Συζήτηση - Ωκεάνιο Μέλλον

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τη νέα εποχή, το Ωκεάνιο Μέλλον
 

DeletedUser29206

Guest
Μα καλά που θα υπάρχει στο χάρτη; Στην θάλασσα; Μετά που θα πάνε; Ο χάρτης τελειώνει... στο διάστημα; Μμμμμ... :confused:
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλησπερα
Ασφαλως και ειναι καλοδεχουμενη
ομως η ενσταση μου ειναι στην χρονικη στιγμη που επιλεξατε να ξεκινησει
Τρεχει η εκδηλωση του Αινσταιν, η οποια εχει περιορισμενο χρονο δηλ τελειωνει στις 20/3
και φυσικα το τελικο της δωρο ειναι ενα μοναδικο κτιριο με μπονους επιθεσης
καμμια σχεση δηλ με ολα τα υπολοιπα των αλλων μινι εκδηλωσεων
Πιστευω οτι θα υπαρξει σοβαρο προβλημα σε οσους εχουν ολοκληρωσει τον χαρτη του 4 μερους του αρκ μελλοντος
με αποστολες ..που πιθανολογω οτι θα εχει η εκδηλωση του Αινσταιν του στυλ :
- ανιχνευσε μια επαρχια
μονο η ανιχνευση θα θελει 2 μερες και κατι
- απεκτισε 2 επαρχιες με διαπραγματευση
.. θα πρεπει με το ..καλημερα δηλ μεσα σε 3-4 μερες να εχουμε ξεκλειδωσει αρκετες τεχνολογιες να εχουμε κτισει εργαστηρια και να εχουμε μαζεψει και αρκετα υλικα της νεας εποχης
διαφορετικα θα χασουμε το κτιριο της εκδηλωσης του Αινσταιν
θα μου πει καποιος ..για αυτο υπαρχουν τα διαμαντια
Δεν ξερω τι κανουν οι υπολοιποι εγω θα μιλησω μονο για μενα
μπορει να ξοδευω αρκετα διαμαντια αλλα τα ξοδευω γιατι ..ετσι θελω εγω
και οχι γιατι με υποχρεωνει με εμμεσο τροπο καποιος
διαφορετικα ..''τσιναω'' να το πω ευγενικα
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30631

Guest
Έχει πάρει τελείως λάθος δρόμο το ΦΟΕ. Έχει ξεφύγει εντελώς.
Ήταν ένα από τα πιο προσγειωμένα παιχνίδια, αρκετά πραγματικό και τώρα έγινε μυθικό, φανταστικό, "επιστημονικής¨φαντασίας.
Πρέπει να σταματήσετε τους ακροβατισμούς σε φανταστικά μέλλοντα και να επανέλθετε στην πραγματικότητα.
Αν θέλετε τρόπους οι παίκτες έχουν πολλές ιδέες.
Ένα παράδειγμα θα ήταν η προσθήκη ειδικών αιώνων της αρχαιότητας που την παραμελήσατε: Ελληνικοός χρυσός αιώνας, Ρωμαϊκή εποχή, Βυζαντινή εποχή, Κινέζικη εποχή, μογγολική εποχή.
Και οι νεώεροι αιώνες είναι πολύ συμπτυγμένοι. Θα μπορούσατε να προσθέσετε στον 19ο και τον 20ό δεκαετίες. Οι εποχές μετά την αποικιακή θα μπορούσαν να "σπάσουν" σε 50ετίες αρχικά και μετά σε δεκαετίες. Θα έπρεπε δηλαδή μετά που προσθέσατε το μέλλον να αναθεωρηθεί όλη η εποχιακή γραμμή με προσθήκη/αναθεώρηση παλαιότερων αιώνων-δεκαετιών...
Νέα θαύματα κάνει ο άνθρωπος κάθε χρόνο πλέον. Αντί για αρκτικά και ωκεάνεια μέλλοντα (ασύμβατα μεταξύ τους) θα μπορούσατε να προσθέτετε διετίες, πενταετίες...
Ένα άλλο παράδειγμα θα μπορούσε να είναι να επιτρέψετε τη δημιουργία δεύτερης πόλης, που να αρχίζει π.χ. από την εποχή του Κολόμβου...
Σας παρακαλώ μεταφέρετε την άποψή μου στους υπευθύνους. Στην ανάγκη κάνετε μια δημοσκόπηση μεταξύ των παικτών, αν θέλουν επεκτάσεις στο μέλλον (τι θα αποικήσετε μετά; τη Σελήνη; τον Άρη; ) ή προσθήκες στο παρελθόν;
 

DeletedUser30097

Guest
Θα μπορούσατε να προσθέσετε στον 19ο και τον 20ό δεκαετίες.
Ιδίως ο 20ος αιώνας έχει να επιδείξει τόσα εξελικτικά άλματα, ανά 25ετία τουλάχιστον, στις διάφορες εκφάνσεις του ανθρώπινου πολιτισμού, που πράγματι θα μπορούσε να διαιρεθεί σε επιμέρους τμήματα.

