόλη του ήταν το ζητούμενο! Σκεφτήκατε άραγε ότι δίνοντας τέτοια αξία στα αγαθά θα οδηγήσετε σε φαινόμενα ανήλεης λεηλασίας στις γειτονιές;;

Θα μου πεις σε νοιάζει τόσο η βαθμολογία και η κατάταξη; Η απάντηση είναι φυσικά όχι, δεν είναι το ζητούμενο. Το ζητούμενο είναι ότι όταν παίζεις ένα παιχνίδι για καιρό αφιερώνοντας χρόνο και ενδεχομένως χρήμα και το παιχνίδι ονομάζεται παιχνίδι ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ, νιώθεις τουλάχιστον ΠΙΟΝΙ της διαχείρισης (για να μην πω κάτι άλλο) όταν σου αλλάζουν τους κανόνες με τέτοιο τρόπο, μόνο και μόνο για να μειωθούν οι πόντοι από τους πρώτους 10 της κατάταξης (γιατί δεν βλέπω κανέναν άλλο λόγο να χαλάσετε έτσι το παιχνίδι).

Πραγματικά μετά από τόσο χρόνο που παίζω με κάνατε να θέλω να σταματήσω, συγχαρητήρια...
 

andrian empire

Ενεργό Μέλος
Εγώ πάλι θεωρώ ότι γίνετε πολύ φασαρία για το τίποτα.
ΟΚ,κόψαμε τα δις των Αλκατράζ....και ;
Απέκτησε νέο ενδιαφέρον το παιχνίδι ;
Και αν ναι για ποιούς ;
Σε κάνα χρόνο θα είμαστε πάλι εδώ να φαγωνόμαστε για Θόλους& Ατόμια σε τρελά επίπεδα που θα δίνουν χιλλιάδες πόντους κατάταξης καθημερινά.
Μας φταίνε οι στημένες στην γειτονιά,οι στημένες στον χάρτη (με ή χωρίς τομείς),τα Αλκατράζ αργότερα οι Θόλοι και τα Ατόμια (μη πω ακόμη και τα Παρατηρητήρια).
Αυτό που είναι πιο εκνευριστικό είναι πως φαίνεται οι ίδιοι οι σχεδιαστές να μην έχουν πλεόν όραμα για το παιχνίδι.
Με τέτοια τερτίπια απλά κερδίζουν χρόνο,χρόνο όμως για ποιό λόγο ;
Ωραία δεν υπάρχουν τα δις του Αλκατράζ,με το ανεβάζεις Θόλο παίζεις το παιχνίδι ;
Απλά μια φορά την ημέρα πάλι θα μπαίνεις για την "είσπραξη" και τέλος.
Οσο για τις μάχες,στημένες ή μη,τι να πώ.
Μια ματιά στους χάρτες δείχνει την κατάντια του ΣεΣ.
30 & 40 τομείς με ασπίδες υπάρχουν κάθε μέρα.Αυτό είναι δείγμα ενδιαφέροντος για τον χάρτη ή δείγμα πλήρους απαξιώσης ;


Αν δεν δοθούν προσωπικά κίνητρα που θα έχουν ως βάση για την εξέλιξη στην βαθμολογία την καθημερινη ενεργή ενασχόληση του παίκτη πάντα θα τσακωνόμαστε για τα κάθε είδος "μαγικά" που θα συμβαίνουν.

Για παράδειγμα.Γιατί να μην παίρνεις πόντους κατάταξης από τις επισκέψεις ; Εύκολους,δίκαιους χωρίς στησίματα και μαϊμουδιές ;
Ένα φιχ πόσο για κάθε επίσκεψη,άσχετα με την εποχη που βρίσκεσαι ή το κτίριο που τελειοπαροτρύνεις
Απαιτεί όμως να ασχοληθείς έστω και 10 λεπτά με το παιχνίδι.

Θα θυμίσω και μια παλαιότερη πρόταση που είχα κάνει.Τέρμα ο ομαδικός ΣεΣ.
Στην αρχή δούλεψε αλλά τελικά έγινε παρωδία,μια αποτυχία.Δεν σώζεται πλέον,τι να κάνουμε ;
Πρέπει να το παραδεχτούν και οι ίδιοι.
ΝΑΙ ΣΤΟΝ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ" ΧΑΡΤΗ "ΤΥΠΟΥ ΣεΣ"
Το σχέδιο το έχω ξαναπροτείνει και με αρκετές λεπτομέρεις που δεν θα αναλύσω εδώ για να μην κουράσω τους αναγνώστες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Σιγουρα προσυπογραφω και γω τα 3 τελευταια μνμ
Ειλικρινα δεν μου καηκε ηλος ( κοινως καρφι ) για το παραλιγο 1 δις που εχασα
Ουτε ποιος ηταν 'η ειναι πρωτος 'η θα ειναι με νοιαζει
εαν με ενοιαζε ..θα φροντιζα να εφαρμοζω ''νομιμα'' κι γω (απο καιρο) ολα τα ακροβατικα ...και μαλιστα εν τη γεννεσει τους
Αλλωστε δεν θεωρουσα και γω δικαιο να ειμαι μπροστα απο παιχτες που και επαιζαν (χρονικα) πολυ πριν απο μενα και ειχαν πολυ μεγαλυτερο αριθμο μαχων. Γιατι ειμαι σιγουρη οτι τις περισσοτερες τις ειχαν κανει την εποχη που ..ηταν οι ζωντανιες γειτονιες
Θα μου πει καποιος μα και τοτε υπηρχαν οι ..καλες γειτονικες αμυνες .. ε
Ας σκεφτουμε ομως ρεαλιστικα
Οσο εφταιγαν αυτοι αλλο τοσο εφταιγαν και αλλοι που τις εβαζαν και μεταξυ μας δεν το εκαναν .. γιατι τους αρεσε το αβαταρ του μεγαλοβαθμονικηφορου ( καλα αντε να πεις μονοκοπανια αυτη την λεξη ?) γειτονα καποιο οφελος θα ειχαν και αυτοι
Παμε τωρα στο αισθημα της αδικια που νοιωθουν οι υπολοιποι ..
Θα σας πω απο προσωπικη μου γνωμη /φιλοσοφια κλπ ( για να προλαβω και καποιον εν τω βαθει κρυφο φαν κλαπ μου .. στο κλπ περιλαμβανεται ω ναι και η αμπελοφιλοσοφια)
Ειλικρινα η μεγαλυτερη ικανοποιηση δεν ειναι η πρωτια/νικη στα χαρτια
Αλλα οταν βλεπεις πισω απο το εικονικο αβαταρ /μασκα κλπ καποιου μεγαλοβαθμονικηφορου
να σου αναγνωριζει σιωπηλα οτι για την συνειδηση του εσυ εισαι ο νικητης
Αμ το αλλο που το πατε Λιγο το εχετε μωρε αλλοι να μιλανε για οτι τους κατεβαινει εκτος /εντος φοε, να γελανε μεχρι δακρυων
και καποιοι να μετρουν ...καθε λεπτο τους ποντους τους και τους βαθμους τους και να ζουν με αυτο το φοε...στρες
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
""Αμ το αλλο που το πατε Λιγο το εχετε μωρε αλλοι να μιλανε για οτι τους κατεβαινει εκτος /εντος φοε, να γελανε μεχρι δακρυων
και καποιοι να μετρουν ...καθε λεπτο τους ποντους τους και τους βαθμους τους και να ζουν με αυτο το φοε...στρες ""
Τα ειπες ολα σε 2 γραμμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 

DeletedUser28125

Guest
Η θεωρία του «Μπιγκ Μπανγκ» δεν λαμβάνει υπόψη της το μπανγκ. Δεν λέει τίποτε για το τι έκανε μπανγκ, γιατί έκανε μπανγκ, πώς έκανε μπανγκ και, τελικά, αν πραγματικά έκανε ποτέ μπανγκ.
 

DeletedUser28412

Guest
Που μπορούμε να δούμε, ακριβώς, τον προηγούμενο τρόπο υπολογισμού και τον τωρινό? Να καταλάβουμε τι υπολογιζόταν πριν, τι κόπηκε, τι μειώθηκε, τι προστέθηκε, τι αυξήθηκε, ακριβώς, για να καταλάβουμε τις διαφορές?
Και απαντήστε αν στα αγαθά που ξοδευονται συμπεριλαμβάνονται οι δωρεές στο Θησ/κιο, και αν ναι, αν υπολογιζονται και τα αγαθά που μπαίνουν αυτόματα από τα ΜΚ.