(τι θα αποικήσετε μετά; τη Σελήνη; τον Άρη;
Χμμ, για να πω την αλήθεια, δε θα μου κακοφαινόταν να μπει και μια εποχή που θα αφορούσε την εξερεύνηση, στην αρχή, και τον αποικισμό του διαστήματος, στη συνέχεια.
Παιχνίδι είναι, παραμυθάκι που ξεδιπλώνεται και μας πάει ως εκεί που η φαντασία τ' ανθρώπου φτάνει. Αρκεί να είναι μελετημένες οι προσθήκες και να μην προκαλούν ανισορροπίες μ' όσα ήδη υπάρχουν στο παιχνίδι.
 

DeletedUser30097

Guest
Πιστευω οτι θα υπαρξει σοβαρο προβλημα σε οσους εχουν ολοκληρωσει τον χαρτη του 4 μερους του αρκ μελλοντος
με αποστολες ..που πιθανολογω οτι θα εχει η εκδηλωση του Αινσταιν του στυλ :
- ανιχνευσε μια επαρχια
μονο η ανιχνευση θα θελει 2 μερες και κατι
- απεκτισε 2 επαρχιες με διαπραγματευση
.. θα πρεπει με το ..καλημερα δηλ μεσα σε 3-4 μερες να εχουμε ξεκλειδωσει αρκετες τεχνολογιες να εχουμε κτισει εργαστηρια και να εχουμε μαζεψει και αρκετα υλικα της νεας εποχης
διαφορετικα θα χασουμε το κτιριο της εκδηλωσης του Αινσταιν
θα μου πει καποιος ..για αυτο υπαρχουν τα διαμαντια
Προσωπικά αυτό το θεωρώ δίκαιο!
Σκέψου το βαθμό δυσκολίας για τους παίκτες που η πόλη τους είναι στις παραπίσω εποχές και δεν έχουν ολοκληρώσει ούτε τον χάρτη της ηπείρου. Μέχρι τώρα, αυτοί οι παίκτες ίδρωναν, σε κάθε δρώμενο, να ολοκληρώσουν τις αντίστοιχες αποστολές, και, φυσικά, στην πλειοψηφία των παικτών αυτών, δεν περισσεύουν τα διαμάντια...
Ας ζοριστούμε λίγο κι εμείς οι ...προχωρημένοι.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Προσωπικά αυτό το θεωρώ δίκαιο!
Σκέψου το βαθμό δυσκολίας για τους παίκτες που η πόλη τους είναι στις παραπίσω εποχές και δεν έχουν ολοκληρώσει ούτε τον χάρτη της ηπείρου. Μέχρι τώρα, αυτοί οι παίκτες ίδρωναν, σε κάθε δρώμενο, να ολοκληρώσουν τις αντίστοιχες αποστολές, και, φυσικά, στην πλειοψηφία των παικτών αυτών, δεν περισσεύουν τα διαμάντια...
Ας ζοριστούμε λίγο κι εμείς οι ...προχωρημένοι.
Δεν ειναι το ιδιο και το ξερεις
Ολοι περιμεναν αυτην την εκδηλωση για το κτιριο
Αλλο λοιπον εχω αφησει μια επαρχια και στην τελικη μπορω να βρω υλικα απο καποιον γειτονα μελος φιλο για να πληρωσω την διαπραγματευση
και αλλο ξεκλειδωνω ..αγνωστες τεχνολογιες και για να βρω υλικα πρεπει να τα παραγω γιατι δεν θα μπορω απο πουθενα αλλου να τα βρω
μονο το κτισιμο των εργαστηριων ξερεις ποσο χρονο θελει
και οπως γνωριζεις ο χρονος ανιχνευσης εξαρταται απο την εποχη
η πρωτη επαρχια νεας ηπειρου συνηθως θελει διπλο χρονο γιατι ειναι και το ταξιδι στην ηπειρο
ολα αυτα δε υπο την πιεση του χρονου των 4 ημερων
 

DeletedUser30097

Guest
Μην είσαι φυγόπονη!!! ;)
Σκέψου, οργάνωσε και διασκέδασε, προσπαθώντας να ολοκληρώσεις τις αποστολές!:p
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Οπως τα λεει η Ταλα την πατησα εγω....
http://prnt.sc/ejkxcu
τωρα και τα διαμαντακια θα μου φανε και ηπειρο θα αλλαξω....:(
Εχει βαλθει το ΦοΕ να με "διωξει" απο το ΑΥΡΙΟ.... :rolleyes:
αλλα κραταω ακομα...;)
Το γελειο ειναι οτι ειχα κρητησει τη τελευταια επαρχεια για το ΙΒΕΝΤ αλλα ειχα στειλει ηδη -κατα λαθος- τον ανιχνευτη...δεν εμπαινα στο χαρτη σχεδον 20 μερες για να μην "ανοιξει" η επαρχεια...χθες το πρωι -παλι κατα λαθος- και απο χαζο κλικ, μπηκα...με επιασε ναυτια....:confused:
"ενος λαθους, μυρρια επονται"...
αναγκαστικα να παρω 12-15 τομεις απανωτα...πηρα τα μεταλλια απο τουρνουα ευτυχως, ομως....
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα....
τελικα ολα διορθωνονται.....:D
τωρα πρεπει να περιμενω μονο(!!!) μια μερα και κατι για να ανοιξω την πρωτη επαρχια του νεου χαρτη....ελπιζω να καταφερω να παρω τους τομεις στο Μελλον, με στρατο του Αυριο...:cool:
 

Συνημμένα

  • upload_2017-3-14_9-3-3.png
    upload_2017-3-14_9-3-3.png
    819,2 KB · Προβολές: 6

talamanta

Καμένος Χρήστης
Μην είσαι φυγόπονη!!! ;)
Σκέψου, οργάνωσε και διασκέδασε, προσπαθώντας να ολοκληρώσεις τις αποστολές!:p
Αυτη την εντυπωση εχεις για μενα ? οτι ειμαι φυγοπονη ?
Λες η ενσταση μου να αφορουσε εμενα ?
Πως με εχεις ''κοψει'' τοσο καιρο ... που ''λαλω'' δημοσια
οτι νοιαζομαι ΜΟΝΟ ..για το δικο μου Βασιλειο ?
Εγω τελειωσα ... απο εχθες την εκδηλωση
ενα κιτ μινι αναβαθμισης θα μου στοιχισει η αλλαγη του
 

DeletedUser30097

Guest
ελπιζω να καταφερω να παρω τους τομεις στο Μελλον, με στρατο του Αυριο...:cool:
Λογικά, από την εκστρατεία θα πάρεις μονάδες της νέας εποχής στην οποία είναι πλέον η πόλη σου.

Αυτη την εντυπωση εχεις για μενα ? οτι ειμαι φυγοπονη ?
Λες η ενσταση μου να αφορουσε εμενα ?
Εγώ σχολίασα τα γραφόμενά σου. Για παίκτες που η πόλη βρίσκεται στην αρκτική έγραψες, και μάλιστα για εκείνους που έχουν ολοκληρώσει και τον χάρτη της ηπείρου. Να και το απόσπασμα.
Πιστευω οτι θα υπαρξει σοβαρο προβλημα σε οσους εχουν ολοκληρωσει τον χαρτη του 4 μερους του αρκ μελλοντος
με αποστολες ..που πιθανολογω οτι θα εχει η εκδηλωση του Αινσταιν του στυλ :
- ανιχνευσε μια επαρχια
μονο η ανιχνευση θα θελει 2 μερες και κατι
- απεκτισε 2 επαρχιες με διαπραγματευση
.. θα πρεπει με το ..καλημερα δηλ μεσα σε 3-4 μερες να εχουμε ξεκλειδωσει αρκετες τεχνολογιες να εχουμε κτισει εργαστηρια και να εχουμε μαζεψει και αρκετα υλικα της νεας εποχης
Βέβαια, όπως σου έγραψα και σ' άλλο μήνυμα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, και πάλι οι προχωρημένοι παίκτες θα την βγάλουν "καθαρή", μιας και θα έχουν ολοκληρώσει τις αποστολές που αφορούν τον Χάρτη ΣεΣ, πριν μπει η νέα εποχή, και ΔΥΣΤΥΧΩΣ, και πάλι μόνο οι παίκτες των παραπίσω εποχών θα ιδρώσουν για να τα καταφέρουν.
Εξάλλου παραδέχεσε κι εσύ πως ολοκλήρωσες τις αποστολές...

ΥΓ
Λυμένο το 'χεις το ζωνάρι σου! Εύκολα ...αρπάζεσε. Ουδεμία κακή σκέψη από πλευράς μου προς το άτομό σου.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Εξάλλου παραδέχεσε κι εσύ πως ολοκλήρωσες τις αποστολές...
Το θεμα δεν ειναι να την ολοκληρωσουν οι .. φοεκικα κολλημενοι προυχοντες αλλα ολοι

ΥΓ
Λυμένο το 'χεις το ζωνάρι σου! Εύκολα ...αρπάζεσε. Ουδεμία κακή σκέψη από πλευράς μου προς το άτομό σου.
Το θεμα δεν ειναι να την ολοκληρωσουν οι .. φοεκικα κολλημενοι προυχοντες αλλα ολοι
ΥΓ
Μα τι πιστεψες ... οτι θα επελεγα να κολλησω με το φοε (ξερετε ..παιχνιδι στρατηγικης που καταβαθως ειναι αμιγως κρυφοπολεμικο)
..εαν δεν ειχα στο αιμα μου ..τα ''λυμενα'' ζωναρια
 

dio21

Καμένος Χρήστης
ΣΗΜΕΙΩΣΗ...
Καπου παραπανω το αναφερω....δεν εχω αλλαξει εποχη στη πολη, και θα το καθυστερησω οσο μπορω ακομα....;)
Μονο ηπειρο στο προσωπικο χαρτη αναγκαστικα να αλλαξω....:(
 

DeletedUser28412

Guest
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό, οι παλαιότερες χερσαίες και αέρος δυνάμεις, αρκτικής, μέλλοντος κλπ, θα είναι συμβατές με τις θαλάσσιες και υποθαλάσσιες της νέας εποχής? Θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν παράλληλα στο νέο χάρτη ηπείρου ή στην επαρχία Όλες οι εποχές του ΣεΣ?
(Πολύ θα μου άρεσε να μου εξηγήσετε ότι με ένα "μαγικό" κουμπί, όλες οι παλιότερες δυνάμεις/μονάδες αναπνέουν και λειτουργούν κάτω από το νερό, σε περίπτωση που όντως μπορούν να χρησιμοποιηθούν υποθαλάσσια.)
 

DeletedUser30097

Guest
ΣΗΜΕΙΩΣΗ...
Καπου παραπανω το αναφερω....δεν εχω αλλαξει εποχη στη πολη, και θα το καθυστερησω οσο μπορω ακομα....;)
Μονο ηπειρο στο προσωπικο χαρτη αναγκαστικα να αλλαξω....:(
Δίκιο έχεις, δική μου αβλεψία.
Δοκίμασε να βάλεις και κακοποιούς. Εγώ που το έκανα αυτό στον δ' κόσμο, (είμαι αποικιακή και τελειώνω χάρτη της βιομηχανικής, ενώ παράλληλα έχω ξεκινήσει και τον χάρτη της προοδευτικής), παρατήρησα πως δεν τους αγνοούν εντελώς οι αντίπαλες μονάδες. Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως σαν πας με μονάδες της προηγούμενης εποχής λειτουργεί διαφορετικά ο αλγόριθμος της μάχης.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ελπιζω φιλε Γιωργη, να ειναι ετσι...θα δειξει...:rolleyes:
Παντως εχω σπασει αμυνες πολης του Μελλοντος με στρατο Αυριο...λογικα για την πρωτη επαρχια δεν θα εχω θεμα...:cool:
 

DeletedUser31289

Guest
Οπως τα λεει η Ταλα την πατησα εγω....
http://prnt.sc/ejkxcu
τωρα και τα διαμαντακια θα μου φανε και ηπειρο θα αλλαξω....:(
Εχει βαλθει το ΦοΕ να με "διωξει" απο το ΑΥΡΙΟ.... :rolleyes:
αλλα κραταω ακομα...;)
Το γελειο ειναι οτι ειχα κρητησει τη τελευταια επαρχεια για το ΙΒΕΝΤ αλλα ειχα στειλει ηδη -κατα λαθος- τον ανιχνευτη...δεν εμπαινα στο χαρτη σχεδον 20 μερες για να μην "ανοιξει" η επαρχεια...χθες το πρωι -παλι κατα λαθος- και απο χαζο κλικ, μπηκα...με επιασε ναυτια....:confused:
"ενος λαθους, μυρρια επονται"...
αναγκαστικα να παρω 12-15 τομεις απανωτα...πηρα τα μεταλλια απο τουρνουα ευτυχως, ομως....

ετσι την πατησα και εγω :( εβγαινα απο την εξτρατεια το πατησα 5-6 το "πισω" και μπηκα καταλαθος στον χαρτη :confused::confused::confused:
 

DeletedUser30097

Guest
χαχαχαχαχα ούτε κατάρα να 'χε ρίξει η ταλαμάντα!
Πω πω! Δεν είναι να πει κάτι κακό, στραβό κι ανάποδο και ...τσουπ, θα γίνει.
Ααααααα, πρέπει να προσέχω σαν μιλά η Τάλα και καλού κακού να προμηθευτώ και κανένα φυλαχτό!
 
Κορυφή