Ακόμη περιμένω μια επίσημη απάντηση γι αυτό, από την Πέμπτη. Θα την έχω άμεσα ή ποτέ?
Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσω αλλού, και όχι στη σύζήτηση για το θέμα που αφορά?
Το τελευταίο μεγάλο θέμα που ενδιαφέρει όλους, και κανείς υπευθυνος δε μπήκε στον κόπο να απαντήσει...
 

nikosch

Banned
Ακόμη περιμένω μια επίσημη απάντηση γι αυτό, από την Πέμπτη. Θα την έχω άμεσα ή ποτέ?
Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσω αλλού, και όχι στη σύζήτηση για το θέμα που αφορά?
Το τελευταίο μεγάλο θέμα που ενδιαφέρει όλους, και κανείς υπευθυνος δε μπήκε στον κόπο να απαντήσει...
αυτο που μπορω να σου πω εγω με σιγουρια ειναι οτι μεταρανε και οι δωρεες στο θησαυροφυλακιο και τα αγαθα που μπαινουν αυτοματα στο θησ/κιο απ τα ΜΚ οσο για τις μαχες παρεμειναν ως ειχε...
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Που μπορούμε να δούμε, ακριβώς, τον προηγούμενο τρόπο υπολογισμού και τον τωρινό? Να καταλάβουμε τι υπολογιζόταν πριν, τι κόπηκε, τι μειώθηκε, τι προστέθηκε, τι αυξήθηκε, ακριβώς, για να καταλάβουμε τις διαφορές?
Και απαντήστε αν στα αγαθά που ξοδευονται συμπεριλαμβάνονται οι δωρεές στο Θησ/κιο, και αν ναι, αν υπολογιζονται και τα αγαθά που μπαίνουν αυτόματα από τα ΜΚ.

Δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ για να σας παραπέμψω να το δείτε.

Με τον προηγούμενο τρόπο υπολογίζονταν πόντοι από:
αγαθά, μάχες, προμήθειες, νομίσματα, κτίρια, Μεγάλα Κτίρια.

Τώρα τα νομίσματα και οι προμήθειες δε μετρούν στην καταμέτρηση των πόντων, γιατί στη ουσία δεν αντιπροσωπεύουν την ενεργητικότητα του παίκτη και επίσης είναι τεχνικά πιο πολύπλοκο, οπότε αποφασίστηκε να μείνουν εκτός.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα εχω την εντυπωση σχετικα με τα υλικα οτι ισχυουν μονο τα υλικα που ξοδευεις
συμπεριλαμβανομενων και των υλικων για την κατασκευη ΜΚ και αυτων που ξοδευεις για το θησαυροφυλακειο της συντεχνειας
για αυτο μετρουν και τα υλικα απο τον Θολο Ατομιο και Παρατηρητηριο
αντιθετα δεν μετρουν τα υλικα παραγεις εσυ στην πολη σου 'η που ανταλλασεις στην αγορα των φιλων γειτονων συντεχνειας
 

aketilenios

Μέλος
Δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να τα ξοδευουμε τα υλικά.....
Τέλος πάντων, για μένα κάποια στιγμή πρέπει να ολοκληρωθεί ο ΣΕΣ.. Το χω ξαναπεί... Δε γίνεται να παλεύουν για τα ίδια και τα ίδια χωρίς ουδεμία αλλαγή.. Ολοκληρώστε τους χάρτες (δώστε μια προθεσμία όπως κάνατε για τα Μ. Κ.) δώστε και ανταμοιβες στις πρώτες συντεχνιες και ξανά από την αρχή. Οχι από την αρχή το ίδιο. Μέχρι να δείτε πως ακριβώς θα το αλλάξετε, πολλές και καλές ιδέες έχουν ειπωθεί (και από μενα).
andrian empire πολύ θα ήθελα να διαβάσω την άποψή σου για τον ΣΕΣ. Βάλε ένα Λίνα ή πες μου που να κοιτάξω.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να τα ξοδευουμε τα υλικά.....
Τέλος πάντων, για μένα κάποια στιγμή πρέπει να ολοκληρωθεί ο ΣΕΣ.. Το χω ξαναπεί... Δε γίνεται να παλεύουν για τα ίδια και τα ίδια χωρίς ουδεμία αλλαγή.. Ολοκληρώστε τους χάρτες (δώστε μια προθεσμία όπως κάνατε για τα Μ. Κ.) δώστε και ανταμοιβες στις πρώτες συντεχνιες και ξανά από την αρχή. Οχι από την αρχή το ίδιο. Μέχρι να δείτε πως ακριβώς θα το αλλάξετε, πολλές και καλές ιδέες έχουν ειπωθεί (και από μενα).
andrian empire πολύ θα ήθελα να διαβάσω την άποψή σου για τον ΣΕΣ. Βάλε ένα Λίνα ή πες μου που να κοιτάξω.

Δεν ειμαι σιγουρη εαν οντως ισχυει 'η προσωρινα συμβαινει αυτο
το πρωι δοκιμασα να δω εαν ισχυουν και τα υλικα που παραγουν τα εργαστηρια στην πολη μου
αφου τσεκαρα την βαθμολογια μου εκανα ανανεωση και ξαναεκανα επιβεβαιωση για σιγουρια
οταν ολοκληρωθηκαν οι παραγωγες μαζεψα γυρω στα 70 υλικα η βαθμολογια μου ομως ηταν η ιδια
εκανα ανανεωση το ιδιο βγηκα εντελως απο το φοε και ξαναμπηκα ..η βαθμολογια ηταν η ιδια
Επειδη αργουσαν τα υλικα απο τα ΜΚ εκανα δωρεα 100 υλικα στο θησαυροφυλακειο και αυτοματα ανεβηκε η βαθμολογια μου
Ασχετο προχθες εκει που προχωρουσα .. στις παραλιες του ΦΟΕ βρηκα ενα μπουκαλι με ενα σημειωμα
Ε εσεις τι θα κανατε δηλ στην θεση μου θα ξαναριχνατε το μπουκαλι στην θαλασσα? ή θα ανοιγατε το μπουκαλι και θα διαβαζατε το σημειωμα ?
για να μην απορειτε τι εκανα Να το σημειωμα που βρηκα ...σας θυμιζει κατι?


http://prntscr.com/a1khze

ελπιζω να μην ....φαω καμμια ποινη επειδη ανοιξα ΄΄ξενο΄΄ μπουκαλι

γιατι θα αλλαξω την ιστορια και θα πω -εγραφως ορατα- οτι μονο του ανοιξε και ο αερας πηρε το σημειωμα και το εβαλε μπροστα στα ματακια μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
σύντομα θα έχουμε τον οριστικό πίνακα που ορίζει το πως καθορίζεται η βαθμολογία, ανάλογα με τις εποχές, τα αγαθά , τις μάχες κλπ
 

DeletedUser31076

Guest
......Καλες οι μαχες αλλα αν σου επιτιθενται ατομα απο προχωρημενες εποχες τι μπορεις να κανεις..????...Εγω εχω προσωπικα ενα [ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ - Malfiore] που ειναι μπροστα μια εποχη και με εχει [ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ - Malfiore] στην επιθεση και λεηλασια...δεν ειναι σωστο να γινεται ετσι καποιος πρεπει να το δει σοβαροτερα

Το ποστ επεξεργάστηκε από τον Malfiore λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dio21

Καμένος Χρήστης
χαχαχαχαχ.....παιξε Φαρμα, στο FB....
ελπιζω να μη βριζεις τις αγελαδες, εκει, που δεν κανουν πολυ γαλα, μονο.....:cool::p
 

DeletedUser29206

Guest
Αμφιβάλω άμα μπορεί να το διαβάσει εάν δεν έχει αποκλειστεί ακόμη :p
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Αν θυμαμαι καλα, ολα αυτα τα ονοματα με τα επιθετα απο πισω(η Καταστροφικη, η Δικαια, η Ταδε, ο Ομορφος, ο Ετσι, ο Λαλακης κτλ) ειχαν μπει στο παιχνιδι μπουλουκι και μαζεμμενα...εκεινη τη περιοδο ειχαμε καποια θεματα με παραπλανιτικα μνμτα που λαμβαναν οι παικτες και τους οδηγουσαν σε site κακοβουλα, και ειχα αναφερθει σε αυτο... αν το συνεχισουμε θα σας παρουσιασω και τη συνομιλια με την Υποστηρηξη...που "ενιπτε τις χειρες" της...
πχ για το συγκεκριμενο ονομα στον Α...
http://prnt.sc/f7ezup
αυτο απο τον C...
http://prnt.sc/f7f26j και προσοχη εχει και 2η σελιδα....

Ηταν "κυνηγι μαγισσων"? ηταν απο το ιδιο το παιχνιδι?
Μπορουν να μας πουν οι Διαχειριστες κατι επανω σε αυτο?
Τους εβαλαν οι ιδιοι, για να μας βριζουν? ή συμβαινει κατι αλλο?
Αν θελετε σας βρισκω αλλα 100 παρομοια ονοματα....
Αυτα αγαπητοι, δεν γεμιζουν τους Σερβερ?
δεν μας χαλανε το παιχνιδι?
Περιμενω απαντηση και περιμενω και απο το φιλο μου τον Γιωργο, που ειναι πλεον μελος της διαχειρησης, κατι ποιο σοβαρο για την υποθεση....
αυτο που επρεπε να κανω εγω σαν μελος του Φορουμ, για το παραπανω υβριστικο μνμ, το εκανα...
θα μας προστατεψει κανεις απο τους εν'λογω?

ΥΓ...απο οτι βλεπετε..."Δεν Ξεχνω"....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή